Cepljenje proti steklini

*LuNa* · 223510

Agava

  • *
    • Prispevkov: 190
    • Točke: 0
Odgovori #270 : 11 Maj 2011, 14:05:45
Pred leti je moj kokrček pojedel dve vabi, vendar jih je k sreči očitno takoj izbruhal. No, doma jih je. Ne vem sicer, kje jih je pojedel, a daleč od hiše ni moglo biti.  Ker seveda nisem vedela, kaj to je (izgledalo je kot neko zdravilo), smo to veselo valjali zavito v en robček do prvega obsika veterinarja.  :'( K sreči za nobenega ni bilo nobenih posledic.

Kolegica pa je lani takšno vabo našla na dvorišču oz. jo je njena pa let stara hčerkica, češ da je našla bonbonček. na res ogromno srečo je bila kolegica poleg, da je preprečila, da bi otročiček to pojedel. Kolegica je takrat zagnala hud cirkus in hodila po raznih bolnišnicah in inštitutih, ker gre pač za živ virus v teh ampulah in je bila prepričana, da se je ob stiku okužila in so jo vsi prepričevali, da se mora cepit. Končalo se je vse po sreči, toda zgodba bi lahko imela povsem drugačen konec....



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #271 : 11 Maj 2011, 14:16:04
Kako se kakšno delo na nivoju države opravi  - ne biti naivni -- gre za javna naročila - kar je dober posel - kdorkoli ga že opravi in kdorkoli o tem odloča. Kaj pa drugega - nič ni zastonj.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #272 : 11 Maj 2011, 15:32:16
Tibiq- ceplejenje lisic se izvaja zaradi preventive prenosa na človeško populacijo, prav tako tudi cepljenje psov. Razlog: 100% smtrnost po izbruhu/pojavitvi simptomov stekline.
Pa končno- še zmeraj je več vreden človek kot pa lisica, mar ne?
Oprosti, ampak tvojega odgovora ne razumem, ker nisem spraševala za razlog cepljenja lisic, ampak iz kakšnega razloga naj bi cepivo drugače učinkovalo na ljudi, kot na ostale živali.

Torej če lisica požre vabo, pridobi imunost. Pse cepimo vsako leto pa stroka zatrjuje, da so ta cepljenja povsem neškodljiva in povečini (seveda v določenih primerih so) nekih kratkoročnih posledic res niti ne opazimo. Po moji logiki.. če človek požre (pa največkrat ne, ampak samo) oz. pride v stik z vabo, je pa cela panika. Zakaj? A ni tako, da po tej logiki, ki velja za lisice, pse,.. je največ kar se človeku, ki pride v stik s cepivom, lahko zgodi to, da pridobi imunost?

Jaz samo sprašujem kateri podatek mi manjka, da ta logika ne zdrži. Ali cepivo učinkuje na človeka drugače, kot na ostale živali ali kaj?




blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #273 : 11 Maj 2011, 16:41:47
To vprasanje se tudi meni plete po glavi, zato bos jutri izvedela odgovor, saj jih bom zaslisala v ambulanti...

Drugace pa... ves, na sebi ali pa meni dragih ne bom probavala ali drzi tvoja teza ali ne... Ker povratka pri steklini ni. Ce zamocis na zacetku, potem ni vec spasa!
Kr mal strasljivo, ce si v tej kozi. Moram prizanti, da sem veliko raje malo bolj zascitena, kot je zdaj v mojem primeru...




firbc

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #274 : 11 Maj 2011, 18:16:36
Tibiq- pasji imunski sistem je malo drugačen kot človeški, zato se s človekom malo drugače postopa, če pride v stik s steklino. Saj končno večini psov ne škoduje kakšna crkovina, kar verjetno ne bi mogli trditi za ljudi.
Točne razlage ti ne znam podati- bi bilo potrebmo kakšnega veterinarja vprašati (mogoče bi Lojze kaj pojasnila)
Če nič drugega:  pri cepljenju "človeškega primerka" se po moje vnaša manj agresivno cepivo v več manjših dozah in pod večjo kontrolo "efektov", za povrh pa je izguba človeka pač še zmeraj hujša kot izguba psa, lisice, mačke...
Sicer pa bo Blum po mojem mišljenju jutri dobila precej informacij iz "prve roke" in jih tudi korektno posredovala.



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #275 : 11 Maj 2011, 19:19:44
Cepivo proti steklini za človeka je mrtvo cepivo, ki aktivira imunski sitem, da ta začne proizvajati  obrambne celice, vendar ne povzroči nastanka bolezni. Baje naj to cepivo ne bi bilo učinkovito če se ga ne vbrizga, ampak zaužije. Verjetno je tudi zato v cepivu za lisice živ virus stekline.

Vprašanje: "Kdo je odgovoren in kdo bo prevzel odgovornost za površno in neodgovorno vakcinacijo lisic proti steklini z raztrosom cepilnih doz iz letala?" so obravnavali že lani na državnem svetu
http://www.ds-rs.si/kb/seje/?View=entry&EntryID=1315



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #276 : 11 Maj 2011, 21:13:26
Najprej čez 5 dni, nato čez 10, pa še čez cca 10 dni. Če sem kakšne dneve zgrešil se oproščam :-[ Kontrola se je delala tudi kasneje na lisicah- če se ne motim je "šla" na 1000 ha ena lisica na pregled na VURS poleti in potem še v zimski sezoni.
Potem pa so kar naenkrat ugotovili da je bolje če vabe/cepivo mečeji iz avionov, zakaj je bilo tako ne vem, ampak tako je ostalo (mogoče si je pa Zmago- ki bi rad "letalski muzej" tako zamislil, kaj jaz vem).

Delno se se vedno izvaja. Ne pa povsod, ker a) se pes ne da predelati vsega terena b) ker so tudi lovci samo ljudje in vecina ljudi stremi k temu, da ce se jih ne nadzoruje, opravijo vse samo napol, oz. po najslabsi liniji odpora. Tako se je dogajalo, da so odvrgli svoj kupcek vab za prvim ovinkom in ne tam kjer je bilo doloceno.

Po dotiku vabe se cloveka cepi zato, ker je v vabi ziv virus, sicer oslabljen, ampak se vedno ziv in zato je mogoca okuzba. V cepivu s katerim se cepi ljudi je virus mrtev (taka cepiva so varnejsa, ampak manj ucinkovita).

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #277 : 12 Maj 2011, 08:30:22
Po dotiku vabe se cloveka cepi zato, ker je v vabi ziv virus, sicer oslabljen, ampak se vedno ziv in zato je mogoca okuzba. V cepivu s katerim se cepi ljudi je virus mrtev (taka cepiva so varnejsa, ampak manj ucinkovita).
Ampak če je človek že itak bil izpostavljen živemu cepivu, mu aktivira imunski sistem izdelavo protiteles že itak to cepivo - ali pa pač ne, ampak nič manj, kot mrtvo. Zakaj torej še dodatno cepiti z mrtvim?

Včeraj sem brala knjigo Lovska kinologija od Malija, pa notri naletela na sicer dosti pomanjkljiv podatek, ki bi mogoče znal voditi v bolj točen odgovor in sicer da se človeka cepi tudi z imunoglobini oz. protitelesi, kar je oblika pasivnega cepiva, medtem ko se živali cepi z aktivnim cepivom (oslabljenim ali mrtvim virusom), ki vzpodbudi da živalsko telo začne samo izdelovati protitelesa.

Predvidevam torej, da torej po stiku človeka z aktivnim cepivom, dodatno cepijo človeka še s protitelesi, da olajšajo delo imunskemu sistemu.  ???



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #278 : 12 Maj 2011, 08:45:35
Včeraj je vabo na domačem vrtu pregriznil 2-letni otrok. Na Gorenjskem.

V razmislek: kako dolgo je virus v vabi živ - ker - primer: če odmetavajo vabe vsako leto, so lahko  vabe še od lani, če jih je bilo veliko odvrženih in malo "uporabljenih". teoretično se lahko zgodi, da so gozdovi posejani in polni teh vab.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #280 : 12 Maj 2011, 09:08:18
In zdaj so priceli z odmetavanjem 4.maja. Te vabe, ki so zdaj na nasih vrtovih so zagotovo letosnje.
Zadeva ocitno noro lepo disi karnivorom. Nase tri psice so startale na vabo kot bi jo ze teden dni lacne gledale cez sipo...

Definitivno ne bi ostala cela od lanskega leta.

Je pa letos ocitno res stala kam frcijo te vabe, ker toliko primerov v nekaj dneh odmetavanja je pa res malo neokusno...

Tibiq, verjetno odgovora na tale tvoja vprasanja tule ne bos nasla. Obrni se se ti na kaksnega imunologa po razlago.
Kot sem napisala so poleg cepiva tudi meni dali se imunoglobuline (protitelesa), ki so smiseljna v zacetnih dneh in ti dajo takojsno zascito ko se nimas razvitih svojih lastnih. V nekaj dneh razvijes lastna protitelesa, ki te poskusajo zascitit. Takrat ti ne smejo vec vbrizgavati drugih, ker v kasnejsi fazi unicujejo tvoja lastna.
Skratka v primeru vecjega tveganja te scitijo z dvemi zadevami. Imunoglobulini in cepivom. Na ostala vprasanja pa upam, da mi odgovorijo jutri.



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #281 : 12 Maj 2011, 09:13:14
Delno se se vedno izvaja. Ne pa povsod, ker a) se pes ne da predelati vsega terena b) ker so tudi lovci samo ljudje in vecina ljudi stremi k temu, da ce se jih ne nadzoruje, opravijo vse samo napol, oz. po najslabsi liniji odpora. Tako se je dogajalo, da so odvrgli svoj kupcek vab za prvim ovinkom in ne tam kjer je bilo doloceno.

Tudi odmetavanje iz letal ima svoje pomankljivosti
a) se z letalom ne da predelat vsega terena oz. ne moreš zagotovit, da na privat dvorišča ne boš odmetaval
b) ker so tudi rekreativni piloti in zaposleni na VURS-u samo ljudje in vecina ljudi stremi k temu, da ce se jih ne nadzoruje, opravijo vse samo napol in se tako dogaja, da so letos en kup vab odmetali v naselja oz. njihovo neposredno bližino

in ker se zato ne čuti prav nihče odgovoren, bo verjetno drugo leto kvečjemu še slabše  ;)

Drugače pa se lisice še vedno oddaja na analizo, a kaj ko je marca ko naj bi vzorčenje plačali VURS ugotovil, da sploh nima evidence, kdo mu je lani vzorece oddal  :P



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #282 : 12 Maj 2011, 09:20:11
Blumina, saj potem je to to. Če so ti dali imunoglobine, je meni to čisto logično, tako da odgovor sedaj pravzaprav imam.  ;)



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #283 : 12 Maj 2011, 09:35:04
 ;) sej to je ze v prvem postu pisalo... :D
pa v linkih tut  :P :o

Lep dan

Blumina



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #284 : 12 Maj 2011, 09:38:35
Obstaja ogromno načinov, da se človek okuži preko vabe
Eko primer: pes požre vabo, izbruha plastiko čez nekaj ur,odprto seveda, človek ne vidi in pospravi bruhanje s papirnato brisačo - šele ko pospravlja vidi plastiko vprašanje . je v  tem bruhanju virus - ker se je človek dotaknil z roko in skoraj ni možno, da ne bi imel majhne ranice kje na roki.
 Se je res zgodilo.


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #285 : 12 Maj 2011, 10:15:45
Včeraj je vabo na domačem vrtu pregriznil 2-letni otrok. Na Gorenjskem.

V razmislek: kako dolgo je virus v vabi živ - ker - primer: če odmetavajo vabe vsako leto, so lahko  vabe še od lani, če jih je bilo veliko odvrženih in malo "uporabljenih". teoretično se lahko zgodi, da so gozdovi posejani in polni teh vab.
ne vem zakaj imam vtis, da je v današnjih časih daaaaleč največja možnost, da človek dobi steklino iz naslova vab  ;). Steklega psa že sto let niso odkrili, stekle isice pa tudi množično ne letajo naokoli  ::)
Kaj nas torej bolj ogroža? Preventiva ali pomanjkanje le te?
Važno da pse cepimo vsako leto ob tem da cepivo drži 3 leta pri tem da 99, 9 % psov ne vidi lisce niti na 500 m vse življenje. Tako so vsi pomirjeni.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep

blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #287 : 12 Maj 2011, 10:39:10
Preventiva je vsekakor nujna in zelo zeljena, saj mejimo na npr. hrvasko, ki preventivnega cepljenja se vedno nima... Novi primeri tako konstantno zahajajo k nam... in zato se zavedam, da bi bili brez polaganja vab kmalu zopet mnogo bolj ogrozeni...

Edino kar bi bilo res na mestu, pa bi bilo malo bolj premisljeno odmetavanje v blizini naselij. Morda bi tam polagali na roke?
Saj vem, nasa vasica na primer je res zelo v naravi in vabo je res lahko zaneslo, ceprav nekako se tezko sprijaznim z mislijo, da se ne da drugace. Tale primer ob soli v gorenji vasi pa... to je pa zalostno in zelo zaskrbljujoce.

Se res ne bi dalo bolj premisljeno, varneje polagat?



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #288 : 12 Maj 2011, 10:41:42


jaz ne grem več iz bajte :-X


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #289 : 12 Maj 2011, 10:52:44
;) sej to je ze v prvem postu pisalo... :D
pa v linkih tut  :P :o

Lep dan

Blumina
Blumina, ja res. Moja površnost  :-[



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #290 : 12 Maj 2011, 11:00:55
preventiva je nujna, cepljenje lisic tudi - se je takoj pokazalo če so kakšno leto ven spustili.
Vabe iz avijonov mečejo že precej let. In še nikoli ni prišlo do tega, da bi  vabe končale na vrtovih ali celo po naseljih. Bo treba izvalajca za ušesa pocukat in to pošteno. Se je zgodilo sem ter tja kdaj da je kdo prišel v stik s cepivom v gozdu. Po naseljih pa ne.


miskica

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #291 : 12 Maj 2011, 11:37:16
A vas lahko tiste, ki ste dobili vabe na domačih vrtovih ali v njihovi bližini, prosim za info, kje cca geografsko ste doma? Sej mi ne rabite povedat ulice in hišne številke, recimo občina. Lepo prosim...
Hvala



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #292 : 12 Maj 2011, 12:07:01
deteljica,pa so bili maloprej ne pred sto leti.Iz svoje kože vem,da sem imela kontakt z steklim psom pred 5 leti.Če se ne motim so bili tudi pred tremi leti stekli psi v okolici Brežic.
Tjaša



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #293 : 12 Maj 2011, 12:11:40
Miskica - Ravnik pri Hotedrsici, obcina Logatec.



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #294 : 12 Maj 2011, 12:15:29
Miskica - Hrašče pri Postojni



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #295 : 12 Maj 2011, 12:17:31
aha, aha, isti avion  >:D :o :o :o

mal heca, ampak moznost, da ni dalec od resnice  ::)




alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #296 : 12 Maj 2011, 13:01:49
aha, aha, isti avion  >:D :o :o :o

mal heca, ampak moznost, da ni dalec od resnice  ::)



tudi jaz sem takoj na to pomislila  :D



miskica

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #297 : 12 Maj 2011, 13:41:34
Hvala punce.
Ja, Notranjska pa Gorenjska... verjetno bi vabe morali odvreči na Kočevskem  :P



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #298 : 12 Maj 2011, 13:56:26
aha, aha, isti avion  >:D :o :o :o

mal heca, ampak moznost, da ni dalec od resnice  ::)


tudi jaz sem takoj na to pomislila  :D

In potem je samo produžil traso in kam prišel... direkt nad Gorenjo vas :o :D :D :D

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #299 : 12 Maj 2011, 14:33:05
ali pa na robu turističnega naselja, kjer se zadržuje veliko ljudi. Nič v gozdu pa take...na prireditvenem prostoru
Sem ravno bila cepljena hehe čeprav je bila vaba izbruhana iz želodca mojega pssa  in pogojno CELA - ampak za  vsak dotik vabe se priporoča cepljenje.. pojdite se cepit, če se to zgodi

 in vem lokacije na gorenjskem, kjer so bile najdene vabe na vrtovih in 50 m od naselij po celi Gorenjski. pritožba...
izgleda, da so varni le sredi Ljubljane

več lahko privat

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.