Afriški divji pes

Azu · 10508

Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
: 29 Junij 2006, 18:04:27
Afriški divji pes
African wild dog - Lycaon pictus



Afriški divji pes tehta med 17 - 36 kg. Na splošno ga najdemo v odprtih gozdovih in planotah, čeprav jih lahko najdemo tudi v Sahari in v nižjih gozdovih gore Kilimanjaro. Njegov plen običajno tehta med 20 - 90 kg. Plen je lahko tudi velikosti podgane ali velikega kuduja. Vrsta plena je odvisna od okolja. Med najbolj pogost plen pa spadajo Thomsonova gazela, gnu, impala in še nekateri afriški rastlinojedci.

Večino leta hodijo po planotah in grmovjih, nikjer se ne ustavijo več kot en dan. Lovijo zjutraj in zgodaj zvečer. Plen je lociran  z vidom, približajo se mu tiho in ga potem preganjajo pri hitrosti do 66 km/h do ene ure. Člani krdela navadno sodelujejo pri lovu večjih živali, posamezniki pa zasledujejo kunce, glodalce in ostale manjše živali. Podnevi spijo, navadno v senci dreves ali blizu vode, kjer člani krdela ležijo tesno skupaj. Enkrat letno se krdelo začasno ustavi in ustali pri jamah, kjer imajo mlade. Jame so navadno zapuščene luknje mravljinčarjev.

Afriški divji psi so družabni, mesojedi lovci, ki živijo v manjših krdelih v katerih je dominanten en par (edini, ki se pari), število odraslih, ki se ne parijo in njihovih odvisnih mladičev. V krdelu so si samci sorodni, pravtako tudi samice, vendar si niso sorodni med sabo (samci-samice). Samice se preselijo v drugo krdelo ko odrastejo medtem ko samci ostanejo v prvotnem krdelu. Velikost krdela je od 2 - 43, povprečno pa je v krdelu 8 - 10 osebkov.

Afriški divji pes je bil nekoč razširjen po skoraj vsej Afriki, ključno s Saharo. Nekoč je najverjetneje naseljeval vse vrste habitatov (okolij) razen deževnega pragozda  in nekaterih predelov puščave. V zgodovini se je število spreminjalo navzdol, čeprav se ponekod pokaže tudi večja številka od originalne. Največ jih je v južni in vzhodni Afriki. Majhne populacije pa se nahajajo tudi v zahodni in centralni Afriki. Ostala populacija je raztresena po raznih zaščitenih območjih in parkih. Največji razlog za manjšanje populacije je njegov nezaslužen sloves ubijalca živine, kar je popeljalo do izgube habitatov na račubn širjenja človeške populacije.


Jaz sem pred kratkim videla nekaj predstavnikov v Munchu (ZOO). So me čisto očarali (saj so me že prej, samo so me sedaj še bolj). Mlajša samica, ki je bila v svoji ogradi se je celo "igrala" z mano. Jaz sem hodila ob ogradi, malo tekla, ona pa vštric z mano. Potem sem malo poskočila, ona pa zraven in je šla v pozo, ki nakazuje željo po igri. Pa kakšne smešne glasove je spuščala! (jih imam posnete). ;D Saj vem da sem nora...











Je še kakšen ljubitelj teh psov na PeSjanarju?

+1

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


newfka

  • Newfs! I love them!!!
  • *
    • Prispevkov: 827
    • Točke: 15
  • Newfing through life!
Odgovori #1 : 29 Junij 2006, 20:04:35
Citiraj
Je še kakšen ljubitelj teh psov na PeSjanarju?

Aha! Me!  ;D

V živo jih še nisem videla, bi pa zelo rada. Ravno zadnjič sem gledala neko oddajo (mislim da Rojeni v divjini  ??? ), kjer so bili tudi ti psi. Oddaja je govorila o dekletu, ki živi na velikem posestvu v Afriki, in je v bistvu že od malega non stop z živalmi (levi, pavijani, gepardi, leopardi, hijene, hijenski psi...).
Tako so šli posnet leglo teh hijenskih psov. Približati pa se mu niso smeli preveč, saj bi s tem tvegali napad matere in vznemirli trop. No, whatever, trop so vznemirli vseeno. Najbolj zanimivi so bili njihovi glasovi, ko so obkrožili punco in jo poskušali odgnati. Dekle je reklo, da moraš ves čas paziti na svoj hrbet, saj se v napadu neprestano izmenjujejo. No ja, meni so se na posnetku zdeli bolj strahopetni, saj so se samo zaganjali, napadel pa ni dejansko noben. Res pa je, da punca ni pokazala niti kančka strahu.

Pa še to je bilo zanimivo, da sta imeli leglo dve samici istočasno. Ker je imela ena samica premalo mleka, je morala druga dojiti obe legli (torej skupno okrog 20 mladičev  :o ). Seske je imela zaradi tega precej okrvavljene, vednar so rekli, da ji dobro uspeva, saj so mladiči izgledali zdravi in živahni. Poleg tega so rekli, da to med hijenskimi psi ni nobena redkost, saj mora ena samica pogosto prevzeti skrb za dve legli hkrati.

Lp

ps: Še bolj kot hijenski psi, pa mi je bila v oddaji všeč "udomačena" hijena. Kot en nagajiv pes!  :o  ;D
pps: Pa se opravičujem, ker sem se tolk o oddaki razpisala... :-[

Old age means realizing you will never own all the dogs you wanted to.
Joe Gores

http://newfka.deviantart.com


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #2 : 29 Junij 2006, 21:18:57
Newfka a to je tista punca, ki je poskušala tudi leve  vrniti v divjino in je skupaj z njimi in svojim psom iskala primerno mesto zanje?

Lp nina



newfka

  • Newfs! I love them!!!
  • *
    • Prispevkov: 827
    • Točke: 15
  • Newfing through life!
Odgovori #3 : 29 Junij 2006, 22:01:02
Ja, ja, to je tista! V tejle oddaji s hijenskimi psi je sicer govorila o pavijanih, vendar so spomotoma pokazali še hijenske pse in tisto tako simpatično hijeno (oziroma hijenčka  :-* ).  :)

Lp

Old age means realizing you will never own all the dogs you wanted to.
Joe Gores

http://newfka.deviantart.com


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4 : 29 Junij 2006, 22:04:03
Ja, ja, to je tista! V tejle oddaji s hijenskimi psi je sicer govorila o pavijanih, vendar so spomotoma pokazali še hijenske pse in tisto tako simpatično hijeno (oziroma hijenčka  :-* ).  :)

Jaz sem do sedaj videla samo tole z levi ampak mi je zakon dokumentarc. Najboljši, kar sem jih videla do sedaj. In kako dobro s razumejo levi in njen pes :o Ok čisto sva off topic, Azu sorry :-[

Lp nina



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #5 : 03 Julij 2006, 12:45:47
se par slikc:





-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #6 : 03 Julij 2006, 14:19:26
Predvsem je treba poudariti, da je ime zavajajoče.
Biološko namreč "hijenski psi " sploh niso psi ampak so samo "hijenski".

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!