Rodovniška /nerodovniška vzreja

Rinchy · 212895

T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #240 : 02 Januar 2007, 21:19:50
Torej če bo nerodovniški boš iskala drugega vzreditelja?

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #241 : 02 Januar 2007, 21:34:41
hm T.M.T psička je rodovniška ampak nevem če bo oče rodovniški!
Pa ima psička vzrejno dovoljenje? Če ga nima - zakaj ga nima? Zakaj jo bodo parili?


PS
Moderatorji - po moje je najbolje, da se tole temo prestavi nekam drugam, ker nima nič več zveze z začasnimi posvojitvami. :)


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #242 : 02 Januar 2007, 22:03:59
Se mi je kar zdelo.  >:( >:( >:(

Premalo tem prebranih?

Pol je 100x bolje, da kakega boška posvojite glede na to, da vam pasma ni važna.
Mešanc je oboje.

Rodovnik ima ogromen pomen, predvsem za zdravje in marsikaj drugega.

A ima vsaj slikane kolke, če ne drugega?
Bo imel slikane tudi bodoči očka?

Kakšna neodgovornost!


http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #243 : 02 Januar 2007, 23:21:36
Nevem zakaj se mi skos bolj zdi, da je tebi važno le da boš dobila mladiča od te psice oče pa ,če bo bo, če ne pa žal ne. Če boš vzela pri ljudeh, ki jih poznate še ne pomeni, da je pa njihova psica zdrava itd. . sploh če razmišljajo še o tem, da bi parili z nerodovniškim je vprašanje veliko. sicer pa preberi si od začetka to temo, napisanega je ogromno. preberi si še temo o zlatih prinašalcih, kjer so sigruno omenjeni vzreditelji.

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


Mel

  • *
    • Prispevkov: 312
    • Točke: 2
  • ...moj sonček...
Odgovori #244 : 02 Januar 2007, 23:38:11
neyka:ZP-ja bomo vzeli pri ljudeh, ki jih poznamo tako da nimamo strahu... :-*


Nimate strahu pred čem?

Srce ima razum, ki ga razum ne pozna...
http://orix.moj-album.com/


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #245 : 03 Januar 2007, 07:34:02
Tyashy če si tole kar si napisala v eno drugo temo

drugače se pa meni primeren pes za začetnike zdi zlati prinašalec(lahko učljiv,primeren za otroke,primeren tudi za blok pa še kaj bi se našlo!)

lp,tjaša

Predstavljaš pod ZP... boš razočarana ;)
Znajo biti prekleto trmasti, samosvoji, samci dominantni, doma imam eno, ki misli da je border in da se svet vrti samo če ona nekaj počne, če jim je dolgčas in imajo možnost se radi potepajo, niti slučajno se ne skotijo z vsem znanjem sveta in taki kot so prikazani v filmu, ... ampak je treba v to vložit precej precej dela.
Se pa strinjam ja je pes za v blok oz. hišo, ker imajo radi stik z ljudmi, ker so bili za to, da delajo z človekom ustvarjeni. So dobri z otroci... ja in ne. Odvisno od izkušenj, od socializacije, od lastnika, od otrok od.... podobno kot pri večini ostalih pasem pač.
Nasplošno super pes... če lastnik ve kaj dela, če vzreditelj ve kaj dela, če sta starša taka kot je treba, če .... izpolnjenih mora biti ogromno pogojev za to, da je to pes, kakršnega si ti morda danes predstavljaš.

Aja še tole... moja sestra pri recimo 13ih 14ih letih, ko je bil Smart ves teličkast mladiček, in je imel toliko kg kot ona... ga ni bila sposobna peljat sama na sprehod, ker sta šla enostavno tja kamor je hotel on. Danes je situacija sicer drugačna, ampak on je 5 let starejši, ona je dobila par kg, se naučila delati z takim psom in se imata lahko odlično, prej pa je bilo kar nekaj prejokanih sprehodov, ker "ni ubogal"...  ::) Glede na to, da imaš še kakšno leto manj in boš predvidevam ti odgovorna za sprehode... bo v vzgojo potrebno vložit ogromno ogromno enega časa in dela ;)

Lp nina



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #246 : 03 Januar 2007, 10:54:57
Ojla!

Naj povem, da imam sama nerodovniškega bernskega planšarja in da imam ogromno srečo, da je zdrav in nima nobenih zdravstvenih in karakternih problemov in srčno upam, da bo tako tudi ostalo!
Naj pa povem, da če bi še enkrat sedaj kupovala mladička, bi definitivno vzela mladička z rodovnikom, ker vsaj približno veš kaj imaš in je veliko več možnosti, da bo kuža zdrav. Kot pravim jaz sem imela veliko srečo... in sem s Tajem zelo zadovoljna in ga imam nadvse rada in je vse kar sem si predstavljala pod bernskega planšarja...

Sedaj sem se poučila, da rodovnik ni samo za razstave ampak predstavlja še veliko več, kot samo papir!


Kot pravim jaz sem imela ogromno srečo pri Taju, ni pa nujno da jo bodo imeli tudi ostali - kot vidim zdaj, je to bolj podobno loteriji, če kupiš kužka brez rodovnika, ker res neveš kaj boš dobil... pa predpostavljajmo, da je kuža zdrav in vse super, kaj pa karakter, ki je tudi pogojen z dedno zasnovo, kaj če dobiš zelo dominantnega psa, ker tak kuža lahko hitro postane agresiven... tudi to je treba vzeti v obzir... tako, da rodovnik le ni samo papir, ampak tudi garancija, da boš vsaj približno dobil takega kužka kot si ga želiš in da bo pravi predstavnik svoje pasme, res da so izjeme tudi med rodovnišikimi kužki ampak vseeno imaš več možnosti, da bo kuža zdrav in prijazen.... :)

Lp, Tina






Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #247 : 03 Januar 2007, 11:08:46
Ojla!

Naj samo nekaj dodam, pa to mislim kot dobronamerno.
Tyashy, prebrala sem, da si stara 10 let in naj povem, kar sem zvedela v pasji šoli, ki sva jo obiskovala s Tajem. Namreč ni nujno, da boš lahko ti šolala kužka, saj predvidevam, da ga boste šolali, ker ko sva s Tajem obiskovala malo šolo je bila tam ena punčka tvojih let z mamico in so rekli, da otroci ponavadi nimajo dovolj dobre avtoritete nad psom in da je odvisno od otroka posameznika, če bo lahko uspešno šolal svojega psa, v tem primeru punčka ni imela dovolj avtoritete in bi ga morala šolati mama.
So pa izjeme.
Tako, da se morate doma tudi o tem pogovoriti, da v primeru, če kužka ne boš mogla šolat ti, ali bo en od staršev pripravljen namesto tebe šolati psa, seveda si v mali šoli lahko ti vedno zraven - pravzaprav priporočajo pri šolanju v mali šoli, da so navzoči tudi drugi člani družine, zato ker bodo potem vsi znali pravilno ravnati in vzgajati odraščujočega kužka. Seveda pa ga v šoli trenira vedno isti član družine.
Tako, da premisli tudi o tem, sicer te ne poznam in mogoče boš lahko tudi sama šolala kužka, ampak to vam bodo svetovali v vaši izbrani pasji šoli. ;)

Lp, Tina



popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #248 : 03 Januar 2007, 12:24:06
Vse je odvisno volje, in problem pri otrocih je da jo hitro zgubijo, so obcutljivi in zaradi tega veliko bolj dovzetni do vseh dogodkov okoli sebe. V tecaju sem imel fantka, mislim da okoli 10 let starega, ki je solal labradorca(mala sola). Oce je bil zmeraj prisoten na tecajih. Na zeljo oceta sem se strinjal s tem da fantke vodi psa, ker jim je bilo pomembno da se ta fant nauci dela z psom, pravilnih korekcij, pohvale, in pa seveda igranja s psom. Na zacetku je bilo volje veliko. Je bil kr dovzeten. Ampak se je ze po 2-3 treningih poznalo da je fantku pozornost in volja padla. Problem je bil ze z umirjanjem zega decka, in pa seveda psa. Ni bilo ravno lahko delat, ker se je decko hotel igrat. vedno ko se mu je pes zapletel med noge je mali padel v smeh, naenkrat padel z psom po tleh in ponovno je bilo potrebno porabit 15 minut da sta se oba umirila. Tukaj se pojavi tudi ta dovzetnost in ranljivost majhnih otrok. Ko mu je ata lepo povedal da se tu dela in da ni igranja mali pade v jok in adijo trening. Pes seveda to obcuti in to je to...potem sem moral vstopit jaz da sem deckota umiril si vzel za njega 10minut, sma sla sama na sprehod(oceta pustila tam), ker ni htel popustit ocetu. No, ko se je koncno umiril sma lahko nadaljevala, ampak skoda je za tisti dan bila, bolj ali manj, narejena.
Naslednjih nekaj treningov je fantku motivacija zdrzala najprej 30min, potem 20, na koncu ni vec hodil in sma delala samo z ocetom.
Ampa, kljub vsemu se mi zdi da smo nekako dosegli cilj, in to je da se decko nauci kako je treba ravnati s psom. Z ocetoma sma seveda na vsakem treningu debatirala kako in kaj je treba ravnati in na koncu tecaja je pes zelo lepo delal. Svojeglavost smo zelo omejili, tako da je mali zgubil malo trme. Dobil sem obcutek da smo na koncu bili vsi zadovoljni.
Ce se druzina in pa seveda instruktor lotita cesa taksnega, je definitivno potrebno delat individulano. Delo v skupini z mali otrok je izredno tezko, ce ne ze nemogoce. Tako ali tako je pozornost do posameznika omejna, kadar pa imas tezave se z zgoraj nastetim, pa trpijo in so prikrajsani vsi ostali tecajnik.
Tako da je treba dobro premislit preden se druzina spusti v kaj takega, in ce ze obiskovati tecaj individualno, ker sem preprican da se samo tako da kaj doseci. Ne me pa narobe razumet, je pohvalno da se otrok izobrazuje in vkljuci v vzgojo in solanje svojega psa. Je pa napaka da se solanje prepusti 10 letnemu fantku ali punci. In pa seveda neodgovorno od starsev. Ker za vzgojo psa, ki zivi in je del druzine, je odgovornost slehernega posameznika v druzini, in ne tistega najmlajsega clana.

Lp, Marko



Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #249 : 03 Januar 2007, 16:21:06
 Se opravičujem če bo kdo v mojem prispevku naletel na alergijo in bo tako tudi odreagiral. Nikoli v življenju nisem imel čistokrvnega psa z rodovnikom, sem pa pred 12 let in pol posvojil čistokrvno mešanko v pasjem zavetišču Milene Močilnik ko je bila še v okolici Celja. Zato se ne morem spuščati v debate, kaj je rodovnik in koliko je pes več vreden če ta rodovnik ima. Vem samo da je naša psička ki je za marsikoga ničvredna bila bolj inteligentna kot marsikateri rodovniški z ne vem kakimi priznanji. Sem imel slabe izkušnje tako z kraškim ovčarjem kot nemškim iz mojega sosedstva. Ko govorimo o temi zdravje se mi pa poraja eno zelo veliko vprašanje: Zakaj imajo mešanci v povprečju daljšo življensko dobo od čistokrvnih in so veliko manj podvrženi raznim dednim boleznim in boleznim nasploh? Ne vem. Morda je tako hotela mati narava dokler ni prišel človek in iz divjih vrst selektivno začel vzgajati umetne pasme, ki so sčasoma postale rodovniške, dobile genetske hibe in bolezni zaradi katerih morajo skozi toliko pregledov da se za naslednje rodove te genske napake zmanjša ali celo izloči. In zakaj bi bil zdaj ta rodovniški pes boljši od mešanca? Zaradi cene in zaslužka. Ker je s takim psom velik strošek, ima tudi visoko ceno da se stroški vsaj delno vrnejo nazaj, čeprav jih večina vzgaja samo zaradi zaslužka.
 Kar pa se tiče rejcev, bi dodal samo mojo izkušnjo z pasjim hotelom Kifex kjer smo prvo leto pustili 7 dni našo mešanko na varstvo med letnim dopustom (1. , zadnjič in nikoli več). Imajo tudi rejo ZP-jev in se mi zdi Maltežanov. Ko smo prišli po našo psičko smo jo prejeli v katastrofalni situaciji. Imela je kužni kašelj za katerega sploh niso poskrbeli ampak smo jo morali takoj odpeljati na veterinarsko kliniko, psička je bila zelo preplašena in nezaupljiva pa čeprav je bila prepuščena varstvu strokovnjakov. Od takrat naprej smo vedno planirali počitnice tam, kjer je lahko psička bila z nami. Nažalost nas je naša psička zapustila 26.09.2006 po drugi operaciji raka na dojki, ki pa ni bolezen zato ker je mešanka ampak je to bolezen za katero še raje obolevajo rodovniške psičke. Bila pa ni samo pes pri hiši, ampak enakovredni član družine, pa čeprav ni imela pedigreja. Moje mišljenje je, da je pedigre pomemben samo premožnim, kot tudi Mercedes, čeprav se jaz z KIO ravno tako solidno vozim naokoli.
 



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #250 : 03 Januar 2007, 16:43:07
Miki, nihče ni napisal nič proti mešancem, ampak proti 'vzreji čistokrvnih psov brez rodovnika'. Pravzaprav so nekateri predlagali, naj rajši reši kakšno pasjo dušo iz zavetišča, kot podpre nerodovniško vzrejo.  ;)

Primer:
Pol je 100x bolje, da kakega uboščka posvojite glede na to, da vam pasma ni važna.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #251 : 03 Januar 2007, 16:45:28
Miki... ne vem kje pobirate, da v postih piše, da so psi brez rodovnika manj vredni. Pes je pes. Manjvredni so pa tisti bedaki, ki jih producirajo. To je ponavadi samo zaradi lastnega egoizma in zaslužka.
Ker čeprav so na prvi pogled cenejši, vanje ni vloženo skoraj nič. Še cepljenje ne.

Ti ljudje niti ne pomislijo na primer da bi mladički lahko imeli slabo dedno zasnovo, ker svoje psice sploh niso zdravstveno pregledali, lahke se celo zgodi, ker seveda parijo z najblžjim samcem, da parijo v sorodstvu!!!

Vse to je problem!
Problem je, da je psov preveč! Da je takih kvazi pasemskih ogromno po zavetiščih! Mešanec z rottijem z odrezanim repom? Zakaj le?
Veliko ima probleme z zdravjem.
Že če paziš se lahko zgodi nesreča, če pa ne paziš je pa sploh loterija. To so vse razlogi zakaj majo pasemski prednost pred tistimi boščki brez rodovnika. Samo za to, ker če mi nebi takih mladičkov kupovali, ljudje nebi štepali. Pa tudi če majo samo eno leglo. Še to je preveč.

Moja prejšnja je tudi bila brez rodovnika in iz zavetišča. Bila je lovska. Za lovit mora pes imet rodovnik in izpit, pa veš koliko lovcev me je nagovarjalo, da bi imela mladičke!?
Pa sem jim rekla, da ma zraščena vretenca in da ma okvarjen vid (dedna okvara). Jih ni brigalo! Sej vseeno lahko prodaš... je bil odgovor  :-X

Ponavadi tisti ki imajo take mladičke tudi nič ne preverijo kam gre mladiček. Važno da je denar! In tako sva midva prišla do najinih psov.
Moja Kala je bila zame itak najboljša, ampak vneto zagovarjam rodovniške in pa pse iz zavetišča.
Upam, da razumeš kaj hočem povedat.

Mešanci v povprečju NIMAJO daljše življenjske dobe od rodovniških. Pa ne mi zdaj pod nos vršt dog ali kakih drugih posebnosti.
Vsi psi enako dedujejo in če maš mešanca med labradorcem in ZPjem, ki imata oba displazijo in mama alergijo, bodo to po vsej verjetnosti dobili tudi mladiči - mešanci.

Zaslužek majo navadno izključno šteparji. Pravi vzreditelji toliko vlagajo v svoje pse (pa ne mislim iz strani veta), da si stroškje komaj povrnejo. Če pa majo celo kaj dobička jim ga pa iskreno privoščim, saj delajo v dobro pasme in ne v njeno škodo.

Rodovnik je dosti več, kot samo list papirja. Tisti, ki ga zna brati ve koga se lahko pari in s kom, kakšne bolezni se pojavljajo v določenih linijah, da se zdravstvene težave ne podvajajo (kot v zgornjem primeru, čeprav je bil rezultat mešanec).
Mešanci v povprečju celo večkrat poginejo kot rodovniški, ker jih "vestni" lastniki še cepijo ne.
Tu je največji problem.
Psi so si, ko so enkrat na svetu po moje enakovredni. Ampak kaj pomaga ko pa majo večinoma ravno mešanci in tisti brez rodovnika slabše pogoje za življenje. Govorim v povprečju. Pojdi na vas in se ozri za živalmi pred hišami, ki visijo po verigah.

+1

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #252 : 03 Januar 2007, 16:47:39
Čau.
Sicer te teme ne spremljam 100%, ampak Miki, zdi se mi, da ne gre za čistokrvni - mešančki, ampak rodovniški - "čistokrvni".
Sama imam zelo rada mešančke, mislim, da so zelo zdravi in zelo pametni kužki! Pa navadno tudi brez vedenjskih težav, ki bi bile prirojene. In to verjetno prav zaradi različnosti staršev (in prednikov). Pri parjenju dveh predstvanikov iste pasme, pa je žal tako, da slabe (ali pač dobre) lastnosti obeh pridejo še toliko bolj do izraza pri potomcih. Če psička ni dobil vzrejnega dsovoljenja, ker ima displazijo, pa jo vseeno pariš, s tem povečaš možnost, da imajo bolezen tudi potomci. Enako je z agresijo. Vendar pa ni nujno, da se to res zgodi - lahko da bodo vsi mladiči zdravi (hvala bogu), lahko pa tudi ne. Gre predvsem zato, da je grdo in skoraj nemoralno NAMERNO parititi kužka, ki je dedno obremenjen, saj s tem POVEČAŠ možnosti bolezni pri otrocih. Mešančki nimajo s tem nič.
Sama vem, da bi mi bilo grozno pogledati bodočemu lastniku v oči, če bi vedela, da je možnost, da njegov kuža zboli zaradi moje extrenme želje po parjenju in mladičih, četudi bi bili starši dedno obremenjeni (govorim hipotetično).
Mislim, da gre samo za to. Če se pa motim, pa sori.



uroda

  • *
    • Prispevkov: 684
    • Točke: 0
  • Dotek smotek
Odgovori #253 : 03 Januar 2007, 16:51:53
Moje mišljenje je, da je pedigre pomemben samo premožnim, kot tudi Mercedes, čeprav se jaz z KIO ravno tako solidno vozim naokoli.
 

V redu, to je tvoje mnenje in ga sprejmem, ampak razjezilo in razžalostilo me pa je :(! Kajti pri meni to nikakor ne velja.

Lp


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #254 : 03 Januar 2007, 17:08:47
Kot sem že rekla sem sama ponosna lastnica nerodovniškega bernija - in imam ga najraje na svetu - vse bi dala za njega.
Ampak kot sem rekla, če bi kupovala še enkrat bi kupila rodovniškega bernija, ker mogoče pa nebi imela take sreče kot jo imam sedaj in bi bil kuža bolan, če bi spet kupila nerodovniškega.

Sedaj sem bolje poučena o vsem in vem zakaj se punce zgoraj razburjajo glede VZREJANJA nerodovniških mladičkov, ne pa zaradi nerodovniških mladičkov samih.

Mi pa tudi to ni všeč, da tako imenovani vzreditelji, vzrejajo več pasem hkrati. Ker menim, da če hočejo vzrejati, morajo z vsem srcem vzrejati eno pasmo in o njej vedeti čim več kot se le da, ter vso svojo pozornost nameniti le njej.
Če imajo pa ti tri - štiri različne pasme, se pa vidi, da so po vsej verjetnosti tako imenovani šteparji.

In tudi jaz nimam nič proti mešančkom in vesela sem, da se najdejo dobri ljudje, ki jih vzamejo k sebi v varen dom in skrbijo za njih po vseh svojih močeh.




andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #255 : 03 Januar 2007, 17:11:03
Je pa treba priznat, da sploh pri modnih pasmah se res najdejo tudi taki, ki si grejo nabavit psa samo zaradi statusnega simbola. Ampak dokler za psa dobro skrbijo se s tem ne obremenjujem, če pa s psom ne delajo primerno, je pa tudi vzreditelj pogrnil na celi črti.
Tudi pri rodovniških ni vse rožnato. Povsod se najdejo ljudje, ki samo izkoriščajo in nič ne vrnejo in tudi pri mešančkih se najdejo taki, ki krasno poskrbijo za mladičke in tudi za pasjo mamo.
Povprečje je pa takšno kakršno je. Porazno.  :-\

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #256 : 03 Januar 2007, 17:35:25
 Se opravičujem ker sem zamešal temo. Ni govor o mešančkih in rodovniških psih ampak o čistokrvnih z papirji in brez papirjev. Tudi tu se sprašujem zakaj je oni z papirji več vreden kot oni brez papirjev če sta oba čistokrvna. Je pa res da nekateri izkoriščajo in mešance prodajajo kot čistokrvne brez rodovnika in temu nižji ceni. To pa moti tudi mene, ker če je pes brez papirjev, naj se vsaj pošteno pove zakaj nima papirjev in med kom je mešan nekdo od staršev.



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #257 : 03 Januar 2007, 17:43:40
Saj ni, da je je tisti z rodovnikom več vreden od tistega brez (no, cenovno gledano že) saj rodovniški ali nerodovniški prineseta oba ravno isto sreče, veselja in ljubezni v dom. Gre pa se v tem, da pri rodovniku imaš kot eno garancijo, da je kuža zdrav oziroma bi moral biti  in da naj ne bi bil agresiven, glede na gene staršev, res pa je da so izjeme...







gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #258 : 03 Januar 2007, 17:45:24
Tudi tu se sprašujem zakaj je oni z papirji več vreden kot oni brez papirjev če sta oba čistokrvna. Je pa res da nekateri izkoriščajo in mešance prodajajo kot čistokrvne brez rodovnika in temu nižji ceni. To pa moti tudi mene, ker če je pes brez papirjev, naj se vsaj pošteno pove zakaj nima papirjev in med kom je mešan nekdo od staršev.

Spet ne gre za vrednost. Saj imata mama pa ata lahko rodovnik pa nimata vzrejnega dovoljenja (in vprašanje je zakaj - vsak bi verjetno rad mladiča prodal za večji denar, če je to možno, ne?). Rodovnik samo potrjuje, da so bile dedne zasnove dobre - bolezni pa niso izključene. Moj vzreditelj ima psa, ki ima rodovnik, a žal tudi slabo oceno kolkov - kaj potem - naj ga pari in s tem poveča možnost, da imajo tudi njegovi potomci te okvaro?  

Rodovnik ni garant, da je pes zdrav, je samo dejstvo, da so bili njegovi starši ob paritvi zdravi! In zato so dobili vzrejno dovoljenje.

Vreden pa je vsak pes enako - kolikor je pomemben lastniku!



uroda

  • *
    • Prispevkov: 684
    • Točke: 0
  • Dotek smotek
Odgovori #259 : 03 Januar 2007, 17:45:53
samo v krogu se vrtite...

lp,
Darja


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #260 : 03 Januar 2007, 17:48:26
Za to da mladič dobi rodovnik, morata oba starša pridobiti vzrejno dovoljenje. V grobem to dokazuje, da sta oba tipična predstavnika pasme in ustrezata zdravstvenim in vedenjskim pogojem za vzrejo. Tudi marsikatera pasma mora imeti kak izpit narejen.
Dobiš lahko tudi različne vzrejne ocene.

Se pravi, rodovnik ni samo podatek o sorodnikih. Je dosti več. In produciranje mladičev s psi, ki za to niso primerni je hudobija.
Mladič seveda ni nič kriv. To se strinjamo vsi, ampak, če bo ta rejec vse mladiče prodal in dobil lep kupček denarja, bo paril spet in spet in spet.
Mladički pa bodo trpeli, ker ti psi, bodo v povprečju res bolj bolni kot mešančki.
Mama psica, na katero često pozabljamo pa tudi ne bo preveč uživala, če bo mela mladičke vsako gonitev. Tega pri rodovniških ni dovoljeno počet. So neke regulacije tudi za zaščito psice.

(Pa škoda se mi zdi, da v pogoje za vzrejo ne vtaknejo tudi to, da pes ne sme biti alergičen.)

Torej, če bi ta človek paril svojo psico, mladičkov pa ne mogel prodati, bi jim mogoče znižal ceno, samo da jih da naprej in tega ne počel več, ker se nebi splačalo.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #261 : 03 Januar 2007, 17:51:20
uroda, ni res.
O tem se moramo vedno in vestno pogovarjat. Vsi ljudje morajo razumet kaj pomeni rodovnik. Svet ni idealen. Če bi bil, bi bilo vseeno. Če bo razumel, kaj hočemo povedat, samo eden bo že veliko.

Ne sme nam bit odveč napisat niti stokrat, če bo to kaj pomagalo.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #262 : 03 Januar 2007, 17:56:00
Miki večinoma so ti povedali, tvoje mnenje je tvoje mnenje ampak nihče ni govoril o mešancih in rodovniških ampak o rodovniških proti t.i. čistim brez rodovnika ki jih ljudje producirajo iz želje po denaru brez ozira na karkoli drugega kaj šele na pse.

Najbolj me je razžalostilo "rodovnik kot statusni simbol". Sem pred Neonom že imela mešančka, Arči, lovec. Ne boš verjel še mladiča ga je bilo potrebno dat uspavat zaradi prirojene displazije kolkov ker hodit ni mogel več. Zdaj imam rodovniškega psa. Ne zato ker bi želela pokazat da sem blazno bogat človek ki si pa to lahko privošči (nisem na srečo ali na žalost kakor vam paše) ampak predvsem ker sem hotela novofundlandca. Ker je pametnoo vedet nekaj o starših čeprav bi me lahko prineslo okrog ker sem zbrala vzrediteljico ki ji še danes težko tako rečem (na napakah se učimo) zaradi vseh laži ki mi jih je izrekla. In ko sem Neona parila, ko sem imela doma njegovo zadnjo mladičko tik preden je nova lastnica prišla ponjo sem jo dvignila v roke in to ne zato ker ima rodovnik ampak ker sem jo preprosto oboževala in jo še vedno.

V povprečje so pa vključeni psi za katere se ve in prav vsi...tisti ki so umrli stari nekaj dni in tisti ki so živeli nadpovprečno dolgo (ja vem da se določen procent zgornjih in spodnjih odstopanj odbijenačeloma pa je tako). Pa tudi tisti ki so umrli zaradi dednih napak ali zato ker jih je zbil avto.Recimo pri njufkih je povprečna življenjska doba 9-10 let. Neonova babica je lani umrla stara 15 let, njegov oče je še živ in je star 13 let. Nekateri pravijo dolgo življenje za njufka. Ampak če pogledam okrog sebe, pobrskam po internetu je pa takih "starin" ogromno. Meni je vseeno koliko časa kdo živi zavedaj pa se da v povprečje niso vključeni vsi psi ampak samo del, ki naj bi predstavljal vsako starost (generacijo) zase. Ker recimo kako boš vštel vse mešance ki so umrli zaradi zanemarjanja pa država sploh ni vedela da obstajajo, ker niso bili cepljeni in nikoli vpisani v register?

In če že imamo pasme, za različne okuse,namene, šole dela...zakaj bi se jih trudili uničevati? Zakaj čistokrvni psi brez rodovnika ki so popolnoma xy kar se tiče pasemskega standarda. Tako po karakterju, kot tudi po izgledu, nikoli ne veš a si paril sorodnike... Ja mešančki so luškani ful. Ampak naj mešančki bodo mešančki, rodovniški psi pa rodovniški oz. čistokrvni psi. Brez tiste vmesne stopnje čistokrvni brez rodovnika. Sem videla že toliko netipičnih in bolanih da me glava boli. Sploh po lanskem pogovoru z veterinarjem  :-X

Nikoli nisem rekla da pri meni doma ne bo mešanca...če pa bo, bo iz zavetišča in ne nekakšen čisti brez rodovnika, ker zame le-ti ne obstajajo.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #263 : 03 Januar 2007, 17:57:28
Samo Andreja, kam bi pa potem šli vsi ti mladički, ki jih niso prodali, me je strah, da bi končali na kakšen krut način. :-\

Zato po moje niti ni toliko na kupcih, ampak bi se nasplošno morali povezati Kinološka zveza in pa država in bi morali ustanoviti neko ustanovo-državni organ (tako kot v Ameriki - Animal Police) z vsemi potrebnimi pooblastili, ki bi preganjali take "vzreditelje", ki brezsrčno psice izčrpavajo z nenehno brejostjo ob vsaki gonitvi in pa množično proizvajanje mladičev.

Mislim, to je moje mnenje, ki je pa po vse verjetnosti daleč od realizacije, glede kako funkcionira že navadna policija.



Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #264 : 03 Januar 2007, 18:02:31
 Mislim da nevestni rejci bojo za dobiček parili tudi pse brez vzrejnega dovoljenja ker imajo rodovnik, saj živimo v časih kjer je denar pomembnejši od etike. Dokler se da kaj zaslužiti bo pač tako. Ker pa z zakonom vzreja ni sankcionirana jo je tudi nemogoče preprečiti. Smo pa tudi kategorija ljudi, ki niso ravno premožni in je za nas pes brez papirjev ravno toliko vreden kot uni z pedigrejem, le da nam ni obvezno hoditi na razne rastave ki si jih finančno ne moremo privoščiti.



popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #265 : 03 Januar 2007, 18:03:08
Vbistvu ti rodovnik ne da garant da sta bila oba starsa zdrava ob paritvi. Ti pa da zagotovilo da se je vzreditelj v svoji najboljsi moci potrudil pri izbiri pravilne paritvene kombinacije, in s tem zmanjsal moznost dednih boleznih. Vesten vzreditelj bo poskrbel in se preprical da samec in samica nimata dednih boleznih, ampak samo tistih 3,4 za katere se dejansko da poskrbet. Za ostalih XXX preprosto nemore vedet. Ce se kasneje ugotovi da je pes psica prnasal taksno n taksno bolezen se ga izloci iz vzreje. Ampak problem je da zasluzkarji parijo ravno te pse, ker jih noben ne kontrolira. In naenkrat imas iz 5-66 legel ki jih ima psica 40 psov, vsi potencialni prenositeljih dednih boleznih. Potem imajo te psice mlaidice naprej, in vsi vemo kje se konca...

Miki: vreden ni doben nic. Ampak bi te pa jaz tako vprasal, ce ze primerjas pse z avti. ne gre za primerjavno z znamkami avtomobilov. Gre se za to da, ali bi se sam odlocil za nakup avta, preden bi avto bil pregledann prestal taksne in drugace teste, ali bos dal malo vec denarja in poskrbel za to da bos vsaj vedel da so najpogostejse napake preverjene in ni moznosti okvare, oz. da se napake nebodo pojavile? jaz osebno bom za vsako stvar raje placal malo vec, in se preprical da je vsaj del tezav odpravljen, kot pa da raje dam manj denarja in sel loterijo. Ja ce bo pa bo... Na koncu je vsak avto vozen, tako kot ima vsak svojega psa rad. Ampak ali bos poskrbel do neke mere, da bo tvoj otrok v avtu varnejsi, ker si raje dal dodatnih 200000SIT in poskrbel za to, in ali bos raje dal 100000SIT vec za psa in vsaj do neke mere poskrbel do neke mere, da otrok nebo bo mesecu dni cartanja dozivel travme, ker vam je na pragu poginil nov druzinski clan.

Ne gre se samo za preventivo, je pa v mojih oceh nekako najpomembnejsa pri rodovnikih in rodovniski vzreji..

P.S: primerjava psov z avto je popolnoma nesmiselna, ampak ce se ze gremo te igirce....

Lp



Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #266 : 03 Januar 2007, 18:15:31
 S e popolnoma strinjam za psarne ki same gojijo pse in imajo celo rodovniško vejo z vsemi zdravstvenimi pregledi samo te lahko našteješ na prste rok in nog. Večinoma se psarne ukvarjajo z cenejšo varianto, pripeljejo toliko in toliko psov iz Češke, Slovaške, Poljske kjer ni problem za mali denar dobiti vse papirje, potem pa jih tu pri nas prodajati kot vrhunska legla mladičev. Pozabljamo da živimo v dobi ko se za denar da dobiti tudi plemiški naslov.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #267 : 03 Januar 2007, 18:18:28
Niso sami zaslužkarji in tisti, ki to niso, so dobri vzreditelji. Obstajajo, jih nekaj poznam, ene osebno, druge samo po pisanju in slovesu.
Če je svet zahojen še ne pomeni da so  zahojeni prav vsi ljudje.

Pasemskega psa izberemo zaradi lastnosti, ki jih ima določena pasma. Rodovnik je neka garancija, da bo pes približno tak, kot si želimo. Kaj ma veze razstava?
Če pa naj je vseeno kakšne lastnosti bo imel naš pes, se pa komot vzame mešanca, ki je zastonj!
A ni res?

Pa ne nam o tem, da za tiste, ki nimajo denarja... Pes stane. Če se vsak mesec da na stran toliko, kot bomo porabili za psa, mamo v letu pa nekaj denar zanj.

Na tem forumu je pa tudi veliko mladih ljudi, ki so dolgo šparali za psa. Tudi zase lahko rečem, da sem lepo počasi dajala na stran denar. Pa sem študent. No upam, da ne več dolgo ;)

Če pa nekdo nima niti toliko denarja, da bi ga dajal na stran je pa potrebno razmislit tudi, če bo imel dovolj denarja za veterinarja in kvalitetno hrano. Ni potrebno, da je pes z rodovnikom, da se poškoduje.
Naš posvojenec nas je v slabem letu stal kakih 150.000 Sit. Pa sva se s fantom odpovedala zaradi tega marsikateri stvari. On je tudi študent in če nebi v mes tudi delala, si psa avtomatično nebi mogla privoščit in ga tudi nebi vzela.

Mislim, da je pri tistih, ki kao nimajo denarja za rodovniškega za nerodovniškega pa ja, bolj problem, da bi v prvem primeru morali malo počakat in nebi mogli takoj zadovoljit svoje potrebe.

Je pa zanimivo, da nerodovniški dosegajo tudi skoraj tako visoke cene kot rodovniški. Sem vidla že oglase za več kot 100.000 sit za nerodovniškega! Noben me ne bo prepričal, da ta ki je tega psa kupil, ni imel za rodovniškega. Zanj je bila samo pomembnejša njegova želja, kot pes.

Miki, v tvojem zadnjem postu je pa definicija preprodajalca. Takega, ki ima ponavadi tudi več različnih pasem. Teh se je pa treba izogibat kot kuge.
ampak čeprav  živimo v taki dobi (kapitalizem pač) še ne pomeni, da moramo vsi sledit temu kot ovce.
Pa ja znamo razmišljat s svojo glavo.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #268 : 03 Januar 2007, 18:20:13
Smo pa tudi kategorija ljudi, ki niso ravno premožni in je za nas pes brez papirjev ravno toliko vreden kot uni z pedigrejem, le da nam ni obvezno hoditi na razne rastave ki si jih finančno ne moremo privoščiti.
Če imaš psa z rodovnikom, ti ni treba obvezno hoditi na razstave. Imam rodovniškega psa, ne obiskujem razstav, ker so prevelik finančni zalogaj zame kot študentko (denar, ki bi šel za razstave raje prišparam za veterinarske stroške, šolanje, priboljške, opremo in konec koncev seveda hrano). Zakaj rodovniški pes? Iskreno povem - po naključju. In še danes se včasih stresem (med branjem zgodb ljudi, ki so kupili "čistokrvne" pse in so jim hitro poginili v naročjih), ko pomislim kaj vse bi lahko bilo, če ne bi vzela točno tega psa, ki sem ga in bi raje izbrala nerodovniškega. Lahko ne bi bilo nič, lahko bi bilo marsikaj.....  :-X


Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #269 : 03 Januar 2007, 18:29:02
Mislim da nevestni rejci bojo za dobiček parili tudi pse brez vzrejnega dovoljenja ker imajo rodovnik, saj živimo v časih kjer je denar pomembnejši od etike. Dokler se da kaj zaslužiti bo pač tako. Ker pa z zakonom vzreja ni sankcionirana jo je tudi nemogoče preprečiti. Smo pa tudi kategorija ljudi, ki niso ravno premožni in je za nas pes brez papirjev ravno toliko vreden kot uni z pedigrejem, le da nam ni obvezno hoditi na razne rastave ki si jih finančno ne moremo privoščiti.
Če že odšteješ 1000-2000 eur za psa z pedigrejem ga sigurno ne boš samo zato da si zadovoljiš željo po 4 nožnem prijatelju. Za prijatelja zadostuje tudi tisti ki pedigreja nima. Je pa eno dati veliko denarja za samega psa če lahko ta denar porabiš na prijatelju ki je brez pedigreja. Konec koncev pa ima vsak svoj pogled na to tematiko in težko se bo našel skupni jezik za vse ljubitelje živali. Saj jaz ljubitelje ločim na une ki morajo imeti pedigre in na tiste ki ljubijo živali. Samo kaj ko veliko ljudi sploh ne bo razumelo kaj sem s tem hotel povedati.