Rodovniška /nerodovniška vzreja

Rinchy · 211823

dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #270 : 03 Januar 2007, 18:50:04
Citiraj
Če že odšteješ 1000-2000 eur za psa z pedigrejem ga sigurno ne boš samo zato da si zadovoljiš željo po 4 nožnem prijatelju

Zakaj pa ne ??? OK, 2 tisoč tudi jaz ne bi dala, tisoč pa. Pa čeprav pes nikoli ne bo videl razstave,  nikoli ne bo parjen... Zakaj? Zato, ker želim imeti točno določene lastnosti psa, izgled... Ker mi je neka pasma všeč.



Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #271 : 03 Januar 2007, 18:57:29
Zakaj pa ne ??? OK, 2 tisoč tudi jaz ne bi dala, tisoč pa. Pa čeprav pes nikoli ne bo videl razstave,  nikoli ne bo parjen... Zakaj? Zato, ker želim imeti točno določene lastnosti psa, izgled... Ker mi je neka pasma všeč.
Govorimo o pedigreju saj obstoja ista pasma tudi brez pedigreja. Kako ti pedigre lahko garantira da pes nima genske napake prednikov tri kolena nazaj? Kdo ti bo dal garancijo če se napaka pojavi da ti povrne denar? Kateri rejec ti bo prodal mladiča z vsemi zdravnšžkimi pregledi in potrdilom da bo pes brez problemov dobil vzrejno dovoljenje? Če pa tega ni zame pedigre ne pomeni nič, ker je ista loterija kot pri unem brez. Sploh pa če pogledaš malo oglase so večinoma vsi psi pripeljani iz tujine. Malo jih je vzgojeno doma. Je domača vzreja predraga in je preprodaja donosnejša.



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #272 : 03 Januar 2007, 19:01:18
Če primerjam rodovniške pse neke pasme, so 100x lepši kot nerodovniška vzreja. Zato pa jaz kupujem samo z rodovnikom! In če malo pobrskaš po rodovniku za nazaj, lahko kaj hitro odkriješ bolezni prednikov.

Citiraj
Kateri rejec ti bo prodal mladiča z vsemi zdravnšžkimi pregledi in potrdilom da bo pes brez problemov dobil vzrejno dovoljenje?

Rejec res nobeden, vzreditelj pa. Pa ne se razpočit, ker takega ni težko najti. Samo malo dlje od bolhe.com je treba it ::)

In kaj potem, če je pripeljano iz tujine ??? Ali je zato slabše? Saj se v tujini tudi da preverit vzreditelje.

Sicer je pa brez veze, da se nadaljuje s to temo...



Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #273 : 03 Januar 2007, 19:06:22
 Sem bil 10 let voznik v mednarodnem prometu in škoda da ti ne morem pokazati v živo kaj se vse dobi za denar in tudi preverjanje rodovnika ni noben poblem. čeprav tvoj mladič sploh ne izvira iz določene rodbine. Sploh v skorumpiranih revnih državah vzhodne Evrope.



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #274 : 03 Januar 2007, 19:29:35
Aho!

Tudi jaz imam dva nerodovniška psa in sicer iz tega razloga ker takrat ko smo kupovali njuno mamo ni bilo rodovnika za nadštevilne mladičke. Je pa takrat veljalo dejstvo da mora imeti psička vsaj enkrat mladičke. In seveda smo šli psičko parit ( v bistvu so šli moji starši ker jaz sem bila še premlada pa tudi o tem nisev vedela nevem kaj) in to s zopet nadštevilnim samcem.
Je pa res da smo si najprej zagotovili 4lastnike, ki bodo mladičke vzeli ( to sem si pa le izborila :)). Psička je imela 7 mladičkov, štiri smo oddali že omenjenim lastnikom enega je vzel moj stric, dva pa sta ostala pri nas. In prav za vse mladičke je bilo lepo poskrbljeno in je še sedaj. Bi pa če bi bilo mogoče zavrtela čas nazaj in bi vzeli rodovniško psičko, čeprav je v bistvu bila rodovniška samo papirjev ni dobila. Je pa to tudi res da v tem nebi imela svoja tva pesjana Kale in Runota, ki mi lepšata življenje že 9 let, in upam da mi jih bosta še dolgo.

Se pa vsekakor strinjam z zgoraj napisanim. :)

Lp
Ana


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #275 : 03 Januar 2007, 19:33:11
Sem bil 10 let voznik v mednarodnem prometu in škoda da ti ne morem pokazati v živo kaj se vse dobi za denar in tudi preverjanje rodovnika ni noben poblem. čeprav tvoj mladič sploh ne izvira iz določene rodbine. Sploh v skorumpiranih revnih državah vzhodne Evrope.

Zato pa se sumljivih psov iz sumljivih in nepreverjenih krajev ne kupuje. Če ti je veliko do psa, ga greš pred nakupom večkrat pogledat, da vidiš, v kakšnem stanju živijo mladiči in mama, čimveč se pogovarjaš z vzrediteljem, iščeš informacije o njem tudi pri drugih ljudeh. Če pa te kljub temu uspe pretentati, pa kaj naj rečem? Ali je zelo dober prevarant, ali je s tabo nekaj narobe, v vsakem primeru pa ti je to dobra šola za naprej.
Poleg tega ne vem, zakaj bi naj bili domači (tu verjetno misliš na slovenske) vzreditelji boljši od tujih? Na žalost smo tudi v kinologiji še kar daleč od 'razvitega' sveta ... In če verjameš ali ne, v Sloveniji si psa (razen nekaj izjem, ki se jim opravičujem) ne bi upala kupiti.

Govorimo o pedigreju saj obstoja ista pasma tudi brez pedigreja. Kako ti pedigre lahko garantira da pes nima genske napake prednikov tri kolena nazaj? Kdo ti bo dal garancijo če se napaka pojavi da ti povrne denar? Kateri rejec ti bo prodal mladiča z vsemi zdravnšžkimi pregledi in potrdilom da bo pes brez problemov dobil vzrejno dovoljenje? Če pa tega ni zame pedigre ne pomeni nič, ker je ista loterija kot pri unem brez. Sploh pa če pogledaš malo oglase so večinoma vsi psi pripeljani iz tujine. Malo jih je vzgojeno doma. Je domača vzreja predraga in je preprodaja donosnejša.

Glede odgovornosti vzreditelja pa toliko - poznam nekoga iz Madžarske, ki ji nekaj priznanih psarn ni želelo prodati mladiča samo zato, ker je iz Madžarske in so (zaradi predsodkov in bojazni ter želje po dobrih bodočih lastnikih) sklepali, da je preprodajalka. Pa ta oseba še zdaleč ni neodgovorna, brezsrčna "šteparka".

Še glede omenjene "garancije" - obstajajo tudi vzreditelji, s katerimi moraš pred nakupom psa podpisati pogodbo, v kateri se zavezujejo, da bodo ob morebitni dedni bolezni vzeli mladiča nazaj (ali vrnili kupnino oz. plačali veterinarske stroške), in drugo - z njo se ti kot kupec zavežeš, da bo za psa solidno poskrbljeno, v nasprotnem primeru imajo s tako pogodbo spet oni pravico, da ti psa vzamejo itd.

Če ti je škoda dati 1000 EUR za dobrega mladiča, ti potem ni škoda dati 2000 ali več za zdravljenje bolezni, ki so posledica nerodovniške vzreje (si upam trditi) v vsaj 80%?  Ali boš kar ob prvi priliki dal psa uspavat (češ saj to ne stane tako dosti)? Kje je potem zdaj tu ljubezen do psa, živali, ki si jo prav tako omenjal?
Poleg tega pa se rodovniškega mladiča, pa čeprav ne razstavne kvalitete da dobiti tudi za 400, 500 EUR. Nekatere, ki so zelo redke in za katere je težko dobiti lastnike, celo za 250 (toliko, da se mogoče pokrije oskrba).

In vsi obsojamo preprodajo prvič zaradi tega, ker se tem ljudem gre samo za denar, in drugič, ker za mladiče in mamo ni poskrbljeno tako, kot bi moralo biti - ker gre za mučenje.

Pa še nekaj - v eni drugi temi sem zasledila, da razmišljate o novem psu, tudi leglo je že znano. Lahko vprašam za kakšno leglo gre? Za nerodovniško ali mešance?

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #276 : 03 Januar 2007, 20:00:48
Citiraj
Pa še nekaj - v eni drugi temi sem zasledila, da razmišljate o novem psu, tudi leglo je že znano. Lahko vprašam za kakšno leglo gre? Za nerodovniško ali mešance?

Napisal je, da dobi "tibetanskega španijela". Predvidevam, da nerodovniškega, ker bodo za cepljenje poskrbeli sami :-\ čeprav je žalost, ker TŠ v Sloveniji res ni veliko :'(



Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #277 : 03 Januar 2007, 20:07:59
 Dobimo psa. Nerodovniškega. Bo samo novi član v družini. Tibetanski španjel. Pa se zato ne obremenjujemo za rodovniški pedigre, če pa bo usojeno da bomo zmetali veliko denarja za veterinarje, kje piše da za rodovniškega pa ne bi? Moj sodelavec je kupil rodovniškega Rotvajlerja pa pes ni dočakal 6 mesecev. So ga morali dati uspavati. Kar pa se tiče španjelčkov so čistokrvni samo brez rodovnika.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #278 : 03 Januar 2007, 20:12:17
Zakaj pa nimajo rodovnika?

battito animale


Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #279 : 03 Januar 2007, 20:17:27
 Ne vem in me tudi ne zanima. Lahko bi bili tudi čisto navadni mešanci. Pa to sploh ni pomembno. Prvi pes je bil iz zavetišča, drugi pač ne bo. Je pa čisto vseeno ker nima pedigreja in je zame vreden več kot morda isti z ne vem kakim pedigrejem, saj pride k nam zaradi tega ker je on nas osvojil in ne zaradi zgolj želje nabaviti čim prej novega psa.



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #280 : 03 Januar 2007, 20:59:30
Čistokrvni brez rodovnika zame ne obstajajo več od časov ko so ukinili nadštevilčnost psov v leglu.

In ja dam tudi 1000 EUR za psa za na kavč. Ampak ne pri preprodajalcu, ki mi bo rekel lej maš rodovnik, maš to maš ono maš šampiona in nevem kaj še in dal psa js njemu denar pa sva gotova. Ampak pri vzreditelju, ki vem kaj vzreja, katerega psarna ima nek sloves in vzreditelja po možnosti že poznam. Jok požrem denar, pa vem da imam pasmo psa ki sem si ga želela.

Glede dobrih vzrediteljev. Ti že v Sloveniji naštejem 3 tiste, ki jih poznam OSEBNO še nekaj tistih za katere pravijo da so dobri in že imajo neko vzrejo. In od prvih treh je eden izmed vzrediteljev med najboljšimi na svetu, drugi ima njegove pse in ne dvomim da se bo prvemu pridružil, tretji pa že ima kar nekaj generacij dobrih psov za sabo in predvsem v Evropi že prepoznavno psarno.

In prosim razumi že enkrat - zaradi rodovnika nimam psa nič bolj ali manj rada. Rada ga imam zaradi krasnih trenutkov preživetih z njim, zaradi njegovega zame izvrstnega karakterja, zaradi vseh dogodivščin in čudovitih malčkov. Prav tako njegove mladičke. Nisem njihova vzrediteljica, razen treh sem vse videla samo dvakrat pa so vseeno tudi moji cukrčki. Nekateri mi očitajo denar, padajo tudi pripombe da bi bilo bolje brez kakšne mene pa jih ne poslušam - ker sem za malčice ki sem jih jaz oddala naredila kar sem mogla. Našla sem jim domove. Lastniki so z njimi zadovoljni, bejbam nič ne manjka. Meni je to največ vredno - kljub večnemu minusu v dijaških letih.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #281 : 03 Januar 2007, 21:05:31
Ne vem in me tudi ne zanima.

Daj vprašaj "rejca", zakaj

Citiraj
Zakaj pa nimajo rodovnika?

Me prav zanima odgovor. Sicer pa dvomim, da boš dobil resničnega :-X ker za TŠ pa res ne rabiš nič narest za vzrejno dovoljenje. Razen pregleda oči (ki ga lahk opraviš kar na dan vzrejnega pregleda in stane manj kot 50 €). In ta pregled je zaradi dedne bolezni, zaradi katere psi oslebijo...



Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #282 : 03 Januar 2007, 21:24:53
 Kolikor sem uspel razbrati iz nekaterih postov, jih je kar nekaj ki imajo psa zaradi rodovnika in papirjev, ne pa zato ker naj bi bil pes človekov najboljši prijatelj. Namreč za najboljšega prijatelja papirji sploh niso pomembni. In tudi prijatelji brez papirjev niso nič manj zvesti svojim gospodarjem kot tudi niso nič manj inteligentni. Zakaj pa moj pes ne bo imel rodovnika me pa sloh ne zanima, ker če bi bil pomemben rodovnik bi takega psa tudi nabavil in ne bi bi bilo potrebno sploh postavljati takih vprašanj. Vem kar vem o zgodivini staršev in to sploh ni pomembno za javnost saj obstojajo rodovniški Tibetanski španjeli če te ravno ta pasma zanima. Mi smo sprejeli mladička Tibetančka in ne pedigreja.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #283 : 03 Januar 2007, 21:32:16
Oprosti, ma klatis neumnosti.

Iz katerih postov pa si to razbral?
Ja dosti bi te moralo zanimat, zakaj nimajo rodovnika. Ful imas rad svojega najboljsega prijatelja, ce mu privoscis dedne bolezni.

In navezanost na gospodarja nima niti najmanjse veze z rodovnikom, glede tega imas cisto prav. Inteligenca pa bi znala imet kaj s tem :P

battito animale


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #284 : 03 Januar 2007, 21:40:55
TYASHY kje so tvoji odgovori?

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #285 : 03 Januar 2007, 21:44:08

In vsi obsojamo preprodajo prvič zaradi tega, ker se tem ljudem gre samo za denar, in drugič, ker za mladiče in mamo ni poskrbljeno tako, kot bi moralo biti - ker gre za mučenje.

Jahh.... Sammy to je nažalost praksa večih rejcev, sama imam nekaj malega izkušenj s tem, pa ne bom zdaj o tem, ker bi se lahko na veliko razpisala.
V kratkem, meni se zdi veliko mučenje psičke, če jo vsako gonitev parijo in ima posledično mladiče, potem pa vidiš razliko, ko si sam videl psičko prvič, ko je imela mladiče (pa ne prvič leglo, ampak ko si jo ti videl prvič z mladiči, se pravi 3,4 leglo) in pa ko je imela mladiče drugič po malenkost več kot pol leta - uboga reva čisto suhcana in zmučena.... groza. In tukaj ni drugega sklepati, kot to, da jim gre samo za denar! :-\



GOSCH

  • *
    • Prispevkov: 289
    • Točke: 3
Odgovori #286 : 03 Januar 2007, 22:01:07
...čeprav je žalost, ker TŠ v Sloveniji res ni veliko :'(

Hojla!

Kar nekaj časa sem razmišljala, če se naj oglasim tukaj ali ne, pa žal ne morem pogledati vstran in molčati, medtem ko nekateri tukaj razmišljate ne vem s čim, samo z glavo ne... :-\
Ker je že dog4ever omenila "številnost" tibetanskih španjelov v Sloveniji in ker Miki kupuje ravno TŠ in to "čistokrvnega brez rodovnika" ::), naj povem še zgodbo naše "male podnajemnice", tibetanske španjelke, ki je pri nama z možem že od junija zaradi reševanja stanovanjskega problema njenega lastnika, drugače najinega zelo dobrega prijatelja.
Tibetanskih španjelov v Sloveniji ni tako malo - malo je pa tistih tipičnih, ki ustrezajo standardu in kar je seveda najpomembnejše, da imajo rodovnik, ki dokazuje njegovo poreklo.
Naša tamala je stara 8,5 let, kupljena je bila kot pekinezer ??? >:( od prijateljevega bivšega sodelavca, njena mama je, kot smo izvedeli kasneje, umrla pri 6. letih za epileptičnim napadom. Psičkini predniki niso znani nikomur, še njenemu "vzreditelju" ne... Potrebovala sem kar nekaj časa, da sem prijatelja prepričala, da doma nima pekinezerja, ampak TŠ, čeprav na trenutke niti sama nisem več točno prepričana, kaj psička je... ??? Trije kolegi imajo prav tako TŠ, ki so blazno podobni naši, po Mariboru srečujem ogromno kužkov, podobnih naši tamali in če govorim z lastniki, ugotavljam, da so njihovi kužki večinoma potomci enega samca oz. sedaj že njegovih sinov in hčera. Kar je pa še najbolj zanimivo, da se enkrat prodajajo kot TŠ, drugič spet kot pekinezerji - pasma je verjetno odvisna od povpraševanja na trgu. >:( :-X
Naša tamala ima pri dobrih osmih letih težave s hrbtenico, manjkajo ji zobje (ravno 2 dni nazaj sem opazila, da se ji spet eden maje :-\), je še zelo živahna in aktivna in mislim, da če ne bi bila, bi imela še kakšno zadevo več. Kolegičina psička je sicer stara že 12 let, pa je tudi že nekaj let močno škrbasta, kolegov kuža ima predugriz,... Cena kužkov je bila takrat nekje 400 DEM, se pravi dobrih 200 EUR. Če prištejemo inflacijo itd., bi bila danes cena nekje okrog 400 EUR, če ne več, rodovniški se pa prodajajo za 700 EUR, marsikateri celo gre po dogovoru med vzrediteljem in potencialnim kupcem v solastništvo.

Miki, zgoraj naštete stvari so še najmanj, kar lahko dobi "čistokrvni kuža brez rodovnika". Res je, da jih lahko dobi tudi pes z rodovnikom, vendar vesten vzreditelj običajno previdno in premišljeno izbira samca za paritev. Prav tako je potrdilo o opravljenem vzrejnem pregledu eno od dokazil, da sta oba starša zdrava in tipična predstavnika svoje vrste. Rodovnik ni, kot to marsikdo misli, le list papirja, ki ga mastno plačaš, da se lahko potem "ven mečeš" s psom in da "lahko hodiš po razstavah". Če ga znaš pravilno brati, lahko iz njega marsikaj razbereš.
Še nekaj let nazaj sem bila ravnodušna do tega, ko je prijatelj razmišljal o tem, da bi naša/njegova :) tamala imela mladiče. Danes sem vesela, da se takrat ni odločil za to in da je sedaj psička že prestara za naraščaj.

Odločitev o tem, kaj kupiti, je pa vsekakor odvisna od posameznika samega.
Lp,
B.



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #287 : 03 Januar 2007, 22:02:14
Mi imamo bernko z rodovnikom,pa je ne razstavljamo,ampak jo imamo za na kavč; torej za skupne sprehode,igro,veselje...Tudi prejšnja psička je bila z rodovnikom,kupljena z istim namenom kot Rina,za na kavč  ;) Zakaj rodovnik so pa zgoraj že napisali;zaradi takšnih in drugačnih dednih bolezni,zaradi displazije,ki se pri rodovniških psih načeloma ne pojavljajo.

lp

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Evarty

  • *
    • Prispevkov: 189
    • Točke: 2
Odgovori #288 : 03 Januar 2007, 22:15:04
Miki, se mi zdi da ti sploh nočeš razumet kaj drugi govorijo v postih.
Sama nisem našla niti enega stavka, kjer bi kdorkoli namigoval, da so rodovniški psi boljši od nerodovniških.

Mešančki so super, sem ga imela tudi sama in sem ga oboževala, kljub temu, da ni imel papirjev, kdo je njegov oče sploh nisem vedela.
Je pa imel en kup težav, predvsem zdravstvenih(skos smo bili pri vterinarju, imel je redne želodčne težave in smo za veterinarja v samo 3 letih zapravli malo bogastvo)
Dobili smo ga pri družini, ki se ni ubadala ne s socializacijo, pa tudi za zdravo in pravilno hrano niso najboljše skrbeli. Takrat smo bili pač nevedni, jst sem imela 11 let in se zaljubla v psička takoj in je prišel domov. Imet mešančka mi ni bilo nikoli pod častjo, vedno sem ga imela rada in vedno sem rada povedala ljudem, ki so bili nad njim navdušeni in so želeli vedeti kakšne pasme je, da je mešanček.

Zdej pa imam rodovniškega psa. Zakaj? Prvič zato, ker nam je pasma všeč, značaj in izgled, vse. O nerodovniškem psu nismo razmišljali...zakaj ne?
Ker smo želeli zdravega psa, s karakterjem in izgledom kot je za pasmo značilen. Res je, da rodovnik ni vedno garancija in tudi rodovniškega psa je nesmiselno kupit, če ne veš nič o prednikih oz. ti vzreditelj ne želi posredovat določenih podatkov. Pravi vzreditelj ti bo odgovoril na vsa zastavljena vprašanja, povedal za vse dedne bolezni v preteklih generacijah, dal bo podatke o zdravju staršev, psičke pa bo prodal s pogodbo, ki bo zaščitila mladičke, njega kot vzreditelja in tebe kot kupca. Razlika je v tem, da pri rodovniškem psu veš kdo so njegovi predniki in se lahko pozanimaš o morebitnih boleznih itd. , kar je pri nerodovniških nemogoče.

In še enkrat, vsi psi so super; rodovniški, nerodovniški, mešančki, azilaši, prav vsi. Edini, ki včasih niso tako zlo super so ljudje, ki so neodgovorni in nepoučeni.
Verjemi, da se sama sebi ne zdim čisto nič prestižna, ko z rodovniškim psom, vsa blatna lazim po gozdu, ali pa v največji nevihni vsa premražena drgetam na sprehodu. ;)



Mel

  • *
    • Prispevkov: 312
    • Točke: 2
  • ...moj sonček...
Odgovori #289 : 04 Januar 2007, 00:16:55
Če že odšteješ 1000-2000 eur za psa z pedigrejem ga sigurno ne boš samo zato da si zadovoljiš željo po 4 nožnem prijatelju. 

Aja? Kaj pa imam jaz potem doma? Okrasek? Misliš, da si rodovnik na čelo nabijem, ko greva na sprehod?  :D

Srce ima razum, ki ga razum ne pozna...
http://orix.moj-album.com/


newfka

  • Newfs! I love them!!!
  • *
    • Prispevkov: 827
    • Točke: 15
  • Newfing through life!
Odgovori #290 : 04 Januar 2007, 11:19:46
Miki - Kodeljevo,

daj, prosim, poskusi vsaj malo razumeti, vse to, kar ti piše v postih. Vse je napisano s strani ljudi, ki imajo svoje pse in svojo pasmo radi. Prav slednje je razlog, da imajo ali pa si bodo v prihodnje omislili rodovniškega psa.

Saj sem na začetku tudi sama razmišljala podobno kot ti (dobro, o psih, po domače povedano, nisem imela pojma). Posledica - Zdaj imam doma kao novofundlandca, seveda brez rodovnika. To ne pomeni, da ga nimam rada ali da se mi zdi, kaj manj vreden - je moj pes, s katerim se igram, ga učim, je pameten, zabaven, za enkrat bolj ali manj zdrav.

Ampak z nerodovniškimi psi sem opravila enkrat za vselej -
kot prvič zato, ker mi je mar za zdravje svojega bodočega psa,
kot drugič, zato ker želim imeti psa točno določene pasme. In ker je to tako, hočem imeti psa, ki bo tako karakterno kot vizualno pravi predstavnik svoje pasme, ne pa zgolj njen približek. Če bi si želela preprosto psa, ne glede na to, kakšen bi bil, bi šla ponj v zavetišče.
kot tretjič zato, ker mi je mar za pasmo, ki jo imam rada. In zato ne želim in nočem podpirati šteparjev, raznoraznih ljubiteljev pasme, ki si vsake toliko časa omislijo leglo za razvedrilo, razveselitev pasje mame, ker so njihovi psi tako zelo lepi itd, o vzreji in sami pasmi pa nimajo pojma, preprodajalcev, rejcev itd. Svojo pasmo imam rada, rada imam njen izgled, rada imam njen temperament, rada imam vse tiste njene značilnosti, ki so se lahko razvile le ob trudu, doslednosti in znanju vzrediteljev, kar pa ni šlo brez rodovnika. Nekega navadnega kosa papirja, statusnega simbola premožnih, vstopnice na razstave...ja, mogoče, za ljudi ki gledajo s takega zornega kota, kot ti. 

Kupuješ tibetskega španjela? Zakaj neki ravno tibetskega španjela?  Mar ni v zavetiščih vse polno psov? In, ko že tako zelo poudarjaš brezpredmetnost rodovnikov... Pa veš, da pasma tibetski španjel ni kar od nekje prifrčala? Veš, da so se morali nekateri preklemano truditi in učiti, da imamo danes take tibetske španjele, kot jih imamo? In čudno je, da gre potem nekdo, po vsem zaničevanju rodovnikov in s tem zaničevanju truda vzrediteljev (ki rodovnike znajo uporabljati), kupit ravno predstavnika točno določene pasme, katerega predniki so nekoč tudi morali imeti rodovnik. Predvidevam, da ti je tibetski španjel všeč, da ti je všeč njegov videz, da ti je všeč njegov karakter (sklepam, da si se vsaj malce pozanimal o tej pasmi, če že kupuješ takega psa, pa čeprav nerodovniškega... :-\ ), torej...?  Nekdo je moral nekoč in še vedno mora skrbeti za razvoj te pasme in vseh drugih pasem in brez rodovnika pri tem preprosto ne gre - NE GRE. 

Če si resnično želiš pasjega prijatelja in ti ni čisto nič mar ne za njegov videz, ne za njegovo socializiranost ob prihodu v nov dom, ne za morebitne genetske napake in bolezni, ne za katerokoli pasmo in njen razvoj, niti ne rabiš pomoči nobenega vzreditelja, pojdi v zavetišče in ga poišči tam. Izbira je nadvse pestra in zagotovo boš našel nekaj zase.  Pasemske pse, pa naj bodo rodovniški ali ne, pa pusti preprosto pri miru.

Lp

Old age means realizing you will never own all the dogs you wanted to.
Joe Gores

http://newfka.deviantart.com


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #291 : 04 Januar 2007, 11:29:48
Aho!
Se še enkrat oglašam da ne bo kdo narobe razumel mojih postov. Res imam nerodovniške pse, ampak mi je žal, in čeprav ni šlo drugače in imam svoje pse resnično rada in jih obožujem, imam pa ravno toliko problemov glede njihovega zdravja ali samega značaja. Tako da sem sedaj prepričana da bo naslednjič ko bom kuovala psa zagotovo rodovniški, pa čeprav mi rodovnik ne pomeni veliko, pomeni pa mi veliko pasje zdravje in njihov karakter, kar pa prav gotovo dobiš z dobro izbiro staršev bodočega psa.

Tako da se strinjam glede rodovnika -da ali ne- absolutno da ker s tem veliko pridobiš.

Lp
Ana


Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #292 : 04 Januar 2007, 11:58:46
Kupuješ tibetskega španjela? Zakaj neki ravno tibetskega španjela?  Mar ni v zavetiščih vse polno psov?
 Sem morda napisal kje da kupujem psa?
Če bi se dobro prebralo kaj sem napisal, bi morda bilo pisanja veliko manj kot ga je. Nisem govoril da je rodovnik ničvreden papir če je pes od pravega rejca. Samo teh je pri nas zelo malo. Psi pripeljani iz tujine, pa tudi rodovnik nič ne garantira in je rodovnik samo papir za dvig cene psa pri preprodajalcih saj nobeden preprodajalec ne bo garantiral za psa katerega poreklo je samo kos papirja. Kdor pa bo kupoval psa z rodovnikom v tujini, bo pa šel sam po njega in bo zanj plačal realno in ne preprodajalsko ceno, ter bo tudi preveril lahko vse prednike psa ki ga kupuje. Je pa zame vsaka žival z rodovnikom ali brez enakovredna, saj sama žival ni kriva da je prišla na svet in obsojam vse ki kakorkoli zaničujejo žival ki je brez pedigreja in rodovnika. Tudi vse živali niso brez rodovnika zato ker imajo kake hibe, saj je razlog za to lahko tudi drugje kakor je to v primeru mojega novega sostanovalca in zato ni nič manjvreden od onega z rodovnikom.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #293 : 04 Januar 2007, 12:03:28
[Tudi vse živali niso brez rodovnika zato ker imajo kake hibe, saj je razlog za to lahko tudi drugje kakor je to v primeru mojega novega sostanovalca in zato ni nič manjvreden od onega z rodovnikom.

Torej ves, zakaj je brez rodovnika?

battito animale


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #294 : 04 Januar 2007, 12:10:47
Kupuješ tibetskega španjela? Zakaj neki ravno tibetskega španjela?  Mar ni v zavetiščih vse polno psov?
 Sem morda napisal kje da kupujem psa?
 in obsojam vse ki kakorkoli zaničujejo žival ki je brez pedigreja in rodovnika. Tudi vse živali niso brez rodovnika zato ker imajo kake hibe, saj je razlog za to lahko tudi drugje kakor je to v primeru mojega novega sostanovalca in zato ni nič manjvreden od onega z rodovnikom.

nihče ne zaničuje psov brez rodovnika.
Zaničujemo pa vse, ki jih kupijo in vse,ki jih razmnožujejo  >:(.
Še najbolj pa zaničujemo brezupne primerke, ki so celo našli pot do forumov in do informacij pred nakupom psa, ki so imeli možnost prebrat vse argumente za in proti in vseeno rinejo z glavo skozi zid v drek. Takim želim samo čim bolj bolečo lastno izkušnjo. Mogoče se jim pa ob šoku potem kaj premakne v zgornjem nadstropju.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


newfka

  • Newfs! I love them!!!
  • *
    • Prispevkov: 827
    • Točke: 15
  • Newfing through life!
Odgovori #295 : 04 Januar 2007, 12:15:25
Pa upam, da vam čez kako leto ne pade na pamet, da bi ga parili.

Se pa strinjam s tem, da žival ni za nič kriva. Ni kriva, da je prišla na svet bolna in da bo mogoče še sodelovala pri produciranju bolnih psov in netipičnih čistopasemskih psov. Je pa absolutno kriv kdo drug.

Lp

Old age means realizing you will never own all the dogs you wanted to.
Joe Gores

http://newfka.deviantart.com


Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #296 : 04 Januar 2007, 12:29:26
Pa upam, da vam čez kako leto ne pade na pamet, da bi ga parili.

Se pa strinjam s tem, da žival ni za nič kriva. Ni kriva, da je prišla na svet bolna in da bo mogoče še sodelovala pri produciranju bolnih psov in netipičnih čistopasemskih psov. Je pa absolutno kriv kdo drug.

Lp

 Ne vem od kje vam tako 100% prepričanje da so vse čistokrvne živali brez rodovnika sigurno bolne in škart roba za biti skrben starš kakemu leglu mladičev? Ko sem peljal mojo mešanko k veterinarju sem tam srečal mnogo rodovniških pasem ki so ravno tako obolevale kot nerodovniške. In tudi rodovniški psi včasih ne izpolnjujejo vzrejnih kriterijev - pa imajo kljub temu rodovnik. In veliko rodovniških psov je ravno tako moralo predčasno zapustiti ta svet. Se pravi da jim rodovnik ni veliko pripomogel razen da je bil pes v štartu dražji. In zakaj ga ne bi paril če se bo pojavila psička in lastnik katerega želja bo po paritvi. Od kje pravica ljudem odrejati kateri pes lahko sexa in kateri ne.



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #297 : 04 Januar 2007, 12:42:29

Zaničujemo pa vse, ki jih kupijo in vse,ki jih razmnožujejo  >:(.

Deteljica, če sem prav razumela, potem zaničuješ tudi lastnike nerodovniških psov?
Sem lastnica nerodovniškega psa in ga imam neizmerno rada in skrbim zanj po svojih najboljših močeh! In zato sem iz tvoje strani zaničevana, ker ne vidim, kje sem jaz tukaj kriva ???... ker res je, da sem kupila nerodovniškega psa in kot pravim tega nebi še enkrat ponovila oziroma, ko bom naslednjič kupovala psa, bo le ta z rodovnikom - sem sedaj seznanjena s situacijo...
V preteklosti sem imela psa z rodovnikom, vendar res nisem nikoli ta rodovnik za karkoli uporabljala, saj sem prejšnega psa kupila oziroma smo ga kupili pri mojih 9 letih. Res je bil krasen pes, vendar ga nismo kupili zato, ker je bil z rodovnikom, ampak zato ker sem se jaz in vsa družina vanj zaljubili na prvi pogled. In skozi leta res nismo rodovnik uporabljali, ker ga nismo vozili na pasje razstave in ga parili. Res pa je, da takrat nisem vedela kaj rodovnik vse pomeni - zdravje prednikov mentalno in fizično.
Sedaj pa, ko imam bernca in sem kar nekaj izvedela o rodovnikih, vem kakšno loterijo sem se šla ob nakupu bernca brez rodovnika - na srečo sem imela jaz imela veliko srečo - upam, da pri tem tudi ostane! ;)

Zato te prosim, da ne zaničuješ nas, ki smo lastniki nerodovniških kužkov, ampak zaničuj tiste, ki jih razmnožujejo in delajo nerodovniške mladiče... Saj vem, da hočeš povedati, da če nebi kupovali nerodovniških mladičev, da bi potem mogoče zatrli nerodovniško vzrejo, ampak pomisli kaj bi bilo z mladički, ki nebi našli doma - sploh nočem razmišljati kje bi končali. :-\
Tako, da je vse skupaj en začaran krog, ki bi ga morali začeti odpravljati pri tako imenovanih vzrediteljih in z zakonom o parjenju psov in nerodovniško vzrejo.

Pa ne razumeti tega kot kreg ali kaj podobnega, ampak samo resnično me žalosti, da zaničuješ mene in ostale lastnike nerodovniških psov, ker smo našim kosmatincem dali topel in varen dom, poln ljubezni.

Se pa strinjam s teboj, da nerodovniška vzreja v nekaterih primerih uničuje pasmo...

Res pa je, da je moj Taj, čeprav je nerodovniški bernski planšar, je tipični predstavnik te pasme - karakterno in vizualno, kot pravim sem imela srečo!


Lp, Tina






deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #298 : 04 Januar 2007, 12:45:41
. Od kje pravica ljudem odrejati kateri pes lahko sexa in kateri ne.

top ni pravica, ampak je dolžnost. In to dolžnost ( kontrolirano vzrejo tako po značaju kot po številčnosti populacije) je človeštvo prevzelo,ko je udomačilo psa in izključilo naravne kriterije selekcije in naravnega zdesetkanja populacije.

lahko mu ga pa brez škode na roko mečeš , če boš potem imel boljši občutek glede njegovega seksa >:(
( neokusno šala, pokljanjam jo vsem bebcem, ki ne morejo dojeti kaj je to vzreja)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #299 : 04 Januar 2007, 12:56:15
Deteljica, če sem prav razumela, potem zaničuješ tudi lastnike nerodovniških psov?




ne lastnike- kupce.
lastnik lahko postaneš na več načinov- dobiš psa zastonj, ga podeuješ, ga prevzameš itd.
Vse O.K., mene ne moti. Nerodovniške pse se torej po moj elahko poklanja, ne sme pa se jih prodajati.

 S tem  če ga plačaš , si podmazal mašinerijo štepanja, preprodaje (Matoš in KD Mislinja pa še hujših) in za taka dejanja  imam jaz na zalogi samo zaničevanje in prezir.  >:( , in prav vesela sem, če sem komu takemu pokvarila dan vsaj s tem,da sem ga užalila  :D.

Pa nisem bila vedno tako tako bojno razpoložena  ::)- a bolj ko spoznavam sceno , bolj iz tolerance prehajam že v sovraštvo. In situacija se s kapitalizmom drastično slabša  >:(.
Poglej napr širše območje Mislinje- tam se je folku masovno zmešal. In isti ljudje ,ki so plačali nerodovniškega psa se potem hitijo zgražat nad pogoji , ki jioh ima npr Matoša v svojem hlevu-a jim ne potegne,da so oni sami ustavrili vse puppy mile in Matoše. Ja prav oni- čeprav je njihov pes "plod ljubezni" na sosedovem dvorišču- kajti oni dajejo zgled in lažno upanje,da bo z nerodovniškm psom morda le vse v redu in da je to sprejemljiv nakup.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!