Rodovniška /nerodovniška vzreja

Rinchy · 212832

Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #390 : 05 Januar 2007, 19:54:38
Ne plozaj, nadštevilnih mladičev ni že več kot 15 let. Pa kako morete vsi po vrsti  padati na isto finto že toliko let? In ko so nadštevilni mladiči še bili, jih je bilo treba pobiti in ne podarjati. Ker takrat še ni bilo prilagojenega mleka in visoko kvalitetnih briketov za zelo mlade pse. In je bilo zelo številne legla izredno težko spraviti gor tako, da niso bili oškodovani niti mladiči niti psica.

Rodovnik pomeni samo garancijo za to, da je pes čistopasemski. Vse ostalo pa moraš preveriti sam. Pri rodovniških lahko preveriš vse, če se dovolj potrudiš, pri nerodovniških pa nič.

Amerike pa nam ne dajaj za zgled, ker take svinjarije kot jo imajo tam nimajo nikjer. Pri nas so starši rodovniških psov pregledani (telesna ocena in vzrejni pregled), prav tako so pregledani mladiči ob popisu legla in ob tetoviranju. V ameriki pošlješ papirje od staršev in dobiš rodovnike za mladiče. Da o pasjih farmah ki po Ameriki cvetijo bolj kot kjerkoli drugot in miljonih pobitih živalih po zavetiščih ne govorim.

Dedne bolezni pa se žal ponavadi ne pokažejo takoj, prav tako lahko na videz zdravi starši dobijo bolne mladiče. Vsega se ne da predvideti. Se pa potem take pse izloči iz vzreje, da napake ne prenašajo naprej.
Ne vem zakaj je potrebno takoj bluziti iz tvoje strani brez da prebereš napisano? Psica od katere je YO kupila mladiča je bila" pregledana# in imela je vzrejno dovoljenje, ter njeni mladiči so imeli rodovnik, pa kljub temu ni bilo vse tako kot bi moralo biti. Problem ni kaj je bilo kasneje storjeno, ampak dejstvo da je do tega prišlo. In ne vem koliko časa si na tem svetu da veš, kaj je bilo v našem prelepem socializmu, saj je to leglo bilo pri mojem sosedu in mu ni bilo potrebno ostale tri usmrtiti. Kako je zdaj pri nas urejena zakonodaja ne vem, samo če zdaj dobijo vsi rodovnik čeprav je leglo mnogoštevilčno je zakonodaja samo omogočila da še lažje prideš do škart rodovniškega psa.l



Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #391 : 05 Januar 2007, 19:58:34
 Če pa kupujem riziko mi je pa itak vse eno ali je z papirji ali pa brez saj se tudi otroci rojevajo v zakonih na koruzi pa jih zato ne smemo obsojati. Niso nič manj vredni od tistih ki so se rodili v zakonu.



newfka

  • Newfs! I love them!!!
  • *
    • Prispevkov: 827
    • Točke: 15
  • Newfing through life!
Odgovori #392 : 05 Januar 2007, 20:07:36
Poskušam se vživeti v tvoje razmišljanje in gledati s tvojega zornega kota, pa mi nekako ne uspeva ravno najbolje. V svojem zadnjem postu zopet potiskaš na plan temo, ki smo jo že dodobra obdelali v teh zadnjih postih, in se oddaljuješ od bistva.

Kvalitetnega rodovniškega psa si lahko privošči čisto vsak. Prišparati tistih 1000 evrov ni tako velik problem, sploh če je tvoja želja iskrena in dovolj močna. Drugo vprašanje pa je, če si zmožen psu zagotoviti vse ustrezne pogoje.

Jaz bi si sedaj lahko kupila rodovniškega psa iz zelo kvalitetne psarne, iz zelo kvalitetne paritvene kombinacije, psa z razstavnim potencialom, zdravega psa (imam denar, ki čaka prav na to), pa si ga vseeno ne morem privoščiti, ker nimam pogojev zanj.

Kar pa se tiče rodovnikov in garancije na zdravje.... Se strinjam. Še tako blesteč rodovnik in še tako zdravi predniki niso 100%, da boš dobil 100% zdravega psa. Se pa vsekakor in absolutno s preudranim nakupom pri kvalitetnem vzreditelju, s premišljeno odločitvijo, iz katere paritvene kombinacije boš vzel mladiča (za kar pa moraš seveda imeti nekaj znanja tudi sam, sploh kar se tiče dednih bolezni povezanih z dotično pasmo), možnosti za to, da dobiš bolnega mladička zmanjšajo na minumum. Še vedno pa se lahko zgodi, seveda. Tudi vzreditelji niso bogovi in ne morejo preprečiti in vedeti vsega. Ampak zaradi tega niso slabi vzreditelji. V kolikor si mladička kupil pri dobrem, predanem in kvalitetnem vzreditelju, zagotovo lahko pričakuješ opravičilo in novega mladička ali vračilo stroškov, v primeru smrti mladička.  Jaz ne obsojam nikogar, ki se mu kljub vsemu znanju in predanosti zgodi kakšen tragičen primer. To je pač življenje in prav je, da se o tem na glas spregovori, razčisti in pove, zakaj je do tega prišlo.

Nekaj povsem drugega pa so kvazi oz. wannabe vzreditelji, katerim se take tragične zgodbe kar nizajo, marsikatero pa preprosto pomedejo pod preprogo. Vzroka zanje seveda ne poznajo...

Treba je ločiti med dobrimi in slabimi vzreditelji, treba se je učiti, se zanimati, iskati, spraševati tu in tam in v končni fazi vedeti, kaj pravzaprav iščeš. Jaz vem, kakšnega psa hočem imeti v prihodnje in kupila ga bom tam, kjer bodo možnosti za to, da bo bolan mini mini minimalne.

In še glede YO in njenega škota....Dednih bolezni se na vzrejnem žal ne da ugotavljati, niti jih ne, vsaj pri "moji" pasmi ne. Kot je že Lanabela povedala, moraš imeti sam toliko znanja, da se pozanimaš in pobrskaš po rodovnikih in, da greš psa kupit tja, kjer si prepričan, da te ne bo doletela kakšna šokantna novica po nekaj mesecih skupnega bivanja z novim kužkom. Pri njufih je pogosta bolezen, ki se izraža le pri recesivnih homozigotih (mladič mora dobiti alel za bolezen od vsakega starša, da se bolezen potem dejansko izrazi). To pomeni, da vzrejno dovoljenje lahko dobijo tudi prenašalci(ki pa niso oboleli, ker imajo samo en okvarjen alel) te bolezni. Torej, če pariš dva prenašalca, oba imata vzrejno, pa že obstaja možnost, da boš imel v leglu obolele mladiče. Kako boš to preverjal z vzrejnim? Ne moreš. Edino, če prepoveš paritev prenašalcev, kar pa bi zopet pomenilo veliko izgubo za pasmo, saj so prenašalci tudi zelo kvalitetni psi, šampioni, ki dajejo odlične potomce. Sam moraš imeti toliko znanja in poiskati vzreditelje, ki vedo, kaj delajo, da se izogneš katastrofi.

No, edino displazija...pa še za to moraš poznati rodovnike in vedeti, kakšne ocene so imeli predniki za več kolen nazaj.

Lp

Lp

Old age means realizing you will never own all the dogs you wanted to.
Joe Gores

http://newfka.deviantart.com


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #393 : 05 Januar 2007, 20:21:17
Taj procent dobrih v Ameriki je res majhen ampak bolj zaradi števila šteparjev. Drugače pa je dobrih vzrediteljev precej - le da ti vzrejajo pse zase in za druge vzreditelje po svetu in ne za javnost ::)

Miki ko si tako glasen o tem da ti je rodovniški enako vreden kot nerodovniški. Pa mi prosim skopiraj en post v katerem smo pisali da sovražimo nerodovniške kužke? In da nam je rodovnik statusni simbol ali še huje prikaz da imamo veliko denarja? Si prebral samo post od YO ali tudi mojega, ko sem pisala o svoji izkušnji z mešančki? Pripovedujemo ti o tem ZAKAJ je pomemben rodovnik in KJE izbrati dobrega psa. In še enkrat. DOBRIH, ODLIČNIH vzrediteljev NI NI in še enkrat NI tako malo. Samo POISKATI jih je potrebno. !00% zdrav verjetno ne bo noben pes. Pa misliš da mešanci so. Grem okoli mene od kmetije do kmetije. Recimo tudi če za psa ne skrbijo slabo. Pes ima drisko, saj ni nič hudega čez en teden pogine - ah zastrupil se je - itak je bil nerodovniški gremo k sosedovemu francetu po novega, ma njegova kuzla po 6 mesecih spet mlade z enim cuckom. Ja mogoče znaš skrbeti za psa, opaziti, da je bolan in ni samo nekaj pojedel. Mi je pa zelo škoda, da takšen človek ni pripravljen nekaj storiti za te pse. Zavetišča niso polna psov, zato ker imajo nekateri ljubiteljska nerodovniška legla ampak zato ker jih nekateri štepajo!!! Preberi si zgodbo Saše Alenc. Njena "vzrediteljica" se je delala lepo in oh in sploh v resnici pa je bila psička bolna že ob prodaji. Nekateri dobijo psa na podoben način kot ti - čisti brez rodovnika. Ko ne zraste v to kar so mislili da bo ga vržejo na cesto. In tako naprej in tako naprej. NE poveličujem rodovniških psov in NE zaničujem mešancev. Sem pa proti temu, da se ob takem številu brezdomnih slednje še naprej produciralo.

Aja in če smo že pri zakonih, so mi zelo všeč tisti iz držav S Evrope. Za psa si dolžen dobro poskrbet. Če imaš nerodovniško leglo si po zakonu dolžen pse podariti, jij pred tem cepit, razglistit, nahranit. Seveda se to finančno ne splača. In šteparjev ni, ker ljudje vedo, da nerodovniški so zastonj in nihče ne bo podpiral šteparjev ki bi mladiče prodali. Temu primerno je mešancev malo, ljudje, ki se zanje odločajo jih ne zmečejo na cesto kot prazne vreče (večinoma - povsod so izjeme) ker je zakon za takšen prekršek velika (ne spomnim se točno kakšna). IN zanimivo - pasjih zavetišč v taki obliki kot pri nas ni - ZATO KER JIH NE POTREBUJEJO. Seveda dobra ureditev stane in so davki med najvišjimi - ampak resnično raje bi plačala več in imela od tega vsaj nekaj kot pa da se mi zdi da država za denar davkoplačevalcev sedi na zasedanjih in se dogovarja za brezplodne referendume  ::)

Aja prosim - ne preberi ponovno samo tistega kar lahko uporabiš kot protiodgovor - poskusi razumeti celoto.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #394 : 05 Januar 2007, 20:25:43
Taj procent dobrih v Ameriki je res majhen ampak bolj zaradi števila šteparjev. Drugače pa je dobrih vzrediteljev precej - le da ti vzrejajo pse zase in za druge vzreditelje po svetu in ne za javnost ::)


Aja... tukaj sva se malo narobe razumeli - jaz sem govorila za mentaliteto američanov nasplošno, kar se pa kvalitetnih vzrediteljev tiče ti verjamem na besedo, ne poznam pa situacije le teh v Ameriki.... ;)



Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #395 : 05 Januar 2007, 20:31:59
Poskušam se vživeti v tvoje razmišljanje in gledati s tvojega zornega kota, pa mi nekako ne uspeva ravno najbolje. V svojem zadnjem postu zopet potiskaš na plan temo, ki smo jo že dodobra obdelali v teh zadnjih postih, in se oddaljuješ od bistva.

Kvalitetnega rodovniškega psa si lahko privošči čisto vsak. Prišparati tistih 1000 evrov ni tako velik problem, sploh če je tvoja želja iskrena in dovolj močna. Drugo vprašanje pa je, če si zmožen psu zagotoviti vse ustrezne pogoje.

Jaz bi si sedaj lahko kupila rodovniškega psa iz zelo kvalitetne psarne, iz zelo kvalitetne paritvene kombinacije, psa z razstavnim potencialom, zdravega psa (imam denar, ki čaka prav na to), pa si ga vseeno ne morem privoščiti, ker nimam pogojev zanj.

Kar pa se tiče rodovnikov in garancije na zdravje.... Se strinjam. Še tako blesteč rodovnik in še tako zdravi predniki niso 100%, da boš dobil 100% zdravega psa. Se pa vsekakor in absolutno s preudranim nakupom pri kvalitetnem vzreditelju, s premišljeno odločitvijo, iz katere paritvene kombinacije boš vzel mladiča (za kar pa moraš seveda imeti nekaj znanja tudi sam, sploh kar se tiče dednih bolezni povezanih z dotično pasmo), možnosti za to, da dobiš bolnega mladička zmanjšajo na minumum. Še vedno pa se lahko zgodi, seveda. Tudi vzreditelji niso bogovi in ne morejo preprečiti in vedeti vsega. Ampak zaradi tega niso slabi vzreditelji. V kolikor si mladička kupil pri dobrem, predanem in kvalitetnem vzreditelju, zagotovo lahko pričakuješ opravičilo in novega mladička ali vračilo stroškov, v primeru smrti mladička.  Jaz ne obsojam nikogar, ki se mu kljub vsemu znanju in predanosti zgodi kakšen tragičen primer. To je pač življenje in prav je, da se o tem na glas spregovori, razčisti in pove, zakaj je do tega prišlo.

Nekaj povsem drugega pa so kvazi oz. wannabe vzreditelji, katerim se take tragične zgodbe kar nizajo, marsikatero pa preprosto pomedejo pod preprogo. Vzroka zanje seveda ne poznajo...

Treba je ločiti med dobrimi in slabimi vzreditelji, treba se je učiti, se zanimati, iskati, spraševati tu in tam in v končni fazi vedeti, kaj pravzaprav iščeš. Jaz vem, kakšnega psa hočem imeti v prihodnje in kupila ga bom tam, kjer bodo možnosti za to, da bo bolan mini mini minimalne.

In še glede YO in njenega škota....Dednih bolezni se na vzrejnem žal ne da ugotavljati, niti jih ne, vsaj pri "moji" pasmi ne. Kot je že Lanabela povedala, moraš imeti sam toliko znanja, da se pozanimaš in pobrskaš po rodovnikih in, da greš psa kupit tja, kjer si prepričan, da te ne bo doletela kakšna šokantna novica po nekaj mesecih skupnega bivanja z novim kužkom. Pri njufih je pogosta bolezen, ki se izraža le pri recesivnih homozigotih (mladič mora dobiti alel za bolezen od vsakega starša, da se bolezen potem dejansko izrazi). To pomeni, da vzrejno dovoljenje lahko dobijo tudi prenašalci(ki pa niso oboleli, ker imajo samo en okvarjen alel) te bolezni. Torej, če pariš dva prenašalca, oba imata vzrejno, pa že obstaja možnost, da boš imel v leglu obolele mladiče. Kako boš to preverjal z vzrejnim? Ne moreš. Edino, če prepoveš paritev prenašalcev, kar pa bi zopet pomenilo veliko izgubo za pasmo, saj so prenašalci tudi zelo kvalitetni psi, šampioni, ki dajejo odlične potomce. Sam moraš imeti toliko znanja in poiskati vzreditelje, ki vedo, kaj delajo, da se izogneš katastrofi.

No, edino displazija...pa še za to moraš poznati rodovnike in vedeti, kakšne ocene so imeli predniki za več kolen nazaj.

Lp

Lp
Končno sva se približala mojemu razmišljanju kot laiku, saj se z čistokrvnimi pasmami ne ukvarjam in z vzrejo nasploh saj ni to v mojem interesu. V mojem pisanju sem hotel samo poudariti da je večina ljudi naivnežev, ki imajo rodovnik za garancijo, kar pa rodovnik ni, je definitivno dvigovalec cene. Zato bi bilo najbolje opisati pot ki naj bi jo naivnež prehodil, predno kupi psa in napotki kje se vsi ti podatki dobijo, ter napotek kako se rodovnik bere kot pa da se brezglavo prepira o temi ki na koncu popolnoma zabluzi iz svojega bistva. Živimo v času ko je vse več kvazi rejcev in poznavalcev, so pa samo navadni prevaranti kar pa je o njih odprta še ena tema na katero pa sem prišel slučajno včeraj. Sem samo posvojitelj malega psička ki je zdaj star 5 tednov, kateremu bom lahko ponudil dostojno življenje kot sem posvojenki Piki, da pa pri meni ni problem za žival dati denar ti pa samo navajam dejstvo da je moj dodatni hobi akvarij v velikosti 520 litrov, kar ti mogoče da vedeti da je za moje ribe zelo dobro poskrbljeno. In ta hobi je koštal toliko kot vrhunski rodovniški pes. In če bi to željo imel bi takega psa tudi kupil. Sem se pa odločil v soglasju z vso družino za novega člana, saj bomo morali vsi enakovredno nuditi najboljše novemu članu. Tisti ki ima psa samo kot igračko za sebe bolje da ga nima.



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #396 : 05 Januar 2007, 20:39:48
Zdaj sem prišla do ideje!

Kaj, če bi se taki napotki vsaj v grobem napisali v neki zgibanki, ki bi se dobile v vseh Kinoloških društvih, pri veterinarjih, v pasemskih klubih ali pa bi jih talali po ulicah, mogoče bi jih lahko tudi v kakšnih lokalih imeli na razpolago, v glavnem, da bi bile te zgibanke na razpolago na čim več javnih mestih... naslov bi bil lahko Kje in kako pravilno izbrati mladiča ali kaj podobnega... :)

Lp, Tina



Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #397 : 05 Januar 2007, 20:41:38
 Neyka da še tebi odgovorim. Sem bil voznik tovornega vozila v mednarodnem prometu 10 let in sem prepotoval od Moskve preko Bukarešte do Skopja, preko Beograda in Kotorja vse do Bolonje , Mastrihta, Bruslja, Antverpna do Groningena in sem v teh 10 letih imel kaj videti in tudi doživeti. Ni vse tako kot se opisuje. Da pa denar dela čuda mi kar verjemi. Sem z njim marsikaj doživel in se prepričal, da se za denar da vse kupiti.



Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #398 : 05 Januar 2007, 20:42:36
Zdaj sem prišla do ideje!

Kaj, če bi se taki napotki vsaj v grobem napisali v neki zgibanki, ki bi se dobile v vseh Kinoloških društvih, pri veterinarjih, v pasemskih klubih ali pa bi jih talali po ulicah, mogoče bi jih lahko tudi v kakšnih lokalih imeli na razpolago, v glavnem, da bi bile te zgibanke na razpolago na čim več javnih mestih... naslov bi bil lahko Kje in kako pravilno izbrati mladiča ali kaj podobnega... :)

Lp, Tina
Se podpišem pod to idejo.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #399 : 05 Januar 2007, 20:42:59
Dobro vem kako je bilo v socializmu, ki sicer ni bil prelep, so pa bile nakatere stvari bolje zrihtane kot danes.
Nadštevilne mladiče se je moralo uničiti (tako je bilo napisano) do petega dneva starosti. To je naredil kar vzrejni, ki je popisal leglo. Nekateri so jih sicer skrili, ampak če se je tak mladič kadarkoli kasneje kje pokazal in so izvedeli od katerega vzreditelja je, je dobil vzrejno prepoved. Potem so se življenske razmere, hrana, veterinarska oskrba...za pse začele izboljševati, velika legla so se lahko spravila gor brez tveganja za mladiče in psico, nekdaj strogi predpisi so postali nesmiselni.

vendar pa so še vedno "vzreditelji", ki prijavijo samo del legla, ostale pa pridajo brez rodovnika, ker se jim tako splača. Če bi prijavili vse, bi namreč moral biti presledek med dvema legloma (zaradi zaščite psice pred pretiranim izčrpavanjem) daljši. In se tako lažejo kupcem in jih nategujejo - že leta in leta.

Da pa je zaradi tega, ker se pusti vse mladiče v leglu več tistih z dednimi napakami ne drži. Pri petih dnevih se večine napak pač ne vidi. Če se pojavi mladič z hudo napako, s katero bi težko živel, se ga še vedno izloči. Tisti z bolj lepotnimi napakami pa dobijo rodovnike z opombo, da niso za vzrejo.


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #400 : 05 Januar 2007, 20:45:29
Miki mene pa res zanima, zakaj "čistokrvni" mladički nimajo rodovnika - nek razlog že mora biti.

In kot so že ostali napisali, se prav vseh dednih bolezni ne da odkriti (razen če bi vsakega psa peljali na dešifriranje njegove DNA), lahko pa se pokažejo pri mladičih. Ampak če gre za rodovniške, se v tem primeru vzame vzrejno dovoljene psici in vsak normalen vzreditelj bi o tem tudi obvestil lastnike vseh mladičev ter svojo psico steriliziral. Problem pa je pri šteparjih, ker jih to ne briga in parijo naprej - pa nerodovniške, če že rodovniški ne morejo biti. Potem imaš pa celo vrsto bolanih in zavrženih psov, ker so lastniki kasneje ugotovili, da si pa v bistvu niso želeli takšnega psa.

Žal za svojo pasmo vem, da ima veliko nerodovniških psov zdravstvene in vedenjske težave, da ne govorim kakšna so odstopanja v izgledu psa. ampak vse v dobrobit nerodovniške vzreje, ker pes ne rabi papirjev.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


newfka

  • Newfs! I love them!!!
  • *
    • Prispevkov: 827
    • Točke: 15
  • Newfing through life!
Odgovori #401 : 05 Januar 2007, 20:51:26
Končno sva se približala mojemu razmišljanju kot laiku, saj se z čistokrvnimi pasmami ne ukvarjam in z vzrejo nasploh saj ni to v mojem interesu. V mojem pisanju sem hotel samo poudariti da je večina ljudi naivnežev, ki imajo rodovnik za garancijo, kar pa rodovnik ni, je definitivno dvigovalec cene. Zato bi bilo najbolje opisati pot ki naj bi jo naivnež prehodil, predno kupi psa in napotki kje se vsi ti podatki dobijo, ter napotek kako se rodovnik bere kot pa da se brezglavo prepira o temi ki na koncu popolnoma zabluzi iz svojega bistva. Živimo v času ko je vse več kvazi rejcev in poznavalcev, so pa samo navadni prevaranti kar pa je o njih odprta še ena tema na katero pa sem prišel slučajno včeraj.

Se strinjam!  :)  :)

Za začetek, bi jim svetovala, naj se čim bolje pozanimajo o svoji pasmi, pa ne iz enciklopedij. Kontaktirajo naj KZS, ki jim bo dala podatke o vzrediteljih. Forumi so odlična iztočnica, saj na njih mrgoli lastnikov takih in drugačnih psov, ki jim lahko dajo verodostojne in uporabne informacije. Obiski razstav so odlična priložnost spoznavanja lastnikov psov in vzrediteljev ter ogleda psov v živo. No toliko za začetek. Kdor pride čez vse to, pa tako ali tako že tako zelo pade noter, da si zna sam poiskati pravo pot in dobrega, zdravega psa.

V tujini take brošurice z vsemi osnovnimi napotki, kako in kam iti iskat mladiča in na kaj biti pozoren že obstajajo. Da se jih dobiti na spletnih straneh pasemskih klubov.


Lp

Old age means realizing you will never own all the dogs you wanted to.
Joe Gores

http://newfka.deviantart.com


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #402 : 05 Januar 2007, 20:58:19

V tujini take brošurice z vsemi osnovnimi napotki, kako in kam iti iskat mladiča in na kaj biti pozoren že obstajajo. Da se jih dobiti na spletnih straneh pasemskih klubov.


Verjamem da se v tujini že da dobiti take brošurice, samo kaj pa pri nas?



Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #403 : 05 Januar 2007, 21:00:31
Miki mene pa res zanima, zakaj "čistokrvni" mladički nimajo rodovnika - nek razlog že mora biti.

In kot so že ostali napisali, se prav vseh dednih bolezni ne da odkriti (razen če bi vsakega psa peljali na dešifriranje njegove DNA), lahko pa se pokažejo pri mladičih. Ampak če gre za rodovniške, se v tem primeru vzame vzrejno dovoljene psici in vsak normalen vzreditelj bi o tem tudi obvestil lastnike vseh mladičev ter svojo psico steriliziral. Problem pa je pri šteparjih, ker jih to ne briga in parijo naprej - pa nerodovniške, če že rodovniški ne morejo biti. Potem imaš pa celo vrsto bolanih in zavrženih psov, ker so lastniki kasneje ugotovili, da si pa v bistvu niso želeli takšnega psa.

Žal za svojo pasmo vem, da ima veliko nerodovniških psov zdravstvene in vedenjske težave, da ne govorim kakšna so odstopanja v izgledu psa. ampak vse v dobrobit nerodovniške vzreje, ker pes ne rabi papirjev.
Si kdaj slišala da se je nekdo sprehajal z čistokrvno rodovniško psico po tivoliju. Nasproti pa je prišel nekdo ki je imel ravno tako čistokrvnega psa brez rodovnika. Pa ponesreči ta psica zaradi nepazljivosti gospodarja malo odbluzi in se zaljubi v lepotca, mu nastavi in plod velike ljubezni naenkrat postane čistokrven brez rodovnika, kar pa ne pomeni da je s temi mladički karkoli narobe.
 Drugi primer bi lahko bil: enkrat so sparili psičko in jo dali sterilizirati, niso pa imeli namena delati stroškov ter drago prodajati mladičev, saj se ne ukvarjajo z vzrejo. Zato ti mladički nimajo rodovnika čeprav bi ga lahko imeli ampak sama psica zato nima vzrejnega dovoljenja in ne vem če je po takem rodovnik možno dobiti ali ne, če pa je je to potem isti primer kot v ameriki. Dovolj da pošlješ rodovnik očeta in mame pa če tudi nista za vzrejo sta pa oba rodovniška.
Morda bi lahko še kak primer navedel pa na žalost trenutno samo bluzim ker odgovor na to bi morala postaviti strokovnjaku in ne meni, saj jaz lahko povem samo svoj pogled na to temo ki pa še ne pomeni da je pravilen in konkreten odgovor saj zato pa obstoja forum ki naj bi ta odgovor podal..



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #404 : 05 Januar 2007, 21:46:13
Neyka da še tebi odgovorim. Sem bil voznik tovornega vozila v mednarodnem prometu 10 let in sem prepotoval od Moskve preko Bukarešte do Skopja, preko Beograda in Kotorja vse do Bolonje , Mastrihta, Bruslja, Antverpna do Groningena in sem v teh 10 letih imel kaj videti in tudi doživeti. Ni vse tako kot se opisuje. Da pa denar dela čuda mi kar verjemi. Sem z njim marsikaj doživel in se prepričal, da se za denar da vse kupiti.

Miki jaz prav hude povezave z mojim postom o dobrih vzrediteljih in tvojimi izkušnjami v prevozništvu ne vidim. Ja vem - v svetu se da videti marsikaj, sama še nisem videla sveta sem pa aktivna tudi na mnogih tujih forumih in sumim da tole leti na severne države (pisala sem za finsko - še dve državi naj bi imeli podobno ureditev) so to podatki kinologov, ki živijo tam. Ja možno da je bilo vmes tudi nekaj hvaljenja (popolnosti pač ni) vendar očitno po vsem govorjenju, pisanju je nekaj na tem.

Taj zanimiva ideja. SIcer ko bolje pomislim na dosedanje pogovore se mi zdi da bi bilo bolj neuspešno kot pa uspešno ampak če ne poskusiš ne veš  :) Vzemi Mikija (tri strani že pišemo vse pomene in gor dol že par strani pa nam še vedno ne verjame niti pikice  ;D

Miki za razne ljubezni v parku sem že slišala ampak paritev nevem če je zadeva ki se jo da opravit v 2 min do konca tako da tale Tivoli zadeva mi je čudna.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #405 : 05 Januar 2007, 21:50:42
Ja, pa vseeno bo koga odvrnilo od ideje da kupi psa od šteparja ali preprodajalca tipa Matoša in podobnih... in ljudje bi vedeli kje in o čem se morajo pozanimati, kaj naučiti... pa če bi se jih deset premislilo - pa bi bilo dobro, nekje je treba začeti... ;)



Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #406 : 05 Januar 2007, 22:01:42
 Če se psica goni blazno hitro. Našo Piko bi mi skoraj naskočil putepuh ko sem debatiral z sosedom pred blokom in je bila na vrvici. Zadnji moment me je sosed opomnil, ker je cucek že skočil, Pika pa fletno nastavila.



Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #407 : 05 Januar 2007, 22:05:21
 Kar pa se tiče prevozništva pa bi rad povedal, da je morda kinološlo bolje urejeno kot pri nas, kar pa se tiče raznih potepuških in nerodovniških je pa situacija ponekod veliko slabša kot pri nas, samo da so se ti psi zadrževali bolj v bližinah kamionskih parkingov in carinskih terminalih kjer so najlažje prišli do svojega obroka.



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #408 : 05 Januar 2007, 22:08:57
Vem, da je marsikje še slabše kot pri nas. Sem pa govorila o tem kakšna ureditev mi je všeč in v kateri državi jo izvajajo oz. naj bi jo. 

Pes more skočit, zadet, narest bunko pa se okrog zasukat. Male pasme v 2 min - možno ne poznam toliko.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #409 : 05 Januar 2007, 22:25:34
Neyka.
 Res pišemo že tri strani in lahko bi že videla da sem pisal samo o dejstvih nevestnih gojiteljev saj nisem nikjer kritiziral vestne. Na žalost je nategovalcev več kot resnih. Pri nevestnem nategovalcu pa tisti rodovnik ne pomeni nič več kot papir za večjo ceno, brez garancije in neke vrednosti, tako da je tak pes lahko veliko slabši od nerodovniškega. Zato povdarjam dejstva da je zame vsako živo bitje vredno enakega dostojnega življenja pa če ima ali nima pedigre.



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #410 : 05 Januar 2007, 23:36:58
Miki - pa saj mi pišemo prav to. In še enkrat nihče, prav nihče, niti mi z rodovniškimi psi nismo pisali da so naši kužoni več vredni zaradi rodovnika ali da jih imamo zaradi tega raje. Ampak če hočem pasmo, hočem psa od vestnega vzreditelja in to z rodovnikom . Če hočem mešanca imam pa zavetišče. Vmesnih vrednosti ni (so se zaključila z nadštevilčnimi v leglih - pa še te so večinoma pobili).

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #411 : 06 Januar 2007, 00:31:00
Si kdaj slišala da se je nekdo sprehajal z čistokrvno rodovniško psico po tivoliju. Nasproti pa je prišel nekdo ki je imel ravno tako čistokrvnega psa brez rodovnika. Pa ponesreči ta psica zaradi nepazljivosti gospodarja malo odbluzi in se zaljubi v lepotca, mu nastavi in plod velike ljubezni naenkrat postane čistokrven brez rodovnika, kar pa ne pomeni da je s temi mladički karkoli narobe.

Čistokrvni so samo psi z rodovniki. In da se slučajno sparita dva čistokrvna psa iste pasme in to v Tivoliju ... no ja, kdor verjame v pravljice. Vsak odgovoren lastnik bo poskrbel, da psičko med gonitvijo ne bo naskočil samec, če si paritve ne želi. Vse ostalo so pa samo izgovori. Tudi sama imam psičko in vem kako to zgleda.
 
Citiraj
Drugi primer bi lahko bil: enkrat so sparili psičko in jo dali sterilizirati, niso pa imeli namena delati stroškov ter drago prodajati mladičev, saj se ne ukvarjajo z vzrejo. Zato ti mladički nimajo rodovnika čeprav bi ga lahko imeli ampak sama psica zato nima vzrejnega dovoljenja in ne vem če je po takem rodovnik možno dobiti ali ne, če pa je je to potem isti primer kot v ameriki.
Kaj točno si hotel s tem povedati? A to, da ker so mislili imeti samo eno leglo, niso delali vzrejnega?

Sicer me ja pa zanimalo, zakaj mladički v leglu, iz katerega bo tvoj psiček, nimajo rodovnika.



Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #412 : 06 Januar 2007, 01:54:51
  Sem samo posvojitelj malega psička ki je zdaj star 5 tednov, kateremu bom lahko ponudil dostojno življenje
No ce bi se tako trudil bi vedel da je z zakonom doloceno da pes nesme zapustiti legla oz. matere pred dopolnjenim 8 tednom starosti. In to ni le larifari, ampak je dobro za mladica. In kdorkoli vzeme psa od psice pred 8 tednov mu s tem skodi in potemtakem noce nic dobrega!

Lp



Bamm-Bamm

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #413 : 06 Januar 2007, 03:48:23
popo samo medklic,
Miki-Kodeljevo, bo vzel mladica pri osmih tednih, to je omenil v temi o cepljenju mladickov, kjer se je oglasil in so bili mladicki bojda stari 3 tedne.Omenil je, da bo moral cakati se 5 tednov, da ga dobi....
O sami pravilnosti odlocitve pa raje ne bi ::) :-\.



Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #414 : 06 Januar 2007, 08:27:27
popo samo medklic,
Miki-Kodeljevo, bo vzel mladica pri osmih tednih, to je omenil v temi o cepljenju mladickov, kjer se je oglasil in so bili mladicki bojda stari 3 tedne.Omenil je, da bo moral cakati se 5 tednov, da ga dobi....
O sami pravilnosti odlocitve pa raje ne bi ::) :-\.
Hvala Bam Bam da je vsaj nekdo ki je prebral malo več predno je kaj napisal. Zakaj pa bi moral vzeti psa iz azila če pes nima rodovnika mi pa tudi ni jasno? Če bi se za pse brez rodovnika poskrbelo že pri ljudeh kjer so ti psi prišli na svet, azil ne bi imel kaj oddajati. Ker pa se je napolnil najprej z Mileninimi psi, nadaljeval pa z potepuhi, naj bi šel po nerodovniškega v azil? Halo!!! Da pa ne bomo preveč bluzili včasih zalutajo do azila tudi rodovniški psi.



Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #415 : 06 Januar 2007, 08:42:39
 Lunca preveč se sekiraš z mislijo zakaj bom vzel zastonj čistokrvnega nerodovniškega psa. Saj ne bo v breme nobenemu zagovorniku rodovniških pasem. Pa tudi azil ne bo imel z njim problemov, saj bo naš prijatelj. Zakaj bi se moral obremenjevati, zakaj nima rodovnika, če ne kupujem psa? Zakaj je tako lepo pometati pred tujim pragom in se obremenjevati z zadevami ki se tebe prav nič ne tičejo? Tisti ki bo psa kupoval se bo sam pozanimal o rodovniku, zato bi bilo bolje da se piše o kakovostnih rejcih, kako se rodovnik pravilno čita, in kako lahko preveriš vsa dejstva o tem da je pes vrhunskega legla ne pa da se že tri dni bluzi kako to da dobim čistokrvnega psa brez rodovnika in še to zastonj, pa še redka pasma pri nas, ki bi bila zaželjena da so samo rodovniški potomci.Zakaj je lahko čistokrvnmi pes samo z rodovnikom? Veliko stvari mi pri teh debatah niso jasne in mi morda nikoli ne bojo, mi je pa eno jasno da obstojajo ljudje ki priznajo samo papirnate pse in če papirja ni je pes ničvreden samo da hočejo svoje trditve podkrepiti za podobnimi vprašanji kot so tvoja ter z trditvami kaj naj bi pomenil rodovnik, čeprav smo že prišli do zaključka da je pri šteparju rodovnik samo dvigovalec cene in nič več saj ti nič ne garantira in večina jih je celo ponarejenih.



Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #416 : 06 Januar 2007, 08:51:50

Čistokrvni so samo psi z rodovniki. In da se slučajno sparita dva čistokrvna psa iste pasme in to v Tivoliju ... no ja, kdor verjame v pravljice. Vsak odgovoren lastnik bo poskrbel, da psičko med gonitvijo ne bo naskočil samec, če si paritve ne želi. Vse ostalo so pa samo izgovori. Tudi sama imam psičko in vem kako to zgleda.
 Kaj točno si hotel s tem povedati? A to, da ker so mislili imeti samo eno leglo, niso delali vzrejnega?

Sicer me ja pa zanimalo, zakaj mladički v leglu, iz katerega bo tvoj psiček, nimajo rodovnika.



Glede na to da imaš psičko, si jo verjetno dala sterelizirati. Če jo pa slučajno nisi, se pa mirkaj ko se bova z mojim đekijem sprehajala mimo tvojega doma ko se bo psica gonila, saj če bo prilika bom prav vesel, če bo đeki imel priložnost tvojo psico naskočiti. Nobena stvar ni nemogoča. Kar pa se tiče Tivolija bi pa lahko razbrala da je bila samo napisana teoretična pravljica kako lahko pride do čistokrvnih nerodovniških mladičkov.



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #417 : 06 Januar 2007, 10:35:32
Miki čistokrvni so samo rodovniški iz preprostega razloga. Velika večina ti čistih brez rodovnika je mešancev (dokaži da psice ni naskočil sosedov cucek) ampak ker so podobni neki pasmi so seveda čistokrvni. Če je pes rodovniški iz pravih linij imaš vsaj izgled in karakter neke pasme.

Je pa super da smo sedaj prišli že do želj v stilu moj korenjak ti jo bo nategnil...go on go on  >:(

Miki paritev ni preprosta stvar (in predvsem traja in razne tivoli zgodbice  ;D ;D ;D) in če ima lastnik količkaj soli v glavi in psico dovolj rad jo bo pazil, da ne bo imela mladičev vsake pol leta, če pa ne želi mladičve jo bo steriliziral. Zanimivo da vzrediteljem uspe psico držati stran od psov ko se gonijo (psice lahko imajo eno leglo v koledarskem letu). Ful težko ane?

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #418 : 06 Januar 2007, 10:43:11
Aho!
Jaz mislim da je kar težko, da če si v šoli in tvoja družina ne upošteva tvojih navodil, sabo jo pa tudi ne moreš vzeti, vsaj tako je bilo pri meni.
Možnosti je sicer veliko, jaz osebno sem za Kalo iskala v prvih dneh njene brejost, tablete za prekinitev, ampak mi ni uspelo, v sloveniji jih niso imeli, v bližnji tujini pa prav tako ne. Tako da je bilo kar je bilo.

Lp
Ana


Miki-Kodeljevo

  • Gost
Odgovori #419 : 06 Januar 2007, 10:49:13
Miki čistokrvni so samo rodovniški iz preprostega razloga. Velika večina ti čistih brez rodovnika je mešancev (dokaži da psice ni naskočil sosedov cucek) ampak ker so podobni neki pasmi so seveda čistokrvni. Če je pes rodovniški iz pravih linij imaš vsaj izgled in karakter neke pasme.

Je pa super da smo sedaj prišli že do želj v stilu moj korenjak ti jo bo nategnil...go on go on  >:(

Miki paritev ni preprosta stvar (in predvsem traja in razne tivoli zgodbice  ;D ;D ;D) in če ima lastnik količkaj soli v glavi in psico dovolj rad jo bo pazil, da ne bo imela mladičev vsake pol leta, če pa ne želi mladičve jo bo steriliziral. Zanimivo da vzrediteljem uspe psico držati stran od psov ko se gonijo (psice lahko imajo eno leglo v koledarskem letu). Ful težko ane?

 Neyka.
Preberi napisano v celoti tako kot je napisano in ne tako kot bi želela da je napisano da se o temi lahko brez veze naprej debatira. Govorimo o nategovalcih z kupljenim rodovnikom brez garancije, ti pa mi zdaj bluziš da je čistokrvni pes samo z rodovnikom.
 Lepo to če lastnik poskrbi za svojo psičko. Vem pa tudi da je večji problem paziti na psičko ko se goni, kot da neki mimobežni potepinček opravi delo katerega si niti v sanjah lastnik psice ne želi. Sam sem se s tem boril 12 let, sicer zelo uspešno bil pa sem v situaciji ko mi zaradi trenutka nepazljivosti to skoraj ne bi uspelo. Mi našo Piko nismo sterilizirali, pa tudi mladičkov ni nikoli imela pri nas.
 Omemba da pa ne bom Đekiju branil skoka je pa samo zaradi tega, ker se povdarja da je to nemogoče in bi to z veseljem dokazal da ne drži.