Kuhana hrana

ninci · 251083

Ribica*

  • *
    • Prispevkov: 620
    • Točke: 0
Odgovori #150 : 09 April 2008, 23:10:17
Kako pa ves, koliko moras dat psu kuhane hrane? Ce ima cca 15kg? Briketov dnevno dobi 150g.

Obcasno (bolj poleti, ko imam cas), ji skuham riz + piscanca + korenje + bucke + malo cesna + malo cvetace (bolj za vzorec). Samo nimam obcutka, koliko ji moram dat, da ne bo lacna (no ja, to je itak skoz, ker je beagle  ;) )

It doesn't matter how much money you have, owning a dog means you are rich. [Madeline Bamford]


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #151 : 10 April 2008, 07:32:33
Glede na to, da se briketi v želodcu še napnejo ji dam jaz kuhane hrane nekoliko več, kot briketov...vendar nimam ene merice. pač malo več skuham pa je. poje tako in tako vse :) Mogoče bi lahko rekla, da če ji dam npr. eno polno merico briketov, ji dam potem kuhanega nekje v količini ene merice in pol približno. včasih kakšno žlico manj, včasih kakšno več.

...sledi svojim sanjam


polonči

  • *
    • Prispevkov: 2.461
    • Točke: 0
  • *-moja banda-*
Odgovori #152 : 19 Julij 2008, 22:47:04
Mi smo se doma odločili, da bomo psom začeli večinoma kuhati hrano (zdaj so dobili nekje enkrat na teden kuhan meso pa rižek al pa makarone pa še zelenjavo). Kupovali bomo meso (govedina, piščanec, puran, pa kakšna riba) ki bi predstavljalo nekje polovico celotnega obroka (ali je to vredu??) ostalo pa bi bili OH in zelenjava+ dodatki (skuta, jajce, sadje, olje,). Kolk bi bilo potrebno dajati psu, ki dnevno poje 500g briketov? A je vredu če bi kdaj dobil samo meso??Katere dele goeda mi pa najbolj priporočate za kupovat?? Pa včasih bi dobil tudi obrok briket.
Kaj pa surovo meso?? se ga lahko daje in koliko?? 

:)


katka

  • Gost
Odgovori #153 : 22 Julij 2008, 13:42:49
Hej!

Hm...zakaj ste se pa tako odločili?
 
Meni se osebno še vedo zdi veliko bolj praktično in predvsem zdravo kupovati kvalitetno briketerano hrano. Morda se na prvi pogled zdi, da prideš ceneje skozi mesec, če psu kuhaš, ampak, ko pa konec meseca potegneš črto vidiš, da si tam tam in če všteješ v ceno kuhane hrane še posledice si skoraj na slabšem.

Ne dvomim, da ne veš, da doma pripravljena hrana pogostokrat ni uravnovešena.
Pomisliti moraš tudi na to, da bo imel kuža potem po večini vedno drisko, ker hrana ne bo vsak dan ista in se prebavna cev nekako ne bo mogla nanjo "navadit".  Vsaj naš je imel vedno drisko, ko smo to zadevo prakticirali doma in potem rekli: ne, ni šans!

Tudi pri odmerku hrane je vsaj po moje kar težko določiti. Če zračunaš 500g kuhane hrane je v večini obroka voda...koliko bo to nasitilo psa ne vem.

Mogoče bi bilo najbolj OK, da se o tem posvetuješ s veterinarjem ali pa vzrediteljem tvojega pesjana ;)

Lp,
Katja.



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #154 : 22 Julij 2008, 13:52:07
Pes se ponavadi hitro navadi in nima driske po kuhani hrani.Vsaj moja se je.Po mojih izkušnjah jo ima, če je zraven preveč mesa.Jaz moji dajem ribe surove,piščanca pa samo potopim v vrelo vodo(zaradi salmonele) in nato vzamem ven in ohladim.Večina trdi,da govedina in svinjina nista preveč dobra izbira.Moja zaradi alergij tega dvojega itak ne sme.
Poje pa kar porcijo napram briketom,najboljše da daješ neko količino in vidiš po parih dneh ali je ok ali je potrebno več ali manj.Meni je veterinar svetoval naj moji(nekje 24 kg)ne dajem več kot 20-30 dag mesa dnevno.Naj te pa opozorim,da je nasuti brikete veliko lažje ;)



polonči

  • *
    • Prispevkov: 2.461
    • Točke: 0
  • *-moja banda-*
Odgovori #155 : 23 Julij 2008, 22:51:33
Hvala obema! :-*

Se pa nekako ne strinjam s tabo katka, glede tega, da so briketi bolj zdravi (ne glede na to, da so kvalitetni-moji dobivajo proplan pa bosch) in v tem, da ima pes po tem drisko. Moramo seveda najprej poskusiti, vendar upam, da je ne bo imel.
Ni pa to nič v zvezi z denarjem ali kakorkoli, samo zdi se mi, da je kuhana hrana bolj zdrava.
Mu bom pa dajala enkrat na dan kuhano in enkrat na dan brikete.
Glede uravnovešenosti pa vem, da velikokrat ni uravnovešena, vendar se bom maksimalno potrudila, da bo!
In se tudi tega zavedam, da je nasuti brikete izredno praktično in enostavno, vendar vseeno! ;)

Bom pa še sporočila kako bo!

:)


katka

  • Gost
Odgovori #156 : 23 Julij 2008, 22:56:40
Hej!

No,le glej, da boš sporočila, kako vam gre  :)

Jaz sem to okoli driske izhajala iz svojih izkušenj  :-[ Upam, da boš imela ti več sreče;)

lp



polonči

  • *
    • Prispevkov: 2.461
    • Točke: 0
  • *-moja banda-*
Odgovori #157 : 24 Julij 2008, 14:42:28
Bomo sporočili, kako se bomo odločili in kako bo vse skupi blo! nč bat! ;) ;D

:)


Ch

  • *
    • Prispevkov: 246
    • Točke: 2
Odgovori #158 : 24 Julij 2008, 21:02:31
Za tiste, ki kuhate/ se spravljate kuhat za svoje pesjane, nekaj osnovnih vodil pri pripravi obrokov (ampak gre res za SPLOŠNE OSNOVE, ki jih je potrebno prilagoditi posameznemu psu)... Jaz jih zbiram že kar nekaj časa in ker jih želim imeti nekje zbrane...voila  ;):

SESTAVA DOMA PRIPRAVLJENEGA (KUHANEGA) OBROKA:
- BELJAKOVINE/ PROTEINI naj sestavljajo 30- 60%* obroka. Viri beljakovin so meso (piščanec, puran, ovca, divjačina, svinjina ali govedina...), jajca, fižol, leča, tofu, skuta...
- OGLJIKOVI HIDRATI naj prav tako sestavljajo 30- 60% obroka. Ogljikove hidrate najdemo v rižu, krompirju, bučah, prosu, ječmenu...
- ZELENJAVA naj predstavlja 10- 30% obroka. Primerni so brokoli, korenje, špinača, cvetača, brstični ohrovt...skratka večina zelenjave razen čebule (česen v omejenih količinah).

PREHRANSKA DOPOLNILA:
- KALCIJ (posebej pomemben, če obroki sloniju na mesu, ki vsebuje relativno veliko fosforja): pribl. 100 mg na kg telesne teže. Najdemo ga v jajčnih lupinah, kostni moki, kalcijevem karbonatu....
- MAŠČOBE: Približno žlico olja na dan: ribje, laneno ali oljčno ipd olje za omega 3 in omega 6.
- VITAMINI IN MINERALI: 1/2 do 1 tableta nadomestka na dan, odvisno od teže psa (lahko tableta za ljudi, če ne presega 200% dnevnih človeških potreb).
- OSTALA DOPOLNILA glede na potrebe posameznega psa: probiotiki, alfaalfa, spirulina ipd.

DNEVNE POTREBE PO KALORIJAH so navedene splošno, ker so seveda prav tako odvisne od aktivnosti, starosti, kondicije ipd. psa:

teža psa                                   kcal
 5 kg                                       400
10 kg                                      680
15 kg                                      900
20 kg                                     1150
30 kg                                     1600
40 kg                                     2000
60 kg                                     2700

Tule lahko najdete/ izračunate kalorične vrednosti posameznih živil: http://www.nal.usda.gov/fnic/foodcomp/search/

V BRANJE TOPLO PRIPOROČAM:

Allegretti, Sommers: The complete holistic dog book
Messonnier: Natural health bible for dogs and cats
Strombeck: Home-Prepared Dog & Cat Diets: the Healthful Alternative 
dela Monice Segal...
 
* povsod je mišljen volumen živil

Veselo kuhanje in dober tek!  :)



katka

  • Gost
Odgovori #159 : 25 Julij 2008, 09:00:37
Wow, zanimivo branje,

Ej, polonči! Zdaj sem se spomnila, da imaš v knjižnici nekaj dobrih knjig o pasjem kuhanju, samo od ene vem naslov-Pasja kuharica ;)

Notri pa je kar nekaj dobrih receptov ;)



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #160 : 25 Julij 2008, 11:19:19
Ja,jaz se kar tako nekje držim,s tem da je malo okrnjeno,ker pač določenih stvari zaradi alergij ne sme.
Kot vir ogljikovih hidratov ji pa dajem tudi testenine brez jajc(jajc ne sme) in kot beljakovinski vir tudi ribe.Dajem ji tudi olje,čisto odvisno kakšno(ribje,bučno,olivno,...) in pa recimo dvakrat letno naredim tako kuro in ji dam alge v prahu za pse(Canina).Ob redkih izjemah dobi brikete,ker če dobi kake tri dni zapored spet samo brikete,se alergije vrnejo in se spet revica praska.Kadar kuham je vse dobro.Prenaša še edino Canidae in pa Nutro v malih dozah.
Moji dam tudi kakšno jabolko,sedaj nektarino,pomarančo,lubenico,...Ima ful rada.Kot priboljšek ji kupim kake priboljške,seveda pazim,da je čimmanj s*** notri,povečini suhe ribe,kaj iz jagnjetine,...Rada je tudi tiste riževe ploščice iz Mercatorja.
Baje ni dobro,da pes je navadne testenine,moral bi tiste pasje.A ve kdo kaj o tem?
Nekje sem tudi zasledila,da cvetača ni zdrava za psa,sem pa pozabila zakaj...
Zanimive knjigice,bom še tele malo preštudirala,hvala! :)



Ch

  • *
    • Prispevkov: 246
    • Točke: 2
Odgovori #161 : 26 Julij 2008, 20:54:41
Nekje sem tudi zasledila,da cvetača ni zdrava za psa,sem pa pozabila zakaj...
Hm, zanimivo. Cvetačo imajo psi drugače ponavadi kar radi, pa tudi dober vir vlaknin je. Ni pa  najbolj priporočljivo dajat cvetače v velikih količinah (isto zelja, brokolija, ohrovta, fižola, graha) oz. neprekinjeno, zaradi napenjanja-> plinov  :P. Nekateri viri sicer omenjajo brokoli (in sorodno zelenjavo) kot toksično v velikih količinah, kar se mi zdi, da izhaja iz nekih raziskav, ki so jih Američani delali na govedu? Sicer pa so vse rastline in vsaka stvar nasploh v pretiranih količinah (lahko) toksične.

Lp.



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #162 : 27 Julij 2008, 20:56:09
Ja,ja,to bo to kar sem prebrala.Jaz ji v malih količinah tudi dajem cvetačo,pa jo ima ful rada.



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #163 : 14 Avgust 2008, 10:23:57
Hm, zanimivo. Cvetačo imajo psi drugače ponavadi kar radi, pa tudi dober vir vlaknin je. Ni pa  najbolj priporočljivo dajat cvetače v velikih količinah (isto zelja, brokolija, ohrovta, fižola, graha) oz. neprekinjeno, zaradi napenjanja-> plinov  :P. Nekateri viri sicer omenjajo brokoli (in sorodno zelenjavo) kot toksično v velikih količinah, kar se mi zdi, da izhaja iz nekih raziskav, ki so jih Američani delali na govedu? Sicer pa so vse rastline in vsaka stvar nasploh v pretiranih količinah (lahko) toksične.

Lp.

Psi so karnivori, govedo pa ima vamp z mikroorganizmi, ki ¨prebavljajo¨ celulozo... tako da so take raziskave za nas pesjanerje čisto nepomembne... Tako da je treba pogledat, če je ista zadeva toksična tudi za pse... no, imeli ste prav okoli brokolija. V zmernih količinah ni panike, če pa pes dobi cel krožnik brokolija, pa mislim, da boste kmalu obiskali veterinarja. Tole sem našla od brokolija in psov:

"If the percentage of broccoli in the diet exceeds 10% it can cause gastrointestinal upsets and if it exceeds 25% it is fatal. The toxic ingredient in broccoli is isothiocyanate and it is reported to be a pretty potent gastrointestinal irritant."





Luccy_ka

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #164 : 12 Februar 2009, 12:43:08
Žiwjo prav vsem. Mogoče bi rabila malo nasveta... Imam stafforda ki je križanec med nekim terrierjom še. Že ene 3x mi je bruhau in sem mislila da mu mogoče ne paše neka vrsta hrane ki jo je ob prosenju dobiu malo iz mize pri našem kosilu. Kaj mu lahko od doma narejenega dam za jesti in kaj ni priroročljivo?

Lucija & Len želita lep dan :)


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #165 : 12 Februar 2009, 19:27:54
Če kuža še bruha najprej obišči veterinarja, da ti pove zakaj bruha. Lahko da je virus, lahko da je alergija na hrano, lahko je prehlad... tu ne moremo kaj takega svetovati. Če je bruhanje le občasno pa preveri kaj je prej jedel.



Luccy_ka

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #166 : 12 Februar 2009, 20:19:49
bruhanje je bilo zarad hrane ker mu je sestra dala košček krvavice, in psiček je star 4 mesece in tega ni dobro prenašau zato je bilo to. enkrat prej je pa bilo ker je jedeu govejo meso z enim dodatkom (pedigre) mu ni dišau kepce lih tok da je vn butniu bruhež

Lucija & Len želita lep dan :)


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #167 : 12 Februar 2009, 21:19:34
Pri mladem psu ni primerno menjavat hrane. Če hraniš brikete in mu je po briketih dobro (ne bruha, ima lep drekec, lepo dlako, nima alergij) potem čim manj ali če ni potrebno NIČ ne dodajaš k briketom.
Če pa hraniš s kuhano hrano, pa je fajn hranit lahko hrano... riž, piščančje meso, jagnjetino...



Luccy_ka

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #168 : 12 Februar 2009, 21:43:48
Danes sem malo probavala z kuhano hrano in je dobiu okoli popoldneva brikete(RIBA)z kuhanim korenčkom ter za okus malo hrenovke. Malica je bila sadna, malo sadja si je privoščiu. Večerja je bila pa kuhan riž z malo tune ter briketi. pojedeu je use u hitrem trenutku brez razmetavanja po skledi kot ponavadi ko dobi konzervo z briketi. Pa še polizau posodo da ja ni kaj ostalo v njej :) star bo 4 mesece pa se bliža že 14im kilogramam:)

Lucija & Len želita lep dan :)


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #169 : 12 Februar 2009, 21:53:19
saj pravim... čim manj eksperimentov. pes ni kot človek, da bi moral vsak dan drugo hrano jest... moji že 2 leti jedo iste brikete in jih ljubijo!



Luccy_ka

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #170 : 12 Februar 2009, 22:09:28
nene to nebom da bi ker neki devala...to z rižom in tuno ter piščančjim mesom mi je še dokaj zanimivo da delam sama...predusem zato ker drugega mesa nemorem sama videti. zjutraj mu bom dajala tudi malo mleka mlačnega , ker sma kar naenkrat nehala z njim kakšen mesec samo parkrat dobiu ...slišala sem da čokolino ne škodi samo raje nebi probala... no jz mam zdej brikete ene fittnes in s em zelo zadovoljna z njimi ker jih len poje in ne razmetava tako kot je one eukarin al kako so pa royal

to j moj Len:)

Lucija & Len želita lep dan :)


Ron**Kala

  • *
    • Prispevkov: 738
    • Točke: 0
Odgovori #171 : 08 Oktober 2009, 14:09:52
MI najšim dvema kuhamo.No na začetku ko smo imeli samo eno nismo kuhali (oz. nas niti ni toliko to zanimalo),zdaj ko mamo pa še ta drugega pa mu (skoraj) zmeraj kuhamo.Brikete je samo 1 na teden,al 2 (Znamka briketov je orijen).V naši vasi pa so tud 2 mesnici tako da nam daj ostanke od mesa (meso je večkrat takšno kot za ljudi in zmeraj sveže oz. od tistega dneva).Ko je bil Ron majhen pa je dobival 1-krat na dan brikete.Mislim da se to kar dobro obnese.Nam tud časa ne porabi dost.Daš vodo,noter meso,pašto.. in kako zelenjavco in to je to.Naša dva jo z veseljem pojesta (:

A best friend is the one, who can look at you, with the biggest smile on your face and still know something is wrong!


Bernski Planšar Bart

  • *
    • Prispevkov: 254
    • Točke: 0
Odgovori #172 : 26 December 2009, 19:47:54
Naš Bart je enako kot Ron in Kala, morda malo manj briketov.



TinaTina

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #173 : 06 Marec 2010, 17:09:21
Razmišljam da bi si kupila psa. Zelo si želim velikega psa ampak dvomim, da bom imela dovolj denarja... Ali mi lahko prosim poveste, če je doma kuhana hrana bolj poceni kot briketi? Ali je veliko bolj poceni/veliko bolj draga? Koliko denarja približno se da letno ven za kuhano hrano, tisti ki psom sami kuhate (če ni skrivnost)? Koliko gramov kuhane hrane mora dobiti pes na svoj 1 kg/10kg?  :-\ .



Ron**Kala

  • *
    • Prispevkov: 738
    • Točke: 0
Odgovori #174 : 06 Marec 2010, 17:35:53
Meni se zdi da ceneje ''prideš skoz'' če kuhaš psu (če seveda niso briketi zname Pedigre,Chappi... ).
Jaz ne vem koliko denarja letno porabiš za hrano, ampak  (skoraj) sigurno manj kot pa z briketi.
Jaz psom kupim pašto,riž... in zelenjavo (če te nimaš doma), potem pa grem po meso v mesnico in tam dobim ''ostanke'' zastonj (kdaj seveda dobijo tudi ''dobro'' meso), tako da plačaš samo pašto ali kaj takega  in zelenjavo, to pa je itak poceni, tako da... se mi zdi da se kar splača.
Za brikete pa daš na mesec kakih 60 eur oz. 15 kg (za kakaega večjega psa) (jaz mam bernardinca in labradorko in porabi 15 kg briketov v cca. 2-3 mesecih), tako da ... no vsak naj se odloči kakor se želi.
Po mojem mnenj je pa kuhana hrana, dosti bolj zdarva od briketirane.

A best friend is the one, who can look at you, with the biggest smile on your face and still know something is wrong!


TinaTina

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #175 : 06 Marec 2010, 17:45:47
Meni se zdi da ceneje ''prideš skoz'' če kuhaš psu (če seveda niso briketi zname Pedigre,Chappi... ).
Jaz ne vem koliko denarja letno porabiš za hrano, ampak  (skoraj) sigurno manj kot pa z briketi.
Jaz psom kupim pašto,riž... in zelenjavo (če te nimaš doma), potem pa grem po meso v mesnico in tam dobim ''ostanke'' zastonj (kdaj seveda dobijo tudi ''dobro'' meso), tako da plačaš samo pašto ali kaj takega  in zelenjavo, to pa je itak poceni, tako da... se mi zdi da se kar splača.
Za brikete pa daš na mesec kakih 60 eur oz. 15 kg (za kakaega večjega psa) (jaz mam bernardinca in labradorko in porabi 15 kg briketov v cca. 2-3 mesecih), tako da ... no vsak naj se odloči kakor se želi.
Po mojem mnenj je pa kuhana hrana, dosti bolj zdarva od briketirane.

Hvala za odgovor...  :) . Drugače se meni tudi zdi 100000x bolj zdrava doma kuhana hrana kot pa briketi in konzerve... Zato sem se tudi odločila za takšen način hranjenja. Saj tudi druge živali hranim na bolj naraven način...

Koliko pa rabi pes na 1 kg teže kuhane hrane?  :-[ . Ali na 10 kg ali kako se to meri? Ker mene to resno zanima  :)



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #176 : 06 Marec 2010, 18:32:44
Od psa do psa je odvisno - pasma, starost, aktivnost... Ker omenjaš velkega psa, na mesec težko prideš pod 50 eur s kuhano ali briketirano hrano.
Ker pa ravno omenjaš finance, razmisli še o ostalih predvidenih in nepredvidenih stroških: cepljenja, zdravljenje, poškodbe, bolezni... Hrana je še najmanjši strošek namreč.


TinaTina

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #177 : 06 Marec 2010, 18:35:22
Ja, res je da omenjam velikega psa... Ampak ta očitno odpade... Koliko pa so približno stroški za majhnega in srednjega psa?  :-\



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #178 : 06 Marec 2010, 18:57:35
Če iščeš poceni psa, potem si kupi pliš.


TinaTina

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #179 : 07 Marec 2010, 09:07:02
Joj, hvala za prijaznost  ::) . Zdaj vidim da ste na vseh forumih enaki  :-\ . Če bi hotela imeti plišastega psa bi si ga že kupila in ne bi hodila tukaj gor, ampak jaz hočem imeti živega psa. V čem je zdaj problem, če imam jaz bolj malo denarja (ker sem še bolj otrok in imam še nekaj drugih živali) in sprašujem koliko pride hrana?  ??? . Itak pa mi je skoraj vseeno če imam velikega ali pa malega psa, glavno da pes :-\ je