Kuhana hrana

ninci · 250971

Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #390 : 09 Februar 2012, 19:21:26
Jaz sem se odločila, da bom moji sedaj pozimi začela kuhati zraven surove hrane. Ker živi veni in se mi zdi fajn, da poje še kaj toplega in se ogreje.

In včeraj sem ji skuhala eno juho, not sem dala:
cca. 1 kg govejih mesnatih kosti za juho
1 korenček
nekaj peteršilja
malo soli

Tole je je prišlo ven za 4 dni, ker ji dam kar veliko na dan (1 dan vso zelenjavo + 3 zajemalke juhe, ostale 3 dni eno kost + 3 zajemalke juhe). Dajem ji pa to za kosilo, zajterk in večerja pa sta še vedno surovo meso. Ima ful rada, ampak se mi je pojavil problem. Ful prdi po tem... A kdo mogoče ve zakaj? Navajena je dobiti juho vsak dan, je skoraj vsak dan tako ali tako dobila šalčko goveje juhe, in 1x na teden tudi kosti iz juhe z zelenjavo iz juhe, pa je bilo vse normalno... Sedaj pa to...

Me pa tudi zanima kaj še ji lahko dam od zelenjave not? V mislih imam zelje. Ali lahko dam? Drugače še imam doma tudi papriko, endivijo in zelen radič (štrucar), a je kaj od tega primerno?

In zanima me če lahko juho skuham iz goltancev ali niso primerni? Ali pa iz svinjskih prsnih kosti?


Hvala za pomoč



poki

  • *
    • Prispevkov: 164
    • Točke: 0
  • As
Odgovori #391 : 10 Februar 2012, 11:05:02
Odgovorov na tvoja vprašanja ne vem, lahko pa ti povem kako mojemu pripravljam hrano v teh mrzlih dneh. Kot osnovo je brikete, ki jim vedno dodam kakšno meso, organe ali konzervo. Trenutno mu surovega (še) ne dajem (ravno zaradi mrazu), zato mu vsako meso le rahlo pokuham. Le toliko da zavre in nato odstavim. Tisto 'vodo/juho' v kateri se je meso/organi kuhalo, pa mu toplo prelijem čez hrano. Tako mu 'skuham' vsako meso, jetra, piščanca, pišč.želodčke, kar pač imam na voljo. Zelenjave pri nas nimamo več (le kakšen korenček se kje najde, ostalo je vzela burja ::)), tako da preživi le z briketi/'vodo'/mesom.  8)


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #392 : 10 Februar 2012, 12:47:53
A potem lahko dam v to njeno juho goltance? Ali pa govejo srce?

Jaz moji dajem zelenjavo zraven, ker se mi zdi fajn, da tudi kaj zelenjave poje (surove ne mara, niti ne prebavi če ji že skrijem kam, sadje pa ji tako dajem redno, skoraj vsak dan).

Moji večkrat spražim tudi beljake od jajc. Če delam iz celih jajc, ločim rumenjake in beljake, beljake spražim, rumenjake pa surove prelijem čez beljake. Včasih pa če delamo kako pecivo, kjer rabimo samo rumenjake tudi psici spražim beljake in ji dam. Jih ima ful rada  :) . Pa me zanima a je z tem kaj narobe?

Moja ima kot glavno hrano čez celo leto surovo meso. Ko je bolj toplo ji itak ne paše 3 obroke jesti, pa dobi samo zjutraj in zvečer surovo meso, sedaj pa ji bolj paše jesti, pa pač dobi še dodatnega kuhanega  :) . Brikete in konzerve dobi zelo redko, 1x na 14 dni, ali pa še to ne, kot en obrok nekaj od tega... Brikete dajem tudi za priboljšek (nekje 1/3 vseh priboljškov). Dobi tudi jogurt najmanj 1x na teden, pa včasih skuto, kislo smetano, mleko 1x na teden. Ostanke od kosila, če je primenro za njo (pire, testenine, riž, kake omake, ampak dobi ful redko). pa še kaj bi se našlo :P . Čeprav nimam dobrega mnenja o briketih in konzervah ji včasih dam, ker sem mnenja, da mora pes tudi kdaj kaj svinjarije pojesti. Da se mu prebavila ne navadijo samo na eno hrano, pa ima potem probleme če dobi kaj drugega, postane alergičen...  :)



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #393 : 10 Februar 2012, 15:18:57
A potem lahko dam v to njeno juho goltance? Ali pa govejo srce?

Ja. Bo vsekakor boljse kot da samo kost notri "namocis".

Citiraj
Moji večkrat spražim tudi beljake od jajc. Če delam iz celih jajc, ločim rumenjake in beljake, beljake spražim, rumenjake pa surove prelijem čez beljake. Včasih pa če delamo kako pecivo, kjer rabimo samo rumenjake tudi psici spražim beljake in ji dam. Jih ima ful rada  :) . Pa me zanima a je z tem kaj narobe?

Nic ni narobe.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #394 : 24 Januar 2014, 08:03:51
Kako se dajejo cele večje ribe? A je treba kosti ven pobrat?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #395 : 24 Januar 2014, 10:59:23
Jaz jih vedno. Pri mičkenih sardelah pa ne.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #396 : 24 Januar 2014, 11:15:47
Kaj pa glavo in rep? Kako dolgo jih pa kuhaš? Berem, da če se jih da za 5min v vrelo vodo uniči vse bakterije/parazite in je verjetno dovolj da ni več ogabno surova.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #397 : 24 Januar 2014, 16:11:05
Še to  :-[  Katere daješ?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #398 : 24 Januar 2014, 16:27:38
Glavo rep popapca-čist vedno. Pač ribo na pol in kosti ven. Bina dobi ribe takrat ko jih moji jedo-to je navadno večkrat poleti-ko se zunaj na žaru spečejo. Dobi pa različno (kar je v akciji in kar ugodno dobimo), je tudi del krapa dobila, postrvi, brancin, orada, slanik-se mi zdi,sardele... edino česar od rib ne dobi je tista poldolgovata zmuzljiva reč - ugor.

Pa ja tam nekej 5min podušiš/pokuhaš. Jaz jih naredim na malo olivnega olja, da se v kastrolo ne prime, pa peteršilj čez, še kak kihan krompir in je.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #399 : 24 Januar 2014, 20:35:40
Kaj pa glavo in rep? Kako dolgo jih pa kuhaš? Berem, da če se jih da za 5min v vrelo vodo uniči vse bakterije/parazite in je verjetno dovolj da ni več ogabno surova.

Jaz sem včasih redno dajala lososove glave in repe, kuhala sem z peteršiljem, da ni tako smrdelo, kuhala sem pa tako dolgo, dokler ni šlo meso od kosti. Kako dolgo je to bilo, se ne spomnim ker že kar nekaj časa nisem dajala tega... Sedaj dajem večinoma samo sardele in papaline, pa kake glave od rib, ki jih mi jemo pa tuno občasno  :)



dogs-along

  • *
    • Prispevkov: 119
    • Točke: 0
Odgovori #400 : 25 Januar 2014, 08:59:29
Se pravi pečeno glavo od ribe lahko damo celo? Ponavadi zmečemo proč



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #401 : 25 Januar 2014, 10:42:09
Ja jaz jo kar dam, pa še ni nikoli bilo problemov. Niso niti približno tako velike kot lososove, pa tudi nekih špičastih kosti ni v glavah, moja pa tudi vse lepo zgrize  :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #402 : 25 Januar 2014, 10:51:50
Pokojni pes in zdajšnja psica vedno pojesta glave, nima kaj bit narobe.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


dogs-along

  • *
    • Prispevkov: 119
    • Točke: 0
Odgovori #403 : 25 Januar 2014, 11:52:27
Super, bo danes sveža orada na sporedu  ;D



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #404 : 26 Januar 2014, 16:14:42
Noooo. Bina je na dieti trebušni dieti (danes 0, jutri piščančjo juho s korenčkom ). In rabim vedet približno koliko časa se kuha piščančje meso-da se da fajn od kosti stran dobit?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Anjica

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #405 : 02 Marec 2014, 15:32:20
mi smo počaaaasi prešli iz briketov na kuhano hrano. Se mi zdi da smo po vsem prebranem in slišanem kar uspešni, pes je kuhano hrano dobro sprejel, dlaka je lepa, iztrebki so normalni, da ne govorim kako hitro izgine iz sklede.. vglavnem zaenkrat vse štima.
Ideje sem večinoma dobila tukaj, kar pomeni OH (rjavi riž, pira, ajdova/prosena kaša, oves..), zelenjava kar se najde na vrtu, meso pa od govejega, svinjskega, puran, piščanc pa ribe. Če je bolj malo časa dobi kakšne sardelce..
Razmerje sem dobila predvsem z opazovanjem psa in iztrebka, ogromna pomoč pa so bili tudi briketi. Npr po orijenu in acani je imel drisko zaradi prevelikega % beljakovin, nazadnje je jedel arden grange (nekje 33% mesa), in to sem potem tudi prenesla v kuhan obrok in zaenkrat se super obnese, pes se ne redi/hujša. Seveda prilagajam tudi aktivnosti npr. če vem da bo zelo zelo aktiven dan ima jutranji obrok večji, ali če bo manj aktiven dan mu za začetek dneva ponudim skuto/jogurt/kosmiče/med.
Jaz priznam oz se zavedam da je kuhanje psu mnogo težje od briketov, saj moraš stalno paziti da ima uravnoteženo prehrano, pa da ni prevečkrat jetrc, pa kosti itd.in seveda moraš si vzeti čas! Ampak mislim da če se pravilno lotiš, torej da poznaš svojega psa in znaš opaziti dobre/slabe spremembe, lahko ta "projekt" izpelješ brez problema  ;D (malo poguma tistim, ki "cincajo" ali bi kuhali ali ne)
tako da hvala vam, sem se ogormno naučila iz vaših objav v tej temi  :-[

samo nekaj me zanima.. sem ter tja sem zasledila da se nekateri držijo načela 2%telesne teže na (kuhan)obrok. torej to na obrok, če ima pes 2 obroka na dan, ali pač na dan potem pa to razdeliš v obroke? upam da nisem preveč zakomplicirala  :D



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #406 : 02 Marec 2014, 16:01:33
No, vsaj tole vem. Tista 1-2% v celem dnevu. In pač razdeliš dozo na toliko obrokov, kot jih ima.  :)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #407 : 02 Marec 2014, 16:05:40
Sicer velja 2-4% (odvisno od psa, večji načeloma manj % kot tamičkeni) surove hrane na dan, vendar je pomoje pri kuhani podoben šmorn, tako da dnevno količino razdeliš v dva obroka.

Se pa tudi za zelenjavo splača vprašat kmete, sem pred kratkim dobila celo gajbico bolj piškavega majhnega korenja, ki "strankam" ni preveč všeč



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #408 : 02 Marec 2014, 19:09:55
Kot je Nika rekla, načeloma bi se naj dajalo 2-4% na dan. Moja psica, ki je nazadnje tehtala 43 kg poje približno 600g na dan. To je cca. 1,4%. Je pa trenutno bolj malo aktivna (mirovanje zaradi šepanja, ima 2 enourna sprehoda na povodcu na dan) pa še shujšat mora.

Sicer pa jaz prakticiram to, da vzamem en vir mesa (svinjina, govedina, ribe, redko piščanec), za ogljikove hidrate riž, ajdo, proso, testenine, ponavadi pa ovsene kosmiče, za zelenjavo pa dam nekaj listnatega, kar pač je (pozimi različne vrste solat predvsem, med letom pa tudi kak regrat, planiram letos tudi koprive) in nekaj ostalega (kar je na vrtu, za zimo si pa tudi poleti domačo zamrznem), res redko dam kako sadje zraven. Razmerje je ponavadi 50% mesa 25% zelenjave in 25% OH. Včasih ne dam OH in dam samo zelenjavo. Ko dam kako manj hranljivo meso (npr. goltance) dam več mesa in manj ostalega. Sedaj sem enkrat skuhala 1/3 mesa, 1/3 zelenjave in 1/3 OH, pa da vidimo kako bo. Sicer pa delam tako, da skuham za par dni naprej in hranim v hladilniku. Vmes dobi večkrat tudi surovi obrok (nek kos mesa z kostmi in kako drobovino), kak jogurt in mleko, dodajam tudi lanena in sončična semena ter ribje olje, občasno tudi olivno, bučno ali sončično olje. Sicer ji kuhano ustreza, ampak se še malo lovim pri razmerjih.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #409 : 02 Marec 2014, 19:44:42
Dve uri sprehoda na vrvici nista mirovanje. In tvoja psica šepa oz. je zelo dologo šepala. Jo boš tolk uničla, da bo kripl postala.  Tvoja psica mora shujšat pod 40kg. Bi rekla, da ji daješ še vedno preveč za jesti. OD OH raje dajaj rjav riž/proso/ječmen/ajdo/piro, testenine pa iz teh mok-brez pšenice in koruze) , nekaj kar ima nizek glikemični indeks.

Kako pa ti prebavi regrat, solato??
Od zelenjave sem bolj pristaš cvetače, brokolija, nekaj beluši oz. šparglji, korenček, bučke. Malo po barvah kombiniraš en dan eno, drug dan drugo...(menda bi naj tako delali)

Semena imajo učinek, če so sproti zmleta ali pa v obliki olja. Sicer se iz njihovega trdega ovoja nič koristnega ne ponuca.

Konkretno tvoji psici bi pasal l-carnitin dodatek.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #410 : 02 Marec 2014, 20:19:45
Mirovanje je 5-10 min sprehod za lulat/kakat 3x na dan in to je to od gibanja...

battito animale


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #411 : 02 Marec 2014, 20:33:38
Dve uri sprehoda na vrvici nista mirovanje. In tvoja psica šepa oz. je zelo dologo šepala. Jo boš tolk uničla, da bo kripl postala. 

Aja?  ::) Glede na to, da to nikakor ni to njena normalna količina gibanja je to za mene kr mirovanje. Če za vas ni se popravim, ima zmanjšano količino gibanja. Strogo mirovanje je imela, ampak sedaj postopoma povečujemo gibanje, ampak ja, kot sem že rekla, še niti približno nismo na normalnem. Šepala je, ampak sedaj je to že preteklost  ::) . Tako, da ne bo nič kripl ratala  ::)

Tvoja psica mora shujšat pod 40kg. Bi rekla, da ji daješ še vedno preveč za jesti. OD OH raje dajaj rjav riž/proso/ječmen/ajdo/piro, testenine pa iz teh mok-brez pšenice in koruze) , nekaj kar ima nizek glikemični indeks.

Še predobro vem kam mora shujšat, me ni treba tega učit  ;) . Je pa dejstvo, da je prej jedla kar fejst več (700-800g) in mi je glupo, da bi ji zdaj šla kar naenkrat zmanjševat količino na pol kile ali pa še manj, sploh pa se količina postopoma zmanjšuje. In ja, tiste OH kar si naštela po večini že dobiva. Testenine so bolj tu pa tam (ko od nas ostane, samo za njo tega ne kuham).

Kako pa ti prebavi regrat, solato??
Od zelenjave sem bolj pristaš cvetače, brokolija, nekaj beluši oz. šparglji, korenček, bučke. Malo po barvah kombiniraš en dan eno, drug dan drugo...(menda bi naj tako delali) 

Čist ok prebavi. Je kuhano in nikoli še nisem videla koščkov tega v iztrebku (medtem ko se pa korenček občasno zna pojavit, sploh če ga par dni zaporedoma je). Brokoli in cvetača sta drugače čisto ok, ampak znata delat pline in mehek iztrebek, moji pašeta samo v manjših količinah. Belušev še nisem nikoli dala, korenček je ok, bučke so tudi super zadeva. Nam se tudi zelo dobro zelena obnese. Imam pa ponavadi več barv noter (sedaj nazadnje je sicer bila endivija, zelena in bučke, drugače pa dam velikokrat korenje in rdečo peso, občasno brokoli, cvetačo ali pa kak zelenjavni zmržjen mix ko mi zmanjka domače zaloge).

Semena imajo učinek, če so sproti zmleta ali pa v obliki olja. Sicer se iz njihovega trdega ovoja nič koristnega ne ponuca. 

So zmleta ;)

Konkretno tvoji psici bi pasal l-carnitin dodatek. 

Zakaj že?



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #412 : 03 Marec 2014, 08:12:13
planiram letos tudi koprive

Js isto  ;D  Ima tako rad špinačo, da že komaj čakam nabiranje kopriv. Tud sama jih še nikol nisem jedla in imam isto rada špinačo, pravijo pa da moraš bit kar stručko da ločiš koprivno špinačo in tapravo.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #413 : 03 Marec 2014, 11:14:07
Ufff koprive meni niso všeč. ne vem ali je bila reč v pripravi, v glavnem precej različen okus.
Psi, ki dobivajo l-carnitine prej zgubijo maščobo, poleg tega imata l-carnitine in taurine zelo blagodejen učinek na srce.

Dejansko bi psici kamot šla na 500g ali pa celo manj.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #414 : 03 Marec 2014, 11:45:04
Meni vsi pravjo, da po okusu težko ločijo, drugače so pa samo malo svetlejše od taprave špinače. A še ma kdo kake ideje za naraven zelenjavni vir (v originalu za pse, če bo še pa za ljudi pa tolk boljš. čemaž, regrat recimo), po možnosti tako da se lahko zmrzne.

Ma ne vem, če je prej jedla po 800g dnevno, bo na 600g sigurno lepo počasi hujšala. Ni treba da kar razpolovi dozo in bo psica v dvojnem stresu, že itak ji sprehodov fali, zdej bo pa še lačna  ;D Recimo Buda pri 50kg rabi dobro kilo dnevno (pri 1,5kg ima vsaj kaj za pokakat, pri 1kg sam kak bobek ven stisne), njena ima pa idealno samo kakih 10kg manj.




Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #415 : 03 Marec 2014, 11:59:59
Pošlataš jo  :P
Drugač pa načeloma mladi listi, sploh tisti pred cvetenjem koprive. Za prav posebej vrsto kopriv se pa jaz nikoli prav am ne jemljem. Ni švoh, ampak še vedno imamo rajši čist navadno špinačo.  :) Koprive pa v čaju.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #416 : 03 Marec 2014, 12:08:40
Moja babi jih ima kar v vrtu nasajene in jih uporablja za ama čist vse, kot šampon za lase (ne vem čemu že pomaga), namočene za škropivo ali gnojilo (odvisno kako dolgo se namakajo), pa za bohve kaj še. Men se za dopadejo predvsem zato, ker rastejo v naravnem okolju in črpajo iz tal en kup vsega, česar ena špinača na vrtu pač ne more dobit. Se mi pa špinača kot taka fajn obnese, ker naredi tako brozgo in pes pol vse poje kar je notr, namest da bi pustil večino OH in pol preostale zelenjave.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #417 : 03 Marec 2014, 18:57:58
Meni so koprive predvsem zelo všeč, ker so bio, taka zelena listnata rastlina z veliko vlaknin (kar je vbistvu glavni razlog da moji sploh dajem zelenjavo) pa še zastonj so... Kaj češ boljšega? :P Sicer sem jih lani že velikokrat gledala, ker jih nabiram za hrano za ribe, pa si mislila bi dala, nebi dala, ampak potem nekako nisem, ker je takrat bila večinsko na surovi in ni pojedla skoraj nič zelenjave pa nekako nisem vedela ali so sploh vredu ali ne...

Drugače sem pa pozabila prej, ko sem naštevala še ohrovt. Moja ga večkrat dobi, tudi kar velike količine not zmešane pa čeprav bi naj napenjal ji ne dela problemov.

Hmmm a bi šlo dat kake kamilice? Sem se zdaj spomnila na kako deteljo, lucerno, trpotec, ker to vse morskim prašičkom dajem, ampak po moje to ravno ne bi šlo :P ... Kaj čemaž se lahko da? Mi ga imamo ogromno tukaj čez skoraj celo leto, ampak me je strah, ker so mu neke rastline ful podobne pa tega ne ločim...

Drugače pa bo moja kr na 600g in brez priboljškov (oz. tu pa tam na sprehodu kak briketek, doma itak delama na navadno hrano, pač del obroka). Prej je bila na 800g plus priboljški. Na normalnem gibanju, normalni hrani in brez priboljškov je tudi shujšala. Ampak pri zmanjšanem gibanju se je zredila in potem ni šlo kar tako dol. Zna pa bit kar tečna, če je lačna (lajanje zvečer in ponoči, če je sita tega ponavadi ni). Je pa sicer tako nekje do enega leta in malo več jedla tud 1,2 kg (je pa bila takrat res suha).



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #418 : 03 Marec 2014, 19:16:44
Lahko dodajaš otrobe-predvsem so vlaknine, ki zapolnijo trebuh, ni pa kalorično-ali pa kako drugo zelenjavo. Obstajajo pa različni od pšeničnih, do pirinih, ovseni...

Pri moji sterelizirani psici z zmernim gibanjem se prav opazi da zdaj že letno dni + ne dobiva hrano z dodanim l-carnitinom. Tako da spet razmišljam, da bi vsaj en čas dajala nekaj drugega oz. kombinirala. Kilaža je ista 32.5kg, samo razmerje maščoba/mišice ni enako.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #419 : 04 Marec 2014, 12:27:53
Kaj čemaž se lahko da? Mi ga imamo ogromno tukaj čez skoraj celo leto, ampak me je strah, ker so mu neke rastline ful podobne pa tega ne ločim...

Če ima po česnu vonj, kar ne moreš zgrešit, je taprav :) Se pa uporablja bolj kot dodatek, recimo krompirjevi njoki z čemažem, čemažev namaz, v solato namesto česna.. Fajn je, ker se ga lahko da več kot česna, vseeno pa ni za pretiravat. Js en manjši šop nasekljam in ga dodam čisto na koncu, toliko da se malo pokuha; isto delam z regratom, čeprav tega dam v mal večji količini.