Afganistanski hrt [Afgan Hound]

*nastya_lony* · 160314

Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #210 : 09 Maj 2008, 16:19:40
Ja, to sem že ugotovila, da je rinka krogec na konici repa. :) In dam roko v ogenj, da jih je večina to res imela. So pa bili psi iz Italije, Nemčije/Avstrije (nemških narečij žal ne ločim) in Hrvaške, kolikor sem slišala razstavljalce.

Kar se pa tiče pomena te rinke, pa žal ne vem :(, ampak mislim, da nekega globjega pomena nima, je pa značilnost afghanca in zato naj bi jo tudi imel. Tako npr. kot je pri beaglu, pokončno nošen rep (kot antena, če repa ne nosi tako je to tretirano kot napaka, ne vem pa če ima to kakšen večji pomen).
Aha, v redu. :)

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #211 : 09 Maj 2008, 21:50:36
Pomen pokončno nošenega repa je, da ga lažje zagledaš v travi in med grmovjem.  ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Ferry

  • Gost
Odgovori #212 : 13 Maj 2008, 15:21:23
Ja Andreja,

tudi meni ta dvignjen repek pri beaglu pride prav, da vem, kje se potika, ampak, kaj ima pri afghancu veze rinka na koncu, mi pa žal ni jasno. Človek bi razmišljal, da bi ga ta rinka pri teku lahko še prej ovirala, kot pa mu koristila, lahko se z njo zatakne za kakšno vejico :D.

Lp



Aitana

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #213 : 25 Maj 2008, 23:06:27
Pozdravljeni,

sem prebrala celotno temo, vendar nisem zasledila, s čim je priporočljivo hraniti afghanca. Afganca je imela pred leti moja teta, in je bil najbolj zlat pes možno, tak pravi poležuh doma in divjak zunaj. So ga pa sprehajali tudi po gozdu, in pač toliko več česali potem  :) .

Torej, zanima me glede hrane-briketi, kuhana? Ker tisti afghanec je seveda jedel samo kuhano, posebej zanj, in seveda vsak dan nekaj drugega, se razume...  ;D




Ferry

  • Gost
Odgovori #214 : 29 Maj 2008, 14:58:31
Aitana,

glede na to, da se dosti gibljem v med vzreditelji raznih pasem, predvsem pa beaglov in pa hrtov, pa vedno slišim eno in isto. Najbolj se priporoča kvalitetna briketirana hrana, saj vsebuje vse, kar je potrebno za pravilen razvoj psa, predvsem tu mislim privilna razmerja raznih vitaminov, mineralov, ki omogočajo pravilno rast in razvoj. Kuhana hrana naj bo le nagrada oz. kot mogoče le malenkostni dodatek k briketirani hrani, če se kužku sama briketirana hrana upira.

Tudi meni se je od začetka zdelo, da delam kužku največju uslugo, če mu kuham različne sorte hrane, kar mu je seveda tudi veliko bolje teknilo, pa so me hitro opozorili, da naj se raje držim kvalitetne briketirane hrane, ker s kuhano nikoli ne bom tako kvalitetno nahranila svojega psa.

Sploh so pravilna razmerja vitaminov, mineralov pomembna pri rasti večjih pasem in hitro se lahko zgodi, da z napačno hrano narediš škodo, saj večji psi hitreje rastejo in lahko pride do nepravilnega razvoja oz. rasti kosti.

Lp



italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #215 : 01 Julij 2008, 20:20:49
po dolgem času sem v objektiv ujela afganko asparo. osebno mi ima ta psica prekrasno glavo za to pasmo








alfa

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 0
Odgovori #216 : 01 Julij 2008, 21:11:18
Lepotička  :)

Lp


Ferry

  • Gost
Odgovori #217 : 02 Julij 2008, 09:02:32
Italijanček,

pravilno razmišljaš, res ima prelepo glavo in tako na razstavi vidiš le še poredko, sedaj so moderne ameriške linije, to so izredno ozke glave, ki naj bi bile načeloma v nasprotju s standardom afghanca, samo žal to očitno ni ovira.

Aspara ima zares prečudovito glavo in v bistvu je zelo lep afghanec z odličnimi geni, edini problem pri njej je (žal je tako pri večini psičk), da ob gonitvi odvrže večino svoje dlake.

LP



italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #218 : 02 Julij 2008, 11:52:45
ojla, ferry :)
aspara ima to smolo, da se zaradi močne izgube dlake med gonitvijo le-ta nikoli ne zgosti in dokončno zraste, da bi bila kdaj videti zares odlakana. na teh fotkah to sicer ni tako vidno, ker je slikana frontalno in po tacah izgleda še kar kosmata. po trupu pa še nikoli ni imela res prave afganske dlake :) je pa vsaj ena pozitivna stran redkejše odlakanosti afganca....preeeeeeeceeeeeeej manj dela z dlako ;)
precej problematična se mi zdijo obdobja njene neješčnosti zaradi navideznih brejosti po gonitvah. takrat zelo shujša....se mi zdi, da tudi psihično in čustveno precej trpi. a je to zelo pogost pojav pri afgancih? nasplošno opažam, da ima veliko psičk navidezne brejosti in so po tem še 2 meseca povsem psihično in fizično izmozgane.

kako je kaj vaš lepotec? že dolgo nismo videli kakšne njegove fotke ;)
lep pozdrav iz mb



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #219 : 02 Julij 2008, 12:47:07
Lepa psička!
No tak tip dlake bi bil zame hi hi >:D ::)

A jo mislijo(te) psičko parit? Sicer če ma res take navidezne brejosti, bi jo bilo bolje kastrirat. Te motne v hormonskih nihanjih velikokrat pripeljejo do rakastih oboljenj, da o splošnem slabem počutju ne govorimo...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #220 : 02 Julij 2008, 12:54:18
A jo mislijo(te) psičko parit?

ne, psičke nimajo namena pariti, predvsem zaradi pomanjkanja časa in prostora. sicer pa gre za pravo 'kavč princesko'  ::)



Ferry

  • Gost
Odgovori #221 : 02 Julij 2008, 14:09:19
Italijanček,

res je škoda te prelepe psičke, mogoče bi bila res pametna ideja, ki jo je dala andreja, ker očitno aspara res trpi.

Kako pa je z neješčnostjo pa dobro vem, ker imamo mi to pri Nahidu, pa je samček in to je res grozno. Ko smo spraševali vzreditelja in ostale, ki se ukvarjajo s to pasmo, so vsi rekli to je genetika, naš pes pa je hiral in hiral :(, tako, da ga je bila samo še kost in koža, kar pa se je poznalo tudi na dlaki. Pristali smo pri pitanju in to delamo že dva meseca, tako, da je spet pridobil svojo težo, vsaj približno, še vedno je malo presuh. No, pa smo ta teden končno srečali pravega strokovnjaka, ki nam je dal pameten nasvet - pregled krvi, ta problem neješčnosti (izzvzeti moramo psice, ki ne jedo zaradi gonitve) je baje zelo pogost pri afghancih in eden od glavnih razlogov je ščitnica. Upam, da se pri našem Nahidu to ne bo izkazalo, držim pesti, ker, da bo pes celo življenje na tabletah, si sploh ne upam pomisliti! :'( :'(

Jutri odhajamo v Stocholm, gledati afghančke in upam, da mi bo uspelo poslikati kakšnega lepotca in ga potem 100% dam na net. Greva kot gledalaca, brez kužkov!

LP



Ferry

  • Gost
Odgovori #222 : 02 Julij 2008, 14:14:59
Ena slikica našega "nejedca"!




Ferry

  • Gost
Odgovori #223 : 02 Julij 2008, 14:16:46
Uf, napačen gumb,

no sedaj pa res slikica!



LP



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #224 : 02 Julij 2008, 14:25:36
Krasen! :o

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #225 : 02 Julij 2008, 14:33:41
kljub vsemu je nahid še zmeraj pravi lepotec!  8) zelo mi je všeč njegova kontrastna maska.

upam, da ne bo nič hujšega v zvezi s ščitnico. držim pesti, da gre le za prehodno obdobje in bo kmalu dobil apetit.
res je grozno gledati psa, ki je shujšan in se mu ne more kar takoj pomagati....tudi mene suhost našega malega pošteno nervira....čeprav ne štrajka pri hrani, se zlepa ne poredi....



alfa

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 0
Odgovori #226 : 02 Julij 2008, 15:03:32
Tudi če bi bila ščitnica ni to nobena katastrofa - lahko rečem iz lastnih izkušenj. Zdravje psa se hitro izboljša  :).

Lp


italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #227 : 02 Julij 2008, 17:22:51


Jutri odhajamo v Stocholm, gledati afghančke in upam, da mi bo uspelo poslikati kakšnega lepotca in ga potem 100% dam na net.

ferry,
glede na to, da se boš gibala v 'morju' hrtov  8) a lahko prosim poslikaš še italijančke?  :o pa še kakšnega whippetka posebne barvne kombinacije...nora sem na enobarvne črnuhce, sivčke....mah, saj so vsi krasni  :-*
to bi ti bila strašno hvaležna!  8) upam, da bom imela kdaj še sama priložnost obiskati kakšno svetovno razstavo v tujini...
želim vam prijetno potovanje in občudovanje pasjih lepotcev!
lpj



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #228 : 04 Julij 2008, 23:24:43
Vsake toliko pogledam v to temo ... Lušne slike!

Ferry, upam, da boste uživali! Komaj čakam, da vidim slike!

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #229 : 04 Julij 2008, 23:39:54
ojla, ferry :)
aspara ima to smolo, da se zaradi močne izgube dlake med gonitvijo le-ta nikoli ne zgosti in dokončno zraste, da bi bila kdaj videti zares odlakana. na teh fotkah to sicer ni tako vidno, ker je slikana frontalno in po tacah izgleda še kar kosmata. po trupu pa še nikoli ni imela res prave afganske dlake :) je pa vsaj ena pozitivna stran redkejše odlakanosti afganca....preeeeeeeceeeeeeej manj dela z dlako ;)
precej problematična se mi zdijo obdobja njene neješčnosti zaradi navideznih brejosti po gonitvah. takrat zelo shujša....se mi zdi, da tudi psihično in čustveno precej trpi. a je to zelo pogost pojav pri afgancih? nasplošno opažam, da ima veliko psičk navidezne brejosti in so po tem še 2 meseca povsem psihično in fizično izmozgane.

kako je kaj vaš lepotec? že dolgo nismo videli kakšne njegove fotke ;)
lep pozdrav iz mb
nisem nek fanatik za sterilizacije, prej obratno , ampak navidezne brejosti in podobno pa semi zdi vsekakor razlog za sterilizacijo.
Večini steriliziranih psic, ki sploh niso imele nujno vidnih znakov n. brejosti, ampak samo motnje v čustvovanju oz razpoloženju  v ciklusu se kvaliteta življenja po sterilizacijo drastično dvigne.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Ferry

  • Gost
Odgovori #230 : 08 Julij 2008, 13:42:59
Evo nas nazaj, preživeli smo Stockholm :o :o,

na kratko o Švedski: lepa, zanimiva, veliko narave, malo ljudi in prometa, dežela izredno prijaznih ljudi, neverjetno čistoča in urejenost, idealno poletje brez soparnosti (cca. 23 stopin C).

Na kratko o afghancih na Svetovni razstavi: izredno lepa razstava, urejena, odlična organizacija, neverjetna čistoča (nobenih kakcev in lužic), veliko prijavljenih afghancev - skupaj 167, žal malo znanih vzrediteljev (mogoče so že vnaprej vedeli, da bo to "one breeder show"), žal tudi svetovna razstava ne zadrži korupcije, nekaj lepih primerkov afghanca, vendar ne najboljših in najlepših, kljub temu pa smo izredno veliko videli, se naučili o pasmi in žal videli tudi tendence, kam se giblje ta pasma in rezultati niso dobri.

Predvsem nas je najbolj motilo, da je bil to show enega vzreditelja, ki še zdaleč nima najlepših psov >:(, a pač tako je, vsak, ki se je kdaj udeležil kakšne razstave s svojim kužkom je doživel razne prijateljske zmage, ki še zdaleč ne pripomorejo k ohranjanju kvalitete neke pasme, žal je včasih tako tudi na svetovni razstavi. Predvsem nas je - vsaj večino poznavalcev pasme, motilo to, da so zmagovali psi brez značilne rinke na koncu repa (le pri samcih v razredu šampionov je zmagal pes, ki je imel rinko) in da so zmagovali pobriti psi, ki bi morali biti po pravilniku o sojenju kaznovani z diskvalifikacijo (popolnoma pobrit vrat in pa rep, ki je zgledal kot podganji).

No sicer pa naj vsak sodi sam. Par slikic manj in bolj lepih in ispravnih lepotcev.



Eden izmed lepših psov razstave, vzreditelj Aviva (Aus), žal je bil le tretji. Res lepa dolga, črna dlaka, lep dolg vrat, raven hrbet, žal rep ni OK.



Black & tan, žal spet brez značilnega repa.



No, vsaj približno značilen repek, mogoče malo preveč "oskubljen" zadaj.



Celo en zlat se je našel v konkurenci šampionov, žal tudi ta brez značilnega repka in brez uspeha.



Svetovni prvak v mladih 2008, slab rep, izredno špičast gobec,  ozka glava, slaba spodnja čeljust ...



Zmagovalec šampionov, edini z značilno pravo rinko na koncu repa, najbolj pravilen, Svetovni prvak 2008, edini, ki ni bil od vsesplošno zmagujočega vzreditelja, normalno ni dobil BOB.



Svetovna prvakinja v mladih 2008, pobrit vrat in rep in res obupen rep, špičast gobec, slaba spodnja čeljust, ozka glava.



Svetovna prvakinja 2008, BOB in BIS zmagovalka, žal popolnoma ista zgodba kot prejšnji, pač isti vzreditelj (slika žal ni iz razstave, je bila preslaba).

Kljub vsemu, pa vredno ogleda in 100% bomo na naslednji svetovni razstavi!!!! ;) :o

LP



Ferry

  • Gost
Odgovori #231 : 08 Julij 2008, 13:50:24
Alfa,

Tudi če bi bila ščitnica ni to nobena katastrofa - lahko rečem iz lastnih izkušenj. Zdravje psa se hitro izboljša  :).

Hvala za te komentarje, mi ja takoj lažje ::).


Italijanček,

ferry,
glede na to, da se boš gibala v 'morju' hrtov  8) a lahko prosim poslikaš še italijančke?  :o pa še kakšnega whippetka posebne barvne kombinacije...nora sem na enobarvne črnuhce, sivčke....mah, saj so vsi krasni  :-*
to bi ti bila strašno hvaležna!  8) upam, da bom imela kdaj še sama priložnost obiskati kakšno svetovno razstavo v tujini...
želim vam prijetno potovanje in občudovanje pasjih lepotcev!
lpj

Žal ni šlo :(, se je stalno dogajalo v ringu afghancev, tako, da še mi nismo mogli gledati afghanistanskih psičk, pa bi radi, enostavno je toliko psov, da ti ne znese, čeprav bi rad poslikal vse, kar je mogoče. Mogoče bi bilo dobro naslednjič vzeti s seboj vsaj 2 fotoaparata oz. še bolje par fotografov, potem bo pa šlo. Žal! :'(

Lp



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #232 : 08 Julij 2008, 14:07:55
Hvala za poročilo! :)

Uau, tale Xciting Xtravagant Creation (zmagovalec šampionov) mi je ful všeč! Moja barva 8) (čeprav barva itak ni pomembna :P). Ko sem pa prebrala tvoj komentar, sem pa bila še bolj navdušena. ;D

Joj, jaz sem se pa pred časom zagledala ravno v to psarno, o kateri je govora. :-[ Čeprav potem pozneje sem šla še enkrat malo gledat in sem videla, da ima redkokateri tisto rinko. Očitno bom morala še malo pobrskati.


http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Ferry

  • Gost
Odgovori #233 : 08 Julij 2008, 14:40:17
Sammy,

pazi, včasih reklama dela čudeže, kaj pa stoji zadaj je pa vprašanje. Res se zna prezentirati in to ima močen vpliv na ljudi, ki niso veliki poznavalci, večino prodaje naredi izven svoje države, ljudem, ki ne poznajo podrobnosti. Ta vzreditelj - vsesplošni zmagovalec afghancev ima ameriške linije afghancev, ki so povečini brindle, imajo izredno ozke glave, psi so brez rink na koncu repa in pa seveda s kupom ostalih pomembnih pomankljivosti kot so, preplitev prsni koš (kar ima npr. JWW08 - pes), izredno slabo spodnjo čejust, kar potem da gobcu videz, da je špičast, manjkajoči zoblje, predgrizavost, ..., potem pa so za njega značilne tudi frizure za katere uporablja brivski aparat (popolnoma gol vrat in pa rep). V Nemčiji ga ostali vzreditelji ne marajo, ker je večino njegovih zmag prirejenih (žal), tako kot je bila ta in sami Nemci na razstavi so mi povedali, da sodita njegova najboljša prijatelja (Espen, ki mu sledi povsod, kjer sodi - Afrika, Anglija in seveda tudi povsod zmaga) in pa Ameriška sodnica s katero že dolga leta sodelujeta.

Edina dobra stran vsega je, da je Svetovni prvak v samcih pes druge psarne in takoj se tudi vidi, da pa je to res pravi afghanec, žal pa ni dobil BOB, čeprav bi si zaslužil. Sicer pa mislim, da si je večina gledalcev, med katerimi je bilo izredno veliko profesionalnih vzrediteljev, ki pa se niso udeležili razstave, izbralo za svojega zmagovalca, seveda to niso bili psi tega rejca.

LP



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #234 : 10 Julij 2008, 17:25:32
Sem te hotela prositi za več informacij na ZS, pa očitno ne bo treba, razen če še je kaj takega ... Vsaka informacija pride prav.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Ferry

  • Gost
Odgovori #235 : 11 Julij 2008, 09:12:20
Sammy,

ni problema, kadarkoli, na afghansko sceno se sedaj že kar dobro spoznam, tako, da dobrodošla. Torej, če boš kupovala, z veseljem pomagam, pa le še en nasvet, nasplošno, se izogibaj vzrediteljev, ki imajo izredno veliko legel, ker so povsod na svetu enako zaznamovani kot "šteparji" in ponavadi se to tudi pozna na kvaliteti. Pa še nekaj, tisto, kar je videti na internetu, so najlepši primerki vzreje, ki pa vedno ostanejo pri vzreditelju, kaj pa je ostalo, pa nihče ne vidi in ne ve, to pa izveš le od večjih poznavalcev, ki jih ponavadi srečaš na razstavah.

Lp



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #236 : 11 Julij 2008, 15:27:20
Ja, saj itak je povsod tako, da če je človek pameten, ne bo kupoval pri nekomu, ki ima polno legel, ne glede na pasmo. Je pa res nekaj drugega - če nekdo na veliko pari, je tudi več možnosti, da dobi več boljših predstavnikov svoje vzreje, pač kvaliteta na račun kvantitete. Ampak tega še zdaleč ne podpiram. Vzreditelj naj se drži omejene vzreje s skrbno izbranimi kombinacijami (najboljše z najboljšim) in tako ohranja kvaliteto na visoki ravni.

Drugače pa - trenutno čakam na kitajčka, glede afganistanca nisem prepričana ... karakterja se ravno ne bojim, ker imam itak eno mulo doma ;D, tako, s katero se da vse zmeniti na lep način, tako da mislim, da ne bi bilo problema. Edino glede dlake me skrbi, ne vem, če bi se mi dalo toliko... Koliko ur porabiš ti tedensko za nego?

Mimogrede, veš mogoče, koliko je afgancev v Sloveniji?

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #237 : 13 Julij 2008, 20:26:57
ferry, super fotke in komentarji! ;)
tako fantastične rinke kot jo ima zmagovalec šampionov v nekaj letih na slovenskih in hrvaških razstavah, pri posameznem psu še nisem zasledila. ob pogledu na tako lepo oblikovane rinke se mi zmeraj poraja vprašanje ali so sploh lahko povsem naravne in niso morda produkt povezovanja repa? je povezovanje repa v rinko pri afgancih sploh dopustno?

si predstavljam, da je časa na razstavi še prehitro zmanjkalo  ;)






italijancek

  • *
    • Prispevkov: 442
    • Točke: 0
Odgovori #238 : 13 Julij 2008, 20:30:09
kakšen je trenutno barvni trend afgancev? se mi zdi, da zlate trenutno izpodrivajo predvsem različne brindle variacije in črni psi.



Ferry

  • Gost
Odgovori #239 : 14 Julij 2008, 06:50:02
Sammy,

Ja, saj itak je povsod tako, da če je človek pameten, ne bo kupoval pri nekomu, ki ima polno legel, ne glede na pasmo. Je pa res nekaj drugega - če nekdo na veliko pari, je tudi več možnosti, da dobi več boljših predstavnikov svoje vzreje, pač kvaliteta na račun kvantitete. Ampak tega še zdaleč ne podpiram. Vzreditelj naj se drži omejene vzreje s skrbno izbranimi kombinacijami (najboljše z najboljšim) in tako ohranja kvaliteto na visoki ravni.

Se strinjam Sammy, vendar je ponavadi tako, da tiste najbolj kvalitetne zadrži, ker rabi izredno veliko psov za tako množično reprodukcijo.

Drugače pa - trenutno čakam na kitajčka, glede afganistanca nisem prepričana ... karakterja se ravno ne bojim, ker imam itak eno mulo doma ;D, tako, s katero se da vse zmeniti na lep način, tako da mislim, da ne bi bilo problema. Edino glede dlake me skrbi, ne vem, če bi se mi dalo toliko... Koliko ur porabiš ti tedensko za nego?

Sammy, če nimaš dovolj časa, je kitajček odlično nadomestilo v majhnem paketku. Žal je ponavadi tako, da afghanec - predvsem samec, zahteva izredno veliko časa za nego. No pri nas je približno tako, 1 uro na dan za razčesavanje, in pa 1x na teden kopanje + sušenje s fenom, kar skupaj nanese nekje 4 ure. Potem so tu še sprehodi in čišlčenje po sprehodih, kajti zadnje nogice so zaradi dolge dlako kot metla in dejansko prineseš v dom pol dvorišča (listje, vejice, pesek, ....).

Glede na to, da kar veliko časa preživimo v službi, nam preostanek prostega časa večinoma zapolne nega. To naj se zaveda vsak bodoči kupec afganistanca, res je delo, če si na tako odrekanje že tako majhnega prostega časa pripravljen, potem si pravi kupec za afghanca.

ferry, super fotke in komentarji! ;)
tako fantastične rinke kot jo ima zmagovalec šampionov v nekaj letih na slovenskih in hrvaških razstavah, pri posameznem psu še nisem zasledila. ob pogledu na tako lepo oblikovane rinke se mi zmeraj poraja vprašanje ali so sploh lahko povsem naravne in niso morda produkt povezovanja repa? je povezovanje repa v rinko pri afgancih sploh dopustno?

Se strinjam, res ima lepo rinko, tako kot oče od Aspare, to se že res redko vidi. Mislim, da je to čisto naravna rinka, saj je ponavadi pri povezovanje repka v rinko pri mladičku zelo težko narediti tako majhen, tesen, krogec. Ponavadi so vse te rinke, čisto prave - genetske, brez povezovanja.

Povezovanje je pač nekaj, kar vsak vzreditelj sam dela doma in tega pač nihče ne vidi, razen kar se govori okoli, samo tako pač dela večina ljudi in mislim, da tudi če bi bilo prepovedano, bi bilo to težko nadzorovati. Rinka se pač povezuje samo pri mladičkih, tam nekje do časa, ko gredo k novim lastnikom.

kakšen je trenutno barvni trend afgancev? se mi zdi, da zlate trenutno izpodrivajo predvsem različne brindle variacije in črni psi.

Ja točno tako, kot si napisala, izredno prevladujejo razni brindli in pa črni. Npr. brindlov imajo izredno veliko Madžari, nekateri nemški vzreditelji, pri črnih pa so vodilni najbolj priznani slovaški vzreditelji.

Lp