vse, ker je na tleh, gre v gobček

gulu · 9337

gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
: 02 Avgust 2006, 10:14:05
Hoj.
Nisem še zasledila te teme, sicer me pa preusmerite, če je že kje.
Imam tri mesece starega borderčka Luma, ki je sicer zelo priden kuža in se zelo rad uči, imava pa en probelm. Kadar sva zunaj - tudi, če greva samo krog okoli bloka po kosilu - bi on stlacil v gobček VSE kar je dosegljivo. Ampka res vse. Od kamenja, paličic ... do česa bolj jaki. Celo pesek bi jedu. Pa to ni povezano z dolgčasom (vsaj ne vedno), ker to dela tudi kar med hojo kar tako, mimogrede in tudi, če je kak drug kuža ob njem, s katerim se igra.
Bojim se, da bo pojedel kar neužitnega ali strupenega, zato si ga skoraj ne upam spustit (npr. na vrtu pri babici). Mogoče kdo ve, kako to najlažje preprečiš?
Hvala in lep pozdrav, Gaja



*nastya_lony*

  • *
    • Prispevkov: 486
    • Točke: 13
  • uživam pasje življenje...
Odgovori #1 : 02 Avgust 2006, 13:48:19
Z Lonom sem imela enake probleme--pojedel je čisto vse kar mu je prišlo pod gobček. Odvajala sem ga kakšen mesec dni, ampak se je splačalo.
Vedno ko je kaj pobral sem ga narahlo cuknila z povodcem, da se je njegova glava dvignala in takoj zatem rekla "FUJ TO". In ker mu je tista s********* padla iz gobca je dobil svoj najljubši priboljšek. Tako, da mu zdej ne pade na pamet, da bi pobral kaj iz tal--no razen kakšne palice za igranje..

Obstaja pa tudi drug način odvajanja, ampak ne vem kako učinkuje :-\ .
Po tisti poti, kjer z kužkom navadno hodita na sprehode nastavi žačinjeno meso( tako, da psa "peče" ko ga poje :-\ :-\ ). In, ker bo psa peklo v gobčku bo meso spustil iz gobčka in še preden bo meso spustil iz gobčka mu reči  "FUJ TO". Ko bo pa meso spustil mu daj pa priboljšek in ga pohvali. Baje tak način kar učinkuje :-\ .

Lp,  ;)



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #2 : 02 Avgust 2006, 16:12:45
Hoj.
Bom poskusila s FUJ, ker živim v centru Lj, tako da mesa itak ne bi bilo še preden bi prišla za prvi vogal, ai bi me pa še kdo obtožil, da hočem kako mačko zastrupit  :). Sicer je pa Petrca rekla, da je imela iste probleme, ki pa so se nehali, ko sta začeli s kužko vadit poleg in je morala itak skoz gor gledat.
Mi naj bi šli pa tudi kmalu v šolo ...

Lp



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 02 Avgust 2006, 18:27:00
Meni se bolj obnese zamenjava - psa naučiš, da ti pokaže kaj je našel, potem pa ali mu daš nazaj in lahko poje ali pa zamenjaš za priboljšek. Borderčki so sicer bolj pridni in bi znal fuj celo delovati - pri mojih ima obraten efekt - če ve da se mu bo vzelo ali prepovedalo bo samo še hitreje in čim bolj naskrivaj pogoltnil. Nastavljanje začinjene hrane ne pomaga čisto nič, če je pes res požrešen bo vseeno pojedel. In si mogoče pridelal prebavne težave. Nekaterih pa začimbe ne motijo - Alica recimo z užitkom je feferone, čili, zenf, kar si zamisliš.
Pesek bo pa verjetno nehal jesti sam od sebe, ko bo malo zrastel. Do tkrat pa pazi, da ga ne poje preveč.


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #4 : 02 Avgust 2006, 21:57:54
Meni se bolj obnese zamenjava - psa naučiš, da ti pokaže kaj je našel, potem pa ali mu daš nazaj in lahko poje ali pa zamenjaš za priboljšek.
To se obnese pri psih, ki niso požeruhi, pri kakšnih retriverjih pa to težje dosežeš. Pri meni to laufa, če imam Luno na vrvici, če pa ni na vrvici pa ji žretje lahko preprečim le, če pravočasno opazim - to pomeni še preden se ona loti svojega "zaklada". Če sem prepozna, dosežem le to, da začne goltat. Meni se najbolj obnesejo aktivni sprehodi, tako da jo čimmbolj zamotim, in če vidim da jo smrček nese kam, da jo probam čimprej preusmeriti na kaj drugega.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #5 : 02 Avgust 2006, 22:10:55
Mogoče, če vidiš, da ima nekaj v gobcu, da začneš laufati stran. Bo mogoče zatekel za tabo pa izpustil zadevo. Ne pa šibati za njim, ker jim je to ponavadi izredno zabavno pa imajo še raje svinjarijo.

Tisto cukanje mi ni pretirano všeč. Glede na to, da delata s klikerjem (vsaj, če sem te zadnjilč  prav razumela), si mogoče tudi s tem lahko pomagaš.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #6 : 02 Avgust 2006, 22:41:11
Mojega je bolj ali manj minilo samo.
(sicer sem ga nekaj poskusala odvajat ampak nisem bila prevec spretna... tako da na sreco je minilo samo od sebe)

battito animale


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #7 : 02 Avgust 2006, 22:54:31
Hoj.
Hvala vsem za vrsto koristnih nasvetov. Sem že nekoliko sprobala taktiko fuj in potem klik in nagrada in je še kar šlo, skoraj vse je izpustil. Sicer pa delava tudi že na pozornosti - gledanju v oči - tako da tudi to malo pomaga.
Lanabela, kako jih to naučiš? Mislim čisto konkretno, ker Lum je moj prvi kuža in se sproti učim, kako moram kaj delat?
Laufat stran ne pomaga prav dosti, ker sicer šiba za mano, ampak s tistim v gobcu, razen če je preveliko in mu pade ven. 5rca, poznaš kakšno konkretno vajo s klikerjem, ki bi to preprečevala? Jst ga uporabim pač takrat, ko zadevo izpusti, ali pa uspešno ignorira.
Saj mislim, da bo s fuj kar šlo. Vsaj zaenkrat, verjetno bo pa tudi njega slej ko prej minilo.
Lahko noč.



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #8 : 03 Avgust 2006, 07:11:37
Hoj.
Hvala vsem za vrsto koristnih nasvetov. Sem že nekoliko sprobala taktiko fuj in potem klik in nagrada in je še kar šlo, skoraj vse je izpustil. Sicer pa delava tudi že na pozornosti - gledanju v oči - tako da tudi to malo pomaga.
Lanabela, kako jih to naučiš? Mislim čisto konkretno, ker Lum je moj prvi kuža in se sproti učim, kako moram kaj delat?
Laufat stran ne pomaga prav dosti, ker sicer šiba za mano, ampak s tistim v gobcu, razen če je preveliko in mu pade ven. 5rca, poznaš kakšno konkretno vajo s klikerjem, ki bi to preprečevala? Jst ga uporabim pač takrat, ko zadevo izpusti, ali pa uspešno ignorira.
Saj mislim, da bo s fuj kar šlo. Vsaj zaenkrat, verjetno bo pa tudi njega slej ko prej minilo.
Lahko noč.

Mogoče, če že obvlada glej me (to hitro pokapirajo), da, ko pogleda kakšno packarijo, da mu rečeš, glej me pa če te pogleda, klikec pa nagrada. Drugače pa to, da izpusti ali pa ignorira pa se bo hitro navadil. Najbolje, da posebno ignoriranje pohvališ (čeprav potem ne veš, ali je ignoriral zato, ker je priden ali zato, ker mu stvar ni všeč). Čimprej ga nauči spusti. Mi smo to delal z igračkami pa se je hitro naučila. Pa tudi pobiranje s tal jo je minilo, tako da mislim, da bo tudi Luma, ampak vseeno ni fino, če je po tleh.


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #9 : 03 Avgust 2006, 10:34:09
Ja, bom probala z igračkam še spusti vadit, ker poglej že kar gre (doma). Ni nevarnosti, da bi ignoriral, ker mu ni všeč, ker mu je skoraj vse všeč. Tako da ga lahko upravičeno pohvalim, ko gre kje mimo.
lp



meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #10 : 09 Avgust 2006, 17:41:18
Mi smo pri Atri uporabljali spusti (zelo podobno, kot fuj). Samo pri najslajših "dobrotah" to ni delovalo...v takih primerih je zadoščalo samo če si jo zagrabil in malo kresnil po smrčku. Pa je kmalu skapirala, da se je treba tudi najboljši svinjariji upret :)

Prodajajo pa v pasjih trgovinah tudi posebne ploščice na štrikcu, ki jih lahko vržeš psu, ko kaj tako je (tako da ne vidi da si ti to vrgel). Psi se ponavadi tega ustrašijo in če to pridno delaš pes poveže neprijetno z svinjarijo in se nekako odpove svinjariji. Samo za to nič kaj ne vem kako deluje ??? Je pa res, da boš borderja lahko naučila tudi brez metanja predmetov v njega. So fajn brihtni pa bo hitro skapiral ;)

Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


Lanyca

  • Gost
Odgovori #11 : 10 Avgust 2006, 11:07:23
Z Lano sem imela enak problem, najbolj ko je bila še mladič.
Ko sva šli po mestu je v gobec vzela robčke, ki so ležali po tleh in jih ni hotela spustiti zato sem delala, kot je že prej Lanabela napisala z zamenjavo npr. z igračko.
No kasneje ko je že spustila, sva šli po cesti in je povohala nekaj sem rekla#fuj!# pa se sploh več ni zanimala za tisto stvar.
No zdaj je dobro, čeprav jo včasih še zamika, da bi pobrala kak robček na cesti. :-X


lp :)



Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #12 : 07 Junij 2007, 10:12:53
Naša zlatka ima 11 tednov in je nemogoča kar se tega tiče. To, da imamo hišo in veliko prostora okoli je lahko prednost, lahko pa tudi velika slabost. Mala nori okoli in poje popolnoma vse kar najde na tleh od kamnov, lesa, listkov, polžev in vseee ostale svinjarije. Na FUJ popolnima NIČ ne reagira, tudi če jo probam zvabit stran od tam in v zamenjavo dam igračko ne trzne niti malo. Lahko skačem, norim, jo kličem, se delam da imam nekaj ful bolj zanimivega od nje ni nobenega odziva. Zato jo moram vsakič kaznovat, ampak se mi zdi da tudi to ne zaleže. Ker takoj ko jo spet spustim čez nekaj časa je isto kot je bilo. Takoj spet laufa tja kamor ne sme. Nekako pa nimam srca da bi jo imela cel dan v boxu ali pesjaku.
Se trudim da bi probal tole preprečit ampak mislim, da nas bo rešil le čas, ko malo odraste. Tudi na sprehodu ko greva me non stop vleče za čisto vsako svinjarijo, ki jo hoče pojest. Ampak ji nobene ne pustim niti povohat, skoz govorim fuj in pač greva mimo.



capika

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: -10
Odgovori #13 : 02 Avgust 2007, 11:38:55
To še ni nič. Moj kavalirček (cavalier king charles) čisto res pograbi vse star je pa že 6 mesecov. greva nasprehod se vrnema in opazim v gobčku ptička, miško (enkrat je eno skoraj pojedel) od pasjih drekecov do koruze palčk...pa ima doma toliko hrane igrač da že newe s katero igračo bi se igral in katero hrano bi jedel jej jej :o ;) >[/color][/color]



uroda

  • *
    • Prispevkov: 684
    • Točke: 0
  • Dotek smotek
Odgovori #14 : 02 Avgust 2007, 12:01:20
Se trudim da bi probal tole preprečit ampak mislim, da nas bo rešil le čas, ko malo odraste. Tudi na sprehodu ko greva me non stop vleče za čisto vsako svinjarijo, ki jo hoče pojest. Ampak ji nobene ne pustim niti povohat, skoz govorim fuj in pač greva mimo.

Pa ona ve, kaj pomeni fuj?

Mi smo to tako delali v šoli: na tla smo psu nastavili kakšno dobroto, ko jo je hotel pobrati, je nekdo iz ozadja vrgel pločevinko, jaz pa sem zakričala FUJ. Tako je Doti ugotovila, da ne sme pobirati stvari po tleh, sploh če zakričim fuj.



Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #15 : 02 Avgust 2007, 13:50:46
uroda to sem napisala sedaj že skoraj 2 meseca nazaj. V tem času se je vse zelo spremenilo. S fuj sem vztrajno nadaljevala čisto vsakič in sedaj razume kaj to pomeni in tudi uboga tako kot je treba. Sicer ima še vedno kak trenutek ko ji je tisto ljubše ampak to je redko. Zgleda je bilo res tako kot sem rekla, da nas bo rešil čas ;)



maja72

  • Gost
Odgovori #16 : 30 Maj 2008, 21:55:44
Didaktično zelo dobro narejen filmček, kako psa učiti "FUJ":
http://www.youtube.com/watch?v=zNAOe1djDyc

Navadno je ljudem najtežje razložiti, da morajo vajo "FUJ" naučiti doma in ne na mestu zločina, ko je itak za vse prepozno  ::). Sama sem oba psa naučila na približno tak način - z vmesno stopnjo pokrivanja stvari na tleh z nogo (in potem vrvica niti ni bila potrebna).  Danes smo na večernem sprehodu naleteli na par crknjenih miši, žab in sveže konjske fige, pa sta psa popolnoma brez problema ignorirala vso svinjarijo; kot tudi ptička, ki je padel iz gnezda (in smo ga vrnili v gnezdo).

Avtorica na koncu omeni, da se da na podoben način odvaditi skakanje po kričočih otrocih ipd. motečih dejavnikov, kar je res, saj gre v bistvu v vseh primerih za na shaping narejeno preusmerjenja pozornosti ...



BlackWolfGirl

  • *
    • Prispevkov: 52
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 25 September 2008, 21:24:03
Tole ne paše verjetno najbolj v to temo, sam nove pa ne bi odpirala. Torej moj pes je sedaj star že sedem mesecev in pol in da še vedno v gobec vse, kar najde. Bil je vmes že tudi čas, ko me je ful ubogal, ampak zdej pa ne več tako zelo. No, ampak delava na tem. Bolj me muči drug problem.
Ker spi v pesjaku ima v uti odejo, ker jo ima rad in mu je tut bolj prijetno če leži na deki. Zadnjič sem pa temeljito pospravljala in ugotovila da odejo dobesedno ŽRE >:( >:( >:(. V NJEJ SO BILE LUKNJE IN POTEM SEM MU JO DEVALA NEKAJ ČASA TAKO, DA SEM BILA POLEG NJEGA IN SEM UGOTOVILA, DA VEDNO KO PRIDE K ODEJI ZGRABI IN ZAČNE ŽVEČIT IN KO MU USPOE STRGATI KOŠČEK GA DOBESEDNO POŽRE >:( >:( > Pa sem probavala z besedico FUJ in je bil gluh, sem muodejo vzela,a ampak je bilo isto ko sem mu jo dala nazaj, posušala sem z kaznijo in zdej sem obupala. preprosto ne vem kaj naj naredim da ga tega odvadim. (Najraje grize in žveči vse mogoče stvari ampak večino stvari vsaj ne poje... je pa prava kanta za smeti :-\ ::) >:(
Kaj naj naredim, da ga odvadim uničevanja in žrenja odeje? Kakšen nasvet?



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #18 : 25 September 2008, 21:31:50
Na tistem mestu ko žveči odejo poskusi poškropiti kaj ogabnega (kis, limonin sok). Res da ima kis precej močan vonj, ampak pomaga. Jaz sem svojega tako odvadila od glodanja svoje hiške.

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)