Nizozemski schapendoes [Schapendoes]

Nika · 748851

minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #210 : 18 Januar 2008, 16:54:52
Ja, zgleda da se je res vrgla po očetu. :o
 Sta tudi vzreditelj in Tomas (lastnik Šušujinega polstrica) rekla, da ima največ in najdaljšo dlako v leglu. So jo celo pretipali in izmerili in bili zelo navdušeni. Sta rekla, da je tako lepa :o, da bi lahko pobirala nazive po vsej Evropi.Tomas hodi po celi Evropi in razstavlja.


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #211 : 19 Januar 2008, 23:30:42
Kako se Wi in Šušu igrata... ::)





Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #212 : 19 Januar 2008, 23:36:13
Super luškane slike Azu! :-*



Sanja

  • *
    • Prispevkov: 423
    • Točke: 2
  • Irish rocks!
Odgovori #213 : 19 Januar 2008, 23:51:42
Tale Šušu je pa res lepotička!

Tvoj vzreditelj mi je tudi povedal, da njihovi psi niso ravno bili pripravljeni za razstavo; razstavni naj bi namreč imeli daljšo dlako, kar pa je (kolikor mi je povedal) pri njemu nemogoče, ker preveč časa preživijo na prostem, oz. so bolj delovne sorte.  :)
Po vsej verjetnosti sem videla prevelikega tibetanca; saj moja reakcija je bila ista, ko sem vidla tvojo "žlahto". Pa smo pol z Janjo stopile zraven in jih malce izprašale.  :)

Upam, da vas bom srečala na kaki razstavi, da še Šušu prečoham. :)


Slikico dobiš pa jutri  :-[ Mi je malo čas ponagajal, pa še računalnik zraven.


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #214 : 20 Januar 2008, 10:17:01
Azu, super slikce! :o :o

Še večji užitek pa ju je bil gledat. :o Res pa je, da se poznata že od malega in je Šušu vsa vesela ko zagleda Wi. Wi pa jo ves čas s tačko po glavi boža.

Ja Sanja, res niso bili pripravljeni za razstavo. Oni se še držijo starega pravila, da se psa češe 1x na mesec, kar se naredi cofov, se pa poreže. Ta razlika se je še posebej vidla pri Šušujinem stricu, ki pa je redno česan in negovan.


Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #215 : 20 Januar 2008, 10:18:00
Lepo je bilo videt Šuško po dolgem času.  :-* :-* :-*

Azu, super fotke.  8)

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #216 : 27 Januar 2008, 19:26:27
Felina, glede na to, da si mi povedala, da boš vzela samčka pri NL vzrediteljici Joke van Beek in ima tudi psičko Ke-sera de Coco’s Hijo von Adams Zotteln, a bo potem ta njen mladič ?

Še njena slikca:



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #217 : 27 Januar 2008, 20:44:34
Ja!!!!!!  :o

Bo pa v istem časovnem obdobju (malce pozneje sicer, če bo vse po planu in po trendu trenutnih gonitev) njen samček atek enega drugega legla in se je dogovorila, da če ne bi bilo v njenem leglu samcev (nikoli ne veš), sem tudi tam na rezervaciji  ;D..nisem pa še vprašala za ime samičke  :-[

Kje si pa to slikico staknila? Prava romantika...hehehehehhe  8)

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #218 : 27 Januar 2008, 21:03:58
Slikco sem našla pri nemškem klubu. :P :o

Je pa sestra samca, ki je dobil BOB obakrat na LJ razstavi. :P  Upam, da si si ga dobro ogledala. :P :o



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #220 : 27 Januar 2008, 21:25:03
Se vidi, da ne znam nemško.. >:(...nič ne pregledujem teh strani.

Ja, verjetno je bila mišljena ta paritev...se sploh nisem toliko poglabljala v to, ker bolj pikiram na njeno psičko.

To, da sta pa bratec in sestrica, pa mi je že na razstavi on povedal....sem si ga pa dobro ogledala, ker mi je res prekrasen pes  :o...je pa naslednjo nedeljo nekje v Nemčiji je spet BOB pobral...blo pa je 9 schapijev.

Ti boš šla samo du mladinca s Šušu? pomoje bi ga mala kar razturala.... :o

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #221 : 27 Januar 2008, 21:30:40
Ti boš šla samo du mladinca s Šušu? pomoje bi ga mala kar razturala.... :o

A to misliš za razstave  ali za nazive? Ali zato, ker nisva šli naprej v Best in show ?

Glede na njen rodovnik lahko obeta veliko- v petih generacijah nazaj najdeš med njimi 8 svetovnih prvakov. Ampak jaz nisem ljubitelj razstav, Šušu pa tudi ne.


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #222 : 27 Januar 2008, 21:58:49
Pomoje bi nazive veselo pobirala...saj vem, meni tudi niso razstave ravno všeč, sploh shih-tzu scena je malo bolj tak tak, samo če pa odlaufaš par krogov in še dlake ne rabiš preveč pazit, pa bi že lahko šli še kaj več kot mladinec ... ;D navijam, ker mi je Šuška prelepa!!!!

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #223 : 27 Januar 2008, 22:15:34
Glede na to, da smo bili tam dva dni, sva se z vzrediteljem oba strinjala, da je bilo dovolj za Šušu in smo šli prej z razstave. Nismo hoteli, da bi se ji kaj zamerilo. Ni ravno uživala.

Bova šli še na kakšno razstavo; prvo, da končamo za Jr. Ch.. Potem pa, če bo perspektivna še za odraslega,...

Pojeg tega pa naju še čaka nem. klubska razstava, nas je vzreditelj prosil in prepričal.
 Pa če bomo parili, bo dobro imeti "Inventarisierung"- tega pa lahko dobiš samo na klubskih razstavah, naredi ga pa obvezno NL sodnik specializiran za schapendoese.


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #224 : 28 Januar 2008, 09:32:06
še dlake ne rabiš preveč pazit

Kar se tiče dlake:

Zelo znana NL psarna Haskerhûs ima na spletni strani napisano:

Do you mind, if your house resembles the woods, after you walk your dog? An schapendoes can pick up a lot of debris in its coat, which you may find about the house. Do you also mind, if your dog looks like a mop after a walk? Can you find about an hour and a half, every two weeks, to thoroughly groom your dog? Have you thought about the fact, that when an schapendoes sheds, you may find clumps of hair throughout the house?

Dlake ne zamenjajo v mesecu ali dveh, ampak jo menjavajo med šestim in petnajstim mesecem ves čas >:(,v tem času jih je treba česati 2x na teden (to so navodila psarne la Vallée du Doux). Tudi moje izkušnje kažejo, da če nočeš imeti cofov in dlake po celi hiši, jih je treba tako česati. Ko pa jo zamenjajo , pa lahko preideš na bolj redko. Vendar, če jih po sprehodu ne ščistiš, se jim okoli palčk, iglic,listkov,..., ki ostanejo v dlaki začno delati cofi. >:(
Zato ni čudno, da lahko po spletu vidiš tudi veliko postriženih(posebej še starejših).

Tako, da trditev, da ni pretiranega dela z dlako ne drži. :P In glede na to, da boš dobila čisto razstavnega in še povrhu samca (imajo več dlake kot samice), se kar pripravi. :P

Je pa res, da, ko vzljubiš njihov izgled ali karakter oz. oboje, vse to delo odtehtajo. :P :o :o



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #225 : 29 Januar 2008, 10:24:53
Ja ne....sem vajena na kup dlake...če pomislim, da imam škota (ki je milina glede dlake proti shih-tzuju) in shih-tzuja, ki pa je katastrofa!!!!!!!!, pa še dolgodlako mačko (najdenčka, ki je razvil dolgo dlako, pa mu kot malemu ni kazalo na to  >:(...mačja dlaka se šele sprijema!!!)

Vsako nedeljo imamo česalni dan...za oba skupaj rabim približno en cel film...hehehhehehe...vedno filme zraven gledam, ko to počnem, drugače je dolgcajt, da niti ne pomislim, ko je imel shih-tzu še dlako do tal...vsak drugi dan po 1,5 ure česanja ob menjavanju dlake.....to je pa bilo nekaj...tako da sem vsega hudega vajena, če pa schapi ne bo imel ravno popolno dlako, vredno svojega porekla, pa se tudi ne bomo sekirali...vem pa, kaj pomeni imeti opravka z dlako... :-[

aja, te prinešene zadeve iz sprehodov pa znajo biti kar zanimive, ja....najbolj sem navdušena nad listki, ker jih ne moreš posesat, potem pa jih pobiraš kot zmešan, ali pa dolge, tanke vejice, ki se po možnosti še kam zapičijo... >:(..dobro, da je sesanje fantovo opravilo  :P

Glede dlake pa nisem mislila, da nimaš nič dela, ampak da vseeno pretirana in popolna urejenost ni potrebna in niti zaželena (tako kot recimo pri shih-tzujih na razstavi).....nisem pa niti za trenutek pomislila, da psa ni potrebno negovat...to se v naši hiši ne more zgoditi...še škota preveč češem glede na to, kako pogosto bi se te pse naj česalo, da ga ne oskubiš, ampak kaj, ko pa mi preseda, da ima pes vozle v podlanki...

Pa še česanje in urejanje psa se mi resnično zdi en faktor, kjer se lahko zelo povežeta, sploh če psa pravilno navadiš na česanje in mu to ni muka, ampak užitek...ko tamali vidi, da imam krtačo v roki celi nori leti na prostor, kjer se bova družla  :o...potem pa se nastavlja na vse načine  ::)

Glede na to, da smo bili tam dva dni, sva se z vzrediteljem oba strinjala, da je bilo dovolj za Šušu in smo šli prej z razstave. Nismo hoteli, da bi se ji kaj zamerilo. Ni ravno uživala.

Bova šli še na kakšno razstavo; prvo, da končamo za Jr. Ch.. Potem pa, če bo perspektivna še za odraslega,...

Pojeg tega pa naju še čaka nem. klubska razstava, nas je vzreditelj prosil in prepričal.
 Pa če bomo parili, bo dobro imeti "Inventarisierung"- tega pa lahko dobiš samo na klubskih razstavah, naredi ga pa obvezno NL sodnik specializiran za schapendoese.


no, za to sem navijala  :o...naj še drugi občudujejo Šušu, ne morte bit tako sebični in jo imet samo zase..... ;)


Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #226 : 29 Januar 2008, 11:03:42
če pa schapi ne bo imel ravno popolno dlako, vredno svojega porekla, pa se tudi ne bomo sekirali..

Ja, kar se njihove dlake tiče: ni ta glavna star.  Se tudi tukaj pojavljajo psarne, ki hočejo razvijat svojo razstavno linijo. Vendar v klubu tega ne odobravajo, še posebej zato, ker nočejo imet razstavne pasme in dlaka pri njih ni glavna, ampak zgradba psa in karakter. Tudi naša vzreditelja, dokler je nista cele pretipala nista hotela nič reči .
In če pes skoraj vleče dlako po tleh(pod trebuhom), se že ve, da ga ne vozijo veliko ven, ker šparajo dlako.
Na oko ocenjujejo samo tisti, ki se na pasmo ne poznajo preveč dobro. Zato pa se tudi dogaja, da psi z ne vem kakšnimi razstavnimi nazivi na klubski razstavi na NL(in v Nemčiji) ne dosežejo vidnega uspeha.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #227 : 30 Januar 2008, 10:32:40
Na straneh nemškega kluba je napisano, da imajo lahko zelo močan lovski nagon in zato marsikaterega psa ni možno sprehajati ob cesti brez vrvice.

 Je pa še posebej omenjeno, da so idealni za reševalnega psa :o :o (zaradi lovskih nagonov in dobro razvitih čutov, gibčnosti, inteligence, radovednosti, sposobnosti samostojnega razmišljanja, hrabrosti,...).Za kar jih v Nemčiji tudi vedno več uporabljajo. Tudi Šušujinega strica.

Kar se pa sploh več ne čudim. :o :o

Šušu ima neverjetno razvita čuta za sluh in vonj (verjetno tudi zaradi slabe "vidljivosti"- dlake čez uči). :o :o
V naši hiši (ima tri etaže) najde brez problemov kakršenkoli najmanjši kos hrane :o :o, ki se  skriva kjer koli. Če ostane kakšen briket v jaknah, nahrbtnikih ali hlačah, ga brez problemov zavoha in pride go njega, pa tudi, če je treba kakšno jakno iz obešalnika spravit >:(, odpret zadrgo ali hlače ukrasti s kakšne police >:( . Ker Eva klika Sky in pusti kje 1/4 večjega briketa, ga brez problemov zavoha. :o Če ne uspe priti do njega, laja, tako, da ga moram poiskat; kar sem se že parkrat zelo namatrala, da sem našla tisto malo pikico hrane. Da ne govorim kako sem se namatrala okoli malega koščka sira( mož ga je dal ptičem,ki ga niso do konca pojedli), ki je bil v kletki. Sky nič od tega ne zavoha.

Redno hodimo na sprehod na travnik, ki je sredi gozda. Šušu že minuto, dve prej ve, da nekdo prihaja in s katere strani. :o Sky se še nič ne sanja. Tako imamo vedno še veliko časa, da se od tam malo oddaljimo. Moj ali možev avto sliši že veliko prej kot vsi mi ostali. S tem da je prižgan TV, tamal igra igrice na računalniku, ptiča se dereta, vsi se pogovarjamo,...




Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #228 : 30 Januar 2008, 14:06:53
Zanimivo...si nisem mislila, da imajo te čute tako močno razvite...

No, to pa je super, vam hrana ne more nikjer splesnit...vi to sploh ne razumete, ona v bistvu skrbi za higieno pri hiši, ko pa se tako obnašate in puščate hrano kar po žepih, pa kletkah......to ni prav.... ;)

Za reševanje sem že razmišljala, da bi šla, ker imamo pri nas v mb-ju reševalno društvo...bi bilo zanimivo probat in videt kako in kaj....

Nisem pa nikjer zasledila, da imajo lovski nagon....jaz si bolj predstavljam to kot nagon, da bi ganjali zadeve (se mi to vseeno zdi ovčarski nagon). Ob cesti pa se mi itak zdi popolnoma neumno, da hodiš brez vrvice, saj nikoli ne veš kaj ga prestarši ali kaj zanimivega vidi....se je našim kolegom zgodilo (imeli so španjela), da so bili tako na sprehodu, na travniku ob cesti in je pes prepoznal zvok njihovega avta, ko se je gospod peljal iz službe in je spičil za avtom na cesto...hvala bogu se ni končalo tragično.

No, mojadva pa sta prava gluhca...včasih pridem z avtom domov, odklenem vrata, se pridevam v prvi štok, grem na WC, potem ugotovim, da pa je res čudno, da ju ni, grem v drugi štok in  ju najdem v mrtvem spancu na moji postelji...toliko o njunih sposobnostih čuvanja, sluha in hedonizma.  >:(

Kaj Šušujin stric je z njim samo v treningu ali sta prava reševalca..bi rada vedela še kaj več o tem.


Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #229 : 30 Januar 2008, 16:30:03
Gandalf je pravi aktivni  reševalec (Rettungshund) z vsemi izpiti :o  in ima svojo spletno stran: http://www.artus-gandalf.de/index2.htm

Sem našla na njegovi spletni strani, da je bil tudi na vaji  IRO (International Rescue Dog Organisation) v Ljubljani :o leta 2006, lahko vidiš tudi slikice.  Na tvojo žalost je samo v nemščini >:(. Ampak so slikce dovolj zgovorne. :o

In kar se tiče njihove higiene, jih je zelo veliko, ki pridno vlamljajo v omare s smetmi >:( ( še posebno ponoči).Tudi nobena vrečka ne ostane nedotaknjena >:(, je treba vse prekontrolirat. Z njimi je življenje res pestro. :o :o

Je posebej omenjen prav lovski nagon in da znajo v gozdu steči tudi za prepelico, zajcem,...in ne pašnji.

 Kar se pa tiče pašnega nagona, pa zelo radi grabijo za noge >:(, tako ljudi kot tudi druge pse. In takšen je tudi njihov način igre z ostalimi psi in ljudmi. Je tudi Šušu poskušala sprehajalce malo povleči za hlače. >:( In tudi če hoče pozornost, te hitro poskuša potegnit zanje. Da ne omenjam, da je v nedeljo na paši imela kar nekajkrat poln gobec ovčje dlake. >:(

Schapijem ne ostane nič skrito :P :o . Ni možnosti, da prideš domov, da oni ne prekontrolirajo kdo je in opozorijo z lajanjem.


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #230 : 30 Januar 2008, 22:07:27
Ob cesti pa se mi itak zdi popolnoma neumno, da hodiš brez vrvice, saj nikoli ne veš kaj ga prestarši ali kaj zanimivega vidi....


Sama sem imela v svojem življenju štiri pse, ki sem jih mirno lahko sprehajala brez vrvice ob cesti, je sploh nisem jemala seboj. Res da, ko so bili odrasli in vzgojeni, ne mladičev. To je zame stvar vzgoje oz. poslušnosti.



kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy

Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #233 : 08 Februar 2008, 16:27:03
Bravo Šušu, pa nič ni jedla (al je izrezano?).



Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #234 : 08 Februar 2008, 16:52:54
Bravooo Šuška!  :o

Kako je hitra!  :o :D

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #235 : 08 Februar 2008, 20:03:31
waw  :o Šušu pa se čist trga...kak je dobra!!!!!

Glede tega
 
Sama sem imela v svojem življenju štiri pse, ki sem jih mirno lahko sprehajala brez vrvice ob cesti, je sploh nisem jemala seboj. Res da, ko so bili odrasli in vzgojeni, ne mladičev. To je zame stvar vzgoje oz. poslušnosti.
pa.....pri meni je odvisno od tega kakšna cesta je v bližini....ob prometni nisem nikoli imela spuščenih psov, pa naj bodo še tako ubogljivi...ne vem, ne zaupam dovolj in se nočem sekirat, če bi se pa kdaj kateremu vseeno utrgalo  :-[  čeprav do sedaj še noben ni nikoli spičil, ampak vseeno.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #236 : 08 Februar 2008, 20:19:33
Bravo Šušu, pa nič ni jedla (al je izrezano?).

Med pašnjo ni bilo časa in je bilo treba ovce populit; ko pa je Martina hotela imet prostor, se je pa hitro spomnila ,da okoli  ležijo njene specialitete. >:( Vendar ne več s tako vnemo. :o


Felina, te čisto razumem, zakaj bi človek reskiral, če ni treba.


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #237 : 08 Februar 2008, 20:23:53
Med pašnjo ni bilo časa in je bilo treba ovce populit; ko pa je Martina hotela imet prostor, se je pa hitro spomnila ,da okoli  ležijo njene specialitete. >:( Vendar ne več s tako vnemo. :o

 ;D
Se vidi da je že bolj "baba" in je delo vzela že bolj resno ;)



Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #238 : 11 Februar 2008, 09:27:38
minči, vse najboljše od vseh nas! :-* :-* :-*
In veliko veselja s Šuško! :-* 


LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com