Nizozemski schapendoes [Schapendoes]

Nika · 752415

MANDY

  • Gost
Odgovori #1020 : 11 November 2009, 19:37:10
Ja takoj sta poskusili vodo, a je bila zelo mrzla, tako, da sta šli le do trebuščka vanjo, dokler  :-\ ni Ida padla iz debla čof do zadnje dlake je bila mokra  :-[.
Smo po tem hitreje hodili, da je ni zeblo, preden pa smo končali  pot je ta neroda še enkrat padla iz brvi. Bella pa je bila dokaj  ;) suha.
Zelo lepa samčka imaš za paritev. Malo sem si ogledala njihovo stran, aktivni agilitaši lepo. Velika možnost je, da bodo mladički bolj črni kot sivi, glede na barvo psa in Šušu. Verjetno bo pot do jih kar dolga?



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1021 : 11 November 2009, 21:24:19
Se mi zdi, da pri psih, ki imajo radi vodo, se to sigurno zgodi- da kao padejo v vodo. :P

Kar se tiče barve- jih bo nekaj sigurno črnih. :o Kolikor je en starš črn je v leglu vedno nekaj črnih- ponavadi več kot polovica. Koliko pa ima Šuši črne barve pa ne vpliva na to, ali bodo črni. Ja, in lahko se zgodi, da bo kakšen bolj siv, kakšen bolj črn, lahko celo pride do črno belih. Bomo videli. :P
Je pa res, da je Ozzy črn kot oglje :o , pri schapendoesih je lahko črna od temno sive pa do čisto črne.
Oba sta še vedno aktivna agilitaša, zelo dobra na ovcah in tudi razstavno uspešna. Ozzy je eden redkih samcev, ki je imel 6 legel na NL.

Bo pa pot do njih res še zelooo dolga. Bo treba še prej na NL. :o



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1022 : 11 November 2009, 21:38:08
Super minči, čestitke za potrditev :)))))) Si pa izbrala lepa maldeniča za tvojo lepotičko. Torej, kdaj se sedaj pričakuje, da bo paritev, da bomo stiskali pesti?  :o

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1023 : 12 November 2009, 08:53:38
Felina hvala. :o

Do paritve bo še dolga. Pričakujem konec aprila oz. maja. Lahko pa nas preseneti in bo celo prej. Bomo videli. :P


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1024 : 12 November 2009, 09:27:22
Felina hvala. :o

Do paritve bo še dolga. Pričakujem konec aprila oz. maja. Lahko pa nas preseneti in bo celo prej. Bomo videli. :P

Jaaa čestitke!! Super, da si dobila samca, ki si ga želela. :-* Zdaj pa samo še na šuško počakamo... :D



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1025 : 12 November 2009, 23:07:00
ninci  hvala. :o

Res sem vesela, prvo, da so se strinjali njegovi lastniki  :o in potem še NL klub. :o
Marina ga ni dala za paritev kar nekaj nemškim vzrediteljem (oz. samo mojemu vzreditelju), celo  ne vodilnim v nem. klubu.

Šušin vzreditelj se je že potrudil in dal na svojo spletno stran :o : http://www.schapendoes-online.de/15.html

Sedaj se pa res moram še jaz :-[ in poslati Maji.


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #1026 : 13 November 2009, 07:27:54
Čestitke za napovedano paritev  :o .



*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1028 : 13 November 2009, 22:19:27
Juuj, Čestiitke!  8) :-*




aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1030 : 15 November 2009, 09:54:42
minči, čestitke :)



MANDY

  • Gost
Odgovori #1032 : 16 November 2009, 10:16:21
Pri nas smo pa odkrili nov šport  ;D Skakanje na drevo in kraja lojnih pogač za ptice  >:( , upam, da bo drevo imelo spomladi še kaj vej. Bella se maščuje vrabčkom, ker jedo iz njene sklede  :P. Sem jo pa stehtala ima 16,6 kilogramov.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1033 : 16 November 2009, 12:19:03
To je že naš bernc delal >:(, sem morala pogače na drevo privezat obvezno s pomočjo lestve. :P Če bi Šuši imela možnost, bi jih pridno popapala. :P Ker je pa navidezna gonitev minila, sedaj spet pridno poskuša ukrasti vse kar je možno za pojest. >:( Je sploh ne moti, če sem v istem prostoru, samo, da ji hrbet obrnem, pa je že na delu. >:( :D Kaznuje se pa kar sama, ko jo dobiš gre kar sama za kakšno uro ali dve v boks. :D

Sem šla pogledat, Šuši je pri tej starosti imela okoli 15 kg.


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1034 : 16 November 2009, 19:52:01
Pri nas pa mačka to pojesta in Ai :) On je povsod zraven, ko je vsaj mala možnost za neumnosti delat.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


MANDY

  • Gost
Odgovori #1035 : 17 November 2009, 09:45:34
Z mački, pa je problem, ker znajo plezat  ;), hvala bogu da psom to ni dano. Minči malo si me potolažila, saj ni tako katastrofalno debela. Veš sem imela zadnjič stranko prijetnega gospoda, ki je takoj ko jo vstopil v hišo zagledal Bello. Pobožal jo je in ves začuden vzkliknil, pa saj ni tok debela kot zgleda  :'(. Sama dlaka jo je. Jaz sem pa kar obstala z odprtimi usti  :D. Drugače pa je zdaj revici tako vroče, na sprehodu sopiha kot, da smo sredi poletja.
Kako je pa Šušu prišla do tega, da se sama kaznuje??  ???



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1036 : 17 November 2009, 11:09:49
Šuši so izkušnje in leta pripeljale do tega, da je bolje, da čim prej uide v boks, preden se jaz razjezim. :P

MANDY, sem opazila, da se pri teh psih vsaka kilca, ki je preveč, zelo pozna. Šuši, kar je malo shujšala, je postala veliko bolj okretna in živahna. Se mi zdi, da prav uživa kar je shujšala.

Felina in MANDY, vajina pa počasi prihajata v puberteto :P, bo še pestro. :P


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1037 : 17 November 2009, 11:16:55
minči...me ni treba opominjat....se mu že hudičeki v očeh delajo :) Čeprav morem ponosno povedat, da je uspel delat kljub prisotnosti goneče prijateljice, ampak v trenutku, ko sem popustila v atraktivnosti in izgubila pozornost nad njim je pobegnil k njej, ko pa sem ratala spet zabavna, pa je prišel nazaj....me utruja :) on hoče akcijo.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #1038 : 18 November 2009, 17:50:22
minči - vprašanje - če se ne motim,si ti bila  ali vsaj veš, kako to poteka
inventarisation na Nizozemskem je telesna ocena tudi, a ne. Poleg tega, kar se zahteva za določeno pasmo)
ali je telesna ocena z razstave - ali po želji?
 Kakšen dokument obstaja o tem ali posamezni dokumenti za vsako zahtevo posebej?
Hvala

Aha, odobritev samca se zahteva samo za paritve v lastni državi, za tujino ne.

LP

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1039 : 18 November 2009, 20:06:20
martina.o jaz ti lahko odgovorim samo za schapendoese, ne vem kako je pa za ostale pasme.

inventarisation je nekakšna vzrejna telesna ocena, kjer se ocenjuje : http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=2160.930 , ne dobijo pa se standardne ocene; le odlično, dobro, zadovoljivo, dvomljivo, nezadovoljivo za vsako stvar posebej..
Treba je imeti dva "inventarisation" pri različnih sodnikh, nakar na podlagi tega vzrajna komisija določi: v celoti uporablja,  omejena uporaba zaradi: ...,   ni v uporabi začasno, se ne uporablja.
 Poleg tega pa še tri ocene z razstav vsaj prav dobro. Pri šapijih še zdravstveni pregledi in krvni testi.

Pri šapijih se zahteva odobritev samca tudi za tujino (ker ne bodo producirali slabih, bolanih psov v tujini). IN pa inventarisation lahko naredi samo njihov, nizozemski sodnik specializiran za to pasmo. S tem, da za psice iz tujine je dovolj en inventarisation, mora pa imeti vsaj tri ocene z razstav odlično. Obvezno vzrejno dovoljenje še v domači državi. Pri šapijih moraš imeti kar hude veze, da ti dajo dobrega samca za parit.

Če te bolj natančno zanima, si poglej pri njihovi kinološki zvezi oz. pri odgovarjajočem klubu. Aja, pa na NL sta sedaj dovoljena dva kluba za vsako pasmo.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #1040 : 19 November 2009, 08:32:52
Hvala, Mina.
Pri tvoji pasmi gre za domačo pasmo, zato je malo drugače.
Zanimala me je telesna ocena če jo upoštevajo od inventarisation ali tudi z razstave.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1041 : 20 November 2009, 20:44:56
MANDY, v soboto in nedeljo bosta še 2 schapendoesa. Veliko sreče. A ste kaj trenirali za v ring?


MANDY

  • Gost
Odgovori #1042 : 21 November 2009, 12:54:28
Ja sem prebrala na razporedu. Malo pa sva vadili, najboj me skbi pregled zob, upam, da bo sodnica hitra. :P  Gremo na pohod, na sonček, dijo. Jutri peljem s sabo tudi mojo fotografinjo, ha bodo slike. :D



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2

MANDY

  • Gost
Odgovori #1044 : 23 November 2009, 11:15:23
Pozdrav, včeraj smo se imeli prav lepo. Bella je navdušila sodnico Barbaro Muller (CH)  ;D, opisala jo je kot čudovitega mladička, močne konstrukcije, pravilne okotelosti nog, popolnega zobovja, lepo odlakana in barvno skladna. Dobila je PRM. Bila sta še dva sch. iz Italije, psička, ki je zmagala je bila sivo črna z delno belim ovratnikom, zanimivo. Bila je tako kot Bella vesela in non stop je jedla  :P  (FANTASY FLOWERS DES LUTINS DES VANILA uzg.PERROUDI vl. LASAGNA SERENA).
Razočarala me je psička, iz razreda prvakov (ASIA uzg in vl. CORTI ANGELA) ne toliko zaradi izgleda bila je drobna in črne barve temveč zaradi vedenja, bila je prestrašena repek je imela skoz pod nogami. :'(   Na žalost se nismo med seboj pogovarjali saj so imeli več psov (druge pasme) in jih pred samim vstopom v ring ni bilo nikjer za najti.
Bella je bila zelo pridna, stala je lepo v ringu pri teku je malo nosila povodec  :-[ , bo bolje. No glede pregleda zobovja je bilo malo problemov, a je bila sodnica zelo potrpežljiva, mislim, da je dobila od Belle mokrega lubčka  ::).  Predvsem se je lepo vedla cel dan, v dvorani so imeli napihnjene balone, ki so vsake toliko malo pokali pa se ni nič prestrašila in imeli smo grozne sosede pse pasme Torjak. Tečen je bil en pes, ki je bil v kletki in to pred glavnim vhodom v dvorano, kar naprej se je zaganjal v kletko in lajal, na začetku ga je gledala malo postrani pol se pa ni več zmenila zanj.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1045 : 23 November 2009, 11:32:59
MANDY,  čestitke!!!!! :o :o

FANTASY FLOWERS DES LUTINS DES VANILA poznam, jo je Šuši že 2x premagala. Asia pa je zmagala pri psicah na svetovni. Kar se zobov tiče, vi kar pridno trenirajte, pa bo boljše.

Moram pa pohvalit Šušinega bratca, ki je na NL klubski razstavi dobil oceno odlično in pristal v open razredu na 5. mestu. :o , gre po stopinjah očeta (ta je že bil 3. :o :P).


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1046 : 24 November 2009, 09:40:30
MANDY, če te zanimajo rezultati s klubske razstave na NL, jih najdeš tukaj: http://www.bh-cf.org/index.php?op=expos/view_results.php&lng=fr

klikneš na "Resultats", nato "par exposition", izbereš leto, nato še razstavo. Tukaj so tudi rezultati za lansko leto.

Mogli(Šušin stric, ga poznaš) je bil letos Odl 4 v Champion class, mali Brami ZP 4, Ozzy (Šušin izbranec) že drugo leto zapored Odl 4 med veterani. Super rezultati za našega vzreditetja.


MANDY

  • Gost
Odgovori #1047 : 24 November 2009, 10:33:00
Hvala bom pogledala, čestitke tvojim sorodnikom. Minči a greš z Šušu na razstavo v Ljubljano ? Ne morem verjet,da bo Asia zmagala na svetovni  ??? , jaz ocenjevati zunanjosti ne morem in ne smem (vsake oči imajo svojega malarja) samo, kako se je obnašala  ??? ???.
Naša pubertetnica nam vedno kaj zakuha, ko smo se pokali za odhod je izkoristila priliko, odprla nahrbtnik in ukradla sendvič. Pol pa samo slišim krik moža, sendvič krade  :D :D. Na razstavi si je našla kar nekaj prijateljev s katerimi se je igrala, ej nič ni bila na miru. Res je bila hecna, če ni iskala igre je pa hrano. Slike iz ringa so slabe, zato jih ne bom pripela. Eno sliko za Kathy, upam, da bere forum in sicer mladičke pasme Lagotto pa bom pripela, več jih je v albumu. Upam, da ne boste hudi. :-[ :-[



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1048 : 24 November 2009, 11:33:04
Hvala za čestitke. :)

Glede Asie- je še nisem videla v živo, vendar po enem nastopu v ringu je težno dobit mnenje o psu. Lahko je imela slab dan.

 Na razstavah boš doživela marsikaj. :P Sodnike, ki se sploh ne spoznajo na pasmo; ali dajo boljšo ocenu psu, ki je v champion class, pa si je sploh ne zasluži; dajo BOB samcu zato, ker je samec in ne zato, ker bi si jo zaslužil,..... :(

Svetujem ti, da greš na kakšno specialko, da vidiš kakšen naj bi schapendoes  bil in da ti nekdo pokaže in pove, kakšen naj bi schapendoes bil v standardu. Se da hitro ugotovit če je pes v standardu oz. kje in koliko odstopa. So točno določena razmerja- proporcije za glavo,gobec, trup in noge. Katera pa poznajo samo vzreditelji (ki jih klubi naučijo) in specializirani sodniki; v standardu jih ne omenjajo. Schapendoesa se NIKOLI  ne ocenjuje samo na oko. Treba ga je pretipati in premeriti (da vidiš kaj se skriva pod dlako :P). Kot primer ti povem, da se je Šuši morala tudi vsesti na vzrejnem pregledu, da so ocenili njen hrbet, njegovo trdoto, linijo,...česar pa na nobeni razstavi ne vidiš.

In kadar koli sva srečali kakšnega vzreditelja, je vsak vprašal, če lahko Šuši pretipa in premeri. In vedno so mi tudi povedali kaj si mislijo. :o

Sedaj ko sem videla že čez 200 Schapendoesov, veliko najboljših, se pogovarjala z vzreditelji, že vem kaj naj bi bilo in kaj ne. Se pa veliko sodnikom, ki jih ocenjuje po razstavah, sploh ne sanja. >:(

Aja, še to. Na razstavo naj bi šli, plačala sem že.


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #1049 : 24 November 2009, 12:09:52
Še nekaj.

Obstajata dva tipa Schapendoesov. Eni so bolj drobni, lažji in pa drugi, močnejši, težji. Sredjih je zelo malo.
Nekateri vzreditelji in sodniki(specializirani) imajo rajši enega nekateri drugega. Tako so lani bili na klubski razstavi sodniki, ki zagovarjajo bolj drobne, letos pa sodniki, ki imajo rajši močnejši tip. Zato na letošnji razstavi ni bilo veliko psov, ki so bili lani oz. tisti, ki so tudi letos bili, so bili njihovi uspehi čisto drugačni.

Nekateri jih (različnega tipa) med seboj ne parijo. Poleg tega imaš psice, ki so nižje, srednje in tiste višje. Samcev zelo malih (okoli 43- 45cm) pa skoraj ni oz. jih je zelo zelo malo.

Moja in tvoja spadata v močnejši tip.