Nizozemski schapendoes [Schapendoes]

Nika · 747637

MANDY

  • Gost
Odgovori #2070 : 11 Januar 2015, 20:25:33
 :) Ja imamo dovoljenje (IGS) še nekaj naših fotografij iz včerajšnega potepanja po Rogli.
 Bilo je tako malo snega, da ni šlo z tekaškimi smučmi, je bilo pa primerno za pohod do Lovrenških jezer.

Nov pasji prijatelj že 11 let star rodezijski grebenar, ki mu ni bilo jasno zakaj naše tekajo po gozdu in se mečejo naglavo.  :D










MANDY

  • Gost
Odgovori #2071 : 12 Januar 2015, 10:29:33
 : Pozdrav, žal ne znam prenesti fotografij dveh schapendoes mladičkov, ki še iščeta svoje domove.
Zato samo povezava na njihovo int. stran., če mogoče koga zanima.

http://zottlbande.jimdo.com/



pelukan

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #2072 : 12 Januar 2015, 12:20:00
oh, čudovite novice! držim pesti, da bo šlo vse po planu pri kat in belli! z margo pričakujeva vabilo na ogled mladičkov :D


renata_

  • *
    • Prispevkov: 183
    • Točke: 0
Odgovori #2073 : 16 Januar 2015, 09:55:35
Po vsej verjetnosti bo na ljubljanski vikend razstavi zopet precejšnja gneča. V primeru, da nas bi želeli obiskati zato sporočam, da bomo:
- v soboto, 17.1.2015 v okolici kroga št. 17 od 12:00 naprej (sojenje je po urniku predvideno okrog 13 ure), krog bo v šotoru in
- v nedeljo, 18.1.2015 v okolici kroga št. 15 od 11:30 naprej (sojenje ob 12:30), krog bo v hali A2.

Iščete pa tole  :)



MANDY

  • Gost
Odgovori #2074 : 18 Januar 2015, 18:45:14
Pozdrav, ja sneg nam je odneslo a ostale so slane ceste in pločniki.
 Pri nas je to obup, ne vem mogoče ima komunala kakšne informacije o tem, da letos ne bo več mraza in snega  >:( ???.
In pri nas je problem Bella, saj ima občutljive blazinice, sol, preveč umivanja v glavnem kar naprej si je lizala tačke in kar poskakovala po pločniku ker jo je peklo.
 Pa so mi lani na forumu svetovali kremo Vetaseptal, res super po vsakem umivanju jo namažem in problemov letos skoraj ni. Pa še mi si roke mažemo z njo  :P. Tako, če ima kdo podobne probleme ampak previdno ker sem namazala tačke tudi Mon Ami ta pa je znorela, res znorela. V kremi je mentol in brisala se je kot nora, metala na glavo (ker to je pri Šapijih ni važno kaj je mokro vedno se brišejo v glavo  ::) :P) tačke sem ji umila a vseno ni bila cel dan na miru. In zdaj ko namažem tačke Belli se mala skrije in sploh ne pride k meni ker mi dišijo-po njeno smrdijo roke.  >:D  Kreme imam še veliko, ker lahko kupiš samo ta veliko dozo, če kdo potrebuje mu lahko pošljem malo za poskus.

LP Mateja



pelukan

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #2075 : 19 Januar 2015, 15:20:57
Mateja, pa ste probali kakšno kremo, ki se namaže pred sprehodom in zaščiti blazinice? meni je Margo letos tudi prvič začela prav cvilit in šepat, ko sva hodile po pločniku in nisem niti takoj dojela, da je zaradi soli...jo je pa letos res povsod preveč. Na srečo je opcija v isto smer tudi hoja po travi tako da nisem več na asfaltu, v našem naselju pa je tudi dogovrjeno, da se ne soli po ulicah tako da ni prehudo in sva res na posoljenih delih čisto malo časa :) vseeno jih po sprehodu sperem blazinice in zaenkrat je še vse ok.


MANDY

  • Gost
Odgovori #2076 : 21 Januar 2015, 13:21:22
Ja poskusila sem že z raznimi kremami ampak za Bello je ta Vetaseptal res najbolj pomagal in ona si ga še liže iz tačk ji ni zoprno.
 No, Mon Ami sem namazala, za preventivo in sem bila presenečena nad reakcijo  :-X, v bistvu Mona ne rabi nič, ker nima problemov. Če hočeš ti pošljem malo za Margo.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2077 : 21 Januar 2015, 14:15:48
Vetaseptal je res tak univerzal. Za vime, roke, pasje tace, za naše komolce. Ni da ni. :)
Lahko tudi ognjičevo mazilo ali kaj na osnovi čebeljega voska. Drugače pa vsaka mini praska je izredno boleča in dražeča, če pride v stik s tem kemenjam in soljo. Moja žvau je imela nekaj časa zaščitni čevelj ravno zaradi  tega. Pa sem preventivno mazala in spirala. Pa je sgleda takrat skorja na snegu naredila svoje.

Za resnično občutljive blazinice imaš pa še dve opciji. Tinktura Ado Quatro, ki se kupi na vet4you (nisem zasledila drugje) in pa čevlji.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


pelukan

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #2078 : 28 Januar 2015, 14:57:04
hvala, Mateja...javim, če bova potrebovale mazilo za test, zaenkrat ni treba :)

imam pa eno vprašanje, koliko kil imajo kaj vaši šapiji? nazadnje, ko sem tehtala margo jih je imela 17,5, druga šapijka, ki je v Ljubljani naj bi jih mela 15...res je malo manjša od margo (visoka 47/48cm, odvisno od merjenja, dolga je 52 do korena repa, če sem prav izmerila) samo vseeno se mi ne zdi, da bi tistih par cm lahko pomenilo tako razliko v kg? a jo moram dat na dieto? ::)

hvala!



MANDY

  • Gost
Odgovori #2079 : 29 Januar 2015, 20:00:29
Hm Bella ima 18 kg se mi zdi čist OK., Mon Ami uf 20 kg bajsa sam je večja pa vse kosti se ji čutijo, rebrce lepo preštejem  ;D, veterinarka pravi da ni pretežka in ima močne kosti ampak gremo vseeno naslednji mesec na lahke brikete. Me je pa strah, da bosta še nas pojedle ker po teh briketih so pa nenormalno lačne  :-* :P



MANDY

  • Gost
Odgovori #2080 : 02 Februar 2015, 20:32:12
Imam nekaj fotografij za vas in sicer iz Modene kjer smo bili na razstavi.
 Najprej nismo vedeli, bomo ali ne bomo šli predvem zaradi napovedi snega in namesto v petek smo odšli na pot v soboto.
 Do Modene smo se vozili verjeli ali ne 10 ur, zaradi malic  ;) in kosila pa sprehodov in nekajkrat smo si sami podaljšali pot ker smo zašli. Seveda nas je hecal garmin  :P :-* dober izgovor, vozili smo samo po starih cestah.
 V Modeni smo v prvo našli sejmišče, avtodom smo parkirali v bližini in šli v izvidnico. Fant, ki je odpiral vrata na parkirišče nas je po moje že od daleč gledal in ko smo prišli v bližino nas ponosno povabil naj parkiramo in prespimo na parkirišču ob sejmišču, tak mal previdno sem vprašala za ceno (slabe izkušnje iz Lipice) in bilo je zastonj, juhej.
Zjutraj pa sprehod, ugotovili smo, da so naokrog sami trgovski centri, taki veliki  :-*.
Našli smo tudi travnik za igranje in glej ga šmenta, preplašili smo res ogromnega divjega zajca  ::) , pa je bilo napeto zasledovanje naših lump in divjanje. Seveda je zajec hitro pobegnil in še sreča, da ne na cesto  ??? .
Na razstavi smo srečali stare znance in prijatelje spoznali nekaj novih lastnikov scapijev. Kar vleklo se je vse skupaj saj smo bili pozno na vrsti zato pa sem lahko opazovala pse in bilo je zanimivo, škotski ovčarji so imeli veliko problemov z hojo, bali so se hoditi po tepihu, avstralski ovčarji so se sprehajali kot po tirnicah, lepo poslušno. In naši klovni, ja prej bi bilo potrebno spustiti sesalec v ring, ker so vsi po vrsti poskušali  pobirat priboljške ki so ležali na tleh. :D >:D.

MARGO MERLINO DES UNS ET DES AUTRES/ pes razred prvakov


CAMELOT DES UNS ET DES AUTRES/ pes razred zreli


GOOD GOLLY MISS MOLLY DES UNS ET DES AUTRES in  ISABELLA LES OURS GENTILS /psičke razred zreli zmagala je naša Bella


MON AMI  :-* in ONE IN A MILION DES UNS ET DES AUTRES/ psičke razred vmesni Mon Ami je bila odlična in druga  :)


Najlepša psička je bila ONE IN  AMILION......, Bella je bila druga R.CACIB, CAC


PIXI WINGS DES UNS ET DES AUTRES /psička razred mladih Z njo pa je imela  Mon Ami urice igranja.


PAINT IT BLACK DES UNS ET DES AUTRES /psička razred mladih, ki je zmagala v tem razredu- črna migica  :-*


Kar dvanajst šapijev se je pokazalo, vsi so bili čudoviti in lastniki prijazni ter zgovorni.



renata_

  • *
    • Prispevkov: 183
    • Točke: 0
Odgovori #2081 : 04 Februar 2015, 11:20:42
Glede teže, naša Kat ima 13.5 kg, Fibby pa 14.0 kg. Obe sta tipične lahke konstitucije.

Sicer pa smo se mi v ponedeljek vrnili iz kratkega, zelo zimsko obarvanega izleta na Nizozemsko, kjer je imela Kat dva romantična zmenka s svojim izbrancem Bikklom. Ponovno je bila to močna, lepa in izjemno čustvena izkušnja. Sedaj držimo pesti in upamo, da je bila paritev uspešna :). Mladičke pričakujemo konec marca oziroma v začetku aprila, novice o leglu bom preselila na stran: http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=14346.msg547441#new.

Več pa lahko preberete tudi na naši spletni strani: https://sites.google.com/site/slomartuft/





martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #2082 : 05 Februar 2015, 09:42:04
Pregeld oči za 13 bolezni - tukaj mislite klinično? Kdaj pa ? pri mladiču pri 7 tednih? Potem letno pregledujete oči ?
Psička DNA PRA  carrier, ne?
A za CEA ni DNA testa za šapije?
Hvala.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...

martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #2084 : 05 Februar 2015, 10:30:48
Saj zato me zanima CEA - kdaj naredijo klinični pregled če ni DNAtesta.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


pelukan

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #2085 : 05 Februar 2015, 14:29:39
ojoj, to pa je pol kar nekaj kg razlike  ::) koliko sta pa kaj visoki?

nažalost nisem bila zravn, je en gospod ogovril mami, ko je pazila na margo in ima najverjetneje psičko od vas, Renata...je rekel, da je malo manjša. bi bilo res super, da enkrat naredimo vseslovenski šapimeet  :o

in držim pesti,  da je bila pot na nizozemsko uspešna in da bo kmalu znano, da prihaja veliiiko mini šapijev.


renata_

  • *
    • Prispevkov: 183
    • Točke: 0
Odgovori #2086 : 06 Februar 2015, 07:00:36
Med temi 13 je tudi CEA  :). Torej: PPM, PHTVL/PHPV, Cataract, RD, Hypoplasie/Micropapilla, CEA, Entopion/Trichiasis, Ectropion/Macroblepharon, Dichtichiasis/Estopische cilie, Cornea dystrophie, Cataract (non-congenitaal), Lensluxatie (primar), Retina degeneratia - PRA.
Testirati je treba vsako leto.
In ja, genski test za Progressive retinal atrophy (gPRA) psička carrier, samec clear!


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #2087 : 06 Februar 2015, 12:13:38
V zvezi s CEA sprašujem-ali  so bili starši testirani kot mladički pri 7 tednih?

Seveda - tudi pri moji pasmi je standard za dobro vzrejo tak, da se oči pregleduje letno in ob paritvi potrdilo  ni starejše od 1 leta. Pa mladiče se tudi pregleda pri 7 tednih. Gre za klinični pregled.
 Se držim tega.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


renata_

  • *
    • Prispevkov: 183
    • Točke: 0
Odgovori #2088 : 06 Februar 2015, 21:33:09
Hvala za lepe želje!

Kat je visoka 45, Fibby pa 47 cm  :). In ja, v Ljubljani živi naša MaiTai, na dnevu mladih psov na Nizozemskem so ji uradno namerili 42,5 cm. Glede na dejstvo, da je po standardu višina psičk med 40 in 47 cm, je res med manjšimi, ni pa izjemno majhna, prav odlična je za medium v agilitiju  :o.


renata_

  • *
    • Prispevkov: 183
    • Točke: 0
Odgovori #2089 : 06 Februar 2015, 21:48:31
Pri vaši pasmi je tako, pri Schapendoesih ni.

Starša predvidenega legla sta oba skotena na Nizozemskem, pod okriljem njihovega najstarejšega kluba Vereniging de Nederlandse Schapendoes (VNS). Ta klub ima med vsemi klubi v Evropi najstrožje pogoje vzreje, med katerimi pa ni kliničnega pregleda mladičev za CEA pri 7 tednih. Če vas zanimajo podrobnosti vzreje Schapendoesov, si lahko vse preberete tukaj: http://www.schapendoes.nl/fokken.

Naše predvideno leglo je objavljeno tudi na spletni strani VNS, kar dokazuje, da izpolnjujemo vse njihove pogoje (plus tega imata oba starša opravljene preglede kolkov in komolcev, kar ni pogoj). Tukaj: http://www.schapendoes.nl/puppen


MANDY

  • Gost
Odgovori #2090 : 07 Februar 2015, 19:00:47
 :) Pozdrav in čestitke Renata ter seveda Kat, držimo pesti, da bo vse potekalo gladko.  :)

Mi smo se danes potepali malo višje pod Mrzlico in nastale so te fotografije.
 Predvsem bi rada napisala nekaj glede dlake, ker me ljudje ustavljajo z pogledom in besedami kako so kužki bogi z to dlako v snegu.
Odvisno kakšen sneg je, danes je bil suh in kljub več urnem divjanu in hoji po snegu ni bilo nobenih problemov. Čisto malo snežnih bunkic, ki smo jih doma sprali z mlačno vodo. Če pa je sneg moker ja takrat pa so težke uteži na tačkah ampak psi so pametni in naše takrat če je le možno ne hodita po celem snegu ampak po cesti  :-*.

Bella v akciji
 

Takole se je pogreznila v sneg.


Mon Ami jo je šla reševat, ampak je pametna in je letela naokrog po cesti, lumpa.


Prava medveda  :-*  :P





martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #2091 : 08 Februar 2015, 18:05:56
Vsekakor ne dvomim v kvaliteto vašega legla.

 Edino, kar mi je čudno, je CEA - ker CEA se namreč zaradi specifike očesne zgradbe   klinično ne (more) pregled(ov)ati pri odraslih psih. Samo pri mladičih med 6-8 tednom ( btw do 8 tedna starosti).
Ali pa potem DNA test, če obstaja za to pasmo.
Velja enako za vse pasme.

Srečno z mladiči in bodočimi lastniki.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


renata_

  • *
    • Prispevkov: 183
    • Točke: 0
Odgovori #2092 : 08 Februar 2015, 19:44:27
Hvala za lepe želje  :).

Test oči se za pasmo Schapendoes, kot sem že zapisala, dela preko ECVO (European Colege of Veterinary Ophthalmologists, http://www.ecvo.org/) in se testira za zgoraj omenjenih 13 bolezni. V Sloveniji imamo le enega oftalmologa, ki lahko izda tak certifikat (g. Tadej Zemljič, dr.med.vet), mi smo testirali do sedaj vedno ali v Nemčiji ali na Nizozemskem.

Glede starosti za klinični test CEA imate seveda popolnoma prav, vendar, ker gre za najavo legla pasme Schapendoes, je potrebno jasno pudariti, da:
1. genski test za CEA za to pasmo ne obstaja,
2. kliničnega testa pri mladičih ni potrebno delati, ker nizozemski Schapendoes na srečo ni pasma, pri kateri bi bila ta bolezen razširjena. Priporočila glede testiranja mladičev s strani ECVO so zapisana tukaj:http://www.ecvo.org/images/ecvo-manual/7%20ECVO%20age%20and%20frequency%20recommendations%20120827.pdf in tega se držijo vsi vzreditelji.

Če bodo vzreditelji in klubi ugotovili, da je ta bolezen v zaskrbljujoči meri prisotna tudi pri Schapendoesih, bom, kot odgovoren vzreditelj, prva tak test opravila tudi pri naših mladičkih ;).

Pozirajoč ob rožicah iz Nizozemske (darilo lastnikov Bikkla) pa naša Kat vsem skupaj pošilja lep sončen zimski pozdrav.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #2093 : 08 Februar 2015, 20:40:45
Ja - ampak če
1.DNA testa ni (  ni ga, ker nihče ne namenja denarja za to raziskavo, ker je pasma realtivno zelo redka)
2.  če se mladiči klinično ne testirajo do 8 tedna starosti, potem je nemogoče ugotoviti pogostost pojavnosti CEA pri tej pasmi

Gre za splošno ugotovitev/ razmišljanje, če so zahteve take kot pravite, seveda ni vaša stvar, da bi karkoli spreminjali ali se s tem ukvarjali.

DR. Zemljič ima ECVO licenco cca 2 leti, lahko se je testiralo ( in se seveda  še) tudi v Avstriji.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #2094 : 09 Februar 2015, 00:37:17
Pozdravljeni vsi ljubitelji te pasme, psarne Slomar Tuft in pa vsi firbci, ki vneto spremljate kako se bo to pisanje končalo.

Pišem po pogovoru z Renato in njenim dovoljenjem, da se oglašam na to stran.

Prosila bi, da Moderator prenese vse v temo Schapendoes, kamor vse to pisanje tudi sodi in ne pacamo Renatine objave legla.

Glede na to, da je prvi schapendoes pes registriran v Slo moj in da sem največ o tej pasmi napisala jaz, bom tudi sedaj odgovarjala.

Pa gremo po vrsti:

martina.o in barbara10; mene so učili, da preden kar koli napišem o kakšni stvari, se o njej prej pozanimam, tako, da ne pišem potem stvari o katerih ne vem pravilnih stvari.
 Kolikor vem, se ne zanimata za te mladiče, niti za to pasmo. Kakšen je potem cilj vajinega pisanja? Zavajat ljudi in narediti vtis, da Renata ni naredila vseh testov, ki so smiselni za to pasmo? Sebe izpostavit? Pisat o sebi in svoji pasmi? Se delat pametnega? .......

 Vajin odgovor me ne zanima, rajši ta čas porabita za svoje pse in mladiče.

Pregeld oči za 13 bolezni - tukaj mislite klinično? Kdaj pa ? pri mladiču pri 7 tednih? Potem letno pregledujete oči ?
Psička DNA PRA  carrier, ne?
A za CEA ni DNA testa za šapije?
Hvala.

Martina, jaz in vi veste točno, da je mislila klinično in točno veste za kakšen test gre.  A testirate Renato, če ve kaj je delala? A vas zanima, če Renata ve kaj pomeni carrier? In kaj potem, če je DNA gPRA  carrier? A, je treba to posej izpostavit, da ni normal ? Da bodo ja vsi to še enkrat videli? Glavno, da ni affected, a ne. Pa tako ali tako je samec normal. Ne vem, nobeden nima s tem probleme ( niti NL klub), samo vi.
In ja, sva se že 100x pogovarjali, da ni testa za CEA.

Laboklin ima za njih le 4 DNA raziskave: www.laboklin.com/index.php?link=labogen/pages/html/en/geneticdiseases/dog.html (MH, DM, gPRA, SLC).

Najbolj sem pa vesela, ko dobim takšne "pametne" predloge. Ne vem, kaj je smisel tega. Ali da izpade tisti, ki jih je napisal bolj pameten, ali pa prikazati vzreditelja slabega, ker jih ni naredil.

Prvo, vsi klubi zahtevajo DNA test za gPRA samo iz enega določenega laboratorija v Bochumu, Nemčija. TOREJ,  Tukaj vaš preglog pade na celi črti.

Kar se tiče ostalih testov.
Na srečo klub ne zahteva testov, kateri niso pomembni za to pasmo.
Klubi se zavedajo, da so laboratoriji ugotovili, da je veliko ljudi, ki bodo dali testirati svoje pse za dedne bolezni, ki so ali NISO razširjene pri njihovi pasmi. Tako, vsak dan pogruntajo kakšen nov test za kakšno pasmo.  Tudi oni morajo od nečesa zaslužit in so našli tržno nišo. Poleg tega, pa kako zagotovo trditi, da so ti testi 100%, če ni niti toliko  "bolne" populacije, da bi lahko dokazal na njih ( dovolj velik vzorec populacije), da to drži. Oz. če je obolenih manj kot je njihova toleranca testa, ne moreš sklepati o resničnosti rezultata.-- To pomeni, če je test 75% in se bolezen pojavi pri 25% populacije-- test ni smiseln.
Prvi test za gPRA JE BIL OKOLI 75%, pa so vseeno šli razvijat in razvit novega. - In to v RUHR-UNIVERSITAT BOCHUM, Humangenetik

Torej, ko bodo ugotovili test za pse za bolezen norih krav, ja, po vajini logiki to treba takoj naredit na naših psih.

Ja - ampak če
1.DNA testa ni (  ni ga, ker nihče ne namenja denarja za to raziskavo, ker je pasma realtivno zelo redka)

Gre za splošno ugotovitev/ razmišljanje, če so zahteve take kot pravite, seveda ni vaša stvar, da bi karkoli spreminjali ali se s tem ukvarjali.

Martina, pa vi se bolje spoznate na to pasmo in njihovo problematiko kot pa nizozemci.

Pri Schapendoesih ni prisotna CEA, NI JE in pika. V vseh letih niso zasledili niti enega psa. S tem da,  imajo na NL ŽE vrsto let  ECVO oftalmologe in vse vzrejne pse vsako leto preglejujejo. In zato ni testa in ne zato, ker nihče ne namenja denarja za to raziskavo, ker je pasma realtivno zelo redka. Pasma je redka pri nas, na severu ni redka. Poled tega, je to pasma, ki so jo razvijali s pomočjo genetikov.

Ne ne gre za za splošno ugotovitev/ razmišljanje, ampak za vaše.

No sedaj pa gremo k RESNEMU problemu pasme.

Kje pa je tukaj vajino poznavanje pasme in predlogi. Zato bi pa bilo treba malo več časa, a ne. Tega pa Laboklin in striček Google nista ven vrgla.

Da vaju podučim , to je pa  PDA - Odprt Botallov vod.

Aja pa še vajin test - ŠE NE OBSTAJA.

  In Martina tudi tukaj ne drži tvoja trditev ( ni ga, ker nihče ne namenja denarja za to raziskavo, ker je pasma realtivno zelo redka). Ne, ne. Že VRSTO LET zbirajo klubi denar za genski test, ki ga razvijajo v RUHR-UNIVERSITAT BOCHUM, Humangenetik laboratoriju. Vsa leta se zbira denar na vseh klubskih razstavah. In tudi vsake toliko časa NL klub poziva in zbira vzorce krvi za raziskave.

Če vaju pa še kaj več zanima o tipičnih boleznih schapendoesov, si pa preberita pod temo Schapendoes. Sem vse že napisala. Bi bilo pametno, da bi si že prej kaj prebrali preden sta se delali "pametne".

Mi je pa zanimivo, da sta se vpičili prav v to leglo, Renatino.
 To tako ali tako  NI  in NE BO vajina pasma. Kaj pa vsa ostala legla, tam nimata pa nič za komentirat, pa predlagat teste,...... za boga; Kaj vaju moti?????? Nočem odgovora, Ker me ne zanima vajino mnenje.

Drugič si izberita leglo, za katero sta 150% sigurni, da ni izbrano in poskrbljeno tako kot bi moralo biti oz. še najbolje, da se posvetita svoji pasmi in psom, ostale pa pustita, da opravljajo tako kot sami mislijo, da je prav. Tukaj sta čisto zgrešili in v mojih očeh izpadli zelo površni in ne zreli.

Na žalost vsak, ki ima pet minut časa, že hoče bit pameten. Ko je treba kaj kritizirat ali popluvat, se hitro najde veliko ljudi, za pohvalit pa zelo malo.  TIPIČNO SLOVENSKO.

Renata, ČESTITKE za super kombinacijo, ki je bila izbrana pod budnim očesom specializirane sodnice za schapendoese in vzrediteljice svetovno priznane psarne van de Korte Toren, gospe Godelieve de Wit - Bazelmans.

Malo je vzrediteljev, ki so pripravljeni vsaj 2-3 krat na leto hoditi v matično državo pasme, da o njej izvejo čim več.  V tem primeru Nizozemsko. Poleg tega pa biti še član njihovega NL kluba.

Renata, Srečno in vse dobro Katki! V boljših rokah ne bi mogla bit! Držimo pesti in tačke!!!!!!





barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #2095 : 09 Februar 2015, 02:25:40
Jaz sem odgovorila tocno to, kar ste sedaj vi napisala, tj. da DNA testa za CEA izgleda da ni, vsaj ne na citirani strani, kjer so omenjeni drugi testi. Vcasih je dobro prebrati 2x, preden se kaj napise in ne me mesati v tale kreg ;)


MANDY

  • Gost
Odgovori #2096 : 09 Februar 2015, 15:19:52
 :) Pozdrav, zakaj jeza saj so le vprašanja na katera je Renata lepo odgovorila. Nihče ni žalil ali napadal saj zdelo se mi je tako  :).

Že pred časom,ko je dr. Zemljič pregledal oči naše Belle (vse je v redu  ;D ) me je isto zanimalo in po e pošti mi je posal odgovor.
 Zanimalo me je če bi bilo pametno že mladičkom pregledat oči  in po njegovih besedah to ni potrebno ni znano da bi to bilo dedno pri tej pasmi.

Mladičkom se lahko oči pregledajo že v starosti 8-10 tednov, vendar se ta pregled smatra kot preliminaren. Poleg tega se ti zgodnji pregledi delajo pri pseh pasme Collie in drugih pri katerih se pojavja Collie Eye Anomaly (CEA), in pa labradorcih zaradi retinalne displazije. Razlog za zgodnji pregled je v tem, da se lahko blažje oblike anomalij 'zamaskirajo' tekom končnega razvoja očesa.


Lep pozdrav,
Tadej Zemljič


Ne razburjajte se, raje pobožajte svoje kužke in na sneg z njimi.

Naše so se včeraj tako zamaskirale



Ko smo srečali na poti velikega ovčarja, se je revež tako ustrašil, da je spodvil rep pod trebuh in šus domov pred vrata  :-* >:D
Mon Ami pa ponosna, rep visoko  :-* >:D




Kaj pa vaši Šapiji imate kaj sneženih "mož"   ;D :D




MANDY

  • Gost
Odgovori #2097 : 11 Februar 2015, 11:32:16
Vprašanje, kaj se vaši šapiji kaj upirajo ko je treba umit tačke po sprehodu ?  :)
Pri nas je cel cirkus, pa me zanima kako vam uspeva.
In še kdaj jih nazadnje peljete na potrebo pred spanjem ??

 :)  :-*



MANDY

  • Gost
Odgovori #2098 : 11 Februar 2015, 11:38:04
Pa kakšno slikico, prosim.  :)  Saj je kar nekaj šapijev pri nas ne le Bellini mladički, mladička od Kat in manekeni Italjani, dajte kakšno fotografijo. Lahko jo pošljete tudi na moj e mail in jo pomagam objavit ni problema.
 Mal je dolgočasno ker sta v večini le moje lumpe na forumu, forum je pa za vse   :) ;) :-* , za vse šapije vseh barv, velikosti, oblik, frizur ni važno vsi so lepi.
LP



renata_

  • *
    • Prispevkov: 183
    • Točke: 0
Odgovori #2099 : 11 Februar 2015, 13:55:12
Mateja, vaše mirovništvo je simpatično, se je pa žal zgodilo nekoliko prepozno. Če bi vi že prej objavili odgovor oftalmologa Zemljiča, se zadeve morda ne bi odvile tako, kot so se. Sicer pa, jaz v postu Mine ne vidim nobene jeze, gre le za konkreten, korekten in z dejstvi opremljen zapis lastnice, vzrediteljice in poznavalke naše pasme. In imate prav, da sem jaz podajala lepe odgovore ter, da vprašanja niso bila žaljiva, so pa bila, milo rečeno, provokativna. Iz odgovora Mine je namreč jasno razvidno, da je gospa Martina O., dolgoletna vzrediteljica avstralskih ovčarjev, prav dobro vedela kaj pomeni ECVO test, tudi je vedela, da ne obstaja test za CEA za Schapendoese, pa je vendarle načela to temo na mestu, kjer je to, zopet milo rečeno, neprimerno. Površnemu bralcu ali bralcu, ki ni vajen takšnega načina komuniciranja, lahko namreč namigovanje na neke teste, ki bi naj bili potrebni za vse pasme, zlahka zbudi sum, da jih jaz nisem opravila, kajti pisalo se je v najavi mojega bodočega legla. Tukaj kjer pišemo sedaj, v temi Schapendoes, tukaj je pravo mesto za resne razprave, ne samo za slikice, pač pa tudi za debate o težavah, boleznih, testih... In tukaj, v tej temi, tudi jaz praviloma odgovarjam na vaša vprašanja in tudi na vprašanja lastnikov drugih Schapendoesov, naključnih bralcev, simpatizerjev pasme. Zavedati pa se moramo, da mi, še manj pa tisti, ki z našo pasmo nimajo nobene zveze, nismo pristojni, nimamo dovolj izkušenj, nimamo dovolj znanja za odločanje o tem, kateri testi so za našo pasmo obvezni. Lahko in moramo pa se pogovarjati, deliti izkušnje, se učiti in opraviti obvezne preglede. Saj gre vendarle za dobrobit naših psov, naše pasme!!!

In zdaj še odgovor na vaše vprašanje. Mojima dvema jaz ob prihodu domov povem, da je potrebno ''tačke prat''. Ob tej frazi se pri vstopu v kuhinjo zavrtita za 90 stopinj in gresta v kopalnico (če tega besednega znaka ni, zdirjata na kavč v dnevno sobo). Nato odpremo pipo v tuš kabini, gre (sama) noter Katka, stuširamo šapice in po potrebi še tačke, gre ven, kjer se obriševa, medtem gre (zopet sama) v kabino še Fibby in ponovimo vajo. Tak vrstni red je stalnica in se nič ne upirata, dvigujeta tačke eno za drugo in jih kasneje pustita tudi lepo obrisat.

Zvečer gredo moji nazadnje ven tik pred spanjem, krog okrog hiše, ponavadi med pol enajsto in enajsto.