Surova hrana

irenchy · 1189108

pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #180 : 11 Januar 2010, 22:44:53
Kaj je pravilna prehrana psa ?!?!

Če pes ne mara surovega mesa, zakaj ga siliti? Ne vidim nikakršne potebe.
Nekateri imajo po surovem mesu kar precejšnje prebavne motnje.........

Če je vaš pes lep, gibčen, živahen, zdrav, močan, ne predebel...............je prehrana vašega psa odlična.

Pri nas oče za svoje pse že več kot 30 let sam pripravlja hrano in so psi zmeraj zdravi, razgibani......... Kdaj še sam malo zaviham oči nad njegovimi "zvarki". Tudi cenovno pride boljše skozi kot z briketi ;D. Mislim, da kupi samo pašto, ostalo dobi v klavnici, pri kolegih ali pa doma (zelenjava, mesni ostanki......).

Namen posta po moje ni, koga prepričevati v "pravilnost" neke prehrane ampak izmenjavanje "receptov", različnih prehranjevalnih navad različnih psov.......

Bolj pametno se mi zdi gledanje na dve stvari skupaj: aktivnost in prehrana..................... kot pri ljudeh; ne vem koliko časa bi g. ali ga. Vegi "sukala" kramp ;D



kana212

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #181 : 16 Januar 2010, 07:46:41
Irzi, še vedno nisva prišli do akcije. Rada bi izmenjala meso, pa še vedno ne najdem ZS. Mi priskočiš na pomoč in me kontaktiraš, pustiš telefonsko ali mail?



Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #182 : 16 Januar 2010, 12:57:50
Namen posta po moje ni, koga prepričevati v "pravilnost" neke prehrane ampak izmenjavanje "receptov", različnih prehranjevalnih navad različnih psov.......

Za izmenjavanje receptov o kuhani hrani obstaja tema "kuhana hrana" :) Ta tema je bolj mišljena za izmenjavanje "receptov" in trikov glede surove hrane...

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #183 : 17 Januar 2010, 20:25:49
OK ;D



agility loving girl

  • *
    • Prispevkov: 1.442
    • Točke: 0
  • Jaz in Iris :)
Odgovori #184 : 31 Januar 2010, 18:26:38
Kaj pa zajčje meso oz. kosti? Ali katere niso primerne?


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #185 : 01 Februar 2010, 15:27:28
Kaj pa zajčje meso oz. kosti? Ali katere niso primerne?

Unai je do zdaj pojedel dva zajca, kupljena v trgovini, brez kože in glave, cela z vsemi kostmi vred, povsem brez problemov. Je pa to morda tako kot pri kurah, če so gojene na farmah, imajo čisto mehke kosti, kak stara kura s kmetije pa bi mogoče lahko bla problematična.

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Odgovori #186 : 15 Marec 2010, 00:50:40
Po vsej verjetnosti gre za kunčje meso in ne zajčje. Je bolj pusto in primerno za dietno hrano. Same kosti, tudi piščančje, so primerne ali ne glede na posameznega psa. Predvsem piščančje kosti se drobijo v zelo ostre kose in niso primerne za pse, ki jedo zelo hlastno. Pri nas nismo še nikoli imeli težav s kostmi ne glede na izvor je pa res, da so vsi naši psi vajeni take prehrane.


EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #187 : 18 Junij 2010, 15:50:06
Že nekaj časa se odločam, da bi mojim psom poleg briketov ponudila še surovo meso in kosti (zelenjavo že dobivajo kuhano). Sedaj pa me zanima kaj mi kot laiku priporočate, s čim naj začnem? Naj omenim, da nobeden od 4 psov še ni bil seznanjen s surovo hrano (za papillona sploh dvomim, če jima bo  všeč ::)) so pa bolj kot ne mali do srednji psi (kilaža od 4kg do 14kg).

Verjetno bi lahko začela z npr. piščančjim hrbtom in vratovi? Kaj pa od konkretnejših kosti priporočate? Bi se tudi med "odpadnim" mesom (tistim, ki ga ponavadi klavnice šenkajo) našlo kaj za "začetnike"?

Vsako mnenje je dobrodošlo :)

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


agility loving girl

  • *
    • Prispevkov: 1.442
    • Točke: 0
  • Jaz in Iris :)
Odgovori #188 : 18 Junij 2010, 18:08:00
Giju in Nari bo sigurno všeč piščanec ;) -vratovi in hrbti..
Kaj bolj izvežbana jaz nisem, uporabljam te zadeve le kot priboljške oz. občasne poslastice. Moja ima rada še goveje meso in kosti, zajca ne upam več dat, ker se ji je enkrat zataknilo, pa potem še razno drobovino in mleto meso..


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #189 : 18 Junij 2010, 19:39:25
ENa, jaz hranim izključno surovo. Pridi na tekmi vprašat. Aja, bom ti kar po mejlu poslala podrobnosti, pač vse linke in podatke, ker je ravno ena moja kolegica ta teden začela.
A nisi videla na tekmah, da zalagam že več agilitašev s žvečkami (surove, all natural bikovke:))))))) Torej ja, tako imenovani odpadni kosi so zelo zastopani v mojem zmrzovalniku. Konjski goltanci, na katerih visi kila rdečega mesa niso za v fensi prodajalno, ker ne zgledajo, so pa vrhunska hrana za pse, ali pa npr. vampi, ki se mečejo stran.... Zadnjič sem iz klavnice prišla domov z zastonj prtljažnikom mesa, toliko o stroških....

Pa tisto ko si govorila o konstantno mehkem blatu...  ja saj, kaj naj rečem. Naj dodam le to, da ko sem moj oameričanko vprašala, katere brikete hranijo ameriški agilitaši je bil odgovor, da nihle več ne hrani briketov. Toliko v info.

MImogrede, kurji vratovi in hrbti NISO primerni kosi, ker so prekoščeni. Hrbti imajo 45% kosti, vratovi pa 75%. Kakci bodo v nekaj dneh beli, trdi in boleči.
Psi potrebujejo 80% mesa, predvsem rdečega, 10% kosti (jedilnih, primerne veklikosti, ne trdih govejih) in 10% organov. Kosti se gledajo glede na velikost psa, recimo za papilona je vratek okej, za hrvata pa jaz osebno ne bi niti probala, ker psi precenjujejo svoje goltaške sposobnosti in je vrat prave velikosti in oblike, da vabi k goltanju (lahko se zatakne!!!).

Priporoča se jemanje omega 3 olja. Meso se pa gleda, da je čim bolj divje ali da je le travo, ker vsebuje več omega 3 in je na sploh bolj zdravo. Po vrsti gre divjačina, kozje, ovčje. Jaz piščančjega dajem zelo malo (saj veš, baterijska reja...).



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #190 : 18 Junij 2010, 19:52:25
jaz sem čisto favšna...zastonj  :( kaj takega še slišala nisem ...jaz moram vse kupiti  :'(
kje pa so klavnice po slo? tu v prekmurju je stanje glede tega božno
uh, konjsko je verjetno edino meso, ki  ga ne bi dala ...že samo zaradi tega ne, ker bi me moj fental  :-X


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #191 : 18 Junij 2010, 19:59:52
Saj jaz tudi ne bi izrecno, ampak če že imajo in se meče stran, so bili res lepi kosi...

Poklicati moraš naokoli v klavnice in se dogovoriti, kdaj koljejo. Recimo zastonj sem dobila tudi ovčje organe, telečje glave... To je bil cel žur.... Pa sapnike, požiralnike, penise, vampe.
Najcenejše mišice pa so jezik in srce.

Pa še majhna psa imam, madona, že dva meseca hranim to, kar sem zadnjič dobila...



pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #192 : 18 Junij 2010, 20:25:41
Taar lahko prosim še meni pošlješ te linke na [email protected]. Hvala. :)

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #193 : 18 Junij 2010, 22:36:38
Giju in Nari bo sigurno všeč piščanec ;) -vratovi in hrbti..
Kaj bolj izvežbana jaz nisem, uporabljam te zadeve le kot priboljške oz. občasne poslastice. Moja ima rada še goveje meso in kosti, zajca ne upam več dat, ker se ji je enkrat zataknilo, pa potem še razno drobovino in mleto meso..
Hja, za Gija sem malo v dvomih, ker zna biti njegova kraljevska rit zelo zbirčna ::) Ampak, ko bo lačen bo že pojedel 8)

ENa, jaz hranim izključno surovo. Pridi na tekmi vprašat. Aja, bom ti kar po mejlu poslala podrobnosti, pač vse linke in podatke, ker je ravno ena moja kolegica ta teden začela.
A nisi videla na tekmah, da zalagam že več agilitašev s žvečkami (surove, all natural bikovke:)))))))

Taar, dobila mail, zlata si :-*  Bom vse počasi preštudirala, da ne bom več tak laik.  Glede na to, da vem, da hraniš svoje s surovo hrano sem upala, da se boš kaj oglsila, na tekmi pa nikoli nisem videla, da zalagaš z bikovkami :o Boš še mene s kakšno kdaj založila ;D A že dosti agilitašev hrani samo surovo? Jaz namena priti na izključno surovo še nimam, ampak nikoli se ne ve...
Trenutno imam v zmrzovalniku perutničke, jih jim lahko kar dam? Saj najbrž preveč kompliciram, ampak nočem na začetku kakšne kapitalne napake naredit, zaradi katere bi se odpovedala temu načinu prehranjevanja :-\

S katerimi kostmi se pa po tvojem mnenju najbolje čistijo zobje?

Lp

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


agility loving girl

  • *
    • Prispevkov: 1.442
    • Točke: 0
  • Jaz in Iris :)
Odgovori #194 : 18 Junij 2010, 22:40:26
Taar, kako pa na morju in večdnevnih izletih, kjer nimaš hladilnika?
Pa še to..zaradi česa si prešla samo na surovo prehrano?


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #195 : 18 Junij 2010, 23:12:26
Mah perutničke so tako tako. Kot prvo so zelo koščene, kot drugo zaradi oblike jih eni psi samo pogoltnejo. Jaz jih ne hranim, razen če bi se držale četrtinke piščanca. Dala bi jih samo majhnim psom. Za začetek se začne z enim proteinom za prvi teden ali dva, dokler se stvari ne umirijo. Celo pišče ima okoli 30% kostzi, kar je dolgoročno preveč, ampak za začetek je dobro, ker ima večina psov mehak kakec. Če vse štima (Ni nujno da se vsi psi enako odzovejo), se nadaljuje z drugim proteinom. Z organi se počaka cca 2 tedna in še to se začne z rezino jeter, ne da jih daš kot cel obrok (organi naredijo mehak kakec). Skratka, začne se s celimi piščanci ali piščančjimi prsmi, ki se razrežejo na četrtinke ali polovice, odvisno od velikosti psa. Majhni psi seveda dobijo svoji teži primerne kose. Samo če daš perutničko, mora naslednji obrok obvezno biti samo meso, ne da bi futral vrat-hrbet-vrat-perutnička... Seveda se hrani pod nadzorom. Velikost psa ni problem, imamo na forumu bišona, ki mladi purane.

Hrani se 2-4% odrasle idealne teže (tudi mladiče, odrasle!). Pri zelo majhnih, energičnih psih in mladičkih  je lahko celo 5%. Tara meni komot poje malo pod 2%, Pje pa definitivno rabi cca 3%.

Naši agilitaši, razen redkih, ne hranijo surovo. Ameriški pa, po besedah moje ameriške agi kolegice. Sicer tam so v modi mlete fensi mešanice, samo po sesatvi vidim, kaj je noter in ni primerljivo, če daš psu velik kos nečesa, da dejasnko uporablja svoje čeljustne mišice in si sčisti zobe. No, v glavnem moja ameriška kolegica je rekla, da je tam že splošno prepričanje, da vse preobčutljivosti, alergije, vneta ušesa, itd itd prihajajo od briketov, tako da taki, ki si privoščijo kaj več, briketov ne hranijo.

Zobe se čistijo pri VSEM surovem. Oz povedano drugače, se nimajo kje umazat, ker se jim nima kaj nalagt. Tudi če jedo žvečljiva pljuča, k iso popolnoma mehka, si pucajo zobe. Če dam svinjski hrbet z rebri in trgajo dol meso, čistijo sprednje zobke, ker z njimi dol cufajo... . Tara pri 9 letih nima niti ene obloge. Vse kar je imela, je šlo dol. Iz ust jima je popolnoma nehalo smrdeti, ma nasploh sta imela prej ful močnejši vonj. Da ne govorimo, da se je Tarino kožno stanje izboljšalo. NO, drugače pa dobita mojadva tudi eksotične zadeve, ki ju prislijo v žvečenje, kot so traheje, goltanci, lulki (ti se ne vdajo po celo uro...)

Zakaj sem začlela? Po nesreči, ker je Pje kot norc delal na surovo meso. In je postalo to en obrok na dan, potem dva, in enkrat sem ugtovila, da briketov več ne uporabljam. Ni bila neka drastična, zavestna odločiotev.
Zdaj pa ko malo več vem, pa kakšni so standardi pri hrani za živali, pa kaj je noter (ko nikoli ne moreš vedeti)... Zadnjič na tekmi je bilo 32 stopinj in je imel en proizvajalev briketirane hrane vreče cel dan na soncu, da so se pregrevale... IN transportirane so bile do Slo v ne vemo kakšnih pogojih... ker za briketirano ali konzervirano ne rabiš hladnilnice... IN zdaj naj nekdo reče, da je kakovost briketirane hrane garantirana... Horor.
Ja na potovanja vzameš kar zmrnjeno, pa hladilno torbico. Nisem še potovala za dalj časa, od kar smo na surovem. Imam 2 manjša psa, tako da malo pojesta in zaloga ni strašna. Če greš za dalj časa, prodajajo piščance v vsaki trgovini, kamor prideš.







Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #196 : 19 Junij 2010, 00:18:39
A nisi videla na tekmah, da zalagam že več agilitašev s žvečkami (surove, all natural bikovke:)))))))

Mi bi tudi!  :o



EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #197 : 19 Junij 2010, 17:52:29
Danes sem bila v trgovini in bolj kot ne po naključju sem zavila še v mesarnico in vzela 4 piščančje vratove-več jih nisem kupila, ker sem še za te 4 dvomila, če bodo vse pojedli. Kako sem se zmotila :D VSI 4je so jih pojedli v momentu brez kakršnegakoli preseravanja. Vse kar se je slišalo je bilo škrtanje kosti med zobmi... :o Pričakovala sem vsaj malo zmrdovanja pri ta malih dveh, pa so vsi tako veselo jedli, da jih je bilo veselje gledat (no to veselje je trajalo manj kot minuto, a vseeno).
Tako, da krst smo uspešno prestali in gremo novim podvigom na proti.
Sem dala pa za 4 vratove 30 centov...  :o

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #198 : 19 Junij 2010, 18:06:31
Taar, se da mogoče te linke tudi tukaj objavit? :)



EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #199 : 20 Junij 2010, 23:28:46
Še nekaj me zanima. Se je kdo od vaših psov v tem času odkar hranite s surovim mesom s čim okužil? Nekaj ljudi me je opzorilo na škodljive bakterije, ki se zelo rade zaredijo v piščančjem (in ribjem) mesu in, ker ni termične obdelave jih ne uničimo...

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #200 : 20 Junij 2010, 23:36:59
Moji ne. Psi imajo dosti močnejše želodčne bakterije in tudi če daš že rahlo dišeče meso, jim ni nič. Ne da to počnem, ampak tu ni nobenih skrbi.

Edino kar te mora skrbeti je trihinoza v divjačini. Predvsem v divjem prašiču. Verjetno tega ne misliš ravno hraniti:), ampak zamrzne se za tri tedne in to je za trihinozo dovolj. Moja kolegica, študirala živilsko tehnologijo, dela na zavodu za varovanje zdravja, je samo z roko zamahnila ob omembi trihinoze. Tudi hrani surovo.

Analize iztrebkov kažejo bakterije salmonele v iztrebkih tako psov, ki jedo brikete in surovo. Pa nobenemu ni nič.



Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #201 : 21 Junij 2010, 01:20:36
Mi smo spet nazaj na surovem. :) Vmes sem kupila eno vrečo Orijena, ker je imel Unai precej močno alergično reakcijo na hrano, in smo dali testirat kri, ki je pokazala problem v govedini (kar je jedel pred tem) in svinjini. Sedaj je piščanca, kupim zamrznjenega celega in ga razrežem na 2-3 kose, ki mu jih dam cele. Poje brez problema, kako se bo obneslo pa bomo videli po treh tednih.
Žal so baterijske reje, ampak je tudi to vseeno mnogo boljše od še tako dobrih briketov. In res, piščanec se dobi povsod.

Mimogrede, lani smo bili na morju in nisem vzela dovolj briketov s sabo, tako da smo potem lepo sproti v bližnji trgovini kupovali kose govedine s kostjo. Še hladilnika nismo imeli, smo šotorili. Sicer pa lahko krajši čas hraniš psa tudi s posušenim mesom (bikovke, pljuča itd.) ali z ribjo konzervo v lastnem soku. Komot ima lahko kak dan tudi post.

Evo vprašanje za vse, ki hranite s surovim: ali ima vaš pes/imajo vaši psi enkrat tedensko post? Namreč to priporočilo sem zasledila na internetu, pa zaenkrat nisem tega uvedla. Razmišljam, da morda bi, če bi hranila z večjo količino (4% teže).

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #202 : 21 Junij 2010, 14:09:13
Hoj,

Imam vprašanje glede prehranjevanja mladička, 4 mesece starega. Rada bi mu dajala drugo hrano, da niso samo briketi, moti me to, da pri hitro rastočih pasmah lahko kaj zaj****. Saj v briketih naj bi dobili vse kar je potrebno za pravilno rast (sicer je moje mnenje, da je naravno boljše...). Sposodila sem si eno knjigo v kateri navajajo kostno moko in še ne vem kakšne vitamine za tako majhne pse (kot dodatke prehrani)... Enostavno si ne upam, spremeniti način prehrane, samo zato, ker ne bi rada škodovala mojemu kužku... Če imate izkušnje s hranjenjem mladičkov, ali če je kje kakšen dober link, ali če je ta tema že obdelana, sem vaših informacij zelo vesela!



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #203 : 21 Junij 2010, 15:47:07
Jaz bi prosila za kakšno pomoč pri nabavi mesa za pse/mačke. Sem povprašala po mesnicah tu v Lj., pa so mi odrezke, kosti ipd. ponujali najceneje za 5 eur na kg, kar pa je nebuloza...


TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #204 : 22 Junij 2010, 14:23:44
Jaz bi prosila za kakšno pomoč pri nabavi mesa za pse/mačke. Sem povprašala po mesnicah tu v Lj., pa so mi odrezke, kosti ipd. ponujali najceneje za 5 eur na kg, kar pa je nebuloza...
Kaj pa v Leclercu? =) Tam mislim, da je ceneje, nisem pa ziher..



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #205 : 22 Junij 2010, 19:08:19
Datelj,



jaz ne postim nič. Tudi na forumu za surovo nihče kar tako ne posti. Razen tisti, ki hranijo do sitosti (ampak to je enih par). Se pravi dajo ogromen, kompliciran kos in pustijo, da se pes oreng naje, dokler hoče, potem pa ne hranijo kak dan ali celo dva. Ampak saj pravim, to so res ekstremni, tisti, ki imajo dostop do celega plena, večje divjadi... Da bi kar zanalašč spuščali en dan brez hrane, pa ne.


Izjema je seveda primer, ko resnično daš ogromen obrok, npr. da bi dobil celo telečjo glavo, pa bi se pes res zelo najedel in naslednji dan daš samo manjši, lažji obrok. Čisto po zdravi pameti, jaz tudi ne jem čisto vsak dan isto količine hrane (npr. nedeljsko kosilo je bogato, ponedeljek bo pa bolj tako tako). Tako lahko recimo en dan nahraniš 5% teže, pa zato drugi dan le 1%. Tako da v bistvu, če boš hranila več, lahko kak dan spustiš.

4% bi bilo kar dosti, razen če zatipaš psu vsa rebra in se ti zdi res presuh, pa če je zelo aktiven. Nasploh se hrani 4-5% zelo majhne pasme, take vrtavke, mladičke majhnih pasem. Če ne, bi znalo biti 4% preveč, od prevelike količine hrane lahko tudi bruhne ali mehko kaka.

Jaz po pravici povedano ne tehtam vsega in grem po občutku. Če se redi, malo pazim, če se mi zdi (sploh ta mali) presuh, dam več.

Zanima pa me, kako ste ugotovili alergijo na govedino in svinjino? S kakšnim testom?

Dolgoročno ni dobro, da psi jedo le perutnino. Psi potrebujejo v veliki meri RDEČE meso velikih živali, idealno je divjačina/koze/ovce. Vsekakor potrebujejo raznolikost in ni dobro, da smo odvisni le od enega vira proteinov, sploh pa ne le perutnine. Seveda je zanemarljivo, če hraniš le eno stvar par tednov, vendar ne dolgoročno. Poleg tega ima cela kura cca 27% kosti, kar je dolgoročno preveč in bo kakec pretrd. Zanekrat lahko to uravnaš s tem, da vmes pohraniš tudi pišč. prsa, da popraviš razmerje mesa. Malo razmerje kosti popraviš tudi z jetrci (3-5% celotne količine hrane preko enega ali dveh tednov), srčki in želodčki (srčki in želodčki štejejo pod mišičasto meso, tako da tu ni omejitev).



(Če želiš eno goro priponk in linkov o surovem, mi lahko daš svoj mail na ZS.)



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #206 : 22 Junij 2010, 19:30:00
Yo,



5 eur je absolutno preveč!!! Tudi v našem mesnem centru v Novem mestu, dobim mnogo svinckih kosov pod 5 eur. Npr. kosti, se pravi hrbtišča z rebri, nogice, repki, vse pride za 0.99 eur. Organi so vsi pod 2 eur ali okoli 1 eur. Če se prav spomnim so srca in jeziki (kar se šteje pod mišično meso) okoli 3 eur ali manj. Zdaj ne vem, kje bi se dalo najti tako trgovino, ali je to samo v NM.. Prašički so iz Prekmurja (Panvita verjetno) in dobim res vse možne kose in organe. Npr. prašičje goleno (seveda z mesom in kožo gor) stane okoli 2,50, kar je res poceni.


Moj poglavitni vir mesa pa je klavnica. Zagotovo mora biti nekaj klavnic v premeru 30 km okoli Ljubljane. Jaz sem za svoji dve zvedela tako, da so mi povedali v trgovini. Torej če so kake manjše zasebne mesnice, ki jih obuiskuješ, vprašaj, kje točno jim koljejo. Tako sem jaz tam poklicala in se zmenila v naprej, ker ne koljejo vsak dan. Vprašaš, kaj ti lahko dajo zastonj ali poceni.


Zastonj meni dajo tole:

- hrustančaste zadeve
- peniske
- traheje/sapnike
- pljuča
- jetra
- goltance
- vampe (neočiščene)
- glave (gor je par kil mesa)


To znajo biti zadeve, ki jih NE morejo prodati in jih mečejo stran. Odvisno, kako trofneš, mogoče ti uspe. Jaz sem najbolj vesela, da mi v klavnici dajo zastonj jagnječje osrčje (na traheji pripet srček, pljučka, jetra). Vse ovčje je idealno, ker je gojeno na travi. KUpim pa goveje srce in jezike. To je okoli 3 eur na kg. To je kljub vsemu dobra cena, ker ne plačaš nič kosti, ampak čisto meso. Kosti, ki jih mesarji tretirajo kot kosti, so izključno GOLE kosti, kar ni primerno za pasje zobe, četudi mi jih ponujajo zastonj na kile.


Poskusiš lahko pri oglasih na portalu drobnica:

http://www.drobnica.si/

Tako sem tudi jaz dobila par info. Poklicala sem kmeta, ki oglašuje in vprašala kje točno bo klal. Nato poklišeč to klavnico in vprašaš, če ti lahko kaj prodajo po nizki ceni ali celo če kaj mečejo stran. meni so v klavnici tako sami predlagali, da lahko dobim telečje lulke, če hočem, da jih tudi drugi ljudje jemljejo za pse za žvake. Vse hrustančasto se šteje med mišičasto meso, ne med kosti, tako da komot pohraniš recimo traheje in goltance.



Za mačke bi za vir kosti pa potrebovala čim manjše živali, recimo kos piščančjega ali zajca. Ampak kose z kostmi tako in tako hraniš le cca 1-3x na teden, več ni potrebno. Ugibam, ampak mogoče bi jim ugajalo srce, ker je relativno mehko in nima trdih vlaken...


Pa seveda ostanejo akcije v supermarketih.



Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Odgovori #207 : 22 Junij 2010, 22:14:49
Kolko pa je okvirna cena očiščene ovce/koze v klavnici? Od velikih živali pa je verjetno svinja najcenejša ane?



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #208 : 22 Junij 2010, 22:27:40
Full se ti splača pri kakem kmetu kupit staro ovco. To je res ugodno, okrog 50 evrov za celo, očiščeno. V klavnici ne vem če boš dobil oz. bo precej dražje. Jaz svinje praktično ne kupujem, poceni se dobi goveja srca, mesnate kosti, purana, etc.

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #209 : 22 Junij 2010, 22:29:31
Nisem še cele živali kupovala, vem pa da je okvirna cena 1 kg kozlička 7 eur, jagenjčka pa 6 eur.  So pa to dosti koščene živalce, tako da dobiš zraven skoraj gole noge, ki niso zelo uporabne. večinoma je tako, da moraš celo žival vzeti, ker gredo v zakol za posameznega kupca.

Pri prašičkih se vsi kosi dobijo v bolje založenih mesnicah, tako da nisi prisiljen kupiti cele živali. Ne vem pa cene na kg, mislim, da je ceneje kot ovčetina ali tam nekje (vem da v Beli krajini za na raženj kupujejo po celega prašička).

Cena kosov ni vse. Vratovi in hrbti so poceni, ker je to sama kost. In niso vredni svojega denarja. Jezik in srce so najcenejši kosi čiste mišice, kar sem jaz do sedaj videla.
Ali pa npr. vampi, ki štejejo pod mišično meso, pa jih stran mečejo in se dobijo zastonj.

Če ima kdo kake veze pri lovcih, izkoristite. Ali ša če poznate kake kmete, ki imajo ovce in baje da se da ceneje dobiti žival, če si npr. zlomi nogo in mora na hitro v klavnico. Tako da ni slaba ideja imeti kontakt s par rejcev drobnice, da vas pokličejo, če pride prilika...

Jaz še nisem tako daleč in imam majhne pse, ampak če ima kdo velike pse, pa se verjetno zelo pozna pri ceni.