Surova hrana

irenchy · 1189113

Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #540 : 19 Avgust 2010, 00:45:31
Jaz še nisem nikoli niti pogrela mesa, kaj šele skuhala.
Zakaj pa ima drisko? Kaka bolezen ali preveč česa v hrani?
Glede toplotne obdelave proteinov sem nalepila malo višje na tej strani nekaj znanstvenih člankov, povzetke (tam kjer je ključna beseda lysin, ki je pač ena od aminokislin v proteining, ki je esencialna).

Ko se meso skuha, se tudi še bolj skoncentrira, poleg tega kot pravijo članki se proteini spremenijo.

To je tipičen nasvet veterinarjev drugače, da skuhati. Na forumu za surovo pravijo, da daj prsa brez kosti in kože (če je pes trenutno bolan). 



Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #541 : 19 Avgust 2010, 02:01:20
Je tudi to priložnostna papica?

http://www.facebook.com/album.php?aid=191179&id=198761080630&fbid=281611785630
Ja, in to papica ki nahrani kar nekaj ljudi za kar nekaj casa, poleg ljudi pa tudi pse. Je kaj narobe? Te zivali zivijo v naravi dokler jih ne najdejo psi in ubijejo lovci, ne gre za mrcvarjenje, psi zadrzijo plen (galgo-dogo mixi ga naceloma zadrzujejo brez direktnega kontakta ce pridejo pred Dogosom in zgrabijo sele ko zgrabi Dogo oz. Dogosi, do prihoda lovca ki zival ubije.
Meni se tak lov zdi veliko bolj naraven kot sicanje s pusko iz daljave. Ne gre za lov iz zabave, hodi se tudi po cel dan (noc) pol 8 ur v goro in tukaj zivljenje ni tako naizi in si ljudje sluzijo hrano na vse mozne nacine. Predvidevam, da se nikomur to ne zdi manj krvavo kot ubijanje zivali v klavnicah? Meni je med obojim ogromna razlika in sama res nisem pristas lova zelenih, kot receno s za trofeje. Je pa to skoraj edina zival, ki se jo ubije z nozem. V ostalih primerih gre za sicanje. Merjasci dejansko povzrocijo veliko skodo in tudi pobijajo domace zivali, vendar se vecinoma ne lovi zaradi tega, pac pa izkljucno zaradi hrane. Psi na slikah so krvavi, ja, klavnice so tut krvave. Ampak tukaj pride clovek s psi in zival gre iz narave direktno na mizo. Merjajec je zelo nevarna zival in si lovec pac ne more privosciti da bi se malo zabaval medtem ko ga "psi mrcvarijo", ker s tem ogrozi prav njih-pse. Velikokrat se sploh ne ujame nic. Ce je potrebna se kaka razjasnitev jo z veseljem dam, razen ce ste, kot sem enkrat napisala pod en komentar na eni moji sliki na FB, vsi sami vegani ki ne hodite na stranisce, hodite okrog zasvicani in umazani in nasploh na tla sploh ne stopite, da nebi egoisticno pohodili kakega od vas manjsega in sibkejsega bitja ker to pa res nebi bilo fer, kajne.

Tukaj se lovi tudi druge zivali, ker imajo sploh v notranjosti dezele ljudje navado jesti vse zivo. Life's tough. Se pa strinjam z nekom ki je napisal kaj vasi psi (in vi!) jejo, je popolnoma isto oz. se slabse, ker klavne zivali pac ne skacejo po naravi, dokler ne gredo v klavnico. So izjeme, vendar v prehrani mnozice tega vecinoma ni.

Sem nasprotnik masovne reje zivali za prehrano in cetudi gre za ostanke, so bile te zivali najprej ubite zaradi vas.

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #542 : 19 Avgust 2010, 02:06:00
Lova na pume je zdaj malo, tisti ki pa se jih spravijo lovit jim dejansko nastavljajo pasti. 70 km od nas se jih da najti, jaz se nisem imela te srece..baje pa se je okrog 30 km od nas naselilo par pum. V sosednji provinci so pa nekaj obicajnega. Krasne zivali.

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #543 : 19 Avgust 2010, 02:12:57
Desoobedienca, a to na lovu na merjasca ste vi?
Ne, na sliki sta dva prijatelja z enim nasim D.A., Jazbecarja smo pa podarili enemu od njih. Sicer pa hvala za linkanje Jamsi, sem na FB dobila sporocilo zivalovarstvenega fanatika z imenom Ales, ki me ozmerja s pokvarjeno kuzlo :P Ziher je vegan in gume na njehovem biciklu so eko :P Pa clani istih FB grup so me zaceli dodajat, no, to pa je pozornost..da se jim ne bo zrezek zataknil ob slikah :-*

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #544 : 19 Avgust 2010, 02:29:09
Desobedienca, ne se sekirat. Živiš čisto v drugem okolju, praktično v divjini in je to čisto nekaj drugega. Po eni strani zanimivo, jaz sicer ne živim tega življenja, sem se pa tudi sama že kar zverzirala pri pakiranju takih kosov mesa, ki si jih v življenju nisem predstavljala, da jih bom prijemala. Samo sem komentirala, da ne bo kdo, ki prihaja v to temo mislim, da dejansko tu v Sloveniji to zdaj počnemo in začel mešati hranjenje s surovim z lovom (sem skoraj 100% da noben od teh, ki se redno oglašamov tej temi, ni lovec).

Imamo na ameriškem forumu za surovo tudi ljudi, ki pretežno hranijo z divjačino, ki jo lovijo in pripravijo.

Samo čisto brez veze da se o tem debatira v tej temi, ki je namenjena hranjenju psov.

Ja, jaz jem meso in imam doma karnivore, ki jedo meso. Nič posebnega. Tudi sama za pse poiščem meso, ki se je čim dlje paslo na pašnikih (recimo drobnica pri nas v Beli krajini ima kar zgledno življenje). Samo ni pa vedno tako in to je realnost. Pa zato vsaj kolikor se da lokalno kupujem, vsaj nekaj.



Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #545 : 19 Avgust 2010, 02:32:34
Jamsi, kako pa ti prides do papice? Nebi rada smetila teme ampak hinavskih postov in sporocil pac ne mislim brat. So se mi odlocili pisat poleg Alesa (ziher je dnevno na biciklu na terenu, kjer prijavlja vsa mucenja zivali ki jih opazi ;D ) se drugi raznorazni zgrozenci, ki me spominjajo na fijakarske konje. Jutri pa hitro v Spar, ker majo glih neko svinjino v akciji!

Agilitylovinggirl, za uno meso ki jih dajes doma sem pa glede na tvoj post prepricana, da gre za zivali ki so umrle od starosti, po tem ko so celo zivljenje zivele na pasnikih. Ce bi imela malo vec casa in hinavscine v sebi, bi sla zdajle lepit slike klavnih zivali in vas zmerjat, kaksni prasci ste ker uporabljate produkte masovne proizvodnje zivali, brez katerih v zelodcu bi ciso komot preziveli. Samo na embalazi pac ni prerezanih vratov, pa je kul. Se vec, drugi to neprijetno zadevo klanja opravijo namesto vas :) Give me a break.

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #546 : 19 Avgust 2010, 02:41:11
Samo še to glede Spara in akcij. Ja, sama dobivam in kupujem lokalno, grem direkt v klavnico, AMPAK moj prvi sosed ima bikce za meso. Cela družina dela. Nehal je hraniti s koruznimi mešanicami, ker mu ni bilo všeč, kakšni so bili bikci. Zgradil je še en skedenj in sedaj hrani skoraj izključno seno. Ker vidim, hodim vsaki dan mimo (pa še moja kuzlca se gre valjat v skedenj v seno, ki pade na tla, kot da bi bila heroinski odvisnik). Tudi nima masovne reje, le en hlev, ne veliko živali, ki pa so prosto spuščene noter. Lahko bi po mojem dobil eko certifikat, če bi hotel, pa ga nima. Skratka, vprašala sem, kjer lahko dobim od njega meso, pa žal proda v klavnico v Škofjo Loko, meso pa prodaja Tuš. Žal. Ali pa na srečo, ker mogoče pa v Sloveniji le ne dobimo ta groznega mesa na police.



Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #547 : 19 Avgust 2010, 02:44:14
Saj moj post ni letel nate ;)

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #548 : 19 Avgust 2010, 02:53:21
Je tudi to priložnostna papica?

http://www.facebook.com/album.php?aid=191179&id=198761080630&fbid=281611785630
Uh, sem prej samo na hitro pogledala link in potem mi je prekinilo povezavo in sem mislila da gre za moje slike, ker jih imam ene par gor. No, tole pa sploh ni moj album (poznam pa cloveka) in niso moje slike.
Je pa fajn da raziskujete :) No, takle lov je s temi psi v Sloveniji prepovedan. Z drugimi lovskimi psi in s sicanjem se jih pa lahko :)




P.S. I knew it: Ales Robic, naj ti tekne tist Kebap :o

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #549 : 19 Avgust 2010, 11:08:46
Pri meni se hranjenje s surovim konča ravno v mesnicah in trgovinah. Če bi lahko, bi marsikaj spremenila v svetu industrije, ampak žal ne morem.
Taka agresivna debata glede tega itak poteka na FB in jo ni potrebno vlačiti sem. To res ni predmet te teme.
Jaz osebno se ograjujem od takšnih kot si ti Desobediencia, pa lahko govoriš kar hočeš.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #550 : 19 Avgust 2010, 11:20:46
Mi tu pač kupujemo v trgovskih centrih, meso zapakirano v vakumska pakiranja, zamrznjeno itd.
Sem tudi jaz malo drugače jedla, ko sem se mesece potikala ob Amazonki.
Bi rada še koga drugega videla, kako bi bil pameten, ja...


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #551 : 19 Avgust 2010, 12:00:09
Ni treba sploh jest mesa  :D :D  pa je stvar o debati skoraj rešena ali?
No, meni osebno je res no go, če se daje jest npr. konjsko meso...kljub temu, da ne jem mesa mi je vseeno nekako bolj dopustno mišljenje, da ljudje jedo živali, ki bi naj kao bile za jest "namenjene" ...makar bi seveda raje vidla, da tudi tega ne bi...ne razumem pa kako lahko nekdo daje konjsko meso, sam je konjsko meso...zame je to enako kot, da bi psa pojedla - kar je enim tudi normalno in skoraj vsakdanje...torej ljudje smo taki, enim je eno čudno, drugim drugo...vsekakor pa nisem pristaš masovne vzreje...
mimogrede prejšnjič je moj kupil fajn bio govedino, kar drago, je že surovo drugače izgledalo...celo jaz sem to ugotovila, ki se res nič ne spozna na meso...zato sem zdaj tudi dosti bolj zadovoljna saj moji psi jedo divjačino in ta bi (upam) morala imet čisto drugo kvaliteto življenja


Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #552 : 19 Avgust 2010, 13:53:20
Jaz osebno se ograjujem od takšnih kot si ti Desobediencia, pa lahko govoriš kar hočeš.
Ja, in? Jaz se pa ograjujem od hinanavcev, ki mi pridigajo o nehumanosti s polnimi gobci kebaba. Do konca omejeno, res. Debate pa nisem jaz privlekla sem.
Ja, YO, amazonke sploh ne omenjat..bi jih infarkt, ce bi videli izkozeno opico viset v koci, za kosilo. Ker domorodci so ful prasci, ko sredi jungle in velike kolicine padavin in kupom insektov ne redijo solate in paradajza..aja, I forgot, ne uspeva. Vseeno so prasci, sej majo Carrefour v vseh velikih mestih pa bi si lahko dali Najkice na noge in sli nekako do tam po meso, ki ga je zanje ubil nekdo drug. Ker ce roke niso direktno umazane, smo vsi fajn. Pa se nekaj glede ubijanja z nozem ali strelom..ce mislite, da merjasec pride pred oci in rece "shoot me" se motite..vecinoma so zelo dalec in ce mislite da gre metek okrog ovinka in ga celo izsledi na par km in fenta, pa resno zivite v iluzijah. Al bi mogli ko zadnje reve na opazovalnicah cepet?

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #553 : 19 Avgust 2010, 14:00:56
Jaz se pa ograjujem od hinanavcev, ki mi pridigajo o nehumanosti s polnimi gobci kebaba. Do konca omejeno, res.

Ja, prav, če prihaja od vas, potem zame ni žalitev. Pa čisto sumim, da je bilo to narejeno iz same potrebe, recimo nuje.



Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #554 : 19 Avgust 2010, 14:06:43
Mislim, za tisto kaj ti sumis in cesa ne je pa meni cisto vseeno.

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #555 : 19 Avgust 2010, 14:08:44
Mislim, za tisto kaj ti sumis in cesa ne je pa meni cisto vseeno.

ENAKO !

Lp



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #556 : 19 Avgust 2010, 14:09:16
Vem, da je tole OT, ampak meni je bilo pa zanimivo videt, kako zgledajo DA v tisti pravi akciji, za katero so bili vzrejani :o



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #557 : 19 Avgust 2010, 14:11:06
Kaksna je pa razlika med tem, ce se za hrano ubije konja, kravo, prasica, kuro, kunca, divjega prasica, medveda,jelena ali budro? Je kaksna zival od teh manj vredna, da ni hudega, ce se jo ubije in poje, druge pa manj vredne in so pac namenjene temu, da koncajo v klavnici? Ves kako bi se Indijci zgrazali nad tvojim razmisljanjem, ker je krava tam sveta zival?  ::) Mislim, it se neko puritanstvo, sam pa ne bit nic drugacen ... bravo. Da ne govorim o tem, da imate PSE, ki jih hranite (upam) z mesom v taki ali drugacni obliki (tudi v briketih je, samo pac zmleto, sprazeno in zapakirano v obliko briketa, ta pa v prirocno embalazo z ljubko slikco psa).
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #558 : 19 Avgust 2010, 14:13:58
Ja, YO, amazonke sploh ne omenjat..bi jih infarkt, ce bi videli izkozeno opico viset v koci, za kosilo. Ker domorodci so ful prasci, ko sredi jungle in velike kolicine padavin in kupom insektov ne redijo solate in paradajza..aja, I forgot, ne uspeva. Vseeno so prasci, sej majo Carrefour v vseh velikih mestih pa bi si lahko dali Najkice na noge in sli nekako do tam po meso, ki ga je zanje ubil nekdo drug. Ker ce roke niso direktno umazane, smo vsi fajn. Pa se nekaj glede ubijanja z nozem ali strelom..ce mislite, da merjasec pride pred oci in rece "shoot me" se motite..vecinoma so zelo dalec in ce mislite da gre metek okrog ovinka in ga celo izsledi na par km in fenta, pa resno zivite v iluzijah. Al bi mogli ko zadnje reve na opazovalnicah cepet?

Točno tako. Jaz sicer opic resda nisem jedla, ker mi ni bilo treba, pa česa drugega tudi ne. Če pa bi dolgoročno tam živela, pa bi zelo verjetno jih. To je dejstvo.
Bi se mi zdelo neumno jest anakondo ali opico ali magari zajca ali kozo ali kaj podobnega (ker jih pač ne jem tudi sicer), ker tistih par mesecev sem lahko preživela tudi brez tega. Da bi pa domorodce obsojali, ko so pojedli (cela vas) eno kilavo opico, mi pa niti na kraj pameti ne pade. Je bolj za obsojat požeruhe v naših gostilnah, ko se nažirajo z ogromnimi zrezki.
Ah, ja.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #559 : 19 Avgust 2010, 14:16:43
Ni treba sploh jest mesa  :D :D  pa je stvar o debati skoraj rešena ali?
No, meni osebno je res no go, če se daje jest npr. konjsko meso...kljub temu, da ne jem mesa mi je vseeno nekako bolj dopustno mišljenje, da ljudje jedo živali, ki bi naj kao bile za jest "namenjene" ...makar bi seveda raje vidla, da tudi tega ne bi...ne razumem pa kako lahko nekdo daje konjsko meso, sam je konjsko meso...zame je to enako kot, da bi psa pojedla...

Ne morem, da ne bi. Kaj bi recimo ob Amazonki, če govorimo dolgoročno, jedla? Banane, avokado in ananas? Metulje, komarje in muhe? Al bi bile une grde scufane napol divje kure tudi ok? Samo tako vprašam.
Btw, ker so že konji omenjeni, za Peru vem, da je "cel greh" konja pojest in so se zgražali, ko sem rekla, kako se tu celo žrebeta je... Toliko o tem.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #560 : 19 Avgust 2010, 14:18:15
p.s. Deso, si pozabila povedat, da se do štacune voziš tudi po 2 dni in več... Če že smo pri tem...
p.s. Aja, pa glih tolko tudi nazaj. S tem, da rabiš kamionet, ki ga domorodci nimajo itd.
Res, lahko je gobcat s polnim gobcem kebaba. Al pa česa drugega, niti ni važno.


EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #561 : 19 Avgust 2010, 14:30:16
Jaz še nisem nikoli niti pogrela mesa, kaj šele skuhala.
Zakaj pa ima drisko? Kaka bolezen ali preveč česa v hrani?
Glede toplotne obdelave proteinov sem nalepila malo višje na tej strani nekaj znanstvenih člankov, povzetke (tam kjer je ključna beseda lysin, ki je pač ena od aminokislin v proteining, ki je esencialna).

Ko se meso skuha, se tudi še bolj skoncentrira, poleg tega kot pravijo članki se proteini spremenijo.

To je tipičen nasvet veterinarjev drugače, da skuhati. Na forumu za surovo pravijo, da daj prsa brez kosti in kože (če je pes trenutno bolan). 

Mah ne vem zakaj ima drisko :-\ Dva dni je jedla konjsko meso (malo organov, večino srce in jezik) pa je bilo zjutraj blato še res trdo in majhno, popoldne pa tekoča črna driska :( Sedaj je že bolje.

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #562 : 19 Avgust 2010, 15:05:29
Glede na debato, ki se je razvila pa mislim sledeče:
mislim, da v tej temi (in tudi na celotnem forumu) sodelujemo v večini  ljudje, ki nam ni vseeno za živail in, ki spoštujemo druga bitja ne glede na vrsto. Nihče tukaj (vsaj upam) ne zagovarja ubijanja za zabavo in za polnjenje svojega ega. Obenem pa se moramo zavedati, da prehranske verige bodo vedno obstajale. V popolnem svetu bi vsi ljudje jedli koreninice, lev pa bi šel na lov s puško, da bi njegova žrtev čimmanj trpela (ali pa bi še njega spreobrnili v rastlinojedca :D). Tudi jaz sem še kot otrok jokala, ko je lev na tv ubil antilopo, ampak to je realnost, popolnega sveta pa ni...Sama se bolj kot ne izogibam mesa, ga pa zato privoščim svojim psom, ki v tem vidno uživajo in dokler bo tako ga bodo dobili.... Bolj diskriminatorna se mi zdi delitev na "živali, ki so za pojesti" in na tiste "ki niso"... To, da je bila neka žival že stoletja vzrejena za hrano ne pomeni, da lažje prenaša vse tiste travme v klavnici, kot tista, ki ni bila... In, če imam na voljo konja, ki se je za čas svojega življenja pasel na travniku in so potem spodobno končali njegovo življenje ali pa kravo (ki je vzrejena za hrano), ki je od rojstva do smrti videla samo betonske stene, bom brez oklevanja izbrala konja... V končni fazi potem tudi divjačina ni za jesti, ker lahko potegnemo vzporednice, da naše pse futramo z Bambiji... Tukaj bi se bolj kot na vrsto morali po mojem mnenju omejiti na razmere iz katerih živali prihajajo. Ne obsojam ljudi, ki za svojo hrano sami ubijejo žival pa naj bo to opica, kača ali krava, dokler ima ta žival za časa svojega življenja urejene bivanjske razmere. Mislim, da imajo takšni ljudje veliko več spoštovanja do živali, kot tisti, ki gre v trgovino in kupi meso. Seveda na obeh straneh obstajajo tako svetle kot temne izjeme. Tukaj se mi v misli vedno prikrade podoba indijancev, ki so (vsaj po nekaterih dokumentarcih sodeč) živali vedno spoštovali, ko so jo ubili so porabili skoraj VSE njene dele (meso za hrano, koža za obleke,...) in žival je do konca živela kvalitetno življenje. Na drugi strani pa naše klavnice in rejci, ki izrojujejo živa bitja samo zato, da je razmerje kvantiteta/kvaliteta v prid prvemu.
Kar se tiče poboja merjscev v tej temi nisem ravno merodajna oseba za komentirati, ker ne poznam dovolj situacije, ampak, če to ni bilo izživljanje nad merjasci (v smislu veselja nad lovom in stiske živali) ampak del naravnega ciklusa, ki je od države do države različen (se mi zdi, da se včasih tega premalo zavedamo) potem mislim, da vsi tisti, ki jeste/jemo meso, nimamo pravice obsojati... Sama sicer nikoli nebi bila zmožna iti na takšen lov, ker sem veliko premehka oseba za kaj takšnega :-[ Upam pa si trditi, da je imel ta merjasec več od življenja, kot naša uboga povprečna slovenska krava za katero nas pol toliko ne skrbi...

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #563 : 19 Avgust 2010, 15:18:47
Ja, eni pač morajo težit, drugače ne znajo. Meni se zdi skrajno fajn, če psi pojedo dele živali (čist vseeno katere vrste), ki bi sicer končali kot odpadek. Malo me špikne, kadar se kakšen lastnik čisto zdravega psa preserava in psu kupuje  velike količine najkakovostnejšega  mesa, ki si ga en povprečen delavc ne more privoščiti niti v nedeljo. Ampak navsezadnje, saj ne zapravlja mojega denarja.

Zanimivo je, da res nimamo psov, ki bi bili generacije dolgo hranjeni izključno s surovim mesom, da bi jih primerjali z tistimi na briketih ali mešani hrani. pa ne zato, ker bi bilo tovrstno hranjenje kaj posebno novega. Se vozi okoli v raznih oblikah že par pasjih generacij. ampak navdušenje za tovrstno hranjenje je ciklično. Na začetku vsakega cikla se navduši silno veliko ljudi, so skrajno zadovoljni in vsem drugim obetajo propad...pa se njihovo navdušenje tudi hitro poleže. Večina odneha zaradi logističnih problemov, nekateri jamrajo, da s psi ni vse v redu.

Kaj pa vem, mene bo težko prepričat za kakšno bolj ekstremno pasjo dijeto. Naša tamala skoraj čisto briketna kuzlica je stara čez 18 let, koliko ne vemo, ker je prišla k bajti že odrasla, pa je še čisto pri močeh. In moje skoraj izključno briketno- (o groza) mlečne mačke  gredo v 22 leto. Meni se to zdi že tista fiziološka starost, ki bi jo tudi z najizbranejšo mesno hrano težko presegla. zato internetnim svarilom, kakšne grozote čakajo žvali na briketih ali kuhani hrani ne nasedam. Ko bom videla "mesne" pasje metuzaleme pri 25 letih, kot je bilo nekje obljubljeno, bom pa premislila....

Kar seveda ne pomeni, da pes, hranjen s surovim, ki mu to prija, ne bi mogel dočakati globoke starosti. Če ima dobro genetiko in nekaj sreče - enako kot oni na briketih ali oni na kuhani hrani.


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #564 : 19 Avgust 2010, 16:06:55
Ne morem, da ne bi...
A to glede dragih kosov mesa leti na koga na forumu? Ker namreč po navadi se dajajo ostanki, ki jih ljudje ne jemo, ali pa... Od začetka je malo težje ko se kuža navaja, samo kasneje je špica. Zdravo in, glej ga zlomka, bolj poceni, kot briketi.
Ne vem zakaj zmeraj, ko se nekdo odloči za nekaj novega, kar ni splošno veljavno, mora biti okarakteriziran za preseratorja. Meni osebno, tisti, ki se oglasijo v temi za surovo in razlagajo o tem, da je samo surovo slabo, niso drugo, kot preseratorji, pa saj nisem šla na temo "kuhana hrana" in "briketi", pa razlagala kako je kuhana hrana fuj, ali briketi navadne smeti, halooo. Tukaj naj bi si izmenjevali izkušnje in znanja, ne pa žalili eni druge.
Glede tistega o ubijanju samo toliko (ker več se mi ne da, saj če bi brali debate na FB, vse bi vam bilo jasno); res je boge živali ubijajo v klavnicah, in to v ogromnih količinah, če bi človek to delal samo za svoje potrebe in nič več, bi bilo idealno. Na žalost ni tako. In tudi če bi človek omejil ubijanje v klavnicah, bi obstajali ostanki, ki se lahko dajo psom. Ampak ker je svet pokvarjen in teče za zaslužkom, temu ni tako, torej, ker živali na krut način umirajo v klavnicah, zakaj ne bi še pse naščuvali v gozdu, na livado.... kjer koli , da se izživlja nad še živim plenom... ,ne vem ,mene to spominja na ...hm, na kaj že..... na MUČENJE, saj je žival umirala počasi in v mukah.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #565 : 19 Avgust 2010, 16:26:25
To glede dragih kosov mesa ne leti na nobenga konkretno, ampak me je špikalo po različnih temah ne samo v tej - celi jagenčki, pa kozlički, pa lososi, ni da ni. Temu rečem preseravanje.
Tudi sama sem že kupovala piščančje prsi, pa belo ribo, pa zrezke za pse, ki so to potrebovali zaradi bolezni ali starosti. In ena sama dvejstkilska psica je porabila več mesa kot sicer cela družina.

Hranjenje primernih mesnih ostankov, ki bi sicer končali med odpadki je pa povsem OK in v bistvu bi moralo biti OK celo za vegetarijance - saj pes dobi tisto, kar bi sicer končalo v osovraženi kostni moki, za uničenje katere se plačujejo mastni denarci.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #566 : 19 Avgust 2010, 16:47:59
Hja, to si rekla ti. Nekaterim gre pa v nos vse, kar ni v obliki kuglic.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #567 : 19 Avgust 2010, 17:34:21
Mah ne vem zakaj ima drisko :-\ Dva dni je jedla konjsko meso (malo organov, večino srce in jezik) pa je bilo zjutraj blato še res trdo in majhno, popoldne pa tekoča črna driska :( Sedaj je že bolje.

Aja, to je pa od organov, sploh če si dala tista konjska pljuča. Po organih pride črn kakec. Eni morajo jesti minimalne količine jeter, morajo res paziti lastniki, ker hitro mehko kakajo. Pljuča znajo biti pa tudi opasna. Jaz to rotiram okoli koščenih obrokov, da se izravna.
Povej če so pljuča žvečili kot da so iz gume? Moje kar zaposlijo, čeprav zgledajo nedolžna...



Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #568 : 19 Avgust 2010, 17:40:27
lev pa bi šel na lov s puško, da bi njegova žrtev čimmanj trpela (ali pa bi še njega spreobrnili v rastlinojedca :D).
Ja, samo ce bi ga slucajno samo obstrelil bi ga samo ranil ;) Tisto pa tut ni fajn, ane.
Tukaj so vecinoma privatna posestva in ljudje se znajdejo na vse mozne nacine..en clovek gre npr. nasekat drva in jih pripelje v zameno lastniku "el campa", da mu pusti lovit tam. Lastnik med drugim ne pusti lova na Jelena. In potem lovec zival pripelje domov in nahrani druzino, nekaj malega proda ker sola 3 otroke, nahrani pa tudi svojih 9 psov. Isti clovek ima full time job 6 dni na teden. Skrinjo ima polno nekaj tednov in nima potrebe it v mesnico po meso neke krave ali piscanca, ki sta bila vzrejena z namenom da jih nekdo poje. In po naravi se vseeno skaklja en kup merjascev ki niso v nevarnosti pred izumrtjem in mislim, da zaradi lova posameznikov na gigantskih povrsinah Argentine tudi nikoli ne bojo.

Drugo je lov za trofeje, sem v dolocenem obdobju hodi en kup evropejcev (razni Nemci itd.), tistih tazelenih lovcev ki hodijo streljat jelene na ograjene povrsine in se kodijo domov kurcit z rogovji. Sem jih enkrat imela v vrsti na letaliscu, trofeje so tako spucane in oh in sploh, da se vprasas se je ta jelen sploh videl naravo :) Tako pocetje mi pa nikakor ni vsec.

Sicer je pa ta tema namenjena hranjenju s surovo hrano in mislim da bi se pocasi morali vrniti nanjo, eni psi jejo "pridelano", drugi ulovljeno za prodat in tretji ulovljeno za servirat direktno. In posto nekaterih sodelujocih so zelo poucni.

Jaz sicer ne hranim samo surovo, naceloma so na briketih, ko dobimo ali kupimo meso imajo pa vec dni praznik in lahko recem, da se jim odlicno pozna tako na zobeh kot na samem telesu. Kure pa se ne valijo, vendar pocasi prihajajo k sebi :)

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #569 : 19 Avgust 2010, 17:56:51
Desobed., kot sem že rekla, jaz popolnoma razumem oziroma si predstavljam, da ti vidiš življenje čisto drugače, ker ga pač živiš. Recimo temu življenje, ki je še v stiku z naravo, pred 100 leti, da o domorodcih ne govorimo. PLus tega živite v prostrani deželi, v divjini, ogromna posestva in je divjih živali na pretek. In ja, trofeje zaradi trofej, mislim da se nas tle večina strinja, da je to preseravanje/statustni simbol... ne pa lov za dejansko nahranit družino.

Jaz sem svoje poglede dosti spremenila odkar hranim surovo, ker sem tudi prvič v življenju stopila v klavnico/rezalnice, pa sem kao mesto dekle, ki sem prej samo zrezke v rokah imela. Spoštujem delo teh mesarjev, ker drugače mi ne bi jedli. delo začnejo ob 4.00 zjutraj, da do 9.00 določene stvari za trgovine pripravijo.

Ampak na forumu za surovo (ameriškem) je recimo eno tako mestno dekle kupila 17 petelinov za 15 dolarjev, ker so žive živali pač poceni. Jih je sama zaklala in pripravila za pse (oz. dala kar cele). Pa je to res mestno dekle, samo pač pozanimala se je, kaj in kako in dobila živali, kjer je videla, od kje so prišli/rasli. Ja, pred kakim letom bi me to šokiralo, ampak me ne več.

Namreč pri raznim predmetih na faksu smo tudi se ukvarjali s koncepti 'sprejemljivosti', 'tujega', nenavadnega. To so kulturne kategorije, ki nam jih družba pač predpisuje. Naučeni smo, da se zgražamo ob posnetkih mesa, bog ne daj zakola. Če pa bi živeli kot recimo življenje vidiš ti, bi marsikdo med nami znam sprocesirat kuro ali še kaj večjega.

SEm vse počitnice preživela na kmetih pri stari mami, ki je redno klala kure. Ampak pri njih so za (kmečke) živali vedno skrbeli z nekim odnosom, spoštljivo, primerno, grozno se je sekirala, če bi bilo kaj narobe, čeprav so bile namenjene za hrano. VSE živali so bile primerno rejene, grobosti ni bilo. To se ne izključuje, SPLOH!

Vseeno pa mislim, da smo tukaj v tej temi res taki, ki imamo do živali visoko razvit odnos in tudi če bi morali po nekem naključju imeti živali za hrano, mislim da bi se vsaj pozanimali kaj in kako in se maksimalno potrudili, da jim omogočimo neko optimalno življenje.

Drgač pa must see dokumentarec o kmetijstvu, živinoreji in proizvodnji hrane v Ameriki, o tem kao smo potrošniki v nevednosti, kaj se vse dogaja za našimi zaprtimi očmi (nominiran za oskarja letos): Food Inc.