Surova hrana

irenchy · 1189112

Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #600 : 23 Avgust 2010, 01:34:32
Mene je podobno razžalostilo, ko sem prišla v našo lokalno rezalnico mesa (kjer pripeljejo zaklano, tu ga pa razrežejo za v trgovine). Mene so sprejeli prijazno in mi pomagali, smo se dogovorilil, kaj lahko dajo itd, ful so mi šenkali, kar je bilo za računat so mi računali manj kil itd. Potem pa se je pri vratih pojavil Rom, tam blizu je naselje, njega so pa samo odslovili. Ma mi je bilo res kar hudo, ker sem dobilo toliko mesa (!) zastonj, iz tega bi se dalo delat mineštre, golaže in še kaj....



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #601 : 23 Avgust 2010, 17:48:23
jaz sploh ne upam včasih povedat, da hranim z mesom, saj sem že kar nekaj grdih pogledov skasirala...
moram povedat, da poznam Rome in verjemi mi, ni veliko ubogih, oni si svoje že priborijo, že od majhnih nog so grdo rečeno na to trenirani...bolj revni so eni "naši", vsaj v naši okolici...le, da se to ne ve, če ravno ne delaš na takem mestu

zdaj sem prišla z radgonskega sejma...šment pozabila sem malo zagnjavit rejce ...če kdo gre še danes, naj ne pozabi!


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #602 : 23 Avgust 2010, 22:17:12
Hu škoda da nisem vedela za sejem, to bi blo idealno...

Sem danes klicala na VURS zaradi klavnic, pa mi je rekla, da naj nekje ob 8h jutri še enkrat pokličem, da pa ona ve za klavnico Rače, da koljejo tudi ovce in koze...no, pokličem tja in mi rečejo, da ne smejo nič ven dat, da naj pokličem mesarja, če bi mi on naročil in bi pri njem prevzela. Pokličem, valda pove, da se ovce in koze koljejo bolj poredko in da gre vse nazaj rejcu, ampak da bo povprašal če bi kdo od njih bil pripravljen organe itd. odstopit oz. prodat...da naj pokličem še enkrat v sredo.

Pismo, zgleda, da bo to kar komplicirano. Pa kaj imajo vse klavnice taka pravila, da ne smejo direkt ljudem stvari dajat in jih pač ene ne upoštevajo ali je to bolj običaj kot pravilo? In bi bilo mogoče bolj učinkovito, če bi se osebno zglasila po klavnicah in se poskušala zmenit, kot da kličem?

No, moj plan B je poklicat kmetijske zadruge v okolici in dobit seznam rejcev koz in ovc, pol pa njih direkt klicat. Bemti zakaj psu lih govedina in svinjina ne pašeta? Še piščanec ne valja, se praska po njem. >:(

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #603 : 24 Avgust 2010, 01:08:34
Po moje je pravilo, da se stvari iz klavnic ne sm uradno dajati. Npr. jaz grem v sekalnico, kjer sekajo/režejo na kose primerne za trgovino (od naše lokalne kmetijske zadruge). Do njih pridejo le polovice ali cela očiščena telesa, ovce le po naročilu bolj redko (ponavadi se moraš kar za celo zmenit in jo plačat, ne moreš kupit le reber). Poleg tega pridejo jetra, pljuča, glave, ovčja osrčja (torej vsi organi skupaj, to mi dajo zastonj, kolikor hočem, drugega od ovac pa jaz ne dobim, žal, razen če bi šla si celo ovco kupit). Hrustančaste plošče, recimo polno golih kosti, ki jih izrežejo oz od njih poberejo meso (neuporabno potem za pse zaradi lomitve zob). Drugega do njih NE pride, ker ne smejo.

Po vampe, požiralnike, sapnice, penise sem šla direkt v klavnico. Jaz bi na tvojem mestu samo osebno klicala po klavnicah. Objavljene so pod ''mesarstvo'' ne pod klavnice. Kliči vsa mesarstva in sprašuj, če tudi koljejo oz kdo kolje ZA NJIH.

Tudi ti ne pomaga seznam rejcev toliko, ker oni sami ne koljejo in ti lahko le povedo, kam pošiljajo klati. Torej spet rabiš mesarstva oz direkt klavnice.

GLih zadnjič je bil prispevek na Dnevniku, da kako naši pridelovalci živine raje prodajajo v Avstrijo, ker več dobijo, ker da imajo naše nižje cene, ker morajo sami plačevati za uničenje odpadkov. To pa mi rabimo, te ''odpadke''. Tako da za določene dele jim dejansko greš na roko, da odpelješ (ker vsega pa spet ne morejo predelati v klobase).

Kaj je pa narobe z govedino in svinjino? Če boš hotela konkretno  ovčje meso, boš morala se zmenit z rejcem drobnice, da ti jo proda, celo.
http://www.drobnica.si/index.php?option=com_content&view=section&id=7&Itemid=96
Tukaj pod male oglase poglej, kdo trenutno prodaja v bližini za zakol.



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #604 : 24 Avgust 2010, 12:00:40
Ja, klavnice ne smejo dajati mesa. Dosti tega gre nazaj kmetu, ali v mesnice (vampi, jetra....). Jaz imam težavo glede kosti. Katere kose z kostjo se še da dobit poceni (recimo do 1,00 EUR/kg) in da so dobri za psa, poleg perutnine, zajcev (ki sploh niso poceni), svinjskih hrbtov... Kako vprašate mesarja? Pilek mene moj mesar za vsako stvar gleda kot tele v šarena vrata. :(  Moram čekirat še kakšno mesnico.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #605 : 24 Avgust 2010, 12:04:29
Glede surovega za več dni za sabo- kolikor je meni znano za pse ni škodljivo,če se surovo meso usmradi- samo za lastnikov nos. Nekoč so celo namenoma dajali psom občasno tudi usmrajeno meso, ker baje vsebuje neke encime, ki so zelo koristni. Pomembno je samo,da ni okuženo od muh (črvi niso glih ok, predvsem, ker muhe prenašajo vse sorte, večina psov dandanes tudi ne mara črvivega mesa.
Je pa za pse škodljivo,če se usmradi kuhano oz drugače obdelano meso.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #606 : 24 Avgust 2010, 12:10:45
Kaj je en protein, kaj je 2 protein? Kaj je meso pri živali? Mi ni jasno-ko je nekdo napisal, da če daš en dan piščanca, daš drugi dan samo meso-kaj za vraga je to? kateri del pri živali?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #607 : 24 Avgust 2010, 12:20:02
Ne vem na kaj je mislil ta, ki je to pisal, ampak vsekakor je tako; če daš en dan piščanca (z kostmi vred) si načeloma v prednosti s kostmi, saj ga piščanec ima v povprečju 30%, psi pa potrebujejo 10% kosti, 10% organov in 80% mesa. Torej naslednji dan daš meso, da uloviš to razmerje. To razmerje pa loviš v povrečju 10-14 dni.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #608 : 24 Avgust 2010, 14:59:18
Samo meso- običajno se ta izraz uporablja za "mišičnino".
Cela žival pa ima pogleg tega še kosti, kožo, perje, dlako, maščobo, kri, hrustanec in vsebino črevesja ter želodca.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #609 : 24 Avgust 2010, 15:13:31
Ja, saj, "mišičnino"... To razmerje 80-10-10 se nanaša na metodo celega plena, to pomeni, ko hraniš po delih. Če pa daš cel plen z organi vred, je to pač cel plen. Ko pa hraniš po delih; enkrat kosti zakopane v meso, enkrat meso, enkrat notranji organi, pa skrbiš za to, da je razmerje mesa-kosti-organov tako, kot sem napisala. Med meso se šteje še srce, jeziki... in ostale mišice.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #610 : 24 Avgust 2010, 16:05:49
Saj to sem jaz spraševala, kar je deteljica povedla.  :) Nisem vedela KAJ je SAMO MESO.

Pri nas velja 0 kosti, ker jih trap od psa požre in potem imamo probleme s prebavo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #611 : 24 Avgust 2010, 17:01:52
Ja, razmerje 80-10-10 izvira nekako iz analize celega plena, tam nekje, od živali do živali je to sicer različno. KO cel plen zmeljejo in analizirajo, dobijo razmerje kalcija in fosforja, ki je še malo več kot ga priporočajo veterinarski učbeniki in ga najdete tudi na analizi briketirane hrane. Če je kalcija premalo, fosforja preveč, to vodi v razna stanja, no bom kar copy paste od svojega starega posta:
RAZMERJE KALCIJA IN FOSFORA TER POMEN KOSTI V PREHRANI

Kalcij in fosfor morata biti v nekem časovnem obdobju v primernem razmerju. Merck Veterinary manual pravi:

http://www.merckvetmanual.com/mvm/index.jsp?cfile=htm/bc/182902.htm

In dogs, the calcium:phosphorus ratio should be ~1.2-1.5:1; a range of 1:1 to 2.5:1 is sufficient. Less phosphorus is absorbed at the higher ratios, so an appropriate balance of these 2 minerals is necessary. Also, insufficient supplies of calcium or excess phosphorus decrease calcium absorption and result in irritability, hyperesthesia, and loss of muscle tone with temporary or permanent paralysis associated with nutritional secondary hyperparathyroidism. Skeletal demineralization, particularly of the pelvis and vertebral bodies, develops with calcium deficiency

KOSTI vsebujejo največji delež kalcija in če jih ne bi dajali, bi imeli fosfor ves čas v prebitku. Poleg tega ne bi pomagalo niti dodajanje riža ali krompirja.

Kuhan rjavi riž ima razmerje Ca:P = 1:8,3 (preveč fosforja)
Kuhan krompir Ca:P = 1:8,8 (preveč fosforja)

Torej to je problem dodajanja ogljikovih hidratov k hrani, izredno poslabšamo razmerje Ca:P in imamo kalcija ves čas premalo.

Tukaj pa si lahko pogledate razmerja kalcija in fosforja pri celem plenu (tabela 3):
http://www.rodentpro.com/qpage_articles_03.asp

Mlado tele: Ca:P = 1,43:1
Jelen:        Ca:P = 1,94:1
Miš:          Ca:P = 1,73:1
Zajec:       Ca:P = 1,73:1

Še enkrat, Merckov veterinarski priročnik  pravi, naj bo razmerje:
Calcium:phosphorus ratio should be ~1.2-1.5:1; a range of 1:1 to 2.5:1 is sufficient.

Če se držimo približno pravil celega plena, 10% kosti, 80% mesa in 10% organov, približno zadanemo te zgornje številke. Cel plen, npr. številke teleta zgoraj, imajo celo več kalcija, kot je idealno, ampak tako in tako ima celo tele več kot 10% kosti in toliko kosti ne pohranimo.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #612 : 24 Avgust 2010, 17:03:57
Kaj je en protein, kaj je 2 protein? Kaj je meso pri živali? Mi ni jasno-ko je nekdo napisal, da če daš en dan piščanca, daš drugi dan samo meso-kaj za vraga je to? kateri del pri živali?

Prvi protein je prva žival,ki jo hraniš, ponavadi piščanec. Drugi protein uvedeš po kakih 10 dneh, 2 tednih, če je vse okej in se je kakec stabiliziral. Pač gledaš psa in greš konzervativno naprej. Ponavadi je drug protein neko rdeče meso, govedina, teletina, svinjina ali jagnjetina, divjačina, kar pač ti je dostopno.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #613 : 24 Avgust 2010, 17:10:24
Natančna navodila glede začetka hranjenja lahko dobi vsak, imam prek mejla, lahko na ZS. Ali pa pojdite na forum za surovo, kjer je vse iz prve roke:
http://pets.groups.yahoo.com/group/rawfeeding/

Torej razmerje, ki ga ciljamo nekako v enem tednu je 80% mesa, 10% kosti, 10% organov.
Kosti so seveda vedno zakopane v mesu, da se jih skoraj ne vidi, ne pomeni to golih kosti. Več o primernih in neprimernih kosteh:
PREPOVEDANE kosti:

- VSE kosti NOG velikih živali (goleni), razen svinjske niso toliko trde, še jagnječje so mojim pretrde
- večina govejih, razen mogoče reber, če so zakopana v mesu, ne po eno samo rebro (jaz osebno ne dajem ničesar govejega, mogoče telečje hrbte z rebri, goveje kosti so najtrše namreč)
- kar vidiš, da je toliko trdo, da ne more takoj pregrizniti, lahko potencialno nalomi zobe.
- kosti za juho, kosti z mozgom, narezane kosti kot npr. kotleti (so kot britvice), majhni kosi narezanih kosti
- gole kosti, brez mesa gor
- tako majhne kosti, da vabijo k goltanju - za večjega psa so kurji vratovi in perutničke brez veze, še hrbti so sama kost in verjetno premajhni. Vem, pri barfu se pa ravno take kosti priporočajo, vendar so primerne občasno za mačka ali jorkija, ne pa za nekaj večje pse, ki npr. vrat pogoltnejo kot bombon.
- posamezno rebro, ki sega da pogoltniti


PRIMERNE kosti (na prvi pogled se kosti ne sme videti!)

- pol ali cel piščanec, del purana ali pol ali cela kurja ali puranja prsa (kurje kosti so votle in so okej), pol zajca
Če je cel piščanec ali če daš polovico, je okej, da je gor perutnička, ker je ne more takoj pogoltniti. Ampak tudi moja dva recimo sta puranjo nogo parkrat ugriznila, naredile so se špice, ki sta jih hitro pobrala in požrla. Zgodilo se ni ČISTO nič. Kakec je bil okej.
- rebra (svinjska, telečja, goveja, jagnječja), samo morajo se držati skupaj, ne po eno samo in pokrito mora biti z mesom
- hrbti z rebri, ki štrlijo ven. Skratka dol poberejo večino mesa, ostane hrbtišče z rebri. Tako zadevo dam 1x na teden, ne večkrat, najraje svinjsko, ker so mehkejše kosti. Ko poglodajo meso in ostane samo še hrbtišče, kar vzamem in vržem. Za večjega psa mora biti to definitivno najmanj 20 cm dolg kos hrbta, raje več. Ko pobere meso dol, malo pogloda, lahko ta trdi center vržete.
- namesto govejih kupite teletino (mlajša žival, mehkejše kosti)
-kosti, ki so globoko zakopane v mesu, recimo kaj od ramena, lopatice, medenice
- Glave (posebno manjših živali, npr. zajcev, ovac, koz), te lahko pojedo cele

PERUTNINA:

Cel piščanec vsebuje cca 30% kosti in jih je torej 3x preveč. So pa piščančje kosti najmehkejše in s kosi piščanca nekajkrat tedensko notri komot prinesemo skupnih 10% kosti. Najceneje je kupiti celega piščanca in ga razrezati na polovico ali četrtino. Spodaj so pa kosi piščanca in % kosti v njih – v večini jih je odločno preveč in nikakor ne morejo tvoriti osnove jedilnika. Še prsa s kožo imajo 20% kosti!

breast, meat and skin                           20%
drumstick, meat and skin                   33%
thigh, meat and skin                           21%
leg, meat and skin                           27%
neck, meat only                                   75%
wing, meat and skin                           46%
wing, meat only                                   68%

Torej posamezni hrbti, perutnice in vratovi NISO primerni za že srednje velike pse – premajhni in prekoščeni so!


RIBE: če pes ribe je (moji jih žal ne), se da cela, neočiščena riba (najbolje skuše ali sardele, ker ne morejo biti gojene in imajo največ omega 3). Pri celem plenu kosti ni treba računati, ker je plen tak, kot je (ne gre niti v + niti v – glede količine kosti). Vendar pa so ribe bolj dodatek, da popestrijo jedilnik in niso primerne, da bi predstavljale večji delež prehrane. Večina hrane naj bo rdeče meso (ne perutnina in ribe), idealno bi bilo, da je hranjeno na travi, ne pitano, torej divjad/ovce/koze.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #614 : 24 Avgust 2010, 17:23:53
Za mojo psico ni primernih kosti, četudi se na glavo postaviš. Kaj šele te piščančje, ki se rade zatika, nadrobijo na ostre delce. Ne hvala, moj pes mi preveč pomeni, da bi ji lifrala kosti, ki preverjeno ne odgovarjajo-ne glede na tisti seznam zgoraj. Ali imamo po njih mehek, sluzast drek ali obratno-trd kot kamen, da ga komaj potiska iz riti.

Svinjina pa za pse sploh ni OK. Premastno, pretežko.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #615 : 24 Avgust 2010, 17:24:41
80% Meso: sem štejejo vsi mišičasti kosi, koža, vampi, srce, žile, kite, hrustančasto - sem torej spadajo tudi sapnice, požiralniki, penisi. Jaz med to štejem tudi kar je maščobe oz je ne prištevam drugam.

10% Organov, od tega 2-5 % jeter od celotne količine hranjenega. To je zelo malo, lahko večkrat na teden eno rezino, jaz dam kot en manjši obrok 1x ali 2x na teden, ko se spomnim.
Ostalo do 10% so lahko: pljuča, vranica, ledvice, priželjc, možgani (bogati z DHA in EPa omega 3 maščobnimi kislinami!), testisi, skratka vsi organi ki pridejo v živali.  

Ko začnete, ne dajajte organov kak teden ali dva in potem začnite z rezino, da se vidi, kako pes prenaša (eni kakajo zelo mehko, ko prvič poskusijo). Kakec je torej bolj mehak in lahko skoraj črn po organih, to je normalno in nič posebnega.

Držati pa se je treba pravila 10%, ker vsebujejo organi zelo veliko fosforja in malo kalcija in bi to razmerje čisto obrnili. Poleg tega večina organov vsebuje kar dosti vitamina A in D in to lahko predoziramo, če bi več tednov ogromno organov dajali. Pa še to, jaz raje dajem organe mlajših živali, čisto tako, da se ne bi v jetrih preveč kakih toksinov nabralo.

Edino mesnato tkivo, ki vsebuje enako kalcija in fosforja, torej sta že praktično uravnotežena, so VAMPI, zato je fajn, če jih kje najdete (neoprane, nepobeljene). Če si jih kdo želi in nima pojma, kam naj se obrne, lahko na ZS, sporočim naslov klavnice, samo je na Dolenjskem.

Celotno razmerje 80-10-10 se doseže preko časa, torej niti ni nujno da v enem tednu, lahko v 2 ali 3 tednih. Jaz pač hranim, kar je trenutno na zalogi v zmrzovalniku.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #616 : 24 Avgust 2010, 17:31:38
Kako pa hraniš ko greste na 7-14 dnevno  hribolazenje in kampirate?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #617 : 24 Avgust 2010, 17:31:55
Za mojo psico ni primernih kosti, četudi se na glavo postaviš. Kaj šele te piščančje, ki se rade zatika, nadrobijo na ostre delce. Ne hvala, moj pes mi preveč pomeni, da bi ji lifrala kosti, ki preverjeno ne odgovarjajo-ne glede na tisti seznam zgoraj. Ali imamo po njih mehek, sluzast drek ali obratno-trd kot kamen, da ga komaj potiska iz riti.

Svinjina pa za pse sploh ni OK. Premastno, pretežko.

Čara, potem boš imela ekstremno premalo kalcija v prehrani in bi ga morala dodajati umetnega (samo tukaj se ne ve točno, kako dobro se veže, pa vseeno).
Mislim, da imaš srednje velikega psa, ne? Kosti za takega psa je primernih celo morje. Če ti vidiš ,a drobce zdrbljeno kost in se ustrašiš, to še ne pomeni, da psu to škodi. VSE piščančje kosti so popolnoma neškodljive in lahko prebavljive, mislim, da ti to lahko zagotovimo vsi tukaj, ki smo kadarkoli dali bilo kaj piščančjega in dosti med nami celo puranjega.

Trik je dati dovolj velik kos, da ga ne more brez grizenja pogoltniti. Sem napopala kar nekaj slikic prsnih svinjskih kosti, ki so dovolj velike in čisto mehke, za piščanca pa tako in tako vemo, samo ne sme se dajati majhnih kosov, ampak raje pol ali četrt celega piščanca, ki ga sama narežeš. Jaz sem tudi mislila, da bodo moji psi umrli od prvega piščančjega kosa, pa ni bili niti enkrat ene same težave. Če misliš, da je samo tebi pes pomemben, naj ti povem, da je meni tudi, zato pa je, kar je. POleg tega so koščeni deli vitalnega pomena za oralno higieno.

Kakec, kot ga opisuješ, je posledica napake pri hranjenju, tvoj pes pa reagira čisto normalno. Jaz dobim isto, če hranim preveč kosti ali premalo. Tudi sluzast kakec ni nič nenavadnega prvič ali drugič ko pes je surovo. Kaj točno pa si dala, da je kakec tako trd? Mislim takrat kaj je pes jedel 3 dni pred tem (VSE)? Koliko je bilo to kosti?



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #618 : 24 Avgust 2010, 17:33:45
Kako pa hraniš ko greste na 7-14 dnevno  hribolazenje in kampirate?

Na evropskem sem imela hladilno torbico in je kar šlo, vmes sem bila eno noč v hotelu in bombice spet zamrznila. Se ni pokvarilo, čeprav ni bilo zelo hlajeno.
Če bi kampirala, bi morala vseeno iti kupiti vmes nekajkrat v trgovino. Pač si dopust zorganiziraš temu primerno. Sicer pa ne hodim za 14 dni v hribe, tako da osebnih izkušenj tu nimam:)



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #619 : 24 Avgust 2010, 17:37:12
Svinjina pa za pse sploh ni OK. Premastno, pretežko.

Ja, to drži za ljudi, ki so predebeli, občutljivi, imajo visok pritisk. Je pa za pse svinjina krasno meso, lepo prebavljivo, moji ga obožujejo. Maščobe so vitalnega pomena za pse, za kožo, za energijo, za pse dietni piščanci in purani dolgoročno niso okej. To je okej za ljudi s prekomerno težo, ne za pse. Tudi energijo psi črpajo iz maščob najhitreje. Najbolj ekstremen primer so vlečni psi, ki so obdobja leta živeli na tjulenji maščobi. Ponavljam, to ni primerljivo z našimi psi, ampak dajem kot primer, da je maščoba za pse nujen vir energije.

Pa tudi svinjske kosti so krasne za pse. Če pa kak pes svinjine ne prenaša, pač se mu je ne daje.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #620 : 24 Avgust 2010, 18:26:51
Tar, kaj pa če je po samem mesu drek čisto črn? Pri obedveh, seveda, kar pa meni ni prav nič všeč, čeprav ne vem zakaj točno drek ne bi smel bit črn.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #621 : 24 Avgust 2010, 18:45:17
Mah moji imajo temen drekec, če par dni zapored nič kosti ne dobijo. Vse manjši, mehkejši in črn:))) Čas za kako kost.

Drgač najboljši kakci, taki zelo lepo volumenski in zgledne barve so po hrustančaste/kitastem. Tako da to priporočam, da si najdete za vsake toliko dni. Npr. sapnice (mnjam žvečilke), lulki, kite, take zadeve. Krasno za prebavo.



EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #622 : 24 Avgust 2010, 21:58:11
No pa je "uradno": naši (no razen Minu, ki itak vse poje :D) ne marajo divjačine  >:( Po enodnevnem postu se je naslednji dan še vseeno niso dotaknili... Če bi vztrajala še kakšen dan bi verjetno šlo, ampak ne vidim razloga zakaj bi jih silila s hrano, ki je vidno ne marajo. Sem tudi pokuhala meso, kot je Lanabela predlagala in sem mislila, da bo kaj drugače pa ni bilo. Očitno jim vonj divjačine res ne odgovarja, ker z ostalim mesom nimajo problemov. Pa mi je res škoda, ker tako kvalitetno meso, kot je od srne težko najdeš (še posebno za tak denar).
Sedaj grem pa na lov za luleki in sapniki pa, da vidim, če bomo tam kaj bolj uspešni :D
Yo, če še vedno rabiš meso povej-ostalo mi je še cca 15kg...

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #623 : 24 Avgust 2010, 22:53:30
Za mojo psico ni primernih kosti, četudi se na glavo postaviš. Kaj šele te piščančje, ki se rade zatika, nadrobijo na ostre delce.
Saj je prav, da se vsak odloči po svoje, vendar vem, da so edine nevarne piščančje kosti tiste, ki so kuhane. Moj prejšnji kuža je vedno po njih driskal, enkrat je bila prav panika. Zdaj, ko sem svojemu 5-mesečniku dala prvo četrtinko piščanca -seveda surovo- me je zanimalo kako se bo tega lotil. Strahu nisem imela, ker sem prebrala mnenja tistih na forumu za surovo za mladičke in tam ti je jasno, da je strah odveč. V glavnem jo je sflaširal brez težav. Pa ne samo piščančje, tudi puranje krače, telečjo lopatico...uvajanje še traja.
Strah je odveč, seveda, če se jim ne dajajo premajhni kosi, narava je že poskrbela za to, da oni vedo kako se tega lotiti.



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #624 : 24 Avgust 2010, 22:56:44
Mislim, da se nihče ne bi smel sekirat, če pes ne je surovega mesa oz. neke vrste surovega. Saj obstajajo briketi oz. tisto meso, ki ga "mara". Če so mu bolj ljubi zakaj siliti v surovo?
Meni se zdi skoraj smešno in ne berem.....forumi o raw (sploh vedel nisem kaj naj bi to pomenilo, se pa sliši "strokovno"......mogoče raw fotografijo; samo to poznam) hrani itd.......
Se spomnim kako so nekoč nekateri "kodra" popljuvali na to temo................in naenkrat to zopet postane moda (čeprav ni) s kupom "znanstvenih" raziskav ravno tako kot nekoč briketi........
Edina stvar, ki jo ne bom prakticiral je to, da bi psa hranil samo s surovim mesom (lahko nastanejo problemi; lastne izkušnje). Mesu zmeraj dodam tudi balast (ovseni kosmiči) ali druge vrste OH, kakor tudi zelenjavo (po večini korenje........nekoč so ga ribali tudi tudi kanarčkom za lepšo barvo perja ;) ). Je pa res, da brez problema papca vse vrste mesa, surovo, kuhano, kakor tudi surove ribe; ker je od majhnega tako navajen ;) . Zjutraj pest briketov (služba) popoldan, ko je malo "več" časa, doma pripravljeno hrano. Če nekdo vztraja pri določenem mesu (tudi ribe), ki ga pes ne mara, poznam garantiran recept, da ga bo pojedel: stradanje. Izjave ala, da naš rajši umre ::) so zame butaste in nesprejemljive.
Psu ne škodi nekoliko usmrajeno surovo meso, garantirano. Mogoče bo potem manj jedel (če jih) kakce. Velikost psa nima nikakršne veze, da surovega mesa ne bi smel jesti. Pri nas pinč........ups, križanec ( mogoče je tudi pluvanje po križancih, ki uničujejo rase izven mode????  ;D ) pohrusta mari katero kost, ki jo velik pes ne more.
Glede rasnih hormonov; gojena perjad jih je vsa POLNA, kakor tudi raznih "antibiotikov" tako, da se splača z njo krmit psa in ljudu pozimi in pred njo. Vsaj prehlajeni ne boste; vi in vaš pes; brez cepljenja proti gripi :P ...............in zopet bodo prepričevali kako se vse to z obdelavo uniči, izniči ;D ......analize, strokovni izsledki......
Še eno opozorilo za novopečene "surovce": ne ga "srat" preveč s kostmi divjačine oz. se jih rajši izogibajte. Ne zaradi zob, ustne votline ampak zaradi prebavnega trakta in ritke. So dosti bolj nevarne kot perutnina.



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #625 : 24 Avgust 2010, 23:14:20
Kako pa hraniš ko greste na 7-14 dnevno  hribolazenje in kampirate?

Mi smo letos (prvič) kampiral, za prvi dan sem vzela zmrznjeno meso in ga dala v hladilno torbo, potem sem pa vsak dan sproti kupovala meso. Nič težkega. ;)



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #626 : 24 Avgust 2010, 23:28:04
Pred parimi dnevi sem prebrala v eni knjigi od Dr. Tom Lonsdale "Work Wonders, feed your dog raw meaty bones", kako psi radi jejo kravje in ovčje kakce, to pa zato, ker je v njih veliko vitaminov in telesc bilijonov mikrobov. Pasji kakec, ki je rezultat hrane z žitaricami(ali rižem) je isti, poln živih organizmov. Zato, psi velikokrat pojejo takšne kakce (svoje ali od drugih), ker bazirajo na žitaricah- pazi ;enkrat že "predelanih" žitaricah!!!. Psi, ki jejo surovo hrano dobro predelajo svojo hrano in posledično imajo dosti manj kakcev, ki potem za njih niso več zanimivi (saj so realen odpadek)... zanimivo...
Pa še to; hrana, ki bazira na žitaricah, tu misli na kuhano ali briketirano, pušča na zobeh obloge, ki so hrana za ustne bakterije. Ko se ustne bakterije razmnožijo, obolijo dlesni. Če obolijo dlesni, lahko posledično obolijo še jetra, ledvice in imunski sistem.
Psi ravno tako nimajo presnove, ki bi znala predelovati žitarično hrano, zato je dosti krat prizadeta slinavka. Za presnovo, on pravi; cooked junk food, psi potrebujejo ogromno encimov, ki jih slinavka ne zmore proizvesti. Zato je iztrebkov ogromno. Seveda naprej sledi sladkorna bolezen, ki je plod nezmožnosti uravnavanja krvnega sladkorja...



EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #627 : 24 Avgust 2010, 23:30:35
Mislim, da se nihče ne bi smel sekirat, če pes ne je surovega mesa oz. neke vrste surovega. Saj obstajajo briketi oz. tisto meso, ki ga "mara". Če so mu bolj ljubi zakaj siliti v surovo?
Mislim, da se nihče ne sekira, če pes ne poje določene vrste mesa, meni osebno je bilo žal zaradi tega, ker vem, da je to kvalitetno meso in bi jim verjetno prej koristilo kot škodovalo ;) in nihče jih ni slili, so imeli možnost izbire in niso pojedli. Če bi pa takoj, ko se enemu od njih ne da nekaj pojesti, zamenjala s tem kar ima rad, bi pa imela doma 4 razvajence, kar pa niti slučajno ne želim ;)


Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #628 : 24 Avgust 2010, 23:45:08
Mislim, da se nihče ne bi smel sekirat, če pes ne je surovega mesa oz. neke vrste surovega. Saj obstajajo briketi oz. tisto meso, ki ga "mara". Če so mu bolj ljubi zakaj siliti v surovo?
Saj ne obstaja pes, ki ne bi jedel surovo, to je isto, kot če bi rekli da krava ne mara trave. Mladički brez problemov sprejmejo svoj naraven vir prehrane, odrasli psi potrebujejo malo spodbude, ker so do takrat jedli drugače...
Glede mode, jaz ne bi, saj je Taar povedala že veliko. Saj obstajajo vzreditelji, po celem svetu, ki že od nekdaj hranijo surovo. Res pa je, da se pri nas bolj malo o tem govori. Pa še čudno te pogledajo, ampak who cares, saj zato obstaja ta forum!!!!!!!



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #629 : 25 Avgust 2010, 02:19:32
Ja, meni je tudi smešno. Doma imam surovo, nimam briketov, razen za v žep imam Krušičeve, ampak to je res za v žep za na sprehod. Drugače pa imam surovo in ni nobena opcija, kaj bi jedli ali ne jedli. Dobijo surovo in to pojedo. In to s takim veseljem, da jih je hudo gledat.

Je pa res, moji ne marajo rib in nič ne silim, pač dobijo kapsule omega 3, that's it. In med divjačino se kdaj najde tak kos, ki ga NE mara moja starejša, no way no how. Tiste manjše kitke vmes vse pohlasta, edino če je tak malo večji kos, temnejši, tega ne mara. Drugo pa čisto vse poje (za moj okus še prehitro).

Kot sem nalepila post iz ene knjige vzrediteljice iz leta 1936, priporoča hranjenje z mesom. Namreč zavedati se moramo, da naši pasemski psi so bili oblikovani pri nekih ljudeh, ki so jim bili psi v veselje, ljubiteljstvo ali so se ukvarjali z nekim opravilom, kjer so pse potrebovali in jih cenili. Ne vsi, ampak v dosti primerih. Taki so tudi psom privoščili boljšo hrano in niso dajali le odpadkov (saj so jim bili psi tudi postranski vir zaslužka in so verjetno kot vsak kmet z malo pameti želeli zdrave mladiče). Tako da to, da so naši psi narejeni zgolj in samo na odpadkih, ne vem no (čeprav v revnih krajih psi kaj več ne dobijo, pa vseeno).

Glede vlaknin in OH: obstajajo znanstvene študije o tem, celo sponzorirane z izdelovalci briketov, da vlaknine zavirajo absorbcijo eselncialnih nutrientov. Sem jih napopala kar nekaj kako stran nazaj. In potem raziskujejo, koliko največ teh vlaknin še lahko gre v brikete, da absorbcija ni premajhna in izračunavajo, koliko je treba vitaminov umetno dodati, da hrana zadostuje zahtevam (slednje tudi zaradi toplotne obdelave).

Hraniti samo s surovim mesom je narobe in škodljivo, to smo že premleli vsakih par postov (napačno razmerje vitaminov in kalciij:fosfor). Pidog, kaj pa si hranil, da je prišlo do težav in kakšne težave si imel?

Velikost nima veze s surovim, imamo na forumu za surovo polno čivav in še manjših (premajhnih psov), npr:
http://littlecarnivores.blogspot.com/

Glede perutnine mislim, da se tu vsi zavedamo, kaj je z njo. Zato pa je jaz hranim minimalno oz. redko, za kak koščen del. Dobim drugih več stvari zastonj, da bi mi bilo treba perutnino kupovat. Še vedno pa je boljša surova perutnina kot hrana, ki je pregrevana par dni pri 300 stopinjah. Saj to isto perutnino tudi mi jemo. Ne vem zakaj na forumu Kulinarika.net ob vsakem perutninskem receptu ne zganjajo vika in krika, a to jeste??? Poleg tega če se ne motim, v EU se perutnine ne šopa z rastnimi hormoni, nismo ZDA. Recimo iz ZDA se v Eu govejega mesa ne sme uvažati, ker je prekmerno hormonizirano in polno antibiotikov. Imamo pač tako meso, kot ga imamo, mislim da tu vsi poskušamo izslediti čim več ovčjega, divjačino - ko pač lahko.

Forum o raw feedingu ni nič fensi, se mu tako pač reče po angleško. Surovo hranjenje, da ne bo tolk hudo. Ima pa svojo vrednost, ker tam pridejo ljudje, ki bi radi hranili surovo, pa RES ne vedo, kako se lotiti, kaj je prav, nekateri pridejo iz barfa, na katerem so se mučili... In so šokirani, ko izvedo, da bel, suh, boleč kakec ni nekaj normalnega (sploh!) Gor so pač ljudje, ki hranijo surovo že več desetletij, vzreditelji, potem je gospod, ki dela v indrustriji ribjih olj (the fish guy:) in potem njega sprašujemo ko nas kaj o tem zanima. Potem si ljudje kupijo cel plen, npr. tudi ovco in dobijo nasvet, kako razrezati, drugi še v življenju piščanca niso na pol prerezali in ne vedo, kako ga bi...

Kaj pa je narobe s kostmi divjačine? Saj so to živali ranga ovac, definitivno pa manjša kot teleta, katerih rebra moji šeltiji mlatijo, kot da so zajčja. V paketu od Nimroda kosti ni, drugače mi pa tudi ne kaže, da bom kaj kmalu dobila pol srne od kje... Sem pa jaz opazila, ko sem enkrat dobila noge od jagenjčka, da so bile kosti tako trde, da ni šlo in sem jih kmalu vzela (so kar klicale po frakturah), tako da nog verjetno jaz od nobenih malo večjih živali ne bi dala (zaradi zob, ne toliko prebave). Če jih že dobite od kje zastonj, če ste kje zunaj/na vrtu, lahko s kladivom razbiješ kosti in daš pojest mozeg. (tudi psi morajo imeti svoj sladoled).

In ja, zato pa imamo to temo, da se take stvari predebatirajo, da se hrani varno, kolikor je mogoče. Preden sem se jaz opogumila in malo razpisala, so se opisovale kravje noge za glodat (lomilci zob) in celi obroki kurjih vratov za velike pse (sama kost, dušilci). No, če hraniš po pameti, se nič ne more zatakniti (dosti velike kose), je pa treba biti ves čas ob hranjenju prisoten, to pa je res treba poudariti. Za vsak slučaj.