Surova hrana

irenchy · 1189084

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #660 : 03 September 2010, 14:41:21
Meni se zdi zanimivo, koliko težav imajo psi, ki so hranjeni samo z eno vrsto hrane - bodisi samo z briketi, bodisi samo z mesom - takoj ko dobijo nekaj novega. Pri nas pa lahko daš karkoli - ga ni sira, po katerem bi driskali  (ne na kile seveda), ga ni bilo doslej še mesa, tudi če je bil čisto nove sorte, meso je lahko soljeno, ni problem, kuhano, pohano pečeno, surovo - kar češ. Žitarice, zelenjava, sadje - res kar češ. od vsega so jim doslej naškodili le podarjeni čapi briketi, pa še tam sem bila v dvomu ali so krivi briketi kot taki, ali pa so bili napačno skladiščeni.

A Krušičevi briketi so tisti štofelci podobni kurimu futru?


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #661 : 03 September 2010, 14:48:44
Hvala Taar, bom probala poklicati Krušiča, mogoče bi te brikete lahko poslal po pošti...

Kakšno drisko smo mi imeliiiiiiiii po prvih obrokih divjačine. Črrrrno in tekočo. Potem se je umirilo. Zdaj je že o.k. Je pa res, vsakič ko uvedeš novo meso, pes potrebuje nekaj časa, da se spopade z novo "floro in fauno" v črevesju....

Pred parimi dnevi sem bila na sestanku za malo pasjo šolo in pol predavanja je imela ena veterinarka. Posebej je poudarila, da so kosti izredno nevarne, piščančje - niti, da govori o njih... potem je ena rekla, da kolikor ve so nevarne kuhane kosti (  :) ), vetka pa , da ni res, nevarne so prav VSE kosti in da ni dobro niti kuhati hrano, ker pač ljudje ne poznamo razmerja koliko česa psu dajati. Oborožena je bila z letaki raznih farmacevtskih proizvodov in s slajdi, ki so kar grozili z različnimi boleznimi, mrčesi, glistami, bolhami... čuda nevarnosti, na kar so sledili odrešilni briketi, ovratnice, tablete, in vse ostalo.
Malo se mi je zdelo za malo... Eni so pa bili tako panični, da so se kar tam začeli meniti za nakupe... mah...
Če bi rekla, da hranim surovo, sigurno bi me izobčili... :-X

Ja itak, saj vetka dobi od tega procente :):):):) Tako kot človeški zdravniki ki filajo ljudi z tabletami :):):)

če kdo nima lastne pameti si je sam kriv, edini problem da v končni fazi nastrada pes...

Se pa strinjam z lanabelo... tudi moji dobijo svega i svašta in nikoli težav če jim dam karkoli novega, ker je črevesje navajeno na vse.


EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #662 : 03 September 2010, 15:04:45
Meni se zdi zanimivo, koliko težav imajo psi, ki so hranjeni samo z eno vrsto hrane - bodisi samo z briketi, bodisi samo z mesom - takoj ko dobijo nekaj novega. Pri nas pa lahko daš karkoli - ga ni sira, po katerem bi driskali  (ne na kile seveda), ga ni bilo doslej še mesa, tudi če je bil čisto nove sorte, meso je lahko soljeno, ni problem, kuhano, pohano pečeno, surovo - kar češ. Žitarice, zelenjava, sadje - res kar češ. od vsega so jim doslej naškodili le podarjeni čapi briketi, pa še tam sem bila v dvomu ali so krivi briketi kot taki, ali pa so bili napačno skladiščeni.

Tudi naši so bili ravno iz tega razloga že od majhnega navajeni vsega (razen surovega ne, ker smo šele sedaj to pogruntali). Hranjeni so bili z različnimi vrstami briketov (v večini visokokakovostnimi pa tudi kakšen "manj kvaliteten" se je včasih našel), s kuhano hrano, hrenovkami, zelenjavo, sadjem, ribami, sirom, skuto itd... V veliki meri so njihov obrok sestavljali kvalitetni briketi potem pa dodatki po občutku ;D in skoraj nikoli nimajo problemov, če dobijo kaj novega. Pri najmlajši pa se ta strategija ni obnesla in moram kar paziti kaj ji ponudim za jesti. Medtem, ko ostali še vedno poleg briketov in surovega mesa dobijo "dodatke" pri njej bolj pazim in, ko sem že skoraj obupala nad briketi mislim, da sem končno našla znamko, ki jo odgovarja... Pa tudi surovega ne sme vsega jesti. Očitno občutljiva prebavila :-\

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #663 : 03 September 2010, 15:12:04
Pri nas načeloma ni težav, razen če dam nekaj čisto novega. Divjačina je bila prvič na jedilniku, zdaj ni več problem. So pa bili problemi, ko sem dajala samo brikete. Ogromno na pol vodenih kakcev, sploh mi ni bilo jasno ali kaj ostane v psu. Probala sem zelo kvalitetne brikete kot so Orijen, Artemis... ampak nič od tega ni bilo prav. Ko sem pa dala surovo govedino, je kakec bil ok. Tako sem se začela zanimat za surovo prehrano in res me fascinira koliko je zdaj manj iztrebkov.




miško

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
Odgovori #664 : 03 September 2010, 18:11:45
Meni je pa zanimivo pri mojima psoma to da imata raje na pol zamrznjeno divjačino kot pa odmrznjeno. Ko jima dam tak, še kar zamrznjen kos ga ližeta in jesta, ko sem jima pa dala popolnoma odmrznejno divjačino pa je samo ta mali malo jedel, pa še to ne z užitkom, Ta starejša pa ni hotela. Tak da sem mogla pobrat da se niso muhe pasle :D :D Drugače pa ponavadi gre pri nas hranjennje tako. 2 ali 3 dni divjačino, 2 dni svinjske obrane rebrce ( na katerih je še kar nekaj mesa, pol jetra in srce, pa kaki piščančji hrbti. Zmeraj pa jima ponudim še brikete. No, tamali ima jih tak vedno nastavljene, saj pri njemu ni straha da bi se prenažrl. Mu jih mešam z tuno da jih vsaj nekaj poje ::) ::) Taar še kaki predlog kaj bi spremenila pri surovem hranjenju?

lp



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #665 : 03 September 2010, 18:39:52
MOjadva sta tudi že svašta dobila in kaj tudi sama našla... Načeloma nikoli nimamo težav z nobeno stvarjo, tako da me je Pjejeva driska kar presenetila (načeloma ima vedno vzorčno lepe formirane kakce). Ne vem, ampak po tem siru sem tudi jaz bolj nujno morala na WC...Sira za priboljške pa Pjeju res ne dajem veliko, ker nekako mu ni tako blazno dober, da bi bil uporabljen kot posebej fascinanten priboljšek. Niti pod razno ne tako kot kakšne kockice srca ali mastne svinjine (mnjam mnjam).

Ja, Krušičevi briketi so podolgovati kot futr za živali, jih moraš nalomit, če rabiš za priboljške. Mi pa delujejo kar vlakninasti, vidiš noter še večje koščke/delce. Se kar pozna, da če par teh briketov dobita, so kakci že malo bolj volumenski.

Ja, ti sestanki za malo šolo so res marketinški.... Ampak samo njihovo hrano priporočajo... In dodatke.

No, kot zanimivost,  madžarska agilitaška kolegica, ki je še lani, ko sem jo prvič malo vprašala o surovem (študirala je veterino) čisto ven padla in naštela ene osem smrtnih bolezni, ki jih bo surovo meso nadelalo, je ta vikend bila prisotna ob nakupu mojih madžarskih mesenih dobrot. Tokrat je več ni tako posebno motilo in me je celo par stvari vprašala. Vmes je bila pol leta pri češki agilitašici (ki se psi profesionalno ukvarja), ki so ji redno dostavljali surovo za njene pse.



habitus

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #666 : 03 September 2010, 21:12:11
Če bi rekla, da hranim surovo, sigurno bi me izobčili... :-X

Ne hvala za tako veterinarko, jaz bi pa nalašč vsem povedala, da hranim surovo, joj kako bi se zgražali in takoj napovedovali, da bomo vsi mi dobili iz svojih psov zverine... Meni bi šlo pa samo na smeh...



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #667 : 03 September 2010, 21:33:48
Saj mogoče bi povedala, če ne bi rabila gledati teh obrazov cca 2 meseca. Samo ne morem verjeti, da en izobražen človek dr.vet., ne zmore narediti preskok v miselnosti, ki mu je osnovno vodilo profit. Pa saj ti je valjda v interesu tudi dobrobit teh živih bitij. Žalostno, da se z nobenim vetom ne moreš sproščeno pogovoriti.



habitus

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #668 : 03 September 2010, 22:22:43
Saj mogoče bi povedala, če ne bi rabila gledati teh obrazov cca 2 meseca. Samo ne morem verjeti, da en izobražen človek dr.vet., ne zmore narediti preskok v miselnosti, ki mu je osnovno vodilo profit. Pa saj ti je valjda v interesu tudi dobrobit teh živih bitij. Žalostno, da se z nobenim vetom ne moreš sproščeno pogovoriti.

ker študiram veterino, vem kako je s tem na faksu. Moja profesorica za prehrano je proti surovi prehrani psov, ker to ni varno, ker lahko lastniki zbolijo za salmonelo, da so otroci v nevarnosti itd. Pa sem ji lepo povedala, da je to odgovornost lastnika, da redno razkužuje oziroma čisti kuhinjski pult, nože itd. Aja pa še rekla je da ni nikjer znanstveno dokazano, da je surovo boljše, ah....



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #669 : 03 September 2010, 23:06:08
Jaz si tudi želim mnenja veterinarja, ki ne bo obremenjen s procenti ali idejami da ni varno za otroke. Resno, utemeljeno mnenje.

Glede tega, da meso ni varno, da bodo otroci zboleli, kaj pa meso, ki ga na istih pultih pripravljamo za golaž? Pa saj noben človeški zdravnik mamam ne prepove, da bi še kdaj v hišo prinesle surove zrezke za kosilo. In predvidevam, da psi ne kakajo sredi dnevne sobe in da otrokom ni ravno dovoljeno, da iz pasjih kakcev delajo potičke. Seveda, odgovornost staršev, da poskrbijo za osnovno higieno doma.

Potem se mi tudi dvignejo lasje, ko sem še sama v pasjih šolah poslušala, da polivati brikete s sončničnim oljem (omega 6!!!) ali od konzerv tune (slano, rastlinsko, omega 6!!!) - to pa je dober predlog za npr. neješčega psa. Pa ne mislim tu se kregat o sončničnem olju, dam samo kot primer, kako se eni nasveti zdijo čisto v redu in logični. Omeniš surovo, pa se ti je zmešalo.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #670 : 04 September 2010, 11:24:13
hm. Če bi že ravno hoteli vse znanstveno dokazat... zelo težko bi bilo dokazati, da je hranje izključno z surovim mesom boljše od hranjenja s kvalitetnimi briketi ali premišljeno sestavljenim obrokom kuhane hrane.

kar se tiče nevarnosti za otroke, bi rekla, da je pač to še en način, kako krepiti njihov imunski sistem. Je pa razlika, če ti zrezek pripraviš na pulti in potem termično obdelaš ali če psi raznašajo po bajti kose surovega mesa in packarijo vsenaokrog. Moje kuzle so po obroku večjih kosov surovega mesa s kostmi umazane po celi glavi do vratu in po tacah do komolcev.


Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #671 : 04 September 2010, 18:03:07
James pa od kar je na surovi hrani, ne prenaša briketov, pasjih priboljškov. Ko sva prešaltala na surovo, sem mislila, da bo dobival brikete za priboljške, probala sva kr nekaj znamk in okusov, tudi tistih, ki jih je prej jedel, vendar se začne praskat, bruha, drisko dobi kljub temu, da med predelano in surovo hrano mine 8ur. Kaj je razlog temu ne vem, ampak meni je najbolj važen, da mu ta prehrana odgovarja  :) Tko, da v žepih imam največkrat oreščke in sir.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #672 : 05 September 2010, 00:18:01
Ampak kako pa znanstveno dokazati, da je hranjenje izključno z briketi boljše? Feeding trials trajajo na manjših populacijah po nekaj tednov, mogoče mesec, dva. S kom te populacije primerjamo?  Kdo je kontrolna skupina?

Tako in tako je tudi humana nutricistika bolj sivo področje. Dvomim, da se o tem na medicinski fakulteti razpravlja obširno in znanstveno (kot neko osnovo za zdravo življenje).

Za primer poglejmo mlečne formule za dojenčke, ki so bile obširno uporabljane v 70., 80. letih (in potem je sledilo celo gibanje, ki je nazaj nagovarjalo k dojenju). Torej kemično so analizirali mamino mleko in naredili približek. Ampak sedaj vemo, da te formule še zdaleč niso bile popolne, šele sedaj recimo se ugotavlja, da je notri manjkalo DHA omega 3, ki je nujna za razvoj možganov in ga naravno mamino mleko vsebuje (upamo seveda, da mama je primerno prehrano in ne osiromašeno mcdonaldizirano zahodno prehrano). Takrat pač znanost tega področja sploh še ni poznala in to je enostavno manjkalo. Sedaj se omega 3 raziskave kar vrstijo in že obstajajo dodatki v prehrani za noseče in doječe mame z omega 3. Rezultat pomanjanja raznoraznih sestavin v umetni mlečni formuli je tudi slabši imunski sistem.

Pa primer margarin, ki so bile čudo znanosti in promovirane kot zdrav nadomestek masla. Danes pa vemo, kaj je hidrogenizirana maščoba in koliko nevarnosti prinaša.

Vedno, kadar se poskuša umetno posnemati neko naravno, organsko zadevo, nekaj umanjka. Npr. vsak ve, da solata z vrta ni ista kot solata iz hidroponike, uvožena preko pol kontinenta. Zimski plastičen paradižnik je ideja paradižnika, ne pravi paradižnik. Spet encimi in aminokisline so čisto nekaj drugega kot zgolj kemična analiza vitaminov in mineralov. Obstaja morje znanstvenih člankov, ki se s tem ukvarjajo, npr. pretvorba maščobnih kislin (prisotna na celični ravni povsod v telesu), toplotna degradacija proteinov, lipidov... Pa recimo pregrevanje in ohlajevanje v hrani sproža kemične reakcije, da se sestavine drugače vežejo in tisto, kar daš noter, ne pride sploh v istih količinah ali obliki ven.

Drug primer je pasja dentalna higiena. Danes vemo, da je dentalna higiena povezana z zdravjem ledvic. Surovo skrbi za 100% dentalni higieno (moja 9-letnica nima niti ene pike kamna ali kakršnegakoli obloge). Se mi zdi, da bi hrana morala po defoltu poskrbeti tudi za primerno stanje zob tiste vrste, za katero je narejena (ali ustvarjena). Še konjem so včasih najprej pogledali v zobe.

Črto pri sestavljanju jedilnika pa je po mojem potrebno potegniti vsaj pri razmerju kalcij - fosfor. Vemo, kakšno naj bi bilo (uradno določeno v veterinarskih učbenikih), vsak pa si lahko pogleda analizo sestave hrane. HIdrati imajo samo fosfor, nič kalcija. Razmerje gre v prebitek fosforja, in to v ogromen prebitek.




habitus

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #673 : 05 September 2010, 12:36:54
Moj pes si je tudi sčistil zobe, vsaj zadnje kočnike, dočim sekavce si pa ni. Ob dlesnih ima na sekavcih še zmeraj rjave obloge. Kako si bo to sam sčistil dol? Kolikor ga opazujem pri hranjenju, večinoma uporablja kočnike, sekavci so bolj za trganje. On pa nima nič za trgati. Divjačino, vampe itak samo pogoltne.



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #674 : 05 September 2010, 13:07:02
btw. obloge, odkar je imela moja leglo imam občutek, da se ji obloge še in še nabirajo. Kakšen kos česa je najboljše za čiščenje? Večino res vse pogoltnejo, vezi tudi samo malo nategujejo in švups več ni.


Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Odgovori #675 : 05 September 2010, 17:32:57
Cela krača - prvo trga dol s podočnjaki, potem pa kost zgrize s kočniki. Na koncu ma lepše zobe kot jst  :P



habitus

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #676 : 05 September 2010, 18:51:07
Aha, hvala, predvidevam da mora biti na krači še veliko mesa, mesar pri nas bi mi dal samo tisto kračo, na kateri je mogoče za dva grižljaja mesa.




Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Odgovori #677 : 05 September 2010, 18:54:21
Jup, mislim na celo kračo - v šparu so vedno po 2,7€ kila ;)



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #678 : 05 September 2010, 21:20:36
hm. Če bi že ravno hoteli vse znanstveno dokazat... zelo težko bi bilo dokazati, da je hranje izključno z surovim mesom boljše od hranjenja s kvalitetnimi briketi ali premišljeno sestavljenim obrokom kuhane hrane.

Mah, saj na netu in v knjigah se da prebrati veliko stvari glede prednosti surovega prehranjevanja, seveda od raznih strokovnjakov. Knjige so v glavnem pisali veterinarji- tuji veterinarji, ki kar bruhajo dokaze, tako da če koga zanima...
Mene kot laika, v smislu veterine, absolutno prepričajo, da je bolj naravno tisto, kar je naravno in ne tisto, kar je prišlo iz tovarne. Nobeden me ne more prepričati, da je bolj zdravo tisto, kar je strnjeno v tabletko, konfetek oz. briket. Res, da je mogoče bolj praktično, vendar zdravo...
Pa glede zobovja; prav smešno se mi je zdelo, ko nam je vetka razlagala, da je vsak dan potrebno psu umivat zobe, sicer nastajajo obloge. Potem, pomislim, mogoče pa niti ni tako praktično s temi briketki.
Na zobkih se poleg ostankov hrane nabira cela vrsta bakterij, ki potem prizadene dlesni. Ko so dlesni enkrat prizadete, se vse razširi na ostale notranje organe, če že hočemo biti ortodoksni.
Razne mesnate kosti, hrustanci pa tako lepo spucajo zobke, da se svetijo, kot biserčki  ;D.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #679 : 05 September 2010, 21:37:21
Za zobe jaz uporabljam tisto, kar bo šlo pod obrok s kostmi, ki je ponavadi zaradi varnosti večji. Drugače so mesni obroki dolgočasni in jih razmeroma hitro pogoltnejo (srce, kos mišice, divjačina) in res ni nekega zobnega čiščenja.

Ja, ja, krača (ne šunka, ampak spodnji del) je tudi v našem centru okoli 2,6eur/kg. Gor je koža, to je najpomembnejše, ker je koža trda in si že z njo sčistijo zobe. Moj šelti je pojedel tudi pol kosti znotraj krače... Potem sem kar vzela, ker je ipak bolj trda (pred tem s kladivom razbila in dala mozeg za polizat:) Sicer moji šeltiji imajo od ene krače vsak po dva obroka.

Od svinskih stvari s kožo še noge/parklji ali repki, če imate manjše pse. MOjim so parklji kar hud zalogaj, tako da moram kožo malo zarezati, da sploh lahko zagrabijo.

Potem svinjski hrbti z rebri vred ali prsna kost (ovčje, kozje). Lahko tudi rebra, ampak ne po eno, ampak da se jih več skupaj drži, po možnosti tak kos, da je na eni strani koža. To je ponavadi tudi cenejša zadeva.

Telečji hrbti z rebri vred.

Glave, kakršnekoli.  

Bilo kaj iz hrustanca: sapnice, požiralniki, penisi. Kite - mesarji imajo včasih take kar dolge, niso ravno za prodajo.

Če rečeš mesarju kosti, dobiš gole goleni, kar ni primerno (razen da jih doma s kladivom razbiješ in postrgaš ven mozeg). Takih golih kosti imajo v rezalnici, kamor jaz hodim, cele sode, samo kaj ko mi to nič ne pomaga....

Pa seveda večji kosi perutnine ali purana.




Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #680 : 05 September 2010, 22:28:18
Drugače pa ponavadi gre pri nas hranjennje tako. 2 ali 3 dni divjačino, 2 dni svinjske obrane rebrce ( na katerih je še kar nekaj mesa, pol jetra in srce, pa kaki piščančji hrbti. Zmeraj pa jima ponudim še brikete. No, tamali ima jih tak vedno nastavljene, saj pri njemu ni straha da bi se prenažrl. Mu jih mešam z tuno da jih vsaj nekaj poje ::) ::) Taar še kaki predlog kaj bi spremenila pri surovem hranjenju?

Jaz bi mešala rebra in divjačino, torej dva dni divjačina ali scre, tretji dan obrok reber. Jaz recimo dam dva do tri obroka s kostmi na teden, ne več. vendar vmes obvezno premor z nekoščenimi obroki, po možnosti kakšnimi organi. Pa seveda rebra morajo biti v kostu, ne posamezna, in če le možno čim bolj obložena z mesom. Jaz jih dajem tako, da se še držijo hrbtenice, da jih glodajo in ne morejo posameznega pogoltniti.

Očitno je treba oreng goljufati, da se kaj briketov poje (pameten pes:))



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #681 : 05 September 2010, 23:51:25
Mene kot laika, v smislu veterine, absolutno prepričajo, da je bolj naravno tisto, kar je naravno in ne tisto, kar je prišlo iz tovarne. Nobeden me ne more prepričati, da je bolj zdravo tisto, kar je strnjeno v tabletko, konfetek oz. briket. Res, da je mogoče bolj praktično, vendar zdravo...

In dostikrat so pripravljene hrane podvržene zakonodaji in zahtevam uvoza, ki nimajo nobene veze s primernostjo hrane za osebke, ki naj bi jo jedla. Torej zakonodaja na prvem mestu, zdravje na drugem. Kupec v bistvu niti ne ve, kaj so morali v umetno pripravljeni hrani spremeniti, da bi zadostili nekim arbitrarnim zakonom. Npr. pred 2 leti so uvozili briketirano hrano za mačke v Avstralijo. Ker je bila hrana dokaj z visokim procentom mesa in naj bi bila iz svežega mesa, da bi zadostila karanteni, so jo morali obsevati z gama žarki. Proizvajalec bi obžarčeno hrano moral testirati, pa ni bilo časa (volje) in je šla direkt na police. Potem pa so se začeli pojavljati primeri mačk, ki so jim odpovedovale noge, paraliza celega telesa. Primerov je bilo vse več in nazadnje so ugotovili, da jim je skupna briketirana ožarčena hrana, ki je delovala na živčevje. Ne vem točnih številk, okoli sto mačk je umrlo. Ker so lastniki zaupali kao visoko kakovostni hrani. In ker ob nakupu niso vprašali: Oprostite, s kakšno dozo gama obsevanja ste obsevali to hrano, ki jo bom dal hišnemu ljubljencu?

Zadeva je povzročila močan protest lastnikov umrlih mačk in avstralsko sodišče je določilo, da morajo vsi dokumenti (dopisi, uvozni papirji, točne sestavine) v javnost in so zdaj na netu. Žal v teh dokumentih tudi prebereš, kako je s svežimi , regionalnimi sestavinami v hrani. Večina mesa je v bistvu piščančja moka, ne sveže meso. Da bi moka v hrani ustrezala uvozu v EU, mora biti moka narejena v ZDA (ne v državi, iz katere so ti briketi). Tako je večina kao mesa iz predelovalnice piščančje moke v Kentuckyju.

Ironično, vsi vemo kaj je veriga piščančje hitre hrane... KFC - Kentucky Fried Chicken.



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #682 : 06 September 2010, 08:29:09
Mogoče off topic, pa vendar... paralela je ista...

UGOTOVITVE dr. ALBERTA SCHWEITZERJA

Naj o svojih ugotovitvah, zakaj ljudje obolevajo za rakom in zakaj je rak danes tako razširjen, pove eden najuglednejših zdravnikov vseh časov in Nobelov nagrajenec, dr. Albert Schweitzer.

Dr. Schweitzer je dolga desetletja preživel kot požrtvovalen misijonarski zdravnik v Gabonu v Afriki. Aprila 1913 je prispel v vasico Lambarene, da bi na bregovih gabonske reke Ogowe osnoval bolnišnico. Že naslednjega jutra sta z ženo Helene, izurjeno bolničarko, začela sprejemati bolnike, čeprav bolnišnice ni bilo še nikjer. V prvih devetih mesecih je sprejel skoraj 2.000 bolnikov, pa tudi v naslednjih štiridesetih letih je povprečno pregledal 30 do 40 bolnikov na dan, povrhu pa na teden opravil še 3 operacije. Na začetku njegovega službovanja so prebivalce pestile predvsem lokalne bolezni in infekcije - malarija, spalna bolezen, gobavost, tropska mrzlica in garje.

Kljub tako množičnemu delu z bolniki je dr. Schweitzer imel priložnost videti prvi primer bolnika z vnetjem žolčnika šele 41 let po svojem prihodu v Gabon in eno leto in pol potem, ko je za svoje misijonarsko delo že prejel Nobelovo nagrado za mir. Med civilizacijske bolezni, ki jih ob prihodu v Afriko nikoli ni videl, pa sodi tudi rak.

"Na samem začetku, " je zapisal dr. Scweitzer, "sem bil globoko zaprepaden, da nisem naletel na en sam primer raka . Seveda ne morem stoodstotno trditi, da sploh ni bilo nobenega primera, toda kot vsi drugi misijonarski zdravniki sem opazil, da je rak v Afriki nenavadno redek pojav."

V desetletjih, ki so sledila, pa je bil priča nenehnemu širjenju rakavih bolezni. "Na podlagi dolgoletnih opazovanj lahko zaključim, da je bil razlog za širjenje raka v tem, da so domačini začeli vse bolj privzemati življenjski slog in prehrano belcev."

Podobno so sklepali tudi drugi zdravniki, od Afrike do Tihomorskih otokov, od Karibov do Eskimov na polotoku Labrador. Bolj ko je med ta tradicionalna ljudstva prodirala procesirana, rafinirana hrana, bolj so obolevali za t.i. civilizacijskimi boleznimi, kot so rak, diabetes, debelost, srčnožilne bolezni, visok krvni tlak, srčne in možganske kapi, zobna gniloba, bolezni dlesni, vnetje slepiča, želodčne razjede, divertikulitis, žolčni kamni, hemoroidi, krčne žile in zaprtje (zapeka).

Procesirana hrana, ki jo je zapadni svet pošiljal kot "pomoč" tem ljudstvom, je obsegala predsvem naslednja štiri živila: sladkor, melaso, belo moko in beli riž. Ta živila je bilo namreč najlaže skladiščiti dolga obdobja in jih tudi najlaže transportirati na oddaljene konce sveta, ne da bi pri tem obstajala nevarnost, da jih požrejo glodalci. (Glodalci že vedo, zakaj se jih ne dotaknejo . Podobno kot se mravlje nikoli ne bodo dotaknile margarine.)

Vsi zdravniki so opazili še eno posebnost: ko se je pojavila ena civilizacijska bolezen, so se pojavile vse.

Ob tem se neizogibno zastavlja vprašanje: zakaj se rak v teh izoliranih civilizacijah ni pojavil, povsod drugod pa je bil prisoten. Nekateri so želeli prikazati, da je vzrok uživanje mesa. Vendar ta hipoteza ni mogla vzdržati, saj ni  razložila, zakaj so za rakom precej obolevali Hindujci v Indiji, za katere je nekaj nepojmljivega, da bi uživali meso, po drugi strani pa raka ni bilo mogoče opaziti med izrazito mesojedimi Inuiti, kenijskimi Masaji in drugimi avtohtonimi mesojedimi plemeni. Tudi za hipoteze o tem, da naj bi rak povzročala mastna hrana, ni bilo dokazov, zadnje čase pa se pojavljajo celo študije, ki potrjujejo, da uživanje velikih količin zdravih maščob raka preprečuje in celo zdravi!

Schweitzerjeva ugotovitev je bila torej pravilna. In čeprav se tega najbrž ne spomnite, do začetka sedemdesetih let prejšnjega stoletja so jo celo upoštevali. Potem pa se je iz ZDA razširila neumna in za milijone ljudi tudi pogubna teorija, da so za vse - debelost, diabetes, raka itd. - krive maščobe. In ker se slovenska doktrina vedno ravna po ameriški (in angleški, ki pa je prav tako prepisana od ameriške), smo zadnja desetletja vsi fanatično odstranjevali maščobe iz prehrane. Predvsem so demonizirali živalske maščobe, medtem ko so celo zdravniki kot nadomestek propagirali margarino, za katero se je pozneje izkazalo, da je zaradi trans maščob ena najbolj škodljivih anti-hran, kar jih je. Margarina je slabša od cigaret in je pobila nešteto ljudi in šele od pred kratkim se je diabetikom ne priporoča več.

Podobno velja za strupena industrijsko procesirana rastlinska olja, samo da uradna medicina tega še ni priznala.

Za širjenje raka in drugih degenerativnih civilizacijskih bolezni je torej v prvi vrsti kriva nenaravna, visoko procesirana hrana, polna kemikalij, hormonov, antibiotikov, pesticidov itd., predvsem pa hrana, ki vsebuje veliko škroba, glutena in sladkorja. To so vedeli že pred 70 leti, pa kljub temu danes v trgovinah z "zdravo" prehrano, kot je recimo Kalček, najdete kekse, ki vsebujejo "bio" sladkor, "bio" margarino in "bio" moko. To je približno tako, kot če bi rekli "bio" cigarete, "bio" granate ali "bio" arzen. Dr. Albert Schweizer bi vam povedal, da so vse te reči, vključno s piškoti, zelo priporočljive za vse tiste, ki želijo kmalu umreti, vendar na čimbolj "bio" način.

C Zdravje Povej Naprej
 



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #683 : 06 September 2010, 09:45:41
Malo OT, samo, koliko pa je bila zivljenjska doba "domorodcev" pred civilizacijskimi boleznimi, in koliko po?

battito animale


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #684 : 06 September 2010, 09:55:05
 hja tudi če imajo kratko življensko dobo, in da v tem kratkem obdobju fašeš raka in ostalo sranje zaradi totalno drugega načina prehranjevanja, oz ne drugega, temveč napačnega...

dejstvo je, da žal naša zahodna civilizacija je prinesla veliko veliko slabih stvari v druge dele sveta in se lahko pretvarjamo da delamo za dobro umirajočih in lačnih v afriki, samo dolgoročno gledano cel koncept zahodne pomoči manj razvitim je totalno sfaljen... ampak to je res druga tema že.

mi je pa vzoporednica zelo všeč oz gre za isto stvar, žalostno a resnično.


No da grem nazaj k osnovni debati, zanima me kako pa recimo pozimi ali ko je slabo vreme, daš psu za glodati mesnata rebra v bajti? :) ok da pač dam plahto na tla, pa zagradim jih da ne grejo na kavč, samo svinjarije bo še vedno veliko, če ne drugo moraš potem vse pse skopati. oz jim daš on dan ko je itak kopanje :)


habitus

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #685 : 06 September 2010, 10:38:40
No da grem nazaj k osnovni debati, zanima me kako pa recimo pozimi ali ko je slabo vreme, daš psu za glodati mesnata rebra v bajti? :) ok da pač dam plahto na tla, pa zagradim jih da ne grejo na kavč, samo svinjarije bo še vedno veliko, če ne drugo moraš potem vse pse skopati. oz jim daš on dan ko je itak kopanje :)

Nam v te namene odlično služi ležišče Confort, samo pobrišeš ga. Ko še nisem kupila Conforta, sem mu na navadno ležišče dajala rjuhe in je bilo kar nagravžno.
 Hm...moj pes se cel poliže, če je kaj mesa ali krvi na njem, tako mi ga ni treba umivati po jedi. Mogoče je malo drugače, če je pes dolgodlak, ne vem...



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #686 : 06 September 2010, 10:43:16
hehe...naše conforta še povohajo ne, je pretrda  :) tako da jo imamo za okras. takoj ko bi jim dala bi šle v mehke blazine ali na kavč, tako da... težka bo...


Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #687 : 06 September 2010, 10:57:10



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #688 : 06 September 2010, 11:00:31
Niso ravno rebra, ampak tkole zgleda pr ns  ;)



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #689 : 06 September 2010, 11:11:12
Malo OT, samo, koliko pa je bila zivljenjska doba "domorodcev" pred civilizacijskimi boleznimi, in koliko po?
Ne vem koliko je bila prej njihova življ.doba. Vsekako je boljše imeti krajšo in bolj kvalitetno. Danes mogoče živimo dlje, vprašanje kako; z izdelki farmacevtskih firm, ki ne vedo več kaj bi za čim večji zaslužek, ne bi me čudila kakšna pasja gripa po novem... definitivno OT.
No da grem nazaj k osnovni debati, zanima me kako pa recimo pozimi ali ko je slabo vreme, daš psu za glodati mesnata rebra v bajti? :) ok da pač dam plahto na tla, pa zagradim jih da ne grejo na kavč, samo svinjarije bo še vedno veliko, če ne drugo moraš potem vse pse skopati. oz jim daš on dan ko je itak kopanje :)
Jaz ne vem, ker moj je na travi odzunaj. Po navadi se cel poliže, tačke, gobček, tako, da mu zaenkrat še ni bilo potrebno umivanje. Mogoče v bodoče, ko bodo kakšni večji kosi.
Kaj pa kakšni plastificirani prti,ki se potem pobrišejo, razkužijo. Mogoče je lažje tistim, ki lahko na balkonu. V kopalnico v kad   :D.