Surova hrana

irenchy · 1189032

Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #690 : 06 September 2010, 15:49:14
Jaz sem študirala marketing in včasih sem v klnjižnici malo listala ameriške marketinške učbenike, ki so prikazovali case-studies primerov uvedbe novega tipa izdelkov. Mislim, zadeve so strašne. Pol stvari, ki jih imamo, je nekdo si izmislil in jim pripisal nujno potrebno funkcijo, da mislimo, da brez njih več ne moremo....

Tale primer je meni tragikomičen. Nekdo se je spomnil, da bi delal mlečni izdelek, ki naj bi krepil imunski sistem, mislim, da so najprej hoteli targetirati stare ljudi. Dali so ga v srednje veliko pakungo (recimo okoli 3 do 5 dcl). Izdelek ni šel najboljše v prodajo, potem pa so se spomnili, da bi ga dali v dnevno dozo, v čisto majhne flaške. OPazili so, da se je prodaja zelo povečala in z raziskavami med kupci ugotovili, da ga jemljejo kot zdravilo, ker je v majhnih flaškah in res verjamejo, da jim bo krepil imunski sistem (kot so tablete ali kapsule majhne). No, to je zgodba izdelkov tipa actimel. Umetno izmišljeni, umetno narejeni, umetno zapakirani v majhne flaške, da se porabi čim več embalaže - samo zato, da dobijo ljudi na foro, da je to ''zdravilo''. Kolegica vzgojiteljica pravi, da je višek, da mame otrokom v vrtcu puščajo po en aktimelček, da ga bodo popili in ćidežno bili bolj zdravi.... če tega ne narediš, si zanič mama.

Če pa pogledaš deklaracijo, se lahko res zjokaš. Čisto sprocesirano, maščobe odstranjene, umetna sladila... Ista fora je kvazi jogurt aktivia, ki naj bi deloval na boljšo prebavo. Ja, probiotiki pomagajo pri prebavi, ampak čiste probiotike lahko za manjši denar kupiš v lekarni, pa vsaj veš, kaj si kupil. Tu pa je aktivia, spet umetno sprocesirana, umetno oslajena, umetno obarvana, umetno pobrane ven naravne maščobe.... Prodaja pa mega uspešna. Saj, pred tem pojesti same neumnosti, potem pa gor stresti še en umeten jogurtu podoben izdelek.

Mislim takih primerov smo mi na faksu videli in slišali mnogo preveč. res, kar jemo, ne jemo zato ker je zdravo, ampak ker nam kultura in nenazadnje mediji to povedo. Najbolj jasen primer je coca-cola, ki je vseprisotna v življenju skoraj vseh ljudi po svetu, predvsem v zahodni civilizaciji, pa noben ne more reči, da je to zdrava ali potrebna pijača.

Diplomo sem delala iz trževanja vin in spet zvedela veliko preveč o trženju kmetijskih izdelkov/sadja/zelenjave in hrane napsloh, kot bi si želela. V verigi predelave in pridelave hrane smo v marsičem odvisni od zakonodaje in verige proizvajalcev in trgovcev in ne od zdrave pameti in tega, kar je za nas najboljše. Ko je distrivbucijska veriga zelo dolga, proizvajalec pogosto nima nadzora nad tem, kaj se bo z izdelkom dogajalo, ko zapusti njegovo tovarno. Primer je bil izvoz vina na Kitajsko, to je bilo še pred kakim desetletjem. Tam niso vedeli, kaj in kako vino skladiščiti. Imeli so ga nekaj mesecev na previsoki  temperaturi, potem čisto blizu oken, na svetlobi. Ko so te steklenice odprli in poskusili, je bilo vino čisto pokvarjeno in zanič. Kupci so mislili, da je vino pač takega okusa, ker pravega, dobrega vina še niso nikoli poskusili. Seveda prodaja ni šla nikamor. Poanta te zgodbe je, da je nujno, da vinar poskrbi za čisto vse, do točke kje in kako se bo vino točilo, če ne pade krivda tudi na njega, da je vino slabo.

Včeraj pa sem napisala primer proizvajalca briketov, ki je dopustil, da so mačjo hrano ob vstopu v Avstralijo tako močno ožarčili, da so mačke po nekaj tednih pomrle ali dobile nepopravljive nevrološke posledice (odpoved udov). In potem so se delali neumen, da niso krivi, da oni niso žarčili. Seveda so morali razkriti dokumentacijo in lepo se je videlo, da so vedeli, podpisali in kot je običaj hrane niso testirali, ker se jim je mudilo vstopiti na trg. To hrano, prodaja se kot elitna, dobimo tudi v Slovenijo. A se mogoče komu sanja, če se hrano iz tujine v EU žarči? Jaz ne vem, ampak pri mesu, ki prihaja iz Slovenije, vsaj vem, da se to ne dogaja.

Potem je drug primer priboljškov, ki so jih seveda izdelovali na Kitajskem in potem pakirali pod različnimi blagovnimi znamkami. POvzročili so odpovedi ledvic:
http://news.vin.com/VINNews.aspx?articleId=11532

Podoben primer z odpovedjo ledvic se je pojavil pri Virbacovih veggie dental chews:
http://news.vin.com/VINNews.aspx?articleId=13071

Virbac dobimo tudi v Sloveniji! Ampak ne samo da tvegaš odpoved ledvic, poglejte iz česa je ta izdelek narejen:
http://news.vin.com/VINNews.aspx?articleId=13014
''Walsh said Veggie Dents are composed of corn, starch, glycerin, soy, rice, yeast, sorbitol, corn derivatives and water, and are manufactured in Vietnam.''

Jum jum, se mi cedijo sline. Sem slišala, da je vietnamska hrana ful dobra... Okej, dajte to sestavo pokazat zobarju in mu povejte, da je izdelek namenjen čiščenju zob. Se bo po moje začel tako krohotati, da bo padel z zobarskega stola...:) To je tak nesmisel, da res ne vem, kdo je tu bolj neumen. Kupci, veterinarji, ki to prodajajo? Virbac že ne, brilijantna poslovna poteza, kako iz malo moke in soje narediti drag izdelek, ki ga prodajaš pri 500% pribitku cene in čistem profitu...




botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #691 : 06 September 2010, 15:56:03
Taar se lahko samo še podpišem pod ta post. Če bi ljudje kot kupci, vklopili vsaj malo zdrave kmečke pameti, bi jim bilo vse bolj jasno.


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #692 : 06 September 2010, 16:14:18
ne bi me čudila kakšna pasja gripa po novem...

Pasja gripa ni nic novega in obstaja ze kar nekaj casa. In nima kaj dosti veze s farmacijo, temvec s sposobnostmi prilagoditve in mutacij virusa influence.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #693 : 06 September 2010, 16:45:49
Pasja gripa ni nic novega in obstaja ze kar nekaj casa. In nima kaj dosti veze s farmacijo, temvec s sposobnostmi prilagoditve in mutacij virusa influence.

O.k., o.k., uuuu, potem pa kačja gripa...



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #694 : 07 September 2010, 21:23:52
Kot že Tarr piše.................problem sodobnega sveta je v tem, da nihče več ne misli s svojo glavo. Navsezadnje, saj nam ni treba :( . In vse to procesira sodobna humana, pravična, zdrava itd. družba. Na žalost. Mogoče tudi Matrix ni več SF (ali je sploh kdaj bil? )

Mogoče še nekaj glede mlečnih izdelkov; "zdravo" mleko z manj maščobe (1,5% ali manj) se zaradi bledosti in posledično "marketinškega" uspeha barva. Enkrat mi je kolega opisal kako; res sem pozabil, ampak postopek, snov je izredno nevarna, ni pa to dokazljivo "čez noč" in kot vsaka stvar, ki ni čez noč, "prolazi" v sodobni družbi. 1,5 mleka od takrat ne kupujemo več, čeprav naj bi bilo bolj zdravo (pa nismo neki "paničarji" in še vedno skunzumiramo precej "nezdrave hrane"; kaj pa "štacunskega" je sploh  še zdravo" :'( ).  Mogoče kdo pozna zadevo bolj "od blizu".

Malo OT, ampak za zdravje ljudi; oprostljivo.



Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #695 : 07 September 2010, 22:56:34
*shudder* Smo si začeli pripovedovati prehranske grozljivke...  :-\ Sicer pa so že stare mame pravile, da v kuhinji prežijo tri bele smrti: sol, sladkor in bela moka.  :P

Lanabela (in ostali): ali je kakšna možnost, navadit odraslega, na prehrano občutljivega psa na raznoliko prehrano? Da bi lahko pojedel manjše količine vsega možnega brez problema? Ker jaz si zdaj sploh ne upam niti za priboljšek uporabljat briketov ali kaj sličnega. In kako se tega lotit, če sploh?

Sicer pa po svoje upam, da so naše tokratne probleme s kožo zakrivile garje. Smo poskusili z zdravljenjem in zaenkrat zgleda, da se zadeva fajn izboljšuje. Druga možnost je, da je bila alergija na mačje brikete, ki jih je vsak dan mimogrede uplenil, in ki smo jih zdaj umaknili na zanj nedostopno mesto. Ampak res upam, da so bile garje, ker te blesave alergije mi bodo vse živce požrle.  >:(

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #696 : 07 September 2010, 23:03:20
Datelj, upam, da so bila zgolj garje:) Sreča v nesreči...

Ja nič, če si prepričana, da je hrana kriva, greš po principu ločevalne diete. Kot glavno hrano dajaj proteine, za katere veš, da nima po njih težav. IN potem daj pikico problematične hrane. Čisto po malo in nato opazuj spremembe. Prave ločevalne diete naj bi trajale od 6 do celo 13 tednov (študije pravijo različno).

Pri alergijah gre počasi, 1 teden ne pomeni ničesar. Seveda bi lahko bili mačji briketi.... (mačko na surovo in problem solved:)



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #697 : 08 September 2010, 10:02:55
Jaz vem za mleko, da pravijo, da je boljše naravno direkt od kravice, kot pa tista predelana, ki vso maščobo poberejo stran, ker potem telo ne zna več pravilno presnavljat zadeve. OT, vem...
O tem je bilo veliko napisanega:
http://vsi-zdravi.org/index.php?option=com_content&task=view&id=81&Itemid=89

Živeli mlekomati!  :D



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #698 : 08 September 2010, 10:46:33
Datelj, težko rečem, ker noben od psov, ki sem jih imela od mladiča naprej ni bil občutljiv na nič. Od tistih, ki smo jih dobili odrasle, smo pa sčasoma ugotovili kaj jim škodi in so potem dobivali vse ostalo.
Bomo videli, kako bo šlo s tanovo. Toliko vem, da je povsem OK na ribah v kakršni koli obliki in krompirju. Zdaj dobiva tovrstne brikete (smo probali  tri vrste in vse so v redu) in cele ribe (v glavnem vsaj na pol kuhane, surove ji ne gredo dol). To je njena osnovna hrana, po kateri je zanesljivo vse OK.  Sama si je dodala jabolka, ko je ravno sezona in je tudi OK. zdaj ko vem, kaj je OK, bom dodajala po eno vrsto hrane naenkrat. In to ne neke mini količine ampak po par obrokov. Zaenkrat vem, da je OK polenta, zelo verjetno tudi riž in vsa sezonska zelenjava. Zdaj bo treba sprobat še meso. Najbolj sumljiv je piščanec, zato bo prišel na vrsto za sprobat čisto na koncu. Možno je namreč, da je imela psica težave s neribjo hrano samo zato, ker je bila shirana in hranjena bohsigavedi s čim.

če pa imaš psa, ki je bil od nekdaj hranjen z eno samo vrsto hrane in drugega ne prenese, ali pa si končno našel hrano, ki mu ne povzroča težav, vse ostale variante pa so jih, tudi če dodajaš zelo previdno, po eno stvar naenkrat in v majhnih količinah, potem je po moje najbolje, da na tisti hrani tudi ostane - če mu  pri tem nič ne manjka.

Za mleko pa - ne vem ali je res obarvano ali ne, a če je barvilo dodano, mora to na deklaraciji tudi pisati. Sicer je res treba prebrati s povečevalnim steklom in uporabiti slovarček za Eje, ampak da bi na skrivaj dodajali barvilo in to zamolčali pa ne verjamem. ga je prelahko odkriti in potem je prevelika štala.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #699 : 08 September 2010, 11:10:05
Kako je s kombiniranjem domače - kuhane hrane, briketov in pa surovega mesa? Ali kdo to prakticira? Ne mislim vse v enem obroku.
Morda bi pri naslednjemu psu uvedla 1x tedensko obrok surovega meso. Kako se to obnese? Verjetno naj ne bi bilo problemov, če bo od malega navajen na raznovrstno hrano? Za prehrano izključno s surovim mesom se ne bi odločila.
Prejšnjemu psu smo dajali brikete in vsaj 2x na teden tudi domač obrok, vsake toliko pa kakšno surovo kost z mesom za zraven. Nikoli nobenih problemov, razen s polento ??? 8)


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #700 : 08 September 2010, 11:27:56
Mi imamo trenutno zelo pester jedilnik, ker enostavno ni časa samo za surovo, predvsem že ob vsem pucanju in kopanju ni časa da bi se ubadala še z dajanjem mesnatih kosti recimo. Zato prakticiramo sledeče: kupim 10kg srne, tako da imajo surovo meso za kakšne 5 dni. nato nekaj dni brikete + dodatki, kot jogurt, jajca, sardele, kar je kuhanega od kosila, zelenjava,... nato spet 10 kg srne :) vmes pa seveda dobijo tudi še kakšne organe, pa sušene izdelke, bikovke in uhlje. za učenje in trening imam platinum brikete, za redno prehrano orijen in acana, po možnsti ribja različica. pri trenutnem življenjskem slogu se pač tako izide, se pravi surovo je vsaj 50% jedilnika, oz težim k temu da je vsaj 70-80% surovega. ko bo pa čas in druga organizacija, pa bomo sigurno 100% na surovem. aja še to, ker ena ne je surovega mesa, običajno del srne skuham, tako da ima ona kuhano meso, tako da tudi ostali dobijo 1x na teden kuhano meso :)
Nobeden nima težav, jedilnik je raznolik. vmes dobijo tudi kaj humanega za pojesti, tudi kakšen piškot pade in podobno, pač ne kompliciram sploh, se pa izogiban pasjim rpiboljškom sumljive sestave. aja pa se mi zdi skoraj obvezno dodajanje dodatkov, kot sem že parkrat napisala imamo mi čuvajevo mešanico dorwest herbs, ribje olje, suhi pivski kvas :) in kombiniram vse.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #701 : 08 September 2010, 11:29:19
Moji 2 trenutno jesta kombinirano. Čisto, kakor imamo in kakor čas dopušča. Včasih surovo, včasih kuhano, včasih brikete.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #702 : 08 September 2010, 11:41:13
Super! Potem bom v bistvu lahko izvajala isto kot pri prejšnjem psu. Raznovrstno, v primernih količinah. In kakor časovno znese ::) Nekateri preveč zakomplicirajo vse skupaj (ne leti na nikogar določenega) ;)
Priboljške sem imela pa vedno samo ene - neke vegetarijanske ??? maslene piškotke, v obliki živalic. Za to bi umrl. In razne dodatke, vitamine, sploh na stara leta.


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #703 : 08 September 2010, 13:10:52
Tudi pri nas je tedenski obrok večinoma kombiniran.Večinoma briketi,pa nekaj kuhanega,surovega.Sedaj ko se ta malima več ne majejo zobi toliko in lažje grizeta spet brikete jih pač večkrat dobita.So pa zadnjič imeli po obroku veselico z surovim svinjskim hrbtom na katerem je bila še zajetna količina mesa.Fly je namreč imel duplirana oba zgornja podočnika.Zvečer,ko je nad kostjo že obupal o dupliranih podočnikih ni bilo ne duha ne sluha.Pri Piki bo pa ta teden še treba ponoviti vajo.Ta stari pa itak mislijo,da so se jim odprla nebesa,ko s kakšnimi gromozanskimi kostmi prinorim.
Tjaša



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #704 : 08 September 2010, 13:42:11
Lojze, točno to, kot bi gledal risanke, oči se kar zasvetijo ob takih poslasticah ;D Jaz sem ponavadi kaj naročila pri stricu, ki ima bio kmetijo, tako meso, drobivino, kot kakšno ogromno kost - bolj za važenje  ;)


Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #705 : 09 September 2010, 10:54:52
Sem prebrala celo temo  :o  :o  in mi je tole v bistvu zanimivo, ne vem pa kako je pri občutljivih psih (kolikor sem prebrala je ok!).

Zanima me, kako bi šlo, da bi mu npr. dajala zjutraj brikete, zvečer pa surovo meso (v večini divjačino če bi jo lepo prenašal, pa kakšne svinjske hrbte, krače, sapnike, včasih piščanca,.). A lahko štartam direkt z divjačino ali ne? Ker piščanca me je ful strah zaradi kosti, čeprav vidim, da pri vas niso problematične.  ???



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #706 : 09 September 2010, 11:58:35
Po navadi se začne z dosadno perutnino... piščančje kosti so popolnoma nenevarne, kosti so lahko lomljive in se kar topijo v želodčku. Pri velikih pasmah (kot je tvoja slikica  ;D) je edino potrebno paziti, da se ne dajo premajhni kosi, torej pol ali pa celega piščanca, tako ga bo kuža z užitkom pohrustal. Potem če je vse o.k.(mislim na kakec, pa to) počasi preideš na ostalo meso, glavno je da se kuža navadi postopoma na posamezne vrste mesa.



irzi

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 2
Odgovori #707 : 09 September 2010, 18:03:21
Glede žarčenja hrane z radioaktivnimi žarki sem v dveh člankih, ki jima ne vem izvora, mogoče sta sta bila povezana morda ne, prebrala da;
so ta postopek uvedli samo za avstralijo
da so ta postopek izvajali pri vseh hranah. (mogoče so pri hrani, ki jo Taar omenjaš, izpustili testiranje pri ostalih pa ne, ali pa so za omenjeno hrano upoprabili močnejše žarčenje?!)
in da so ta obvezni postopek sedaj ukinili.

na to sem se spomnila. če mi uspe najti katerega od člankov, ga postam.


"I did then what I knew then, when I knew better, I did better."
Maya Angelou


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #708 : 09 September 2010, 19:02:48
Jaz imam vse članke pri roki, ampak bom delala zelo slabo reklamo za hrano, ki je tukaj zelo popularna... Vsak naj si sam pogogla in vpiše angleške termine...

Radiacija je sedaj prepovedana pri mačkah, mislim, da za pse ostaja. Nonsense je bil ta, da so žarčili z vrednostmi, ki so nekajkrat višje kot za človeško hrano, ki se uvaža v Avstralijo (žarčijo za razkužitev zaradi svojih domorodnih rastlin in seveda živali, če bi uvoženo hrano kje našle in pojedle).

Moja poanta je bila, da se je proizvajalec poskušal ven vleči, da je kriva avstralska uvozna zakonodaja, da oni niso žarčili. In da bi bila njegova odgovornost, da se pozanima, kaj se bo zgodilo z njegovo hrano, ki jo bodo žarčili. V dokumentaciji je razvidno, da se jim je mudilo in da so podpisali vse, samo da je hrana prišla na police. In tukaj leži največji kleč. Ko imamo globarizirano hrano in tako dolgo verigo distribucije, NE moremo biti 100%, da vse vemo, kaj se je s hrano dogajalo. V vsakem koraku se lahko kaj zalomi. Kdo je kriv?

V tem primeru je proizvajalec vedel, da se hrano za avstralsko tržišče žarči in če bi bil dejansko odgovoren, bi jo testiral. Če greš na PubMed pogledat strokovne članke o žarčenju hrane vidiš, da je gora o tem raziskav, kako se kompozicija hrane dejansko spremeni, ko gre čez žarčenje. Npr. sploh vrednosti taurina so zelo občutljive, pa vemo da je življenskega pomena za mačke! Tako da podatki o spremembah sestave hrane po žarčenju so zelo dostopni, jasni in jih lahko še vsak laik kot sem jaz v nekaj minutah najde. Da se na to izgovarja prozivajalec, ki dela mačjo hrano, je nedopustno.

Druga zgodba je ta, da je moral proizvajalec po nalogu sodišča razkriti vso dokumentacijo. V njej pa najdemo tudi to, da ne drži njihova najmočnejša marketinška premisa, da je hrahna regionalnega razvoja. Ker jo izvažajo v Evropsko unijo, kjer meso iz njihove države ni dovoljeno, morajo delati piščančjo moko v ZDA, v Kentuckyju, ki je država z najmočnejšo perutninarsko predelovalnalno idustrijo. KFC, Kentucky Fried Chicken. Stavit grem kar hpčete, da se za pasjo hrano uporabljajo stranski produkti in odpadki piščanjčje idustrije, ne piščančja prsa.

In kaj je nauk te zgodbe? Kot potrošnik je treba spraševati, preverjati, se pozanimati. In če hočeš dejansko vedeti, kaj ješ, danes, v globalizirani prehranski trgovini, je edina gotova zadeva domače in lokalno. V mojem primeru je zame to da greš sam v klavnico.

Me pa dejansko zanima, kakšna zakonodaja velja za uvoz živalske hrane v Eu. Če kdo ve, kje se to bere, naj posta.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #709 : 09 September 2010, 19:22:54
Zanima me, kako bi šlo, da bi mu npr. dajala zjutraj brikete, zvečer pa surovo meso (v večini divjačino če bi jo lepo prenašal, pa kakšne svinjske hrbte, krače, sapnike, včasih piščanca,.). A lahko štartam direkt z divjačino ali ne? Ker piščanca me je ful strah zaradi kosti, čeprav vidim, da pri vas niso problematične.  ???

V bistvu ne vem, kako bo tvoj pes reagiral samo na meso, to je čisto odvisno od individualnega psa. Srna kot taka ni težavna, po mojem je to kar nevtralno meso, ni zelo mastno. Piščance se priporoča predvsem zato, ker imajo cca 30% kosti, ker psi na začetku, ko gredo na surovo, imajo lahko mehke kakce (ker briketi pomagajo vezati vodo in so kakci na videz formirani). Če boste dajali pol briketov, problema tekočih kakcev skoraj zagotovo ne bo (tudi jaz sem tako začela, preden sem se pozanimala, bolj po naključju, surovo za večerni obrok).

Bo pa mogoče vseeno mehkejši kakec, če boste dajali le srno, ker je to pač samo meso. To marsikoga potem odrne, se ustrašijo, da je pes občutljiv/alergičen/ne prenaša... Pa je problem pravzaprav pomanjkanje kosti.

Kosti so pomembne tudi za vnos kalcija, če dajemo dolgoročno le meso, bomo dali preveč fosforja v primerjavi s kalcijem.

Mislim pa, da ne bo kake katastrofe, če nabavite srno in date manjšo količino, npr 100 gramov in počakate kak dan, da vidite, kako bo pes odreagiral. Piščančje kosti pa niso problematične, samo kosi morajo biti primerni psu. Za vašega na slikci ne morete dajati vratkov in perutničk in posameznih hrbtov, ker jih bo kuža samo pogoltnil (za njega bodo veliki kot bombon). Pes mora kos malo pogristi in za vašega psa bo primerno velik kos npr. cela piščančja prsa s kostjo (ta je res najmehkejša, kar jih je), potem pol celega piščanca... perutnina kot pravi fero ima lahko prebavljive kosti. čeprav se nam zgleda grozno, ko lomijo bedra, pa so te kosti votle in zelo zelo tanke. Le kak mlimeter, medtem ko npr svinjska krača je že kake 3 mm debela. Kost noga krave pa je debela že cel centimeter. Grozno trda, težko prebavljiva in bo slej kot prej nalomila zobe vašemu psu. Poskusite kurje kosti zdrobiti s kladovom. En zamah in so zdrobljene. Poskusite isto z mozgovo govejo kostjo - ne gre. Rabite macolo.

Kasneje boste poskusili občasen večji kos svinjskega hrbta, npr. cca 30 cm dolžine za vašega psa. Napredujte pa počasi, najporej en vir proteinov kaka dva tedna, nato počasi drug protein za nekaj tedno, nato tretji... Šele po kakih dveh tednih pokusite z rezino jeter. Konzervativno in počasi (po organih so lahko mehkejši kakci).

Sapniki in take zadeve, goltanci so super zadeva za zobe, če le lahko nabavite. Nič se ne more zataknit, ker to v bistvu ni kost, ampak šteje pod meso in je ogromno kolagena notri (super za sklepe). In po mojih izkušnjah so kakci prav perfektni po hrustančastih zadevah.



Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #710 : 10 September 2010, 01:41:09
Ja nič, če si prepričana, da je hrana kriva, greš po principu ločevalne diete. Kot glavno hrano dajaj proteine, za katere veš, da nima po njih težav. IN potem daj pikico problematične hrane. Čisto po malo in nato opazuj spremembe. Prave ločevalne diete naj bi trajale od 6 do celo 13 tednov (študije pravijo različno).

Problem je, da veze nimam, kaj bi ti proteini naj bili, od enega samega pa ne dobim vsega, torej mesa, kosti in organov. Poleg tega je kar nekaj novih zadev zdaj, srna, pa tokrat je prišel jelen namesto srne, kosti so tu in tam jagnječje (glava), organi tudi, kolikor jih pač dobim, ostalo pač piščančje. Zaenkrat ni možnosti, da bi dobila vse od ene živali. Na izključno govedini pa smo že bili nekaj časa in tudi ni bilo optimalno, trenutno je pa itak alergena (so mi razložili, da alergološki testi pokažejo neko trenutno stanje, ki pa se lahko seveda sčasoma tudi spremeni - jupi  :-\ ). Res ne vem več. Včasih se mi zdi, da bi najraje vrgla puško v koruzo, in tudi ne vem, kam se naj obrnem po pomoč. Mogoče skočim čez mejo kakega homeopata pogledat?  ???

Seveda bi lahko bili mačji briketi.... (mačko na surovo in problem solved:)

Ja saj jaz bi jih dala na surovo, ampak kaj ko ena absolutno zavrača surovo (razen miši, ki jih ulovi) in ko nimajo fiksne ure hranjenja. Briketi so skozi na voljo, zraven si lovijo miši in občasno kakega ptiča. No, saj ene dobre 50% surovo prehrano že imajo, meni pa trenutno primanjkuje časa in energije za kaj več.

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #711 : 10 September 2010, 07:37:18
Taar, hvala.  ;D   Bom resno razmislila o tem, pa se pozanimala še na ostalih forumih.. Trenutno tako ne morem uvajati nič novega, ker ima trenutno probleme s prebavo že zaradi briketov.



Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #712 : 12 September 2010, 15:47:07
Eno vprasanje za tiste ki dajete zajca (surovega ali kuhanega)..pri nas fantje dostikrat prinesejo domov par poljskih zajcev (direkt iz polja :) ) ki je psom slasten..a dajete s kostmi ali obrezete meso? Imam sicer pse z mocnim ugrizom, samo se mi zajcje kosti vseeno zdijo sumljive.

Pa se ena stvar, o kateri smo se te dni pogovarjali in sicer glede razkuzevanja hrane s klorom..prijatelj ki je kirurg, specializiran na vec podrocjih v medicini pravi da je pametno npr. namocit meso v vodo in dodat kapljico klora, potem pa samo oprat. A kdo to prakticira?

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #713 : 12 September 2010, 15:48:48
Aja, to s klorom je misljeno za divjacino.

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #714 : 12 September 2010, 20:27:57
Zajca s kostmi vred, divjačina brez klora.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #715 : 12 September 2010, 21:50:25
Mesa ni treba prati v razredčenem kloru. Vem, da to obstaja, celo industrijska perutnina se tako redno pomiva, vendar po moje ni potrebno. Jaz še nikoli nisem.

Zajec je ikej, tudi če daš celega, neodprtega (ali na pol odrtega). Kosti so mehke, takoj za piščančjimi in jih pojedo tudi majhni psi.

Edina težava pri zajcih zna biti kockidiozan, zajti imajo te organizme lahko v črevesju in iztrebkih. Lahko preveriš pri lokalnih oblasteh, kakšno je stanje populacije zajcev (lokalna inšpekcija) in vsekakor zajcem odstrani črevesje.
http://www.delo.si/svetovalnica/veterina/odgovor/1352



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #716 : 12 September 2010, 21:56:26
No, ko že tako ponavljam o prehranskih prevarah, ravno včeraj je bil v Sobotni prilogi članek 'Ko nas preplavljajo ponaredki, ki pravno formalno to niso'. Govori o človeški prehrani, ampak živalska je še manj regulirana.
http://www.delo.si/tiskano/html/zadnji/Sobotna+priloga

Takole se začne:
''Ti sploh ne veš, koliko je mafije pri živilih, je stavek, ki ga je znanki, strokovnjakinji in dobri poznavalki razmer v slovenski mlekarski panogi, ne tako davno v neformalnem pogovoru o razmerah na odprtem prehranskem trgu navrgel pomemben član takratne vladne ekipe.''

In ko sem že nad Actimelom bentila, glej si ga no, to sploh niti jogurt ni...

''Zavajajoči nadomestki

Posebno poglavje so mlečni pripravki, narejeni iz mlečnega prahu in vode, torej niso narejeni iz osnovne surovine mleka. »Med mlečne pripravke sodijo tudi znani jogurtovi pripravki in napitek Activia, ki je prav tako narejen iz jogurta, le da je ta termično obdelan, dodano pa mu je lahko tudi nekaj mlečnega prahu. Na Actimelu recimo pa lahko preberete, da je to mlečni jogurtov pripravek.« Problem je lahko način trženja, ker se ta nadomestek trži skupaj s tako imenovanimi originali in zaradi relativno ugodne cene posežemo po njem, ne da bi prebrali, iz česa je narejen. K temu gotovo izdatno pripomore tudi poudarjena promocija proizvajalca, ki »preglasi« vse druge, tudi domače proizvajalce sorodnih izdelkov iz mleka kot osnovne surovine.''


In to kar vsak dan jemo, da bomo zdravi, izbiramo kruh bolj temne barve, ki je ziher bolj zdrav:

''Če nismo dovolj pozorni in natančni, lahko namesto želenega polnozrnatega ali črnega kruha kupimo kruh, ki je samo videti polnozrnat, črn, v resnici pa je to kruh iz bele moke, pobarvan z ječmenovim sladom ali praženimi zrni žita.''



Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #717 : 13 September 2010, 01:42:59
Mesa ni treba prati v razredčenem kloru. Vem, da to obstaja, celo industrijska perutnina se tako redno pomiva, vendar po moje ni potrebno. Jaz še nikoli nisem.

Zajec je ikej, tudi če daš celega, neodprtega (ali na pol odrtega). Kosti so mehke, takoj za piščančjimi in jih pojedo tudi majhni psi.

Edina težava pri zajcih zna biti kockidiozan, zajti imajo te organizme lahko v črevesju in iztrebkih. Lahko preveriš pri lokalnih oblasteh, kakšno je stanje populacije zajcev (lokalna inšpekcija) in vsekakor zajcem odstrani črevesje.
http://www.delo.si/svetovalnica/veterina/odgovor/1352
Ne, crevesja ne dajemo.
Poznam vzreditelje ki so jim sla cela legla zaradi Coccidie. Folk se najbolj boji parvo, vendar je ta takoj za njim ali pa kar na istem mestu, vsaj pri nas.

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #718 : 13 September 2010, 22:50:15
Dostikrat na forum za surovo pridejo lastniki psov z rakom in jih zanima, če bi jim surovo pomagalo ali škodilo. No, to je nedavna študija o miših s tumorji, ki so jih hranili z visoko mastno dieto z malo oglj. hidratov, cela študija:
http://www.nutritionandmetabolism.com/content/pdf/1743-7075-7-74.pdf

Povzetek:
The Ketogenic Diet Reverses Gene Expression Patterns and Reduces Reactive Oxygen Species Levels When Used as an Adjuvant Therapy for Glioma
Phillip Stafford , Mohammed G Abdelwahab , Do Young Kim , Mark C Preul , Jong M Rho  and Adrienne C Scheck

Nutrition & Metabolism 2010, 7:74doi:10.1186/1743-7075-7-74
Published: 10 September 2010

Abstract (provisional)

Background
Malignant brain tumors affect people of all ages and are the second leading cause of cancer deaths in children. While current treatments are effective and improve survival, there remains a substantial need for more efficacious therapeutic modalities. The ketogenic diet (KD) - a high-fat, low-carbohydrate treatment for medically refractory epilepsy - has been suggested as an alternative strategy to inhibit tumor growth by altering intrinsic metabolism, especially by inducing glycopenia.

Methods
Here, we examined the effects of an experimental KD on a mouse model of glioma, and compared patterns of gene expression in tumors vs. normal brain from animals fed either a KD or a standard diet.

Results
Animals received intracranial injections of bioluminescent GL261-luc cells and tumor growth was followed in vivo. KD treatment significantly reduced the rate of tumor growth and prolonged survival. Further, the KD reduced reactive oxygen species (ROS) production in tumor cells. Gene expression profiling demonstrated that the KD induces an overall reversion to expression patterns seen in non-tumor specimens. Notably, genes involved in modulating ROS levels and oxidative stress were altered, including those encoding cyclooxygenase 2, glutathione peroxidases 3 and 7, and periredoxin 4.

Conclusions
Our data demonstrate that the KD improves survivability in our mouse model of glioma, and suggests that the mechanisms accounting for this protective effect likely involve complex alterations in cellular metabolism beyond simply a reduction in glucose.

Vedno pravim, da morajo psi jesti mastno meso oziroma jim maščobe ne smejo biti prikrajšane (viva la svinjina!). Če berete celo študijo, navajajo da so mastne diete pomagale tudi pri epilepsiji in nevroloških težavah.



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #719 : 14 September 2010, 08:10:36
Katero še meso, poleg svinjine, bi bilo malo bolj mastno?
Ljudje so zmeraj pravili, da je psu pred zimo dobro dajati bolj mastno hrano.