Surova hrana

irenchy · 1189082

Pinky

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Odgovori #720 : 14 September 2010, 11:29:21
Takole, da se še jaz javim. Jaz sem do sedaj psom dajala 1-2x na teden, bolj kot posebni dnevi oz. priboljšek. ampak ker vidim kako jim ta hrana odgovarja, sploh glede prebave, sem se odločila da jo bomo počasi vpeljali kot stalnico. Sem kar dosti izvedela tukaj, me pa ena stvar zanima, ne vem ali sem spregledala. Kako dozirete količino mesa za psa. Recimo koliko mesa na kg pasje teže zadostuje?

LP Ika


Pinky

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Odgovori #721 : 14 September 2010, 11:48:49
Sem že našla in si približno preračunala.

LP Ika


habitus

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #722 : 14 September 2010, 14:39:18
Tudi mene zanima glede maščob. Na forumu o tekmovalnih hrtih sem prebrala, da je priporočljivo dajati hrtom mastno meso. Sama imam greyhounda in sem ga nameravala malo porediti, ima 31 kg in sem mu količino hrane povečala iz 600g na 800g pa se ni nič zredil, zadnja 3 rebra me motijo, ker se vidijo. Zgleda, da mu dajem premalo mastno meso. Hranim ga z divjačino in mesom, ki ga dobim v klavnici ter z mesom, ki ga dobim iz krače. Je pametno prositi v mesnici za maščobo, ki ostane, potem ko obrežejo meso za prodajo?

Nina H.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #723 : 14 September 2010, 17:06:59
Mastno je meso, ki na poglčed zgleda marmorirano, divjačina je čisto dietna. Kakšni svinjski deli okrog reber znajo biti mastni. Potem je kar precej maščobe na malo starejšem jagnjetu, govedina tako in tako. recimo goveji jezik je pri korenu zelo masten, pa okoli scra je belo od maščobe. Včasih obrežejo ovco, ves loj gre dol, če kje to dobite kot ostanek, bi lahko tudi vmes kdaj dodal. Tako da če dobite kje zastonj tudi govejo maščobo, zakaj pa ne. Ampak spet jaz ne bi pretiravala in hranila samo loja, mogoče vmes za dodati kot del obroka, pa ne vsak dan spet. Možgani so zelo mastni (in imajo veliko omega 3), ampak začeti je treba z eno žličko, ker lahko zmehčajo kakec.

Seveda ni za pretiravati, da ne nakopljemo kake trebušne slinavke, ampak ni pa prav, da bi vso maščobo dol postrgali in dajali piščanca brez kože in bele ribe. Dietno meso je primerno za ljudi, psi pa za energijo najhitreje ponucajo maščobo (primer vlečnih psov, ki so celo zimo preživeli na tjulenji maščobi).



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #724 : 14 September 2010, 17:18:02
Sama imam greyhounda in sem ga nameravala malo porediti, ima 31 kg in sem mu količino hrane povečala iz 600g na 800g pa se ni nič zredil, zadnja 3 rebra me motijo, ker se vidijo. Zgleda, da mu dajem premalo mastno meso. Hranim ga z divjačino in mesom, ki ga dobim v klavnici ter z mesom, ki ga dobim iz krače. Je pametno prositi v mesnici za maščobo, ki ostane, potem ko obrežejo meso za prodajo?
Nina H.

Jaz vseeno ne bi pretiravala z maščobo. Ne bi je obrezovala dol, vseeno pa pazi pri dodajanju samo mastnih delov. Najprej poskusi s povečevanjem količine običajne hrane, predvsem mesa. 31 kg ima zdaj, ko se ti zdi presuh (razen seveda če zgleda kot tipičen hrt, verjetno so običajno bolj pri ta suhih). No recimo lahko si zamisliš, da bi tehtal 34 kg in komot pomnožiš s 3%, dobiš en kilogram. Lahko povečaš postopoma. Jaz imam filing, da svoje šeltije hranim najmanj 3% teže (ne tehtam, dajem na uč). V kalvnici verjetno dobivaš goveje /telečje meso? Poskusi zbrskat še svinjske hrbte ali prsne kosti za kosti. Gor je kar nekaj vidne maščobe. Mojadva šeltija sta včeraj pojedla vsak eno prsno kost, pa je to kar velika stvar, dolga 30 cm.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #725 : 14 September 2010, 18:17:26
Pa saj 31kg za greyhounda sploh ni tako malo  ???


galgo

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #726 : 14 September 2010, 18:57:59
Ja, kolikor sem jaz seznanjena z greyhoundi to tudi ni malo. Zadnja tri rebra se mu pa itak morajo videti. Mi imamo sicer španskega hrta, pa ima 70 plečne pa 28 kg. Pa je veterinar rekel, da je ravno tak, kot mora biti. Pa ni pretiran suhec, je kar krepek in ima tudi kakšno mišico na sebi.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #727 : 14 September 2010, 19:27:55
Saj zato. Za greyhounde je nekje 32max (odvisno od velikosti, seveda).


habitus

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #728 : 14 September 2010, 19:45:10
Zmotila, sedaj ima 29 kg, takrat ko je tekmoval pa 31,75. Jaz bi mu rada dodala samo kakšno kilco za zimo, ker ga ne oblačim. Seveda je normalen, ni presuh, ampak kot pravim...za zimo:)
Ja, odvisno od velikosti, imajo tudi po 40kg.



habitus

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #729 : 14 September 2010, 19:49:01
Nimam pojma kaj dobim v klavnici, sem šla šele prvič iskat meso. Po moje govedino. Je pa v nedeljo dobil kračo, seveda sem meso odrezala, pustila sem mu ravno toliko da trga-za zobe. Je bil sit še cel dan.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #730 : 14 September 2010, 20:15:29
Čisto v redu bo, da samo malo povečaš dozo hrane na ciljno kilažo.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #731 : 14 September 2010, 20:39:49
habitus, ne vem, če je ravno pametno redit greyhounda samo zato, da ga ne oblačiš  :-\
In 40kg je definitivno preveč.


habitus

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #732 : 14 September 2010, 21:51:57
habitus, ne vem, če je ravno pametno redit greyhounda samo zato, da ga ne oblačiš  :-\
In 40kg je definitivno preveč.

Okej, povsem narobe si me razumela.

-Nimam namena redit psa, zato da mu ne bo treba nositi plaščka.
Še preden sem dobila svojega hrta, mi je bilo rečeno, da morajo hrti nositi plaščke, ker nimajo nobene maščobe in še zaradi njihove majhne oddlakanosti in skoraj golih trebuhov. Zato imam doma 2 plaščka, ki sta bila uporabljena samo enkrat, to pa zato, ker moj pes sovraži plaščke. Ni šans, da bo on šel v plaščku na sprehod in ga niti ne silim v to. Poskrbim pa, da je na sprehodu vedno v gibanju, da ga ne začne zebsti. Prav tako ne prenaša biti doma pokrit z odejami, ker vse zbrca dol.


Torej, psi pozimi še hitreje izgubljajo svoje maščobne zaloge. Pes pasme hrt, ki pa nima skoraj nič maščobe pod kožo pa lahko še hitreje izgubi na teži.  Vsak izgubljen kilogram pri hrtu se zelo zelo opazi. Zato sem prepričana, da mu en dodaten kilogram ne bo nič škodil.

-Kaj preveč? 40 kg za hrta? Ne, ker poznam prav dotičnega psa s 77cm in 40kg.



Lep večer, Nina H.



Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Odgovori #733 : 14 September 2010, 21:52:41
Poredit za zimo? Oprosti ampak meni se to neumno bere. Ko stisne mraz mu povečaš porcijo - če začne hujšat. Ker ni drobižek, ga na (aktivnem) sprehodu ne bi smelo zebst.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #734 : 14 September 2010, 21:56:51
Ja, Habitus, občutno preveč. Če si hotela imet "tank", bi si nabavila kaj drugega in ne hrta! A zdravstvene posledice te nič ne skrbijo? Meni se zdi presežek 8kg pri taki teži že alarmanten (govorim o omenjenem hrtu s 40kg).


habitus

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #735 : 14 September 2010, 22:32:50
No pa da napišem še enkrat: Govorim o 1-2kg za 30kg težkega psa, ne govorim za čivavo.


Ko stisne mraz mu povečaš porcijo - če začne hujšat.
Ja, tako je, hvala, samo to me je zanimalo. Saj moj prvi post o maščobah je bil ravno to- ali povečati porcijo (kar mi je že Taar napisala, hvala) ali dodati maščobe.

Poznam tudi nekatere  kratkodlake pse, ki so bolj "zmrznjene sorte", ki jih zebe že pri 15-ih stopinjah in jih lastniki oblačijo. Ja, pač jih zebe, nimaš kaj.

Ja, Habitus, občutno preveč. Če si hotela imet "tank", bi si nabavila kaj drugega in ne hrta! A zdravstvene posledice te nič ne skrbijo?

A je tole malo sarkastično rečeno, Yo? Ne maram sarkazma na forumih in se tudi tega ne grem, ti bom pa vseeno odgovorila.

Prvič: Nisem si nabavila hrta, je posvojen tekač. Jaz si psov ne nabavljam. Če pa bi se odločila za mladiča, bi ga kupila pri dobrem vzreditelju.

Drugič: Od kje to, da si želim imeti "tank"? Kaj je zate "tank"? Zakaj si sploh uporabila besedo "tank" in s tem mislila na žival oz. psa? Še ta tretjič povem, da me je samo zanimalo, kako psu pridobiti 1kg in ne iz njega narediti 60 kilogramskega psa.

Tretjič: Kakšne zdravstvene posledice? 
Mogoče si ne znaš predstavljati hrta s plečno višino 77cm. Moj ima "samo" 70cm pa ima 30 kg, kaj šele hrt s 77cm. Povsem normalno je, da ima tako velik hrt 40 kg in se mu še vedno vidijo rebra, ker je itak sama mišica, mišica je pa težka.

Lahko noč, Nina H.





Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #736 : 14 September 2010, 23:04:47
Govoriš o greyhoundu. Višina je do 71 cm in posledično teža do 32 kg.
Kaj zdaj tu ni jasno?
In ja, je normalno, da se psu takega tipa vidijo rebra in ni nobene potrebe po tem, da se ga zredi kot pitano gos.
Sarkazma tukaj ni čisto nič.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #737 : 14 September 2010, 23:14:00
Na sprehodu sem enkrat srečala lastnico lastnico greyhounda, ki mi je povedala, da ima njen pes 40 kil. Glede na to koliko so lahko veliki in mišičasti me to niti ne čudi.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #738 : 14 September 2010, 23:18:29
Govoriš o greyhoundu. Višina je do 71 cm in posledično teža do 32 kg.

76 pri samcih, sem pozabila dopisat, pa tisti imajo nekje malo pod 40kg, tako da tvoj pri 70cm ima čisto OK težo  8)


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #739 : 14 September 2010, 23:31:00
habitus, imaš kakšno sliko svojega sicer?


habitus

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #740 : 15 September 2010, 00:06:11
Yo, oprosti, ampak res si naredila cel halo iz mojega vprašanja. Sploh ni bilo potrebe. Ne vem, če si razumela moje prvo vprašanje o maščobah, ker me še vedno skušaš prepričati, da naj ne zredim svojega psa za 10kg. To mi sploh nikoli na misel ni prišlo.

Na forumu o tekmovalnih hrtih je Mark schlegel napisal tole:
"Fat is the most readily available source of energy for dogs and too many trainers try to feed their dogs as if they are human (i.e with lean meat)."
Ann Karamoutzos je napisala tole:"The low fat can be a problem too."

In še tole: "The most obvious is fat content. Greyhounds NEED fat in their diet. It is the primary source of useable energy in their food.

Zato sem tukaj tudi postavila moje vprašanje.


in ni nobene potrebe po tem, da se ga zredi kot pitano gos.

Še četrtič:

Še ta tretjič povem, da me je samo zanimalo, kako psu pridobiti 1kg in ne iz njega narediti 60 kilogramskega psa.


76 pri samcih, sem pozabila dopisat, pa tisti imajo nekje malo pod 40kg, tako da tvoj pri 70cm ima čisto OK težo  8)

Torej, smo končno prišli do tega, da hrti, ki spadajo med večje, imajo lahko 40kg.

Seveda je normalen, ni presuh, ampak kot pravim...za zimo:)

Na sprehodu sem enkrat srečala lastnico lastnico greyhounda, ki mi je povedala, da ima njen pes 40 kil. Glede na to koliko so lahko veliki in mišičasti me to niti ne čudi.


Ja res je, mišica je težja od maščobnega tkiva.

habitus, imaš kakšno sliko svojega sicer?

Evo ga.




LP, Nina H.









Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #741 : 15 September 2010, 00:13:31
Đizs... Tvoj pri 70cm ne spada med večje kot prvo. In kot drugo, se meni ne zdi ravno mišičast, tako da ja... potem tudi teže ni. Ampak sodim samo po tej eni sliki, seveda.
p.s. Zakaj toliko poudarjaš tekmovalne hrte? A tvoj ima treninge, napore, da bi ga naj tako hranila?


habitus

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #742 : 15 September 2010, 00:44:49
Đizs... Tvoj pri 70cm ne spada med večje kot prvo.

Moj ima "samo" 70cm pa ima 30 kg, kaj šele hrt s 77cm.
Iz tega stavka se da razbrati, da moj ne spada med velike, ker ima 70 cm, medtem ko imajo drugi tudi 77cm.

In kot drugo, se meni ne zdi ravno mišičast, tako da ja... potem tudi teže ni. Ampak sodim samo po tej eni sliki, seveda.

Ja normalno, da je nabildan, saj je tekmoval. In tudi zdaj ne živi življenja upokojenca, vsak dan 2 uri zunaj, šprinti, dirkanje z drugimi psi, počasen tek z mano, itd...Da vidiš njegov volumen mišic, ga moraš pogledati od zadaj, da lahko vidiš "napihnjena" stegna in od spredaj, da vidiš kako močan ramenski obroč ima. Razumem, da se iz te slike ne da videti tega.

Kopiram tekst iz spletne strani društva Hrtji svet Slovenije:
"Greyhoundi so psi močne, veličastne in proporcionalne konstrukcije, z veliko mišično močjo in simetrično strukturo. Telo je pravokotno, močno, mišičasto. Prsni koš je globok. Kosti so močne in čvrste, mišice jasno izražene pod kožo, ki je tanka, fina in elastična."

Galgi imajo medtem drugačno konstitucijo, njihove mišice niso kratke in napihnjene, ampak imajo dolge mišice, primerne za tek na dolge razdalje, greyhoundi so šprinterji, zato imajo mišice krajše in napihnjene.

Ojoj...
Mene je samo zaskrbelo, da mu dajem mogoče premalo maščob.
Drugače pa se je tekst iz foruma za tekmovalne hrte navezoval na posvojene hrte hranjene s surovo prehrano, naslov teme je bil Pets and Meat in se ni šlo za prehrano tekmovalnih hrtov. Čeprav sem kopirala tekst iz foruma za tekmovalne hrte, je tam kljub temu posebej prostor za debate o posvojenih hrtih.

Zakaj toliko poudarjaš tekmovalne hrte? A tvoj ima treninge, napore, da bi ga naj tako hranila?

Kako ga pa hranim? Hranim ga popolnoma enako, kot hranite vi tukaj, ki sodelujete in sprašujete v tej temi. Sprašujem samo to, koliko so pomembne maščobe v prehrani.







Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #743 : 15 September 2010, 01:49:58
Začetno vprašanje je bilo pomen maščobe v prehrani in hipotetično vprašanje, kako zrediti psa.

Zakaj poudarjamo pomen maščobe? Kar je habitus linkala:
"Fat is the most readily available source of energy for dogs and too many trainers try to feed their dogs as if they are human (i.e with lean meat)."
Ann Karamoutzos je napisala tole:"The low fat can be a problem too."

In še tole: "The most obvious is fat content. Greyhounds NEED fat in their diet. It is the primary source of useable energy in their food.''


To ne velja le za tekmovalne hrte, to velja za VSE pse. Namreč nimamo prave predstave, koliko maščobe je normalno dajati psu. Mi imamo v mislih meso, ki ga mi jemo in smo ga navajeni. Redki med nami si zaželi zrezka s krogom maščobe naokoli ali kupi svinjino s centimetrom plasti maščobe. Takih jedi enostavno nočemo in ne delamo več. Navajeni smo na puranje prsa, nemastno mleto govedino, osliča in mislimo, da bomo s tem delali uslugo psu.

Po drugi strani seveda ni pametno hraniti zelo veliko (izključno) maščobe, ker lahko pri psih, ki bi bili k temu nagnjeni, sproži napad slinavke. Vse po zdravi pameti, obrezovati maščobe pa psu ni treba.

Ko pa kdo napiše, kaj občasno hrani psu ali s čim je poskusil, so to obvezno fileji piščanca, pa kaka bela riba (ni čudno da pes zaviha nos), zato se mi zdi vredno izpostavljati da so maščobe fajn stvar.  Okej, za začetek so piščanci okej, ampak da bi dolgoročno hranil piščančje prsi, belo ribo in purana - to je zelo uboga, nezadostna hrana za psa. Rdeče meso, rdeče meso, rdeče meso večjih prežvekovalcev (ki je ponavadi tako in tako malo bolj mastno). Tudi če bi hranili le srne (cele), bi dobili več maščobe noter, kot jo dobimo v Nimrodovih obrezkih. Recimo že mlad jagenjček ima veliko maščobe po telesu, kar dosti loja, čeprav se pas na travi.



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #744 : 15 September 2010, 06:35:47
Eno vprašanje: Starju očitno ne pašejo "močne" hrane kot je Acana in Orijen, ker dobi redek iztrebek. Poleg LB je jedel tudi Lamb&Apple. Predvidevam, da zaradi večje vsebnosti mesa, ker pri manj kakovostnih briketih je bilo kolikor toliko vredu. A lahko potem pričakujem, da mu tudi surova hrana ne bo odgovarjala?  ???



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #745 : 15 September 2010, 08:29:57
Joj jaz bi rekla da briketi in surova hrana je čisto drugi svet. Eno je predelano, drugo pa v naravni obliki in mislim da primerjave ni. Edini način je da probaš, ampak kot je že bilo napisano, z eno vrsto mesa in postopno, če recimo pes še tega nikoli ni jedel.

Koliko časa ste pa na acani/orijenu?


Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #746 : 15 September 2010, 08:50:37
Najprej 2 ali 3 žaklje Acane LB, sedaj pa še 1 žakelj Lamb&Apple. Se pravi nekje slabe 2 meseca.



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #747 : 15 September 2010, 09:21:51
Jaz mislim da se ti splača probati, ker očitno njemu briketi sploh ne pašejo. manj kvalitetni itak naredijo bolj kompakten drek običajno, samo saj si sama napisala da ni bilo čisto ok... ne vidim smisla zakaj siliti psa v briekte če mu ne paše oz nima ok prebave. pač pes je bolj občutljiv in dejstvo je da bo rabil verjetno več ukvarjanja na področju hrane. osebno vem da bi mu brikete ukinila in probala čisto drugo prehrano. za zgubiti nimaš dejansko nič...


Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #748 : 15 September 2010, 09:51:18
Tud jaz razmišljam nekako tako. Sej ne bom rekla, da iztrebek nikoli ni bil ok. Ne vem, mogoče jaz preveč kompliciram, ampak meni se iztrebek ne zdi ok, če je tak, da ga nikoli v celoti ne moreš pobrati iz trave. Vedno ostane še razmazano.



Pinky

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Odgovori #749 : 15 September 2010, 12:29:41
Zdajle sem klicala v eno mesnico tu pri nas in imajo za pse narejene pakete. Eno je mleta drobovina, drugo pa mleta glava brez kosti. Vse po 0,50€ na kg. Prav hidičevo iščem vse povsod da bi našla te mesnate dele.
Zdaj me pa zanima, ali mleta glava brez kosti spada pod čisto meso?

LP Ika