Surova hrana

irenchy · 1189080

kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #780 : 16 September 2010, 16:50:33
Če je že dobil kosti, potem je dobil ovčje - ponavadi hrbte, sem pa tja piščančje, ko je dobil govejo golen jo je dobil toliko da je zgrizel mehki del, mu nikoli ni bilo dovoljeno da bi zagrizel v trdi del goveje goleni, ker jo je v bistvu z enim ugrizom prelomil in ko jo je imel enkrat prelomljeno jo je dal še na dva dela in potem pojedel, to je naredil samo enkrat in nikoli več, ker, ne hvala, celo noč smo bili pokonci, ker je za moje pojme požru prevelike kose kosti. No takrat je proti jutro to vse izbruhal, ampak ga ni bilo prijetno gledati, ker on sila ne rad bruha in je sproti požiral nazaj, čeprav bi moral zbruhati ven. Na koncu je sicer šlo ven, ampak je bilo mučno in dolgotrajno.

Zato sem pa tudi postavila vprašanje koliko so kosti nujne pri taki prehrani  ;) Hvala za vse odgovore, bom poskusila manj paničarit in mu parkrat tedensko dovolila pojesti kosti  :-\ ;)


habitus

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #781 : 16 September 2010, 16:56:02
Upam, da se bo habitus še naprej družil...  :)


O seveda, saj se gre za zdravje mojega psa. :)

Hvala za tekst o maščobah.



LP Nina H.




Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #782 : 16 September 2010, 17:00:02
Najprej sem mislila da požira tako velike kose ker se počuti ogroženo, ampak ni to to. Enostavno, ko so dovolj veliki da jih požre, jih bo požru, brez kaj. In mi to seveda ni všeč, ker se mi ne zdi lih varno. So pa seveda vse kosti z mesom, kitami itd. Najprej potrgajo dol meso in kite, potem pa se lotijo samih kosti, no nemška doga kosti zdrobi v primerne kose po njegovem mišljenju in jih požre, obe punci pa normalno zgrizeta kosti, kot je treba.

Ja, tako pač psi jedo, to ni nič nenavadnega. On je pač velik pes in se nam zdi, v primerjavi z recimo pol manjšim psom, da golta abnormalno velike kose. Ampak recimo moji šeltiji kos perutnine zagriznejo približno 5x, preden vse skupaj pogoltnejo. Pomembno je dajati primerno velike kose lahko prebavljivih kosti, pa je vse v redu. Vsak pes ima svoj stil.

In se seveda držati razmerja 80% mesa, 10% organov in 10% kosti (kakšni psi potrebujejo do 20% kosti za stabilizacijo kakca, starejši psi pa mogoče celo manj kot 10%).

Aha, za velike pse so primerne tudi glave. Tako da če imate jagnječje glave, super, lahko celo telečjo daste dogi. Itak bo dve uri dol trgal vse mesnato, pa pojedel nosni pretin... Možhani pa so bogati z omega 3 (samo da so moji šeltiji čisto neopremljeni za tako minersko delo, zato sem kar s kladivom razbila).



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #783 : 16 September 2010, 17:03:32
Jah s temi kostmi jaz vedno paničarim  :-[

Jagnječjih in ovčjih glav se bo na koncu še preobjedel...


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #784 : 16 September 2010, 17:07:27
Jah s temi kostmi jaz vedno paničarim  :-[

Ena taktika je tudi dati dobesedno cel hrbet, pol ovce in pustiti, da je. Ko je kos tako velik, nič ne more, če ne grize. Recimo jaz v našem mesnem centru lahko dobim svinjske/telečje hrbte, enkrat je iz hladilnice prinesel dobesedno pol hrbtenice z vsemi rebri, meter dolgo in mi potem narezal na nekaj kosov za mojadva. Pa je ful poceni, celo zastonj mi včasih dajo.

Jagnječjih in ovčjih glav se bo na koncu še preobjedel...

Mi smo do zelenega fovš za te glave!!!! Glih jagnječjih ne dobim, moram zvohat en vir...



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #785 : 16 September 2010, 17:16:09
Mi smo do zelenega fovš za te glave!!!! Glih jagnječjih ne dobim, moram zvohat en vir...
Glede na to da smo mi zdaj prešaltali na to vrsto prehrane, ne bom preveč ponujala jagnječjih glav, no saj zdaj jih tak ne bomo imeli, šele spomladi, če se mi bo takrat zdelo, da jih bo za moje preveč, ti pa javim  ;) ... so pa sedaj na razpolago ovčja, no cele ovce v bistvu ( več pa ZS )  ;)


Pinky

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Odgovori #786 : 16 September 2010, 18:44:10
aja, sem pozabila povedati, da sem včeraj v knjižnjici zasledila Domačo pasjo kuharico in je kar nekaj dobrih idej notri.

LP Ika


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #787 : 16 September 2010, 19:03:22
Eh, pasje kuharice so ponavadi polne dodatkov in nasvetov kako solato zmleti med utekočinjena jetra, pa da je treba 20000 mg C vitamina na dan in še kaj bi se našlo. Edini recepti, ki jih potrebujemo, so poimenovanje telesnih delov živali, ki so nam na voljo.
Tale Domača kuharica je bolj podobna Sestri Vandelini kot hrani za mesojedce:
ribji cmočki, bogato obložena pica, z vampi nadevana kost iz listnatega testa... No go. Ljubezen do psa in čas, ki ga za pripravo pasje hrane porabimo v kuhinji je bolje, da so obratnsorazmerni:))

SEm pa zato, da če psi nimajo nobenih težav in če že nujno potrebujemo suhe priboljše (čeprav večinoma imam jaz v tuperverčku kar surove kosckice mesa), da si priboljške za narezat v kockice spečemo sami. Seveda kot izredni priboljški za trening, ne kot del rednih obrokov. Primer od Susan Garrett (nisem probala, ampak zgleda praktično za na trening):

Put into a Blender

3 raw eggs
1 can of sardines packed in olive oil
1 package (an inside sleeve not the entire box) of graham crackers (to bi bilo po naše lahko krušne drobtine ali nekaj takega, da drži skupaj)

Mix until liquidy then pour onto a cookie sheet and spread out. Back at 350 F (180 C) for approximately 20 minutes until it looks rubbery and light brown on top. Let cool then cut.



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #788 : 16 September 2010, 20:01:21
Glede "stabilizacije" kakcev; ker kosti, vsaj pri nas, ni vsak dan na sporedu, surovo meso ali drobovino zmeraj posujem z malo ovsenih kosmičev. Nekateri pravijo tudi s koruzno moko.

Glede pasjih kuharic.......tudi meni so malo smešne. Bral, prej prelistal sem samo eno (angleška avtorica, vzrediteljica buldogov.......če se dobro spomnim) in knjiga res spominja bolj na sestro Vandelino, kot pravi Taar. Mislim, da v knjigi veselo uporabljajo krompir....................za krmo psa :)



Pinky

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Odgovori #789 : 16 September 2010, 20:05:36
Saj to kuharico ne mislim, da bom zdaj vsak dan kuhala. Samo bolj za posebne priložnosti  ;D

LP Ika


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #790 : 16 September 2010, 21:34:27
Recimo jaz v našem mesnem centru lahko dobim svinjske/telečje hrbte, enkrat je iz hladilnice prinesel dobesedno pol hrbtenice z vsemi rebri, meter dolgo in mi potem narezal na nekaj kosov za mojadva. Pa je ful poceni, celo zastonj mi včasih dajo.

Hja, jaz sem pa fovš za to. Vsakič, ko grem k mesarju me čudno gleda, pa kaj hočem. Potem mi prinese tiste gole hrbte z rebri... kaj naj s tem, edino to dajo zastonj, saj ne misliš na to...?



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #791 : 16 September 2010, 21:42:24
Saj to kuharico ne mislim, da bom zdaj vsak dan kuhala. Samo bolj za posebne priložnosti  ;D
Smešno, ampak jaz sem s to kuharico začela. Za mladička sem miksala banano, papriko, mleto meso, jajce, kivi... mislim, da je to bilo to. Ker se mi je smilil samo s tistimi briketi. Potem pa nisem mogla verjet, koliko manj kakcev je bilo v primerjavi z briketi, pa bolj normalni so bili. Nato sem se odločila za izključno surovo meso s kostmi. Ko me vidi z vrečko, kar v krogih skače : ).



Pinky

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Odgovori #792 : 16 September 2010, 21:43:52
Te čudne poglede poznam. Zadnje dneve letam od mesnice do mesnice in iščem, kje imajo več na voljo.
No za svinjske zadeve sem se že z babico zmenila, da mi prišpara, ko bojo koline, govejega je pa res težko dobiti.

LP Ika


Pinky

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Odgovori #793 : 16 September 2010, 21:47:16
Ko me vidi z vrečko, kar v krogih skače : ).

Moji me te prve dni prav butasto gledaoi, s čim so si pa zdaj to zaslužili?

LP Ika


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #794 : 16 September 2010, 22:24:41
Hja, jaz sem pa fovš za to. Vsakič, ko grem k mesarju me čudno gleda, pa kaj hočem. Potem mi prinese tiste gole hrbte z rebri... kaj naj s tem, edino to dajo zastonj, saj ne misliš na to...?

Ma ja, jaz to vzamem. To drugače razrežejo v kosti za enolončnice. če vidiš, da prodajajo majhne svinsjke narezane kosti, je verjetno, da imajo tudi cele nerazrezane zadaj. Ni idealno, ker ni ravno mesnato, ampak to je le 1x tedensko. SEm pa enkrat trofnila svinjska rebra za prekajevanje in je vsak dobil kakih 15 cm tega (rebra iz hrbta pa še kar nekaj mesa). Dala sem jima zvečer na vikendu, ko smo imeli neko družinsko fešto (mi za mizo, psa pa v travi). In potem so moji sorodniki, ki so btw iz kmetov: to vse jim boš dala???? Oni pa pol pobirajo z mize kosti od pečenih kriminatelcev...



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #795 : 16 September 2010, 22:34:07
In kaj je s krompirjem narobe?


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #796 : 17 September 2010, 03:48:10
In kaj je s krompirjem narobe?

Nič, razen da ne sodi v naravno prehrano psov (kje je še kdo videl kakšnega volka, lisico, dinga ali psa kopat po zemlji in jesti krompir?).

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Pinky

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Odgovori #797 : 17 September 2010, 08:36:57
Sedaj šele ugotavljam, koliko snovi v briketih psi sploh niso potrošili. Če primerjam količino pojetih briketov in količino iztrebka, se vprašam, če so sploh kaj pokurili?
Zdaj so iztrebki velikoooo manjši, sploh pri tavečjem. On je imel vedno bolj mehko blato, zdaj s pobiranjem ni več težav. In tudi smrdijo ne tako kot po briketih.

LP Ika


Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #798 : 17 September 2010, 09:31:35
Jaz bom tudi danes Starju prvič dala surovo. Sem kupila piščančja prsa in pa celega piščanca. Razmišljam, da bi mu dala danes zvečer samo pol kg piščančjih prsi, da ne bo preveč. Ali mu dam raje cel kilogram?  ???  Sicer se mi zdi primernejša količina cel kilogram.



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #799 : 17 September 2010, 09:37:39
Maruša, Marši je včeraj prvič dobil prav surovo, surovo in sicer celega piščanca brez beder in perutničk  ;) ... priznam sem bila presenečena, kako je vse skupaj lepo grizel, glede na to kako se je ponavadi obnašal do kosti, ampak zgleda je bila res moja krivda, ker sem mu dajala premajhne kose.


Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #800 : 17 September 2010, 09:49:17
Hm.. se pravi, da je dobil manj kot kilogram hrane.

Ma, bom videla kako bo. Če bom videla, da ima ful premalo, mu bom dala pa še malo.



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #801 : 17 September 2010, 11:02:24
Ti računaš nekje 2-4% njegove telesne teže. Toliko mora pojest na dan. Zdaj je odvisno od tebe, ali mu dajaš enkrat ali dvakrat na dan. Če mu dajaš dva krat, potem tudi to dnevno količino razdelič na dva.
Je pa prav smeh, ko poslušaš krckanje kosti...



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #802 : 17 September 2010, 11:05:00
A, ja, tisto 2-4% telesne teže, to je nekje okvirno (orijentirno), ti boš itak videla čez čas, ali mu dajaš dovolj ali mu moraš povečati obrok, glede na njegova rebra :))



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #803 : 17 September 2010, 11:06:51
Maruša tisti piščanec je bil en obrok, Marshall dobiva dva obroka  ;)


Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #804 : 17 September 2010, 11:37:15
 Ja, saj tako sem mislila - večerni obrok, jutranjega je tako dobil.  :)



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #805 : 17 September 2010, 11:56:19
Nič, razen da ne sodi v naravno prehrano psov (kje je še kdo videl kakšnega volka, lisico, dinga ali psa kopat po zemlji in jesti krompir?).

Hm, moja psica ga ukrade, če ga le more...



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #806 : 17 September 2010, 12:07:29
Tudi moj je ze kradel in zvecil surov krompir iz njive :-[

battito animale


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #807 : 17 September 2010, 12:14:43
Glede krompirja je tako; eni ga dajajo, seveda kuhanega, samo tukaj je govora o surovi prehrani. Eni psi kuhan krompir prebavijo, eni ne, potem bruhajo. Naš prejšnji kuža, ga ni hotel povohat... vse iz posodice je zbrskal ven, samo to je pustil. Če pa je govora o temu, ali psi to potrebujejo v svoji prehrani, je odgovor; absolutno ne. Drugače moja soseda svojemu da tudi kos torte, pa sem prepričana da tega ne potrebuje.
Surov krompir, pa itak ni o.k., ne za nas, ne za njih.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #808 : 17 September 2010, 12:27:05
Kolikor vem, so psi dolgo jedli ostanke okoli človeških prebivališč in tako tudi preživeli. In pomoje je tudi krompir kdaj bil vmes?
Roko na srce dvomim pri tej "naravni" prehrani, da je nevemkoliko psov krave okoli lovilo npr.


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #809 : 17 September 2010, 12:32:14
Nimam nič proti, da se pse hrani s surovo hrano, če jim paše. Tudi za krompir mi dol visi. Svojim psom ga ne dajem, čeprav ga občasno ukradejo in požrejo.

Me pa moti tole poudarjanje naravne prehrane. Kaj je naravna prehrana psov? Hja, če poznamo nastanek psa kot živalske vrste, potem so to odpadki, raznorazni človeški odpadki. ;)

Pa še to - koliko dingov, volkov, psov smo že videli kopati krompir? Psa definitivno ja. Dingo? Volk? Koliko Slovencev jih je že videlo v živo, v naravi (ne v živalskem vrtu)? Kolikokrat pri hranjenju?

Dajte no. Naravna prehrana psov, glede na to, kako se hranijo volkovi in dingi v naravi? Hm, ja, malo zgrešeno iz več zornih kotov...

Sicer pa vašim psom privoščim vso surovo hrano, ki jo dobijo, da ne bo pomote. ;)