Surova hrana

irenchy · 1189115

Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #900 : 06 Oktober 2010, 07:35:10
A vaši psi vedno pojedo hrano, ki jo izbruhajo? Starju se je to včeraj prvič zgodilo, da je bruhal in je potem seveda vse skupaj pustil na tleh in se ni hotel niti dotaknit.



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #901 : 06 Oktober 2010, 08:12:19
Ja, moj po navadi poje nazaj. : ) Ker je požrešen po naravi.



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #902 : 06 Oktober 2010, 09:24:47
Ce izbruha ribo, potem jo pusti, pa ima zelo rad ribe, mesne zadeve pa takoj poje :)



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #903 : 06 Oktober 2010, 19:59:37
Moja ni nikdar ničesar nazaj pojedla. Je pa zaradi surovega bruhala samo enkrat na začetku, ko je bil obrok očitno preveč koščen za začetek.



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #904 : 06 Oktober 2010, 22:16:45
Olje jeter polenovke sem pa že nabavila :) in to za 20€ cel liter (Lekarna v Europarku, MB). Ne vem, kaj bi lahko naredila v zvezi z manganom, mogoče spekla priboljške s polnozrnato moko recimo. Potemtakem bi mi ostalo samo še Ca in pa Mg...hmmm. Če vprašaš na forumu za surovo, ti povedo, da pes resnično ne rabi drugega kot surovo meso, kosti in organe.

Samo kako so računali te količine vitaminov in mineralov, na podlagi česa? In je to dejansko verodostojno, realno, ali pač "kr nekaj", kar si je silom prilike zmislila briketarska industrija?

Cel liter za 20 evrov! :o Jaz bi tudi ;D Bi lahko napisala kako se mu reče in koliko česa vsebuje? :)

Glede teh vrednosti... izmišljene sigurno niso, ker sem si sposodila v naši knjižnici par nutricionističnih knjig (od tega je ena sponzorirana od Pedigree-ja, ostale so 'nevtralne') in so si vrednosti precej podobne. Ubistvu se je briketirana hrana zgledovala po teh standardih in jim mora tudi zadostiti; tako minimalnim vrednostim, kot tudi razmerjem. Pojavi se samo vprašljivost kvalitete sestavin in koliko od tega je pes sposoben izkoristit. Dostikrat se v strokovni literaturi sklicujejo na NRC (sem v prejšnjem sporočilu nalepila link), tako da je ta očitno cenjen v nutricionističnih krogih.

Če gledaš za mangan konkretno ga je v briketih več, če majo več žitaric in manj, če jih vsebujejo manj. Zanj v knjigi Dog and Cat nutrition (second edition) piše, da je sicer malo podatkov o priporočenih dozah, vendar da gre za esencialen (esencialen pomeni, da ga telo ne mora sintetizirati samo in je zato nujen v hrani) element. Na drugi strani pa je v The Waltham book of clinical nutrition of the dog and cat zapisano, da ni nobenih poročil o pomanjkanju mangana. Če mate težave s kožo je pomoje res smiselno vsaj poskusti. Imam pa doma tudi knjigo The allergy solution for dogs, kjer je kar obširno opisano kako se da alergije omiliti s prehrano (surovo se priporoča!)… ampak to spada v drugo temo (lahko pri alergijah malo povzamem kaj piše). Btw, vitamin C, ki ga psi ne rabijo, deluje protivnetno in ga je precej v pljučih (31mg v 100g) :)

Na razmerje Ca:P opozarjajo res povsod, sploh ker je v kuhanih dietah popolnoma porušeno. Tisti psi, ki so hranjeni po t.i. načelu tretjin (meso, žitarice, zelenjava) Ca sploh ne dobijo (oz. minimalno). In sta torej 2 težavi; pomanjkanje Ca in še porušeno razmerje. Povsod je tudi opozorjeno, da je to najpomembnejše razmerje, ki ga je treba upoštevat in naj ne bi bilo manjše od Ca:P=1:1 ali večje od Ca: P=2:1. S tem mislim, da se strinjajo tudi 'surovi'. V mojem konkretnem primeru pravega razmerja ne dobim, si mora pa vsak sam preračnat kje je. In zato sem iskala naravne vire, ki bi lahko pripomogli k uravnovešenju – jajčne lupine se mi zato zdi škoda stran metat :)  V tem kontekstu se v literaturi omenja tudi 'all meat syndrome' oz. sekundarni paratiroidizem. Gre za povečano izločanje obščitničnega hormona, kot posledica premalo Ca v dieti ali dieti z viškom P. Posledična hipokalcemija stimulira obščitnico; zato se njene celice pomnožijo in povečajo ter izločajo več obščitničnega hormona (PTH oz. parathormon). Najpogostejši vzrok je prevelika količina fosforja. Slednji obščitnico stimulira samo posredno, ker zniža nivo Ca v krvi (zato je bolj kot sama vrednost, važno razmerje!!!). Hiperparatiroidizem se kaže kot fibrozna osteodistrofija; šibke kosti, zlomi, šepanje, deformacije… ker se pogosto pojavlja pri psih hranjenih samo z mesom (veliko fosforja, malo kalcija) se stvari reče tudi 'all meat syndrome'. Upam, da je vsaj kolikor toliko razumljivo napisano.

Glede vit. D sem zadnjič pozabila napisat, da se tvori v koži pod vplivom UV žarkov. Ima pa tudi ključno vlogo pri metabolizmu kalcija in fosforja in se mu reče tudi 'bone vitamin', saj povišuje konc. Ca in P v krvi do te mere, da se omogoči normalna mineralizacija kosti. V tankem črevesu stimulira absorbcijo Ca in P, prav tako pa omogoča mobilizacijo iz kosti. Vse to pripomore k ohranjanju normalnih vrednosti v krvi.
Pravzaprav se določa količino vit. D, ki naj bi jo pes dobil s hrano glede na razmerje Ca in P ter njune vrednosti… ker pa ga sintetizirajo sami v koži, je možno, da ga psi rabijo le malo (če sploh) v hrani (povzeto po dog and cat nutrition). Je pa nujen med odraščanjem in formacijo kosti.
Preveč vit. D v hrani pa povzroči tudi kalcifikacijo mehkih tkiv, pljuč, levic, želodca, deformacijo zob...



Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #905 : 07 Oktober 2010, 02:29:47
Jaz jajcne lupine rada dajem odrascajocim..so mi jih pljuvali ven tako da sem jih zacela drobit v hrano.

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #906 : 07 Oktober 2010, 08:34:52
Olje jeter polenovke sem pa že nabavila :) in to za 20€ cel liter (Lekarna v Europarku, MB).

A ni Taar v sosednji temi napisala, da olje jeter rib ni kul? Da je nevarno, da se predozirajo eni vitamini in mora bit zato olje CELIH rib? Tako nekako imam v spominu ...



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #907 : 07 Oktober 2010, 09:15:28
Jap tako je, meni so tudi ponujali olje ribjih jeter, pa to ni ok, je pa seveda poceni v lekarni. Nima sploh pravega razmerja maščobnih kislin če se prav spomnim in vsebuje vit A ki ga lahko predoziraš s tem.


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #908 : 07 Oktober 2010, 10:07:43
jaz imam želatinaste kapsule iz DM (njihova blagovna znamka), 60 kapsul stane manj kot 3 evre, razmerja so baje OK, za Xsaro (dobrih 12kg) dam eno na dan, Tani (7kg) pa dve na tri dni. Vsebuje tudi vitamin E.

KLIK



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #909 : 07 Oktober 2010, 10:43:30
Takrat, ko smo hranili domačo pretežno kuhano hrano, smo dodajali jajčne lupine (+ še nekaj drugih dodatkov) lepo posušene v pečici in zdrobljene.


Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #910 : 07 Oktober 2010, 10:50:08
Vit. D; tukaj se pojavi prvi problem. Z mesom ga psi pač ne dobijo. Dober vir so skuše (9mcg v 100g, kar bi bilo za mojega 15kg zelo aktivnega psa dovolj za 2-3dni), sardine, mleko (1mcg v 100g)… Najboljši vir je olje jeter polenovke (100mcg v 100ml). Tudi lososovo olje je ok.Če psi torej ne pojedo kar lepe porcije rib je torej nujno dodajat, če nočemo imet na dolgi rok težav s skeletom. Se pa tu pojavi problem, ker to olje vsebuje tudi vit. A in je treba preračunat koliko jeter manj moramo dati, da ne bi predozirali vit. A.



lottika

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
Odgovori #911 : 07 Oktober 2010, 10:50:56
Kaj to kr ene cenena prehranska dopolnila dajetu psu??? Sploh je blo pa že tok govora o teh kapsulah, ki jih prodajajo v DM, kaj vse vsebujejeo kar mi ne vem pa če tudi piše naravno. Pa je z vašimi psi dejansko kej narobe,da morate dajati prehranska dopolnila???
Po moje mnenju je navadno ribje olje najboljš ne pa kapsule sploh pa DM, za psa???



Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #912 : 07 Oktober 2010, 10:58:26
kaj pa takega vsebujejo, meni zgledajo sestavine čisto OK? A je to samo tvoje mnenje ali ga lahko dejansko s čem utemeljiš?



Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #913 : 07 Oktober 2010, 11:03:01
aha, ne rabiš odgovarjat, sem šla pogledat tvojih zadnjih nekaj postov in mi je vse jasno. Imaš očitno preveč časa in uživaš v kreganju v vseh temah na forumu, vedno brez kakšne prave osnove, podprtih argumentov, ipd. S takšnimi člani se mi pa resnično ne ljubi ukvarjat  ::)



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #914 : 07 Oktober 2010, 11:07:33
Jaooo... eni ne preberejo 5ih vrstic pa majo zmer kaj 'pametnega' za pripomnit. Tukaj se vsi trudimo za neko ravnovesje, ki ga hočemo tudi utemeljit. In preden napišeš to pa ni ok, si prebereš deklaracijo in to podpret z neko osnovo (izkušnje, kakšen članek, literatura...). To, da je nekaj iz DM pač ni osnova :) Je pa nasplošno znano, da so izdelki namenjeni za humano uporabo boljši; če ne zaradi drugega ker so strožja pravila in ker so pri določenih snoveh prosti nekaterih izomer (pri zdravilih je recimo tako)...
Je pa tudi res, da so 'pasji' izdelki bistveno dražji... ampak to je pač nategovanje folka ;)

Jaz sem gledala tole olje... http://www.vitabiotics.com/aquamarine/liq_formula.aspx, ki je kombinacija ribjega olja in olja jeter polenovke. Ma pa relativno malo vit. A, in bom komot kdaj pa kdaj dodala še kakšno rezino jeter:) Predvsem pa mi je všeč, ker ma tudi vit. E, ki je antioksidant, kar je ful pomembno za naše občutljivce in vit. D. Zato sem tudi prosila za deklaracijo iz tistega olja za 20 evrov... da vidim če je primerljivo:)
 + ribja olja so dober vir joda :)



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #915 : 07 Oktober 2010, 11:19:12
Lottika, jaz ti resnično predlagam, da najdeš en forum, kjer sodelujejo otroci. Boš bolj na njihovi ravni. Pa brez zamere otrokom.



Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #916 : 07 Oktober 2010, 11:21:59
Aha, hvala za info Kaili! Jaz sem se nanašala na tale post od Taar, pravi da je problem pri oljih iz jeter tudi v vsebnosti težkih kovin?:

"Nisi odgovorila, če je bilo olje, ki si ga imela pravo olje iz celih rib ali ribje olje, ki se ga kupi v lekarni (ponavadi celo galensko pakirano) in je iz jeter rib. Ta dva olja imata povezavo le v tem, da sta oba iz rib, vse ostalo je drastično različno. Olje ribjih jeter je polno vitamina A in D, ki se lahko predozirata (sicer težko, ampak ob redni količini vsak dan pa je možno, sploh če sta D in A še v dodajanem vitaminskem pripravku in se doz točno ne ve).

Ribja olja iz telesa celih rib pa so danes prečiščena zaradi težkih kovin, ki v neprečiščenih oljih skoraj vedno so. Omega 3 v obliki olja celih rib se danes priporoča že nosečlicam in majhnim otrokom in že zaradi njih je NUJNO; da je olje molekulsko prečiščeno, da se loči težke kovine. Kaj je tu naravnega? To da prečistiš ali to, da ješ težke kovine?

Če kupiš kakovostno olje rib ciz celega telesa (ponavadi se reče preprosto lososovo, pa je lahko tudi iz drugih rib, nima veze), pod kakovostno mislim da je za človeško uporabo, da nima soje oz. dodanega E vitamina in še kaj... Je lahko tudi iz flaške, ampak za človeško uporabo sem jaz našla približno eno tako olje, pa še iz ne vem kje bi ga morala naročiti. Zato je preprosta rešitev kapsula. Namreč vsako in tudi ribje olje lahko postane žaltavo, najhitreje v flaškah in takrat ni več dobro za dajat. V kapsuli se to ne more zgoditi."

In ja, tudi jaz mislim, da če je nekaj za človeško uporabo (pa iz Evrope), so pravila strožja in je posledično boljše kot marsikaj, kar se prodaja za živali. Imamo doma inšpektorja pa vem, da se za ljudi zelo kontrolira, kaj pride v prodajo.



Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #917 : 07 Oktober 2010, 11:55:29
Kaili, hvala za ta obširen odgovor!
Olje, ki sem ga kupila, je Iecoris Aselli Oleum A ali ribje olje (vrsta A) oz cod liver oil v angleščini, proizvaja Lex (www.lex.si). Čisto olje brez dodatkov ali konzervansov (torej tudi vitamina E nima), hraniti ga moraš v hladilniku. Malo sem v dvomih, ali gre zdaj za olje celih rib ali jeter, ampak glede na angleški prevod domnevam, da jeter. Bom ob priliki preverila v lekarni.

Ja, olje jeter polenovke ni tako dobro kot olje cele ribe ali lososovo olje, kljub temu pa ne verjamem, da je slabo. Glede maščobnih kislin je bolj problem, če hraniš z mesom živali, ki so hranjene pretežno z žitaricami (perutnina, govedina, verjetno tudi svinjina). Glede na to, da Unai dobiva samo divjačino in ovco, ki se pasejo, bi naj razmerje maščobnih kislin bilo že v osnovi v redu - in tudi tega nekaj olja verjetno ne bo bistveno porušilo zadeve, tak si pač jaz mislim. Bom kompenzirala in manj jeter hranila (saj je logično, če je to olje iz ribjih jeter), pa bomo videli, kako bo.  V preteklosti sem ga že dodajala briketom in se je lepo obneslo za kožo in dlako (manj srbečice pozimi zaradi suhega zraka v stanovanju itd.).

Sem malo sita tega, da sem sužnja prehrane svojega psa in samo še o tem razmišljam in se sekiram - še zase ne delam take znanosti iz prehrane, pa da bi pazila na pravilno razmerje vitaminov itd.. Če lahko psi preživijo 15 let na šparovih konzervah, ki jih je sam cuker, žito, želatina in nekaj bogve-kakšnega mesa, potem bo naš menda preživel tudi 90% optimalno prehrano.








The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


lottika

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
Odgovori #918 : 07 Oktober 2010, 13:02:43
Kaj ste tle sami kemiki, da vse sestavine poznate pa kako kej učinkuje! Mal berte različno literaturo ne sam o psih. Ne bit tok omejeni. Ne bi o tem kaj je vse v teh hranilskih dopolnilih. Ste pa res slepo neumni, da mislite da je vse na deklaraciji napisano.
Ja mora bit vse z argumenti podprto, mal si sami pobrskite zakaj je to eno sranje, pa ne govorim o oljih.
Pa kok mate cajta v življenju, da se na vsako pripombo obeste. A ste sami brezdelneži, brez prijateljev to verjamem, da jih nimate kaj dosti kdo bi pa rad cele dneve samo o psih poslušal, saj se ne znate drugega pogovarjat pa še vsi o vsem veste.
Še za človeka ni dobr da te kapsule je, če mu nič ne manjka. Zakaj bi to umetno sranje jedl, kapsule....hahahahahaha.

Bog vas nima rad bogi kužki k vam jih je dal. Pa saj so samo živali ne igrače. Get a life in pustite psom pasje življenje.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #919 : 07 Oktober 2010, 13:17:42
Evo tole je ganc za razne Lottike:


Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #920 : 07 Oktober 2010, 13:21:48
Evo tole je ganc za razne Lottike:


 :o   :D :D :D :D



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #921 : 07 Oktober 2010, 13:22:41
A se ni šola že začela?  ::) >:D



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #922 : 07 Oktober 2010, 13:23:51
V bodoče bo malo manj pisala - tam nekje 10 let toliko da pride k pameti ::)



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #923 : 07 Oktober 2010, 13:27:45
A ste jo končno blokirali??  :o :o



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #924 : 07 Oktober 2010, 14:39:59
Ampak čez 10 let bo šele v puberteti, kaj bo potem takrat  ???  :o :D


Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #925 : 07 Oktober 2010, 15:29:06
"Nisi odgovorila, če je bilo olje, ki si ga imela pravo olje iz celih rib ali ribje olje, ki se ga kupi v lekarni (ponavadi celo galensko pakirano) in je iz jeter rib. Ta dva olja imata povezavo le v tem, da sta oba iz rib, vse ostalo je drastično različno. Olje ribjih jeter je polno vitamina A in D, ki se lahko predozirata (sicer težko, ampak ob redni količini vsak dan pa je možno, sploh če sta D in A še v dodajanem vitaminskem pripravku in se doz točno ne ve).
Ribja olja iz telesa celih rib pa so danes prečiščena zaradi težkih kovin, ki v neprečiščenih oljih skoraj vedno so. Omega 3 v obliki olja celih rib se danes priporoča že nosečlicam in majhnim otrokom in že zaradi njih je NUJNO; da je olje molekulsko prečiščeno, da se loči težke kovine. Kaj je tu naravnega? To da prečistiš ali to, da ješ težke kovine?
Če kupiš kakovostno olje rib ciz celega telesa (ponavadi se reče preprosto lososovo, pa je lahko tudi iz drugih rib, nima veze), pod kakovostno mislim da je za človeško uporabo, da nima soje oz. dodanega E vitamina in še kaj... Je lahko tudi iz flaške, ampak za človeško uporabo sem jaz našla približno eno tako olje, pa še iz ne vem kje bi ga morala naročiti. Zato je preprosta rešitev kapsula. Namreč vsako in tudi ribje olje lahko postane žaltavo, najhitreje v flaškah in takrat ni več dobro za dajat. V kapsuli se to ne more zgoditi."

Predoziraš vitamine lahko, ampak potem bi moral res polivat tega olja na veliko in še na dolgi rok. Sej pravim, da je treba preračunat vrednosti in ne kr zlivat po občutku; pomoje tega dobiš čez čas. Mene je predvsem skrbelo, ker ne dobijo psi nič vit. D. Bi mi blo pa malo drago toliko skuš pa sardelc kupovat. Je res, da ga baje psi ne rabijo veliko, ker ga tvorijo sami… V literaturi je poudarjen predvsem pri odraščajočih mladičih (ne sme ga biti preveč, niti premalo). Sicer pa NRC (The National Research Council) priporoča 0,45mcg (mikrogramov) na kilogram telesne mase. Varna zgornja meja pa je 2,6mcg na kg t.m. (toliko ga lahko daš pa ga ne predoziraš). Ker te vrednosti ne upoštevajo starosti, aktivnosti, telesne konstitucije, zdr. stanja… so samo okvirne. Glede na to kaj sem jaz dobila v izračunih, lahko pomoje končne vrednosti zmanjšaš za polovico. Dnevna doza v Acani in Orijenu je npr. 0,8 mcg na kg t.m.

Ni mi pa jasno zakaj ne bi smelo bit dodanega vit. E? NRC priporoča 1mg na kg t.m.. V briketih Acana/Orijen ga je 4,5mg na kg t.m. Toliko več ga je ker je antioksidant in je neškodljiv tudi v večjih količinah (v hranah brez umetnih konzervansov ima torej funkcijo naravnega). V the waltham book of clinical nutrition piše, da je potrebna količina v hrani odvisna od zaužitih nenasičenih maščobnih kislin (polyunsaturated fatty acids, PUFA); omega 3 in 6 torej.
http://www.ajcn.org/cgi/reprint/28/6/571.pdf -> sodeč po temle članku ga rabijo več, če pojejo več zdrave hrane.  Če prav razumem je potrebnega več vitamina E, če pes je hrano z veliko večkrat nenasičenih m.k. (divjačina?), kot če je neko mastno svinjino? Sprašujem, ker še nisem uspela preračunat razmerja maščobnih kislin v različnih vrstah mesa.

Glede olja sem šla pa gledat kaj je Iecoris Aselli Oleum A; in je prečiščeno, tako da ni bojazni o težkih kovinah. Ne vem tudi, kako bi lahko dopustili, da bi se to prodajalo, ker mnogi ljudje to jemljejo kot prehranski dodatek. Tu so napisane tudi vrednosti vitaminov… http://lib.njutcm.edu.cn/yaodian/ep/EP5.0/16_monographs/monographs_a-c/Cod-liver%20oil%20(type%20A).pdf



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #926 : 07 Oktober 2010, 22:00:18
Samo vitamin D, mangan, magnezij ... so v mesu.

http://www.kaossiberians.com/old%20kaos%20pages/health/Nutrients.pdf

Mene je strah ravno tega dodajanja. Kaj pa če s tem porušimo ravnovesje? Po moje jedilniki sestavljeni iz čim bolj raznolikega mesa najbolj zadanejo bistvo. Plus, seveda, olje z omega 3. To pa še vedno nisem sigurna, katero bi bilo najboljše.



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #927 : 07 Oktober 2010, 22:39:58
So, ampak v izredno majhnih količinah. Jaz pri vsem izhajam iz mojega primera; recimo vit. D; psica je alergična na lososa in jajca, tko da to odpade, ostanejo ribe... za eno solidno dozo bi jih mogla preveč ($$$) pofutrat. Jeter in ledvic pa tud ne hranim vsak dan. Lahko greš na tedva linka pogledat kolikšne so vrednosti... http://nutritiondata.self.com/
                                                                   http://www.nal.usda.gov/fnic/foodcomp/search/

Sem pa tudi že 2x napisala, iz kje sem pobrala referenčne vrednosti. In da nimam dolgoletnih osebnih izkušen, mam samo kup knjig doma, internet in pa poskušam čimveč potegnit iz debat tukaj.



Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Odgovori #928 : 07 Oktober 2010, 23:07:14
Danes smo sprobali jagnječjo glavo... in sem upal da bo dlje trajala =P 20min in ostali so samo še zobi 8)

Kal je sicer hotel pojest svojo porcijo že pri kavi v Parlamentu, amapak so nas okregali :P Je blo pa res smešno gledat reakcije ko jo je obdeloval  :D



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #929 : 08 Oktober 2010, 10:45:42
Si lahk mislim, kako so se zgražali.  :D

Pri nas mamo zdej ta problem, da moram Starja hranit izključno jaz, ker bi moj pomoje bruhal zraven. ::)

Še jedilnik:
Včeraj: Z: puranje krače, V: del srca, malo vranice in pljuč + puranja krača
Danes: Z: puranja krača, del srca, malo vranice in pljuč, V: piščančji želodčki in svinjsko srce.

Sem zadnjič frajerju dala cel požiralnik s srcem in pljučami. In je grickal in grickal, potem začel "vozit" posodo po celi terasi, nazadnje pa je začel lajat vanjo. :o  Čez cca. 5 minut se je obrnil, šel spat in pustil celotno porcijo. Sem mislila, da malo smrdi ali kaj podobnega, sem dala zraven malo olivnega olja - še vedno nič. No, potem sem ugotovila, da moram razrezat na manjše kose, da lahko gospod pomalica, ker "matral" se pa revež že ne bo.  8) 8)