Surova hrana

irenchy · 1189082

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #960 : 17 Oktober 2010, 09:55:26
Ali je samica sterilizirana? Če ni, lahko  razlike v kvaliteti dlake pripišeš hormonom - psice približno dva meseca pred gonitvijo izgubljajo dlako, kar se bolj pozna pri psih z dolgo gosto dlako. Če bi bila sterilizirana, bi imela dlake več, gostejšo, mehkejšo.
In dejansko si zavajala, ker od začetka si trdila, da gre za klona - klona (enojajčna dvojčka, če sta naravna) pa sta vedno istega spola. Barvni odtenek je bolj odvisen od genetike, kot od okolja, enak bi bil samo pri pravih klonih - pa še pri teh ne povsem.
Pravzaprav bi lahko celo rekla, da je samica boljša - taka kot je je ob povprečni hrani, ob kateri bi tvoj zgledal...sama si povedala kako.
Ta tema ni tvoja zasebna, zato lahko piše vanjo komur se zljubi - dokler ne krši pravil foruma.


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #961 : 17 Oktober 2010, 20:07:30
Mati moja, a se to nadaljuje strupenost iz teme o "naravni" hrani? Ccccc....
Taar, čestitam, imaš zelo lepega samčka in ja, razlika je vidna. Če nekdo nalima slike svojega kužka, ki je zdrav in mu prehrana, ki jo prakticira (v tem primeru surovo) zelo odgovarja, ne vidim, da bi bilo karkoli narobe (seveda, da napomnem, tema je o surovem, saj nobeden ni šel na briketirano, pa nalimal slike in spraševal o razlikah). Kvečjemu so takšne pohvalne zadeve dobrodošle, saj tiste, ki še ne vedo vzpodbujajo k boljši izbiri prehrane in so za tiste, ki že prakticirajo lepo potrdilo, da smo na pravi poti. Res me fascinira ta povprečnost in nezmožnost sprejemanja novega, kot dobrega.
In Maruša čestitam, da ti je tako lepo uspelo! Ja, časa je malo več namenjenega prehrani, ampak meni je ta čas pravi užitek, ker vem, da je to to. Ko pride "pošiljka", spakiramo v vrečke, zamrznemo in to je to. Če dobi kakšen bolj koščen kos, pa se zna malo razvleči, ampak nič hudega.




Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #962 : 18 Oktober 2010, 09:02:40
Nič nisem strupena, samo zavajanja ne maram. Ne glede na to, v kateri temi se pojavi.


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #963 : 18 Oktober 2010, 11:31:36
Meni se ne zdi potrebno na vse kriplje reklamirat surove prehrane, je dovolj drugih prednosti, ki jih je lažje dokazovat (zobje, prebava, itd.).
Vztrajanje na takem majavem argumentu lahko prej škodi kot koristi. Pa ne rečem, lahko je celo res, da imajo psi na surovem lepšo dlako, ampak iz danega primera se tega res ne da argumentirano sklepat.

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #964 : 18 Oktober 2010, 11:59:36
Ampak kdo kaj reklamira ?!? Reklama je plačljiva storitev. Nekdo pokaže slike svojega kužka in takoj je vse narobe. Jaz sem prav vesela, da nekdo, ki hrani izključno sorovo pokaže slike svojega kužka, to je tudi za mene potrditev, da je odločitev pravilna. Si pač razmenjujemo izkušnje. To ni nobena reklama. Vse skupaj pa me spominja na sosedovo kravo, če bi bila bolana, bi vsi prijazno svetovali kako jo pozdraviti, če je pa zdrava, pa naj jo vrag vzame, ne more biti bolj zdrava od moje....



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #965 : 18 Oktober 2010, 12:05:31
A ne razumeš ali nočeš razumeti. Ni problem v sliki psa, hranjenega s surovo hrano. Res dobro zgleda. Primerjanje samca in samice na tak način in s takim komentarjem pa je čisto mimo. Povsem enako bi bilo mimo, če bi "lepši" pes jedel vegetarijansko ali kuhano hrano ali pa brikete točno določene znamke.


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #966 : 18 Oktober 2010, 12:12:06
Ja, prav, zavajanje, reklama... Taar, upam, da nas boš še naprej zavajala, vsaj kar se mene tiče. : )



Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #967 : 21 Oktober 2010, 12:03:04
Tudi mene sploh ne moti, da je Taar prilepila sliko svojega lepotca. Na žalost se je celotna debata okoli fotke potem razvila ne v "kako ima moj pes lepo dlako na surovi hrani", ampak v "moj pes ima lepšo dlako kot njegova sestra, in to zaradi surove hrane", kot da je slednje samo po sebi umevno. Pa morda celo drži, da je za razliko v dlaki bistvena prehrana - samo argumentirat tega ne moreš, ker nimaš dokazov in je preveč drugih faktrojev, ki lahko vplivajo na dlako obeh psov. Primerjava teh dveh psov meni zelo liči na tisto reklamo za pralni prašek, ko primerjajo med sabo črno in temno sivo majico, češ kako je slednja zbledela, pa je jasno, da v osnovi ne gre za isto barvo (odtod meni asociacija na reklamiranje).

Nekaj lahko o surovem jaz z gotovostjo trdim: tako kot se nam je zrihtala prebava, se nam na briketih ni (čeprav je bil Orijen blizu). In zaenkrat nam surovo daje najboljše rezultate od vseh (pre)hran, ki smo jih sprobali.

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #968 : 22 Oktober 2010, 09:40:07
Star ima pa zadnje tri dni ornk drisko. In to res ornk.  :(  Nimam pojma od česa.. zadnje čase je dobival malo purana in govedino. Včeraj zjutraj niti povohal ni posode, danes zjutraj je pol pustil..

Razmišljam, da bi šla za par dni samo na piščanca.



lottika

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
Odgovori #969 : 22 Oktober 2010, 10:16:54
Taar, oba sta lepa kužka. Na sliki se pa žal ne more opaziti velike spremembe med dlakama, bi bilo treba v živo. Je pa res, da je od samčka nekoliko lepša, najbrš posledica spola. Verjamem, da prehrana dosti vpliva na dlako sam je še tudi dosti drugih dejavnikov.

Ljudje ni treba napadat. Le za mnenje je vprašala. Vsak se rad pohvali in primerja z drugimi. Zakaj pa ne?



Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Odgovori #970 : 22 Oktober 2010, 11:39:58
Danes dobil pri Nimrodu prvič jelena - precej bolj masten. Končno bom uspel malo poredit dahauca  8)



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #971 : 22 Oktober 2010, 19:24:51
Danes dobil pri Nimrodu prvič jelena - precej bolj masten. Končno bom uspel malo poredit dahauca  8)

Super, upam, da ga imajo še na zalogi, ker nam je ravno zmanjkalo srne.  :)



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #972 : 23 Oktober 2010, 07:31:17
Jamsi,skoraj sigurno ga imajo kaj na zalogi,sedaj je glavna sezona odstrela :P Sem enega simpatičnega srečala ravno zjutraj,ko sem šla v službo,sam kaj ko imam še polno skrinjo :o :P
Tjaša



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #973 : 23 Oktober 2010, 08:59:51
Star ima pa zadnje tri dni ornk drisko. In to res ornk.  :(  Nimam pojma od česa.. zadnje čase je dobival malo purana in govedino. Včeraj zjutraj niti povohal ni posode, danes zjutraj je pol pustil..

Razmišljam, da bi šla za par dni samo na piščanca.

Pri nas je stanje še vedno isto.  :( :( A je možno, da je sedaj jedel govedino 14 dni brez problema (skupaj z organi), sedaj pa se je pokazala alergija ali kaj podobnega? Ker sedaj dobiva res samo meso in kosti, brez organov.



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #974 : 23 Oktober 2010, 11:37:36
Marusa ce ima ze stiri dni drisko, bi sla jaz do veta.. Ker driska zelo izcrpa zival (vsaj mojega - je bil cisto fertik enkrat, pa jo je imel samo en dan), in s tem se ni ravno za igrat.. Ali pa ga vsaj daj na enodnevni post, da se ocisti do konca, potem pa nadaljuj s kaksno "lahko" hrano.. In ja, pri driski svetujejo piscanca in riz (sicer kuhanega, ampak dobro, daj surovega pac, pa bos videla).

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #975 : 23 Oktober 2010, 12:17:02
Post en dan, potem juhica iz pasiranega kuhanega piščanca ali osliča in pasiranega kuhanega korenjčka, potem počasi začneš dodajato po malo riža in ne pasiraš več, potem pa greš postopoma na normalno hrano. Če se bo ponovilo, potem mu verjetno surovo ne ustreza.


Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #976 : 23 Oktober 2010, 16:46:35
Jamsi,skoraj sigurno ga imajo kaj na zalogi,sedaj je glavna sezona odstrela :P Sem enega simpatičnega srečala ravno zjutraj,ko sem šla v službo,sam kaj ko imam še polno skrinjo :o :P
Tjaša

Hvala, ker si me spomnila na lovno sezono, ker imam od lovca obljubljene organe  ;)



Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #977 : 25 Oktober 2010, 00:03:25
Vprašanje: kako poštimat higieno pri surovi prehrani, ko imaš doma majhnega človeškega plazilca in tlači-si-v-usta-ša na eni strani in zelo "ljubkovalnega" (t.j. polizat čim več otroške kože) psa na drugi?

Edina uporabna ideja, ki sem jo zaenkrat dobila je ta, da dam psu jesti zvečer, ko gre dete spat, tako da lahko do jutra pasja slina opravi svoje in prebavi vse "mesene" bacile in pa da dam psu jesti vedno na balkonu ter morebitne ostanke poberem in zavržem. Trenutno namreč ravno vlači naokrog eno povsem razpadajočo, po crkovini smrdečo kost, potem se pa v naslednjem trenutku mota okoli malega, kje mu bo lupčka stisnil.

Še kakšne ideje/uporabni nasveti?


The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #978 : 25 Oktober 2010, 08:55:34
Maruša.... meni se je to zgodilo pred kratkim, ko sem dala surovo, s tem da moji psi so navajeni na surovo.... in vsi po vrsti so fasali tekočo drisko eden za drugim... pojma nimam kaj je bilo, trajalo je pri vsakem ene 3-4 dni, seveda sem takoj začela dajati oglje + kupila pasto za prebavo + lubje od dorwest herbs....zadeva se je umirila, in to je bilo to.
Jaz sumim da so fasali kakšen virus kje, ne vem.

sedaj itak jedo isto suror meso brez težav.... tako da ne morem rečti da je krivo meso, ker očitno ni bilo krivo meso :)


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #979 : 25 Oktober 2010, 11:36:55
Oj,

mene pa zanima katere kosti so resnično nevarne in če je nevarnost odvisna tudi od tega a je kost kuhana ali ne. Jz sm dobila nekaj ovčjega mesa s kostmi. Hrbtenica je lepo razžagana, vse ostalo pa je razsekano s sekiro, zato so se na nekaterih mestih kosti zdrobile, enih par reber je počenih, tko da so nastale ostre špičke, prav tako stegnenica... A je to vse ok in bo pes že pojedu (rebra itak zdrobijo, tko da po moji logiki tudi med tem nastajajo ostri koščki...?) al je to resnično nevarno? A je boljše ali slabše če skuham?
Pa a si psi bolj učinkovito očistijo zobe, če grizejo kose kuhanega mesa ali če jejo surovo?

Los je car!


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #980 : 25 Oktober 2010, 11:53:14
Rina, če kosti skuhaš, je menda slabše. Meni je do zdaj pes kar nekajkrat požrl tudi kake take bolj ostre drobce surovih kosti, pa lih tako je dobil že počena rebra (nisem bila najbolj učinkovita pri razsekavanju), brez problemov. Večino ovčjih kosti itak obgloda in pusti, so mu zgleda pretrde. Ne vem, lahko si pač zraven prvih nekajkrat in vidiš, kako to poje. Moj je recimo zelo delikaten jedec in ne golta kosti, zato me taki kosi niti ne skrbijo.

Prav tako se zobje lepše čistijo s surovim mesom kot s kuhanim - kar spomni se, kako imaš za zobmi če ješ goveji zrezek. :o Surovo itak bolj ali manj trgajo v kosih in goltajo, prežvekuje se kvečjemu kaka kost, kita, hrustanec.


The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Odgovori #981 : 25 Oktober 2010, 19:44:09
Se da kje v lj dobit vranico? Da ne bojo glih samo ledvice na meniju  :P



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #982 : 26 Oktober 2010, 10:35:57
Dons je pa prvič probal goveje prašnike, pa da vidim kakšen bo kakec .  ;D



Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #983 : 26 Oktober 2010, 11:32:34
Evo, ko je bilo govora o predpisanih vrednostih posameznih vitaminov in mineralov v pasji prehrani in kako se to "prevede" na surovo - ne nujno: http://rawfed.com/myths/standards.html .

Povedano na kratko, standardi, po katerih računajo razmerja hranil ipd v pasji hrani, veljajo a) za kuhano oz. močno procesirano hrano (ki se drugače prebavlja in izkorišča kot surova), b) veljajo za obdobje 26 tednov, v katerih mora imeti pes pravo težo in določene vrednosti krvnih testov (dolgoročno niso testirali) in c) ti standardi so pač najboljše, kar industrija trenutno ima, kar pa ne pomeni da so brez napak.

Tudi glede higiene in malih otrok sem pobrskala, pa ni panike. Moj načrt je zgleda kar ustrezen in pravzaprav tudi pasji poljubčki ipd. ne bi smeli biti problem. Vsekakor so usta psa, hranjenega s surovim, bolj čista kot na briketih - na surovem ni nič oblog in so zato zelo neugodni pogoji za razmnoževanje bakterij. :)

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #984 : 26 Oktober 2010, 13:23:42
Kaj pa za čist mladičke? Jaz zdaj dohranjujem surovo ( ne da bi mislila d abodo pri tem ostali, ampak za začetek se mi zdi najbolje) in seveda dajem samo mišičnino (zmleto oz nacufano).
Ker itak večinoma se še dojijo se mi ta hip ne zdi bistevo.
Me pa zanima ali bo treba naslednjih tednih pazit na neke deleže in česa za starost npr 4 do 8 tednov?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #985 : 26 Oktober 2010, 23:52:52
Jaz pazim da hranim čim bolj raznovrstno in ne kompliciram. Skoraj vsak dan dobijo tudi kak mlečni obrok (skuto, jogurt s čim, mleko s čim,...) ki prinese nekaj Ca. Pa itak ti v začetku še sesajo pri psici. Ko so malo večji dobijo poleg mesa, src, drobovine, vampov za en obrok npr. vratove, goveje repe, perutničke, etc. kar nekako uravnovesi obrok (so me pa letos na Nizozemskem vzreditelji, ki že dlje časa hranijo mladiče s surovim opozorili, da je treba pazit pri piščančjih vratovih ker so premajhni in jih mladiči goltajo - da oni raje dajejo račje ali gosje, ki jih privežejo za kos lesa ali držijo v roki in jih mora mladič tako glodat. Jaz tako za letos v skrinji šparam puranje vratove). Dajem tudi večje mesnate kosti (zaradi rastočih zobkov, da jih potem malo obglodavajo vmes). Skuham jim ribe (teh mladičem ne dajem surovih - mogoče bolj zato ker so cele prevelike zanje). Dam tudi kako rižoto, mesno juho, etc. (torej ne vsega samo surovega). Vedno poleg mesa je tudi nekaj zelenjave, kosmiči, sadje (naribano jabolko, etc),... In dodajam lososovo olje, sem in tja kuhana jajca. Dva obroka na dan imajo navadno brikete s konzervo... Pomoje če delaš čim bolj pestro nimaš kaj zgrešit.

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #986 : 27 Oktober 2010, 07:45:25
Maruša.... meni se je to zgodilo pred kratkim, ko sem dala surovo, s tem da moji psi so navajeni na surovo.... in vsi po vrsti so fasali tekočo drisko eden za drugim... pojma nimam kaj je bilo, trajalo je pri vsakem ene 3-4 dni, seveda sem takoj začela dajati oglje + kupila pasto za prebavo + lubje od dorwest herbs....zadeva se je umirila, in to je bilo to.
Jaz sumim da so fasali kakšen virus kje, ne vem.

sedaj itak jedo isto suror meso brez težav.... tako da ne morem rečti da je krivo meso, ker očitno ni bilo krivo meso :)

Tudi pri Starju je bilo očitno nekaj takega, ker se je stanje umirilo. Sedaj dobiva že nekje polovico obroka piščanca, polovico pa govedine in je ok.  ;D



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #987 : 27 Oktober 2010, 07:55:54
Ja sej mislim dajat mešano mal kasneje. Tud zdaj sem jim dala že 2x mladičkaste briketke (raztopljene- pa jih niso  impresionirali  ::))Zdaj itak u glavnem pijejo pri mami, sploh nikol niso lačni. Zanimalo me je predvsem zaradi tega obveznega deleža kosti, kar za mladičke se mi zdijo precej neprebavljive.
Glede velikosti pa mislim,da je tvoja pasma precej večja. Moji malčki so komaj celi tolk veliki kot en kurjivrat  :D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #988 : 27 Oktober 2010, 09:22:29
Jaz pa sploh ne uporabljam priboljškov. Si sploh ne predstavljam, da bi letala okrog s koščki mesa v žepu.  :-\

Kako ne? Saj imaš pasje hlače ali brezrokavnik ali pa opasno torbo...Če bi bla moja norc na igračo bi tudi imela preeecej manj priboljškov, ampak igrača je tako za vmes, za nagrado ji pa to nikakor ni dovolj. Jaz na sprehdoh vadim, klikam, jo kličem sem in tja, še vedno vadima miren pristop do psov.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #989 : 27 Oktober 2010, 10:24:29
Tiste "obvezne" kosti veljajo samo za pse, ki jih hranijo izključno s surovim mesom in drugega nič. Pojma nimam, zakaj bi moral mladič, ki še sesa, dobiti kosti.