Surova hrana

irenchy · 1189050

Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #1050 : 03 Februar 2011, 17:20:26
kako točno pa odmerjate potem hrano ? glede na kilažo in potrebe psa (recimo če je aktiven) brez da bi ga zredil .  Na oko oz občutek al je kakšna višja matematika ?

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


irzi

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 2
Odgovori #1051 : 03 Februar 2011, 17:50:13
1,5-3% telesne teže, glede na to ali mora shujšat ali se poredit, ali glede na aktivnost. To je okvirna smernica.
Drugače pa nekak v okviru tega. Lahko daješ vsak dan točno na gram natančno (npr 500g) in točno odmeriš koliko kosti in koliko mišičnine, lahko pa kak dan ne daš nič in drug dan celega piščanca....
Odvisno, kako ti je lažje in kako zahtevnega psa imaš.

"I did then what I knew then, when I knew better, I did better."
Maya Angelou


Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #1052 : 04 Februar 2011, 09:28:53
Datelj, super, hvala.  :)

Irzi, 1,5-3%??  ??? ??? Jaz dajem Starju cca. 2,5-3 kg na dan ima pa 61 kg. Če bi dajala 3% je potem to 1,8 kg na dan, ampak od tega bi mi shujšal. Jaz mu dajem takšno količino in lepo drži te pridobljene 3 kg, ki jih je dobil odkar je na surovem.

Davor, jaz npr. dobim cca. 30 kg govedine, zraven kupim pa še ene 3-4 vrečke piščančjih vratov. Potem to spravim v 4 kg vrečke in v skrinjo. Gledam pa npr. tako, da je v vsaki vrečki meso in vratovi, v nekaterih pa še malo organov (jih ne prenaša najboljše). Če vidim, da je kosti premalo mu jih potem še naknadno kupim ali pa mu par dni dajem cele piščance.

Sedaj me pa res zanima, koliko hrane pojejo vaši pesjani in koliko kg imajo??



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #1053 : 04 Februar 2011, 10:04:54
Pa še to: od septembra hranim s surovim in opažam naslednje:
- prebava se je na začetku zelo izbojlšala (iztrebki čvrsti, niso smrdeli, na potrebo je šel 2-3x na dan, ni prdel), sedaj je slabše (iztrebki niso vedno črvsti, včasih celo driska, iztreblja tudi 4x na dan, ponovno prdi).
- zobje so isti, čeprav dobiva tudi kosti (malo obloge, malenkost smrdeč zadah),
- manj zaspančkov oz. izcedkov iz oči,
- ušesa so manj umazana, ampak vseeno jih je treba čistit,
- dlaka se mu sveti tako kot prej - nobene razlike,
- odrgnine na komolcih se mu niso zarastle, ampak so ostale iste,
- neverjetno manj pije - vode v posodi se dejansko cel dan ne pritakne, pije le občasno na pipi, sedaj pa še to ne, ko je zunaj sneg,
- energije ima za izvoz, ampak to jo je imel tudi na briketih.

Problemi lastnikov psov, ki jedo surovo se pojavijo v naslednjih stvareh:
- veliko več dela - jaz npr dobim po 30 kg mesa naenkrat, ki ga potem prepakiram v manjše vrečke in dam v skrinjo. Stalno je treba skrbet, da pravočasno odtajam in, da mi slučajno ne zmanjka v skrinji. Pri briketih je bilo to bolj enostavno.
- še večji problem je pa ta, da imamo budilko če jo hočemo ali ne.  ::)  Ker je gospod zjutraj tako lačen, da me pride zbudit še preden zvoni budilka. Najbolj moteče je to seveda ob vikendih, ko me najprej pride zbudit (okoli 5.00), ko ga pošljem ven iz sobe, pa leži pred sobo, vzdihuje, mrmra, stoka....  ::) ::)



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1054 : 04 Februar 2011, 10:14:20
Datelj, super, hvala.  :)

Irzi, 1,5-3%??  ??? ??? Jaz dajem Starju cca. 2,5-3 kg na dan ima pa 61 kg. Če bi dajala 3% je potem to 1,8 kg na dan, ampak od tega bi mi shujšal. Jaz mu dajem takšno količino in lepo drži te pridobljene 3 kg, ki jih je dobil odkar je na surovem.

Davor, jaz npr. dobim cca. 30 kg govedine, zraven kupim pa še ene 3-4 vrečke piščančjih vratov. Potem to spravim v 4 kg vrečke in v skrinjo. Gledam pa npr. tako, da je v vsaki vrečki meso in vratovi, v nekaterih pa še malo organov (jih ne prenaša najboljše). Če vidim, da je kosti premalo mu jih potem še naknadno kupim ali pa mu par dni dajem cele piščance.

Sedaj me pa res zanima, koliko hrane pojejo vaši pesjani in koliko kg imajo??

Glede na to da ima drisko probaj za nekaj dni zmanjšat količino na priporočene % pa boš videla če bo kaj bolje ;) Mogoče je vnos prevelik in telo dobljenega ne izkoristi.



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #1055 : 04 Februar 2011, 10:46:00
ninci, sem že poskusila, ampak je takoj zgubil 1 kg.  :(  In glede na to, da je že tako ali tako suh, se kila takoj pozna.  :(  bi raje vidla, da bi še pridobil ene par kilc, kok pa kakšno izgubil.



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #1056 : 04 Februar 2011, 11:11:33
ninci, sem že poskusila, ampak je takoj zgubil 1 kg.  :(  In glede na to, da je že tako ali tako suh, se kila takoj pozna.  :(  bi raje vidla, da bi še pridobil ene par kilc, kok pa kakšno izgubil.

Smo imeli isti problem.... ;)... naš je bil kot "dahauski atlet" :-[... s tem da je seter- ima konkretno dlake...pa še vedno)
Smo presedlali na kuharijo + še  briketi... ( za priboljške pa - kruh kolikor ga je hotel( šokotov , pa žvečk ipd niti ne štejem)... pomoje je to pomagalo ::)... vem pa da vsi ravno ne prenašajo najbolje  suhega kruha  :-\)

čeprav budi za vikende  in iste pogone kot tvoj .. še vedno zganja ;) ;D... res pa da ne ob 5h ampak ob 7h...ob petih kvečjemu gode, če mi ropotamo po bajti :D


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Odgovori #1057 : 04 Februar 2011, 15:15:06
Kal dobiva 1,5kile (3%) pa je še vedno suh (samo meni so dahauci všeč   8)) Te naše mrcine res ne znajo šparat  :P

Zdaj je moral bit en mesec na briketih (bil sem konstantno v lj) in ne vem kako sem prej zdržal - prav negravžno mu je smrdelo iz gobca zaradi oblog.



matej80

  • *
    • Prispevkov: 163
    • Točke: 0
Odgovori #1058 : 04 Februar 2011, 15:24:28
Od danes naprej je tudi Val na surovem mesu (+ briketi, makaroni itd.). Da vidimo kaj se bo izcimilo iz tega. Je malo shujšal revež, od kar smo se preselili v Ljubljano pa ga je treba spet malo v "razstavno" kondicijo spraviti  :).



Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #1059 : 04 Februar 2011, 15:53:14
Maruša, si poskusila dodati malo več maščobe in zmanjšati količino hrane? Mogoče bi pa to kaj pomagalo.

Sicer pa, tudi če je dahauc, to ni noben problem, dokler je normalno živahen in pri močeh. Eni psi so pač naravno bolj suhi, kot ljudje, ki se nikak ne morejo zredit. Pomoje ni smiselno njegovega organizma obremenjevati s tolikšnimi količinami hrane, samo da bi ujela neko "normo" ali popravila videz... če te skrbi za zdravje, pa se posvetuj z vetom, ki mu zaupaš. Itak pa je za te velikane mnogo bolj zdravo, če so suhi, zaradi sklepov. Jaz Unaija držim čisto na spodnji meji normale, poleti sploh se vsem smili, kaki suhec je.  ::)

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


matej80

  • *
    • Prispevkov: 163
    • Točke: 0
Odgovori #1060 : 04 Februar 2011, 16:55:07
Meni pa suhci niso preveč lepi za pogledat, brez zamere  :). Pes mora biti za moj okus skladno grajen z lepo vidnimi mišicami, če je to glede na tip dlake možno. Seveda pa je pri suhcih res manjša verjetnost, da so sklep bolj obremenjeni.



Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #1061 : 05 Februar 2011, 01:55:55
Vidiš, kak smo različni. Meni recimo je povprečen razstavni labradorec čisto preveč zamaščen, :) in nasploh mi taki bikasti kao mišičnjaki psi nikakor ne sedejo.

Je pa neumno siliti svojega psa v nekaj zgolj iz estetskega razloga, če mu ni naravno dano, pa naj gre v eno ali drugo smer.

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


DOB

  • *
    • Prispevkov: 376
    • Točke: 0
Odgovori #1062 : 06 Februar 2011, 14:11:17
Slučajno sem naletela na grupo o RAW prehrani na enem forumu, pravijo da se najde ogromno informacij in znanja. So pa zagovorniki 100% RAW hrane, nič mešanja, baje znajo biti zoprni ko samo omeniš da bi malo kombiniral. Morda komu pride prav kakšna informacija, sama niti nimam yahoo accounta:
http://pets.groups.yahoo.com/group/rawfeeding/



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1063 : 06 Februar 2011, 14:25:55
Tudi jaz imam raje presuhega kot predebelega. Je pa odvisno od pasme, kakni hrti so grozno grdi, če niso koščeni, pa za polarce je tudi dobro, da so suhi, enemu berncu ali podobni pasmi pa to nikakor ne pristoji. Labradorci pa sploh ne bi smeli biti zamaščeni, ampak mišičasti.


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #1064 : 06 Februar 2011, 23:16:54
Labradorca sem do zdaj jaz v živo videla samo enega, ki je res lepo mišičast in slok, z niti grama maščobe preveč - pa še tega ima en profesor v Avstriji. Dve hiši stran od naše so vzreditelji labradorcev, pa so njihovi psi fejst buckasti.

DOB, ta skupina je res samo za surovo hranjenje, čeprav napadal te ravno ne bo nihče, le v osnovi ti v pravilih povedo, da je to mišljeno izključno za debato o surovi prehrani, za vse ostalo pa imaš eno drugo skupino, na katero te tudi napotijo, če imaš vprašanje glede mešane hrane. Sicer pa lahko tam res dobiš glede surovega dobre in izčrpne informacije, nekateri v tej skupini hranijo s surovim že 15 let+.

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #1065 : 07 Februar 2011, 21:39:15
Bom kar tu vprašala, ker je nekako najbolj aktualna tema zadnje dni.
Gre kdo iz Lj ali bližnje okolice ta teden do Nimroda in bi vzel hrano še zame? Namreč mi časovno ne znese prit tja do 14-ih.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #1066 : 10 Februar 2011, 09:51:29
Kaj mi lahko kdo pove, po koliko plačujete meso pri Nimrodu? Lepo prosim. Lahko na privat.


Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #1067 : 10 Februar 2011, 09:55:24
Meso pri Nimrodu se je podražilo, prej nekaj čez 50centov na kg, sedaj 90centov.



SunnyBean

  • *
    • Prispevkov: 68
    • Točke: 0
Odgovori #1068 : 10 Februar 2011, 09:59:36
Kakšno meso pa je to? Ali rečete da potrebujete za pse ali kako? :-[



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #1069 : 10 Februar 2011, 10:10:48
Divjačinsko meso, odrezki, meso od srne je ok, medtem ko sem pri jelenu dobila paket samega loja. Pokličeš in naročiš meso za psa, greš iskat v Šk.Loko ali pa ti ga pripeljejo.  ;)



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #1070 : 10 Februar 2011, 10:21:25
A to vam pri Nimrodu kakšno starejšo zalogo dajo ali jemljete trenutno divje prašiče?
Cena je pa že čisto blizu njihovi odkupni za 2. kat prašiča ::)



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #1071 : 10 Februar 2011, 10:29:42
Ko sem sprašvala katere vrste mesa se da dobit pri njih, so mi sicer omenili divjega prašiča, da pa ni priporočljiv za pse. Jemljem samo srno, enkrat sem za spremembo jelena, pa sem bila razočarana.



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #1072 : 10 Februar 2011, 10:41:08
Saj zato sprašujem, če imajo morda kakšno lansko zalogo, ker trenutno je edinole prašič odprt in naša divjačinska skrinja je tudi že prazna ... pa se srne ne bi branili  :D



Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #1073 : 10 Februar 2011, 10:49:20
Verjetno imajo še lansko, sem spet naročila dva tedna nazaj in niso nič omenili, da bi jim kaj zaloge pohajale. Saj itak zadeve spakirajo, zamrznejo in pol lahko čaka.

Jaz pa skozi dobivam zelo lepo jelenje meso, minimalno ali nič loja.

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #1074 : 10 Februar 2011, 11:42:41
Vprašam zato, ker sem ga nazadnje dobila še po 60 centov/kg, konec prejšnjega tedna so mi po tlf rekli, da je 97 centov/kg, danes, ko sem ga šla pa iskat, je pa že čez 1 eur.


Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #1075 : 10 Februar 2011, 12:30:19
Iz principa bi jim plačala po 97centov, toliko kot ti je rekla po telefonu, v petek ga grem iskat, pa da vidim po koliko mi ga bojo zaračunal ..



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #1076 : 10 Februar 2011, 13:24:06
Ja, dej mi, prosim, povej, ker imam občutek, da vsakemu drugače zaračunavajo, kolikor sem firbcala naokoli...


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1077 : 10 Februar 2011, 14:02:41
Jaz sem pred dvem tednim dobila meso še po starih, normalnih cenah..



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #1078 : 10 Februar 2011, 15:19:55
Ja, po koliko torej?


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #1079 : 16 Februar 2011, 19:27:18
Ja pa kaj se hecajo... ko sem jaz naročila, mi je sicer še dal tisto rundo po prejšnji ceni (60 c), rekel pa je, da se je podražilo na 90 c... koliko torej zdaj hočejo za to in kam bodo še dvignili cene??

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby