Surova hrana

irenchy · 1189038

Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #1170 : 23 Junij 2011, 01:33:37
Včeraj sem v paketu jelenjadi našla dve ličinki.  ??? Taki ogromni, 2 cm dolgi in več kot 0.5 cm debeli. In to notri med mesom, pa samo dve, tako da ziher niso kasneje med odtajanjem zraven prišle (itak bi najprej bili črvi in šele potem bube). Sem ugotovila, kako zelo dober želodec dobiš, ko hraniš s surovim.  :P

Je še kdo našel kaj podobnega?

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #1171 : 23 Junij 2011, 07:59:34
Taar, z največjim veseljem sem povedala, da je že 2leti na surovi  :)
Res je lepo gledat, kako uživajo.




Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #1172 : 23 Junij 2011, 08:12:09
Datelj, na srečo še nisem naletela na kaj takega. Pokliči in jim povej.



habitus

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #1173 : 23 Junij 2011, 09:39:33
Jaz se pa prejšnjič dobila meso popolnoma odtajano. Nimam pojma kako to, da ni bilo zamrznjeno.



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #1174 : 28 Junij 2011, 09:58:51
Starju se pa zobje niso čisto nič popravili, ima še vedno obloge.  ??? Je pa res, da je gospod razvajen in raje je meso, kot pa mesnate kosti.  ::)  Te morajo obvezno 2 dni ležati na soncu, preden so užitne.  ::)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1175 : 28 Junij 2011, 13:07:16
Jamsi a ti hraniš izključno surovo že dve leti?

Mogoče bom jaz poskusila tako za priboljšek kdaj. Pri nas je problem, ker se mi hitro zredi in more bit hrana nizkokalorična, pa sama nimam dovolj znanja koliko česa naj dajem, da se mi ne zredi. Zato raje večinoma kar instant futer, kjer mi je tabela v pomoč.  :-[

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1176 : 28 Junij 2011, 15:08:26
Čara, če greš malo nazaj po postih smo že na dolgo razložili kaj je potrebno paziti pri surovem (sestava 80-10-10), katere kosti so primerne in katere nikakor ne. Čisto tako, če boš kaj dajala.
Če hraniš le surovo, potem daješ za začetek cirka 2% idealne odrasle (!) teže psa.  Npr. če ima pes 22 kg, pa ocenjuješ, da je idealna odrasla teža 20 kg, je to 400 g na dan +/-. Važno je, da prideš na povprečje v enem tednu, ne točno na gram na dan. Potem pa pač psa gledaš in tipaš in nižaš ali višaš količino. Lastniki labradorcev pravijo, da hranijo celo 1,5 do 1,8%, tisti z mini pasmami pa tudi od 4 do 5% dnevno.

Moja psica je bila celo življenje malo preokrogla, malce mehka, pa je pri 8 letih lahko dobila le še pest briketov na dan, pa je bilo še zmeraj isto. Na surovem se pa pošteno naje vsak dan in je na otip čisto drugačen pes. Po kilaži je približno na istem, ampak po prešlatanju telesa je dosti bolj čvrsta, neprimerljivi pa so zobje, zadah.

Če je kaj hitro prebavljivega, je to surovo meso (čisto kot anekdota, kakec po obroku perutnine, naslednji dan!, ima vonj zgolj po poli salami...). Psi maščobo idealno pretvarjajo v energijo in ni potrebe, da se hrani le z dietnimi fileji, da bi se hujšalo.

Za priboljške drugače jaz naredim kockice iz mesa in nosim v majhnem taperverčku v žepu. Pa naredim sardinine priboljške (to je sicer uradno pečeno, ampak okej, malo za v žep, slaba lastnost je, da na tekmah drugi psi  tavajo okoli mojega stola in iščejo, kaj to imam).



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1177 : 28 Junij 2011, 15:27:32
Mene zanima katero meso konkretno je nizkokalorično in koliko kalorij je v 100g zrezka. Kosti moja nič  ne dobiva in jih tudi v prihodnje ne bo, ji samo škodijo. Moja k sreči ni več debela, ampak je potrebna izjemna skrbnost pri doziranju in izbiranju hrane, da se ne zredi.

p.s. meni itak vsako meso smrdi in zaudarja. Tako da "zgolj po poli salami" je zame obupen smrad.  :D

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1178 : 28 Junij 2011, 16:20:18
Nizkokaloričnost nima tukaj nobene vloge, niti količina kalorij na gram. Ista količina kalorij surovega mesa in riža se v presnovi psa drastično razlikuje. Ne porablja oziroma ne nalaga se oboje enako, ker je presnova popolnoma različna. Sem dala za primer mojo psico, ki je bila na pesti briketov zavaljena, na surovem se je pa lepo oklestila (pa kalorično in količinsko zdaj več je).

Za priboljške/občasno lahko daješ pač kar želiš, če že govorimo o pustem mesu je to puran, piščanec in zajec. Če že govorimo o priboljšku (o nečem res posebnem), moji bodo vedno izbrali svinjino/govedino/jagnjetino pred drugimi stvarmi.

Če pa hraniš samo surovo, izkjučno perutnina/zajec ni na prvem mestu, ker nimajo primernega profila aminokislin. Psi učinkovito izrabljajo maščobo, to je njim osnova za energijo (primer vlečni psi, ki živijo od tjulenje maščobe in mastnih rib). Rdeče meso, kolikor je le možno, mora prevladovati.

Če hraniš surovo, so kosti nujne zaradi kalcija in ravnovesja kalcij fosfor, to ni opcija da ali ne.  Kar škodi (govorimo če hraniš izključno surovo), je da kosti sploh ne bi dajala nič, to bi imelo pa resne posledice. Je na dolgo in široko razložene že nazaj bilo v tej temi, katere kosti da in katere nikoli NE. Če te surovo zanima le občasno kot priboljški, nima nobene veze, dajaj kar želiš.

Še to. Meso ima okoli 70% vode, torej če striktno govorimo o kalorijah, jih ima v primerjavi z bolj suho snovjo  pri istem volumnu ali teži zelo malo (npr. isti volumen briketa in kockice mesa). Tako recimo lahko volumensko narediš kar lep kupček kockic mesa, torej psu se bo zdelo velika količna nagrad, vendar bo kalorično še vedno relativno malo v primerjavi z enakim kupčkom briketov. Pa še nagrajuješ s svežo, naravno stvarjo brez soli/konzervansov, tudi poleti se mi zdi fajn, ker ima meso dosti vode, da je osvežilno/sočno. Pasji sladoled. Za praktičnost je super srce, npr svinjsko se povsod dobi. Na pol zamrznjeno ali odtajano se zelo lepo reže na kockice. Če nočem, da bi se preveč popackala, npr. za na tekmo dam za 10 minut v pečico pri 50 stopinjah, toliko se malo osuši na zunaj.



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #1179 : 28 Junij 2011, 21:47:36
Jamsi a ti hraniš izključno surovo že dve leti?


Ja, dve leti je že, izključno na surovi hrani, pred tem je bil pa par mescev na kuhani hrani.



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #1180 : 29 Junij 2011, 06:23:24
Kaj pa če hraniš 90% požiralnikov? Je to ok? Prej je dobival cca. 80% govejih ličnic, požiralnike pa le občasno, sedaj pa dobivam v veliki večini samo požiralnike.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1181 : 29 Junij 2011, 18:51:48
Hm, po moje je tam malo premalo maščob. Pa pač ni čisto isto kot navadna mišica. Čisto iz tega vidika poskusi prinesti noter še kaj srca (ponavadi najcenejša mišica, ličnice so pa itak luksuz).
Jaz sem enkrat v klavnici dobila neočiščene požiralnike, da je na obeh straneh viselo veliko mišičnega tkiva, v sredini je bilo lojasto. Če dobiš tako, si pa po mojem na konju, meni je tisto zgledalo kot krasno meso.

Pa tako je, če pač dobiš neko veliko zalogo nekih stvari, ponucaj in se ne sekiraj, bo že drug mesec kaj tretjega prišlo (saj kosti in jetra-ledvice tudi imaš?). Jaz npr. trenutno malo pretiravam v smer jagnječjih pljuč, ker mi dajo zastonj cela osrčja.



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #1182 : 29 Junij 2011, 21:20:48
James je pa zadnje cajte na govejih jezikih.




pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #1183 : 30 Junij 2011, 07:43:25
Kot pravi Taar je glavno strmeti k rdečem mesu, paziti pri količini kosti in drobovine.
Pri nas, če ne kuhamo je na jedilniku srce (2,3x na teden) skupaj z briketi................skoraj mi moje srce ne da, da bi moral jesti en teden samo brikete brez mesa; kuhanega (pokuhanega) ali surovega.
Surovo srce je po moje kar dober, izdaten in poceni dodatek ali pa glavna hrana.

...............bi pa sam, kakšen lep kos jezika tudi sebi malo popekel, pokuhav :)



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1184 : 30 Junij 2011, 12:14:28
Kaj pa narediti če pes ne prenaša organov? Moja dobi na 2 tedna 200g jeter pa ima že mehek kakec.  :-\ .

Drugače so pa njena glavna hrana goltanci. Je gor veliko mesa, je tudi nekaj kosti in včasih je okoli tudi nekaj kosov organčkov (zato dobi na 2 tedna dodatne organčke) in pa tudi nekaj kosti je notri. To dobi 500g za obrok in ni nobenih problemov, kakec BP. Dobi pa tudi neke mesne obrezke, je nekaj mišičnega mesa nekaj pa preko kot neka kožica ali kita (za rezati je res grozno). In pa verjetno bom sedaj dobila tudi svinjske smrčke. To hodim v eno mesnico, baje da drugega nimajo kot pa tega, vse pa je svinjsko. Ali je kaj narobe, če dobiva večinoma samo svinjsko? Zdi se mi da govedine ne prenaša najbolje  :-\ . Piščanca pa  :)



Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Odgovori #1185 : 30 Junij 2011, 13:17:21
Svinjsko meso je rdeče tako da je super  ;) Kal ima isto po jetrih bolj tekoče blato, samo se ne sekiram. Pač dobi organe vedno skupaj z kostmi pa se nekako izravna.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1186 : 30 Junij 2011, 16:06:26
Ja, jaz ji tako dam z kostmi (svinjskimi). Dobi tako nekje 500g kosti z mesom in 200g jeterc. Pa ima vseeno mehak kakec. Kosti pa poje vse, razen če je v paketu kaka trda in debela  ;)



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #1187 : 30 Junij 2011, 16:11:40
Mene pa zanimam kako vaši psi jedo surovo? Jaz dajem Taiu zaenkrat surovo samo enkrat na teden en obrok, pa me malo moti to, da ga v bistvu sploh nič kaj ne pregrize oz. ga pregrize samo toliko, da ga lahko pogoltne dol. Če mu meso držim, ga lepo počasi žveči, medtem ko ga je sam res na hitro. Imam pa te organe razrezane na kar velike kose.

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1188 : 30 Junij 2011, 17:23:07
Jamsi, jeziki so luksuz! Jaz goveje kupujem v novomeški kmetijski zadrugi/njihovi mesnici, če so le na voljo, sam je npr. srce malo cenejše.
Mi je pa všeč, ker imajo trdo zunanjo kožo, da se malo zobje pucajo. In tam na začetku, kjer je bolj mastno, tisto bi moji psi jedli nad vse druge stvari ....



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1189 : 30 Junij 2011, 17:46:41
Tejch, moji dobijo jetra kot en obrok in kot pravite drugi, dan pred ali po jetrih je obrok, ki je bolj koščen.
Ne vem, mojadva šeltija nimata kakih pretiranih težav, čeprav se vsake toliko zgodi, da imata pa res bolj mehak kakec po jetrih. Ne vedno, se pa tudi zgodi, tako da mislim (čisto po opazovanju), da je odvisno od določene kombinacije pred in po jetrih (ne samo kosti, tudi kakšno meso je bilo).  Jaz mislim, da psom dol visi, kako kakajo, živim pa ob gozdu, kjer se šetata, kakata globoko v grmovju, tako da mi čistiti ni treba.
Baje da ko v naravi opazujejo volkove pri hranjenju, najprej požrejo najmehkejše stvari (bolj organe) in je prvi kakec po velikem ulovu eksplozivna driska.

Lahko tudi poskusiš s kakimi drugimi jetri (od drugih živali), mogoče ena povzročajo manj driske?

Spet čisto po opazovanju pri mojih psih, če so jedli res goltance, kot opisuješ, tisto hurstančasto, so imeli malo bolj volumenske, čvrste kakce. Moje predvidevanje je, da je v hrustancu malo več neprebavljivih vlaknin, ker hrustanec prehaja v kosti (npr mlajše živali imajo ob robovih kosti vse hrustančasto, starejše pa vse manj, ali pa recimo če pogledamo kurjo prsno kost, ki prehaja iz hrustanca v kost). Tako kot če jedo kosti, nekaj bodo ven pokakali, če pa hranim srce, so kakci minimalni (vse se ponuca). Tako da lahko bi eksperimentirala, da okoli jeter razporediš obrok s kostjo in obrok z goltanci - če bo to pri tvojem psu pomenilo večjo čvrstost...

Drugače pa ja, enkrat sem imela srečo in kot praviš ti, so okoli goltancev visele cele krpe mesa, zelo čudnega/mehkega, v sredini tega pa izredno trdne kite, da je bilo nemogoče z nožem rezati. Meni se je to zdelo super za pse, rdeče meso, malo se je treba pomatrat, da se zgrize...

Če imaš vir svinjine, meni je enkrat v mesnici uspelo dobiti celo posneto kožo z mesom iz svinjskih glav (dobesedno vse, s smrčkom vred) in je čisto fajn, spet malo bolj volumenski kakec (ker je bolj čvrsto). Svinjino imajo moji zelo radi, po mojem je odličen vir, primerno mastno. Jaz skoraj vse koščene dele dajem svinjsko, ker dobim po 0.99 eur, pretežno hrbte z rebri ali prsne kosti ali repe.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1190 : 30 Junij 2011, 18:01:41
Mene pa zanimam kako vaši psi jedo surovo? Jaz dajem Taiu zaenkrat surovo samo enkrat na teden en obrok, pa me malo moti to, da ga v bistvu sploh nič kaj ne pregrize oz. ga pregrize samo toliko, da ga lahko pogoltne dol. Če mu meso držim, ga lepo počasi žveči, medtem ko ga je sam res na hitro. Imam pa te organe razrezane na kar velike kose.

Moji pojedo kakor hitro se da. Če je nek mehak kos jeter dvakrat požvečijo in pogoltnejo. Pri koščenih kosih imata zelo drugačno tehniko. Psica si pomaga s tacami in vse postrga dol, potem se loti kosti, samček pa je kot sendvič, iz ene strani na drugo.
Pri srednje čvrstih kosih mesa je samček isto bolj zmeren in je postopno, da v usta in žveči in premika vse bolj noter ali celo odgrizne kos, da vsečji del pade na tla. In potem nadaljuje. Psica (reva, ki je 8 let jedla brikete) pa hoče meso bolj posesati vase, večje zadeve pogoltne.

Še slabše je držati, ker jih to nagonsko sili v trganje in hlastanje in se nikakor ne morejo sami naučiti, kako bi jedli.

Edino, kar jih bo ustavilo je to, da imajo čim večji kos. Najslabše so 3 ali 4-cm kosi, tega ne morejo pregrizniti, to bodo pogoltnili. Bolje je dati nerazrezano. Ko večje stvari režem v dnevne porcije, pazim na obliko. Niko ne sme biti v obliki kepe (to bodo zbasali in pogoltnili, ker je pač izvedljivo), poskušam dobiti bolj podolgovato obliko - tega nikakor ne morejo zbasati v usta naenkrat, ampak po stopno žvečijo.

Ni pa nobene škode, če meso ali organe zbašejo vase, to se vse lepo prebavi.  Ni pa to okej, če daješ stvari s kostmi - takrat pa res velja čm večji kos, je boljše. Npr. svinjska prsna kost je dolga 20 - 30 cm, debela 1 do 2 cm in široka naveč 5, 6 cm.  Nemogoče pogoltniti, tudi največjemu psu.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1191 : 30 Junij 2011, 19:14:30
Ko dobi moja jetra dobi 200g jeter in ene 500g mesa z kostmi kot EN obrok. Sedaj je še mladiček in je 3 obroke. 1. velik in je vedno sveže meso, 2. je navadno tudi sveže meso ali kosti, ali pa kaka jajca, včasih tudi kaj kuhanega, je pa manjši kot 1., sploh če dobi jetra in kosti, 3. obrok so pa briketi z skuto ali jogurtom. Tako da zaenkrat je bolj mešano. In pri jetrih je nekje ob 2h popoldne mehak kakec, hrano pa dobi nekje ob 8h zjutraj.

Mogoče je pa v tem problem da so jetre goveje, ker se mi zdi da govedine ne prenaša najbolje.  :-\

Smrčke pa baje tudi talajo... Zdaj bom tako morala iti po novo rundo goltancev in ostalega mesa in bom vzela še smrčke. Zadnjič jih žal niso imeli. Je pa vse to po 0,50€/kg  :) ;D :P



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #1192 : 30 Junij 2011, 19:19:30
Taar, hvala!

V bistvu imam kar velike konce, so pa res bolj v oblikah kep  :-\ Bom naslednjič narezala bolj podolgovate konce.
Zdaj moramo porabiti to teletino, potem pa se dogovarjam za konja spet in pa bikove penise. Imam pa to srečo, da ko hosim k mesarju po svinjske sapnike, je gor še kar dosti mesa, tako da je super poslastica  :)

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #1193 : 30 Junij 2011, 20:09:09
Taar, vem, da so jeziki dragi, samo sem jih dobila zastonj.  :)



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #1194 : 30 Junij 2011, 20:24:35
Jamsi ima ponavadi mehak kakec po drugi vrsti drobovine, npr. po možganih.



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #1195 : 01 Julij 2011, 07:36:49
Star nič ne grize, samo 2x povalja v gobcu in pogoltne, ne glede na to ali je manjši ali večji kos. Zato mu sedaj vseeno rajši dam manjše, ker je bil 1x ko je požrl večji kos kar bogi. Edino požiralnike mu dam cele, te pa lepo grize.



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #1196 : 01 Julij 2011, 19:43:06
Takole zgledajo Starjevi požiralniki. To je najbrž tisto meso, ki se drži požiralnika, ne?



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #1197 : 01 Julij 2011, 19:43:53
Ja, nekako takšne požiralnike oz. sapnike tudi jaz dobim.

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #1198 : 02 Julij 2011, 10:13:38
Pri požiralnikih mi gre pa prov na bruhanje, škoda da jih videt ne morem. No mogoče se pa še kdaj spravim k nakupu požiralnikov.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1199 : 02 Julij 2011, 11:45:01
Moja bo pa nekaj časa na svinjskih smrčkih  :P . Sem danes dobila 10 kg samo svinjskih smrčkov. Rekli so, da so v paketu tudi goltanci, ampak ni bilo niti enega. Bilo pa je ene 200g lepega čistega mesa zraven  ::) . Je danes že dobila en smrček in se je ful dolgo mantrala, tako da ji bom morala naslednjič malo narezati (sedaj že menjuje zobe)  :-\ . Jutri pa dobi tisto meso kaj je bilo v paketu ostalo pa smrčke (dobi 500g)  :)