Surova hrana

irenchy · 1189090

ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #1230 : 09 Julij 2011, 17:10:37
Hvala vsem za odgovore...
Danes sem ji sicer dala zajtrk ob 6ih, ker v soboto in nedeljo mora ob sedmih že bit zuni...
Med tednom bi pa tudi ob 6ih dobivala, ker gre pa že ob petih ven...
Pa bi rada, da bi se mi lepo pokrivalo tudi, ko bo šola, ker recimo, da bi dobila za jest ob petih jo bi ob sedmih bolj težko ven pelala, ker imam ob pol osmih šolo, pa tudi "zmenjeni" so (jo mami ali oči ven vozita), da se več psov(prijatelji) skupaj igrajo...

Tako, da res nevem kaj naj naredim... Saj ena ura spet ni tako malo, bi bilo mogoče dobro, da ji najprej pustim, da se pokaka šele potem, da se začne igrat?
Pa tudi ni nevem neka velikaaa pasma, pač nekaj podobnega labiju (pa pomoje je mešana z vsemi mogočimi pasmami >:D)... Se pravi je malo manjša, ampak valda nočem tvegat zasuka, ker majhna pasma pa spet ni, je samo manjša od ostalih labijev(čeprav sem videla še manjše ::))...

Oja in priboljške totalno kenslam iz dnevne rutine... (bom vse komu podarila.... ;D)
Ampak kaj je tukaj najtežje...? Vse sorodnike pripravit do tega, da je pes moj in se mu bo dajalo za jest tisto kar jaz rečem...

Zdaj pa spet veslo na branje. :D



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #1231 : 09 Julij 2011, 17:49:40
Pa ji daj za jest, ko se vrneš domov, pa te nima kaj skbet, da bo kaj narobe.

Kaj je blo meni najtežje, hm? Če sedaj pomislim za nazaj, ravno to, da moraš imeti meso na zalogi. Na začetku, ko še nisem imela izbranega "dobavitelja", sem vse kupovala sproti, pa sem se kdaj spomnila, da mi manjka za naslednji dan in moraš letet v mesnico, preden se zapre. Težko mi ga je bilo gledat, kako melje kosti, saj veš, ko cel življenje poslušaš, da kosti pa res niso dobre za pse. Sedaj pa ni lepšga, ko vidiš kako z veseljem pričakuje kaj bo danes na jedilniku, med grizenjem in se zadovoljen zlekne v posteljo ter se še pol ure oblizuje. Časa za pripravo ti ne vzame veliko, vzameš porcijo in jo streseš v posodo, tko k brikete. Zob ni treba umivat, ušesa bolj poredko kot prej, dlaka se sveti, da te sprašujejo, če ga vsak dan kopaš. 

Poročaj kako bo vama šlo :)



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #1232 : 09 Julij 2011, 17:58:42
Hehe, aj tudi mi si moramo kašnega mesarja ali kaj podobnega "zrihtat", sicer je en res 20m stran od moje babice, pa še poznajo se... Pa oči ej rekel, da je bil včasih en njegov sodelavec mesar in sem mu rekla naj kaj poizve kje bi se dalo kej dobit poceni... ;D
Ja samo mi je pa rekla ena forumašica da se jim po sprehodu isto lahko zasuka...
Kaj pa za večerjo če greva ob osmih na sprehod mi je bolje dat zdajle ob šestih ali potem, ko nazaj prideva okoli devetih...?



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #1233 : 09 Julij 2011, 18:20:26
Po sprehodu mu dam, ko se umiri.

Takle čas, ko greva pozno zvečer na daljši sprehod, mu dam kar prej za jest. Parkrat se je že zgodilo, da sem mu dala malo bolj pozno, pa je imel probleme, ponoči ali zjutraj je bruhal. Iz opazovanja svojega psa se boš največ naučila.



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #1234 : 09 Julij 2011, 18:25:01
Evo je dobila zdajle večerjo iz: briketov, govejih zrezkov+olivno olje ali je blo pa bučno nevem, ker ni nič gor pisalo(je domače)...
Pa je najprej vso meso lepo ven poglodala (prov pazla je, da ja nebi še kakšnega briketa... ::) ;D) potem se je pa lotila še briketov...
Me pa zanima zakaj je treba bit tako "previden" pri prehodu, z ene hrane na drugo...
Mislim, če pes nima nobenih problemov se pravi driske in podobnega, da mi ne kozla...

No pa za enkrat ji bom dajala enkrat tedensko brikete(čeprav vem, da se ji bodo tisti dnevi najbolj zamerili.  :D), ampak jih imava še nekaj pa jih morava znucat...
Zanima me vaše mnenje ali naj ves čas dobiva surovo ali naj dobiva 1x,2x tedensko brikete...?



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #1235 : 09 Julij 2011, 18:42:53
https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150243034037114
"Veterinarji v vročih poletnih dneh priporočajo briketirano hrano, ki ni hitro pokvarljiva."
Okej, ja se ne pokvari hitro... Pa saj vsak, ki je normalen ne bo pustil recimo surovega mesa stat na soncu, ampak ga psu lepo odstraniš...
Včeraj, ko se je zgodil anš veliki nakup ;D sem ji meso zrezala na neke ne premajhne kose, pa ne spet pre ogromne in jih čez noč dala v hladilnik, zjutraj je dobila en obrok zvečer pa še drugi pa je bilo emso še vedno krvavo...

Ampak še vedno mi ni jasno, zakaj veterinarji "ne marajo" surove hrane...?



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #1236 : 09 Julij 2011, 19:01:20
Če si začela z govejim, nadaljuj tudi z govejim, da vidiš kako ga prenaša. Kasneje greš na drugo vrsto mesa. Glede tega je Taar že večkrat napisala, tko da se ne bi ponavljala.

Eni hranijo, en obrok surov, en obrok briketov, drugi parkrat na teden tega in drugega, tretji smo samo na surovi. Čisto od tebe odvisno, kako se boš odločila, kako ji bo pasalo. Najini začetki so bili najprej samo briketi, potem nekaj časa en obrok briketov in drug kuhano hrano. Ko sem se pa odločila samo za surovo, ni bilo nobenega prehoda. Na začetku je bilo malo driske, tolk da se telo navadi, pol je blo pa bp. Ko sva prešla na surovo, je imel probleme z briketi (sem mu jih poklikala na sprehodu), začel se je praskat, hude driske.. Začetniška napaka je lahko tudi, da daš preveč kosti, posledično je zaprt.

Naši veterinarju so še vedno na Hillsu  :D



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #1237 : 09 Julij 2011, 19:06:14
Hval.. ;)
No saj lepo pridno berem in se učim... :D

Koliko kosti pa more dobit okej vem, da more bit razmerje 80-10-10, kaj to pomeni...?
Recimo, da ve nemu obroku dobi vse in meso in kosti in organe ali razdeljeno po tednu... Pa koliko jih potem more dobit?
Enako količino(540g) kot pri navadnem obroku?
(jaz sem nekako mislila enkrat, največ dvakrat na teden dat kosti, enkrat organe, ostalo pa meso+razni dodatki...)



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #1238 : 09 Julij 2011, 19:14:09
Glede na količino, sem na hitro zračunala, če gledava za 14dni..v tem času dobi 80% mesa, to je nekje 6kg, nekje 750g drobovine in prav toliko kosti. Razdeliš na teden dni,..James dobi 1x na teden kosti in drobovino. Glede na majhno količino lahko hitro presežeš vnos.



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #1239 : 09 Julij 2011, 19:15:46
Hvala... ;)
A 750g drobovine+kosti mislš, da more v dveh tednih dobit, al kako?



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #1240 : 09 Julij 2011, 19:23:29
Ja, 750g drobovine + 750g kosti pofutraš v 14dneh.



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #1241 : 09 Julij 2011, 19:24:30
Pa ene 6kg mesa, torej...
Hvala.  ;) ;)
A pod drobovino spadajo tudi srčki od kur... :$



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #1242 : 09 Julij 2011, 19:26:29
Tako. Z veseljem  :)



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1243 : 09 Julij 2011, 20:14:20
Srčki niso organi (drobovina), spadajo pod mišično meso kolikor jaz vem.

Bi pa jaz dajala psu po sprehodu jest ali pa 2 uri pred njim. Ker vseeno, tvoja ni tako mala in tudi malemu psu se lahko zasuka želodec. Jaz se z tem ne bi igrala. In ne vem, če se pes pred sprehodom pokaka ima še vedno poln želodec ;) .

Jaz moji dajem 2-3x na teden kosti. Če ne dajem tolikokrat ima mehek kakec (danes ima že nekega čudnega, pa ne vem ali je od tega, da je samo smrčke ali od tega da še dolgo ni dobila kosti) :-\ . Upam da bo jutri bolje, ker dobi kosti, pa tudi goltance (je prišla nova pošiljka  :o:)



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #1244 : 09 Julij 2011, 20:56:01
Abby, sem čist zgrešila tvoje vprašanje o srčkih, odgovor je bil namenjen 6kg mesa. Srčki spadajo pod meso.



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #1245 : 09 Julij 2011, 21:32:38
Aha, okej...
Kaj pa je potem smatrano pod drobovino?
Da vem mami spet h kakšnemu mesarju poslat...

Aja, kako je kaj pri vas z razkuževanjem, brala sem, da je treba vse z nevem čem vsem razkužit(pač nože pa to)...
Ampak, če tko pogledaš, saj ubistvu si mi tut meso pripravljamo pa ne razkužujemo na nevem kakšne vse načine...

No vsak nasvet bo dobrodošel... ;)



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1246 : 09 Julij 2011, 22:09:10
Drobovina so jetra, vranica, ledvice, možgani, pljuča. Ampak za pljuča se ravno ne ve kaj točno so, ali meso ali drobovina, baje da so nekaj vmes (niso kot meso za hraniti vsak dan)  ;)

Jaz pa nož in desko umijem tako kot normalno posodo, ampak sperem z ful vročo vodo. Mi je mama rekla, da naj tako delam, sicer ne vem zakaj, ampak jo bom ubogala :)



Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #1247 : 10 Julij 2011, 02:20:18
Bistveno je, da maš posebno desko za meso, ker v desko se marsikatere bakterije lahko zažrejo kljub pomivanju. Nož kolikor vem ni problematičen. Lahko pa absolutno uporabljaš isto desko za meso zase in za psa. :) Tako mam vsaj jaz. In pa še posebno gobico za umivanje te deske...ampak jaz že malce 'kompliciram'.  ;)

Drugače pa roke umit z milom in toplo vodo, površine, na katerih pes je surovo meso, pa lahko lih tako obrišeš s čistilom ali pa navadnim kisom. Dobro je, če ima nek fiksni, omejeni prostor, recimo boks ali mogoče v kopalnici na ploščicah, eni hranijo v bani/tušu...najboljše je pa itak zunaj na travi, ni čiščenja.  :) Pa jasno, pazit da te ne poliže takoj po obroku (menda mora preteči nekaj časa, da pasja slina nevtralizira bakterije, pol je pa spet okej). Če se slučajno umaže okoli gobčka, lahko obrišeš s kakim vlažnim robčkom ali cunjo - če se seveda ne poliže, tace si moj recimo vedno sam očisti.

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1248 : 10 Julij 2011, 10:48:38
Zanima me koliko približno zapravite mesečno za tako hranjenje tisti, ki imate velike pse? Samo za surovo hrano.


Jaz sem bila nekje na istem kot z briketi, cca 40-50€



Marjeta_

  • *
    • Prispevkov: 178
    • Točke: 0
Odgovori #1249 : 10 Julij 2011, 12:29:59
Ampak še vedno mi ni jasno, zakaj veterinarji "ne marajo" surove hrane...?

Ker ti lahko prodajo samo brikete?  :P Ni pa treba posploševat - ne hranijo/priporočajo vsi veterinarji briketov, so tudi oni na surovem.

Sej pa itak počasi navadiš, da imaš zalogo tako v skrinj (zamrznjeno), kot v hladilniku (odtajano). V hladilniku uporabljam kakšne malo večje banjice od sladoleda. Mačke dobijo 3x na dan - zjutraj, popoldne in zvečer. Ampak po pravici povedano bi lahko popoldanski obrok kar izpustila, saj niso še lačne in ga večinoma pospravi kar psica (kot popoldanski prigrizek). Sicer pa psica dobi glavni obrok zjutraj in manjšega zvečer, ki je odvisen od tega, kakšno porcijo je dobila zjutraj. Če dobi polovico jagnječje glave, je to že veliko zanjo (dieta), zato je večerni obrok bolj v izi (samo nekaj koščkov divjačine ali kakšnih 50gr briketov, ki jih imam za porabit). Zadnje čase dobijo vsi tudi malo kefirja, ki ga itak delam za nas.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1250 : 10 Julij 2011, 14:44:20
Moja ima v zamrzovalni omari en velik predal, tja pa gre okoli 25 kg mesa. In jaz vrečke popakiram po 500g, na dan pa vzamem eno vrečko goltancev (dobi celo) in pa na vsaka dva dni zraven še eno vrečko smrčkov (dobi samo 250g popoldne). Pač, odmrzujem sproti vsak dan, ker tako ali tako nimamo prostora v hladilniku.  :)

Drugače pa moja je v boksu. In tega ne vlači naokoli, razen, ko je dobivala samo smrčke in to 500g zjutraj si jih je zakopala v kamenje (ima en prostor kjer ni lesa, ampak zemlja, gor pa kamenje), pa kosti včasih raznosi okoli. Ima pa vse nakoščkano, razen pač kosti, ker drugače noče pojesti  ::)



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #1251 : 10 Julij 2011, 19:47:26
Hvala vam vsem za odgovore. ;)
No ja kosti je navajena jesti na posteljici pa čez ima itak vedno kašno brisačo ali kaj podobnega.... Jih bo zato dobivala v petek ali pač takrat enkrat/četrtek, sobota... KO vse skupaj vržemo za oprat... (To seveda kadar bo slabo vreme...) Ob lepem vremenu pa lepo zunaj na travi... :)
Ostalo emso in to pa itak lepo je v skledi(če bi se temu lahko reklo da "je" ::))



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #1252 : 11 Julij 2011, 07:48:12
Zanima me koliko približno zapravite mesečno za tako hranjenje tisti, ki imate velike pse? Samo za surovo hrano.

Nemška doga - na dan dobiva cca. 2,8 kg. Cena hrane je 0,95€/kg, če mu dajem požiralnike. Piščanec je cca. 2,5 €/kg.... tako, da čist odvisno. Mene pride dražje kot briketi.



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #1253 : 11 Julij 2011, 07:54:22
Meni je največji problem pri surovem to, da moram stalno skrbet, da imam meso odtajano, da ga imam na zalogi... pri briketih sem točno videla, kdaj je šlo pri koncu in sem naročila novo zalogo. Pri surovem moram biti pa pozorna, kdaj bo zmanjkalo in moram že naprej planirat, ker dobijo v mesnici požiralnike ob četrtkih.

Sedaj ko dobivam samo požiralnike, jih samo prepakiram v vrečke in dam v skrinjo. Dokler sem dobivala pa še ličnice, trebušne prepone, sem morala pa vse razrezat na manjše kose in prepakirat - je bilo dosti več dela..

Vsekakor je lažje hranit z briketi.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1254 : 11 Julij 2011, 09:51:43
Meni je pa lažje hraniti z surovim. Ker ko ji dajem brikete ji moram vedno zmešati nekaj zraven in še to včasih ne poje v prvo. Pa ji moram stran jemati in jo prepričevati naj je. Pri surovem tega ni  :P . Glede načrtovanja pa je kar težko ja. Meni je zadnjič že zmanjkalo, sem imela samo še kosti v skrinji. Pa sta potem starša hitro šla v mesnico in mi pripeljala 10 kg. Pač en dan ni jedla svežega mesa (je jedla malo več briketov in konzervo). Vem, da si tega ne smeš privoščiti, če hraniš samo surovo, ampak jaz zaenkrat hranim mešano. Jaz ko dobim 1x na mesec pošiljko 20 kg mesa, moram res vse razrezati (požiralnike, smrčke), ampak mi ni problem 1x na mesec to narediti... In pa vsak večer vzamem ven 1 oz. 2 vrečki pa imam za naslednji dan. Zjutraj samo odprem, dam v skledo in konec. Saj, pri briketih tudi moraš približno 1x na mesec iti po novo vrečo, sploh če imaš velikega psa in imaš ravno tako delo  :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1255 : 11 Julij 2011, 12:45:41
Uuu to planiranje pa verjamem, da ga je precej več. Sploh če nimaš časa in tudi ne možnosti, da bi letal v štacuno tedensko ali ko ti pač zmanjka.

Z briketi je lažje, vidiš kdaj gre proti koncu in 1x mesečno (oz. pri nas zdržijo briketi 1.5 meseca) it v štacunu je lažje. Je manj načrtovanja. :P  Ni pa vsaka hrana za vsakega psa.

Zdaj sem se spomnela zanimivosti. Ribe. Je kdo dal psu surovo ribo (postrv...) pa ne mislim fileja, ampak celo ribo s kožo? To smo pri Karotu 1x sprobali pa se je ni pritaknil, cel teden se je valjala zunaj v pesku.  :D

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1256 : 11 Julij 2011, 12:50:56
Jaz sem moji že parkrat dala ribe, 1x neke fileje osliča, 1x ligenj in 1x sardelice. Pa parkrat sem dala tuno (iz konzerve). Sardelice so bile cele, ampak brez glave, jaz sem jih narezala, ker se mi je zdelo, da jih drugače ne bo pojedla. Pa je takoj pojedla, mislim, da bi nenarezane tudi. Imam še en paket v skrinji teh sardelic in jih bom sedaj enkrat dala. In bom dala cele. Upam, da bo pojedla  :)



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1257 : 11 Julij 2011, 12:51:46
Aja, pa sardelice so bile sveže.



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #1258 : 12 Julij 2011, 07:50:27
Ja, za kakšnega koker španjela, je najbrž res bolj kot ne vseeno.. jaz pa stalno hodim v skrinjo, odtaljujem, zamrzujem, režem, pomivam tiste posode..  ::) ::)



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #1259 : 12 Julij 2011, 11:52:52
Jaz imam pa en problemček... Mi v soboto odhajamo na morje... Pa sem mami že prej povedala, da jo bomo hranili s surovim tudi na morju... Včeraj pa sva se nekaj pogovarjali glede tega in mi je rekla, da ne da bomo na morju hranili brikete...
Okej... Res jih je še kar nekaj za znucat, ampak jaz res nočem pokvarit tistega razmerja, ki ga more dobit...
Ima mogoče kdo kakšno idejo kako naj jo prepričam, da bi tudi na morju hranili s surovim...?
(Po njenem mnenju ne bomo, zato ker ne moremo toliko mesa peljat dol... Potem sem ji pa rekla, da lahko dol kupimo meso ji pa spet ni blo všeč...)