Surova hrana

irenchy · 1189028

Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1320 : 16 Avgust 2011, 16:45:45
Jaz moji tudi samo 1 dan not pustim potem pa vržem. Ker mi gredo na živce, pa še mravlje ima potem po celem boksu  >:( . In še najraje si jih daje med kamenje v boksu in včasih tudi katero spregledam pa se tam valja kak teden ali pa več. In potem tisto z največjim užitkom poje  ::)



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #1321 : 16 Avgust 2011, 18:58:53
Tebi smrdi,njej pa blazno diši. ;) :P
Tjaša



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1322 : 16 Avgust 2011, 20:21:25
Ja, zato si že meso skriva  ::) . Kosti nekako še spregledam včasih v kamenju, tega pa ne  >:D . Pa tudi ostale smrdljive stvari so ji neznosno všeč in ji ni nič jasno zakaj jo kregam, če jih je, vlači po gobcu ali pa liže  ::)



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #1323 : 17 Avgust 2011, 07:45:24
No,pri nas je bila pa včeraj prava veselica.Včeraj sta svojo prvo surovo kost dobila tudi najmlajša pamža pri hiši. :o To je bilo veselje!Sta kar dobro obdelala tiste ostanke mesa in kit na kosti. ;D
Tjaša



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1324 : 23 Avgust 2011, 20:25:55
Jaz sem ugotovila da ji kosti resnično ne pašejo. Zadnjič je bila zelena driska, z par kroglicami ful trega blata in potem kapljicami sveže krvi  ::) :-\ . Dobila je svinjske in jagnječje kosti (vseh po malo). Tako da sedaj nekaj časa ne bo kosti, potem pa bomo začeli z piščančjimi, če pa še teh ne bo prenašala bo pač morala živeti brez kosti  ::) .



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1325 : 24 Avgust 2011, 15:32:01
Ok, rabim pomoč, ker (priznam  :-[) se mi ne da brat vseh strani nazaj..

Kolega mi lahko zrihta zastonj teletino in govedino.

Kaj od tega pride v poštev za labradorko? Pa nobenih kosti, ki jih lahko poje, samo take, da jih obgloda, ker ima drugače drisko..

Hvala!



idefix

  • *
    • Prispevkov: 420
    • Točke: 4
Odgovori #1326 : 24 Avgust 2011, 15:49:21
Vse, samo pri drobovini ne smeš futrat jeter ipd več kot 1x na teden (neustrezno razmerje med hranili).
Med kostmi so za glodanje najboljše ploščate kosti (meni jih mesar samo 3x prereže, tako da je vsak kos ene 2 dm2).
Ne sme pa se uporabljati za prehrano psov surove svinjine (s tem bi lahko podpirala življenjski krog skupnega parazita), perutnino pa samo res svežo (problem hiter razvoj mikroorganizmov).
Jaz od kosti ne jemljem tistih, ki so lahko uničljive ali imajo trdo kost in not mozeg - pač, Žimotu se je kos take kosti zataknil in je bil velik problem , posledice, in bogi kuža.
Se ti pa javim za kakšen višek ;) - moj mali ima predpisano hranjenje samo s surovo hrano  ::)

lp ž & l & h


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1327 : 24 Avgust 2011, 15:59:01
Hojka brez problema se zmeniva - itak mam občutek, da mi bo pripeljal 3× preveč, da bi spravila vse v svojo skrinjo ;)



idefix

  • *
    • Prispevkov: 420
    • Točke: 4
Odgovori #1328 : 24 Avgust 2011, 16:03:28
Super :)
Saj - jaz sem za potrebe tegale eksotika in prehranjevanja z neočiščenimi vampi  kupila nov frizer.
Za jest mu pa dajem to zadevo (vonja približno tako kot goveji iztrebki  ::) ) kar zunaj, na eni dili režem, imam rokavice za enkratno uporabo.....
Je pa predpisano menjavanje hrane in vrst in izvora mesa (in zelenjave, kosmičev, ...) - highly complicated  8)

lp ž & l & h


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1329 : 24 Avgust 2011, 18:08:11
Ne sme pa se uporabljati za prehrano psov surove svinjine (s tem bi lahko podpirala življenjski krog skupnega parazita),

Kakšnega parazita to? In v čem se vidi, če ima pes ta parazit?

Moja psička ves čas je skoraj samo surovo svinjino (včasih dobi kaj govedine (predvsem drobovino), piščanca ali ribe) pa ni z njo nič narobe. OK, neke probleme z prebavo ima, ampak svinjina kot meso nima nič z tem, samo kosti ji zgleda škodijo  ;) .



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1330 : 24 Avgust 2011, 18:38:14
Tejch, lahko še enkrat poveš, kaj točno hraniš (v enem dnevu povprečno), koliko je pes star in velik?

Lahko natančno opišeš, katere kosti si poskusila, ali npr daš kako fotko?



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1331 : 24 Avgust 2011, 18:42:07
Mojadva jesta svinjino ves čas brez težav, gre pa za kupljeno meso za človeško porabo. Kater točno parazit naj bi bil v vsem svinjskem mesu? Trihinoza ali misliš Aujeszkijevo bolezen?
Glede varnosti slovenskega mesa  lahko kontaktirate lokalno veterinarsko inšpekcijo ali Zavod za zdravstveno varstvo in tam dobite čisto ažurne informacije, če je bila bolezen kje zaznana v zadnjem času. Načeloma je svinjina v trgovini vsa testirana in ne bi smela imeti trihinoze.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1332 : 24 Avgust 2011, 18:45:38
Sasha, vitalne info, pa poglej si slike na tistem linku spodaj:


Pravo meso je (tega naj bo v povprečju 80%):
Vampi/želodčki
goltanci, požiralniki
hrustančasto,sapnice npr.
srce
koža
vse vezivno tkivo, kite, penisi
ostale mišice.

Pljuča naj bi bila res nekje vmes. Ampak vseeno ni, da bi hranil namesto vsega mesa le pljuča, pač jaz se držim približnega pravila celega plena, torej da pohraniš približno sestavo cele živali v dveh tednih npr - iz tega izhaja pravilo 80-10-10 in v celem plenu je idealno razmerje kalcij-fosfor, kot ga priporočajo veterinarski učbeniki (isto razmerje najdeš tudi na vreči briketov!). Npr. če bi tvoj pes maral ribe (večina jih ne mara) in bi dobil za obrok nekaj celih sardin, bi bil to popoln obrok, ker je cel plen in bi bilo razmerje 80-10-10 že urejeno. Isto velja za jajce  - uravnotežen meni:) Celo jajce lahko daš občasno, večina psov jih ima rada.

Organi (tega naj bo le 10%, od tega 5% jeter npr v enem ali dveh tednih):
jetra
priželjc (thymus)- to je tisto mehko svetlo rožnato ob sapnici/srcu
ledvičke
testisi
možgani
vranica
slinavka

Kosti (10% v povprečju, vendar zakopano v mesu, ne gole kosti)
Vse svinjske, piščančje, puranje,od rib (če marajo), večina ovčjih, kozjih. Od telečjih bodo okej hrbet, vrat, ramena, rebra.
Izogibaj se govejim kostem, so pretrde, bodo kak zob premagale. Sploh pa NE dajati kosti NOG večjih živali (govejih, telečjih, mojim šeltijem so že ovčje noge bile pretrde). Take kosti so debele, imajo veliko gostoto, lomijo zobe in so težko prebavljive. Npr. svinjske so kot piškoti mehke, sploh vrat in prsna kost. Mlajše živali imajo mehkejše kosti. Cel piščanec ima cirka 27% kosti, so pa najmehkejše (sam doma narežeš na 4 ali 6 delov in pohraniš). Fajn so tudi cele glave, če imaš možnost dobiti. Kosi s kostmi naj bodo čim VEČJI, pa raje stran vržeš. če je kost velika, je pes ne bo mogel pogoltniti in se zadušiti.

Oblika kosti - česa NE dajati
-na koščke narezanih kosti, ker bo pes celo goltal in ne bo mogel niti razgristi, to se bo prebavljalo počasi
-majhnih delov (npr. nemški občar lahko kurje vratove cele golta in se mu lahko zataknejo)
-govejih kosti, sploh jušnih mozgovih kosti, tudi če ti jih ponujajo zastonj
-na kratko nasekanih reber ali enojnih kriminatelcev (ostri robovi!)

Slike za občutek, kako veliki naj bodo kosi:
http://www.rawfeddogs.net/Recipes

Kosti (10%) so nujne zaradi kalcija. Organov ne dajati več kot 10%, ker so bogati z vitamini A in D ter fosforjem (kalcij in fosfor morata biti uravnotežena, zato se je treba držati pravila 10% kosti in 10% organov). 10% kosti zadovoljiš zelo hitro, če npr. hraniš vsak drugi ali tretji obrok s kostmi. Opazuj kakec, če je trd, zelo svetel, celo drobljiv, potem je bilo za tega psa preveč kosti zapored. Eni psi pa imajo takoj mehak kakec, že če dobijo rezino jeter, pač treba je iti počasi in postopno.

Najboljše je začeti s celimi piščanci, sam doma narežeš na četrtine. Piščanec zato, ker na začetku psi rabijo malo več kosti, pišče jih ima cirka 27%, kar je dolgoročno preveč, ampak za začetek ravno prav. Drži se enega vira proteinov 2 tedna, če je vse okej, postopno uvajaj drug protein (npr. svinjino), nato tretjega (pri mladičih lahko uvajaš raznoliko meso veliko hitreje, se hitro navadijo). Eni psi prenesejo vse, drugi so zelo občutljivi... Dolgoročno je najbolje hraniti več rdečega mesa (svinjina, govedina), če pa najdeš kak vir poceni ovac ali koz, definitivno ponucaj (ker se hranijo na paši in je meso najbolj bogato z omega 3).

Dodajaš lahko omega 3 kapsule.

Poznam pa kar nekaj celo VEGANOV, ki hranijo pse zključno surovo, tako da se absolutno da!



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1333 : 24 Avgust 2011, 18:54:40
Še recept za ribje priboljške, zelo dišeči, vsi psi ponorijo, tudi če so neješči. Ni sicer surovo, ampak nekaj omega 3 in vitamina D pa le prineseš noter. Tudi mi grešimo:))

- konzerva sardin ali sveže ribe
- 2 jajca
- žlica moke in žlica drobtin, toliko, da malo veže (katerokoli drug škrob bi po mojem opravil delo)

Jaz rahlo pokuham surove lososove glave (v grobem poberem vse mehko dol s kosti) in glave sardin (te gredo cele notri) ali glave in drobovino skuš

 Vse zmiksajte, dobite gosto maso. Razdeliš po pladnju kake 3 mm na debelo. Pečeš na 180 C prbl. 20 minut. Če uporabiš sveže lososove glave, bo bolj mastno. Narežem na 1 cm trakove in ponavadi moram še na 50 C posušiti, da niso piškotki prevlažni. Zdrži v hladilniku gotovo 3 tedne. Če daš premalo drobtin in moke, bodo piškotki preveč drobljivi (ni moka ravno idealna, ampak okej, to gre res za priboljške).



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1334 : 24 Avgust 2011, 19:25:15
Eni psi pač ne prenašajo kosti-preprosto. Pa lahko poskusiš vse možne oblike, dele, vrste, surove...Nekateri psi jih v njihovo dobro ne smejo jesti, ker imajo takoj težave s prebavo, kar je pa izčrpljujoče za organizem. Pravzaprav čisto tako po logiki, psi naj ne bi jedli kosti, ampak samo obrali dol meso kar ga je ostalo.

Svinjine psi tako ali tako naj ne bi jedli, je preveč mastno. V svinjskem mesu je pogosta trakulja, trihine, kup drugih glist.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1335 : 24 Avgust 2011, 19:33:43
Še enkrat ponavljam, sem že večkrat pisala o tem.

1. Psi potrebujejo maščobe. Jagnje, ki je čisto vitka, pašna žival, je kar dosti mastno, govedo ima po telesu goro loja, ki ga v trgovini ne vidiš, ga pa vidiš, če greš v klavnico (kjer ga odstranijo). To bi pes vse požrl, če bi se striktno držal modela celega plena. Psi niso ljudje in perutnina ni dovolj, je premalo mastna, še manj pa ima primerno paleto amino kislin.

2. Če se psa hrani surovo, NUJNO potrebuje cirka 10% kosti, tako ali drugače. To ni opcija, to ni mnenje, to je potrebno zaradi razmerja kalcij-fosfor. Če se kosti pravilno izbere, pravilno razkosa, hrani v primernem razmaku, težav NI. Moji psi jedo tudi kar konkretne kosti, pa nimajo nikoli koščkov kosti v kakcu, nobene krvi, nobenega bruhanja, nobenih polomljenih zob. Ker znam pravilno izbrati in hraniti.

3. Kakovost in zdravje svinjskega mesa je odvisna od zdravja populacije, kontrole, testiranj. Imamo veterinarske inšpekcije, kamor lahko vsak pokliče in preveri. V svinjini, ki jo kupim v mesnici, ni nobenih glist. Bi rahlo zaprli celo trgovino, klavnico in kmeta, ki je tako meso dal v klavnico.



idefix

  • *
    • Prispevkov: 420
    • Točke: 4
Odgovori #1336 : 24 Avgust 2011, 20:41:26

http://www.zzv-lj.si/strokovna-priporocila/mikrobiologija/paraziti-v-zivilih.pdf/view
vir: http://www.zzv-lj.si/strokovna-priporocila/mikrobiologija/paraziti-v-zivilih.pdf/view
Pa eno lušno seminarsko sem odkrila na netu (za biomedicince) :)
Za kaj več pa res nimam časa, če se ne motim (ker je tega že tako dooolgo ;) ), pa se splača pogledat v kakšen uvod v biologijo za bruce.
Aja, še tole: ribja trakulja - jo je že kdo videl? Pri moji španjelki (torej spet že davno davno :) so spominjale na kitajske rezance v svitku, bilo jih je pa pri 6-mesečni kuži, ko jih je izločila, kar  za cel obrok ;)

lp ž & l & h


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1337 : 24 Avgust 2011, 21:14:40
Za trihinozo je tudi mene skrbelo, tudi sama sem mislila, da se svinjine psom ne sme dajati. Sem se pa npr. pogovarjala z lovcem o trihinozi in mi je rekel, da morajo že pri ujeti srnjadi in seveda merjascih notranje organe dati pregledati, preden dobi žival dovoljenje za človeško prehrano. rekel je, da trihinozo redno preverjajo in da je že zelo dolgo v njegovem okolišu ni bilo. Hočem reči, da tudi pri divjih živalih se nadzor izvaja, sploh pa pri domačih živalih, ki so namenjene za redno človeško prehrano (in sploh ob zakolu). Npr. moj sosed redi teličke in mi je rekel, da so enkrat v teletu zaznali trakuljo in da je bil cel halo, vse so mu ustavili, vse je moral razkuževati, vse živali tretirati in testirati, skratka kar dosti dela in stroškov je bilo, preden je spet lahko oddajal živali v zakol.

Imam tudi kolegico, ki dela na našem zavodu za zdravstveno varstvo (živilska tehnologinja) in delno svojega psa hrani surovo in me je glede mojih strahov glede svinjine čisto pomirila. Je rekla, da pač tukaj se le testirajo zadeve in da kake večje panike ni.

Vse je možno, kot je bila salmonela na kalčkih na začetku poletja v Nemčiji. Ampak jaz se držim tega, da imamo le urejen nadzor nad rejci živali za zakol, klavnico sem videla od znotraj in sem bila impresionirana (so ravno čistili), sosed redi teličkein poznam zadeve z njegovega stališča... Nekako upam in zaupam, da smo v Sloveniji v razmeroma poštenih in urejenih rokah, kar se naše hrane tiče.



idefix

  • *
    • Prispevkov: 420
    • Točke: 4
Odgovori #1338 : 24 Avgust 2011, 21:35:07
Ja, saj najbrž se res zgolj izjemno kaj pojavi, ampak obstaja - v zgornjem viru navajajo:
V letu 2006 je bilo v Sloveniji 87 prijavljenih parazitarnih nalezljivih bolezni, pri katerih je bil vir okužbe okužena hrana s paraziti oz. njihovo razvojno stopnjo (v letu 2005 pa 79). Največ je bilo prijavljenih okužb s protozoji. Okužb s Gardia lamblia, ki je pogost povzročitelj drisk v Sloveniji, je bilo v letu 2005 in 2006 prijavljenih le 24 primerov (42 v letu 2004), s Cryptosporidium parvum 9 primerov (10 v letu 2005), 3 primeri okužbe s Entamoeba histolytica in 5 primerov neopredeljene protozojske črevesne bolezni (1 v letu 2005). Prijavljenih je bilo 24 primerov toksoplazmoze (22 v letu 2005), 18 primerov trakuljavosti (13 v letu 2005) in 3 primeri ehinokokoze (8 v letu 2005).

lp ž & l & h


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1339 : 25 Avgust 2011, 00:05:06
Res pa je, da gre v tem poročilo za ''prijavljene bolezni'', torej to so primeri, kjer so bolezen odkrili v testiranju, je bila prijavljena, zabeležena. In upajmo, da kot v primeru mojega soseda, so ob odkritju rejca temeljito preverili, je moral vse živali zdraviti, je dobil začasno prepoved, naknadna preverjanja...

Sicer pa se trihinozo prepreči tudi z zamrzovanjem pri manj kot -15 C, najbolje 2 ali 3 tedne. Meso iz trgovine naj bi bilo okej in ni potrebno zamrzovati.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1340 : 25 Avgust 2011, 10:43:14
Fosfor in kalcij se da dodajati tudi kako drugače. Tablete, praški. In če pes ne prenese kosti, si menda toliko pameten, da mu jih ne daješ, če ne bo jedel surovo, še ne bo umrl. So še vsaj trije drugi načini hranjenja.
Meso iz trgovine tudi ni vedno OK. Smo vsi ljudje in zato se dogajajo napake. Pa problem je masovna reja, dejansko je to velik problem in uvažanje iz drugih držav. Pri takem številu in razkropljenosti po svetu enostavno ne more bit 100% nadzora, kaj šele higiene in visokih standardov.

Tako malo za predstavitev. Če ima nekdo vzrejo večjih psov-tam 45+kg in ima doma 6 psov + vsako leto ena breja psica in posledično mladiči in še 4članska familija ljudi, ki niso vegiji. Pa kaj to mora potem človek še dodatno skrinjo kupit??? In za mesec vnaprej nabavit meso, da je "varna" uporaba (zamrzovanje)?   :o Jaz sem se nekaj časa poigravala z idejo, da bi šla bina na surovo, samo pri njej to ni izvedljivo.

Piščanec je tudi kar masten, a ni. Meni se že zdi. Zdaj sem ga 4 dni psici pripravljala.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #1341 : 25 Avgust 2011, 11:28:49
Punce ne zganjajte panike zaradi trihinele.Še vsak  v klavnici zaklan prašič je prispeval kos svoje mišičnine za preiskavo. Običajno je to kos diafragme(trebušne prepone).Pred leti sem tudi jaz v klavnici dnevno delala te teste.V Sloveniji je ni.Večji problem pojava trihineloze je pri tistih prašičih,ki se pasejo zunaj.To je predvsem problem na Hrvaškem.Tudi pri divjih prašičih in medvedih se redno izvaja nadzor nad trihinelo-za vso meso,ki gre za človeško potrošnjo.Kar se tiče ehinokokoze je prav tako.Pri vseh obolelih živalih se opravi zaplemba mesa,tako da ga v trgovine na police ne boste dobile.
Tjaša



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1342 : 25 Avgust 2011, 12:15:01
Tejch, lahko še enkrat poveš, kaj točno hraniš (v enem dnevu povprečno), koliko je pes star in velik?

Lahko natančno opišeš, katere kosti si poskusila, ali npr daš kako fotko?

Hranim svinjske goltance in smrčke. Pa včasih kaj mletega mesa (svinjsko ali pa mešano - svinjina, govedina), obrezkov od mesa (tisto kaj se zreže iz zrezkov ipd., govedina, piščanec in svinjina), piščančje kože. Včasih (1x na 2 tedna) dobi malo rib, tuno iz konzerve, sardelice, file ali lignje ;) . Včasih dobi kaj ostankov od kosila. Od kosti pa piščančje kosti (pečene in brez mesa, te so bile vedno OK, sedaj pa jih vseeno ne upam dati), surova piščančja kost od prsi (tale je tudi OK), goveja kost iz juhe (se ne spomnim več odziva), svinjska rebra (pečena, so bila navadno OK, razen zadnjič), svinjski hrbet (surove z mesom, ali pa za obglodat pečene, 1. ni bilo okej, 2. ja).  Od drobovine pa goveje ledvice in jetra, pa včasih svinjska jetra.  To je mislim da vse ;) . Aja, 1x na teden dobi 1 ali 2 jajci ;)

Psička je stara skoraj 6 mesecev, velika je 56 cm, mešanka med zlatim prinašalcem in domnevno kraškim ovčarjem (ki je v resnici pol nemški ovčar, pol pa kraški)  ;) . Ima cca. 25 kg. Na dan poje cca. 1200g mesa, v 2 obrokih. Na 3 dni dobi namesto enega obroka (600g) brikete (200g). Občasno dobiva tudi mleko, sadje, česen, posušen kruh, jogurt in skuto, ampak sedaj ne, ker ima probleme z prebavo. In še en bo dobivala par dni tega. Kosti pa še vsaj kak teden ali 2 ne ;) . Potem pa bomo probali najprej z piščančjimi, ampak bo ful malo kosti (ene 100g) v obroku, zraven pa dobila še ledvice ;) .

Kosti še nekaj časa ne bo, potem pa bomo probali z piščančjimi. Če ne bo OK, bom začela pečti jajčne lupine in delati prah iz njih. Potem pa to dodajati. Ampak ugotovit še moram, koliko je tega treba dati  :-\



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #1343 : 25 Avgust 2011, 12:30:14
Ti si pa precej pogumna s temi pecenimi kostmi.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #1344 : 25 Avgust 2011, 12:35:38
Tejch,sorry ampak po tem kar si napisala bi tudi jaz imela prebavne težave.Zame je v vsem tem skupaj preveč svinjskega mesa,preveč drobovine in preveč miksanja med surovim in kuhanim ali pečenim.Goltance probaj dobiti raje goveje ali konjske in ne svinjskih.Govejih kosti iz juhe-zame niso najbolj,naši imajo 0 problemov po surovih,pečena svinjska rebra so premastna.Od ostalih sestavin bi ji jaz črtala mleko,česen.Poleg tega ima stalno probleme po moje zato,ker ni ne na surovem in ne na suhem ampak nekje vmes.Mogla se boš odločiti ali samo eno ali pa drugo.Če z surovim ne bo šlo,pa bi ji vseeno nekaj rada dala ji pa mešaj malenkost med brikete.
Tjaša



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1345 : 25 Avgust 2011, 12:52:58
Ti si pa precej pogumna s temi pecenimi kostmi.

Zakaj pa pečene kosti ne bi bile OK, če jih pa najbolje prenaša? Sorry, ampak če bo brez problema prenašala pečene kosti, pa surovih ne bo, bo jedla pečene ali pa nobenih  ::)

Tejch,sorry ampak po tem kar si napisala bi tudi jaz imela prebavne težave.Zame je v vsem tem skupaj preveč svinjskega mesa,preveč drobovine in preveč miksanja med surovim in kuhanim ali pečenim.Goltance probaj dobiti raje goveje ali konjske in ne svinjskih.Govejih kosti iz juhe-zame niso najbolj,naši imajo 0 problemov po surovih,pečena svinjska rebra so premastna.Od ostalih sestavin bi ji jaz črtala mleko,česen.Poleg tega ima stalno probleme po moje zato,ker ni ne na surovem in ne na suhem ampak nekje vmes.Mogla se boš odločiti ali samo eno ali pa drugo.Če z surovim ne bo šlo,pa bi ji vseeno nekaj rada dala ji pa mešaj malenkost med brikete.
Tjaša

Svinjskega mesa je toliko zato, ker drugega ne dobim. Iščem tudi druge poceni stvari, ampak v mesnici, kjer imajo govedino ne pridem zraven, sem pa našla sedaj piščančje hrbte. Bom kupila nekaj, ampak so spet kosti  :-\ . Drobovine pa nikakor ne je preveč, prej premalo. Na teden bi je morala pojesti okoli 1kg, pa poje 200-300g ;) . Bomo šli na več, ko se stanje umiri, vedno malo po malo več. Mleko dobi 1x na 2 tedna, ker ji na toliko časa ne dela težav, drugače pa. In mleko enaostavno obožuje. Česen pa dobiva zaradi zajedalcev, ji ne dela nikakršnih problemov ;) . Jaz sem že cel čas odločena, da bo psička na surovem, ampak moram brikete porabiti. Mislim, da bi na njeno prebavo briketi najbolj pasali 1x na 2 ali 3 dni, če dobi večkrat je preveč kakca, danes zjutraj (zvečer je dobila brikete) pa je bil kakec, po kakih 2 tednih ponovno OK  :) . Brikete sem prej dajala 1x na dan, da bi jih čim prej porabila, ampak jih tako pogosto ne poje, še na 3 dni komaj. Pa še preveč kakca ima, če je tolikokrat. Vmes je bila psička tudi na delno surovi (meso) in kuhani (OH in zelenjava) hrani, pa je bilo nekaj časa OK, potem pa naenkrat preveč kakca in mozoljčki. Tako da žit ne prenaša nekaj vredu (razen riža), tako da druga kot pa surova hrana mi sploh več ne preostane. Konzerv prav tako ne prenaša, če pa bi, pa bi me stale celo bogastvo, če bi jo hranila le z tem, briketov pa ne mara. 1 alternativa je še kuhano meso, na to bomo šli, če se stanje res ne bo zboljšalo. Ampak, izgleda da se bo, gre na bolje ;) . In pa včasih je jedla 4 obroke, 1 briketi, 1 kuhan, 1 surov in 1 mlečni. Pa je bilo vse OK ;) . Tako da ji paše raznolika hrana, samo kosti so vse uničile ;)



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #1346 : 25 Avgust 2011, 13:51:59
Uh,komplicirate !Če bi jaz naše tako fotrala ne bi zaslužila niti za polovico mesečnih obrokov.Takšne obroke dobivajo pri meni samo mladiči do 8 tedna starosti in pa doječa mati.Potem dobivajo junior brikete in občasno kakšen dodatek do 6 meseca starosti,od tega meseca naprej so na adult briketih.
Samo surovo sem nehala hraniti,ker mi samec ni dobro prenašal hrane-pojavile so se hraste in paranalne žleze so se hitro polnile.Glavni obrok so pri nas briketi 2x dnevno.1x tedensko dobijo v brikete dodatek- surovo mleto govedino,pečene ribe,kuhano perutnino,divjačino,konjetino ali ovčetino.Vmes mešam kuhan riž,polento,kuskus,ješprenj.Vsake tri tedne surovo govejo ali konjsko kost.1 x mesečno tuno iz konzerve ali surov svinjski rep.Po potrebi dobivajo jogurt in skuto v kombinaciji z ovsenimi,rženimi,ječmenovimi in koruznimi kosmiči.Zelenjavo včasih dodam,večinoma pa si z njo postrežejo kar sami.Sedaj so v polnem razmahu buče pa korenček.
Kuhanih in pečenih kosti ne dajem-letijo v kanto za smeti.Drobovino dajem samo v kombinaciji z rižem,da blato potem ni premehko.Ne polivam briketov z juhami ali vodo.Suh kruh imajo psi občasno za nagrado.
Bah,sem na veliko napisala,kaj vse dobijo,ampak v resnici je tega vsega skupaj za dve jušni žlici med briketi.
Tjaša



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1347 : 25 Avgust 2011, 15:52:35
Kompliciramo? Zakaj? Meni se surov način hranjena oz. to, kar je moja psička zdi vse prej kot kompliciranje, sploh pa ne draga prehrana. Jaz dobim goltance in smrčke (prav tako svinjske kosti z mesom se dobijo za enak denar) res fuul poceni, razen hrbti in drobovina je več. Pa kaki jogurti, skute tudi, pa ostali dodatki, ampak tega poje toliko, da ni omembe vredno. Če bi hranila kvalitetne grain free brikete bi me prišlo še več, če pa štejem še dodatke, ki bi jih dajala zraven briketov da bi psička jedla, pa se cene res ful dvignejo.  ::) .



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #1348 : 26 Avgust 2011, 07:18:13
Nisem mislila surove prehrane kot kompliciranje.Mislila sem en obrok briketi,pa en kuhan,pa en surov pa en mlečni.Sicer je pa mene izučilo,da vedno dodatek mešam med brikete,ker drugače se začnejo "preseravat".Zame velja,da ko dobijo hrano, gredo gobci v skledo,imajo 10 min časa da pojedo.Potem se sklede poberejo in pomijejo in do naslednjega obroka ni nič.Tudi jaz se namreč usedem za mizo in pojem svoj obrok ter pospravim.Če mi ni do hrane, ne jem.Isto zame velja pri psih.Kar se tiče grain free briketov-ja če je pes alergičen na žitarice,drugače mi je ta način hranjenja odveč.Pa ste naredili teste,da veš,da je alergična na žitarice?
Tjaša



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1349 : 26 Avgust 2011, 10:36:54
Nobenih testov nismo delali. Mi je bilo dovolj, da so se po tem, ko je šla iz riža na katero drugo žitarico čez 2 dni pojavili mozolčki in svetli, smrdljiv, mehek in velik drek  :-X . To čisto kaže, da ji žitarice v večjih količinah ne pašejo. Če dobi brikete 1x na 2 dni, pa včasih kak kos posušenega kruha, pa mogoče 1x na teden malo muslijev v jogurt in pa da je priboljške z žiti je vse OK. Če pa bi brikete z žiti jedla vsak dan 2x na dan ne bi bilo OK, bi bilo enako kot je bilo pri kuhani in surovi hrani. Zato bi za redno hrano potrebovala garin free brikete. Sedaj pa je puppy hrano z žiti, pa je vse OK.  ;) .