Surova hrana

irenchy · 1188998

Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #1530 : 09 November 2011, 09:21:51
Pri nas z drugim mesom ni problema, ribe pa ni šans.

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #1531 : 09 November 2011, 10:11:37
Naši pa kar ne morejo dočakati surovega obroka.Zani je včeraj cel dan sedel pred kopalnico in cvilil,ker je vedel,da sem tja umaknila meso,da se odtali.Zvečer ko so ga dobili za večerjo je pa Tinka tako mahala z repom,da sem mislila da ji bo odpadel.Z ribami dva nimata nobenih problemov tudi če so surove,Tinki jih pa ne dajemo,ker takoj po njih bruha.
Tjaša



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #1532 : 09 November 2011, 10:14:23
Hehe, pri nas je isto  :) Ko dam zjutraj odtaljevat meso, hodi cel dan ga gledat  :D Zadnji večerni sprehod tako šiba proti domu ker ga mesek čaka  :D

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


Marjeta_

  • *
    • Prispevkov: 178
    • Točke: 0
Odgovori #1533 : 09 November 2011, 12:51:31
Marjeta, rade volje ti dam razrezano raco. Sem iz Zasavja. :)

Hvala, Maruša.  :) Ampak sem malo predaleč. Imamo tukaj kakšnega mesnega fana, ki živi kje bližje Zasavja in bi rad Marušo razbremenil nesojene race?



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #1534 : 09 November 2011, 13:27:05
haha, zanimivo. :D :D  Pri nas pa sedaj najprej dobi dva lončka briketov, zmešanih s pasiranim surovim mesom, skuto in tuno, ko pa vse poje, dobi pa meso. In se sploh ne sekira, če ne poje vsega, čeprav ve, da ne bo mesa. Če mu ni, mu pač ni.  ::)



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #1535 : 09 November 2011, 13:56:39
Maruša,zakaj mu pa pasiraš meso?
Tjaša



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1536 : 09 November 2011, 14:54:08
Ziher noče jest samih briketov  ;D

Sem glih danes dobila kilo sardel pa mojemu psu tud ne grejo po grlu.. Mi jih je škoda, pa ne vem kako jih naj pripravim da jih bo pojedel?



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1537 : 09 November 2011, 18:16:26
Moja si pri ribah tudi zmišljuje. Včasih je pojedla vse takoj, sedaj pa ji več file neke bele ribe ne gre, če ji dam velik kos. Moram narezati  ::) . Lignje, tuno, sardele in pa tale file pečen pa ima rada, se ji kar zmeša  ::) . Kdo bi jo razumel ::)

Sem pa jaz sedaj "odkrila" eno mesnico kjer dobivam govedino: pljuča, srce, vranico, jetra in ledvice. Me moti, da ni skoraj nič mišic ampak skoraj samo drobovina, ampak OK, drobovino tudi potrebujem. Tako da sedaj ostajamo na glavnih mišicah svinjskih goltancih in pa tudi kurjih hrbtih. Moram sedaj nekje dobiti svinjske smrčke in pa kake kosti  :) . Jih imajo v "moji" mesnici, ampak težko naletiš na njih...

Bo pa kmalu moja tudi dobila svinjsko glavo (ko bomo imeli koline). Pa me zanima, kako naj jo narežem? Ali naj kar mesarju naročim naj mi razseka. In na koliko delov? Pa zanima me koliko približno tehta?



Marjeta_

  • *
    • Prispevkov: 178
    • Točke: 0
Odgovori #1538 : 09 November 2011, 21:49:36
Tejch, nekateri štejejo pljuča med drobovino/organe, zato lahko hraniš več.

Kurji hrbti so zelo koščeni (45%), zato le preračunaj, koliko kosti in koliko mišic vneseš, ko hraniš hrbte.

Goltanci so kul, se nimaš kaj pritoževat.  ;D

Pri kolinah lahko pobereš tudi kože, ki spadajo pod pravo meso.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1539 : 10 November 2011, 00:55:41
Naši pa kar ne morejo dočakati surovega obroka.Zani je včeraj cel dan sedel pred kopalnico in cvilil,ker je vedel,da sem tja umaknila meso,da se odtali.
Poznamo to, ja. Ko domov prinesem vedro mesa, ga starejša psica brani pred ta mlajšim. Blokira vrata na hodniku, da ne more do vedra. Ko dam na balkon, če se ne lotim pakiranja takoj, se uleže pred balkonska vrata. Ko pridemo s sprehoda, leti čuvat balkonska vrata. Prehranska koma. 

Z ribami dva nimata nobenih problemov tudi če so surove,Tinki jih pa ne dajemo,ker takoj po njih bruha.
Moj samček se je nekajkrat lotil rib in jih tudi bruhnil. Sedaj jih ne pogleda več.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1540 : 10 November 2011, 01:05:07
Bo pa kmalu moja tudi dobila svinjsko glavo (ko bomo imeli koline). Pa me zanima, kako naj jo narežem? Ali naj kar mesarju naročim naj mi razseka. In na koliko delov? Pa zanima me koliko približno tehta?

Odvisno, kako velik bo prašič. Poleti sem kupila glave majhnih pujskov, vsak šelti je pojedel polovico v enem obroku (v mesnici z žago ali sekirco narežejo na pol). Kosti so bile čisto vse za pojest, razen spodnja čeljust. Pred 2 tedni sem pa kupila ogromno glavo, sem sliko napopala par strani nazaj, tehtala je ziher 4 kg (pa je bila brez ušes in jezika). Spet narezana na pol, potem sem pa jaz doma vsako polovico še dala na pol. Tam pri kotu ust sem zarezala mišice in nato samo zavrtela, da se je spodnja čeljust ločila od zgornje. Lahko bi tudi to nasekal, ampak če samo izpahneš sklep ven, je bolj fajn za pse. Kosti tako velike glave so moji šeltiji komaj malo obglodali, so že pretrde.

Če boste imeli koline, reči mesarju, najti prihrani tudi vse kite, ta debele žile, meso po grlu, vse čudno mehko tkivo...



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1541 : 10 November 2011, 01:38:28
Nika, lahko narediš ribje priboljške, če ti pes noče pojesti sardin. Jaz uporam vse ribje glave in notranje organe rib, ko jih nam čistim + lososove glave, ki jih ponavadi dobim zastonj. Glave malo obkuham (predvsem lososova se mora toliko skuhati, da lahko poberem meso in kožo z glavnih kosti).



Vse zmiksam. Za količino rib sem v tem primeru vzela 3 jajca in nekaj žlic moke in drobtin, toliko,da se meso veže skupaj (če daš premalo moke, se priboljški drobijo).


Masa pride gosta kot za trši biskvit. Razdelim po pekaču 3-5 mm debelo (v tem primeru je bilo za dva pekača mase), 180 C, 30 - 40 minut. Ohlajeno razrežem na trakove in dam v zmrzovalnik. Potem jemljem ven za nekaj dni priboljškov. Ko sem imela vse v hladilniku, so postali plesnivi (ker pač ni konzervansov nobenih).


Psi te priboljške obožujejo, tudi taki bolj neješči. Super za trening.



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #1542 : 10 November 2011, 07:31:12
Maruša,zakaj mu pa pasiraš meso?
Tjaša

Samo zato, ker se samih briketov tud dotakne ne več, odkar dobiva surovo. In glede na to, da bi ga rada malo zredila, bo sedaj nekaj časa dobival zraven še brikete.  :)



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1543 : 10 November 2011, 17:17:26
Odvisno, kako velik bo prašič. Poleti sem kupila glave majhnih pujskov, vsak šelti je pojedel polovico v enem obroku (v mesnici z žago ali sekirco narežejo na pol). Kosti so bile čisto vse za pojest, razen spodnja čeljust. Pred 2 tedni sem pa kupila ogromno glavo, sem sliko napopala par strani nazaj, tehtala je ziher 4 kg (pa je bila brez ušes in jezika). Spet narezana na pol, potem sem pa jaz doma vsako polovico še dala na pol. Tam pri kotu ust sem zarezala mišice in nato samo zavrtela, da se je spodnja čeljust ločila od zgornje. Lahko bi tudi to nasekal, ampak če samo izpahneš sklep ven, je bolj fajn za pse. Kosti tako velike glave so moji šeltiji komaj malo obglodali, so že pretrde.

Če boste imeli koline, reči mesarju, najti prihrani tudi vse kite, ta debele žile, meso po grlu, vse čudno mehko tkivo...

Svinje vedno koljemo že ful velike. Tako da če imajo nekje 4 kg, bi morala dati na 5 delov za en dan (800g je točno porcija za en dan). Bo pa glava tudi brez jezika in možganov že :P . Gre vse za našo prehrano ;) . In ja, valda mu bom rekla za vse odpadno meso ;) . Kože pa ne, ker je ne prenaša najbolje, pa še ful fejst mastna je in se mi bo še bolj zredila...

Tale prboljški pa se mi zdijo zanimivi. Glede na to, da več ne vem kaj naj dajem, ker mi sploh več noče priboljškov jemati na sprehodu (potem pa kakce in ostalo svinjarijo je, kot da je ne vem kako lačna  >:( ), pa če imam nakoščkano meso ali pa kake kupljene. Če pa kaj doma naredim pa je še manj dobro. Pa še kupljeni redijo, ona pa mi je že na zgornji meji normalne teže  :-\

A lahko 1x približno zvagaš koliko daš not vsega? Ker meni tole "od oka" ne gre, Vedno čist napačno pride  :-[



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #1544 : 10 November 2011, 18:16:45
Samo zato, ker se samih briketov tud dotakne ne več, odkar dobiva surovo. In glede na to, da bi ga rada malo zredila, bo sedaj nekaj časa dobival zraven še brikete.  :)

A si mu probala pred tem povečat količino surove hrane?



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1545 : 10 November 2011, 18:57:21
A lahko 1x približno zvagaš koliko daš not vsega? Ker meni tole "od oka" ne gre, Vedno čist napačno pride  :-[

Težko rečem, ker dam jaz vedno od oka. Odvisno je od količine rib. Če bi dala eno konzervo sardin, bi dala eno jajce, eno žlico moke in žlico drobtin. Masa mora biti kar gosta. Če je moke premalo, so piškotki drobljivi, tako da daš lahko za prvič malo več moke.
Tukaj pa sem jih naredila iz ribjih glav enega lososa, dveh brancinov, dveh skuš, glave od 1 kg celih sardin. Tokrat sem dala 3 jajca in no recimo štiri žlice moke in tri žlice drobtin. Masa mora biti recimo nekaj takega kot mlečni riž, kar gosta pasta.



Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #1546 : 10 November 2011, 20:03:22
Naš prvi surov obrok  :o Četrtina piščanca je šla v trenutnku  :P







Marjeta_

  • *
    • Prispevkov: 178
    • Točke: 0
Odgovori #1547 : 10 November 2011, 20:10:53
Gnam, gnam, gnam...
Kako lepa pupika!

Vidim nekoga v šipi (za šipo), v spodnjicah?  ;D

Boš popolnoma prešaltala na surovo ali boš mešala?



Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #1548 : 10 November 2011, 20:35:50
Kje vidiš koga  ;)

Zaenkrat bom kombinirala z briketi, počas bomo šli pa najbrž kar v celoti na surovo. Samo kakšen dober vir mesa še moram najti, pa malo naštudirati razmerja. Je drugače piščanec vredu meso, če ga dajem recimo 80%, ali je katero drugo boljše?



Marjeta_

  • *
    • Prispevkov: 178
    • Točke: 0
Odgovori #1549 : 10 November 2011, 21:29:14
Kje vidiš koga  ;)

Si bila hitra!   :D :D

Piščanec je ok, samo naj ne prevladuje. Glavno naj bo rdeče meso. Jaz recimo hranim piščanca samo zato, da mačke/psi dobijo kosti. Mi je dosti cenejše rdeče meso, npr. Nimrod (1 EUR na kilo), pa še z divjačino se po kakovosti ne more primerjati nobeno meso, posebno ne piščanci, ki so vzrejeni "vsi vemo kako" (nič ne gibajo, krma vsebuje poceni konzervanse, kokcidiostatike... - od piščančka do piščanca, ki ga dobimo v trgovini, zrastejo v mesecu in pol in ne morejo niti teči). Pa pazi tudi, da s piščancem ne presežeš 10% kosti, ker je kar koščen, posebno določeni deli.

Sicer pa je vedno najboljše mešat, torej hranit čim več različnih vrst mesa (živali), s tem, da ne pretiravamo - ni npr. treba kupovati dražje jagnjetine, če je ovčetina 3x cenejša.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1550 : 10 November 2011, 22:12:00
Zaenkrat bom kombinirala z briketi, počas bomo šli pa najbrž kar v celoti na surovo. Samo kakšen dober vir mesa še moram najti, pa malo naštudirati razmerja. Je drugače piščanec vredu meso, če ga dajem recimo 80%, ali je katero drugo boljše?

Povej, če nisi prvega obroka opazovala z največjo fascinacijo:) Jaz se svojih dveh še danes ne morem nagledati, ko jesta. (Res je pa tudi, da je treba biti med obroko nekje v bližini, čisto za vsak slučaj).  

nekaj strani nazaj je bil objavljen link za vse slovenske klavnice in predelovalnice, tam boš hitro našla svoj kontaktin se bo zagotovo našlo nekaj zastonj ali poceni virov. Dolgoročno poišči vire rdečega mesa, če je le možno. Piščanec je bolj osiromašeno meso, da bi celo življenje le to jedel, ravno ni najbolje. Recimo kupuj vsaj svinjska srca, ki so relativno poceni, dobi se jih v Sparu.



Marjeta_

  • *
    • Prispevkov: 178
    • Točke: 0
Odgovori #1551 : 10 November 2011, 22:50:34
 Nika4, vedno pa je najboljše it direkt to vira, to so razne klavnice in rezalnice, ter kmetje in lovci.

Lahko pogledaš tudi na bolhi, poiščeš oglase za "meso" in kontaktiraš kmete, če ti šenkajo ali za male pare prodajo pljuča, kite, glave ipd.



Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #1552 : 11 November 2011, 11:00:17
Ja je pohlastala tisti kos mesa z največjim užitkom  ;D Če si se ji približal je pograbila meso in šla stran. Smo pa očitno zaradi tega piščanca ponoči in zjutraj driskali.  ??? Zdaj ne vem, ali je dobila za prvič prevelik kos, ali pa mogoče zato, ker je bilo kar veliko kože gor. Ker par dni nazaj sem ji dala manjši kos 2x (samo meso, nič kosti, kože), da sem vidla, če bo prenesla, pa je bilo vse ok. Kaj naj zdaj? Zmanjšam količino in nadaljujem danes ali malo počakam, da se umiri prebava? Drugače dobim domače piščance in sem zato vprašala, bo pa treba najti tudi rdeče.



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #1553 : 11 November 2011, 11:25:06
A si mu probala pred tem povečat količino surove hrane?
Ja, je dobival tudi po 3 kg mesa, pa ni bilo učinka.



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #1554 : 11 November 2011, 11:25:44
Nika, za začetek ji dajaj samo piščančje meso in kosti, brez kože, toliko, da se navadi. Potem pa postopoma dodajaj kožo.



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #1555 : 11 November 2011, 11:44:17
naša današnja papica




Me pa zanima, če je kdo od vas vegeterjanec/vegan?



Marjeta_

  • *
    • Prispevkov: 178
    • Točke: 0
Odgovori #1556 : 11 November 2011, 12:05:55
Nika4, driska lahko zaradi kože (mastna) ali zato, ker je pojedla preveč. Kožo odstrani in jo spravi v skrinjo za kasneje, ko bo bolj vajena surovega.  Je pa ful dobro, da dobiš domače piščance - jaz bi tudi! Predvsem za ljudi!

Sem bila več vegetarjanka, pa sem ravno tako rezala meso, ko je bilo treba.

Frendica in njen mož sta oba vegetarjanca in sta pred nekaj dnevi kupila psa, ki ga bosta hranila surovo (danes je day 1), saj vesta, da je tako prav (sem jim poslala razne linke in je "prijelo").

Mogoče se bo oglasila tudi Royaldog in povedala kaj o tem?  ;)

Jamsi, ful dobra fotka s tistim jezičkom!  :)



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1557 : 11 November 2011, 16:10:36
Jaz sem vegetarijanka že približno 12 let, s tem da minimaliziram tudi mlečne produkte in jajca. No psi so če se le da na surovem, zadnje čase smo malo na tesno z časom in pač kombiniram, ampak vseeno vsaj 50% tudi sedaj je surovo ter občasno kuhano. In ja meni ni problem rezati meso za pse, če kdo ima psa se pač mora tega zavedati. ampak pač ljudje mesa ne rabimo in zato je tudi moja odločitev da jaz osebno mesa ne jem.

Poznam pa veliko vsejedcev ki sem jim gravža meso surovo sploh pogledati, kaj šele piščanca recati nakose ali kaj podobnega :):)


Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #1558 : 12 November 2011, 09:24:33
Jst sem zdej par mescev, pa ko sem bila majhna par let...ni mi problema rezat meso, zdej je nastal problem, da ko vstopim v mesarijo, se mi začne kar obračat, meso ne vidim več kot meso, tko kot sem ga prej, ampak kot mrtvo truplo, ki je bilo živo...prej o tem niti ne razmišljaš kako pride meso na police...zdej mi pa slaba vest trka, ko nabavljam za Jamsa, da sem celo za trenutek pomislila, da bo on tudi vegi, ampak tko pa spet ne gre.

Ima kdo podobne izkušnje? Lahko tudi na ZS, da ne bomo smetili  ;)



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #1559 : 12 November 2011, 09:35:33

Frendica in njen mož sta oba vegetarjanca in sta pred nekaj dnevi kupila psa, ki ga bosta hranila surovo (danes je day 1), saj vesta, da je tako prav (sem jim poslala razne linke in je "prijelo").

Jamsi, ful dobra fotka s tistim jezičkom!  :)

Super, sem ful vesela, da nas je zmeraj več v tem "klubu".

Res je. Najbolj me veseli, ko je navdušen kaj bo danes na jedilniku, ko si nese na svoj mest, vmes pride parkrat do mene, kot da bi se zahvaljeval, po obroku si liže tačke še pol ure..vse to po sprehodu, tko da gre potem zmatrana in sita rit samo še spat  :D