Surova hrana

irenchy · 1188994

Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #1650 : 10 December 2011, 12:21:42
Moje 2 sta danes prvič dobila svinjske parklje. Prvo sta malo gledala kako bi se jih lotila, zdaj jih pa že skoraj 2 uri glodata. :) Počasi in temeljito, vsak na svojem koncu.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1651 : 10 December 2011, 14:37:03
Jaz sem moji 1x dala svinjske parklje in nikoli več. Je vse lepo zglodala, razen tisto na koncu ko je en tak debel obroček je kar celega dol pojedla. In potem takega, neprebavljenega kakala. Nimam pojma kako ji je to uspelo in se čudim, da je sploh ven prišlo  :-\ . Od takrat ne dajem več parkljev, nikoli  :-\

Moja če dobi kdaj brikete, jih dobi kot kosilo (potem pa čez par ur je surovo večerjo). Pa ni nič narobe, razen pač ogromni kakec. Ampak to itak tako redko dobi, da ni vredno omembe. Pa tudi pline ima po tem ;) . Dajem pa brikete redno kot priboljške, če ravno nimam kaj drugega (navadno dam kako staro klobaso, sir, mocarelo, kak zrezek, ki od nas ostane, sadje, včasih kake kupljene priboljške - pač take stvari ki jih ima rada). Bi pa rada z tem prenehala, pa me zanima kaj imajo psi radi in se ne packa? Kaka surova stvar. Pa da ti potem ne smrdijo roke? Razmišljala sem o govejem srcu?



irzi

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 2
Odgovori #1652 : 11 December 2011, 21:22:20
Če srce narežeš na koščke in temeljito opereš, potem pa popivnaš v kuhinjski krpi, dobiš kar vredu, ne packaste in neogabne priboljške.
Narezani piščančji in puranji želodčki so tudi super  :)

"I did then what I knew then, when I knew better, I did better."
Maya Angelou


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #1653 : 12 December 2011, 10:02:42
Tejch,po vsej verjetnosti je bil tisti "obroček" roževina iz parklja,ki pa ni prebavljiva.
No,mi smo pa ravnokar dobili dostavljeno svežo pošiljko govejih goltancev,srca,pljuč.DAnes bo spet veselica za kosilo. ;) :D
Tjaša



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1654 : 12 December 2011, 17:33:23
Tejch,po vsej verjetnosti je bil tisti "obroček" roževina iz parklja,ki pa ni prebavljiva.

Mogoče, ampak je bil drek ful krvav. Tako, da se mi zdi, da je vseeno bila kost. Ker je bilo tudi ful trdo  :-\ :(

Če srce narežeš na koščke in temeljito opereš, potem pa popivnaš v kuhinjski krpi, dobiš kar vredu, ne packaste in neogabne priboljške.
Narezani piščančji in puranji želodčki so tudi super  :)

Sem probala z srcem, pa ga ne mara kot priboljšek.  ::) . Mora biti za priboljšek res nekaj ekstra dobrega. Sedaj od mesa dobi kot priboljšek samo tiste mastne obrezke, ki jih mama stran vreže, ko meso pripravlja. To pa ima rada. Pa dobiva še pač vse tiste stvari po starem...



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1655 : 12 December 2011, 21:46:10
Moja če dobi kdaj brikete, jih dobi kot kosilo (potem pa čez par ur je surovo večerjo). Pa ni nič narobe, razen pač ogromni kakec.

Če nisem fejst v temo brcnila, je od sashe psička alergik in je le eno vrsto briketov, tako da je telo/prebavni sistem navajen le na to in ga sesuje, če mu kar naenkrat da nekaj drugega. Že če samo menjamo okus briketov pa čeprav iste znamke, je treba prehod narediti počasi da se telo privadi - tu pa kar bumf iz briketov na surovo, itak da ima probleme.

Če pa sem v temo brcnila  :P - od kolegice psička, alergična na piščanca, je že dve leti na nevemkirem royal caninu in ko so par mescev naza j hoteli sprobat, če še kaj drugega prenaša je imela drisko po čist vsem. Potem so počasi dodajali majhne količine le ene vrste mesa med brikete in zdaj že lahko dobi cel obrok mesa, prej je pa kar teklo iz nje.



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1656 : 12 December 2011, 22:12:37
Nika, Zara je jedla samo eno vrsto briketov. Z njo smo po 3 letih uspešno premagali alergijo do te mere, da brez problema je tudi vse ostalo.

Samo po surovem jo vedno zvije :(



roy2

  • *
    • Prispevkov: 426
    • Točke: 0
Odgovori #1657 : 12 December 2011, 22:57:28
Nika, Zara je jedla samo eno vrsto briketov. Z njo smo po 3 letih uspešno premagali alergijo do te mere, da brez problema je tudi vse ostalo.

Samo po surovem jo vedno zvije :(
[/quote

Si probala tudi svinjsko?

Pri mojem Royu goveje tudi povzroča drisko, piščancu se raje preventivno izognem. Do divjačino bomo testirali poleti. Trenutno je svinjsko še najbolj ok, ampak bog ne daj za večerjo in potem še za zajtrk.



Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #1658 : 13 December 2011, 11:55:16
Katere svinjske kosti so dovolj mehke, da so primerne za mladiča? Mogoče rebra? Je eno rebro preveč kosti v enem obroku?



Marjeta_

  • *
    • Prispevkov: 178
    • Točke: 0
Odgovori #1659 : 13 December 2011, 13:45:14
Nika4, odvisno od starosti mladiča. Če imaš v mislih svojo psičko, potem ji lahko daš že čisto vse.

Ko dajaš rebra, morata biti najmanj 2 rebri skupaj. Če je to prevelik zalogaj, jih prereži "počez" (tako, da bosta še vedno 2 rebri skupaj). Če se ti zdi, da je to velik delež kosti (predvsem, če so rebra "spucana"), pač pred tem obrokom in po obroku dajaš samo meso + organe, brez kosti.




Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #1660 : 13 December 2011, 22:35:20
Ja za mojo 6 mesečno psičko mislim. Sem danes pri mesarju gledala rebra in je bilo veliko masti v mesu. Bom raje začela z kotleti. Zdaj ji dajem samo čisto svinjsko meso in piščančje kosti in meso brez masti in kože in me skrbi da bo driskala, če ji dam zelo mastno meso.

Še to me zanima, zakaj bi morala dati 2 polovični rebri skupaj in ne ene cele.



Marjeta_

  • *
    • Prispevkov: 178
    • Točke: 0
Odgovori #1661 : 14 December 2011, 10:08:26
Še to me zanima, zakaj bi morala dati 2 polovični rebri skupaj in ne ene cele.

Pes mora več delat zato, da lahko poje 2 rebri skupaj (ki jih drži meso), zato jih počasi "obdeluje". Eno reberco pa bo lahko na hitro skušal pogoltniti - ko jo bo dovolj zmanjšal. Zato obstaja nevarnost, da se zaduši ali kaj podobnega.



Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #1662 : 15 December 2011, 11:36:20
Eno reberco pa bo lahko na hitro skušal pogoltniti - ko jo bo dovolj zmanjšal. Zato obstaja nevarnost, da se zaduši ali kaj podobnega.

Makes sense.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1663 : 15 December 2011, 21:36:05
Nika4,

za rebra je še najbolje, da kupiš svinjski vrat oz. hrbet, iz katerega štrlijo rebra. Pri nas je to za 0.99eur/kg. Šeltijem dam kose, ki so recimo 10 cm dolgi in iz njih štrli po 3 ali 4 štrcljev reber. Ni nujno, da bodo vse pojedli, bolj važno je, da se rebra držijo hrbta in jih je treba počasi glodati, ne morejo jih pogoltniti. Odvisno je od psa, ampak če imaš požrešnega optimista, lahko poskusi eno 10-centimetrsko rebro celo pogoltniti (če se ničesar ne drži). Se lahko zatakne, poleg tega se nezgrižena kost počasi prebavlja.

Aha, poskusi dobiti tudi svinsjko prsno kost. Ploščata, skoraj v celoti hrustančasta, mehka, nenevarna zadeva.



Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #1664 : 15 December 2011, 22:29:41
Taar, ti to kupuješ v trgovini? Se dobijo ti hrbti z rebri tudi pri mesarju npr. v Mercatorju?

Ja moj pes je totalno požrešen, sploh ko dobi surovo. Čisto znori. Kost piščančjih prsi parkrat pregrizne in pogoltne v ca. 15 sekundah.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1665 : 15 December 2011, 22:57:55
Nika, Zara je jedla samo eno vrsto briketov. Z njo smo po 3 letih uspešno premagali alergijo do te mere, da brez problema je tudi vse ostalo.

Samo po surovem jo vedno zvije :(

Zdi se mi nujno razčistiti, da alergija NI enako kot driska ali bruhanje. Alergija je odraz oslabljenega imunskega sistema. Pri psih se ponavadi pokaže na koži - rdečica, mehurčki, neznosno sbrenje, potem, praskanje, grizenje kože. Zadeva pride počasi in izbruhne in traja kar dolgo, da se je telo reši (če se sploh). Tudi pri ljudeh se alergija pokaže ne z bruhanjem in prebavnimi motnjami, ampak s srbenjem oči, smrkanjem,oteženim dihanjem, vnetjem na koži. Pri tistih, ki pa so izjemno alergični na neko hrano ali pike določenih žuželk, zoženje dihalnih poti v nekaj minutah in celo smrt brez pomoči zdravnika.

Bruhanje ali driska NI alergija (ne nujno). Če je pes celo življenje jedel brikete, je kar lepa verjetnost, da bo po prvem obroku surovega pes bruhnil ali imel drisko, sploh če so zraven mešani briketi (ali v razmaku nekaj ur). To je prebavni odziv, ker v telo pride nekaj povsem novega in NE alergija. Moj mali je imel vodeno drisko, ko je dobil nekaj kockic plesnivega francoskega sira (če jaz sem imela tekoče blato...) in nikoli prej ne potem. Psica je bruhnila kosti in žolč enkrat na začetku surovega hranjenja, ko še nisem imela pojma, ker sem ji 3 večere zapored dala goveje kosti za glodat. Je bilo enostavno preveč.

Sploh če so mešani še briketi, je zelo težko reči, ali je res krivo surovo. Kot so napisali že drugi - briketi vsebujejo popolnoma druge sestavine kot le surovo meso in je potek razgradnje čisto drugačen. Primer študije, kjer so v prehrano psom zamešali različne vrste vlaknin in dobili zelo različne rezultate pri kakcih - od konsistence, trdnosti, količine blata, časa prebave (od 21 do 32 ur!, hitreje ko so prebavili, bolj mehko blato je bilo) in zmanjšane absorbcije hranil.
http://jas.fass.org/content/73/4/1099.full.pdf

Pri nekaterih dodanih vlakninah je bila teža kakca skoraj 3x večja od nanižje (to pomeni mehak, voden kakec). Z drugimi besedami, kakec psa je lahko čvrst že če je v briketirani hrani tista vlaknina, ki najbolj veže kakec skupaj. Brez te vlaknine bi bil kakec istega psa lahko člisto voden! In to ne pove nič o tem ali je taka hrana v celoti dobra ali slaba. Že če sprememba vlaknine v briketih povzroči tako razliko v statistiki kakcev, jo bo tudi mešanje briketov in mesa.

Prebavni sistem je lahko izjemno občutljiv/nazdražen ravno zaradi suhe briketirane hrane. Po drugi strani je za alergijo pomembno (ko res gre za aleregijo), da se imunski sistem krepi - z čim bolj naravno prehrano, čim manj različnih sestavin, čim bolj sveže, primerne omega 3 itd.

Zagotovo goveja rebra niso primerna izbira za občutljivega psa za začetek. Mogoče nikoli za takega psa. Začeti je treba po malo, majhna količina, mogoče samo rezina bolj nevtralnega, nemastnega mesa, brez kože. In to čim več ur po tem, ko je pes dobil brikete (ki se lahko prebavljajo tudi po 32 ur). Mogoče par dni brez briketov, samo majhni obroki mesa. Nemastni, mogoče brez kosti. Če že piščanca, ne hrbtov, kožo pa vsekakor pobrati dol. Začetniku nikoli dati ogromnega obroka (bruhanje in driska je lahko rezultat prevelike količine hrane). Mojadva šeltija ravno po piščančjih hrbtih najbolj prdita, se mi zdi, da niso ravno fajn.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1666 : 15 December 2011, 23:06:36
Taar, ti to kupuješ v trgovini? Se dobijo ti hrbti z rebri tudi pri mesarju npr. v Mercatorju?

Ja moj pes je totalno požrešen, sploh ko dobi surovo. Čisto znori. Kost piščančjih prsi parkrat pregrizne in pogoltne v ca. 15 sekundah.

Take svinjske hrte kupujem v Panvitinem mesnem centru, kjer res dobim vse od A do Ž.
http://www.panvita.si/
Kot vidiš, so samo v Murski Soboti, Gornji Radgoni, Novem mestu, Bledu in Križah. Ne vem zakaj ...

Hrbet je dolg cirka 40 cm in na enem koncu štrlijo rebrca ven. Ni ravno mesnato, je pa fajn za obglodat (ker je le poceni). Bom pofotkala in nalepila sliko, ko jih bom naslednjič kupila.  Svinjske kosti mojadva obožujeta, predvsem ker jima dam res velik kos, da se lepo spravita nanj, se jima ne izmika. Trdo sredico vržem stran, če je kos res ogromen. Se itak naveličata prej:) Bi pa rada enkrat videla trop mnladičkov, ki bi plezali in lomastil po takem svinjskem hrbtu (itak kaj dosti ne bi zgrizli). En vzreditelj na forumu za surovo je rekel, da so mladički kar zaspali na takem večjem hrbtu, ko so se naglodali:)))) Prijetno s koristnim - imaš mir cel dan.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1667 : 29 December 2011, 16:56:14
Kako se vam zdi tak jedilnik za 14 dni (35 kg psica, stara 10 mesecev)?

PON: 950g svinjskih obrezkov
        1 jajce
TOR: 1000g govejih pljuč
SRE: 950g govejih goltancev
       2 jajci
ČET: 800g piščančjih hrbtov
       500g govejih jeter
PET: 900g svinjskega hrbtišča (večinoma samo kosti)
       700g govejega srca
       250g govejih ledvic
SOB:950g svinjskih goltancev
NED:950g svinjskih goltancev

PON: 1000g govejih pljuč
TOR: 950g govejih goltancev
SRE: 950g govejega srca
       2 jajci
ČET: 1000g kurjih glav
       300g govejih prašnikov
PET: 950g govejih goltancev
SOB: 950g svinjskih goltancev
       1 jajce
NED:950g svinjskih goltancev

Meni se zdi kar vredu. Se mi zdi da je kar  razmerje 80-10-10. Kaj bi še lahko spremenila? Vem da bi bilo fajn dati ribe zraven, ampak moram kak poceni vir najti (če kdo ve, naj mi da ZS). Pa tudi zanimajo me jedilniki vaših kužkov :P



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1668 : 29 December 2011, 23:46:09
Zadnjič smo se pogovarjali o svinjskih hrbtih - jaz dobim take, razrezani so vzdolžno. Tokrat je ena gospa pred mano hotela meso ob hrbtu in ga ji je mesar na hitro (površno) odrezal s kosti, jaz sem pa kosti vzela (za 0.99 eur:) - z veliko mesa gor! Dolge so cca 25 cm, razrežem na 3 dele (za moje šeltije).




Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1669 : 30 December 2011, 00:02:58
Tejch, kar kul jedilnik, še posebej če je kaj mesa na goltancih! Definitivno uporabljaj srce, če le moreš. Jetra imaš na jedilniku le 1x v dveh tednih, ampak verjetno to uravnotežiš preko enega meseca? Pa mogoče kak obrok kosti več vmes? Mogoče samo lažji obrok, npr. 1 svinjski rep ob kosu pljuč ali ene par kurjih glav.

Rib ne dajem, so jim bljek, delam pa domače ribje piškotke iz ribjih glav, tako da to dobita dnevno. Lososove glave dobiš zelo poceni ali celo zastonj, zmeni se v Mercatorjevi ali Sparovi ribarnici, mogoče se celo zmeniš za glave drugih rib, ker enim strankam čistijo. Drži se rib z omega 3 -  sardine, skuše, losossi.

To je moj jedilnik, zadnja 2 tedna. Količin točno ne vem, tehtam tako, da pride za 9-kg psico nekje 180 g dnevno, za 12-kg samčka pa okoli 220 g dnevno. Pa mogoče še malo več (hujšanje psov mi nikakor ne gre od rok:)). Trenutno ne dajem veliko srca, ker mi ga je ravno zmanjkalo, drugače je vsake nekaj dni na jedilniku.

ČE - jagnječja pljuča, manjša goveja kost z lojem (kos ob sklepu, darilo iz klavnice, so bolj obglodali)
PE - goveji penisi
SO - malo svinj. srca, manjša svinjska kost hrbta
NE - malo goveje maščobe, ledvice
PO - goveja maščba in meso (nek eksotičen del iz klavnice:)
TO -  goveja hrustančasta rebra (darilo iz klavnice, sta bolj obglodala kot ne), pikica jeter in vranice
SR - malo svinjskega jezika, jetra svinjska

ČE - svinjski jezik, kos govejega hrustanca
PE - maščoba goveja
SO - svinjska kost s hrbta
NE - svinjsko meso s kožo, malo možganov
PO - svinjsko meso s kožo
TO - goveja sapnica
SR - malo govejega mesa, svinjska kost s hrbta
ČE - malo svinjskega mesa, svinjska jetra

Med obroki s kostmi je vedno 2 ali 3 dni razmaka - odvisno kako velika je bila kost. Vodim dnevnik kot mafijski računovodja:)))



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1670 : 30 December 2011, 12:08:51
Ja, jetra so 1x na 2 tedna, ampak jih je takrat več (500g). Ostalo je 2x na 2 tedna, ampak je takrat manj (250g in 300g = 550g). Tako da še je jeter malo manj kot pol, ampak koliko je meni znano mora biti jeter 3-5%. Saj včasih dobi kaka 2 tedna samo jetra, če druga nimam ;) . Tako da se potem nekako vse izravna ;)

Na svinjskih goltancih je veliko mesa, na govejih pa skoraj nič, je večinoma samo hrustanec. Ampak goveje dobim 1x na 1 ali 2 meseca 1 goltanec tako da ni tega tako ful dosti (iz enega se dobi nekje za 3 obroke).

Moja ima rada ribe, ampak ne vseh. Tako da bom kupila eno lososovo glavo in ji dala, pa bom videla če poje. Pa to kar v ribarnici ki je prav v trgovini vprašaš za glave ali v ribarnici ki je v trgovskem centru?

Srca bom potem hranila več. Ga dobim zastonj (1x na 1 ali 2 meseca 1 srce) ali za 0,50€/kg. Tako da ga bom dala na jedilnik 2x na teden. Bo OK?

Kosti pa dobiva tudi kake kuhane in pečene (tiste iz juhe). In jih fajn obgloda tako, da to še je nekaj. Mislim, da pridem na ravno prav potem ;)



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1671 : 30 December 2011, 13:38:52
Taar - sori če sem spregleda, kje to vse kupuješ? Jaz sem še vedno omejena na normalne trgovine, samo se moram zmigati najti kakšno mesarijo kerj bi dobili kaj ceneje. Če ti ni odveč, bi lahko prosim napisala cene na kilogram za stvari ki si jih naštela v prejšjnem postu?

Nisem še nikoli kupila niti sapnikov, pa tale postavka goveja maščoba - a to daš samo to? tudi moganov nisem še vzela, pa vem da so super vir beljakovin, samo ne vem če jih bodo surove jedli. Pri nas tudi surobe ribe odpadejo, nobeden ne je tega.

kaj pa skute, jajc pa to ne dodajaš? ali jih samo na tem jedilniku ni? Jaz definitivno vključujem še piščančje vratove, ker so idealni vir kosti za 5-6 kg psa, da pes dobi kost in ne userje celega stanovanja, ker žal pri 7 psih da mi glodajo kost 1 uro ne gre - razen 1x na teden.

aja pa naše rite tudi jetra ne pojejo surova in jih moram spečti ali skuhati, žal :)


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1672 : 30 December 2011, 13:42:19
Meni je pa zadnjic veterinarka razlagala, da so lahko goltanci/sapniki problem, ker se jih drzi scitnica in to lahko povzroci zdravstvene probleme (sem pa pozabila zakaj - mogoce da povzroci neravnovesje scitnicnih hormonov pri psu?).
Ve kdo kaj o tem?

battito animale


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1673 : 30 December 2011, 16:26:53
Meni je pa zadnjic veterinarka razlagala, da so lahko goltanci/sapniki problem, ker se jih drzi scitnica in to lahko povzroci zdravstvene probleme (sem pa pozabila zakaj - mogoce da povzroci neravnovesje scitnicnih hormonov pri psu?).
Ve kdo kaj o tem?

Hm, prvič slišim. Verjamem pa, da se ne sme jesti veliko ščitnice in da je vedno najbolje, da se je zaužije le v razmerju, kot bi ga našli na celi živali (torej en sapnik na 200 kg mesa prašiča:))) Zdaj težko je pa reči, če se ščitnica drži vseh sapnikov, eni so namreč čisto spucani, na drugih visijo kosi mesa. Ima kdo kako sliko anatomije, da vidim, kako bi zgledala ščitnica na sapnici?



Marjeta_

  • *
    • Prispevkov: 178
    • Točke: 0
Odgovori #1674 : 30 December 2011, 16:52:45
botticelli, se ne poslužuješ niti Nimrodove divjačine?

Povprašaj okoliške mesarje za odrezke (običajno dobiš loj/maščobo in svinjske kože) in poglej za kakšen obrat v tvoji bližini ter zavrti telefon:
http://www.vurs.gov.si/fileadmin/vurs.gov.si/pageuploads/PDF/registri/register_EU_obratov.pdf
Vprašaj za stranske proizvode, kot so npr. pljuča (to imajo sigurno), sapniki, glave... - malo naštej, da bodo videli, kaj želiš.

Piščančji vratovi so super za mačke in majhne formate psov, ki jedo "pametno" (moja lagotka je pri 2 mesecih vratove kar pogoltnila). Za moje drobne mačke so to edini vir kosti.

Rib ne dajam, ker so predrage. Razen če kaj ostane, ko delamo za nas. Zadnjič sem povprašala v Tušu, "kam dajo te glave od rib (losos), če vržejo proč".  ;) Pa je gospa odvrnila, da vse proda, in sicer za brodet. Cena pa je tam 1,70 EUR za kilo, če dobro pomnim.

Mastne odrezke porazdelim po vrečkah, katerim dodam ostalo meso, tako da imam lepo pripravljene paketke. Včeraj sem dobila veliko te maščobe, ki bi jo najbrž marsikdo zavrgel. Porazdelila sem jo v majhne porcije v kakšnih 30 vrečk. Danes sem dobila divjačino, ki mi jo je moj dragi prijazno razsekal, in jo dodala v že pripravljene vrečke z mastnimi odrezki/lojem.

Kosti, vratove in razsekane glave porazdelim po foliji (običajno raztržem kakšno veliko vrečko) in jih zmrznem čez noč ter drugi dan spravim v večjo vrečko. Tako jih jemljem jemljem posamično in po potrebi (kakšen dan bolj paše kakšen mesnat kos, drugi dan pa kakšna kost - odvisno od ostalih obrokov).



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1675 : 30 December 2011, 18:19:38
Meni je pa zadnjic veterinarka razlagala, da so lahko goltanci/sapniki problem, ker se jih drzi scitnica in to lahko povzroci zdravstvene probleme (sem pa pozabila zakaj - mogoce da povzroci neravnovesje scitnicnih hormonov pri psu?).
Ve kdo kaj o tem?

Kako pa izgleda ščitnica pri svinji/govedu?


Jaz dam moji 3 jajca na teden  :) . Dodajam tudi skuto, jogurt, mleko, polnozrnate in koruzne kosmiče, muslije, korenček, česen in jabolka. Drugače pa med letom tudi sezonsko sadje/zelenjavo.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1676 : 30 December 2011, 20:03:39
Taar - sori če sem spregleda, kje to vse kupuješ? Jaz sem še vedno omejena na normalne trgovine, samo se moram zmigati najti kakšno mesarijo kerj bi dobili kaj ceneje. Če ti ni odveč, bi lahko prosim napisala cene na kilogram za stvari ki si jih naštela v prejšjnem postu?

Nisem še nikoli kupila niti sapnikov, pa tale postavka goveja maščoba - a to daš samo to? tudi moganov nisem še vzela, pa vem da so super vir beljakovin, samo ne vem če jih bodo surove jedli. Pri nas tudi surobe ribe odpadejo, nobeden ne je tega.

kaj pa skute, jajc pa to ne dodajaš? ali jih samo na tem jedilniku ni? Jaz definitivno vključujem še piščančje vratove, ker so idealni vir kosti za 5-6 kg psa, da pes dobi kost in ne userje celega stanovanja, ker žal pri 7 psih da mi glodajo kost 1 uro ne gre - razen 1x na teden.

aja pa naše rite tudi jetra ne pojejo surova in jih moram spečti ali skuhati, žal :)

Jaz ne dajem skute ali jajc pogosto. Skuto bolj za obliznit žlico, jajce tu pa tam kakšno. Se mi zdi, da dokler imam zalogo mesa, je to bolj pomembno. Skuta je sesirjeno mleko in nima nič življensko pomembnega v sebi. Kvečjemu je siromašna hrana za psa (premalo maščob).
Meso dobim:
1. klavnica - zastonj - tukaj dobim te eksotične kose, kot so sapnice, žrela oz goltanci, penisi. Na teh je zadnjič viselo polno kosov loja, tako da sem narezala in dala za posebne obroke. Nimajo nobenih težav po tem, čisto z lahkoto prebavijo.

2. predelovalnica lokalne kmetijske zadruge - tu dobim kose govejih hrustančastih reber, kake hrustance, zastonj ovčje organe (tako da večino jeter jemo ovčje) in zastonj goveje ledvice. Goveje srce se kupi za 2,15 eur, goveji jezik okoli 4 eur.

3. Mesni center od Panvite - tukaj kupujem vse ostalo, je pa le nekaj trgovin po Sloveniji:
http://www.panvita.si/si/vsebina/trgovine/mesni-centri/
Tukaj kupim vse svinjske stvari:
- možgani cca 1,40 eur
- jeziki 3,50 eur
- srce 2,79 eur
- možgani 1,50 eur
- hrbti, repi, glave okoli 0,99 eur

Možgane je treba dati po žličkah (you never know, da ne bo kake driske). So bogati z omega 3 (DHA), ker jo tako živali kot ljudje potrebujemo ravno za delovanje možganov (in tam se shranjuje).
Jaz imam filing, da hranimo premalo maščob (če razmišljamo o mesu kot ga rabimo za prehrano ljudi). Cela panika je, da tega psi ne prebavljajo, da se bodo zredili.... Ampak psi maščobo pretvarjajo v energijo, hkrati pa so polne maščobnih kislin, ki se jih rabi za imunski sistem. Po pričevanju polarnega raziskovalca (star članek iz 1930-ih), Evropejca, ki je bil med Inuiti dve leti, je lažje prebavljal bolj mastno hrano. Jedlo se je namreč skoraj izključno meso in če si jedel le 'vitko'meso, je bilo težje prebavljivo. Maščobe imajo namreč manjši delež proteinov. Ampak to je samo moje laično ugibanje -  da je mogoče tudi psom lažje prebavljiva hrana, ki  je ''razredčena''z več mastnimi kosi.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1677 : 30 December 2011, 20:13:09
Ampak a nismo enkrat paničarili, da psi ne bodo dobili dovolj joda, če bodo jedli le domačo hrano? Namreč jod je v ščitnici, ne?

Tejch, Lilit je na FB objavila slikco ščitnice, jo citiram:)):
št. 12 je ščistnica. samo ta pujs je po mojem bil v formalinu, glede na to kolko je bled :)
http://www.midlandstech.edu/science/kelleherk/211/LabMaterials/practicequiz3.html

Še ena slikca:
http://www.revolutionhealth.com/articles/thyroid-and-parathyroid-glands/aa125286

Samo jaz ne vem, a to visi okoli žrela oz sapnice? Jaz dobim take rožnate/kožne organčke tam okoli, ampak sem mislila, da je to priželjc...? Na zgornji sliki izgleda tale ščitnica ogromna...Enkrat samkrat je bilo okoli žrela tako čvrsto, ploščato, simetrično tkivo, ful čudne konsistence. Gumijasto, ampak črvrsto, temno rdeče. Bi bilo to to?



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1678 : 30 December 2011, 21:13:37
Hvala za to 1. sliko ;) . Jutri ima ravno svinjske goltance za jesti, pa ga bom prej malo "pregledala" :P . Pa bom sporočila, če sem jo našla. In zdaj 1x ji bom tudi dala goveje goltance za jesti (sem ugotovila, da imam en paket v skrinji kjer je skoraj samo meso in loj) in ga bom prej pregledala. Ker me ful zanima kaka je tale ščitnica pri svinji/govedu in ali je sploh gor na goltancu  :)




botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1679 : 30 December 2011, 22:02:33
ja ja sem hranila divjačino od nimroda, samo to pozimi odpade, ker nimam kam dati tisti ogromen kos zamrznjenega mesa, plus tega odkar so se kao poslabšali in je blo kar nekaj kritik, jih sploh več nisem nabavljala. Pozimi imamo žal zamrzovalnik pol, hladilniku ni tolko placa, tako da sproti kupujem. Bo treba še ene 2 meseca počakati, da bo boljše vreme in potem imam dodaten hladilnik v vikendu :)

hvala za info, bom šla v panvito naslednjič ko bom v murski :) sicer pa mislim da dajem tudi nekje takšne cene za svinjska srca, jezik je tudi približno ta cena. Saj pravim, moram se spraviti in malo poklicati te lokalne klavnice in to :)