Surova hrana

irenchy · 1189055

Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #1710 : 22 Januar 2012, 14:52:05
Kje si pa prebrala, da lososovo olje vpliva na barvo dlake  ??? Še nisem slišala tega sploh.

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


Jazz

  • *
    • Prispevkov: 628
    • Točke: 0
  • Pesjanska zasvojenka...
Odgovori #1711 : 22 Januar 2012, 17:02:52
Na forumu mojpes.net    :) Včeraj sem brala, pa mi je malo čudno, ker naj bi se ravno zaradi dlake dodajal.  ???

(lahko dam link)

Dogs are best friends ever!


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1712 : 22 Januar 2012, 21:06:07
Glede spremembe barve dlake ne vem... Moja šeltijka je trikolorka (črna po hrbtu) in se mi zdi, da ima čisto običajno barvo dlake. Še več, pred leti na briketih se mi je zdelo, da ji je biolj na rjavo vleklo v soncu. Vsekakor je sedaj normalno črna  - je surovo in dobiva 1 kapsulo omega 3 na dan (9 kg težka, 1000 mg olja v kapsuli, od tega 300 mg omega 3).

Pravilne maščobe v hrani vplivajo na zdravje lasišča, da ni suho, prhljajasto. Polega omega 3 tudi druge iz mesa.



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #1713 : 22 Januar 2012, 22:44:56
Meni se tudi zdi to čudno, ker moj Tai je še vedno črn, pa porabimo vsaj eno dozo lososovega olja na leto. Je pa začel vlečt enkrat na rjavkasto zaradi briketov.

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #1714 : 23 Januar 2012, 13:49:51
Koliko gramov na obrok čistega mesa (brez kosti) dajete psom? In koliko g mesa dobijo na dan? Sem v dilemi glede količine.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1715 : 23 Januar 2012, 18:20:42
Sedaj sem malo zmanjšala količino. Dobi nekje 850g na dan, včasih manj včasih več. Navadno delam pakete 700-800g, ampak imam še nekaj starih paketov po 1 kg, tako da potem pride nekje 850g, ker dobi še 2-3x na teden organe (nekje 250g 1 paket)... Zraven dobi na dan še nekaj priboljškov, šalcčko juhe, včasih malo mleka, jogurta, sadja, kako jajce. Ima pa psica nekje med 35 - 40 kg, morala pa tudi nekaj shujšati.



Marjeta_

  • *
    • Prispevkov: 178
    • Točke: 0
Odgovori #1716 : 23 Januar 2012, 19:47:25
Koliko gramov na obrok čistega mesa (brez kosti) dajete psom? In koliko g mesa dobijo na dan? Sem v dilemi glede količine.

Nika4, količina je vedno odvisna od idealne teže posameznega psa (in njegove aktivnosti), zato ti ne bo nič pomagalo, če ti bo nekdo tukaj napisal, da daje svojemu psu velikanu 1kg na dan, drugi pa svojemu drobižku le 200 gr na dan.

Moji dobijo kakšne dni samo meso, potem pridejo v naslednjih dneh na vrsto kosti (seveda z mesom - to bodo kakšne glave) in organi. Različno, sploh pa ni treba, da je točno tako. Važno, da v nekem določenem obdobju (npr. 3-7 dni) daš skozi vse, kar pes rabi od mesa, kosti in organov (vključno z jetri). In spet je vse skupaj odvisno tudi od tega, kaj imaš v skrinji.

Zadnjič sem iz skrinje potegnila en kos ovčjega hrbta (nekaj malega mesa je še bilo gor, ampak ne prav dosti), ki je bil večinoma kost. Ko sem jo stehtala, je pokazalo 200gr, kar je količina za en dan (zdej jo imam na strogi dieti, ker mora nujno shujšat). Opcije - lahko bi jo dala na pol in bi ji dala samo polovico, večerni obrok pa bi bil kaj bolj mesnatega; lahko pa bi ji dala celo in pač ima bolj "koščen" dan. In slednje sem tudi storila. V naslednjih dneh jih potem nisem dajala kosti.



Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #1717 : 24 Januar 2012, 13:54:54
Marjeta_ saj se mi je kar dozdevalo, da ni tako enostavno določiti količino. Jaz trenutno svoji 7 mesečni, 20 kg težki psički dajem 200g mesa + malo kosti na obrok. Me pa zanima, če se hrani pol/pol - briketi/surovo, ali je potrebno dajati tudi organe?



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1718 : 24 Januar 2012, 14:41:33
Organe tudi daj ja ;) . Čeprav hraniš še brikete zraven, ki so v nekem razmerju, je fajn če imaš še surovo hrano v razmerju ;)



Marjeta_

  • *
    • Prispevkov: 178
    • Točke: 0
Odgovori #1719 : 24 Januar 2012, 19:38:34
Nika4, tudi količina na obrok ni nek uporaben podatek, saj se računa količino na dan. Količina obrokov na dan pa je potem itak odvisna od psa (starost, navada) in lastnika.

Količino določamo glede na idealno težo psa, torej težo, ki bi jo moral imeti pes, ko bo odrastel. Če imaš na primer odraslega psa, ki ima 5 kg preveč, potem računaš količino glede na težo, ki bi jo moral imet (torej minus 5 kg) in ne na dejansko težo.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #1720 : 25 Januar 2012, 13:47:09
Moja trenutno dobiva 500g mesa, ampak se je malo poredila, ker vedno dobi še kaj zraven, tako da bom zmanjšala dozo.

Poleg jeter je fino, da od organov dobivajo še ledvice in vranico ane? Še kaj. Sej vem, moram prebrati celo temo :-[ Sem se že lotila, ampak se še nisem prebila čez vse poste.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #1721 : 25 Januar 2012, 14:32:44
Tudi mene zanima kaj od organov je dobro dajati in ali so boljši goveji ali svinjski. Nekje sem zasledila, da so vampi dobri za žvečenje in čiščenje zob. Samo ne vem ali so mišljeni surovi ali kuhani.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1722 : 25 Januar 2012, 17:41:43
Organov mora biti 10% vse hrane in to 3-5% jeter in 5% ostalega (ledvice, vranica, možgani, bikovi prašniki). Če daješ preveč jeter dolgoročno ni OK, ker lahko dobi preveč nekega vitamina, kar je potem škodljivo.

Vampi niso drobovina, so mišično meso. Tako kot želodec je tudi mišica, pa za pljuča se ne ve ali so ali niso. Uglavnem, lahko daješ kot mišično meso, ampak ne sme biti glavno (jaz dajem 1x na teden ali pa še to ne)

Jaz od organov dajem večinoma goveje. Dobivam jetra od enega, včasih zraven še ledvice, vranico in bikove prašnike, ampak redko. Tako, da potem kopujem ledvice in vranico zraven v mesnici.
Svinjske dajem bolj redko, 1x na leto dobim od kolin drobovino (samo ledvice in vranico, ostalo mi pojemo), pa še 2x na leto kdaj kaj (takrat si svinjo delimo z sorodniki, ki imajo tudi psa in mačke, pa oni nekaj vzamejo). Tako, da od svinje je bolj malo.
Piščančje ali kake druge pa ne dajem, ker ne dobim. Morala bi si zrihtati kake ledvice ali kaj podobnega od piščancev, ko sorodniki koljejo... No, dajem edino možgane, ki so pač v glavi, ker dobim glave ;)

Se mi pa zdi, da je itak vseeno katero drobovino daješ. Po moje je vse isto zdravo  ;)



Marjeta_

  • *
    • Prispevkov: 178
    • Točke: 0
Odgovori #1723 : 25 Januar 2012, 18:28:43
Dobro je hranit čim bolj mešano, če imate možnost izbire. Sicer pa je vedno treba upoštevat denarnico. To pomeni, da če lahko dobiš kje zastonj ali zelo poceni organe svinjine, potem ni potrebno "nalašč" kupovat še goveje in druge organe.

Isto velja za same organe - če dobiš kje poceni ali zastonj vranice, možgani pa so na voljo samo po visoki ceni, potem ni treba zapravljat za možgane.

Organi so (brez jeter): vranica, ledvice, testisi, možgani, oko. Verjetno še kaj, ampak nisem nek profi za anatomijo, poleg tega so te stvari najbolj pogoste.
Za pljuča se ne ve - nekateri jih hranijo kot organe, drugi kot mišičnato meso.

Vampi spadajo pod mišičnato meso, ampak so bolj pusti in nimajo tako visoke hranilne vrednosti. Je težko dobiti prav surove (američani jih imenujejo "green tripe", ker so še "umazani" od vsebine), večinoma se dobi že očiščene - očistijo pa jih tako, da jih oparijo (tako sem razumela). Zato niso prav zares surovi. Ampak jaz jih vseeno hranim (ker če jih dobim, so zastonj). Sicer pa na forumih pravijo, da niso vredni svojega denarja (ravno zaradi nizke hranilne vrednosti).



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1724 : 26 Januar 2012, 01:21:01
Poleg jeter je fino, da od organov dobivajo še ledvice in vranico ane?

Vse kar so napisali drugi:) Torej organov naj bo 10% vse hrane. Od tega največ 5% jeter, vse ostalo so lahko:
- ledvice
- vranica
- možgani
- testisi
- priželjc/timus

Pljuča naj bi bila nekje vmes med mesom in organi, lahko jih daješ malo več. Srce, jezik, vampi, koža so mišično meso. Tega naj bo 80%, kosti pa 10%. Jaz jih hranim vsake 2 ali 3 dni.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1725 : 26 Januar 2012, 02:18:05
Tudi mene zanima kaj od organov je dobro dajati in ali so boljši goveji ali svinjski. Nekje sem zasledila, da so vampi dobri za žvečenje in čiščenje zob. Samo ne vem ali so mišljeni surovi ali kuhani.

Organov mora biti 10% od surove prehrane. Ne moreš hraniti npr. le briketov in malo mišičnega mesa. Briketi so uravnoteženi, zato dohranjuj s surovim v pravilnem raumerju (da ohraniš pravilno razmerje kalcija in fosforja)
80% mišičnega mesa (sem štejejo tudi jezik, srce, kite, koža, penisi)
10% organov
10% kosti

Jaz hranim goveje ledvice in ovčja jetra+priželjc+pljuča - ker to dobim zastonj. Kupujem pa svinjske možgane (in druge organe, če zmanjka ta zastonjskih). Pač kar ti je ceneje - raznolikost pa je seveda dobrodošla.

Seveda hraniš vse surovo, ni potrebe kuhati. Surove vampe dobiš le v klavnici (če imaš dostop, izkoristi). V trgovini morajo biti že prekuhani (to pa nima ravno smisla, so hranilne snovi izgubljene). Vampi so pač gumijasti in niso nič čudežnega za zobe. Za čiščenje zob so bolj pomembne kosti in hrustančaste zadeve. Če hraniš še brikete, se ves čas bojuješ s čiščenjem. Briketi izničijo učinek surovega, ker se pač lepijo. Ampak surovo bo pomagalo, najbolj koščene zadeve, da se še pes ukvarja z njimi dlje časa.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1726 : 26 Januar 2012, 02:37:56
Nika 4,

če hraniš domačo hrano (surovo), se hrani dnevno 2-4% ODRASLE IDEALNE teže psa. Če predvidevaš, da bo imel tvoj pes (glede na starše) idealno odraslotežo 30 kg, računaš 2-4% od 30 kg. Za velike pasme je verjetno bolj primerno 2%, za majhne, hipearktivne pse pa skoraj 5%.

Če hraniš še brikete, recimo da si določiš, da bosta dva obroka briketov in en obrok mesnatega, torej nekje ena tretjina celotne prehrane. Jaz bi pač izračunala tretjino od teh 2% idealne odrasle teže.



Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #1727 : 26 Januar 2012, 13:43:15
Ufff super! Hvala vsem za te informacije. Bom začela dajati tudi organe. Si moram prav nekam zapisat kaj kam paše, da ne bom čez en teden spet spraševala  ;)



Lumpika

  • *
    • Prispevkov: 43
    • Točke: 0
Odgovori #1728 : 28 Januar 2012, 14:09:25
Kako pa dajete te omega 3 kapsule psu? Ker na navodilih piše da jih je potrebno zaužiti z nekaj tekočine.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1729 : 28 Januar 2012, 18:03:16
S tekočino velja za ljudi, moji psi te kapsule dobijo kot priboljšek, jih malo požvečijo in pogoltnejo. Ta starejša psica jihvčasih tudipljune, zato njej dostikrat kapsulo spustim po grlu. velja pa za ljudi, da je treba kapsule jesti med ali po jedi (da se olje pomeša med hrano v želodcu), drugače se ti lahko spahuje z ribjim priokusom:) Tako da jaz dam kapsule takoj po večerji.



Lumpika

  • *
    • Prispevkov: 43
    • Točke: 0
Odgovori #1730 : 28 Januar 2012, 18:28:51
Hvala za odgovor :) A mislite, da bi bilo v redu tudi, če jo skrijem npr. v salamo?



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #1731 : 28 Januar 2012, 18:34:18
Mi kapsule skrijemo v sir, pa še to jo včasih vn pljune, zato mi je najlažje dodajat omega 3 v obliki olja ala Grizzly salmon.



Lumpika

  • *
    • Prispevkov: 43
    • Točke: 0
Odgovori #1732 : 28 Januar 2012, 19:02:49
Ja, saj mi smo tudi do zdaj imeli Grizzlya, samo sem ga jaz občasno pozabila dozirat, zato sem mislila, da mi bo lažje s kapsulami. No, bom probala pa bom videla :)



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1733 : 28 Januar 2012, 21:10:14
Moja še nikoli ni dobila kakega olja ali pa kapsul za omega 3. Pa rib tudi ni nikoli jedla redno (je dobila kdaj kak ligenj, sardelico ali kaj podobnega). Ampak sem se sedaj odločila, da ji bom začela redno dajati ribe v prehrano, 10% vse prehrane, ker se mi zdi da ful nima lepe dlake in ji fali omega 3 ;) . Danes sem se že založila z 10 kg sardel (je bila v Lidlu akcija 2€/kg, pa sem skoraj celo skrinjo spraznila :P ), potem bom pa že lovila neke akcije ;)



poki

  • *
    • Prispevkov: 164
    • Točke: 0
  • As
Odgovori #1734 : 29 Januar 2012, 10:28:49
Tudi jaz sem mu zdaj kupila tele kapsule Omega3 iz DM-a. Dam mu jih kar med hrano in jih še nikoli ni pustil.  ;)

Samo še eno vprašanjce: 2 kapsuli na dan za cca. 25kg težkega psa je dovolj, ne? Ali bi bilo bolje da mu dajem po 3?  ???


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1735 : 29 Januar 2012, 16:36:25
Za vzdrževalno dozo (zdrav pes) je dovolj 200 mg omega 3 na 10 kg psa. V eni DM kapsuli je 300 mg omega 3. Za 25 kg psa je dve taki kapsuli na dan dovolj.
Če bi hotel izvesti kuro, da bi recimo bil pes bolan, lahko greš do 3x te doze. Pa upoštevaš seveda toleranco svojega psa- eni lahko driskajo, začni z manjšo dozo.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1736 : 29 Januar 2012, 16:47:11
Včeraj je na facebook skupini Raw Feeding avstralska vzrediteljica portugalskih vodnih psov napisala, da se sama ne drži pravila 5% jeter,da se edino tukaj ne strinja z moderatorji na forumu za surovo:) Sem jo vprašala zakaj in pravi, da po preveč jeter psi lahko driskajo (to že vemo), da pa je opazila slabši kožuh. In da sama hrani več kot 10% kosti.

Nič zelo znanstvenega, ampak zanimivo, namreč surovo hrani že 15 let velik število psov, vzreja legla na surovem... Prav njena stran me je navdušila, ko sem začela hraniti surovo (včasih je imela cel video s temi kozami, ne najdem več):
http://www.bluegrace.com/rawpwd.html

Čisto spodaj so mladički ob celi kozi:)))



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1737 : 29 Januar 2012, 17:10:49
A potem ni nič narobe če pes dobi več kosti? Jaz moji tudi dajem nekaj več kot 10% kosti, dajem pa več kot 5% jeter trenutno. Potem bom pa nekaj časa dajala samo druge organe pa bo to to. In potem po njenem ne bi smeli dajati 5% jeter, ampak manj? Ker ima moja kar slab kožuh bom potem zraven dajanja rib še začela dajati malo manj jeter, da vidim rezultate :)



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1738 : 29 Januar 2012, 18:09:57
Po mojem je treba organe skupno imeti pod 10%. Saj meni so organi ful praktični, ker jih dobim večinoma zastonj in radi jih imajo... Pa se moram nazaj držat:)
Če daš celo ribo pazi, ker ima cela riba že kompozicijo celega plena. Je vse notri, če seveda mara celo ribo.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #1739 : 29 Januar 2012, 19:02:15
Ribe so cele ja, z glavo, ne vem če so tudi sploh očiščene =) . Dobi cele, 100%. Organov jaz dajem preveč sem ugotovila, predvsem jeter. Tako da bom zmanjšala... Me malo zavede ker dobim jetra zastonj, ostalo pa moram kupiti, jetra imam skoz v skirnji, ostalega pa ne, tako da potem avtomatsko dajem več jeter. Bom sedaj potem raje manj kot 10% organov začela dajati, pa malo bolj paziti kaj dajem  :)