Surova hrana

irenchy · 1189053

zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2010 : 12 April 2012, 17:46:40
Update glede dodajanja Omega 3 kapsul in izpadanja dlake :) Dlaka že kakšne dva tedna mnogo manj izpada, ampak gre očitno v tem primeru za to, da ima neka čudna obdobja (čudna zato, ker niso pogojena z letnimi časi ali gonitvami, ker je sterilizirana) izpadanja dlake, ker sem v vmesnem času prekinila z dodajanjem kapsul. To sicer ni bilo namenoma pač pa sem ob navalu pospravljanja, kapsule pospravila v predal in jih pozabila dodajat ;D

Pa še glede BPA in posodic. Ene posodice, ki jih uporabljam sem preverila in na embalaži piše, da imajo 0% BPA. Gre za posodice, ki jih imajo v intersparu, pakirane so po 3 skupaj. Velike so približno kot konzerva tune, prozorne barve z barvastimi pokrovčki :) Mi jih uporabljamo na treningih iskanja za spravljanje nagrade za pse, ker dobro preprečujejo izhajanje vonjav.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2011 : 12 April 2012, 17:51:29
Koliko pivskega kvasa je treba dati 35-40kg psici?
Na navodilih piše: otroci 1-2 žlički, odrasli 2-4 žličke, športniki 3-4 žličke.
Sedaj ji dajem 2 žlički. A je to OK?



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #2012 : 12 April 2012, 18:23:42
zoe, hvala za info. Bom šla pogledat v špar. Tole z omega maščobam - bo že držalo. Pri mojih se pozna dajanje omega maščob na dlako ne glede na to a so al niso S/K. Če jih je več v prehrani dlaka manj izpada oz so tile sezonski izpadi dlake manj izraziti.

Tejch. Sem brala, da je kuža le po B-kompleksu malo manj žrla...jih pa kljub vsemu za boljši učinek dajaj dlje časa (samo po parih dneh ne izzveni).
Kar se tiče doze se jaz za toliko težkega psa vedno držim otroške doze (če sklepam po tem da večino teh pripravkov lahko tudi otrokom dajamo šele okoli 12 leta starosti- takrat pa so tudi tu nekje po kilaži). Tudi jaz bi to potem dajala 2 žlički. Konec koncev pa določiš točno dozo glede na odziv psa.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2013 : 14 April 2012, 11:32:12
Midve sva končale s pivskim kvasom. Danes je čez noč tako driskala, sivo, tekoče, smrdljivo da sem skoraj bruhala zraven. Pa še 4x je bruhala. Danes noče nič jest pa tudi nekaj živahna ni. Že prej je imela par dni siv drek, pa mehkejšega, ampak tole je pa preveč. Sedaj ji tega pivskega kvasa več ne bom dajala vsaj 1 mesec ne dokler se ji prebava čisto ne prebavi in nima nekaj časa OK dreka. Potem bom pa spet probala dat, ampak manjšo količino, če bo spet siv in mehek drek bom vrgla stran in ga več nikoli ne bo niti videla!  >:(



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2014 : 22 April 2012, 18:43:13
Tole so jagnječja jetra, v sredini je pripeta maščoba, notri pa svetlorjavi organčki, velikosti fižola aligraha. Je to ščitnica?




Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2015 : 22 April 2012, 18:45:14
Tara si rada pomaga s tačkami. Na meniju: četrtina svinjske glave. Gospa si je privzdignila kožo in se najprej lotila mesa.




Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2016 : 22 April 2012, 21:33:21
Scitnica se drzi goltanca. Ce so to jetra in ce je mascoba pripeta nanje, potem to ni scitnica.

battito animale


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2017 : 22 April 2012, 21:48:52
Tist maščoba je najbrž trebušna slinavka (pankreas), kroglice pa so žlezni mešički: http://www.medicalook.com/systems_images/Pancreas_large.jpg
http://sl.wikipedia.org/wiki/%C5%BDlezni_me%C5%A1i%C4%8Dek

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2018 : 22 April 2012, 22:05:07
Hvala zoe! Jaz jih tudi pihnem, saj smo že zadnjič gledali slike, da je ščitnica nekje okrog žrela:)



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2019 : 22 April 2012, 22:11:00
Tist maščoba je najbrž trebušna slinavka (pankreas), kroglice pa so žlezni mešički: http://www.medicalook.com/systems_images/Pancreas_large.jpg
http://sl.wikipedia.org/wiki/%C5%BDlezni_me%C5%A1i%C4%8Dek

Ja, cela zadeva zgleda tako: sapnica in srce, na vsako stran so pripeta pljučna krila, na spodnjem delu pa se držijo jetra. In tale maščoba binglja v sredini jeter.



Yushy

  • *
    • Prispevkov: 107
    • Točke: 0
Odgovori #2020 : 24 April 2012, 14:04:14
Mene samo zanima, če kdo ve, kje bi lahko v okolici Ljubljane ali na štajerskem koncu(Maribor, Slovenska Bistrica) dobila kakšne ostanke za psa. Odločila sem se, da bosta šla tudi naša dva pesjankota na surovo hrano pa ne vem kam točno se naj obrnem. V kratkem imam sicer v načrtu, da začnem klicariti naokrog vse po vrsti, vendar bi bila vseeno hvaležna za kakšne preverjene kontakte. Lahko tudi na ZS.



hov-hov

  • *
    • Prispevkov: 417
    • Točke: 0
Odgovori #2021 : 25 April 2012, 08:41:17
Mi gremo po meso(za mačka)v mesnico ali pa prinese ati.



Yushy

  • *
    • Prispevkov: 107
    • Točke: 0
Odgovori #2022 : 25 April 2012, 09:36:20
Ja, če bi mi imeli 2 mačka, bi tudi lahko hodila po meso v mesnico, tako pa imam dva psa, ki bi skupaj dnevno potrebovala kakšnih 1.5 kg mesa. Nisem pa zaenkrat bila še v nobeni takšni mesnici kjer bi mi hoteli dati kakšne ostanke.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2023 : 26 April 2012, 13:49:43
Jaz dobivam nekaj ostankov od sorodnikov (kake piščančje glave in spodnje dele nog, pa kdaj kaj od svinjskih kolin - kaka glava in kake ogabne zadeve in kosti, ki jih njihov pes ne je), kar veliko dobim od enega, od katerega jemljemo govedino (goveje goltance, pljuča, jetra, ledvice, prašnike, vranico in občasno srce), večina mesa pa dobim iz ene mesnice (goltance, prsnice in včasih še kake druge kosti, piščančje hrbte, je pa možno dobit tudi smrčke, ampak že smrdijo in so zeleni). Ti bom na ZS poslala ime, čeprav se mi zdi da bo predaleč za tebe. Aja, ribe pa dobim iz šparove ribarnice (lososove glave in repe), lovim pa tudi kake ribje akcije v trgovinah. Pa govedino sem tudi dobila 1x iz ene mesnice (srce, pljuča, jetra, levice, vranica), ampak ne vem če sploh redni ven davajo...



habitus

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #2024 : 30 April 2012, 10:18:33
Tole so jagnječja jetra, v sredini je pripeta maščoba, notri pa svetlorjavi organčki, velikosti fižola aligraha. Je to ščitnica?



Po vsej verjetnosti so to žleze, ob prebavni cevi je veliko žlez, ki pomagajo s svojim izločanjem pri prebavi hrane. Žleze sem tudi sama velikokrat najdla, ko sem dobila meso iz klavnice.

LP, Nina



Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #2025 : 02 Junij 2012, 09:52:58
Pri kateri starosti lahko dam bokserjema surove kurje tace in vratove (domačih kur) ?

Once you go boxer, you never go back :)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2026 : 02 Junij 2012, 11:22:01
Citiraj
Tole so jagnječja jetra, v sredini je pripeta maščoba, notri pa svetlorjavi organčki, velikosti fižola aligraha. Je to ščitnica?

Po vsej verjetnosti so bezgavke ali kaj podobnega. Ščitnico imajo celo jagenčki v vratu.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2027 : 02 Junij 2012, 22:21:35
Ria, kadarkoli. Lahko tudi kurje glave, moji so jih z veseljem pojedli. Samo pazi, če hitro goltajo, ker so tace in vratovi zelo majhni.



stari ovčar

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #2028 : 12 Junij 2012, 16:47:13
hm, bedarija!
drobovina in ostanki NISO MESO!
ZREZEK, REBRCA, VRATOVINA... TO JE MESO in to se daje surovo!
PA NE SVINJINE[/b]!






Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #2029 : 12 Junij 2012, 22:10:50
PA NE SVINJINE[/b]!

Zakaj že svinjine ne?

Še eno vprašanje za tiste, ki dajete omega 3 kapsule. Dajete vsak dan al kako? Koliko mg?



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2030 : 21 Junij 2012, 14:41:57
Jaz dajem DM-ove kapsule, 1000 mg, v eni je 300 mg DHA+EPA. Ne kupuj olj, ki so rastlinskega izvora (laneno ima ALA, ki se le v 5% konvertira v DHA).

Okvirno pravilo je 200 mg DHA+EPA na 10 kg telesne teže na dan za vzdrževalno dozo, terapevtsko lahko do 600 mg/10 kg/dan. Mojadva šeltija sta težka cirka 9 in 13 kg, vsak dobi eno kapsulo na dan (9-kilska gospa je stara 11 let in ima kožne težave), včasih pa tudi kakšno spustim.



Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #2031 : 24 Junij 2012, 21:14:30
Tudi jaz dajem DM-ove kapsule. Pa dajem 1 kapsulo na 2 ali 3 dni. Se mi zdi da dobi tudi nekaj teh maščob v mesu. Vseeno ji dam vsak dan v večerjo žlico enega od hladno stiskanih rastlinskih olj, pa ne zaradi omega 3, ampak zaradi maščobe same. Nekje sem zasledila, da tudi ribje olje naj ne bi bilo primerno, samo lososovo.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2032 : 30 Julij 2012, 12:15:17
Mene zanima nekaj glede lignjev in morskih sadežev. A tudi oni vsebujejo veliko omega 3 kot ribe?
Moja mi noče jest rib (razen konzervirane tune, tako v lastnem soku kot v olju je dobra), tudi kuhane ji ne gredo preveč v slast (ko ji dam 1. za obrok poje čisto malo, potem pri 2. poje), je pa do sedaj vedno pojedla lignje.  Zato sem razmišljala, da bi sedaj, ko bo ena akcija, kupila lovke orjaškega lignja in pa kak zmržjeni paket morskih sadežev za probo. Sedaj ji kot vir omega 3 dajem konzerve tune (cca. 1 na 2 tedna), nekje 1x na mesec lososovo glavo, kdaj kak ligenj in ribji Nature diet in ribje konzerve ter priboljške. Ampak tega se mi zdi zelo premalo...



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2033 : 01 Avgust 2012, 11:19:19
Zanima me pa še nekaj glede ribjega olja. Ali bi bilo tole dobro? Sestavine: 5ml vsebuje 0.9 g nasičenih maščobnih kislin,  2g nenasičenih maščobnih kisline, 0.9 g omega 3 maščobnih kislin, 235 mg DHA, EPA 365 mg. Navodila za hranjenje: 1-10 kg 1 čajna žlička, 10-20 kg 2 čajni žlički, 20-50 kg 3 čajne žličke, več kot 50 kg 4 čajne žličke. To je sicer Hunterjevo lososovo olje. In pa še eno: Analiza: EPA 6,31%, DHA 10,23%, omega-3 maščobne kisline 26,74%, omega-6 maščobne kisline 9,46%, omega-9 maščobne kisline 6,23% (Fish 4 Dogs). Dozira se enako...



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2034 : 21 Avgust 2012, 18:15:07
Tudi jaz dajem DM-ove kapsule. Pa dajem 1 kapsulo na 2 ali 3 dni. Se mi zdi da dobi tudi nekaj teh maščob v mesu. Vseeno ji dam vsak dan v večerjo žlico enega od hladno stiskanih rastlinskih olj, pa ne zaradi omega 3, ampak zaradi maščobe same. Nekje sem zasledila, da tudi ribje olje naj ne bi bilo primerno, samo lososovo.

Nika4, namesto rastlinskih maščob dajaj kar živalske. Res je, psi lepo pretvarjajo maščobo v hrani v energijo, jo lepo prebavljajo, pa še zelo radi jo imajo. Najlaže je seveda hraniti dovolj mastno meso, ponavadi je svinjina precej mastna.

Primerno ni ribje olje iz ribjih jeter, ker bi ob rednem hranjenju pes dobil preveč vitaminov A in D. To je tisto olje, ki ga dobiš v lekarni v flaškah. Za omega 3 mora biti olje iz celih rib - to ponavadi prodajajo v kapsulah ali pa se reče lososovo olje.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2035 : 21 Avgust 2012, 18:46:40
Mene zanima nekaj glede lignjev in morskih sadežev. A tudi oni vsebujejo veliko omega 3 kot ribe?
Moja mi noče jest rib (razen konzervirane tune, tako v lastnem soku kot v olju je dobra), tudi kuhane ji ne gredo preveč v slast (ko ji dam 1. za obrok poje čisto malo, potem pri 2. poje), je pa do sedaj vedno pojedla lignje.  Zato sem razmišljala, da bi sedaj, ko bo ena akcija, kupila lovke orjaškega lignja in pa kak zmržjeni paket morskih sadežev za probo. Sedaj ji kot vir omega 3 dajem konzerve tune (cca. 1 na 2 tedna), nekje 1x na mesec lososovo glavo, kdaj kak ligenj in ribji Nature diet in ribje konzerve ter priboljške. Ampak tega se mi zdi zelo premalo...

Lignji/školjke imajo zanemarljivo malo omega 3 v primerjavi s sardinami oz. 'mastnimi' ribami. Jaz rib ne dajem več, oz. le redko, če že dobim zastonj kaj od lososa. Moram pa malo obkuhati, da pojedo. Omega 3 dobiš čisto dovolj, če dodajaš omega 3 kapsule. So najbolj prečiščene in koncentriran vir omega 3.

Delam pa domače ribje priboljške iz lososovih glav in glav rib, ko čistim ribe za nas (skuše ali sardele).



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2036 : 21 Avgust 2012, 19:35:33
Zanima me pa še nekaj glede ribjega olja. Ali bi bilo tole dobro? Sestavine: 5ml vsebuje 0.9 g nasičenih maščobnih kislin,  2g nenasičenih maščobnih kisline, 0.9 g omega 3 maščobnih kislin, 235 mg DHA, EPA 365 mg. Navodila za hranjenje: 1-10 kg 1 čajna žlička, 10-20 kg 2 čajni žlički, 20-50 kg 3 čajne žličke, več kot 50 kg 4 čajne žličke. To je sicer Hunterjevo lososovo olje. In pa še eno: Analiza: EPA 6,31%, DHA 10,23%, omega-3 maščobne kisline 26,74%, omega-6 maščobne kisline 9,46%, omega-9 maščobne kisline 6,23% (Fish 4 Dogs). Dozira se enako...

Hunterjevo olje ima podane vrednosti za 5 ml, medtem ko se olja v kapsulah največkrat merijo za vrednost 1000 mg. Nisem ziher, če znam pretvorit gostoto olja prav ... Če drži, da je 1 ml lososovega olja = 920 mg teže olja, potem ima Hunterjevo olje cca dvakrat manj omega 3 kot navadne
DM-ove kapsule.

Jaz dajem 1000 mg kapsulo na dan. Psa imata 8,5 kg in 13 kg.

Fish 4 dogs:   EPA 6,31%, DHA 10,23%
DM kapsule:   EPA 18 %, DHA 12 %

Spet do bolj koncentrirane DM-ove. Ker so za ljudi, je strožji nadzor nad predelavo kot pri živalskih izdelkih, pa še bolj poceni so.

Prav tako



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2037 : 21 Avgust 2012, 19:46:37
Vesela novica - pregledali smo krvno sliko surovega jedca in je popolnoma v redu. Tara je 11-letna šeltijka, novembra bo na surovi hrani že 3 leta. Narediti sem dala pregled krvi in vse vrednosti so bile popolnoma normalne. Nobenih ostankov oz. povišane sečnine (BUN ali kreatinina. 

Z veterinarko sva govorili o krvni sliki, kako bi nanjo lahko vplivala hrana. Je rekla, da so opazili povišano sečnino (BUN) pri nekaj psih, ki so jedli ''visokobeljakovinske'' brikete (imenovala je 2 znamki višjega cenovnega razreda). Seveda zgolj opažanje, ne statistično relevantno.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2038 : 22 Avgust 2012, 10:36:07
Jaz sem sedaj kupila Hunterjevo. Pač, dodam ga ene 3x na teden oz. ko ima kako manj mastno meso (goltance npr.). Ga sedaj že zelo rada poje  :)
Za ribe sem se odločila, da bo tako, sedaj boma porabile tole olje, potem bo v lekarni pogledala če imajo kako lososovo olje in po kaki ceni. In bom kupila to če bodo imeli. Če ne pa bomo pač na nekem "pasjem" olju + občasno kake ribe (če bom našla kake pametne, ki jih poje).

In mene zanima, nekaj o priželjcu (thymus). A tole se drži goltanca?



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2039 : 22 Avgust 2012, 20:14:15
Za ribe sem se odločila, da bo tako, sedaj boma porabile tole olje, potem bo v lekarni pogledala če imajo kako lososovo olje in po kaki ceni. In bom kupila to če bodo imeli. Če ne pa bomo pač na nekem "pasjem" olju + občasno kake ribe (če bom našla kake pametne, ki jih poje).

Tejch, daleč najcenejše in pravzaprav najbolj koncentrirane so kapsule iz DM-a. Jaz vsake toliko prečekiram kapsule v lekarnah, pa ne vem, če so bile katere bolj koncentrirane, vsekakor pa veliko dražje. DM-ove so 2,95 eur za 60 kapsul.