Surova hrana

irenchy · 1189055

Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2040 : 22 Avgust 2012, 20:15:27
In mene zanima, nekaj o priželjcu (thymus). A tole se drži goltanca?

Ja, priželjc je pripet tam okoli sapnice nekje. Mehko, lososove barve. Jaz sem ga našla na ovčjih organih, ker dobim sapnico s pripetimi pljuči, srcem in jetri - zraven pa še priželjc.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2041 : 22 Avgust 2012, 21:29:39
Samo pri taki ceni DM kapsul se jaz sprasujem o kvaliteti olja :-\

battito animale


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2042 : 23 Avgust 2012, 12:50:01
 Lilit tudi mene to skrbi. Pa tako ali tako mi kapsule niso všeč in psica jih tudi ne bi pojedla. Raje dajem olje kot pa kapsule.

Glede priželjca sem komaj sedaj ugotovila da je na teh svinjskih goltancih ki jih dobivam jaz. Prej sem mislila da je to ščitnica... In ker psica je večinoma goltance se sprašujem koliko organov naj še dodajam. Sem se odločila da ga bom vrezala drugič dol in zvagala.

Pa se to. Psici sem sedaj začela parkrat na teden dodajat zelenjavo in občasno žita. In sem zelo zadovoljna.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2043 : 25 Avgust 2012, 18:53:08
Samo pri taki ceni DM kapsul se jaz sprasujem o kvaliteti olja :-\

Tudi če niso najboljše izmed človeških, so še vedno človeške in kot take so bolj nadzorovane kot olja, ki so za živali. Notri je navedena količina omega 3 to je to. Problem bi bile težke kovine, ampak kot sem že rekla, bolj zaupam izdelkom za humano rabo.

Npr. Nutrilab kapsule stanejo 5,83 eur. Ista koncentracija, isto 60 kapsul. Super Omega 3 Now kapsule (60 kapsul) so 2x bolj koncentrirane in stanejo v akciji 15,58.  Oboje se prodajajo v lekarnah, pa ne vem, če so Nutrilabove dosti manj kvalitetne (ker so dosti cenejše).

V vsakem primeru, človeške kapsule (ni važno katera blagovna znamka) so daleč najboljša izbira - olje v flaški je podvrženo oksidaciji. Sama sem psici kapsulo preprosto potisnila v grlo, zdaj jih pa celo prežveči in sama poje.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2044 : 25 Avgust 2012, 18:54:58
Glede priželjca sem komaj sedaj ugotovila da je na teh svinjskih goltancih ki jih dobivam jaz. Prej sem mislila da je to ščitnica... In ker psica je večinoma goltance se sprašujem koliko organov naj še dodajam. Sem se odločila da ga bom vrezala drugič dol in zvagala.

Ja, ni slaba ideja, da malo potehtaš  priželjc in vidiš, koliko ga nanese, če dolgoročno daješ goltance. Še zmeraj lahko vsakega drugega stran vržeš. Jetra in ledvice pa jaz ne bi opustila, vsaj nekajkrat mesečno.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2045 : 25 Avgust 2012, 22:14:28
Jetra so vsak drugi teden ali pa še bolj pogosto, ledvice pa nekje 1x na 2 tedna. Jetra dam takrat ene 300-350g, ledvice pa kar ene 0,5 kg. Občasno dobi še vranico ali pa bikova jajca (ampak jih zadnje čase več ne dobivam velikokrat), pa možgane ima v kurjih glavah in oči v svinjskih in kurjih glavah.
Nekako priželjca ne mislim stran metat, mi je škoda. Itak ni tako velik, pa tudi ni na vsakem goltancu, sem opazila  ;)



Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #2046 : 27 Avgust 2012, 21:32:28
Jaz dajem jetra 1x na teden po 150-200g. Katere ledvice pa dajete? Za svinjske sem slišala, da ni dobro hranit zaradi parazitov, samo govejih pa nikjer ne dobim. Včasih kupim v trgovini pakirane piščančje ali puranje vranice, jetra, srca in ledvice. Drugače pa dam skoraj vsak dan nekaj surove zelenjave zraven mesa, žitarice zelo redko. Pa še to brezglutenske če so že.

Kaj pa sušene začimbe? Dodajate hrani ali ne? Če ja katere dajete. Jaz zaenkrat samo peteršilj, ker za ostale nisem ziher če so vredu.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2047 : 27 Avgust 2012, 23:04:05
Jaz dajem jetra 1x na teden po 150-200g. Katere ledvice pa dajete? Za svinjske sem slišala, da ni dobro hranit zaradi parazitov, samo govejih pa nikjer ne dobim. Včasih kupim v trgovini pakirane piščančje ali puranje vranice, jetra, srca in ledvice.

Jaz dajem zdaj že nekaj časa goveje ledvice, ker mi jih mesar ne računa (čeprav zadnjič mi jih je:). To dobim v predelovalnici lokalne kmetijske zadruge (v trgovinah jih še nisem videla). Vmes nisem prišla do govejih in sem morala kupiti svinjske, pa jih samček sploh ni hotel pojesti. Svinjske imajo tudi močnejši vonj. Prekuhavala pa jih nisem še nikoli. Malo ledvic je v kurjih hrbtih.

Jetra pa dobim jagnječja, tudi zastonj, pred tem so dobivali svinjska, občasno kurja.

Kaj pa sušene začimbe? Dodajate hrani ali ne? Če ja katere dajete. Jaz zaenkrat samo peteršilj, ker za ostale nisem ziher če so vredu.

Jaz ne dodajam nobenih začimb... ne vem, če ima to kak pomen za pasjo prehrano. Pa tudi čisto nepraktično bi bilo posipavati surove kose mesa.



Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #2048 : 27 Avgust 2012, 23:12:35
... ne vem, če ima to kak pomen za pasjo prehrano.

No saj to me je zanimalo. Moja kuža dobi en obrok čistega mesa, tako da dam meso v skledo zraven pa naribam zelenjavo (če ji dam celo, npr. korenje, ga malo pregrizne in pogoltne. Naslednji dan pa so celi kosi korenja v dreku). Tako da načeloma bi lahko to posula z začimbami, samo se tudi meni zdi vedno bolj nesmiselno. Najbrž pa škodit ne more.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2049 : 28 Avgust 2012, 12:52:31
Od ledvic sem včasih dajala samo goveje, ampak sedaj pa bodo nekaj časa svinjske, ker sem jih zadnjič za eno zakon ceno dobila (0.69/kg).

Jaz ne dajem nobenih suhih začimb. Dam pa nekje 2-3x na teden surovo zelenjavo (paprika, korenje, paradižnik, kumara, bučka), tiste bolj vodene dam v kosih, ostalo naribam in dam v skuto/jogurt/mleto meso/pečene beljake. Dam tudi sadje nekje 1-2x na teden, kot priboljšek. Žita dajem 2x na teden, navadno suh kruh, polnozrnate kosmiče ali pa ovsene kosmiče. Občasno dam riž ali pa makarone



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2050 : 29 Avgust 2012, 14:56:42
No saj to me je zanimalo. Moja kuža dobi en obrok čistega mesa, tako da dam meso v skledo zraven pa naribam zelenjavo (če ji dam celo, npr. korenje, ga malo pregrizne in pogoltne. Naslednji dan pa so celi kosi korenja v dreku). Tako da načeloma bi lahko to posula z začimbami, samo se tudi meni zdi vedno bolj nesmiselno. Najbrž pa škodit ne more.

A daš zmleto meso z vmešano zelenjavo ali pač zelenjavo ob stran?

Treba je vedeti, da vse vlakninaste hrane otežujejo/zmanjšujejo absorbcijo pomembnih hranil, npr. beljakovin, aminokislin. Ravno zadnjič je bila oddaja o Mehiki in je bilo govora o prevladujočih živilih v Mehiki, ki so fižol in koruza. Za mnenje so vprašali mehiško znanstvenico, ki se ukvarja s hrano in je rekla, da so na papirju fižol in koruza sicer okej, fižol pač ima beljakovine, ampak da hkrati preprečujejo absorbicijo določenih 'dobrih' komponent, tako da je ta hrana precej siromašna (ni bilo govora o vegetarijanstvu, ampak o tem, da je v tipični mehiški prehrani dosti koruze in fižola). Tudi za hujšanje je pomembno, da ima prehrana veliko vlaknin, ki preprečujejo absorbcijo hranil. Iste rezultate dobijo v študijah za pasjo pehrano, kjer iščejo mejne količine vlaknin, ko absorbcija nujnih elementov še ni preveč zmanjšana (torej ne zaradi dodane koristi).  Ravno zaradi tega jaz ne dodajam zelenjave ali žit, ker kvečjemu osiromašiš meso, dodaš pa nič vitalnega. Ali drugače, če že dodajaš zelenjavo, jo lahko kdaj pa kdaj opustiš brez slabe vesti:)



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2051 : 29 Avgust 2012, 15:00:52
Letos poleti sem čuvala malega pudla (od družinskih prijateljev, ki so šli na potovanje). Hranijo ga s tipično surovo prehrano, nobenih drugih stvari, včasih mu obkuhajo, pa včasih kaj narežejo, ker je ipak majhen kužek. Pri meni je jedel tisto, kar so jedli moji, še narezat sem mu pozabila (in je mlatil, da se je kar kadilo, sumim da zaradi konkurence:))) Prebavljal in kakal brez kakih posebnosti.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2052 : 29 Avgust 2012, 16:41:10
Glede teh vlaknin in te absorbacije sem že veliko brala ja. Ampak sem brala tudi nekaj o tem, da psom, ki žrejo dreke in travo kot nori v ogromnih količinah fali vlaknin in lahko to nadomestiš z žiti in zelenjavo. In potem več ne jedo drekov in trave sploh ne, ali pa jedo v zelo manjši količini. Moji dodajam žita, zelenjavo in sadje v hrano že več kot 1 mesec in rezultati so očitni - ne je več toliko drekov, sploh se je ful zmanjšala količina požrtih "vlaknastih" drekov - od krave ali pa konja npr. Včasih še vgrzine v kakega kravjega/konjskega/srninega/zajčjega ali pa včasih kakega mačjega poje, ampak je količina zelo zelo manjša kot prej tudi bruha mi več ne, prej mi je po sprehodu (ali celo med) velikokrat, skozlala je pa dreke (prav za en obrok tega, nagravžno res  :-X )   ::) . Tudi trave poje manj. Včasih je skoraj skos pojedla toliko, da potem ni mogla kakat (drek se je skos skupaj držal in ji ni moral ven past in si je morala z zobmi ven vlečt), sedaj se res res redko zgodi da ne bi mogla kakat  ::) . Aja, se pa je malo zvečal volumen kakca, ampak je še vedno čvrst in temen in se ne maže (razen takrat ko na sprehodu je celo koruzo in valda pridejo cela zrna ven  ::) )
Drugače pa itak dajem zelenjavo navadno kot svoj obrok (večerja navadno) ali pa včasih kot priboljšek, res redko dam zraven mesa. Tako da glede te absorbacije hranil ni panike, vsaj pri meni  ::)



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2053 : 29 Avgust 2012, 17:33:30
Eno so navade psa (žretje kakcev), drugo pa je prehranski pomen rastlinskih vlaknin v pasji prehrani (in ta zavira absorbcijo določenih hranil). Npr. pudlica moje kolegice takoj po kakanju plane po lastnem dreku in ga hoče pojesti, tako da mora kolegica dobesedno prestreči kakec. In pudlica ne je surovega, pravzaprav je komercialno hrano. Po drugi strani je moj samček že iz legla prinesel navado, da je kopal in cufal ven korenine. Še zdaj ga to zabava, čeprav se tega loti redkeje. Podobno je trgal travo, in to takrat, ko je gledal starejšo psico na treningu (sam je bil privezan in je takrat besno pulil travo). Nekaj je je pri tem tudi pojedel in enkrat sem tudi jaz povlekla iz rite šopek trde trave:)) Tega je zdaj manj oz. je izzvenelo. Po drugi strani moja starejša psica zelenjave in sadja sploh ne jemlje kot hrano. Ravno predvčerajšnjim sem skuhala mlado koruzo in me je opazovala, ko sem zrnje dol rezala za v solato. Sem ji vrgla nekaj razkuhanih zrn in me je samo debelo gledala (drugače je požrešna, da je groza).



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2054 : 29 Avgust 2012, 18:13:07
Ja, nekaj so tudi navade psa ja. Moja je tudi navajena jesti dreke, zato še zdaj požre kakega (mačjega predvsem, tisti vlakninasti ji več ne pašejo preveč). Ampak prej je samo žrla, žrla, žrla na sprehodu in nič drugega. Res grozno je bilo. Sedaj pa je čisto drugače, enega na sprehod ali pa še to ne, prej pa res ogromne količine. In ker se je vse spremenilo 1 teden po jedenju vlaknin (vbistvu se še vedno spreminja - vedno manj je) predvidevam da je pač to zaradi vlaknin ne pa zaradi tega, ker bi se njej sprdnilo da neha jest  ::) .



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2055 : 29 Avgust 2012, 21:25:21
Ma važno, da ti funkcionira, saj drugače itak hraniš čisto kakovostno hrano.



Lupihaques

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #2056 : 16 September 2012, 12:07:11
Pozdravljeni,

po informacijah, ki jih imam, naj bi se pri nas do konca leta začelo prodajati divjačinsko meso za kužke. Hrana naj bi bila pakirana po 500g(načeloma zmrznjena). Hrana bo vsebovala mišično meso ter notranje organe, brez kosti.
Cena paketa naj bi bila se gibala 2,5€ - 3€.

Zanima me vaše mnenje o hranjenju svojih kužkov z surovo divjačino, koliko od vas bi poskusilo z takim načinom hranjenja, o ceni... 

Lep pozdrav



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2057 : 16 September 2012, 12:56:52
Jaz bi mojo hranila z divjačino takoj, če bi jo dobila po neki dobri ceni (nekje do 2€/kg). Je ful fajn, ker ima pač omega 3 in je rdeče meso.

5-6€/kg mi je defenitivno veliko preveč, glede na to, da psica poje kar dosti mesa na dan (600-700g na dan). Drugače dobim rdeče meso za 0,69€/kg, sicer je svinjina in nima nekaj omega 3 ampak OK. Razlika v ceni je res ogromna. Za tako ceno, kot ima tale divjačina bi raje kupila lepo čisto goveje meso, ne pa to ko še ima organe not in niti ne veš koliko je organov in kakih ;)



Marjeta_

  • *
    • Prispevkov: 178
    • Točke: 0
Odgovori #2058 : 17 September 2012, 18:18:45
Predrago! Za ta denar raje kupim celo srno pri lovcih.

Sicer pa se tistim, ki imajo večje pse (20kg+), splača kupit kakšno staro ovco (se dobi že po 2EUR/kg - očiščeno).



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #2059 : 17 September 2012, 18:41:27
Ja, nekaj so tudi navade psa ja. Moja je tudi navajena jesti dreke, zato še zdaj požre kakega (mačjega predvsem, tisti vlakninasti ji več ne pašejo preveč). Ampak prej je samo žrla, žrla, žrla na sprehodu in nič drugega. Res grozno je bilo. Sedaj pa je čisto drugače, enega na sprehod ali pa še to ne, prej pa res ogromne količine. In ker se je vse spremenilo 1 teden po jedenju vlaknin (vbistvu se še vedno spreminja - vedno manj je) predvidevam da je pač to zaradi vlaknin ne pa zaradi tega, ker bi se njej sprdnilo da neha jest  ::) .
Vesela za tvojo kužo, da je manj drekcev.  :) Pa čist vesela sem, ker končno vidim, da moji le niso izjeme. Ker eno je navada, če pa ''navada'' preneha samo s spremembno hrane pa to pač ni navada ampak pomanjkanje določenih sestavin v prehrani  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2060 : 18 September 2012, 19:50:51
Lunette, sedaj je bilo 1 mesec res krasno glede tega, ampak zadnje par dni je pa spet grozno  :-\ . Ampak sedaj sploh ne vem ali je zaradi hrane ali ne... Ful se mi zdi da gre pa tokrat za iskanje pozornosti (šola se je začela, dnevi se krajšajo in posledično dobi manj pozornosti)  ;)

Jaz včasih tudi nisem verjela v to, da pes je kakce in travo ker mu nekaj v hrani manjka. Ampak ko smo pa v šoli jemali, da če konju kaj manjka tudi to išče in je v okolici (npr. liže apno če mu kalcija manjka, ali pa liže urin če mu manjka fosforja) pa sem sedaj kar drugačnega mnenja  ;)

Pa tudi nekaj se ji je zgodilo. Sicer dlaka se ji je ful popravila ima res krasno - mehka, svetleča in prebava je tudi ok (po rednem dajanju surove zelenjave in sadja ter žit večinoma vse prebavi in vsaj po večini ni pisanih kakcev). Ampak na komolcih ji je začela odpadati dlaka in tako ful suho in trdo kožo ima. Malo sem si brala na tujih forumih in take stvari naj bi se zgodile zaradi pomanjkanja maščob. Tako da sedaj dodajam tudi olja - predvsem lososovo (ene 2-3x na teden), pa včasih tudi kako sončnično ali olivno. In se zadeva kar lepo popravlja  :) . Aja, bila sem pri veterinarju, ki pa je rekel, da je zaradi ležanja (kar bi tudi lahko bilo, glede na to da večinoma skos leži samo na trdem lesu, ker ne mara ležat na odejah in jih raztrga). Uglavnem, ne vem ali je vzrok pomanjkanje maščob ali ležanje, dejstvo pa je, da se zaradi maščob zadeva lepo popravlja  :)
Aja, ko sem brala na to tematiko še nekaj o "sesuvanju psov". Je ena napisala, da sta psici dobile neke alergije, dlaka jim je odpadala in ne vem kaj še vse, z dodajanjem maščob se je vse hitro popravilo (mislim da v roku 1 tedna)  ;) . Je dajala prej kar dietno hrano, sedaj pa dodaja male količine kakega špeha in loja vsakemu oborku zraven in je vse ok ;) . To vse kaže kako so maščobe potrebne v prehrani psa  :)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #2061 : 18 September 2012, 20:09:16
Mogoče nebi preveč ''smetila teme'' samo dodala bi - moji psi dobijo 2x dnevno obrok. Sestavljeni iz tistega kar komu paše glede na to, da imam alergika (večinoma so res briketi, občasno dodajam pa kuhano/surovo). Pa smo pri 4 psih nazadnje imeli drisko...hm...da pomislim...tak ene 2 leti nazaj ??? Drekov ne žrejo že odkar so na stabilni hrani (in odkar niso več na striktno surovem). Trave ne pasejo. Komolci so pa samo pri starem psu, ki nikakor ni hotel ležat na mehkem, pač zdelani. Z dodajanjem maščob se koža samo bolj učinkovito obnavlja, kar je ok. Si žal ne predstavljam imet drisko in drekožerstvo pri 4 na vsake par tednov.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2062 : 18 September 2012, 20:54:36
Moja je 3x na dan - 2x meso, 1x zelenjava+žita+kaj mlečnega/kuhanega (beljakovine). Tako ji zaenkrat najbolj paše, je brez driske, razen ko dobi brikete  :P . Ali pa včasih po mleku (sedaj ugotavljam, da ji surovo škodi, prekuhano pa ne - nimam pojma zakaj  ::) ). Če ima kdaj drisko me niti ne moti (razen če to v boks naredi ) ;) . Če ima 1 iztrebljanje potem pa nekaj časa ne se ji tudi ne pozna na obnašanju in se čisto dobro počuti. Zadnja "driskalna epizoda" je bila takrat, ko sem vsak dan dajala pivski kvas. Par dni je bilo OK, potem pa se ji je vse podrlo - siva driska, ki se je popravila po parih dneh dajanja navadne hrane (sami surovi goltanci). To jo je kar izčrpalo, zato se z nekimi prehranskimi dodatki več ne špilam in tudi pivskega kvasa več ne dajem, ker sem ugotovila da je totalno nepotreben  ::)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #2063 : 19 September 2012, 08:25:20
Ali pa včasih po mleku (sedaj ugotavljam, da ji surovo škodi, prekuhano pa ne - nimam pojma zakaj  ::) ).
Surovem iz tetrapaka ali surovem direkt izpod krave? Ker namreč sama imam veliiik problem z mlekom iz tetrapaka. Če je hladen je še kolikor toliko ok. Bog ne daj da je toplo  :-X prekuhano in nazaj ohlajeno je sicer pogojno ok. Ampak, ko pa pijem mleko direkt sveže pomolženo pa nima veze v kaki obliki ga lahko pijem BP v količinah, ki si jih prej pri tetrapak mleku niti sanjat nisem upala (kaj naj ko mi je pa mleko tako dobro ::)) Da ne omenjam, da ima dejansko okus po mleku  ;)
No super, če si pogruntala kateri dodatki ji ne pašejo ali pa ji. Samo opažam, da tvoja psica ima precej pester jedilnik in kar naprej opažaš take in ovake spremembe (od občasnih drisk, do spremembe dlake, drekožerstva...). Pa je en tedn ali 1 mesec ok potem pa spet jovo na novo.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2064 : 19 September 2012, 14:03:28
Surovo mleko direkt od krave ;) . Še toplo (mogoče kake pol ure do največ eno uro je iz krav) ;) . In ima probleme... Ko je prekuhano in segreto na njej primerno temperaturo je pa čisto ok  :)

Ja, psica je kar občutljiva in ima pač občasno drisko ali pa mehko dlako. Včasih ima iz nevemkakega razloga mehki kakec, ker se včasih to zgodi pri tisti njeni običajno hrani, po kateri ima najboljšo prebavo in ki jo dobi največkrat (goltanci + večerja jogurt+korenček+ovseni kosmiči), tako da mogoče ni skos vzrok ravno hrana ;) . Pester jedilnik pa valda da ima, ne mislim psa skos hraniti z enolično hrano ;) . Če ugotovim da ji kaj ne paše tega pač ne dobi ;) . Sem pa ugotovila, da ima pri teh driskah veliko veze letni čas in pač hrana, ki si jo nabere (različno sezonsko sadje, pa sedaj koruza npr.) in nekatera ji pač malo vdari na prebavo, kaj naj. Kot sem že rekla, če se podriska 1x, potem se pa 50x ne,  se ne bom sekirala  ::) . Druga stvar bi bila, če bi bilo cel dan ali pa celo več dni  ;)  ::)



Nox

  • *
    • Prispevkov: 250
    • Točke: 0
Odgovori #2065 : 19 September 2012, 20:56:13
Hej, no jaz počasi hodim na surovo z mojim Noxom in imam eno tak mogoče butasto vprašanje  ;D. Sem dobila iz mesarije celo vrežko odrezkov in odpadkov in nisem tako velik expert pri mesu, sploh pri takih odrezkih, pa me zanima ko so tak mali kosi in se ne vidi iz česa je odrezano in jaz presodim, da je to mišica (mislim, da imam prav), pri organih se tako vidijo kaki so, ker so drugačne teksture. A je ok, da mu dajem pač odrezke in pa hrustanec kjer se drži gor meso in loj ali je bolje, da se mu da v kosu meso? Kako je pa s tkivi, nevem kako naj opišem ko sem dobila hrustanec se je zraven držalo nekaj, kar sem predvidevala, da je od srca in še nekaj tako tkivastega pod kaj to spada?
Upam, da moja vprašanja niso preveč bedasta, samo mislim, da bom najprej tukaj dobila kak pameten odgovor :D



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2066 : 20 September 2012, 22:36:31
Nox, težko reči, kaj točno si dobila. Od katere živali - goveji goltanci mogoče?
Srce je zelo temno rdeče in čvrsta mišica, ponavadi to odstranijo in posebej prodajo (jetra bi tudi odstranili ali pa bi se zelo jasno videla). Organi so bolj zdrizasti, krvavi. Jaz sem pri sapnici ali ob goltancu (ta hrustančasto) pogosto našla pripet priželjc (mehak, lososove barve). Jetra so res bordo rdeča, čisto mehka, krvava, ampak imajo še vedno jasno obliko (niso tako zdrzasta kot priželjc).

Če je teh 'organastih' priveskov malo, se ne sekiraj in vse hrani. Če je organov večina, pa se probaj držati pod 10% skupne teže hrane (preko enega tedna) in vmes dokupuj meso/kosti. Jaz bi kar dajala to mešanico odrezkov (loj, hrustanec, to vse računaj kot mišično meso). Idealno seveda hraniš čim bolj cele, velike kose, ampak če dobiš to mešanico zastonj, nič stran metat:))



Nox

  • *
    • Prispevkov: 250
    • Točke: 0
Odgovori #2067 : 21 September 2012, 09:40:59
Hvala  ;D Sej sem tak naredila, bo pri naslednjem paketu fant zraven, ki bo malo bolj lahko definiral kaj je kaj  :)
Zaenkrat mislim, da je ok, imam pa še tako doma zajčje meso in pa teletino, tako, da bom kombinirala vse skupaj in malo opazovala kako bo kakec in vse ostalo.
Moram pa povedat, da je moj Nox zelo navdušen nad surovo hrano, prav lepo ga je gledat kako žveči to, ne pa same suhe brikete :D



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2068 : 21 September 2012, 20:16:56
Moram pa povedat, da je moj Nox zelo navdušen nad surovo hrano, prav lepo ga je gledat kako žveči to, ne pa same suhe brikete :D

Tudi to je mene zapeljalo v surovo:)) Še vedno jih z navdušenjem gledam, kako jedo. Danes je za večerjo svinjska glava, vsak dobi četrtinko (Tara praznuje 11 let danes in je treba proslavit:).
Mmm-hmmmm!



Nox

  • *
    • Prispevkov: 250
    • Točke: 0
Odgovori #2069 : 22 September 2012, 16:23:54
Svinjske glave še nismo probali, bodo pa baje v kratkem koline, tako da bo  ;D   Nox je imel danes zajčeka  :o