Surova hrana

irenchy · 1189120

Nox

  • *
    • Prispevkov: 250
    • Točke: 0
Odgovori #2580 : 19 Januar 2013, 19:52:21
Tale koza je naša ;) mi mamo doma, drugače moreš pa malo poznat okol, kjer imajo črede ovac, tu in tam kdaj koljejo stare, da malo čredo zrečijo in takrat jo lahko dobiš po ugodni ceni, ker starih ovc nihče noče jest  ::), tu na našem koncu mislim, da je celo en mesar, ki ti zrihta stare ovce za pse, smao bi mogla še povprašat, nisem sigurna :)
Purana imajo v lidlu, samo samo bedra se mi zdi... Konja smo mi dobli od znancev, ki so klali, samo ga bo dobil samo za poskusit ;)
Race, razen prsi in tiste zmrznjene cele, pa jaz tudi nisem kje zasledila, ne vem kam jih kaj dajo, ko prsi ven vzamejo, verjetno v kako kitajsko, hihihihihihi ;D



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2581 : 19 Januar 2013, 20:24:05
Nox, ti si z našega konca ne? Bi bila zelo vesela kateri je ta mesar, da ga malo povprašam  :P
Koliko pa kaj pridejo te race in purani? Če slučajno veš?
Sem pa tudi videla, da imajo sedaj neko akcijo purana v eurospinu (neko mleto meso), ampak je moja skrinja nažalost polna pa mleto meso mi ravno ni preveč všeč...

Pri meni je problem, da tukaj okoli ne poznam nobenega, ki bi redil drobnico, če se pa na forumu kaj pametnega prodaja bi takoj vzela, ampak je vedno iz drugega konca Slovenije.... Pa kaj bi tudi menjala z kom, ker nekaterih stvari preveč dobim, pa ne vem kaj naj z njimi  :-\



Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #2582 : 19 Januar 2013, 20:49:14
@Nika4 - to si dobila jelena ali srno?

Jelena. Srno sem do sedaj dobila samo 1x, pa še to so mi rekli da imam srečo, da sem jo dobila. Drugače sedaj ni več sezona srn, tako da imajo samo jelena.



Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #2583 : 19 Januar 2013, 20:54:18
Ji pa jaz sedaj dajem malo več kosti kot včasih, tako nekje 15%, mogoče še kak % več. Itak sem ugotovila, da ji bolj paše če je več kosti (drugače jih išče po gozdu in jih je, pri 15% pa jih samo išče potem pa pusti, pa kakec je bolj čvrst in še za zaposlit se ima s čim)  ;)

Jaz tudi dajem več kosti, kot je razmerje. Skoraj vsak dan dobi kakšen kos piščanca z kostmi v mesu in 1-2x na teden še kakšno drugo tršo, večjo kost, pa ni nobenih problemov. Nikoli ni zaprta, kakec ni nikoli čisto trd in bel.



Nox

  • *
    • Prispevkov: 250
    • Točke: 0
Odgovori #2584 : 21 Januar 2013, 13:15:42
Tejch, sem se prehitro hvalila :-[ sem povprašala pa nima tisti mesar kaj takega (nekdo mi je rekel, da ima, pa nisem preverjala). Jaz sicer tudi ne poznam koga, ki bi imel kakšno večjo čredo, da bi malo pomlajeval svoje ovčke, verjetno imajo bolj tam na krasu?? To pa je spet pol Slovenije vmes  :-\ ... Če zvem za koga, ki bi kaj takega klal in prodajal tu kje, ti pa javim  ;D
Račja prsa so mega draga, puran pa nevem točno... Vendar je kar drag, jaz ga ne bom kupovala, mi je predrag.. Moj tudi ne je bohve kako raznoliko, večinoma jelena (sem ugotovila, da ga moram umit dol in ne smrdi, ker tale kri, ki je ostala gor pa je bla :-X ), redko kako govedino (kadar se mi že več kot 1leto valja po zmrzovalniku), piščanca tako 1x do 2x na teden (pač nogice), svinjine načeloma sploh ne, z izjemo srčka tu in tam... Tale kozica je bila bolj izjema, ker mi tele rebre ne gredo v pekač, pa ni blo ravno veliko mesa gor (ker jaz itak vse maščobico dol porežem, pol pa skoraj nič ne ostane  ::) ).. Mi je blo pa zanimivo, sem pričakovala, da bo imel zelo trd in svetel kakec po teh rebrih, ker sem predvidevala, da je kar veliko kosti, pa je bilo obratno, fuul lep kakec, rvano pravšnji, črn, mali :D



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2585 : 21 Januar 2013, 17:31:19
Hvala Nox  :)

OK bom šla enkrat malo v te bolj poceni trgovine gledat koliko pride... Nad 2,5€ ne dam za kilo mesa  ::)
Drugače pa moja v veliki večini je svinjino (cca. 60%), nekaj govedine (cca. 30%), malo piščanca (cca. 10%) in ful malo rib (nekje 1-2%). Pa se mi zdi to preveč svinjine in premalo ostalega...



Nox

  • *
    • Prispevkov: 250
    • Točke: 0
Odgovori #2586 : 21 Januar 2013, 17:39:12
Uh, rib moj sploh ne je :-[ a je kaj narobe? Dobiva pa lososovo olje... Ja jaz isto tam nekje, čeprav srčki so dražji, pa jih kopujem ker so fajn za posušit, bom kdaj še kaj drugega sušit probala za na sprehode  :)
Zdaj pa me nekaj zanima, jaz sem se zadnjič pogovarjala z nekom, ki hrani enako surovo (nevem sicer katero metodo ampak dobro) in mi je najprej reko, da on samo rdeče meso hrani, svinjine pa ne ::), ker nima vitaminov pa tega tolk ko govedina (predvidevam, da je pod rdeče meso mislil govedino), pa tudi kolikor sem jaz poučena je belo meso samo piščančje pa še to prsi, torej v bistvu vse ostalo spada pod rdeče meso, se pa seveda to tudi nato razlikuje, ane?



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2587 : 21 Januar 2013, 18:32:10
Je vseeno fajn bit pozoren v teh poceni trgovinah... enkrat so mi piscancja bedra iz Eurospina po enem tednu ostala popolnoma sveza ::)

battito animale


Nox

  • *
    • Prispevkov: 250
    • Točke: 0
Odgovori #2588 : 21 Januar 2013, 19:06:22
JA vem ja  :-\ samo kaj, ko pa ni neke druge možnosti, saj vseposod hranijo živali s krmilom in takšnimi in drugačnimi dodatki, pol pa včasih ne moreš vedet, najbolj se vidi, ko spečeš kupljen zerezek in domač (prav domač, ne eni ko prodajajo za domače, pa vseeno v bistvu enako hranijo kot farme, pa takih ni malo  :-\ ).



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2589 : 21 Januar 2013, 21:12:02
Uh, rib moj sploh ne je :-[ a je kaj narobe? Dobiva pa lososovo olje... Ja jaz isto tam nekje, čeprav srčki so dražji, pa jih kopujem ker so fajn za posušit, bom kdaj še kaj drugega sušit probala za na sprehode  :)

Nič ni narobe, sploh če ribje olje dobiva ;) . Če ne dobiva ribjega olja in ne je živali, ki so se pasle, bi kao naj moral dobit 10% rib, ampak to itak nadomestiš z ribjim oljem. Moja tudi je premalo rib, jih imam namen vključit več (planiram vsaj 5%), dobiva pa lososovo olje in ga bo dobivala še naprej ;) . Jih pa ne poje surovih, ji moram skuhat...
Moja sploh ne dobiva srčkov, razen ponavadi je kak mali košček pripet na goltanec. Bom kupila verjetno piščančje ali svinjske srčke naslednjič, čeprav so dragi, ampak se mi zdi da je fajn, če tudi srce je. Nekje sem brala, da naj bi moral pes dobit vsaj 5% srca oz. je to priporočljivo in tudi meni se zdi logično  :)

Zdaj pa me nekaj zanima, jaz sem se zadnjič pogovarjala z nekom, ki hrani enako surovo (nevem sicer katero metodo ampak dobro) in mi je najprej reko, da on samo rdeče meso hrani, svinjine pa ne ::), ker nima vitaminov pa tega tolk ko govedina (predvidevam, da je pod rdeče meso mislil govedino), pa tudi kolikor sem jaz poučena je belo meso samo piščančje pa še to prsi, torej v bistvu vse ostalo spada pod rdeče meso, se pa seveda to tudi nato razlikuje, ane?

Po moje tudi nima svinjina toliko hranilnih snovi kot govedina, po moje je to zato, ker je govedina bolj temno meso, bolj dolgo živi pa ponavadi ma boljšo prehrano. Jaz bi komot dajala veliko več govedine in manj svijine kot dajem sedaj, če bi imela možnost. Sedaj nikakor ne pridem do govedine, nekje 1x na 2-3 mesce dobim paket (jetra, pljuča, ledvice, goltanec, nekaj kosti, in včasih še vranico, prašnike, srce, ampak tega še sedaj kar dolgo ni bilo), potem so še včasih kaki goveji obrezki od našega mesa in to je to... Ostalo je pa potem svinjina, ker jo dobim ugodno koliko hočem, pa nekaj malega ostalega... Je pa res, da organe dobiva v večini samo goveje (jetra skos goveja, tudi pljuče ponavadi, ledvice in vranice pa kakor kdaj) in tudi organi so goveji veliko bolj hranljivi kot pa od ostalih vrst ;)


Je vseeno fajn bit pozoren v teh poceni trgovinah... enkrat so mi piscancja bedra iz Eurospina po enem tednu ostala popolnoma sveza ::)

Uf, na to sploh nisem pomislila, ker trgovinskega mesa nisem ravno navajena, ker mi jemo samo domače... Bom vsekakor pozorna, hvala za opozorilo  :)



Nox

  • *
    • Prispevkov: 250
    • Točke: 0
Odgovori #2590 : 21 Januar 2013, 22:27:35
Problem pri tem "dobiti govedino za psa" je predvsem pri tem, ker se doma več ne sme klat, če bi se lahko bi jaz komot dobila odrezke pa take bedarije, tako pa ne dobim nič, iz klavnic itak ni nič od nič, zdaj bom vidla kako bo z ovcami, ki jih imamo doma, saj na ovci je kar veliko mesa, pa bi pol mogoče stare zaklala za psa, bomo vidli, trenitno imamo 2 breji  ;D  ... Tele bi jaz kamot mela doma, samo kaj ko pol ne veš kaj iz klavnice dobiš nazaj, pa vse more bit po nekih strogih "reglcih"... Tako, da mi bomo bolj težko dobili kje večjo količino govedine za psa :)

Če bi blo po tem, je torej divjačina še bolj polna vitaminov, kot govedina?
Vem, da je že bilo pisano, pa se mi ne lubi še 1x vsega brat :P kako je z divjo svinjo? Če je vet.pregledana lahko kar hranim ali je vseeno dobro zamrznit za ?? mesecev?



GOSCH

  • *
    • Prispevkov: 289
    • Točke: 3
Odgovori #2591 : 21 Januar 2013, 22:58:44
Nox, ni samo problem "dobiti govedino za psa", še kupiti je ne moreš, ker jo veterinarski inšpektor ne pusti odnesti mesarju skozi vrata, ker je to meso, ki je za stran, pa čeprav bi ga marsikateri lastnik psa z veseljem vzel za svojega kužona. Sploh naš skonzumira precej tega... :( Kolega je spraševal za isto stvar na drugem koncu, pa je ista pesem. :-\ :(
Ko sem mesarju povedala, kaj vse mi pride v poštev, sem dobila odgovor, da v klavnici to vse mečejo stran in da se bo poskusil nekaj dogovoriti. Jaz pa čakam... in čakam... in upam... ::)

Aja, pri enem mesarju (privat mesarija) sem vprašala, če bi bilo možno dobiti kakšne goveje obreznine za psa, pa ko mi je vstrelil ceno med 4 in 5 eur za kg, me je skoraj na rit vrglo. :o Za ta denar mu že skoraj lahko kupim goveje šnicle, ko je kje akcija... ::)



Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #2592 : 21 Januar 2013, 23:13:21
Ve mogoče kdo,kje se dobi piščančje kremplje? samo tisti rumeni del nog :) ? Sem že iskala,in nikjer ne prodajajo

Once you go boxer, you never go back :)


Nox

  • *
    • Prispevkov: 250
    • Točke: 0
Odgovori #2593 : 21 Januar 2013, 23:47:42
Ja saj to je problem, vstran mečejo in privat mesrji za to še plačujejo, da odvažajo, ko bi pa žele kupit (pa roko na srce bi bil to denar na roko, ker računa tako za te stvari ne sme dat) bi pa oni zlato prodajali... MOgoče se bo kaj spremenilo? Upam  ;D

Ria jaz tega nisem še nikjer vidla za kupit, razen na kakih farmah, kjer sami koljejo (pa še to vprašanje, ker starejši imajo radi kurje kremlje v juhi)



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2594 : 22 Januar 2013, 11:30:13
Nox, kolko je meni znano, da če imaš govedo pa daš v klavnico zaklat in vzameš celo nazaj mislim da se lahko dogovoriš še za vampe, organe, obrezke... Bom vprašala strica, ki ima kmetijo pa prodaja za v zakol, včasih pa mislim da tudi vzame zaklano govedo nazaj in sam proda, ampak to mislim da že dolgo ni.
Ja po moje je dvijačina boljša od govedine, saj veš s čim je govedina pitana, kaj pa je divjačina. Govedina bi bila za moje pojme boljša, če bi bila pašna in ne pitana  ;)

Drugače dobim jaz te obrezke od enega, ki ima klavnico doma (ne kolje na črno, da nebi kdo spet tega mislil, ima vse urejeno), pa še to ne bi če nebi imela vez, dobivam pa skos manj  :( , enkrat sem dobila od ene druge mesnice, ampak so mi rekli, da drugače ne dajejo ven, da je to izjema. Se pa da prav goveje obrezke kupit v eni bližnji mesnici (vsaj pred letom in pol se je dalo), so kar poceni se mi zdi, je pa problem ker imajo tega malo in vse vnaprej rezervirano  :-\ . Tako da smo žal pristali na večinoma svinjini  :-\

Kurjih krempljev še nisem zasledila v trgovinah, pa sem iskala, tudi v "moji" mesnici jih nimajo... Jaz jih dobim od sorodnikov, ko koljejo, pa zraven mi dajo še glave  :)



GOSCH

  • *
    • Prispevkov: 289
    • Točke: 3
Odgovori #2595 : 22 Januar 2013, 15:01:17
Punce, potrebujem malo pomoči oz. bolje rečeno nasvet...
Okoli praznikov sem pisala, da je pes zaradi smrdljivega jelena prenehal jesti surovo. Enostavno ga več ni bilo k posodi, četudi v njej ni bilo jelena, ampak piščanec. Zato sem mu do prejšnjega tedna kuhala oz. na hitro popekla meso. Jelena je bilo cca 1/5 glede na ostalo meso. Obroke je pojedel brez težav, nekajkrat se je celo zgodilo, da je med pripravljanjem čakal pred kuhinjo, kdaj bom končala, kar se ni zgodilo že mesece. V tem času sem, kljub temu, da je bil normalno ješč opazila, da je malo shujšal...
Ko sem nazadnje naročala divjačino, mi je uspelo sfehtati 2 paketa srne. Prejšnji teden sem mu jo dala surovo in pojedel jo je brez problemov. Tudi ostalo meso je po tem normalno jedel surovo, do včeraj zvečer... Pri večerji (bedre, vrati, mleto - vse piščančje) se je že nekaj zmrdoval in tudi ni do konca pojedel. Ponoči pa panika - iz dnevne, kjer je spal, je priletel v spalnico, naredil cel kraval, da naju je zbudil (pubec obvlada ;D) in začel bruhati. :( Večinoma je bila tekočina, nekaj malega je bilo vmes mesa. Komaj spucam vse skupaj in mu dam tableto Ranitala, ne mine 5 minut in je že sledila nova runda bruhanja... :( :-X Naprej je bil mir.
Zjutraj mu dam obrok (bedre in vrati), pride do piskra, povoha in se kar odstrani. Ga probam premamiti tako, da mu ponujam košček po košček. ::) Pes se kar obrača vstran, ko pa me je imel dovolj, se vstane in gre v drugo sobo. ::) >:D Ker nisem vedela, kaj bi, mu vse skupaj na hitro popečem, počakam, da se malo ohladi in ga pokličem. Pride do posode, povoha vsebino in začne jesti... :o :o :o Popoldan po sprehodu isto...

Je imel mogoče kdo podobne težave in se je potem stanje normaliziralo? Naš je sicer čisto na začetku hranjenja s surovim enih dvakrat bruhnil, ampak je normalno jedel naprej, tokrat pa ima popolno blokado. Po moje raje tri dni strada, kot da bi moral pojesti kaj surovega... :( Danes sem zanj kupila goveja rebra in mu med razrezovanjem ponudim kost in se je mulc kar obrnil vstran...
Zelo rada bi vztrajala na surovem, saj sem na psu opazila očiten napredek (poredil se je, pridobil je na mišični masi, kakec je prva liga (po kuhanem mesu tudi)), ampak očitno do nadaljnjega ne bo šlo in bomo kuhali.
Naj se naj v prihodnje še sploh trudim in poskušam ali...??? ??? :-\



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2596 : 22 Januar 2013, 16:25:18
Moj je imel take prebliske in tud zarad tega zdaj hranim ciklično - nekaj časa briketi, nato surovo, potem kuhano. Se mu je prav videlo, da se mu gravža jest, je primu v gobec in izpljunil ven al pa glavo obračal stran. In ker surovo ne počaka glih dolgo sem mu skuhala, lahko tud ravno toliko da zavreje in se meso od zunaj skuha notri pa je še surovo (al pa popečeš na isti način). Samo da pri tebi ga nekaj daje, ne bi kar bruhat začel zarad iste hrane ki jo je že dolgo tako da ti predlagam da vztrajaš, ni ga treba pa silit sploh pa zdle ne ko ga nekaj matra.

Ga je pa meni ratalo na finto vržt tako da sma šla delat in je obrok dobil kot nagrado. Poleg obrat sedi, bravo izvoli  ;D To glih zdle delama, ker se nam psička goni in ni varianta da bi sploh poštudiral na hrano, ne vela niti surovo niti kuhano  :)



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2597 : 22 Januar 2013, 17:54:30
GOSCH, jaz bi šla za nekaj časa na kuhano. Zgleda da mu ni surovega za jest in mu bolj paše kuhano, če je pa kakec in vse OK tudi po kuhanem ne vidim razloga zakaj ne bi probala ;) . Pa se potem čez čas vrneš na surovo ;)

Moja se je skos zmrdovala pri briketih (ko sem hranila pol/pol - surovo pojedla, brikete pustila), tukaj sem to rešila tako, da sem šla na kompletno surovo (kar bi itak šla). Potem pa si je čez čas začela zmišljevat, da surovo meso ni dobro, pa sem jemala stran, ampak je bila na sprehodu lačna in je jedla dreke  ::) :-X . Pa sem se odločila, da je ne bom stradala, ampak ji bom raje dajala tisto hrano, ki ji je bila tisti čas dobra, ampak sem vedela da ji ne bo dolgo. Torej dajala sem ji brikete, 1. obrok je pojedla z največjim veseljem, 2. še je tudi nekako pojedla, potem naslednji dan pa je 1 obrok jedla cel dan. 3. dan sem ji dala surovo in od takrat naprej je surovo brez problema  ;D ::) . Ima kdaj kak preblisk, ko ji ne paše jest, takrat pač pospravim in dam naslednji obrok, nič lažjega  ;) . Gledam pa edino to, da ji dajem čimveč različnih vrst mesa, da ni enolično in se ne naveliča. Tudi ne hranim samo surovega, npr. priboljški so briketi (ali kaki drugi trgovinski priboljški), 1/3 celotne prehrane je kuhane (sicer so tukaj večinoma žita, zelenjava in mlečni izdelki in malo mesa), pa včasih dobi kot obrok tudi konzervo ali brikete. Neka pestrost mora bit ;)



GOSCH

  • *
    • Prispevkov: 289
    • Točke: 3
Odgovori #2598 : 22 Januar 2013, 22:05:16
Hvala obema za odgovor. 8) Sem se že malo ustrašila, da sem edina, ki ima težave.
Današnjo večerjo (kuhano) je pričakal na vratih od kuhinje. Gledal me je kot Boga, ko sem mu za finale med meso in kosmiče mešala še malo skute, potem pa navali narod, kot da že 14 dni ni nič jedel... ::) Ko je končal, je na dnu ostalo samo malo mletega mesa, ki ga itak vedno pusti in ko sem mu ga dala na en kupček, je še to polizal.
Jutri zjutraj mu še poskusim dati surovo srno. Prej sem jo rezala na manjše kose in je celo prišel v kuhinjo firbcat, kaj počnem. Dala sem mu dva koščka kar tako iz roke in jih je pojedel, tako da bomo jutri videli, če bo pojedel cel obrok ali bomo kuhali...

Nika, jaz mu meso na hitrico popečem, da je znotraj še malo krvavo. Tudi mleto meso toliko popečem, da zakrkne in spusti lastni sok. Edino jelena sem morala čisto zdušiti, ker ga drugače ni jedel, če je bil še malo krvav. Pa obvezno moram odlit stran tisto malenkost vode, v kateri se meso kuha (v bistvu je to sok, ki ga spusti meso), ker se drugače gospod zmrduje in mu pri pogrevanju zalijem z vodo iz pipe. To pa mu gre v rit... >:D

Tejch, ga bom nekaj časa imela na kuhanem, pa vmes mu bom za spremembo kak dan uvalila surovo ali pa mogoče samo kak obrok. Mogoče mu pa samo paše topla hrana, glede na letni čas. ::) ??? Madona, kot da imam doma fizičarja, ki cel dan zunaj v mrazu koplje jarke in rabi vsaj en topli obrok, ne pa psa, ki je trikrat dnevno zunaj (vse skupaj max 4 ure), ostali čas pa se šopiri na 21-22 °C. ::) ::)

V prihodnjih dneh javim, kako nam gre... ;)



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2599 : 23 Januar 2013, 01:17:10
Pri večerji (bedre, vrati, mleto - vse piščančje) se je že nekaj zmrdoval in tudi ni do konca pojedel. Ponoči pa panika - iz dnevne, kjer je spal, je priletel v spalnico, naredil cel kraval, da naju je zbudil (pubec obvlada ;D) in začel bruhati. :( Večinoma je bila tekočina, nekaj malega je bilo vmes mesa.

Kaj pomeni ''bedre, vrati, mleto - vse piščančje'' - so to zmleta bedra in vratovi? (No, čeprav to samo po sebi ne bi smel biti problem.)

Zjutraj mu dam obrok (bedre in vrati), pride do piskra, povoha in se kar odstrani. Ga probam premamiti tako, da mu ponujam košček po košček. ::) Pes se kar obrača vstran, ko pa me je imel dovolj, se vstane in gre v drugo sobo. ::) >:D Ker nisem vedela, kaj bi, mu vse skupaj na hitro popečem, počakam, da se malo ohladi in ga pokličem.

Danes sem zanj kupila goveja rebra in mu med razrezovanjem ponudim kost in se je mulc kar obrnil vstran...

Če kdaj bruha, daj za naslednji obrok nekaj čisto nevtralnega, nemastnega, brez kosti. Lahko da je bruhnil, ker je bilo v obroku preveč kosti, težko reči. Meni je samica včeraj bruhnila tekoče in vmes košček kosti - dan in pol po tem, ko je dobila zadnji kostnati obrok. Je bilo lažje ven bruhniti kot prebaviti - kar je vsekakor bolje kot da bi se vleklo po črevesju.

Drugače glede neješčosti... Osebnih izkušenj nimam, ker sta mojadva usekana na hrano. Deloma po naravi, ampak mislim, da je deloma tudi zaradi režima hranjenja. Nikoli nisem nič popekala ali kuhala, ne dajem raznoraznega v isto skledo, da bi lahko prebirala, kaj se jima zdi boljše. Za hrano tudi vedno delata, večerja sledi po mini treningu. Vsaj par stvari, potem pa presenetim z večjim kosom, ki si ga odneseta za žvečenje. Zato ima hrana toliko večjo vrednost, ker se je treba vedno potruditi zanjo.

Po drugi strani pa je tudi res, da je samica bežala (!) stran od smrdljive divjačine (par takih kosov je bilo v celem paketu in nikoli nisem vedela, kateri kos me bo presenetil). Samček pa se je po nekem času odločil, da pljuč in svinjskih ledvic enostavno ne bi več. Nekaj premika po gobcu, spušča... Malo je pomagalo, da je samica prišla do njega in ga gledala (ona je zbasala v pol minute), ker ji ni hotel prepustiti. V obupu sem to potem narezala na kose in kao pohranila za neke brezvezne trikce. In tega več ne kupujem, se mi s tem ne da ukvarjat:)

Druga zgodba je pudlček od družinskih prijateljev. Kosti se mu ne da jesti, kar pusti. Pa tudi sicer ne poje vedno vsega do konca. No, ko se je poleti čuval pri meni, sem imela isti režim hranjenja kot za moja psa. Mini trening, del večerje kot priboljški in na koncu kos za pojest. Po parih dnevih je jedel s takim entuziazmom, da ni bilo več govora o neješčosti. Pomagalo je to, da so vsi trije jedli na vrtu in ker sta mojadva hitreje pojedla, je pred njima hitel basati. Konkurenca.

Vsekakor hrano vedno prezentiraj kot da je to redka dobrina, ne za njim hodit ali nosit k ustom. Poskusi najprej z njegovimi top priboljški - drži ga za prsa ali ovratnico nazaj, v drugi roki imej dobro hrano in ko ti bo dal opozicijski refleks, ga spusti k hrani v roki. Lahko hrano tudi rolaš - ko se malo napne proti hrani, jo zarolaj in ga spusti. Steci stran, da dodaš akcijo za  nagrado. Takole (v 1.29):
http://www.youtube.com/watch?v=DB-vQrYJvjs
Enim psom se zmeša pri tej igri in ti hočejo odtrgat roko:) Sčasoma postane igra tako močna, da bo tudi hrana, ki jo boš uporabila, dobila večjo 'vrednost' v pasjih očeh.

Je pa težavo v tem, če najprej ponudiš surovo in po nekaj minutah surovo popečeš. Pes vidi to sliko: dobim hrano, mi ni ravno najboljša, malo počakam in potem dobim popečeno. Torej, čakati se mi splača. Je res šit, če je pes neješč in bog ne daj, da bi hujšal. Je pa bolje, da popečeš že v prvo. Druga opcija je, da vztrajaš pri surovem. Umakneš skledo po 3 minutah in jo vrneš po eni uri.

Če zadostuje, da hrano malo obkuhaš ali popečeš, je to čisto okej. Poskusi postopoma peči vse manj. Če ga pa daje prebava, pa seveda raje daj nekaj lahkega, kar ima rad, pa brez kosti.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2600 : 23 Januar 2013, 01:20:43
Nox, kolko je meni znano, da če imaš govedo pa daš v klavnico zaklat in vzameš celo nazaj mislim da se lahko dogovoriš še za vampe, organe, obrezke...

Mislim, da to morajo vrniti vse, če gre za zakol po naročilu.  V naši lokalni predelovalnici prodajajo organe, vampov pa ni za dobit, baje se vse pokupi. Že v klavnici jih obkuhajo.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2601 : 23 Januar 2013, 01:23:38
Aja, pri enem mesarju (privat mesarija) sem vprašala, če bi bilo možno dobiti kakšne goveje obreznine za psa, pa ko mi je vstrelil ceno med 4 in 5 eur za kg, me je skoraj na rit vrglo. :o Za ta denar mu že skoraj lahko kupim goveje šnicle, ko je kje akcija... ::)

Kaaaj? Mogoče pa on misli obrezke, iz katerih potem delajo melto meso - to verjamem, da bi ocenil visoko:)) Razloži, da bi ti raje kite, hrustančasto, loj, obrezke od srca. Kite v naši predelovalnici prodajajo nekomu, ki iz njih dela želatino, ampak je nizka cena. Jaz sem jih dobila nekaj zastonj. Kaj pa goltanci, sapnice?



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2602 : 23 Januar 2013, 01:26:26
Ve mogoče kdo,kje se dobi piščančje kremplje? samo tisti rumeni del nog :) ? Sem že iskala,in nikjer ne prodajajo

Jaz sem dobila le do strica, ki je doma klal. Kak perutninar bi bil dober vir.
http://www.vurs.gov.si/fileadmin/vurs.gov.si/pageuploads/PDF/EPI/Nova_6/Perutninski_obrati_7.6.2012.pdf



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2603 : 23 Januar 2013, 08:49:13
Mislim, da to morajo vrniti vse, če gre za zakol po naročilu.  V naši lokalni predelovalnici prodajajo organe, vampov pa ni za dobit, baje se vse pokupi. Že v klavnici jih obkuhajo.

Eni naši znanci enkrat dali klat, pa smo potem mi vzeli tiste vampe, ampak so nam jih mogli oni prej očistit  ;) . Tako, da jih niso v klavnici očistli...


Se pa strinjam, da je treba hrani dat vrednost. Ko dam moji hrano se mora skos vsest, potem dam skledo na tla, mora dalje sedet in ko rečem idi jest lahko gre jest. Če dobi pa kaj, kar nima nekaj pretirano rada (kuhane ribe, zelenjavo, pljuča) pa isti postopek, razen da preden jo spustim jest mora še par trikcov naredit, včasih jo celo tako "mučim" da mi mora prinašat ali iskat predmete potem pa dobi skledo. In deluje, dela z veliko zagnanostjo in veseljem, je pa tudi   ;D



GOSCH, kaj pa če bi probala pol surovo in pol kuhano? Mogoče tudi kaj zima na njega vpliva... Moji paše kuhana hrana pozimi (tudi surova ji, ker je ful požrešna :P ), poleti pa ne ravno... Tako da ji dam večerjo navadno kuhano, toplo, ostala 2 obroka sta pa surova. No, moja itak živi veni, tako da je res fajn, če kaj toplega dobi. Pa sedaj ji tudi dajem malo več (čeprav se je zaradi tega zredila, ampak fajn je malo zaloge v tem mrazu) in  bolj visokobeljakovinsko hrano (pri kuhani hrani dajem večji % beljakovin)  ;)



GOSCH

  • *
    • Prispevkov: 289
    • Točke: 3
Odgovori #2604 : 23 Januar 2013, 12:03:35
Kaj pomeni ''bedre, vrati, mleto - vse piščančje'' - so to zmleta bedra in vratovi?
Ne, mleto piščančje meso, piščančji vratovi celi (le kakšne daljše prerežem na pol), piščančje bedre razsekane na, recimo temu kocke (stegno na 9-12 delov, krača počez na 3-4, odvisno od velikosti kosov), s kostmi vred. Celih kosov mesa niti ne poskusi pojesti, zato mu razsekam.

Drugače glede neješčosti... Osebnih izkušenj nimam, ker sta mojadva usekana na hrano. Deloma po naravi, ampak mislim, da je deloma tudi zaradi režima hranjenja. Nikoli nisem nič popekala ali kuhala, ne dajem raznoraznega v isto skledo, da bi lahko prebirala, kaj se jima zdi boljše. Za hrano tudi vedno delata, večerja sledi po mini treningu. Vsaj par stvari, potem pa presenetim z večjim kosom, ki si ga odneseta za žvečenje. Zato ima hrana toliko večjo vrednost, ker se je treba vedno potruditi zanjo.
No vidiš, pri nas ni tako. Mogoče zato, ker je sam in ve, da nima konkurence in zato jemlje hrano tako na easy. Če pride kak pasji obisk, pa bi se lahko zadavil na futru, magari bi to bili briketi. Čisto drugo pa je, če smo kje na obisku, kjer imajo psa. Takrat spet najraje ali ne bi jedel, ali pa poje malo, pa gre stran.
Tudi kar se tiče dela za hrano - sem že poskusila z raznimi osnovnimi fintami kot sedi, taca,... potem z igro pred hranjenjem (žoga, plišika,...), pa nobenega efekta. Še najbolj se obnese, če vse poje, da ga ful pohvalim, kako je priiiiiiiden fant in da dobi za nagrado priboljšek.

Vsekakor hrano vedno prezentiraj kot da je to redka dobrina, ne za njim hodit ali nosit k ustom. Poskusi najprej z njegovimi top priboljški - drži ga za prsa ali ovratnico nazaj, v drugi roki imej dobro hrano in ko ti bo dal opozicijski refleks, ga spusti k hrani v roki. Lahko hrano tudi rolaš - ko se malo napne proti hrani, jo zarolaj in ga spusti. Steci stran, da dodaš akcijo za  nagrado. Takole (v 1.29):
http://www.youtube.com/watch?v=DB-vQrYJvjs
Enim psom se zmeša pri tej igri in ti hočejo odtrgat roko:) Sčasoma postane igra tako močna, da bo tudi hrana, ki jo boš uporabila, dobila večjo 'vrednost' v pasjih očeh.
Taar, lahko mu rolam hrano po rokah do onemoglosti in ga dražim, pa ne bo trznil, če nima obliko žoge. :) Na sprehodu imam ponavadi v žepu njegove klobasice za nagrajevanje pri sedi, poleg, spusti žogo, za preusmerjanje pozornosti,... in ponavadi mi vsi drugi psi, razen našega, tiščijo šnofle v žep, naš pa odreagira, če mu košček klobasice potisnem direktno pod nos... ::) Kong je bila pri nas totalno zgrešena investicija, ker ga lahko napolnim s čimerkoli, pa pes ne trzne, lahko mu ga potakam po tleh, pa me samo čukasto gleda. Da bi mu ga kam skrila in bi ga moral iskati? :o Niti pod točko razno ne pride v poštev. On je ja doga in ne delovni pes... >:D ::)

Če zadostuje, da hrano malo obkuhaš ali popečeš, je to čisto okej.
Zadostuje... :) Samo efekt na dolgi rok ni isti, kot pri surovem (glede razvoja mišic,...)


Kaaaj? Mogoče pa on misli obrezke, iz katerih potem delajo melto meso - to verjamem, da bi ocenil visoko:)) Razloži, da bi ti raje kite, hrustančasto, loj, obrezke od srca. Kite v naši predelovalnici prodajajo nekomu, ki iz njih dela želatino, ampak je nizka cena. Jaz sem jih dobila nekaj zastonj. Kaj pa goltanci, sapnice?
Ne, ne, sem mu točno definirala, da rabim za psa in kakšno meso je lahko in dobila tak odgovor. ::) Sicer prodajajo za 0,80 eur goveje obrezke, ampak to ni čisto nič druga, kot gole kite. To pa mi je brezveze kupovati. :-\

No, današnji zajtrk, surovo srno z malo skute, so gospod pes polizali iz posode. ::) Za nagrado je dobil velik "priiiiiiiiiiden moj fant, priiiiiiiidno je popapal" ter klobasico. ::) :D Zvečer bo dobil popečeno meso. Nekaj časa bom malo kombinirala obroke, kot je predlagala Tejch, s tem da bom pazila, da bo surovi obrok brezkostni (divjačina, govedina, izkoščičena kurja bedra,...).



Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #2605 : 23 Januar 2013, 19:48:04
Evo, pa smo tudi mi prvič dobili meso iz klavnice...odrezke govejega mesa, ampak so krasni kosi...to naj bi bilo enkratno,ker sem dobila preko vez, bi jim pa rada ponudila,da plačam,če bi mi le dajali še naprej...je pa to bolj s kmetov, tako da tudi ni pitano s krmili...koliko naj ponudim, da plačam? 80 centov? Bi to bilo ok? Koliko plačate ostale, če plačate?

Začudenje,koliko mesa  :o :o


Once you go boxer, you never go back :)


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2606 : 24 Januar 2013, 00:22:38
Evo, pa smo tudi mi prvič dobili meso iz klavnice...odrezke govejega mesa, ampak so krasni kosi...to naj bi bilo enkratno,ker sem dobila preko vez, bi jim pa rada ponudila,da plačam,če bi mi le dajali še naprej...je pa to bolj s kmetov, tako da tudi ni pitano s krmili...koliko naj ponudim, da plačam? 80 centov? Bi to bilo ok? Koliko plačate ostale, če plačate?

Začudenje,koliko mesa  :o :o



Zgleda krasno, a so goltanci in sapniki? Jaz še nisem plačal, niti mi v klavnici niso postavili cene. Sem pa prinesla kavo in piškote. Hmm, lahko ponudiš denar, čeprav ne vem, če smejo računati, uradno.

V Panvitini trgovini so npr. kosti okoli 1.15 eur na kg. Tako da definitivno pod to ceno bi šla, če bi že ponudila denar.
V Panvitini trgovini me ni bilo nekaj mesecev in so vse stvari dražje za 20 ali 30 odstotkov, tudi kosti, repi, ušesa... Kam to pelje?



Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #2607 : 24 Januar 2013, 07:27:07
En sapnik z goltancem,ostalo samo meso (ki se ga drži kakšna mini kost) ... Ravno zato se mi gre, da bi to še dobivala,ker so bili taki kosi, da jih je tašča,ki je šla meso iskat, hotela kar v golaž dat :D Hvala za komentar, bom še malo premislila...malo mi je nerodno klicat,če se da še kaj zmenit, da mi da zastonj :-[

Drugače sem pa tudi sama opazila dvig cen...organe in kosti sem vedno kupovala v mesnici, ali trgovini,ker nimam nobene panvite v bližini,in sem si od začetka zapisovala cene, da sem vedela v kateri trgovini je kaj ceneje (razlike so bile tudi skoraj do 1€ na kg), in ko zdaj primerjam, je tudi vse dražje...Zdaj se pa sploh pozna,ko je še Nimrod tako podražil, ker naša dva pojesta več kot kg in pol na dan ???

Kakšne kosti pa ti kupuješ v panviti? Tiste za juho?

Once you go boxer, you never go back :)


GOSCH

  • *
    • Prispevkov: 289
    • Točke: 3
Odgovori #2608 : 24 Januar 2013, 11:00:53
Pa saj to ne moreš verjet! Že dva dni klicarim okrog po mesnicah in klavnicah na štajerskem in sprašujem, če bi se dalo dobit kaj "primernega" mesa. Odgovori so seveda negativni (se ne ukvarjamo s tem, to gre vse v uničenje, ne držimo tega,...), če pa imajo kaj, pa je pregrešno drago. Fingušt na Pragerskem ima npr. kg govejih obreznin po 4,98 eur :o in zmeraj na zalogi... itak... ::)
Ti pa prpopaš gor tako fotko, da sem ti kar pošteno fouš! :o :o



Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #2609 : 24 Januar 2013, 11:10:37
Tudi jaz sem dobivala take odgovore, potem je pa posredovala gospa,ki vozi v to klavnico...drugače ne bi nič dobila..pa še to je bilo tako :pridite ob 10h,ko ni nikogar, pa nobenmu povedat,kje ste to dobila ???... Čisto bv, ker bi lahko komot še kaj zaslužili s tem,če bi dali kakšno simbolično ceno...tako,kot smo se pri Nimrodu "tepli" za te obrezke (ko je bila še normalna cena) ... Zanima me, zakaj Nimrod lahko prodaja  to, ostali pa ne? Ker tam ne koljejo, so bolj kot mesarija, ali kaj? Res ne vidim logike...

Samo 5€ je pa malo huda  :-\ ...domače govedo prodajajo za 6 €/kg

Once you go boxer, you never go back :)