Surova hrana

irenchy · 1189508

Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #2700 : 13 Februar 2013, 14:57:34
Samo dodala bi,da jaz surovih rib ne hranim, dobita pa piščančje vratove, hrbte in perutničke k drugemu mesu,ker jih lepo jesta, črepav nista majhna psa.

Once you go boxer, you never go back :)


Aleksio

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #2701 : 13 Februar 2013, 15:00:25
Hvala ti za te bodrilne besede Boo  :D

Se prebijam, počasi a učinkovito ;D vendar bi vseeno prosil kakšnega ki je "učitelj"  :P če bi mi lahko čim bolj efektivno ampak podrobno razložil.

Še najraje bi videl, če bi to lahko v praksi videl, bil poučen ampak bo treba za sedaj samo v internetni obliki.


Talk to the animals. If you do, they will talk back to you. But if you don't talk to them, they won't talk back to you, then you won't understand, and when you don't understand you will fear, and when you fear you will destroy the animals, and if you destroy the animals, you will destroy yoursel


Aleksio

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #2702 : 13 Februar 2013, 15:02:47
Najlepša hvala Ria :)

Talk to the animals. If you do, they will talk back to you. But if you don't talk to them, they won't talk back to you, then you won't understand, and when you don't understand you will fear, and when you fear you will destroy the animals, and if you destroy the animals, you will destroy yoursel


Aleksio

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #2703 : 13 Februar 2013, 15:17:04
Drugače za zanimivost:

Jaz sem mojo hranil izključno samo z surovim mesom(na začetku govedina potem pa pretežno svinjina) in to samo večinoma s mišicami nekje 9 mesecev in rabim reči, da ji ni kaj dosti pomagalo. Telesno ni postala bolj mišičasta in še zredila se je povrhu vendar je res da sem ji dajal nekje med 500-1000 g na dan. Njene primerna teža pa bi bila nekje 28 kg sedaj jih pa ima 35 kg. Tudi kožne srbečice niso izginile ter dlaka je še vedno kar krhka, ne svetleča. Poleg tega sem opazil, da je postala dosti manj aktivna. Prosim bi vas samo še to, če česa ne bom razumel predvsem kar se tiče delov kosti, mesa in v kakšni obliki je treba dajati da mi boste lepo razložili. Drugače ne jem mesa že kar nekaj časa in tudi takrat ko sem ga je o bilo v majhnih količinah(nikoli nisem bil pozoren) tako da sem resnično laik kar se tiče poznavanja delov mesa.

Hvala za vašo potrpežljivost

Talk to the animals. If you do, they will talk back to you. But if you don't talk to them, they won't talk back to you, then you won't understand, and when you don't understand you will fear, and when you fear you will destroy the animals, and if you destroy the animals, you will destroy yoursel


Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #2704 : 13 Februar 2013, 15:29:29
Če se je zredila,si ji dajal preveč hrane. 2% se daje za začetek, kar je pri tvoji psici, ki bi morala imeti 28 kg 560g...Hraniti moraš tudi kosti in organe (80-10-10), ne samo mišice. Jaz poleg tega dam še rumenjak, lososovo Grizzly olje, in občasno še kak jogurt/skuto. Nista stara še eno leto pa se  samički mišice že lepo oblikujejo, pri samčku jih pa še čakamo  ??? Samo moram reči,da jima tak način prehranjevanja zaenkrat bolj odgovarja,kot briketi..Ko/če pa ne bo več, bomo pa naprej razmišljali :D

Once you go boxer, you never go back :)


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2705 : 13 Februar 2013, 15:48:30
Kaj ti potem nič ne tehtaš? Kako veš, koliko kosti in organov dobi, v primerjavi z mišicami? Jaz imam v Excelu razpredelnico, in vse zapisujem..samo mi to kar nekaj časa vzame ???

Včasih nisem, sedaj pa tehtam čisto vse kar dobi in si čisto vse zapisujem in to prevdsem zaradi tega, ker drugače ne veš kako je razmerje (ja, je bilo vse na oko, ampak mislim da sem kar zadela) in ja, ker se mi je ful začela redit. Drugače pa zapišem čisto vse, meso, kosti, organe, jetra, pljuča, jajce, potem koliko ima vrst mesa torej še svinja, govedina, piščanec, riba, srna pa potem za vse procente računam. Pa pišem tudi vse priboljške, brikete, zelenjavo, žita, mlečne izdelke... In potem na koncu zračunam za surovo hrano, za kuhano hrano in potem še za vse skupaj :P . Mi vzame nekaj časa, ampak mi je to ful fajn delat  ;)


Aleksio, so ti že druge vse razložle. Jaz bi samo rekla to glede mišic, pomembna je visokobeljakovinska hrana (to kar že delaš) in predvsem gibanje, ki pa je za moje pojme veliko bolj pomembno kot hrana. Dobil jih bo predvsem pri kakem tekanju in skakanju (poznam psa, hranjenega z ostanki od kosila in junk briketi, ki ful rad skače po zadnjih nogah in ima ful mišic, drugače se pa ne giba kaj dosti), pa tudi pasma ima prste vmes ;) . Glede hujšanja, hrane daješ preveč, zato je normalno da je psica taka kot je ;) . Če se bosta še več gibala bo shujšala pa še mišice bo dobila ;) . Glede dlake pa dajaj več maščob, predvsem omega 3 (lososovo olje). Odkar moji dajem lososovo olje ima dosti lepšo dlako, pa prej je imela tudi odrgnjene komolce, sedaj pa se ji je vse zaraslo. Tako da priporočam ;)



Aleksio

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #2706 : 14 Februar 2013, 13:58:17
Dober dan  :)

Malo sem študiral in sem si naredil nekakšne plan.

Moja mala je sedaj težka 34 kg. Njena normalna teža bi bila nekje med 26-28kg. Hranil jo bom dnevno 560 g (kar je 2% od 28 kg). Ker ste rekli da se gleda tedensko razmerje sem 560x7=3920 kg. Od takšne količine pride mesa, ki je 80% pride 3136 kg mesa na teden. Potem imamo še 10% organov in kosti, ki bi jo prišlo na teden 392 g kosti ter 392 g organov(5% od tega je jeter, ki bi prišlo 196 g na teden). Tukaj mi je še vse jasno. Najverjetneje jo bom hranil z svinjino, govedino, drobnico in občasno z divjačino. Perutnino bom kar izključil razen če bomo kdaj dobili kaj zastonj :-).
Osnova je rdeče meso...ali spada drobnica tudi pod rdeče?

Kosni del:

Vprašal bi tudi glede kosti. Prebral sem da je dobro nekje 2-3 na teden hraniti kosti z saj 1 dnevno pavzo med vsakim obrokom. Ampak mi je malo čudno to, ker ona potrebuje na teden približno 400 g kosti in če to delim s 3 bi jo prišlo na obrok 133 g. Vprašal bi vi ko dajete kosti ali izračunate koli kosti je dobil oz. ali jih sekate na manjše dele če so preveliki ker se meni 133 g zdi zelo malo(razen perutnine seveda). Kostnega mozga ji ne dajem ali pač? Če režem kosti na manjše dele ji lahko dajem ali ne kot je napisala Taar "majhni kosi narezanih kosti". Ali štejemo meso ki je na kosti kot mesni obrok ali to vse spada pod kosti.

Mesni del:

Potem drugo ali se lahko srce enači po vrednoti s mišičastimi deli. Vprašal bi če se hrustančne zadeve, koža, loj, vampi daje v manjših količinah poleg neke mesne osnove kot je mišica, srce, jezik ali lahko tudi dam tudi na en obrok recimo 560g kože ali hrustanca. Sapniki, goltanci, kite imajo mogoče zraven kaj kosti. Pa še nekaj kako potem izračunam kosti od tega. Se pri maščobi ne rabim bati da bi predoziral če se veliko gibljeva drugače( pretvori se namreč v energijo)

Organi:

Je bolje vsak dan ali isto na ene 2 do 3 dni

Mogoče res malo preveč kompliciran vendar tak sem :(

Hvala vsem na nadaljnjih odgovorih  ;D

Talk to the animals. If you do, they will talk back to you. But if you don't talk to them, they won't talk back to you, then you won't understand, and when you don't understand you will fear, and when you fear you will destroy the animals, and if you destroy the animals, you will destroy yoursel


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2707 : 14 Februar 2013, 19:41:25
Ja, drobnica je rdeče meso.

Kosti: moja dobi kosti ene 2-3x na teden, dajem pa velikokrat 2 obroka zaporedoma zraven pa vmešam organe, potem pa dajem nekaj dni mišice, včasih pa dam en koščeni obrok brez organov, takrat pa je za njim mišica. Dajem pa jaz kar precej več kosti kot 10%  ;) . Drugače pa bolje dat velik kos kosti kot pa male razrezane, te res niso vredu, ker jih lahko golta... Meso na kosti je pa meso in ne kost.

Meso: srce spada pod mišico, enako hrustanci, maščoba in koža spadajo pod meso, tako da imam jaz kar to vse všteto pod meso  ;)

Organi: lahko daješ vsak dan, lahko pa daš parkrat na teden. Jaz dajem 1-2x na teden, navadno poleg kosti, občasno pa kot samostojni obrok  :)



Aleksio

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #2708 : 17 Februar 2013, 21:54:09
Hvala Tejch  :) sej če te bom še kaj rabil te lahko kaj tudi prek ZS vprašam.

Drugače pa si lahko tudi za hranilno vrednost mesa, organov ker za kosti ne vem če imajo pogledate tudi na slovenski strani http://www.cenim.se/

Primer bom pokazal na govejem srcu, surovo seveda:
http://www.cenim.se/hranilne-vrednosti.php?id=3752


Talk to the animals. If you do, they will talk back to you. But if you don't talk to them, they won't talk back to you, then you won't understand, and when you don't understand you will fear, and when you fear you will destroy the animals, and if you destroy the animals, you will destroy yoursel


Aleksio

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #2709 : 18 Februar 2013, 15:56:56
Še nekaj bi me zanimalo. Kako je s tem Nimrodom. Kakšno je meso po kakovosti. Kako ga psi prebavljajo. Kje to naročiš in ali sploh veš kaj je notri v paketu oz. a se to uporablja za človeško prehrano. Maloprej sem gledal izdelke na njihovi spletni strani in sem mislil naročiti Srna:hrbet z rebrno kostjo. Je treba poklicati in jim reči kaj želiš in ti oni to pripeljejo ali kaj? Prosim če mi lahko kdo pojasni kako to poteka preden dobiš paket v svoje roke.

Hvala  :)

Ps: sam sem nadležen s temi vprašanji :P :-[ se še enkrat opravičujem če je to bilo že kje v tem postu omenjeno.

Talk to the animals. If you do, they will talk back to you. But if you don't talk to them, they won't talk back to you, then you won't understand, and when you don't understand you will fear, and when you fear you will destroy the animals, and if you destroy the animals, you will destroy yoursel


Nox

  • *
    • Prispevkov: 250
    • Točke: 0
Odgovori #2710 : 18 Februar 2013, 16:43:28
Mi tukaj (misli, da vsi) naročamo pri nimrodu odrezke, pač ki se prodajajo za pse, niso za človeško prehrano ;D vse ostalo mislim, da je predrago ::) ... Glede paketov je tako, jaz sem v večini dobila kar ok pakete no, mogoče je bil kdaj kak, ki je imel veeeeliko loga in maščobe not, samo sem tudi porabla, pač malo izmenjavaš vse skupaj... Meni osebno ful smrdi tole meso njihovo, pač divjačina tako ima tisti močan vonj  :) Pač včasih dobiš zelo lepo meso tudi not, včasih pa same neke mrene (tak si jaz predstavljam to kar dobim ::) ) ... Zdaj so se podražli in še nekak pakete spremenili na blokce po cca 400g, kar je meni brezveze, mi je blo prej bolje...
Meni se zdi ok, samo da sama zdaj kar veliko še drugega hranim, dokler še imam svinjo in govedino, nekaj malega piščanca :)

Ja ti tja pokličeš in rečeš, da bi imel za psa paket, večinoma je tako samo jelen... Pol pa ti da številko od šoferja in kdaj je na tvojem koncu, pa pol njega pokličeš in se dogovoriš kje boš prevzel (ne dostavlja na dom, če ni kake gostilne ki naroča blizu), meni je vedno pustil v enem gostišču mimo katerega se je peljal in je blo vedno ok ;D



Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #2711 : 18 Februar 2013, 21:22:56
No jaz moram po pakete kar k njim v predelovalnico. Pokličem, naročim in grem iskat. Meni je njihovo meso do sedaj bilo čisto vredu. Samo 1x sem dobila veliko loja, ki pa ga sedaj ko je mraz kar nucam, tako da mi prav pride. Drugače ne veš kaj je v paketu, so pa kar lepi kosi mesa, kite in ostalo kar odrežejo od mesa za človeško rabo. Jaz večino to hranim ker je divjačina res super meso za psa in ga super prebavlja. Res da dajem zraven tudi veliko drugega mesa (piščanca, svinjska, goveja srca, svinjske jezike, parklje...), ampak hranim ca. 70% tega mesa. Glede na to da nimam nobenih vez v raznih klavnicah, me to pride najceneje.



Aleksio

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #2712 : 19 Februar 2013, 15:38:54
Hvala na vaših odgovorih. Drugače so pa pri tem Nimrod-u nori glede cen njihovih izdelkov 1. kategorije. Poglejte kaj so mi odpisali:
Vse artikle prodajamo na karton !
V primeru artikla 2447(Srna hrbet z rebrno kostjo) = Je teža kartona cca 5 - 6 kg !
Cena na kg brez DDV = 26,50 € kar pomeni da je 6 kg 160 €  :o. Te niso normalni >:(
Če ste zainteresirani pokličite na : 031 39 49 59
Na tej številki se lahko dogovorite tudi za čas dostave in kraj.

Saj sem vedel, da bo cena visoka sam ne pa spet tok visoka. Nekje na enem forumu sem prebral, da oni srno odkupijo po 2,5 € na kg potem pa tako ceno nabijejo  ???

Bom jih jaz jutri poklical pa jim rekel, naj mi dajo 3. kategorije.

Talk to the animals. If you do, they will talk back to you. But if you don't talk to them, they won't talk back to you, then you won't understand, and when you don't understand you will fear, and when you fear you will destroy the animals, and if you destroy the animals, you will destroy yoursel


Marjeta_

  • *
    • Prispevkov: 178
    • Točke: 0
Odgovori #2713 : 20 Februar 2013, 20:53:39
V diskontih od Perutnine Pivka v Sežani in v Ajdovščini imajo piščanca po 1.99 EUR/kg. Mislim, da so stegna in krače. V Sežani so mi rekli, da je treba prej poklicat, ker nimajo vedno. Stegna imajo paket po 15 kg (zmrznjeno) in to je sigurno treba naročit prej. Akcija poteka do konca februarja.



tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #2714 : 21 Februar 2013, 13:04:59
Mi smo našemu Alexu po operaciji po nasvetu veterinarja dajali vsak drugi dan surova etra, ker je bil slabokrven. To je bila za njega najljubša poslastica, kar niti ni čudno, saj so psi mrhovinarji in najraje naj bi jedli drobovino. :)



Aleksio

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #2715 : 21 Februar 2013, 13:11:39
Marjeta hvala ti na informaciji.

Tina pozdravi mojega soimenjaka  ;D

Talk to the animals. If you do, they will talk back to you. But if you don't talk to them, they won't talk back to you, then you won't understand, and when you don't understand you will fear, and when you fear you will destroy the animals, and if you destroy the animals, you will destroy yoursel


verles

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #2716 : 21 Februar 2013, 13:52:45
Živjo, mi imamo 13 tednov starega kužka :). Odločili smo se,  da
jo bomo hranili samo z briketi, seveda premium. Kaj vi menite..Je to dobro ali slabo.

Hvala



Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #2717 : 21 Februar 2013, 14:15:38
Odvisno koga vprašaš...zagovornike briketov, ali zagovornike surove hrane  :P

Drugače pa,glede na to, da si nov/a na forumu..veš,da si vprašanje o briketih postavil v temi o prehranjevanju s surovo hrano, ne z briketi? 

Mi smo prešli s premium briketov na surovo,če ti to kaj pove :)

Once you go boxer, you never go back :)


tina-briard

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 0
Odgovori #2718 : 22 Februar 2013, 14:56:25
Alexio, našega Alexa več ni. :(
Poginil je januarja. :(
pa videla sem da sem se zmotila...jetra ne etra.  ;D



GOSCH

  • *
    • Prispevkov: 289
    • Točke: 3
Odgovori #2719 : 22 Februar 2013, 23:53:42
Danes sem pri mesarju nakupila zalogo organov za skoraj ves mesec (pljuča, vranica, ledvičke), tako jaz kot tetka na drugi strani pulta pa sva pozabili na jetra... :-[ ::)
Jih je nujno dajat zraven drugih organov, ali ne bo nič hudega, če bo kak mesec brez? ??? Vem, da ne stanejo celo premoženje, samo me čaka še ena pošiljka mesa in zamrzovalnik bo pokal po šivih... :o



Aleksio

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #2720 : 23 Februar 2013, 00:01:29
Mene se zdi na ne bo nič hudega je pa res da so jetra najbolj bogat vir maščobi topnih vitaminov od organov. Mogoče lahko daš tako malo več ledvičk, ki so isto podobno "močna" ;). Te lahko vprašam iz kje pa pričakuješ pošiljko mesa ::). Drugače pa mislim da nima biti nič kaj narobe samo pazi da ne boš predozirala  :)

Tina moje iskreno sožalje in se opravičujem  :-[

Talk to the animals. If you do, they will talk back to you. But if you don't talk to them, they won't talk back to you, then you won't understand, and when you don't understand you will fear, and when you fear you will destroy the animals, and if you destroy the animals, you will destroy yoursel


GOSCH

  • *
    • Prispevkov: 289
    • Točke: 3
Odgovori #2721 : 23 Februar 2013, 01:01:24
Aleksio, dva dni nazaj sem kupila skoraj 30 kg govedine, čez dober teden pa grem še po približno tako količino (mogoče še par kilc več) purana, ker se je moj pes odločil prestopiti med gurmane. ;) ::)
Kot so ti že punce svetovale, nabavi pri Nimrodu jelenje obrezke in če bo tvoja punca jedla, si zmagal, ker ceneje (kljub podražitvi) boš težko dobil. ;) Moj jelena ne mara in smo tako pač pristali na govedini in puranu... Moram pa priznati, da se zdaj precej pozna na denarnici... :( :-\



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2722 : 23 Februar 2013, 08:38:04
GOSCH, kje dobiš purana?  :o  pa za koliko? jaz skos iščem, pa ne najdem, ker bi to z veseljem dajala moji  :)

Drugače pa če kak mesec ne je jeter ni nič narobe. Pač sedaj ta mesec npr. dajaj vso količino organov te organe, ki jih imaš sedaj, naslednji mesec pa dajaj samo jetra, pa se bo itak izravnalo ;) . Jaz npr. sedaj že kak mesec, mogoče malo več hranim samo jetra (in pljuča), pa nič za to, bo pa drugi mesec več ledvičk in ostalega ;)
http://nutritiondata.self.com/facts/beef-products/3466/2 - tu imaš analizo ledvičk
http://nutritiondata.self.com/facts/beef-products/3468/2 - tu pa jeter
Da vidiš da imajo različno sestavo ;)



Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #2723 : 23 Februar 2013, 22:18:49
Je bil mogoče kdo v Zalogu v prodajalni perutnine? Je kdo videl kje puranje vratove?

Once you go boxer, you never go back :)


Aleksio

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #2724 : 23 Februar 2013, 22:42:19
Ria najverjetneje grem v ponedeljek ali torek in ti bom sporočil, če jih imajo ;).

Talk to the animals. If you do, they will talk back to you. But if you don't talk to them, they won't talk back to you, then you won't understand, and when you don't understand you will fear, and when you fear you will destroy the animals, and if you destroy the animals, you will destroy yoursel


Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #2725 : 23 Februar 2013, 23:27:04
Joj, ja, prosim..tudi, če lahko pokukaš za kakšne ostale akcije..oz cene,če je kaj poceni :D se že kakšna dva meseca spravljam, pa mi še ni uspelo prit do tja..

Once you go boxer, you never go back :)


Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #2726 : 24 Februar 2013, 23:27:16
Surovo hrani tudi vzrediteljica velikih švicarskih planšarskih psov in moja RO inštruktorica Neca. Na tem linku je super napisano kako in kaj hrani. Mogoče kdo dobi kakšno idejo glede surovega pasjega jedilnika  ;) Surovo hrani tudi mladiče.

http://nuba.sloweb.net/prehrana.htm



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #2727 : 25 Februar 2013, 16:22:10
 :) Lušno. Gospa hrani pač mešano hrano (ker jim zraven še kuha priloge in daje poleg naših pripravljenih skutic in sirčkov tudi še brikete). Meni najbolj idealna hrana za psa. Mi je pa zanimivo - ona dopušča možnost, da psi poleg surovega mesa (ali popečenega ali kuhanega) zraven dobijo še prilogo. Po vseh info o Surovem pa bog ne daj kombinirat to skupaj, ker se vse različno prebavlja.  ;)

Me pa znima kakšnih razmerij se držat, če ne hraniš niti striktno surovo niti striktno barf niti striktno to ali ono? Mi se sicer držimo kombinacije po zdravi pameti in všečnosti/prebavljivosti psom...ampak, ko je toliko razmerje pomembno tako pri zagovornikih ene ali druge prehrane. Tudi sama jim namreč dodaja te pa one vitamine po potrebi. Jaz jih načeloma dodajam samo 11letniku nekje zadnje leto.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #2728 : 25 Februar 2013, 17:24:51
Jaz sem hranila kak mesec surovo s kuhano prilogo, pa je bilo toliko vetrov, da sva komaj zdržala z njima v istem prostoru...Zdaj smo na surovem mesu za obroke, in so vetrovi minili. Po moje  je od psa, do psa različno..

Once you go boxer, you never go back :)


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2729 : 25 Februar 2013, 18:27:30
:) Lušno. Gospa hrani pač mešano hrano (ker jim zraven še kuha priloge in daje poleg naših pripravljenih skutic in sirčkov tudi še brikete). Meni najbolj idealna hrana za psa. Mi je pa zanimivo - ona dopušča možnost, da psi poleg surovega mesa (ali popečenega ali kuhanega) zraven dobijo še prilogo. Po vseh info o Surovem pa bog ne daj kombinirat to skupaj, ker se vse različno prebavlja.  ;)

Odvisno od psa do psa ;) . Nekateri lahko dobijo v enem obroku svašta - meso, brikete, zelenjavo, žita pa še mogoče mleko gor pa jim nič ni, nekateri pa imajo probleme, če dobijo še kaj druga kot meso ;) . Pač, psi so si različni ;) . Prav tako nekaterim najbolj paše, če jedo samo meso, kosti in organe, nekateri pa rabijo zraven še kaj druga ;) . Moja npr. tudi dobi skupaj meso in zelenjavo, včasih dobi še jajco zraven, pa ni problemov ;) Ko je dobivala brikete še kot obrok je morala skos zraven imeti še kaj druga (1/3 žit, 1/3 mesa in 1/3 briketov), drugače je bila driska ;) . Obstajajo pa tudi hrane, ki jih ne smet dobit kot posamezni obrok (npr. jajca - dobi drisko)  ;)


Me pa znima kakšnih razmerij se držat, če ne hraniš niti striktno surovo niti striktno barf niti striktno to ali ono? Mi se sicer držimo kombinacije po zdravi pameti in všečnosti/prebavljivosti psom...ampak, ko je toliko razmerje pomembno tako pri zagovornikih ene ali druge prehrane. Tudi sama jim namreč dodaja te pa one vitamine po potrebi. Jaz jih načeloma dodajam samo 11letniku nekje zadnje leto.

Barf je itak surova hrana :P . Drugače pa se držiš razmerja za tisto hrano, ki jo hraniš.
Jaz jih poznam več:
za kuhano: 75% mesa in 25% zelenjave
                   50% mesa, 25% zelenjave, 25% žit
                   1/3 mesa, 1/3 zelenjave, 1/3 žit
za surovo: 80% mesa, 10% kosti, 10% organov (čeprav se lahko prilagaja, kosti je lahko tam do 20% in potem se pač zmanjša količina mesa)

Torej, kot vidiš je več različnih razmerij za vsako vrsto hrane, pri vsakem načinu hrane pa potem izbereš tisto kar tvojemu najbolj paše ;) . To ti pove, da razmerja niso toliko važna, bolj važno je opazovanje tvojega psa in potem prilagajanje hrane ;) . Razmerje je pač odvisno od aktivnosti psa, mogoče kakih alergij, prebave...


Jaz mojo sedaj hranim z neke vrste barfom. Dajem cca. 80% hrane po modelu celega plena (torej 75% mesa, 15% kosti, 10% organov - sama hranim več kosti, ker psici tako bolj paše) ostalih 20% je zelenjave in sadja (kuhane ali surove). Prej sem hranila 2/3 surove (model celega plena) in 1/3 kuhane hrane (sistem tretjin), ampak ji žita več niso pasala, pa sem potem šla na barf, ker zelenjavo vseeno mora dobit (drugače pride prekomerno žretje trave in drekov). Za priboljške uporabljam večinoma brikete in koščke mesa, občasno pa dobi kot priboljšek tudi kaj žitnega. Vsak drugi dan dobi jajco, občasno dobi kaj mlečnega in parkrat na teden ribje olje  :) . Zaenkrat ji paše, če ji več ne bo pa bomo spet menjali razmerje (to sem morala storit že večkrat, ker si njena prebava na ene pol leta nekaj "zmisli" in potem ji naenkrat nekaj ne paše)  :) ;)