Surova hrana

irenchy · 1189062

Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #2730 : 25 Februar 2013, 19:42:31
 :) Pardon za napačno rabo ''Surovo'' bi bilo morda bolj prav raw/whole pray...

Torej vedno me zmoti dejstvo, da si ''len lastnik'' če hraniš brikete. Važna so razmerja, ker bog ne daj hranit samo enolično. Pa pes je volk po prehranski specifiki...itd. Vse v sklopu ''surovo je bolje od briket''. In na koncu so jedilniki ''svašta samo da ni vnaprej pripravljena hrana''. Torej niti ne edini ''volčji način''. ;)
Ker sori po definiciji ''volčje prehrane''/surove prehrane/barfa/rawa...nimajo zram kaj delat niti fermentirane stvari niti kuhane niti pečene...to je preprosto domača mešana prehrana:)
Super, da kombinirate (ne moreš verjamat da jaz tud ;D) ampak tudi pri kombiniranju lahko hudo fališ razmerja. Tudi kuhano meso/organi so delež splošne prehrane. Ravno tako kot so pri surovi. Njuna prehranska vrednost v eni ali drugi obliki pa so lahko različne, kaj ne. Torej dva dni tako pripravljene ali potem dva dni surove itd. lahko dajejo skupaj povpreček/presežek/manjek določenih sestavin torej. Ampak po različnih poteh.

Konec koncev je potlej pes le pes (ni nobeno divje živeče bitje) ;) in dobi v ''skledo'' tisto za kar smo se odločili mi  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2731 : 25 Februar 2013, 20:31:06
Jaz osebno nikoli nisem govorila, da je edino prav za psa surova prehrana in da je pes volk  ::) . Je pa moje mnenje še vedno da je za večino psov najboljša surova hrana (lahko tudi z dodatki, če kažejo neko željo in potrebo po njih, no ampak to je za tebe seveda že mešana hrana, ampak jaz temu rečem surova z dodatki ker je večinsko še vedno surova), potem kuhana hrana, potem daleč zadaj so pa briketi in konzerve. Pač moje osebno mnenje Pa tudi svojega psa ne hranim po sistemu volčje prehrane in nikoli nisem. Večinsko je surovo, ostalo so pa kaki dodatki, ki pač ne sodijo v koncept surove hrane. Me pač briga, če to spada v koncept surove ali volčje hrane ali ne, glavno da moji psici paše  ::)



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #2732 : 26 Februar 2013, 14:35:36
Hvala na vaših odgovorih. Drugače so pa pri tem Nimrod-u nori glede cen njihovih izdelkov 1. kategorije. Poglejte kaj so mi odpisali:
Vse artikle prodajamo na karton !
V primeru artikla 2447(Srna hrbet z rebrno kostjo) = Je teža kartona cca 5 - 6 kg !
Cena na kg brez DDV = 26,50 € kar pomeni da je 6 kg 160 €  :o. Te niso normalni >:(
Če ste zainteresirani pokličite na : 031 39 49 59
Na tej številki se lahko dogovorite tudi za čas dostave in kraj.

Saj sem vedel, da bo cena visoka sam ne pa spet tok visoka. Nekje na enem forumu sem prebral, da oni srno odkupijo po 2,5 € na kg potem pa tako ceno nabijejo  ???

Bom jih jaz jutri poklical pa jim rekel, naj mi dajo 3. kategorije.

Malo neumestna
Cene divjačine so visoke z razlogom...srn in srnjakov se ne goji v hlevu tako kot govedo in pujske, ko jih v kratkem času lahko zakoljejo masovno...tudi sezona odstrela ni čez celo leto in lovska društva imajo predpisana koliko kaj na sezono lahko ustrelijo, drugače so visoke kazni. Poleg tega je najvišja teža ŽIVE srne do 30kg, odštej nekaj za mrtvo težo, potem pa to razdeli na pleča, stegna, hrbet,rebra itd. in hitro ugotoviš, da iz ene srne ne dobiš 1kg hrbta.

Skratka, če bi rad ceneje dobil divjačinsko meso, kontaktiraj bližje lovsko društvo in odkupuj pri njih, cene so precej nižje. Je pa res, da se sezona lova na mladice in srnjake začne šele maja, srne pa šele septembra! Tudi jelen je odprt šele od AVGUSTA naprej (plus to, da boš jelena v lovskem društvu pomoje precej težko dobil, vsaj pri nas vem da so v zadnjih parih letih mogoče ustrelili 3 ???)

Skratka, v sezoni lova boš v LD lahko dobil meso, moraš pa od njih odkupiti celo žival, jo potem doma dati iz kože, razkosati, očistiti in pospraviti v skrinjo (če imaš dovolj veliko skrinjo da boš notri zbasal cca. 10kg mese naenkrat). Je pa cena pri nas okrog 3€ na kg. Če imaš srečo lahko kdaj dobiš živali, ki so bile povožene ali najdene poginule --- no in to meso Nimrod zastonj dobi od LD potem ga pa prodaja naprej v paketih za pasje rite :)

Majo nabite cene, ampak druge boš divjačino težko dobival skozi celo leto ;)

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #2733 : 26 Februar 2013, 16:59:37
Nje se zdaj napadeno počutit.   :)
Samo pravim, da očitno vsi po malem tale koncept/izraz Surovo nekoliko narobe interpretiramo oz. vsak, ki se ''brani'' pripravljeni hrani za pse zavije svoj način prehrane v ''surovo''  ;) Ti si mene popravla da je barf surovo (vem). Jaz pa samo pravim, da pod barf (ki je surovo) ne spadajo zraven vse ostale svašta stvari. Če so to ni več npr. barf ampak mešana prehrana, ki niti ni povsem surova. Tako je težko govorit ''moj pes je na surovem super duper fino fajn'' če pa je mešano.  ;) Po tem konceptu so moji na najbolj optimalni prehrani (briketih)...kljub temu, da jih ravno tako hranim mešano  :P Isto-samo v drugi ''embalaži'' oz. v obratni relaciji informacij. ;D Pa za svoje lahko rečem, da ne glede na načine prehrane, ki smo se jih držali psi kljub vsemu najbolje na dolgi rok funkcionirajo odkar imajo seveda tudi brikete na jedilniku. Ok moje izkušnje na mojih. Ampak to še vedno ne spremeni dejstva, da mešana prehrana pač ni nobena od oblik surove 8)

In seveda so razmerja pomembna...zato pa sprašujem kak jih realno ''sestavit'' če pes ne je niti enega niti drugega koncepta ampak - mešano. Seveda jih prilagodiš psu kot posamezniku. Ampak če bi bila tako zelo nepomembna ne vem zakaj je tok pomembno, da je po raw 80-10-10 po kuhani tretine po barfu spet po svoje. ::) In pa seveda uganka - koliko dodatkov potem dodajat, kaj jim manjka v tem ali drugem načinu prehrane oz. kje se pojavi manjek/višek. Ni vse kar BV, ker če bi bilo nebi bilo toliko študij zakaj in kako je pa npr. raw/barf/kuhan optimalen. Če bi bilo nepomembno bi potem lahko moji jedli samo zrezke z jeterci(ker jih imajo pač najrajši) -enkrat pač kuhane, drugič surove in tretjič popečene. Bi mešala samo med telečjimi/govejimi/kurjimi/jagnečjimi... pa ni to tko, ane. ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2734 : 26 Februar 2013, 18:17:30
Jaz taki hrani, kot jo hranim jaz, pravim surova z dodatki, ti pač praviš mešana. Naj vsak govori kak mu paše  ::) . Drugače pa ne, moja psica in tvoj pes nimata nikakor ne istega načina prehranjevanja. Moja je večinoma surovo in nekaj dodatkov, tvoj pa je (predvidevam po tvojem pisanju) večinoma brikete in nekaj dodatkov. To je ogromna razlika. In ne moreš kar vseh načinov prehrane, ki poleg svoje prehrane (pa naj bojo to briketi, kuhana ali surova) dajejo še 1% nekaj drugega kar enačit pod mešano prehrano. Sori, ampak ne moreš  ::) . Drugače pa skos, ko me kdo vpraša kaj moj pes je ne rečem surove hrane, ne rečem tudi ne mešane, ampak rečem večinoma surovo včasih pa še tudi kaj druga zraven dobi in če ljudi zanima kaj tudi povem  ;)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #2735 : 26 Februar 2013, 18:48:37
A potem je važno v procentih  ;) no moji dobijo krepko več kot 1% drugega  8) tudi do krepko čez 50%. Torej. Še vedno je surovo surovo, mešano pa mešano. Ker če sem jaz veganka pa vsake toliko (sej je samo 1%) pojem kaj kar ni vegansko pač nisem veganka.  ;) Never mind. Važno, da najinim psom ustreza.  ;D

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2736 : 27 Februar 2013, 17:39:10
Mene zanima, če kdo ve koliko vode imajo v sebi surovi vampi (po možnosti še oni zeleni, če veste, če ne pa lahko tudi za navadne)?

Pa zanima me, če je posušeno meso enakovredno surovemu? Torej če pač imam razmerje 80-10-10 ali lahko sušene stvari (vampe, razno meso, priboljški iz kože ipd.) štejem pod mišično meso ali ne?



Aleksio

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #2737 : 27 Februar 2013, 20:12:17
Malo neumestna
Cene divjačine so visoke z razlogom...srn in srnjakov se ne goji v hlevu tako kot govedo in pujske, ko jih v kratkem času lahko zakoljejo masovno...tudi sezona odstrela ni čez celo leto in lovska društva imajo predpisana koliko kaj na sezono lahko ustrelijo, drugače so visoke kazni. Poleg tega je najvišja teža ŽIVE srne do 30kg, odštej nekaj za mrtvo težo, potem pa to razdeli na pleča, stegna, hrbet,rebra itd. in hitro ugotoviš, da iz ene srne ne dobiš 1kg hrbta.

Skratka, če bi rad ceneje dobil divjačinsko meso, kontaktiraj bližje lovsko društvo in odkupuj pri njih, cene so precej nižje. Je pa res, da se sezona lova na mladice in srnjake začne šele maja, srne pa šele septembra! Tudi jelen je odprt šele od AVGUSTA naprej (plus to, da boš jelena v lovskem društvu pomoje precej težko dobil, vsaj pri nas vem da so v zadnjih parih letih mogoče ustrelili 3 ???)

Skratka, v sezoni lova boš v LD lahko dobil meso, moraš pa od njih odkupiti celo žival, jo potem doma dati iz kože, razkosati, očistiti in pospraviti v skrinjo (če imaš dovolj veliko skrinjo da boš notri zbasal cca. 10kg mese naenkrat). Je pa cena pri nas okrog 3€ na kg. Če imaš srečo lahko kdaj dobiš živali, ki so bile povožene ali najdene poginule --- no in to meso Nimrod zastonj dobi od LD potem ga pa prodaja naprej v paketih za pasje rite :)

Majo nabite cene, ampak druge boš divjačino težko dobival skozi celo leto ;)

Zelo lepa hvala, za to pojasnilo čeprav sem že to vse sam vedel :P. Mogoče poznaš kakšen LD v Lj. ali okolici, ki bi bili prijazni in bi se z njimi dalo kaj dogovoriti. Se strinjam da rabi biti dražje samo ne pa spet tok... in to je bilo vse kar sem hotel reči.

Talk to the animals. If you do, they will talk back to you. But if you don't talk to them, they won't talk back to you, then you won't understand, and when you don't understand you will fear, and when you fear you will destroy the animals, and if you destroy the animals, you will destroy yoursel


Aleksio

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #2738 : 27 Februar 2013, 20:17:51
Mene zanima, če kdo ve koliko vode imajo v sebi surovi vampi (po možnosti še oni zeleni, če veste, če ne pa lahko tudi za navadne)?

Pa zanima me, če je posušeno meso enakovredno surovemu? Torej če pač imam razmerje 80-10-10 ali lahko sušene stvari (vampe, razno meso, priboljški iz kože ipd.) štejem pod mišično meso ali ne?

Vampi in seveda po možnosti še zeleni ;) imajo 71,37 % vlage :). Drugače pa saj kar se tiče hranilnih vrednosti je surovo najbogatejše ampak odvisno je tudi kako sušiš in pri kateri temperaturi. Ne bi sedaj rekel da je enakovredno,ker izgubi na vodi in če je bil na visokih temperaturah s tem mislim nad 40 stopinj izgubi tudi encime in poškoduje aminokislinske vezi. Po moji logiki se tudi vse to kar si navedla gor šteje pod mišično meso. Recimo če bi imela pa sušena jetrca bi se pa to smatralo pod organe.

Talk to the animals. If you do, they will talk back to you. But if you don't talk to them, they won't talk back to you, then you won't understand, and when you don't understand you will fear, and when you fear you will destroy the animals, and if you destroy the animals, you will destroy yoursel


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2739 : 27 Februar 2013, 20:37:19
Aha, hvala za odgovor  :) . Sicer sem jaz gledala na nutritiondati in sem videla, da je 84,2% vode, ampak tisto so bili očičeni, tile posušeni so pa mislim da neočiščeni ;)

Vampi so posušeni, kupljeni v trgovini tako, da bogve kako so sušeni in koliko hranilnih snovi je ostalo... Kako pa potem štejem to? Kaj moram preračunat v tako težo, kot bi meli, če bi bli surovi ali dam suho težo?



Aleksio

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #2740 : 27 Februar 2013, 20:46:02
Drugače sem ti jaz dal podatek za surove zelene vampe. Jaz bi vseeno rajši preračunal suho težo. Koliko jaz razumem bi ti to hranila kot del obroka ali jih imaš kot priboljške. Neočiščeni so še boljši  :)

Talk to the animals. If you do, they will talk back to you. But if you don't talk to them, they won't talk back to you, then you won't understand, and when you don't understand you will fear, and when you fear you will destroy the animals, and if you destroy the animals, you will destroy yoursel


Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #2741 : 27 Februar 2013, 21:28:30
Tejch,kje si pa dobila te zelene vampe?

Once you go boxer, you never go back :)


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #2742 : 27 Februar 2013, 22:43:36
Aleksio žal ljubljanskih LD ne poznam čisto nič, samo okolica Kamnika...

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2743 : 28 Februar 2013, 15:25:23
Aleksio, to bom verjetno dajala kot del obroka, ker je to kao žvaka, pa predvidevam da tudi ful smrdijo. Če ne smrdijo tako zelo jih bom uporabljala tudi kot nagrade  ;)

Ria, kupila sem jih v Tukanotu, so pa od firme Vitakraft  ;)



Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #2744 : 28 Februar 2013, 18:34:40
Hvala...bom šla pogledat..

Once you go boxer, you never go back :)


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2745 : 28 Februar 2013, 21:25:05
Danes sem jih odprla in ji tudi dala en kos... Ko jih je vohala, je bila cela nora, ker smrdijo po čisti mrhovini  ::)



Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #2746 : 28 Februar 2013, 21:54:03
Pri nas je isto..bolj smrdi,bolj slina teče >:D

Once you go boxer, you never go back :)


isabellpap

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #2747 : 06 Marec 2013, 00:08:04
Ria zamznjeni zeleni vampi se dobijo v zoo trgovinah Fressnapf po Avstriji. Če ti seveda ni predaleč. Pa še poceni so,..  ;) V Fressnapfu imajo veliko izbiro surovega zamznjenega mesa itd.




Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #2749 : 06 Marec 2013, 08:18:09
wow,hvala. Smo kar pogosto tam,tako da se bomo sigurno ustavili...

Once you go boxer, you never go back :)


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2750 : 06 Marec 2013, 17:24:05
Isabellepap,

kako pa izgleda prodaja zamrznjenega mesa v Fressnapfu? Imajo hladilnike v trgovini? A prodajajo izdelke večih blagovnih znamk? Za Nemčijo vem, da imajo več spletnih trgovin za surovo hrano, nisem pa bila prepričana, kako je s prodajo v trgovinah.



Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Odgovori #2751 : 06 Marec 2013, 20:14:57
Pri nas (na Danskem) imamo v trgovinah hladilnike, imamo par vecjih firm, ki pakirajo meso za zivali. So pa to specializirane trgovine, ne obicajne trgovine za zivali.



isabellpap

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #2752 : 07 Marec 2013, 21:11:20
Taar ja imajo hladilnik. Zaenkrat imajo samo od Dubarfst, je pa kar fajna izbira. Saj na tem drugem linku so izdelki, ki jih prodajajo. sem pozabila pripisat.  ;)
Lp, Isabell



isabellpap

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #2753 : 07 Marec 2013, 21:16:16
Jao, jaz zmeda... Vse sem nekaj pomešala. Tukaj je sedaj link izdelkov, ki jih prodajajo. ::) http://www.fressnapf.de/shop/produkte/themenwelt-barf



Aleksio

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #2754 : 09 Marec 2013, 22:01:57
Pozivam vse, ki poznajo kakšne klavnice(še bolje če so v Lj. ali okolici Lj.) kjer se kolje konje če mi lahko povejo informacijo, kje se nahaja ali njihovo naslovno številko. Lahko javno  :) lahko pa prek ZS.

Hvala vsem na pomoči,

Aleks

Talk to the animals. If you do, they will talk back to you. But if you don't talk to them, they won't talk back to you, then you won't understand, and when you don't understand you will fear, and when you fear you will destroy the animals, and if you destroy the animals, you will destroy yoursel


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2755 : 10 Marec 2013, 09:57:02
Kaj mogoče kdo ve koliko % vode ima koža?



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2756 : 10 Marec 2013, 21:40:48
Taar ja imajo hladilnik. Zaenkrat imajo samo od Dubarfst, je pa kar fajna izbira. Saj na tem drugem linku so izdelki, ki jih prodajajo. sem pozabila pripisat.  ;)
Lp, Isabell

Hvala Isabell! Ko boš kdaj tam, pofotkaj in nam pokaži:)



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2757 : 10 Marec 2013, 21:45:36
Kaj mogoče kdo ve koliko % vode ima koža?

Hm, tukaj je za kurjo kožo - 54,4%:
http://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/788?fg=&man=&lfacet=&count=&max=&sort=&qlookup=&offset=&format=Full&new=

Svinsjka ušesa, ki so skoraj sama koža imajo 61,25%:
http://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2560

Za svinjsko kožo ne najdem.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2758 : 10 Marec 2013, 21:49:34
O tem smo že govorili - kje točno se nahaja ščitnica?

Dva članka o povišani ščitnici pri psih - eni so jedli goltance:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22931400

Drugi pa meso od glave:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23385074

In naj bi bilo v tem mesu veliko ščitnice??? Jaz goltancev nisem hranila že nekaj časa, ker do njih nisem prišla...



Aleksio

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #2759 : 10 Marec 2013, 22:01:59
Ta drugi članek je tudi meni malo čuden samo sem potem videl, da piše "containing thyroid gland tissue" kar pomeni da je vsebovalo tkivo ščitnice in potemtakem lahko sklepamo, da je med vratom in glavo samo to je spet odvisno od vrste živali, itd.

Talk to the animals. If you do, they will talk back to you. But if you don't talk to them, they won't talk back to you, then you won't understand, and when you don't understand you will fear, and when you fear you will destroy the animals, and if you destroy the animals, you will destroy yoursel