Surova hrana

irenchy · 1189069

Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Odgovori #2850 : 07 Maj 2013, 23:31:01
Jaz ti jedilnika ne znam narediti, ker ga ne uporabljam. Niti ne vem kako dati zraven zelenjavo in mlecne izdelke, ker jih ne dodajam. Zame je surova prehrana meso, kosti in organi. Od surove zelenjave vsaj moj pes nima nic, ce jo dobi, pride v dosti nespremenjeni obliki tudi ven. Ce hoces psico shujsati, ji jaz tega tudi ne bi dajala. Si poskusila hrano Ziwipeak? Ali pa kaksno freeze dried hrano? (So pa zal drage ko s***ja)

Pri dihurjih, ki so surovo hranjeni ze dobri dve leti, poskusim loviti razmerje 80:10:10 vsak dan. Pri psu, ki je surovo obcasno, niti ne. Ce ze ima daljse obdobje surove hrane, potem poskusim v kaksnem tednu pofutrati ustrezno kolicino.

Te "surovi" meniji imajo notri tudi riz ce se ne motim?





Sinica

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
Odgovori #2851 : 08 Maj 2013, 01:08:03
Itak bi bilo najbolje hraniti s surovo hrano, ki jo ima pasji.net. Ampak, poleg tega, da je grozljivo draga (Athena bi verjetno rabila 2 banjici na dan, torej 60 na mesec), se meni niti približno ne sanja, kam bi vse skupaj pospravila! Živim sama v garsonjeri, skrinjo sicer imam, ampak tisto malo, ki je nad hladilnikom. Bi bilo verjetno za maksimalno pet šest dni zaloge. :P
Ogledujem si še hrano K9 Natural (http://www.aler.si/trgovina/psi/hrana-za-pse/hrana-za-pse-k9-natural), ampak imam zadržke zaradi tega: http://www.dogfoodadvisor.com/dog-food-reviews/k9-natural-freeze-dried-raw/
No? Kaj pa vi mislite?
Aha, da bi dajala Ziwipeak, na to nisem niti pomislila. Sem enkrat kupila 1 kg, tako za zraven, pa se mi je zdelo vsega tako malo in še tisto se je spacalo skupaj. Saj vem, da to ni merilo za kvaliteto, pa vendar se mi je zdelo čudno.

Hvala za odgovore!!!

Lahko noč**

Mr. Pino Ortega Royal Glade - my crazy guide dog!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2852 : 08 Maj 2013, 09:47:37
Sinica, prvo se moraš odločit a boš hranila izključno surovo, mešano ali pa brikete in po tem odločitvi bomo lahko kaj več napisali. Sama recimo hranim mešano - en teden surovo (80:10:10), en teden kuhano (50% mesa, 50% zelenjave in OH) in en teden brikete. Če misliš hrano kupovat v trgovskih centrih te bo prišlo prekleto drago, najceneje kar men rata ulovit so svinjske krače za 3€ in sardele za 2,2€ pa še to se ne da kupit recimo 20kg. Še če bi se dalo bi mi bilo hudo kupovat za psa, ko si še ljudje tega ne morjo privoščit. Tako da načeloma smo na divjačini in starih ovcah, ki so tud nekje 2€/kg - če malo bolho pogledaš ponujajo zakol in dostavo in ti ni treba okrog skakat  :)




dogasvet2012

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #2853 : 08 Maj 2013, 11:11:11
Če je kdo oz.katera iz Mb ali okolice in kupuje konjsko ali ovčeje meso za pse, bi prosla za povratno informacijo, kje se da dobit.
Hvala!



Sinica

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
Odgovori #2854 : 08 Maj 2013, 16:28:38
Ja, saj še sama ne vem. :( Malo sem preračunavala in izračunala, da bi me vreča Ziwipeaka npr. prišla precej enako cenovno kot npr. surova zmrznjena hrana s pasjega neta. Samo to bi morala pač tedensko kupovat po 14 banjic, ker drugače ne morem hranit zaradi premalo prostora. Malo razmišljam tudi o novi verziji Orijena, ker naj bi bila baje nekako drugače zastavljena (da vsebuje celoten plen, če prav razumem). Ah, res ne vem. Vem samo, da "običajni" briketi odpadejo. Ji bom pa za začetek k briketom TOTW začela dodajati malo surovega. Pa da vidimo, kako se bo obneslo. Mogoče bo pa tudi to čisto v redu.

Mr. Pino Ortega Royal Glade - my crazy guide dog!


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2855 : 08 Maj 2013, 16:32:34
Sinica, priporočam, da daješ samo meso, kosti in organe, vsaj na začetku da se telo navadi. Najprej začni z celimi piščanci (brez kože), ko se na to navadi pa začni uvajat kožo, druge proteine, kak kos jeter, ampak zelo postopoma, ker nekateri psi imajo probleme. Ne priporočam ti, da daješ surovo zelenjavo, ker je pes večinoma ne prebavi, ampak, če jo že moraš dajat jo skuhaj. Enako je z jogurtom, v surovi hrani ni potreben ;) . Dajaj 2% željene telesne teže (torej 540g), potem pa količino prilagajaj, če se redi manj, če hujša pa pustiš, da shujša na idealno težo potem pa povečaš ;)

Drugače imaš nekaj jedilnikov na strani 30 ;) . Jaz ti mojega ne bom pisala, ker hranim nekje 2/3 surove (po razmerju 80-10-10) in 1/3 kuhane (večina zelenjave, nekaj žit, mesa, mlečnih izdelkov, semen, oreščkov). Lahko ti pa napišem surovi del jedilnika, je nekje približno uravnotežen ;) . Drugače se pa samo drži razmerja 80% mesa, 10% kosti, 10% organov (pol jeter, pol ostalih). Na začetku več kosti in nič organov, da se kakec stabilizira in ni nekih nepotrebnih drisk ;)

Pa poročaj kako psica napreduje ;)



Sinica

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
Odgovori #2856 : 08 Maj 2013, 22:04:50
Pa to sem rabla! Hvala!!! :*
Kaj to pomeni - cele piščance? Kaj vse to vsebuje? (Se opravičujem, ampak jaz imam o taki hrani zelo malo pojma). Jih pač razsekam, stehtam na 270 na porcijo, ji vržem v posodo in pustim, da jih raztrga?
Hvala!!!!

Mr. Pino Ortega Royal Glade - my crazy guide dog!


GOSCH

  • *
    • Prispevkov: 289
    • Točke: 3
Odgovori #2857 : 08 Maj 2013, 22:52:29
Pa to sem rabla! Hvala!!! :*
Kaj to pomeni - cele piščance? Kaj vse to vsebuje? (Se opravičujem, ampak jaz imam o taki hrani zelo malo pojma). Jih pač razsekam, stehtam na 270 na porcijo, ji vržem v posodo in pustim, da jih raztrga?
Hvala!!!!

Če ti jih bo psica jedla, potem ja. :) Moj mora imeti vse nasekano na majhne koščke, ker drugače sploh ne ve, kaj bi si začel z mesom. ;D ::) Mogoče se boji, da bi meso njega ugriznilo, namesto obratno. :P
Tudi jaz hranim pretežno meso (80-10-10), občasno dodam kako žlico skute ali grškega jogurta, včasih dobi zraven namočene ovsene kosmiče, nariban sir, trdo kuhano jajce, to pa je vse. Glede na to, da praviš, da je psica bolj občutljivka, začni z eno vrsto mesa in potem nadgrajuj. Moj pes je tudi bolj občutljiv in mu npr. zvečer ne smem dati obroka, ki vsebuje kosti, ker imamo do jutra bruhalnico. Pač probaš in vidiš, kaj se obnese in kaj ne... ;)



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2858 : 09 Maj 2013, 16:38:19
Pa to sem rabla! Hvala!!! :*
Kaj to pomeni - cele piščance? Kaj vse to vsebuje? (Se opravičujem, ampak jaz imam o taki hrani zelo malo pojma). Jih pač razsekam, stehtam na 270 na porcijo, ji vržem v posodo in pustim, da jih raztrga?
Hvala!!!!

Ja kupiš cele piščance in jih potem razkosaš na dovolj velike dele. Pa naj bojo brez organov. Sicer nimajo idealnega razmerja (70% mesa, 30% kosti), ampak za začetek je bolje več kosti, da se kakec stabilizira, potem ko se navadi pa greš postopoma na 10% kosti  ;)



Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #2859 : 13 Maj 2013, 21:07:33
Nekje je že pisalo kako se dozirajo omega 3 kapsule, pa ne najdem. Mi lahko nekdo pove, če je dovolj ena kapsula omega 3, 1000mg, EPA (18%): 360mg, DHA (12%): 240mg za 25 in 30 kg psa?

Once you go boxer, you never go back :)


GOSCH

  • *
    • Prispevkov: 289
    • Točke: 3
Odgovori #2860 : 13 Maj 2013, 21:47:46
Ria, jaz mislim, da bi moralo zadoščat. Moj ima 85 kg, pa mu dajem 2 dve kapsuli dnevno (tisti iz DM-a). Trenutno nam jih je zmanjkalo, tako da ne morem pogledati vsebnosti EPA in DHA, drugače pa je ena kapsula dnevno dovolj za človeško rabo...



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #2861 : 13 Maj 2013, 22:05:41
Tudi mi uporabljamo omega 3 kapsule iz Dma. Na 1000 mg vsebuje omega 3 300 mg , od tega epk 180 mg in dhk 120 mg plus vitamin e. Dajam 1 kapsulo na dan, ima pa 18 kg.



Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #2862 : 13 Maj 2013, 22:24:59
Hvala za odgovore. Kar me malo mede je, da na Grizzly olju, ki je za pse piše, da ima več DHA, kot EPA. Priznam,da se ne spoznam na to, samo me zanima, če je to kaj pomembno? Ne bi jima rada škodila, v dobri veri,da delam nekaj dobrega za njiju.

Once you go boxer, you never go back :)


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2863 : 12 Junij 2013, 20:04:28
Imam kar nekaj govejih jeter odveč. Če jih kdo želi jih oddam, zastojn  ;) . Pišite na ZS  :)



rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #2864 : 15 Junij 2013, 16:37:59
V reviji Moj pes sem prebral o izključno mesni prehrani za pse.

Sedaj razmišljam o tem, da bi to začel prakticirati doma.

Če sem prav razumel, se daje tam nekje do 4% lastne teže hrane na dan? Lahko kdo potrdi, da je to dovolj, ker se mi zdi ekstremno malo.  ???
 
Pes ne rabi raznolike hrane, tako kot človek? Ker če sem prav razumel se hrani IZKLJUČNO s surovim mesom... brez dodatkov zelenjave ali sadja?

Kakšno je tveganje za infekcije/bolezni/bakterije v neprekuhanem mesu?

Kaj dajete za nagradice pri učenju? Surovo meso?

Bi bila ta prehrana OK za mojega 17kg težkega mešanca, ki še nikoli ni jedel niti malo surove hrane?

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2865 : 16 Junij 2013, 10:22:06
Če sem prav razumel, se daje tam nekje do 4% lastne teže hrane na dan? Lahko kdo potrdi, da je to dovolj, ker se mi zdi ekstremno malo.  ???

Daje se 2-4% telesne teže na dan. Jaz dajem nekje 2%, sedaj malo manj, pozimi malo več. 4% se mi zdi ogromno, moja 40kg psica bi morala potem pojesti 1600g na dan in bi bila verjetno zavaljena kot pujček ;) . Za tvojega bi bilo 4% 680g, kar se mi zdi veliko za tako malega psa, glede na to, da moja poje nekje 700-800g ;)


Pes ne rabi raznolike hrane, tako kot človek? Ker če sem prav razumel se hrani IZKLJUČNO s surovim mesom... brez dodatkov zelenjave ali sadja?

Večini psov paše, če jedo samo surovo meso, nekaterim seveda ne. To seveda ne pomeni da daješ samo 100% mišic, ampak moraš dajat tudi kosti in organe. Razmerje je 80% mišičnega mesa, 10% kosti in 10% organov (5% jeter, 5% ostalih organov). Fajn je tudi, če dodajaš ribe ali ribje olje, zaradi omega 3 maščob (razen če daješ živali hranjene z travo ali divjačino).
Moji je, ko je bila mladiček to res pasalo, je ful lepo rasla, ampak nekje pri 1,5 letih je začela pretirano žret travo in to je bilo res moteče. Zato ji sedaj dodajam tudi zelenjavo in žita in problem se je rešil. Sicer ne vedno, pač delam tako, da 2 tedna kombiniram surovo z ostalim, 2 tedna pa dajem samo surovo in tako ji trenutno najbolj paše :) . Kolikor sem zasledila tukaj, je tak pojav redek ;) . Ponavadi jedo trave samo malo, moja je pa je res pojedla ogromno (potem ni mogla kakat)...
Probaj pri svojem najprej samo z surovim, potem pa boš videl, če mu ne bo pasalo še lahko vedno začneš dodajat ostalo ;)


Kakšno je tveganje za infekcije/bolezni/bakterije v neprekuhanem mesu?

Pomembna je higiena pri pripravljanju obrokov, torej da redno čistiš posodice, nože in deske, pa seveda tudi prostore kjer pes je, da se slučajno ne razvije kaka nevarna bakterija. Ampak za psa kot hrana to ni nevarno, ker kislina uniči vse bakterije. Seveda mora biti meso pregledano, ker od kakih nepregledanih divjih živali lahko dobi kake zajedavce ali bolezni. Povdarila bi divjega prašiča (in nepregledane domače prašiče, ki se pasejo zunaj) je treba prekuhat, ker prenaša trihnelo  ;)


Kaj dajete za nagradice pri učenju? Surovo meso?

Večinoma ja. Včasih uporabim tudi kako kuhano meso (ostanek od kosila), kak sir, pa tudi brikete.


Bi bila ta prehrana OK za mojega 17kg težkega mešanca, ki še nikoli ni jedel niti malo surove hrane?

Probaj pa boš videl ;) . Verjetno bi mu moralo pasati, imamo na forumu kar nekaj takih ki so s tem začeli, ko je bil pes odrasel, je čisto lepo sprejel in rezultati so bili odlični ;) . Paziti je samo treba, da daješ dovolj velike kose, ker ponavadi taki psi samo goltajo, ker ne morejo verjet, da dobijo kaj tako dobrega za jest  :P



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #2866 : 30 Junij 2013, 08:57:42
Evo nas, že več kot en mesec samo na surovi, v očeh se mu vidi kako uživa :)




vidka

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #2867 : 30 Junij 2013, 13:12:45
Jamsi,daj napiši prosim,kakšno meso je to,koliko je težak obrok koliko obrokov,še kaj dodajaš.Za mačke me zanima.



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #2868 : 30 Junij 2013, 14:54:07
Na sliki je svinjska mesnata kost. Sprobal je že piščančja stegna, hrbet, stegna, krila, vratove, od mesa pa piščančje srčke, želodčke, goveje srce, 3x na teden dobi sardele, 1x na teden dobi omega 3 kapsulo. Od drobovine pa jetra in vranico. Marskikaj mormo še s sprobat. Vse kar dobi poje, mamo srečo da ni zbirčen. Zaenkrat dobiva 3 obroke, obroke ne vagam, cca na uč mu dam ene 100-150 gramov/dan. Ko bom vidla, da se bo začel redit, mu bom pa količino zmanjšala. Taurina mu posebej ne dodajam, ker je že prisoten v mesu. Vsak dan pa dobi še travo. Briketov ne dobiva.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2869 : 01 Julij 2013, 13:46:30
Jamsi, ful ga je lepo videt:) Ne morem verjeti, da obdeluje svinjsko kost! Podjeten jedec:)



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #2870 : 01 Julij 2013, 16:36:47
Skupaj z jamsom sta se lotila svinjske glave, bom naslednic slikala pa dala gor. Nasmejis se ko to hledas :)



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #2871 : 02 Julij 2013, 08:41:09
Svinjska glava:)))
Tvoj par je tako lušen, sploh tisti video, ko Bond tepe Jamsa:) (Za nepoučene, Bond je majcen maček:)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2872 : 02 Julij 2013, 09:12:42
James in Bond?  :o Lol :D :D :D

battito animale


Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #2873 : 02 Julij 2013, 17:28:58
Ja, res sta luštna. Sicer je pa James spet začel ribe jest, samo zaradi tega, ker jih Bond, konkurenca pomaga :)



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #2874 : 24 Julij 2013, 07:45:59
Jaz bi pa rabila malo pomoči, se še lovim :-[

Danes se je ati spravil poklati piščance, pa si hočem narediti zalogo za pasjo rito. Kaj mi pride v poštev od piščanca (celega mu ne bi ravno dajala, ker bi tudi mi še imeli kaj za kosilo kdaj pa kdaj :P) imam pa v mislih vratove, hrbte, notranje organe? predvidevam da vse to lahko dobi, s tem da z organi ne smem pretiravati, pa da imajo hrbti veliko kosti in da ne sme dobiti izključno samo tega. Itak imam namen dajati kuhano/mešano prehrano ne izključno surovo.
Nisem pa prepričana kaj lahko naredim s piščančjimi kremplji? Vem, da jih prodajajo kot žvečke, ampak večinoma sušene ali pa z medom. Jih lahko vržem v skrinjo pa mu potem dajem kar surove z žvečenje?

Hvala za pomoč

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2875 : 24 Julij 2013, 08:13:18
Pri nas gre procent ali dva domačih kolin za psa tako da enga pišeka si le prišparaj  ;) Kremplje in glave si prišparaj, po možnosti perje dol pober ker če ima v glavi da so to domače piške ni šans da bo glavo pojedel. Drugače pa sama pišeta razkosam za nas pes pa dobi okostje, ki se ga drži še malo mesa, vrat.. Dajem surovo, če pa celga pečem pa na koncu pes isto kost dobi.



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #2876 : 24 Julij 2013, 09:16:44
Ja saj za enega celega sem se zagrebla že takrat ko je kupil male, ampak zdaj bi pa vsaj še nekaj od njih pobrala. Oskubljeni pa tudi so :) Hvala ti!

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2877 : 24 Julij 2013, 15:04:18
Ko piščance koljejo moji sorodniki se jaz vedno zagrebem za ostanke, vedno dobim glave (na njih vedno pustim perje, ker sem na tujih forumih brala da je fajn, da občasno tudi dobijo perje/dlako, da pač kao posnemaš celi plen, takega kot bi jedli v divjini), občasno pa tudi kremplje (ko ne dajo vsega za njihovega psa). Drugače pa od celih piščancev dobi kožo, prsno kost, nekaj obrezkov, tisti špic od perutničke in včasih vrat, po tem ko je piščanec že toplotno obdelan pa še vzamem dol hrustance in pljuča, kosti zavržem. Lahko daš vse kaj je pač viška, lahko tudi vratove, organe in hrbte, seveda. Hrbti so fajn, jaz jih večkrat kupim v mesnici (so cenovno najbolj ugodni)  :)



Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #2878 : 24 Julij 2013, 21:46:45
Sem danes klicala v Štajnbirt mesnico in mi bojo zrihtali govedino in svinjino po 1,20 EUR/kg, kar je res super cena! Vedno na koncu tedna kar jim ostane mesa od prodaje zmrznejo in prodajo kot hrano za pse. Sem ful vesela da sem poleg Nimroda našla še en vir mesa za mojo pesjanko.  :P



skokica

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #2879 : 26 Julij 2013, 11:36:38
Pozdravljeni,

Sem nova na forumu in z vašo pomočjo sem marsikaj zvedela in tudi jaz hranim psa - 8 mesečno psičko s surovim mesom. Tako mi je žal, da že prejšnjega psa (dočakal je 12 let) nisem hranila tako, pač človek ne ve... Poskušam dajati čimbolj raznoliko meso-tudi divjačino od Nimroda, večinoma pa je piščanjčje meso, pa sem prebrala tu, da ni najbolj v redu? Hranim 2 x na dan, vsak drugi obrok so med mesom tudi kosti, je to prav? 1 x tedensko so surove ribe , 1 x tedensko jajce-surovo, dodajam malo (par žličk) zelenjave, pomešane s kislim kozjim mlekom, tu pa tam dodam malo ribjega olja, kakšenkrat malo šalše od paradajza. V dvomih sem za žitarice, v začetku sem dajala ovsene kosmiče, laneno seme (vse prej dala en dan močit v vodo), zdaj pa sem to ukinila. 1 x tedensko dam brikete (Royal Canin) pomešane s konzervo sardel (olje odlijem proč), ker jim moram porabiti, kupila jih ne bom več. Tu pa tam ima kakšenkrat bolj mehko blato, drugače pa je mišičasta, lepa, dlaka se ji sveti, zobje so snežno beli.... ::) Kaj mislite, kakšen nasvet, je v redu tako?