Surova hrana

irenchy · 1188999

Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2880 : 26 Julij 2013, 12:49:19
Da daješ večino piščanca ni ok, je treba dajat vsaj pol hrane rdečega mesa. Jaz dajem npr. samo 10-20% belega mesa (piščanec, puran, ribe) ostalo pa vse rdečo (svinjina, govedina).
Meni se sliši vsak drugi obrok z kostmi malo preveč... No seveda odvisno koliko kosti je not. Kosti bi naj bilo v surovi hrani nekje 10%. Ribe in jajca so ok in zelo priporočljiva, zelenjava in mleko pa za večino psov niso potrebni, lahko pa daješ seveda, če ji ne dela problemov  :) . Žitarice in semena tudi niso potrebna.

Kaj pa organe daješ? Pa še kak drugi protein kot piščanca, ribe in divjačino? Saj 3-je so načeloma ok, ampak čim več jih je, bolje je  :)



skokica

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #2881 : 26 Julij 2013, 14:45:46
Da daješ večino piščanca ni ok, je treba dajat vsaj pol hrane rdečega mesa. Jaz dajem npr. samo 10-20% belega mesa (piščanec, puran, ribe) ostalo pa vse rdečo (svinjina, govedina).
Meni se sliši vsak drugi obrok z kostmi malo preveč... No seveda odvisno koliko kosti je not. Kosti bi naj bilo v surovi hrani nekje 10%. Ribe in jajca so ok in zelo priporočljiva, zelenjava in mleko pa za večino psov niso potrebni, lahko pa daješ seveda, če ji ne dela problemov  :) . Žitarice in semena tudi niso potrebna.

Kaj pa organe daješ? Pa še kak drugi protein kot piščanca, ribe in divjačino? Saj 3-je so načeloma ok, ampak čim več jih je, bolje je  :)

Ja, sem pozabila napisat, da dajem tudi vampe, srčke,pljuča in 1 x tedensko jetrca (vse to kupim goveje, ker sem nekje prebrala, da svinjino raje ne). Ok, bom raje manj kosti (vedno gledam, da niso gole, da so prekrite z mesom..) in raje manj piščanca. Hvala za nasvete :)



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2882 : 26 Julij 2013, 15:03:43
Vampi in srčki spadajo pod meso, tudi pljuča so bolj meso kot organi (sicer ne "pravo" meso, za vsak dan, ampak jih lahko dajemo več kot npr. ledvic, jeter in podobnih "pravih" organov). Za jetra pa pazi, da jih ni kaj dosti več kot 5% prehrane, ker lahko pride do predoziranja vitamina A. 5% prehrane pa mora bit tudi ostalih organov (ledvice, vranica, možgani...)  :)



skokica

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #2883 : 29 Julij 2013, 07:32:27
Vampi in srčki spadajo pod meso, tudi pljuča so bolj meso kot organi (sicer ne "pravo" meso, za vsak dan, ampak jih lahko dajemo več kot npr. ledvic, jeter in podobnih "pravih" organov). Za jetra pa pazi, da jih ni kaj dosti več kot 5% prehrane, ker lahko pride do predoziranja vitamina A. 5% prehrane pa mora bit tudi ostalih organov (ledvice, vranica, možgani...)  :)

Saj jetra dajem le enkrat na teden. Jaz nimam možnosti, da bi kje dobila ostale organe-ledvice, vranico..., a to sploh dobim pri mesarju? Možgane sem enkrat videla, samo to že ne bom kupila, ker se mi gabi. Dajem pa tudi divjačino -od Nimroda, samo ne vem zakaj je tako krvavo, ponavadi dam surovo, saj tudi vi?,kakšenkrat malo sperem, zadnjič pa sem malo popekla, prav zaradi te krvi. A bi si mogla dat rokavice?, da ne bi bilo kaj narobe? Kaj pa te velike kosti, ki jih dajo zraven mesa? Meni se zdijo preveč gole in velike, jaz jih ne upam dat psu,kaj menite tisti, ki tudi kupite to meso? Pa še vprašanje za svinjino, baje ni preveč priporočljiva?



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2884 : 29 Julij 2013, 08:00:25
Ledvice sem jaz včasih kupovala v Mercatorju, mislim pa da najdeš tudi vranice tam, drugače pa po moje to najdeš v večini mesnic. Jaz to sicer kupim v Panvitinem mesnem centru (in še večino ostalega mesa), je bolj poceni in bolje založeno, tako, da če imaš kakega v bližini, se splača it pogledat ;)
Glede Nimroda ti ne znam povedat, ne kupujem tam. Ampak po moje je kri čist ok, če splahneš ni nič narobe, če pa ne pa tudi ok. Jaz vso meso kaj dobivam dajem z krvjo vred (razen tisto za priboljške sperem), pri ničemer ne uporabljam rokavic (niti pri kurjih glavah ne :P ), ampak če te kri in vonj motita si jih pač daj gor. Če si roke po rokovanju z mesom spereš in nimaš nekih odprtih ran na rokah se ne boš okužila ;) . Glede kosti pa: gole in trde niso nekaj preveč priporočljive, ker lomijo zobe in so težje prebavljive, ampak jaz jih mojih včasih dam (divjačinske si včasih sama kake nabere, drugači pa dajem kake svinjske pa tudi tiste goveje za v juho), ker je edino te malo zaposlijo in jih zna jest, jih navadno ne poje celih, ampak samo potrga meso dol in obgrize ter nikoli ni imela problemov z njimi. To seveda ni velikokrat, dajem ponavadi perutninske, ampak včasih jih vseeno dobi ;) . Odvisno spet kakega psa imaš? Koliko je velik? Je požeruh? Golta hrano?
Svinjina je pa tudi čist ok o tem smo že večkrat pisali. Jaz hranim že od začetka večinoma z svinjino, ker jo lahko edino dobim zelo poceni (razen včasih kaj govedine in piščanca zastojn ampak v malih količinah). Nikoli ni bilo nobenih problemov z njo in niti ne vem zakaj bi bilo? Moraš samo gledat, da vzameš iz pregledanega vira, da ne pride do kakih okužb mesa, ampak to itak velja za vso meso.



skokica

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #2885 : 29 Julij 2013, 09:33:44
Ok, bom vprašala v mesnici ali v Panvitinem centru za ledvice in vranice, koliko pa tega dajem, recimo tudi 1 x na teden?, poleg jeter 1 x na teden? Aja, pa te ostanke mi kdaj da mesar, kar obreže stran, verjetno je vmes tudi kaj svinjine, če je preveč mastno potem jaz še obrežem proč, ali bi kar pustila?, bom pa tudi jaz dajala več svinjine -nekje sem prebrala vrat z rebri ali prsno kost in manj perutnine. Moja psička im 8 mesecev in je mešanka z goničem, zelo apetitna, vse poje, še sadje bi jedla, samo ji ga ne dajem. Za priboljške ji dajemo sir in mandeljne. Glede kosti je kar previdna, vse lepo pohrusta, te piščanjčje, goveja prsi s hrustancem vse poje, če pa je rebro meso lepo obere, kost pa potem gloda, ampak ne poje vse. Samo te kosti od Nimroda so kar velike in čisto gole, pa se res bojim, ne vem če bi ji dala.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2886 : 29 Julij 2013, 09:57:59
Pri klanju domačih živali prvo kri ven spustijo, pri divjačini pa to ni možno  ;) Kri dam mačkom, ker je pes ne mara drugače pa ni z njo nič narobe. Nimrodove kosti pa tud ponucam, saj so načeloma tanke  in za zobe ne predstavljajo nekih ovir



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2887 : 29 Julij 2013, 10:13:06
Nika, hvala za odgovor, na to res nisem pomislila čeprav je čisto logično :P

skokica, razmerje hranjenja z surovo hrano je 80% mišičnega mesa, 10% kosti in 10% organov (5% jeter, 5% ostalih organov). Koliko jeter, organov, kosti in vsega rabi tvoja psička pa si prepračunaj sama ;)
Tile obrezki so čist ok, jaz nebi nič obrezovala. Moja je kar mastno meso, brez problemov, samo če dobi par dni nekaj fejst mastnega lahko pride do kake driske (npr. en dan samo kurjo kožo, potem pa naslednja dva dni svinjske smrčke, potem pa še en dan goveji loj, bo driska seveda, pač kombiniraš malo).
Če pazljivo je kosti ji lahko brez problema daš. Sicer pa tvoja odločitev, naredi tako kot se ti zdi najboljše ;)



skokica

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #2888 : 29 Julij 2013, 11:02:03

Samo ta kost je od noge in prav tu sem nekje zasledila "ne kosti nog velikih živali". Lahko pa poskusim, če tako pravite in da niso pretrde.

Hvala lepa obema za nasvete, če me bo matralo še kakšno vprašanje pa se oglasim. :)




skokica

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #2889 : 29 Julij 2013, 11:08:26

Aja, še nekaj, glede tega razmerja 80-10-10, a vi preračunate in potem date vsak dan vsakega malo? ali date 1 obrok samo organe? Jaz sem zdaj dala približno vsakega malo. Psička je težka 18 kg in ji dam 2 obroka na dan po 30 dkg vsega (meso, kosti), 1 x tedensko pa jetra samostojen obrok.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2890 : 29 Julij 2013, 13:14:29
Srnja kost prej liči na kozjo/ovčjo kot pa kravjo/konjsko, slednje pri nekaterih ne predstavljajo nobenih problemov pri drugih pa baje zobe lomijo in jih zaradi tega odsvetujejo.

Razmerja lovimo na daljši rok - teden, 14 dni.



skokica

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #2891 : 29 Julij 2013, 13:35:33

Sem vse preračunala na teden dni, problem so edino kosti. Kako naj vem koliko kosti?, verjetno vi dajete približno? če dam goveja rebra s hrustancem-to ne štejem za kosti?



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2892 : 29 Julij 2013, 15:11:23
Jaz preračunam za 5 dni, včasih tudi za 1 teden in vzamem pravo količino mesa, kosti in organov ven, dam še zmržjeno v eno veliko skledo in direkt v hladilnik. Potem se lepo počasi odtaja in lepo ostane za več dni, drugače mi zasmrdi v 3 ali 4 dneh. Dajem pa potem pač kar se mi zazdi iz tiste sklede, ker je itak uravnoteženo, navadno dam meso posebej, kosti pa kombiniram z organi ali mesom, ne dajem samih, potem včasih še dodam kak dodatek (jajca, ribje olje, alge). Ko se skleda sprazni pa pripravim novo. Včasih sem dnevno odtajala vsakič nekaj drugega in lovila razmerje v 14 dneh ali celo 1 mescu, ampak se mi to kar delam sedaj bolje obnese, edini problem je da je hladilnik vedno poln  ::) .

Ja, količino kosti v nekem kosu pač oceniš, ali pa na internetu pogledaš kakšen % kosti ima tak kos in preračunaš.




Papillonček

  • *
    • Prispevkov: 284
    • Točke: 0
  • Papillon & Tibetan spaniel owner
Odgovori #2893 : 29 Julij 2013, 15:19:08
v okolici novega mesta bodo konec meseca klali večjo količino zajcev, če je kak interesent za odvoz ''odpadkov'' naj sporoči  za več podatkov:)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2894 : 29 Julij 2013, 15:45:08
Kaki odpadki, od zajca ja ostane sam koža in glava?



Papillonček

  • *
    • Prispevkov: 284
    • Točke: 0
  • Papillon & Tibetan spaniel owner
Odgovori #2895 : 29 Julij 2013, 23:30:13
pa drobovina. :) naši z veseljem pogrizejo, seveda je to za občasno dat.



skokica

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #2896 : 30 Julij 2013, 07:24:05
Jaz preračunam za 5 dni, včasih tudi za 1 teden in vzamem pravo količino mesa, kosti in organov ven, dam še zmržjeno v eno veliko skledo in direkt v hladilnik. Potem se lepo počasi odtaja in lepo ostane za več dni, drugače mi zasmrdi v 3 ali 4 dneh. Dajem pa potem pač kar se mi zazdi iz tiste sklede, ker je itak uravnoteženo, navadno dam meso posebej, kosti pa kombiniram z organi ali mesom, ne dajem samih, potem včasih še dodam kak dodatek (jajca, ribje olje, alge). Ko se skleda sprazni pa pripravim novo. Včasih sem dnevno odtajala vsakič nekaj drugega in lovila razmerje v 14 dneh ali celo 1 mescu, ampak se mi to kar delam sedaj bolje obnese, edini problem je da je hladilnik vedno poln  ::) .

Ja, količino kosti v nekem kosu pač oceniš, ali pa na internetu pogledaš kakšen % kosti ima tak kos in preračunaš.

To se pravi, da razen jajc, ribjega olja in alg ne dodajate ničesar drugega? Zakaj pa alge in katere dajete-prah,kapsule? Pa še eno vprašanje-goveja prsa s hrustancem -hrustanec ne štejem pod kosti?



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2897 : 30 Julij 2013, 11:35:28
Ne, ne dajem nič drugega. OK včasih jo pocartam z kako šalco mleka, ker ga obožuje, pa včasih (ful redko) dobi kak ostanek od kosila. Včasih sem redno dodajala zelenjavo in žita (ker je pretirano žrla travo), ampak sem jih sedaj nadomestila z algami. Alge dajem neke v tabletah, niso kapsule, ampak prav neke tablete iz 3 alg. Drugače so pa za humano uporabo.

Hrustanec se šteje pod meso.



skokica

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #2898 : 31 Julij 2013, 08:53:41
Jaz sem tudi prej dajala več zelenjave, vsaki drugi dan, zdaj sem to malo ukinila, ampak spet razmišljam, da bi dala mogoče vsaj 1 x na teden malo -1 žlico pomešano s kislim kozjim mlekom. Se mi pa zdi bolje dajat domačo zelenjavo iz mojega bio vrta, kot neke kapsule...Tako si jaz mislim...

Še eno vprašanje, mojo psičko sem dobila pri 3 mesecih, takrat je tehtala 14 kg, pri 6 mesecih 16, zdaj ima 8 mesecev in 21 kg. Je mešanka z goničem (mati planinski gonič z rodovnikom-brala sem, da imajo odrasle psice težo do 20 kg), ko leži ji čutim rebra, ne zgleda debela, bolj močna, pa sama ne vem, ji dajem mogoče preveč za jest? Gre prehitro teža gor? kakšne izkušnje imate?
Dajem ji 2 x na dan po 30 dkg, kakšenkrat tudi kaj več. Vmes pa priboljški-pa ne dosti, sir in mandeljni.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2899 : 31 Julij 2013, 14:31:54
Ja, pač dajaj to kot se tebi zdi bolje. Jaz imam več razlogov zakaj dajem alge namesto zelenjave  ;)

Sicer pa jaz na tvojem mestu ne bi dajala zelenjave, če nimaš kakih problemov z žretjem trave/vlaknastih drekov. Ni potrebna, če pa daš še surovo se pa itak skoraj nič ne prebavi  ;)

Rebra ji moraš čutit tudi ko stoji, to je glavno. Moja psica je "tank" (mešanka zlati prinašalec, kraški ovčar, 65cm plečne in cca. 40kg), ima močna ramena, tudi trebuh ima malo velik, ampak ko ji potipam trebuh se ji rebra hitro začutijo. Malo jo prebožaj, pretipaj in če se rebra začutijo brez pritiskanja je njena teža OK, ne smejo se pa videt. Pri tem pa mora obvezno stat, samo takrat se prav pokaže. Moja je bila včasih debela, pa se ji je leže vse čutilo, stoje pa ne, sedaj se ji čuti v vsakem primeru.

Torej psica poje na dan 600g+priboljški? Morala bi pojesti 2% pričakovane odrasle telesne teže... Ker to ne veš boš pač sama morala ugotovit koliko je prava količina - glej da ni predebela, da ni presuha in da raste enakomerno. Sicer je to težko, ampak vedno moraš hrano prilagajat. Če ti to kaj pomaga - moja sedaj je nekje 700g na dan. Ko je bila mala je jedla 1000-1200g na dan... To je bilo nekje do 10. meseca potem pa je večinoma nehala rastit in počasi sem zmanjšala količino, sedaj je že kar nekaj časa na 700g, stara je pa 2 leti in pol.  :)




skokica

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #2900 : 01 Avgust 2013, 06:17:13
Bom poskusila potipat rebra ko stoji  ;)Mogoče zdaj ko je še mladiček ni nič narobe, če dam kaj več. Bom pa tudi jaz zmanjšala na 40 - 50 dkg na dan, mislim da bo dovolj.Mogoče je tako pridobila na teži zaradi teh odrezkov, ki jih dobim pri mesarju, eni so prav lepi, druge se drži še mastno, sicer to malo odrežem stran..., ne vem. (ne dajem pa samo to, da ne bo kdo mislil)

 Še nekaj me zanima, post ne prakticira nobeden od tu? Nazaj sem prebrala da ne. In pa še glede ribjega olja. Jaz ji občasno dam malo v hrano, kupim pa ga v lekarni (a je v redu?), s tem, da moja poje 1 obrok sardel na teden-surovih. A je sploh nujno da ji dam olje, če je ribe?



skokica

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #2901 : 01 Avgust 2013, 06:34:33
Tejch še prosim razlago za alge, zakaj?



skokica

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #2902 : 01 Avgust 2013, 06:36:18

Pa še nekaj, dajete zdaj ko so odrasli psi 1 obrok na dan ali razdelite količino na 2 obroka?



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2903 : 01 Avgust 2013, 11:43:02
Ja, če je mladiček je vsekakor bolje da poje preveč kot pa premalo, ampak vseeno ni fajn, da je že kot mladič predebel. Ni fajn za sklepe, kosti, oteženo je gibanje... Če že moraš zmanjšat zmanjšaj manj naenkrat, npr. če ugotoviš da je predebela potem najprej zmanjšaj na 500g ali celo 550 potem pa počasi postopoma manjšaš, ker takrat je učinek pri hujšanju boljši ;)

Posta jaz ne prakticiram, razen včasih če ima en obrok zelo velik spustim drugega in dobi hrano komaj naslednji dan. Je pa 2x na dan. Je bila že na 3x na dan (tudi kot odrasla) in tudi na 1x na dan. 3x na dan mi časovno več ne znese, pa bolje mi je dat večji kos 2x na dan kot pa manjše 3x na dan. Pri 1x na dan je bilo najprej vse super, potem pa je začela bruhat, ker je bil prevelik razmak med obroki.

Glede alg sem omenila že prej; psica se je na sami mesni hrani nažirala trave (in tudi drekov, predvsem vlaknastih) tako, da potem ni mogla kakat. Potem sem začela dodajat zelenjavo in žita (1/3 prehrane, da je bilo ok), ker pa se mi je to zdelo preveč dela, prevelika količina, na žita je pa tudi rahlo alergična sem šla kupit alge. Začela sem jih dodajati, počasi sem nehala dajat zelenjavo in žita, trave in drekov pa se več tudi ne nažira (drugače je ob ukinitvi zelenjave in žit začela žret v roku 3 dni). Še vedno kdaj kaj takega požre, ampak me to sploh ne moti, ker včasih je samo iskala in žrla. Trave se še nažre samo, če ji je dolgčas in je ima okoli polno, ali pa če dobi par dni zaporedoma preveč kosti/organov (zgleda da ji je potem slabo?).

Če daješ 1x na teden ribe ne rabiš dodajat ribjega olja. Drugače, če pa dodajaš pa pazi da ne daješ olja iz jeter rib, mora biti olje iz celih rib  ;)



skokica

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #2904 : 01 Avgust 2013, 14:49:55
Aha, v redu. Kar se tiče pa zelenjave, jaz bom mogoče res tu pa tam dala, mogoče 1x na dva tedna. Za to, da jedo psi dreke in se valjajo v raznih crkovinah pa povem, da mislim, da sploh ni to odvisno od hrane. Jaz sem imela prej 12 let mešančka, ki sem ga hranila samo z briketi (kar mi je danes žal), dokler je bil mladič je vedno jedel dreke..., ko pa je odrastel, je prenehal sam od sebe.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2905 : 01 Avgust 2013, 18:10:25
skokica, jaz sem bila istega mnenja, ampak sedaj več ne. Tudi kot odrasla, ne samo kot mladič je žrla vse povprek, ko pa sem zečela z zelenjavo se je v parih dneh nehalo. Če sem ji pa nehala dajat za par dni se je spet začelo... Isto je sedaj če ji kak teden ne dam alg - bo žrla vse povprek. Sama tudi nisem verjela v to, sem mislila, da je stvar vzgoje, ampak sedaj verjamem, da je stvar hrane, čeprav nekateri psi delajo to, ker so požeruhi in jim je dobro, nekateri tega sploh ne delajo, ampak moja je očitno zaradi obojega, predvsem hrane  ;)



skokica

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #2906 : 02 Avgust 2013, 06:08:19
A tako, ja potem pa bo že držalo, če si tako opazila.  ;) , mogoče pa bom tudi jaz kasneje to prakticirala, nikoli se ne ve...
Hvala za nasvete, veliko sem se naučila in zvedela prav tu na forumu  ::)



skokica

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #2907 : 05 Avgust 2013, 14:11:21

Prebirala sem te vaše poste nazaj in velika večina imate to srečo, da dobite tudi sapnike, požiralnike..., Kje pa bi to dobila na Obali? Klicala sem v klavnico Sečovlje, nimajo, ne prodajajo. Pri mesarjih v mesnicah tudi ne....? In pa ovčje ali kozje meso, kje?



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #2908 : 05 Avgust 2013, 15:16:34
Jaz dobivam klavnične odpadke (tudi požiralnike) iz Panvite. Poglej, če jo imate tudi kje na Obali... Drugje ne dobim ničesar... Za ovce se pa lahko zmeniš z kakimi rejci drobnice, ampak jaz tudi pri tem nisem imela sreče...




Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #2909 : 07 Avgust 2013, 13:16:04
No bom še jaz povedala naša izkušnjo...naša dva sta bila pol leta na čisti surovi prehrani, ko so se začeli neki problemi, in je šele alternativna medicina ugotovila,da je eden od vzrokov prevelika obremenjenost ledvic. Od takrat po njihovih navodilih dajem samo 30% mesa, ostalo zelenjava in žita. Na tej prehrani sta štiri mesece. Psa sta kot prerojena, na moje začudenje tudi shujšala nista nič..tako da očitno vsem ne odgovarja popolnoma surova prehrana.

Once you go boxer, you never go back :)