Surova hrana

irenchy · 1189090

Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #3000 : 05 December 2013, 13:30:18
ja..vsak paket ima približno dve malo večji..samo jaz jih ne dam,ker se lomijo v špico.

V Nimrodu v Šk. Loki kjer jaz jemljem meso po ta novem ne dajejo več kosti. Naročam na 2 meseca 20kg in zdej 2x nisem dobila kosti not. Večkrat vprašam če imajo slučajno srno in dobim vedno isti odgovor, da sedaj ni sezona za srne in da je srne nasplošno zelo malo ker je manjša od jelena in posledično je manj odrezkov od srne. Sem pa prejšnič tudi jaz dobila jelena z ogromno loja. Res je bil skoraj samo loj. Zadnji paket je bil pa res lep. Tudi jelen, ampak res lepi kosi mesa. Tako da je res čisto odvisno kaj narajmaš.

V Loki lahko pokličeš, naročiš in prideš iskat kadar hočeš. Imajo vedno zalogo :) Ne vem pa kako je z prevozom, ker ga ne rabim.



Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #3001 : 05 December 2013, 16:15:31
Jaz sem 14 dni nazaj naročila 8 škatel, vsaka škatla je imela dve kosti (razen v eni škatli je bila samo ena).

Once you go boxer, you never go back :)


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #3002 : 08 December 2013, 18:46:11
Kako je kar se tiče surovega svinjskega mesa - se lahko daje, ali boljše da ne zaradi tiste bolezni (ne spomnem se imena, nekaj na t :P )? Če so domači prašiči, ki niso zunaj, je vseeno nevarnost bolezni?
Saj za psa lahko tudi skuham, bolj mi je zaradi mačk ki kuhanega ne jejo, surovo pa obožujejo, pa bo zdaj pri starih starših na voljo veliko zastonj mesa ker imajo koline. :)



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #3003 : 09 December 2013, 17:57:12
Ko smo še imeli mačko, je dobila vse meso surovo (tudi svinjsko, ki je bilo vse od domače nepregledane svinje). Nikoli ni imela nobenih problemov. Prav tako psica, ko je bila še na surovem je tudi domačo svinjino dobila vedno surovo. Tudi sedaj dobi mesnate kosti surove, ostalo surovo ali kuhano. Tudi pri njej ni bilo nikoli problemov.

Sicer se tile "naši" prašiči ne pasejo zunaj. Niso pa pregledani na trihnelo. Ampak, ja, jaz sem brala, da se trihnela pojavlja pri prašičih, ki se pasejo zunaj, pri tistih, ki živijo notri pa ne. Če so moji podatki pravilni ali ne, ne morem stoodstotno trdit, ampak jaz jim zaupam  ;)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3004 : 09 December 2013, 18:20:09
V mestnih in vaških razmerah so glavni prenašalci parazita prašiči in podgane, zato je nujno potrebna ustrezna preventiva za onemogočanje prenosa bolezni. Predvsem je treba prepovedati pašni način prehrane prašičev, ker pri tem načinu lahko pridejo živali v stik z trupli okuženih živali. Potrebno je letno izvršiti vsaj dve ali tri deratizacije v hlevih, silosih in gospodarskih poslopjih na kmetiji. Trupla podgan in vsa ostala je potrebno ustrezno sanitarno in higiensko odstraniti. Posebno moramo biti pozorni pri hranjenju domačih prašičev, da jim pokladamo ustrezno prekuhano hrano, ki ne vsebuje svinjskega mesa. Pravtako pa tudi sami ne kupujmo mesa, ki ni veterinarsko pregledano, še posebej v času pred in po prazniki, ko je ponudba mesa sumljivega porekla zelo velika.
http://www.forum-lov.org/nasveti-in-opisi/varnost/395-trihineloza

Men je zadost vedet, da se prašič lahko okuži če poje miš/podgano. Vemo pa tud, kolk so prašiči zbirčni in kako hitro do tega pride. Trihinela res ni pogosta in morda tudi zato pri Tejch ni bilo problemov, če se pa še komu da špilat s tem rizikom se je pa dobro pozanimat kako okužbo prepoznat in zdravit. In js bi v nasprotju z zgornjim člankom, prepovedala izključno notranjo rejo prašišev (in prosila za kontakte kmetov,ki se pri nas grejo prosto prašičerejo.)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #3005 : 09 December 2013, 22:05:14
Ko bodo prašiči iz zaprtih rej 100% imeli onemogočen stik z miškami se priproročam za ogled hleva. Do takrat pa bom veselo še naprej navijala za odprt način reje (kjer je možnost zadunstanih poginulih miši definitivno manjša od zaduhlih hlevov) ter za uvajanje pregledov le-takšnih prašičev. Bomo pač morda enkrat priznali, da surovo ni nujno vedno idealno. Ter da je kljub izbranemu načinu prehrane smiselno bit en mal bolj pazljiv.

Kaj pa popečeno meso? Nebi mačke jedle? Moja ena kuhano tko tko konzumira...a jaz najprej koline pokuham nato pa popečem. Zaroštano je kuj jedljivo.  ::)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #3006 : 10 December 2013, 18:02:48
Sem brala o trihneli, uniči jo 20 dni zamrzovanja pri -17°C. Toliko je meso vedno zamrznjeno, preden ga psica dobi (oz. jaz raje zamrzujem tako okoli vsaj 1 mesec).

Priznam, nisem pa vedela, kako se prašič okuži  ??? . Sicer ja, miši v hlevu verjetno so. In vsekakor sem za prosto prašičerejo, pa ne zarad miši, ampak nasplošno zaradi dobrobiti živali. Ampak kaj, ko ne poznam nikogar, ki bi svinje imel zunaj.  :-\



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3007 : 10 December 2013, 20:16:43
to pa mislim da je damayanti celo v tej temi pisala, da se trihinele s zamrzovanjem ne uniči.



Yushy

  • *
    • Prispevkov: 107
    • Točke: 0

Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #3009 : 14 December 2013, 12:32:54
Katera vrsta trihnele se pojavlja pri nas?
Zamrzovanje uniči vrsto T. spiralis, ostalih vrst pa ne. Kakorkoli, tukaj je več o tem: http://en.wikipedia.org/wiki/Trichinosis .
Pa še en link: http://www.forum-lov.org/nasveti-in-opisi/varnost/395-trihineloza . Tukaj piše, da zamrzovanje uniči vse razen vrste T. nativa.

Sicer pa še vedno raziskujem.  :)



Upanje82

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #3010 : 16 December 2013, 17:18:00
Pozdravljeni,

tudi sama razmišljam za prehod na surovo hrano za svoja dva mladička a v moji bližini je vse preveč drago pa tudi se ne da dobit vsega zato iščem rešitve naročil preko neta. V trgovinah Pivke se najde perutnina zelo ugodno, tako sveža kot že zamrznjena med temi tudi piščančki vratovi za 1,89'kg in perutničke 2,99'kg sveže ter 2,69'kg že zamrznjene. Jetrca piščančja in želodčki o 2,24'kg sveži ter 1,89'kg zamrznjeni če komu kaj pomaga.

Kolikšne so cene pri Nimrod.si? Glede na to, da je srne malo in z jelenom niste zadovoljni, kaj potem predlagate? Kje kupujete goveje in ostalo (bolj običajno) meso?

Hvala v naprej za pomoč  :)



Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #3011 : 18 December 2013, 13:06:39
Nimrod ima 2€/kg mesa. Večino jelen, redko srna. Jaz sem zadovoljna, moj pes se prehranjuje 80% z tem mesom. Mi je všeč ker ni samo meso...so tudi kite, koža, loj in ostali "nemesni" deli.

Drugače pa včasih vzamem svinjino in govedino pri mesariji Štajnbirt v Šk. Loki. Tam imajo 1,20€/kg. Meso ki ga čez teden ne prodajo zmeljejo, dajo v 1kg vrečke in zmrznejo. To prodajajo za pse. Je pa mešano v vrečkah. Imajo tudi vratove in požiralnike. 1x sem jelena zamenjala z tem mešanim mesom, pa pol ko je šla moja psička spet na jelena, je driskala na začetku...divjačina je le močnejše meso. Zato kar vztrajam pri jelenu, je tudi bolj hranljivo in se z svinjo in govedino po mojem mnenju ne da primerjat po kvaliteti.

Kar se piščanca tiče, se mu izogibam...sploh iz trgovin. Včasih kupim samo kakšne hrbte za kosti.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #3012 : 18 December 2013, 17:02:05
Jaz po svinjino in nekaj piščanca hodim v Panvito, svinjina je 0,75€/kg (goltanci, smrčki, prsnice, hrustanci z mesom, občasno kako srce, rebra, organi, diafragma, obrezki, koža), piščanec je nekaj čez 1€/kg (hrbti, kao druga kvaliteta, za psa). Je kar OK, ampak ne moreš hranit samo tega, je treba zraven kupovat še kaj drugega, bolj mesnatega. Govedino dobim zastonj od enega kmeta, ampak male količine, se pa da v nekaterih klavnicah baje dobit pod 1€/kg goveje odpadke, sama še sicer tega nisem kupila, imam pa namen v kratkem it. Lososove glave se da dobit za cca. 1€/kg v ribarnici (sem sicer to nazadnje kupla pred enim letom). Za ostale stvari (raca, puran, ribe, piščanec, kaki lepši kosi govedine in svinjine) pa lovim akcije in pa meso pred iztekom roka uporabnosti (to je predvsem za piščanca, lepo govedino in svinjino). Nekaj dobim tudi od domačih kolin piščancev in svinj. Nimroda pa še zeankrat ne kupujem. Baje, da se da za 2€/kg kupit staro celo ovco. Tudi tale opcija mi je zelo interesantna, ampak tukaj nimamo kaj dosti ovčjerejcev...



Upanje82

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #3013 : 18 December 2013, 19:49:13
Nika, hvala za informacijo in pomoč. Nekaj me zanima. Glede na to, da naj bi bilo pri Barfu določen procent čistega mesa in drobovina ter kosti zaradi zob in kalcija (tudi mlete) me zanima ali ti dodajaš zelenjavo/sadje ?
Praktično, ti mešaš vse meso skupaj brez, da procentualno preveriš koliko mora biti vsega, ali stvari bolj natančno pripraviš? Problem tistega mletega mesa je, da dejansko ne veš kaj je v njem in torej ne veš prehranskih vrednosti celotnih obrokov.
A pri Nimrodu se lahko prosi, da ti dajo recimo izključno drobovino ali praktično to pride lahko zraven samo nikoli ne veš ne kaj ne koliko?

Glede piščanca se strinjam a vsi pravijo, da se ponavadi prične s tem  :-\


Tejch na žalost nimam nobene Panvite v bližini. Sem videla ja, da na bolhi, se še kar najde. Tudi jaz sem razmišljaja it kar v klavnico. V katero pa, če smem?
Koliko ugodnosti imaš v bližini.. imaš pa srečo  :o



Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Odgovori #3014 : 18 December 2013, 20:52:27
S piscancem se ponavadi zacne, ker je najbolj 'simpl' meso. Zacnes s prsmi brez koze, potem s kozo, pocasi preides na cetrtinke/polovice piscanca, potem zacnes dodajati organe itd. Potem pa z vsakim novim proteinom podobno. No, tako nekako je po reglcih. Vecina naj bi itak bila rdece meso, piscanec je le uvod.
Mi se s tem 'protokolom' nismo prav prevec ubadali, ker je psu dosti vseeno kaj mu v posodo dam. Poje in tolerira itak vse.

Najlazje je rezmerje loviti skozi daljse obdobje - en teden, 10, 14 dni... Razen ce se ti res da vsak dan picajzlati z gramcki jeterc, pa ledvick pa tehtati in racunati vsako kost (jaz za to nimam ne potrpljenja ne casa)

Za klavnice je menda v tej temi nekaj naslovov, res priporocam prebrati celotno temo. Je vse res lepo in jasno obrazlozeno.
Zelenjave naceloma ni treba dodajati.. Kosti so boljse cele, ce gledas iz vidika zob - predvidevam naravnega ciscenja zob?

Jaz izkljucno surovo hranim samo svoje dihurje, ki imajo razmerje meso:kosti malo drugacno kot psi, ker je tudi njihova hrana sestavljena vecinoma iz majhnih glodavcev in pticev, ki so malenkost bolj kosceni kot obicajna krava ali pujs. Pri njih je zelenjava absolutno prepovedana. Pes pa je precej mesano.
Ce psu dodam zelenjavo v obrok, obdelano ali ne, se mu volumen iztrebka takoj znatno poveca, tako da ugibam, da iz nje ne potegne kaj dosti. Skodi pa tudi sigurno ne.

AnaJ (ali je kala,runo,bella na tem forumu?) ima obcasno kaksno celo ovco za prodat - imajo ovce doma, cena je pa tudi prijazna ce se prav spomnim.
Nakupovati se splaca v vecjih kolicinah. Jaz ponavadi 15, 20 kil mesa naenkrat kupim, spakiram v obroke in pospravim v skrinjo.
Po malo kupovat rata hitro drago, razen ce je kaksna posebna akcija na meso. Morda se lahko poskusis dogovoriti s kaksno lokalno trgovino ali mesarjem, da namesto da meso, kateremu je potekel rok zavrzejo, ga raje ti odkupis po malo nizji ceni ali kaj podobnga (A se to sploh da?  ??? )



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #3015 : 18 December 2013, 21:15:26
Verjetno ti tudi imena ostalih klavnic ne bi koristile, so samo na mojem koncu  ;) . Malo raziskuj pa boš našla tudi za svoj konec kaj... Jaz se tudi za vsako klavnico vozim 20+km v eno smer, ampak ja, je toliko ceneje da se splača  ;)

Po moje bi lahko začela tudi z kakim drugim proteinom, če nista nekaj občutljiva. Pač nek kos mesa z kostmi pa vedno enako nekaj časa pa bo. Moja je npr. začela z surovim kar z govedino (obrezki, rebra) in svinjo (obrezki in lepo meso). Piščanec in vse ostalo je prišlo kasneje.



Upanje82

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #3016 : 18 December 2013, 21:43:48
Boo ja vse kar je omenjeno je zelo daleč od mene sicer hvala za namige in informacije  :)

Tejch, klicala sem tukaj okrog in največji problem je drobovina. Je pa zelo drago in popustov ne delajo, ker sploh nimajo povpraševanja po tem oz. vsaj tako so mi rekli  ???



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #3017 : 18 December 2013, 21:46:00
Sicer ne vem, od kod si, ampak jaz dobim drobovino v Mercatorju in Sparu (hipermarketi). Cena je ponavadi nekaj manj kot euro na kg.

battito animale


Upanje82

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #3018 : 18 December 2013, 23:07:49
Ja to že imam v bližini  sem iskala kakšne variante iz ekološke reje, kar je težje dobit. Bom bolje pogledala še enkrat! Hvala  :)



Papillonček

  • *
    • Prispevkov: 284
    • Točke: 0
  • Papillon & Tibetan spaniel owner
Odgovori #3019 : 19 December 2013, 23:33:47
ima kdo kontaktno številko od voznika ki vozi po dolenjskem? sem jo imela pa sem jo nekam založila grrrr hvala :)



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #3020 : 27 December 2013, 13:12:05
Eno malo blond vprašanje. To kar naročate v Nimrodu in pride v šktalah je zamrznnjeno? Kako pa to potem prepakirata v manjše porcije da se da spraviti v skrinjo? Verjetno ne tajate in nato nazaj zamrzujete?

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3021 : 27 December 2013, 16:21:35
Je narezano na približno 0,5kg kose in si jih potem poljubno prepakiraš  :)



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #3022 : 30 December 2013, 09:02:42
Hvala :)

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #3023 : 08 Januar 2014, 22:11:42


Drugače pa včasih vzamem svinjino in govedino pri mesariji Štajnbirt v Šk. Loki. Tam imajo 1,20€/kg. Meso ki ga čez teden ne prodajo zmeljejo, dajo v 1kg vrečke in zmrznejo.

Dobila par teh paketov...to ni mleto meso, ampak pljuča,vranice, ostalega pa ni znala povedat kaj je še notri...tako,da to ni ravno meso, ampak bolj odpadi in organi,tako da po moje samo s tem hranit ni ravno najbolje. Bi bila tudi jaz več kot vesela,če bi bilo notri neprodano meso :D

Sem pa v Nimrodu prosila za srno, in dobila odlične kose (notri pa ni bilo nobene kosti).


Once you go boxer, you never go back :)


GOSCH

  • *
    • Prispevkov: 289
    • Točke: 3
Odgovori #3024 : 17 Januar 2014, 23:09:19
Punce, imam dve vprašanji:

1. Dobila sem malo večjo količino kurjih nogic (tisti del s prsti in kremplji). Kako to hranim? Kot kosti ali kaj druga?

2. Kolk je kaj obvezno dajanje organov? Pes se mi je že pred časom začel izogibat k ostali hrani dodanim organom (razen goveje ledvice), če pa je že pojedel, pa je ponavadi bolj mehko kakal. Čez poletje sem mu ukinila dodajanje organov k hrani, ker je zaradi vročine marsikateri obrok izpustil in drobovino se mi ne zdi ravno najbolj pametno šparat več kot 24 ur, sploh ker je bolj občutljive sorte glede želodca. :-\ Sedaj, ko je zunaj hladno, razmišljam o tem, da bi jih ponovno vključila med obroke, ker pa smo le-te malo zmanjšali, imam spet celo zmedo glede odmerjanja, ker imam trenutno tako pakirano meso, da sploh ne rabim nič razmišljat, koliko česa naj dam. ::) O tem, da bi mu en dan v tednu dala samo organe, sploh nočem razmišljat, ker imamo garant sračko in to ne samo en dan... :(
Drugače dobi zjutraj cca 750 g mesa in cca 250 g kosti (piščanec in/ ali puran), zvečer pa 500 g govedine in 300 g govejega srčka ali pa 800-900 g divjačine. Občasno namesto srca dobi vampe. Prebava je super, obroke več ali manj pojemo brez problemov, po črevesju nam več ne žubori, razen če pojemo kaj bolj mastnega, po dobrem letu hranjenja s surovim smo se "naučili", kaj lahko in česar ne smemo oz. ne maramo. :) ::) Tako da z velikim veseljem ostajamo na surovem. 8)



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #3025 : 18 Januar 2014, 19:35:10
Jaz sem nogice vedno hranila kot kosti. So kar fajn koščene in sem morala kar pazit pri količini. Sem pa jih vedno dala skupaj z organi, ker drugače je bil kakec pretrd. Sedaj jih žal več od sorodnikov ne dobivam, so pa ful fajna stvar, pa ne vem kje bi se to dalo drugače dobit :(

Meni se zdi kdaj da je dajanje organov kar obvezno. Sicer ravno tako velika količina (10%) ni potrebna, je lahko manj. Lahko pa jih tudi skuhaš/popečeš, če bo tako raje pojedel ;) . Pa skuhane baje ne povzročajo driske ampak zapirajo. Moja odkar je kuhano hrano jih skoraj vedno dobi kuhane, čeprav je meso velikokrat surovo. Tudi manj kot 10% jih dobi, navadno kakih 5 ali še manj, ker je večinoma jetra. Sicer pa zadnje čase večinoma delam priboljške iz njih. Lahko jih pa tudi posušiš in hraniš posušene, če jih ima rad, v tujini to kar dosti delajo  ;)

Joj, kje pa dobiš vampe?  :o . Jaz iščem pa nikjer nič  :-\ . Tako, da če jih je že kdaj dobila so bili posušeni, ampak jaz bi rada tiste prav neočiščene  ;D



GOSCH

  • *
    • Prispevkov: 289
    • Točke: 3
Odgovori #3026 : 18 Januar 2014, 21:19:22
Hvala! :) Bom probala nekako vrinit teh 150-180 g v dnevni obrok...

Kar se tiče vampov, kupim v trgovini kar tiste kuhane, ko imajo kako akcijo in jih potem mešam pol-pol s surovo govedino. Neočiščenih še nisem probala dat in me niti prav ne mika, ker baje smrdijo do neba in si sploh ne predstavljam, kako bi to zgledalo v stanovanju... :-X :-\



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #3027 : 19 Januar 2014, 10:16:39
Aja, sem mislila, da imaš tiste neočiščene :) . Ja, če si v stanovanju potem je malo težko to hranit ja  :P . Bom jaz še kar dalje iskala to, moja obožuje smrdljive stvari in verjetno bi tudi to, glede čistoče pa samo vržem na vrt pa naj dela tam z njimi kaj hoče  ;D



Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #3028 : 20 Januar 2014, 10:49:31
Jaz jih dajem na balkonu :D Naša dva kar skačeta od veselja, ko vidita da grem v polni "bojni opremi", z rokavicami do komolcev proti balkonu  :o

Once you go boxer, you never go back :)


Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #3029 : 21 Januar 2014, 14:37:42
Hvala! :) Bom probala nekako vrinit teh 150-180 g v dnevni obrok...

Kar se tiče vampov, kupim v trgovini kar tiste kuhane, ko imajo kako akcijo in jih potem mešam pol-pol s surovo govedino. Neočiščenih še nisem probala dat in me niti prav ne mika, ker baje smrdijo do neba in si sploh ne predstavljam, kako bi to zgledalo v stanovanju... :-X :-\

Očiščeni, beljeni vampi iz trgovine nimajo nekih prehranskih koristi za psa! Je vse sprano in uničeno...za ljudi ne smejo smrdet  :P