'Stroški'

Tina · 23330

Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
: 14 Avgust 2006, 09:03:24
Zadnje čase razmišljam o tem, da bi imela mačko. Glede na to, da še nisem zaposlena, moram malo bolj gledati na denar.

Zanima me koliko stroškov je z mačkom - mesečno ali letno. Pa mogoče bi lahko tisti, ki imate mačke napisali še o kakšnih cenah za vse pripomočke oz. rekvizite, ki jih imate za mačke (mačji wc, box, praskalnik, pesek,...), kolikšni so stroški pri veterinarju (če je maček bolj kot ne zdrav), koliko date za hrano oz. kakšne količine pojejo,...
V glavnem zanima me vse, preden se dokončno odločim, če mi bo zneslo vse skupaj.

Lp,
Tina


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #1 : 14 Avgust 2006, 09:13:45
Emmm wc+ležišče itd te pride nekje do 20k razen če nočeš kaj hudo fensi šmensi.
Praskalniki so taki ali drugačni od nekaj tisoč da ful tisoč, vprašanje kok grozno rabiš sploh kakega res hudega.
Pesek+hrana je mesečno mičken strošek, do 5k sit, več ne bi smelo bit. Itak pa če bo kolkrtolk tak kot naš maček, bo veliko boljša pasja kot mačja hrana  :o

Veterinar pa nekako enako kot za psa...upoštvaš še strošek za sterilizacijo oziroma kastracijo se razume.

Tako da kar se mene tiče mačkica ni nek hudo velik strošek, pa še psi so navdušeni, da imajo družbo (pri nas to vse spi, je, se igra, krade hrano, zbija posode itd v prav posebnem teamskem sodelovanju  ::)



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #2 : 14 Avgust 2006, 09:19:28
Oj!

Boks in wc sta enkraten strošek (po večini), koliko pride boks ne vem točno ampak je odvisno od kvalitete in ali vzameš takega pletenega (lesenega) ali plastičnega. Prav tako je pri WC-ju. Če vzameš navadnega nepokritega jih dobiš že za 1000sit, pokriti so malo dražji nad 5000sit. Cena peska se razlikuje glede na kvaliteto in proizvajalca. Mi kupujemo tiste bele kristale, da vpijejo urin, da ne smrdi preveč, drekce pa samo vržemo v WC kar se mi zdi v stanovanju najbolj praktično, da ne nosimo stalno tistih vrečk gor in dol. Poleg vsega smo tisti drobni klasični pesek imeli po celem stanovanju in je bilo kot v peskovniku teli kristali so glede tega malo bolje. Menjati ga moraš na nekako 14 dni (odvisno kam bo maček lulal, pri nama to opravlja v odtok banje, pa potem pesek umaže samo z kakcem ;)) in nezasmrajen pesek ostane tudi en mesec. Cena je mislim da tudi okoli 1000sit. Hrano, midva kupujeva AG 3kg, je dvakrat dnevno, odmerim nekaj na približno in ne na merico ampak mislim, da imamo to nekako za malo več kot 1 mesec.
Praskalnik spet odvisno od velikosti, razvejanosti itd. nazadnje smo kupili nekaj srednjega cena cca 5000sit. Vseeno poleg tega priporočam se klešče za striženje krempljev (lahko tudi pasje če jih že imaš). Pa mačjo meto, da posuješ predel kjer je praskanje dovoljeno ena taka poštena šalčka, cca 700sit.
Ležišča praktično ne rabiš, ker leži povsod samo tam kjer je treba ne ali pa mu naštimaš ležišče v boksu.

To je  nekako to na hitro, glede cene za pesek nisem čisto prepričana, ker ga kupimo ponavadi v sparu skupaj z ostalimi stvarmi :-\

Strošek za vet. je najprej kastracija/sterilizacija tam okoli 15.000 smo mi nazadnje dali za kastracijo enega mačkona. Pa cepljenje nekaj podobnega kot pasje.

lp nina



search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #3 : 14 Avgust 2006, 10:46:32
Mi smo dobili 5 tednov stari muci (Jaka in Bela)

Kupila sem jima:

- dvojna posoda 500 sit
- mačji wc 4000 sit (pokrit na nihajna vrata)
- posip za mačji wc 700 sit
- uporabljamo pesek za 250 sit, ki ga dobiš v hardiju (po uporabi zame najboljši)
- lopatka  250 sit
- hrana: različna
- krtača za dlako 1000 sit
- mačja meta, trava in igračke (miške) za 1000 sit
- posoda za vodo 200 sit
- praskalnik 2000 sit, še vedno drži

Stroški veterinarja podobno kot za psa. Priporočam sterilizacijo/kastracijo.
v avtu lahko uporabljaš boks od psa (prevoz do veta ...)
Priporočam ti, da ga vzameš iz zavetišča (ti lahko pomagam), kjer plačaš minimalne stroške sterilizacije/kastracije.



Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #4 : 14 Avgust 2006, 10:58:58
Hvala vsem za odgovore. Trenutno me še najbolj skbi kakšna bi bila škoda v novo opremljenem stanovanju in kakšne dirke bi prirejala Chica in mačkon.

Če se bom odločila za mačka (strinjati se mora še B.), bom sigurno vzela kakšnega najdenčka pa tudi sterilizacija/kastracija bo obvezna.


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #5 : 14 Avgust 2006, 11:28:02
Ko smo dobili našo mačko, smo ji kupili WC (nekje okoli 5000SIT se ne spomnim več  :-[ ), praskalnik, posodico za hrano in vodo, hrano za mlade mačke, ležala je pa v navadni košarici s njeno najljubšo brisačko, kasneje se je pa raje preselila v mojo sobo- na mojo posteljo  ;D
Nato je sledilo cepljenje, pregled pri vetu... To je kar nekaj denarja... Pa sterilizacija...
No, z meseci, ko so prihajali toplejši dnevi je pa želela biti zunaj; najprej sem jo vozila pripeto (povodec+ ovratnica za muce) po vrtu, malo je raziskovala, nato pa ni več želela biti v hiši, sedaj je zunaj, a pride večkrat na dan k nam v hišo, da jo malo pocrkljamo  ;D Notri je maksimalno 2 uri (če zaspi) nato hoče ven...

Ni nam naredila pretirane škode, samo vrata je malo spraskala  :-[ in dvakrat eno veliko vazo razbila  :-[

Lp

Aja, kupili smo ji še pesek za muce, lopatko, igračke, priboljške, krtačo oz. glavnik za dlako (ki ga sicer ne mara preveč)... 


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #6 : 15 Avgust 2006, 12:23:13
No ja maček ni tako velik strošek (imam 2). Nakup posodic, glavnikov in ostalih potrebščin je enkraten vložek. Prav tako sterilizacija/kastracija. Cepljenje je enkrat letno in tudi ni tako zelo drago. Hrana in pesek me prideta okoli 10.000 na mesec, torej bi bilo 5.000 za enega.
Dokler je maček zdrav res ni pretiran strošek, sploh ko me ob prihodu domov pred vrati poleg Thebe čakata še Jani in Mandi, in ko se zvečer zbašeta pod odejo (sploh pozimi je super  ;) )... Je pa res, da ima naš Jani kronične težave z ledvički (tako kot jih je imel njegov ata naš pokojni Šapi) in če bi preračunala koliko denarja je šlo zaradi tega pri veterinarju v 16ih letih...  :-X.
Ti vsekakor priporočam navadno muco, po mojih izkušnjah so veliko bolj zdrave (imamo mačke že od nekdaj od tega 2 rodovniška perzijca z obolelimi ledvicami, med navadnimi muci je pa ena sama zbolela za rakom).
lp
T.

8)


puppa

  • *
    • Prispevkov: 973
    • Točke: 6
  • Psi imajo gospodarje, muce pa služabnike!
Odgovori #7 : 18 November 2006, 20:45:53
Tudi jaz priporočam, da rešiš kakšnega najdenčka. Mi imamo sedaj 2, oba sta rešenčka.

To je tako veselje! :-* :-* :-*

Muca je nekaj čisto drugega kot kuža, stroški so veliko manjši, življenska doba daljša (tudi do 20 let). :)

Samo pesek + hrana in kot pri vseh stvareh, če izbereš kvaliteten pesek, ne bo smradu, manj ga boš porabila, isto je pri hrani, manjša poraba, manj težav.

5.000 SIT na mesec za muca je minimalno, kar lahko računaš. Če bo skozi v stanovanju, cepljenja niso potrebna, priporočam pa na začetku terapijo (razglistenje, itd.) in priporočam sterilizacijo/kastracijo, da se ne bo mučil-a (če je skozi v stanovanju) oz, da izogneš špicanju pri mačakih, pa arij, ko se ženijo in mladičkom (če jih boš spuščala ven).

Muce so zelo čiste živali, če so noter, jih ne rabiš kopatoi, rabijo pa mačjo travo in praskalnik (bo manj škode).  8)

Škoda v stanovanju je možna, vendar načeloma ne bi smelo biti velikih problemov. :-\

Pri nas je nekaj sten popraskanih, pa sofa in zavese imajo nekaj luknjic, ampak ni pretirano - imasta praskalnik.  :D




Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #8 : 18 November 2006, 21:18:20
No, da zaključim kar sem začela ...  :)
Že dva meseca nam dela družbo maček Gomez, ki sem ga dobila prek društva za zaščito živali Ljubljana. Zaenkrat ni naredil veliko škode (1 razbit lonček za rože). S Chico se razumeta, pred dvema tednoma je bil tudi kastriran.
Na veterinarski pregled sem ga peljala preden sva šla domov. Tam je bil pregledan ter testiran (mačji aids, levkoza, mikrosporija - vse negativno) pa tudi cepljen. Začetni (veterinarski) stroški so bili kar visoki, ampak imam raje to in mirno vest  8)

Pa še slikci mojega lepotca Gomija
 

Še Chica z Gomijem


Lp,
Tina

P.S.
Hvala vsem za nasvete!


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 18 November 2006, 21:50:48
Če bo skozi v stanovanju, cepljenja niso potrebna, priporočam pa na začetku terapijo (razglistenje, itd.) in priporočam sterilizacijo/kastracijo, da se ne bo mučil-a (če je skozi v stanovanju) oz, da izogneš špicanju pri mačakih, pa arij, ko se ženijo in mladičkom (če jih boš spuščala ven).

Tukaj te moram malo popravit. Odgovorni lastniki cepimo redno tudi mačke, ki so samo v stanovanju, saj lahko viruse prinesemo od zunaj tudi mi (na čevljih npr.). Niso tako redki primeri, ko so tudi izključno stanovanjske muce obolele z mačjo kugo npr. in celo poginile.

Sterilizacija/kastracija je pa obvezna, ker ne gre samo za špricanje in arije, ampak tudi za zdravstvene razloge - še posebej pri samičkah, kjer se lahko breznanje ponavlja v nedogled, praktično brez presledkov.


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #10 : 19 November 2006, 11:04:55
Tina čestitke za Gomeza, na sliki s Čiko sta prav luštna. ;D Boš videla, imeti mačko je čisto nekaj drugega kot imeti psa, imeti psa IN mačko pa spet nekaj čisto tretjega. :D :D Veliko zabave vsem skupaj.

Kar se pa tiče stroškov mačke/mačkona je pa povečini tako kot so napisali, samo še za veterinarske storitve napišem okvirne cene. Testiranje na faids in levkozo pride 5.500 sit, 1x cepljenje pride okoli 6.500 sit, potrebuje pa na začetku 2x-3x potem pa vsako leto. Če je notranji muc, je dovolj samo 3 valentno, ki je proti mačjemu nahodu, kugi in še nečemu, 5-valetno pa ima zraven še za levkozo, kar se priporoča mačkam, ki imajo izhod ven. Kastracija stane okoli 12.000 sit, sterilizacija pa od 15.000 sit naprej, odvisno h kateremu veterinarju greš. To je povečini vse, če je mačka zdrava. Veliko lahko pripomore k temu hranjenje s kvalitetnimi briketi, saj če hraniš s slabšimi lahko takoj dobijo kakšen pesek v urinu (če ne kaj več) in moraš najprej zdraviti, nato pa še pol letno dieto z zelo dragimi briketi delat, pa če mačke jejo samo konzervice se rad naredi kakšen zobni kamen, ki ga morajo potem očistiti pod narkozo, kar spet stane. Torej ne šparat na hrani za mačke ali pse, če smo že pri tem, ker te na dolgi rok stane več, kot kvalitetna hrana že od samega začetka.

Aja, pa mogoče še kaj o škodi, ki jo mačke naredijo.  >:( To je pa odvisno od karakterja mačke, ker jih imam jaz 4, lahko malo več povem. :o Prvi dve sta mi vse rože ubile, ker sta jih s polic metale in zemljo ven kopale, mačkon je cel hudič >:D, zgrizel mi je vse kable, še zdaj mi jih, čeprav so vsi v tistih ceveh, da ne more priti do njih, spraskal vse tapete, da je vse stran viselo, sem na koncu dala kar tapison na steno, pa naj plezajo zdaj, :P, iz pomivalnega korita mi je šalce ven metal in razbijal, telefonira na moje stroške 8) in skratka, kar je lahko škode nardil, jo je. Ta mala je pa dokaj pridna, kaj ji pa preostane, če ostali tokliko škode naredijo. ;D
Lp


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #11 : 19 November 2006, 12:08:06
Še mal o stroških  z mačkami. Mislim o škodi, ki jo znajo narest  ::)
Medtem ko je Neo "ubil" le nekaj rož, pa tamala ZsaZsa, ki jo imamo dober mesec sedaj, pridno redekorira hišo kadar se le da. In njena "crimepartners" sta seveda oba aussieja, ki pridno čakata pod pulti, kredencami itd, da jima pomeče dol čimveč stvari in jih nato ona2 dokončata  :o
Trenutno tamalo opazujem kako se na vse pretege matra sneti s kljuke moj kopalni plašč  :-\ malo prej pa je iz kopalnice v dnevno sobo znosila vse kar se je znosti dalo, od zatiča za lijak do cele vreče wc papirja  ;D
Ahhh sej so ljubi vseeno  :D



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 19 November 2006, 12:13:44
Uf, škoda, ja...
Inca je tudi elektro in vodoinštalater  ::) Zgrizla je že vse kable, kar se jih je dalo zgrist, za enega nisem vedela in me je "počila" elektrika  >:( Potem je brihtno zgrizla tisto z mrežo ovito cev, ki gre z bojlerja in povzročila poplavo (in to ne samo 1x)  >:( Da ne govorim o tem, kako je uspela prebit odtočno cev pod lijakom (plastično seveda), pa smo spet malo brisali... Krade tudi gumice za lase, pa ni važno, kam jih skriješ  ::) In povrhu vsega je tak štor, da če se slučajno spomni kam skočit ali splezat, definitivno sledi padanje, med katerim se grabi za stvari in seveda potem padajo skupaj z njo...  :o
Pirha je hudič na kvadrat. Ta ponavadi naredi štalo s tem, ko psom pokrade kosti za žvečenje in priboljške ter jih poskrije po celem stanovanju, psi jih iščejo in imamo štalo...  ::)
Simba in Dr. Muc sta pa pridna in res nista še ničesar uničila  :) Verjetno iz istega razloga kot pri Bolhi - jima ne ostane nič več za uničit  ;D


puppa

  • *
    • Prispevkov: 973
    • Točke: 6
  • Psi imajo gospodarje, muce pa služabnike!
Odgovori #13 : 19 November 2006, 12:29:31
Ja, kabli so tudi pri nas zanimivi - predvsem za ta mlajšega. Rože za oba, ampak moja dva ponavadi ne prevračata lončkov, ampak pomečeta zemljo ven.  ;D

Verjetno nas opozarjata na to,d a je potrebno zamenjati zemljo.  :D

Buster se je takoj po prihodu spravil tudi na starinske knjige (tam je lepilo še živalskega izvora) in jih je lepo nagrickal... >:D

Ko takole razmišljam in gledam, kaj ste napisali, vidim, da je kar nekaj škode, ki jo mačkončki naredijo, vendar se osebno ne sekiram preveč. 8)

To so samo stvari in ne žive živali - stvari lahko nadomestimo, naših kosmatih peijatlejev pa ne!  :-*



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #14 : 19 November 2006, 18:39:14
Kolko imajo pa vase macke dela s temi kabli ... Moj smrkavec jih pusti pri miru, pa tudi sicer ne dela ne vem kaksne skode, usekan je edino na wc papir in ga, ko ga prime, scefra na koscke, pa iz smeti mi, pobira krompirjeve olupke in krade gumice za lase. Kaksna stvar, ki je bila "nastavljena" na mesto predvidenega pristanka (vkljucno z eno od roz, ki pa je polet k sreci prezivela), sicer ze zletela po tleh, prav namerno pa nicesar ne mece po tleh.
Za stroske niti ne vem kaksne imam z njim, ker uporablja iste wc-je kot moji dihurcki, ravno tako je iz istih posod - enako (oz. zelo podobno) hrano, skupne imajo tudi igrace in lezisca. Se mi pa odkar ga imam, stroski za omenjene stvari (torej hrano in posip) niso opazno povecali. Cene testov in cepljenj je pa napisala ze bolha.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #15 : 19 November 2006, 18:52:13
Ko sem prebrala tele vaše zgodbe sem rekla Frajerju da je najbolj priden maček na svetu 8) Sicer iz pulta zmeče vso hrano, če jo tam slučajno pustiš, smo se pač navadili pospravljat vse v hladilnik, mikro, omare. V prejšnji kuhinji nama je odpiral omare in ven metal posodo, razbil pol seta krožnikov, ampak niti niso bili bog ve kaj vredni ::). V novi pa zaenkrat teh problemov še ne dela. Rože ga grozno mikajo in ga moramo malo kontrolirat, da ne vrže dol vsega, ko pleza po policah in se dela, da spi v "travci", pa z največjim veseljem polulamo od Smarta in Rumbe ležišče, če se mu kaj ne zdi fer oz. je ljubosumen, ker mora on bit doma :-\. Ok pa to, da imamo na srečo zdaj po tleh ploščice, ker stalno poriva tisto skledo z vodo gor in dol in meče vodo ven, ker zgleda ni sterilno čista, ker bi nam prej lahko tudi parket dvignilo če ne bi stalno z brisačo okoli letala ::).
Neki spraskanih obokov in omara v prejšnjem stanovanju, smo začeli strižt kremplje pa imamo po večini mir, on pa se je odločil da bo občasno uporabljal praskalnik :-*.

Ne vem pa kaj imajo ti mački z gumicam?? Frajer zvleče vse te kuhinjske gumice, če slučajno kje kakšno najde in jo potem zgrize na miniaturne koščke. Aja pa prazne tetrapake mleka namaka v skledo z vodo ??? Ampak to ni kakšna finančna škoda, razumem ga pa še vseeno ne.


Lp nina



puppa

  • *
    • Prispevkov: 973
    • Točke: 6
  • Psi imajo gospodarje, muce pa služabnike!
Odgovori #16 : 19 November 2006, 19:03:15
He,he.  :D

WC papir je tudi pri nas zanimiv - Busterju. ;D

Kulice - zanimive Busterju. ;D

Če kaj iščem, moram pogledati ali pod sofo ali pa v šumečo vrečko.  :D

Cigareti, vžigalniki, kulice, lešniki, zokni (zna odpirat predale). :o

Buster je res pravi mali hudiček. >:D

Ampak, ko ga hočeš skregat, te pa tako nedolžno pgoelda, da se stopiš.  :-* :-* :-*

Pika je bolj pridna od nejga - verjetno, ker jo je že pamet srečala (ni več najmlajša).

Drugače pa mi strižemo krempeljčke, da se ta dva ne bi preveč poškodovala, ker se še vedno včasih zravsata.  >:(



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 19 November 2006, 19:09:35
Ne vem pa kaj imajo ti mački z gumicam?? Frajer zvleče vse te kuhinjske gumice, če slučajno kje kakšno najde in jo potem zgrize na miniaturne koščke. Aja pa prazne tetrapake mleka namaka v skledo z vodo ??? Ampak to ni kakšna finančna škoda, razumem ga pa še vseeno ne.

Jah, mogoče ga je pa tega Inca naučila, ko je bil še pri meni  :P


Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #18 : 19 November 2006, 19:17:29
Tudi pri nas je zanimiv wc papir in gumice, ki jih puščam v kopalnici. Ampak na srečo imam Chico, ki mi potem prinese pokazat kaj je Gomi vrgel na tla. Kadar sem doma, mi Chica v gobčku prinese pokazat, kaj je Gomi prevrnil - ga zatoži. Če me pa ni doma, potem mora pa obvezno tisto stvar, ki je na tleh, ona uničit. Pač mačku ne dovoli veselja  :P To so pa aussiji. Edina stvar, ki sta jo uničila s skupnimi močmi je bil en plišast kuža.

Tisto z lončnico je bila nesreča - pač ni bilo dovolj prostora na okenski polici, da bi prišel mimo.
Kable mi pa zaenkrat (na srečo) pusti pri miru. Mu je pa zadnje čase všeč perilo, ki je obešeno v sobi - se včasih še sam obesi na kakšno majico  :o


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #19 : 19 November 2006, 20:41:41
Wc papir in gumice Mandi zgrize na prafaktorje. Vse kar je dovolj lahkega, se vrže iz omare, pulta ali mize, (čeprav je hoja tam prepovedana in če vidi, da jo opazujem takoj skoči dol)... Odpira omare in ven vleče cunje. Najrajši nogavice, ki jih potem najdem za omaro. Kuhinjske krpe že dolgo niso več varne in jih več kot enkrat ponavadi nimam možnosti uporabit. Največji projekt do zdaj pa je bil moj "pasji" plašč, ki ga je nekako snela iz obešalnika in odvlekla iz hodnika v kuhinjo, potem pa se v njem (v rokavu) vgnezdila  :o ;D
Kakšne hujše finančne škode pa za zdaj še ni bilo, če odračunam povečano porabo pralnega praška in pogostejše kupovanje wc papirja :D.
lp
T.

8)


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #20 : 19 November 2006, 20:44:18
Naš Jaka si je pa največkrat privoščil metat stvari (ponavadi pepelnike) z okenske police in to na zunanjo stran. pri tem te je bil sposoben ves čas gledati v oči, medtem ko si ti norel s fuji in neji  :'( :)



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #21 : 20 Avgust 2007, 23:24:38
Sicer me stroški mačka pri hiši ne zanimajo, ker si približno predstavljam kakšno vsoto to znese, ampak da ne odpiram nove teme....

Mogoče kdo ve, kako "prepričanega" prepričati v to, da naj k hiši pride muc? Klasični triki (ki sem jih uporabila za psa) zaenkrat ne vžgejo - predvsem ker mi dotična oseba rada očita psa). :(
Koliko muc "nasvinja" stanovanje? Za dolgodlakega psa si predstavljam (ker ga imam  ::) ), za navadnega mačka sploh ne. Sprašujem zato, ker bi rada imela vse možne informacije, da vem kako kaj argumentirati. Namreč poslušam kako bo vse svinjsko, sedežna uničena, povsod polno dlak (kar so itak tako ali tako zaradi psa  ::) ), uničene rože... Muc, ki išče domek in si ga želim posvojiti v bistvu do sedaj ni kazal znamenj destruktivnosti (ni uničil nič) in je sobno čist, kar je velik plus.

Ne vem no... kakšen nasvet, opis življenja z mačkom (predvsem glede čiščenja, vonjav, uničevanja...itd) bi mi zelo koristili. In če se da čim prej, kajti muc nujno potrebuje nov dom in če meni ne uspe, se bo kmalu v Zavetiščnem boksu znašel še en oglas za mačjo dušo, ki išče nov dom. :(


LP,
M


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #22 : 21 Avgust 2007, 01:43:28
No maček pušča dlake, to je jasno. Glede na izkušnje več kot ND in verjetno krepko manj kot tvoj Astor ;). Kar se ostale svinjarije tiče, je maček (sploh notranji) precej bolj čist kot pes, saj na tacah ne prinese blata/peska iz sprehoda in podobno, sedežno se pred praskanjem zaščiti tako, da se mačka navadi na praskalnik, za rože ne vem, ker me ne marajo in jih zato nimam (uspelo mi je ubiti celo kaktus :-[), vonjave iz mačjega wc-ja pa se prepreči s kakšnim boljšim peskom (jaz uporabljam kristalčke) in rednim čiščenjem. Mislim, da se pri nas mačk ob vstopu ne zavoha. O pomembnosti kastracije in sterilizacije ti ne bom razlagala, saj sklepam, da jih tako ali tako že poznaš, mogoče pa je kot argument koristno dejstvo, da se kastrirani mački ne markirajo (nekastrirani znajo pa "pocahnati" stene in pohištvo tudi meter visoko).
Ne vem kaj naj še napišem, torej kar vprašaj, če je še kaj ;)
Vso srečo
lp
T.

8)


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #23 : 21 Avgust 2007, 02:08:08
Tecka - hvala ti.  :-*
Kastracija bi bila seveda obvezna (v bistvu je obvezna za kogarkoli, ki bo vzel tega mucka - če meni ne bo uspelo). Če ne drugega se mi ne da ubadati z "zaljubljenostjo" in "lase-puljajočimi-soprebivalci-te-hiše" ob markiranju gospoda mačkona.  :) Pri bajti mora biti mir. ;) Vsaj kolikor toliko....  >:D
Glede vonja sem predvsem mislila ta naraven mačji vonj (če obstaja :-[ ) in ne od wc-ja (za tega se bi maximalno potrudila, da ne bi oddajal vonjav).

Aja, še nekaj - sem se lotila branja malo nazaj in sem naletela na stvar "mačja trava".  ??? Kaj je to?  :-[ Res nimam pojma....  :-[ In če je slučajno na zalogi kje kakšna ideja za domačo izdelavo praskalnika? Ali pa koliko to približno stane? (se mi niti ne sanja)
Ter seveda najpomembnejše - zaradi preventive (mačkonove, moje in stanovanjske) bi bil gospodič čez noč in takrat, ko bi bil sam, zaprt na velikem prostornem (dvonadstropnem) hodniku z vso svojo opremo (wc, hrana, "boks/kletka"...). Je to primerno za mačka? (se počutim malo neumno ker sprašujem takšne trapaste stvari, ampak res se mi bolj malo sanja o mačjih potrebah  :-\ ).


LP,
M


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #24 : 21 Avgust 2007, 02:37:22
Hmmm pri mačkah (vsaj kar sem jih do zdaj imela) je edini neprijeten vonj urin (je res najhujši) in seveda iztrebki. Drugega ni ali pa ga jaz ne zaznam :-\ pravzaprav mi mački dišijo ;D.
Mačja trava je mišljena verjetno trava, ki se jo kupi v lončku (kot recimo tisto božično žito) in jo mački jedo za čiščenje prebave. Nekako tako kot psi travo pojedo potem pa pokakajo ali izbruhajo (mi je bolj všeč prva varianta ;)) Niso pa vsi mački travojedi. Naš Jani je nikoli ni maral.
Praskalniki so zelo različni in s tem tudi cene. Sama študiram kako bi naredila plezalo/praskalnik v enem, ker nikjer ne dobim takšnega, ki bi mi bil všeč - barve (sem pač zahtevno bitje). Verjetno bi za sam namen praskalnika zadostovalo, da okoli kakšne deske zelo na gosto naviješ vrv. Najboljše pa je, da pogledaš malo po trgovinah kaj imajo in vidiš kaj se da, kaj hočeš,... Praskalnik (doma narejen ali pa kupljen) pa podrgni z mačjo meto (menda se dobi v vseh trgovinah z opremo za živali), 80% mačk "pada" nanjo in s tem je skoraj sigurno, da si bo kremplje brusil tam.
Načeloma je tako velik hodnik super, sama pa prakticiram (že od otroštva) mačke (in psa) v postelji, odprta vsa vrata, moje kosmate dušice tam kjer jim paše, ... in takih izkušenj nimam ;D Sicer je odvisno od karakterja mačka, nekateri so zelo družabni in ne marajo biti sami (obvezno spijo najmanj pri nogah, če že na blazini ni prostora), drugi pa to sprejmejo brez težav oziroma se sami od sebe spravijo spat v drug prostor. O tem ti bo vedel največ povedati tisti, ki muca oddaja, če si ga pa sama našla (kar ob letošnji poplavi niti slučajno ne bi bilo čudno) je pa edina rešitev pustiti času čas in žival spoznati.
Ne počuti se neumno, jasno je da če neke živali še nisi imela ne poznaš življenja z njo. Tudi jaz sem imela 1000 vprašanj okoli psov (pa še sedaj se občasno kakšno najde), pa za hrčke, skakača, ribo, ... Nihče ni učen prišel na svet in hvalabogu da vprašaš. Nekako se mi zdi, da so forumi temu namenjeni ;)
Uživaj in poročaj kako gre.
lp
T.

8)


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 21 Avgust 2007, 05:41:20
Evo, Tečka že vse povedala  ;)
Dodala bi samo glede praskalnika glede na moje izkušnje, imam kar 4 mačkone, hehe.
Najbolje se je vedno obneslo, ko sem na kakšni totalni razprodaji kupila najbolj poceni predpražnik - poceni, zanimivo, lahko ga obesiš ali položiš na tla, odvisno, kaj je mačku/mačkonom ljubše.  ;D


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #26 : 21 Avgust 2007, 12:00:26
Hvala obema!  :)

Načeloma je tako velik hodnik super, sama pa prakticiram (že od otroštva) mačke (in psa) v postelji, odprta vsa vrata, moje kosmate dušice tam kjer jim paše, ... in takih izkušenj nimam ;D Sicer je odvisno od karakterja mačka, nekateri so zelo družabni in ne marajo biti sami (obvezno spijo najmanj pri nogah, če že na blazini ni prostora), drugi pa to sprejmejo brez težav oziroma se sami od sebe spravijo spat v drug prostor. O tem ti bo vedel največ povedati tisti, ki muca oddaja, če si ga pa sama našla.
Muc je do sedaj bil navajen, da je v času odsotnosti skrbnikov bil sam v manjši sobi. Načeloma bi tudi jaz najraje videla, da bi lahko muc prosto šetkal naokoli po hiši (in seveda tudi moj Astor), ampak žal to ne bo mogoče - sploh ne v naši odsotnosti - zaradi staršev oz. dotične osebe, zaradi katere tole sploh pišem. Zato moram pripraviti nek kompromis, če se sploh želim približat kakšnemu procentu uspeha pri prepričevanju  :-\
Jah nič...držite pesti!


LP,
M


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #27 : 24 Avgust 2007, 12:49:27
Jah, situacija zaenkrat izgleda zelo slabo.  :'( 3 člani za, 1 proti - in seveda njegova mora obveljati.  >:( Sploh ne vem kaj naj še naredim - ne sovraži mačk, samo noče jo imeti v hiši (nobenega konkretnega razloga zakaj).  ??? Bomo čez vikend poskušali še malo pretenstati, samo po vseh teh kravalih, ki smo jih že imeli, dvomim, da mi bo uspelo pridobiti novega družinskega člana.  :(


Lp,
Mojca


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #28 : 24 Avgust 2007, 16:08:34
Nisi edina v taki situaciji.. :( ;)



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 24 Avgust 2007, 16:14:29
Punce, punce... Malo ženske čare uporabite  ;) Saj znate, a ne?  :P
Moj se je na smrt bal psov, pa sem ga na prvi pravi zmenek oz. izlet (prvi zmenek je zgledal tako, da me ni počakal pred blokom, ampak na drugi strani ceste, ker je vedel, da gre pes z mano) odvlekla na piknik pitbulov s svojo bulko v prtljažniku  :o . Ok, ne bom razlagala, kam je med vožnjo več gledal - na cesto ali kaj dela psica, ker si lahko kar predstavljate  ;D No, rezultat, obožuje jo in psi tipa bull so mu "kar naenkrat" nekaj najbolj ljubkega.
Potem ga je skoraj kap, ko sem omenila, da nam je v stanovanje zatavala pobegla miš in da jo mislim obdržati. Čez kakšen mesec je predlagal, da bi bilo dobro, če bi imela družbo in smo šli lepo še po dve.  :P
No, mimo teme, po vsem uporabljanju ženskih čarov smo dosegli tudi kastracijo vseh štirinožcev, ki so sicer domena njegovih staršev. Saj veste, stara šola...
Tako da... Če je želja velika, pritisnite na pravi gumb, pa bo  ;)