Pes napade psa!

Herr-Thor · 707020

Teski

  • *
    • Prispevkov: 206
    • Točke: 1
Odgovori #330 : 17 Avgust 2011, 16:00:34
No dejstvo je, da je vzreja pitbulov in mešancev z njimi bistveno prevelika - tudi pri nas, čeprav ne tako izrazito kot ponekod drugot po svetu. Ne zato, ker bi bilo s temi psi kaj prav posebej narobe ampak zato, ker jih potem toliko pride v napačne roke. Mogoče bi bilo bolj smiselno razmisliti o priznanju pasme (in s tem tudi urediti vzrejo) kot pa o prepovedi.

Tole mi je pa najboljši predlog.

Pa seveda kakšni obvezni testi ali pa izpiti za lastnike kateregakoli psa. Za mene je namreč pri vzgoji še vedno kriv lastnik in ne pes sploh pa pasma... Se pa strinjam, da so določene pasme zahtevnejše za vzgojo. Je pa tudi tukaj treba povedati, da gre tudi za sinergijo vodnika in psa - saj lahko rečem, da si pač zbiramo pse po nam priljubljenih značilnostih. Enim bolj ležijo oz. lažje sprejmejo težave, ki jh prinaša npr. lovski nagon, drugi lažje tiste, ki jih prinaša čuvanje, tretjim kaj drugega... Tako so eni pač bolj za lovske pasme, eni smo bolj za molose, drugi za ovčarske, eni spet za severne ali hrte itd...

Drugače sem pa že pred leti (mislim, da nekje pred 9-imi) srečala kar nekaj lastnikov american pitbul terierja z rodovniki pri nas - tako, da jih je vseeno več kot le kak v Sloveniji. Pa seveda me je zanimalo tudi kako potem poteka vzreja pri nas in sva se z eno gospo v Dravljah kar razgovorili in mi je obrazložila kako poteka prijava paritve in izdaja rodovnikov. Malo me je edino motilo to, ker nihče ne pride pregledat legla, ampak zadostujejo zdravstveni rezultati obeh staršev (vsaj toliko let nazaj je bilo tako), rodovnik AKC in rezultati razstav, ki jih baje organizirajo za take pasme tudi v Evropi (nisem pa vprašala v katerih državah).






rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #331 : 17 Avgust 2011, 16:16:07
Čaki, jaz pa nekej ne razumem... Tukaj in drugje pišete da morajo biti psi, ki nimajo res zanesljivega odpoklica na povodcu. Mladički zanesljivega odpoklica sigurno nimajo, pa bi mogli bit spuščeni. Kot jaz razumem bi morali peljati razigrane mladičke, ki želijo pozdravit vsakega na pasjo razstavo in ga tam spustit. Saj vem da niste dobesedno tako mislili pa še vedno ni logike...

Jaz sem z zadnjim psom začela odpoklic delat prvi dan ko sm ga dobila in je takoj skapiral za kaj gre in sploh ni bilo problema glede odpoklica. Res pa je, da sem ga od začetka delala nekje kjer ni avtomobilov in nevarnosti. So pa bili prisotni drugi psi in ljudje, tako da motje so bile. In tako imam odpoklic res narejen. ;)

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #332 : 17 Avgust 2011, 16:32:42
Čaki, jaz pa nekej ne razumem... Tukaj in drugje pišete da morajo biti psi, ki nimajo res zanesljivega odpoklica na povodcu. Mladički zanesljivega odpoklica sigurno nimajo, pa bi mogli bit spuščeni. Kot jaz razumem bi morali peljati razigrane mladičke, ki želijo pozdravit vsakega na pasjo razstavo in ga tam spustit. Saj vem da niste dobesedno tako mislili pa še vedno ni logike...

Ja PSI, ki niso zanesljivi ne morejo biti kar fraj. Če zamudiš mladičkasto obdobje za tako učenje, pol delaš prilagojeno in drugače na slednem povodcu in z več kontrole.
MLADIČKA pa izoblikuješ in učiš-pa razstave ne pridejo najbolj v poštev, ampak tekme, pasji športi, kjer so psi že po defoltu brez povodca vodeni. In če ga imaš ves čas na povodcu ga nikoli ne boš mogel imeti spuščenega. Zato, ker ga ne boš mogel resnično naučiti pozornosti nate, še manj pa naravne interakcije s psi.

Mladičke do 4. meseca tudi psi drugače tretirajo.

In kot je rapgirl napisala, ne greš takoj v gužvo z 8 tednov mladim odvezenim mladičkom, ampak nekje bolj na samo, da najprej ugotovi, da si ti totalni žur z igračami, nagradami, igro in vedno bolj obljudeno in "obpasjeno", skrbiš da srečuje čim več predvidljivih in stabilnih psov, igrive in tolerantne, pa tudi zoprne, ki jim ni do igre in hočejo mir in ne tolerirajo gricakanja, skakanja v njih. V gužvi, ga pa še imaš na  štrikcu, ampak čim več brez povodca in čimbolj nagrajevat vsako pozornost nate.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #333 : 17 Avgust 2011, 16:38:33
Citiraj
Čaki, jaz pa nekej ne razumem... Tukaj in drugje pišete da morajo biti psi, ki nimajo res zanesljivega odpoklica na povodcu. Mladički zanesljivega odpoklica sigurno nimajo,

Če želiš imeti psa z zares zanesljivim odpoklicem, ki obvlada srečanja z drugimi psi - spuščenimi in privezanimi, hudimi in prijaznimi, potem moraš imeti mladička čim več spuščenega. Seveda na varnih mestih. To ne pomeni, da mu pustiš, da dela kar hoče, ampak ga učiš in postavljaš meje. Spoznati mora čimveč različnih psov, od začetka izbiramo neproblematične odrasle pse, ki mladiča ne bodo poškodovali če bo nesramen, ga bodo pa na primeren način prizemljili. Kasneje, ko nabere izkušnje, je zelo dobro, če ima možnost srečanja z problematičnimi psi. Srečanja in igra z drugimi mladički ja, a ne preveč - poudarek je na odraslih ne preveč prijaznih in ne preveč potrpežljivih psih.  To sicer prinese nekaj tveganja, za kontrol frike ravno ni, a če delamo prav, smo nagrajeni s psom, ki je lahko varno spuščen, ki se bo znal obnašat tudi kadar ni pod direktnim poveljem in ki ne bo napadal drugih psov, niti ne bodo drugi psi napadali njega. alternativo si lahko ogledate zgoraj v tej temi - psi, ki so vedno privezani, ki jih napada vse cuckovje, ker se ne znajo pravilno vesti niti  se ne znajo vesti njihovi lastniki. Zapomnite si: povodec poveča agresijo.

Pri večjih psih, kjer smo najboljše obdobje zamudili, na ta način delati ne moremo, moramo imeti privezane in jih postopno učiti (sledni mpovodec, kasneje mogoče lahko spuščen sledni povodec...a rezultati nikoli niso tako dobri.
 


roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #334 : 17 Avgust 2011, 16:58:47
Ni toliko problem v državi-kot to, da je do psa enostavno prit. In si ga omisli vsak, ki si ga želi. Zraven pa ne ve kako vzgajat psa. Tudi v pasjih šolah so kiksi-čeprav so v večini menda solidne, ne vem, ker ne poznam dovolj pasjih šol, da bi lahko potegnila kako vzporednico.

Potem imaš še panične lastnike, ki si želijo vzgojenega psa-pa imajo mladička cel čas privezenega, na fleksiju-tako se pes ne bo naučil pasjega bontona in pravil obnašanja, še manj pa pozornosti na vodnika, ker se mu le ta ne bo mogel nikoli pošteno skrit (to deluje pri 8 tedenskih mladičkih-večini vsaj). Namesto, da bi izbirali take poti in tekme, prireditve s psi, kjer so preverjeno normalni psi, ki ga bodo znali tudi prizemljiti brez škode psu. Oni pa bi lahko imeli odvezanega psa. Oz tanek štrikec na tleh.

ja saj, država je tudi krivec, da se da enostavno do psa. tudi ponavljam ;D pes je velika odgovornost, men so vsi psi fajn, vse bi polubčkala ;D ker sem od malega nora na pse...vsa moja empatija izhaja od psov. vse me boli, ko nekdo škoduje živali, zarad tega sem vegi tudi...ampak ko sem bla otrok mi niso dovolili psa, čeprav sem za hrčke itd skrbela tko fajn in zgledno, da bi lahko eventuelno imela psa. ampak ne. kupila sem ga ko sem se odselila od doma, pa ne da moji ne marajo psov, nori so na njih, sam tko so se odločili. in imeli so prav, človek ne sem že kot otrok dobit vse kar hoče. sploh ne razumem ljudi, ki kupjo recimo psa pa si ga želi otrok, takšne imam sosede. imajo maltežana, ki sploh ne hodi ven. želel si ga je otrok, zdaj skrbi zanj mama, ki mu ne pusti niti na stopnišče bloka. resno?? pes serje v mačji pesek :( velikokrat me imka, da bi jih prijavila :-\ Pasje šole niso mesto, kjer padajo odločitve imeti psa v bistvu se men osebno zdijo nepotrebne, jaznikoli nisem hodila. sem pa poiskala pomoč človeka, ki je veliko naredil v kinologiji in mi je dal nasvete, ki sem jih dosledno upoštevala + dve leti sem se vsak dan ukvarjala sam s psom. še vedno se. skos govorim z njim, on praktično razume že vse in se tudi obnaša temu primerno. zelo je miren, poslušen, uboga ukaze, odpoklic je seveda z zamikom ::)...nekateri pravjo, da je to značilno za buldoge ;D sama nimam pojma, ampak pride običajno si sam dve sekundi vzame ;D kadar sva v javnosti je privezan, lahko grem z njim kamorkoli, mirno se prilagaja. napade pa sam v obrambi in tudi v najini bližini. ne vem kako rešit problem, kDO NAJ IMA PSA??težke stvari so to. ni mehanizma. osebno pa mislim, da je več težav z mešanimi psi, zlati prinašalci so (vsaj v mojem okolju) problem in pa vsi ti pittbulli, stafordi ali pa mešanci med tema dvema, ki jih ima seveda običajno neprimeren folk. tukaj mora nekak poseč zakonodaja, kinologi..kaj pa vem. definitivno smo mi, ki imamo pse "resno" na slabšem zaradi ljudi, ki so obratno. in to ne gre.

kar se tiče mladičev, se strinjam. moj je pri 8 mesecih že hodil v hribe in tam smo se skrival ;D pa še vse drugo.

uglavnem jaz bi šla zarad tega k Cesarju ;D naj da mojga mal v svoj pek, da vidim kako bi blo z normalnimi psi ::)



roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #335 : 17 Avgust 2011, 17:07:50
koliko pa mora biti višina ograje, kjer imajo psa čuvaja?


jaz samo še čakam da se dvema čuvajema iz iste hiše popolnoma sname ... in je prav neprijeten občutek zaradi nizke ograje


če se prav spomnim je to 180 cm, sam daj preveri, ker tudi sama ne vem kje bi poiskala podatek da ga kopiram sem




roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #336 : 17 Avgust 2011, 17:12:59
Ja PSI, ki niso zanesljivi ne morejo biti kar fraj. Če zamudiš mladičkasto obdobje za tako učenje, pol delaš prilagojeno in drugače na slednem povodcu in z več kontrole.
MLADIČKA pa izoblikuješ in učiš-pa razstave ne pridejo najbolj v poštev, ampak tekme, pasji športi, kjer so psi že po defoltu brez povodca vodeni. In če ga imaš ves čas na povodcu ga nikoli ne boš mogel imeti spuščenega. Zato, ker ga ne boš mogel resnično naučiti pozornosti nate, še manj pa naravne interakcije s psi.

Mladičke do 4. meseca tudi psi drugače tretirajo.

In kot je rapgirl napisala, ne greš takoj v gužvo z 8 tednov mladim odvezenim mladičkom, ampak nekje bolj na samo, da najprej ugotovi, da si ti totalni žur z igračami, nagradami, igro in vedno bolj obljudeno in "obpasjeno", skrbiš da srečuje čim več predvidljivih in stabilnih psov, igrive in tolerantne, pa tudi zoprne, ki jim ni do igre in hočejo mir in ne tolerirajo gricakanja, skakanja v njih. V gužvi, ga pa še imaš na  štrikcu, ampak čim več brez povodca in čimbolj nagrajevat vsako pozornost nate.

 8) se strinjam. edino pri meni je to, da nikoli nisem uporabljala hrane za nobeno stvar. nagrajujem ga z hvalo, grajam z grajo.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #337 : 17 Avgust 2011, 18:28:25
Določeno je samo za nevarne pse, sicer pa ne. Načeloma naj bi bila ograja tako visoka, da je pes ne preskoči. Vendar je višina malo pomembna, če imaš psa, ki zna ograjo preplezati, spodkopati ali pa odpira vrata.

Roxa: če se tvoj pes napada v obrambi, potem si nekaj zamočila v socializaciji. Dobro socializiran pes se namreč ne brani z napadom, ampak napad drugega psa blokira s situaciji  primernim vedenjem. Še vedno sicer lahko pride do napadov psov ki pobegnejo iz dvorišč, se strgajo s ketne ali povodca, a v takem primeru si  ti dolžna zaščititi svojega psa, če ga imaš na povodcu in mu s tem onemogočaš taktičen umik.


In ja, se strinjam, da pes ni za vsakega. Ne za take, ki psa zanemarjajo in puščajo brez nadzora, pa tudi za take ne, ki s svojim paničarjenjem grenijo življenje tako svojemu psu kot vsej okolici. Ko berem gornje tekste se mi dozdeva, da ideja o obvezni pasji šoli le ne bi bila tako slaba. Poudarek bi moral biti na socializaciji lastnikov.


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #338 : 17 Avgust 2011, 19:37:07
Drugače sem pa že pred leti (mislim, da nekje pred 9-imi) srečala kar nekaj lastnikov american pitbul terierja z rodovniki pri nas - tako, da jih je vseeno več kot le kak v Sloveniji. Pa seveda me je zanimalo tudi kako potem poteka vzreja pri nas in sva se z eno gospo v Dravljah kar razgovorili in mi je obrazložila kako poteka prijava paritve in izdaja rodovnikov. Malo me je edino motilo to, ker nihče ne pride pregledat legla, ampak zadostujejo zdravstveni rezultati obeh staršev (vsaj toliko let nazaj je bilo tako), rodovnik AKC in rezultati razstav, ki jih baje organizirajo za take pasme tudi v Evropi (nisem pa vprašala v katerih državah).
AKC ne priznava pasme APBT. Pa tudi tole glede zdravstvenih testov in razstav ni glih tako, kot je napisano, ampak nima veze, preveč offtopic za to temo  :)  Se najde kar nekaj rodovniških primerkov, seveda, a v primerjavi z nerodovniškimi so v hudi manjšini na žalost..  :-\

Glede na to kako hudo zavetišča pri nas pokajo po šivih bi bilo treba omejiti "vzrejo" (= šteparijo) VSEH psov, vseh pasem in ne-pasem.  ::)



roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #339 : 17 Avgust 2011, 19:42:42
Določeno je samo za nevarne pse, sicer pa ne. Načeloma naj bi bila ograja tako visoka, da je pes ne preskoči. Vendar je višina malo pomembna, če imaš psa, ki zna ograjo preplezati, spodkopati ali pa odpira vrata.

Roxa: če se tvoj pes napada v obrambi, potem si nekaj zamočila v socializaciji. Dobro socializiran pes se namreč ne brani z napadom, ampak napad drugega psa blokira s situaciji  primernim vedenjem. Še vedno sicer lahko pride do napadov psov ki pobegnejo iz dvorišč, se strgajo s ketne ali povodca, a v takem primeru si  ti dolžna zaščititi svojega psa, če ga imaš na povodcu in mu s tem onemogočaš taktičen umik.


In ja, se strinjam, da pes ni za vsakega. Ne za take, ki psa zanemarjajo in puščajo brez nadzora, pa tudi za take ne, ki s svojim paničarjenjem grenijo življenje tako svojemu psu kot vsej okolici. Ko berem gornje tekste se mi dozdeva, da ideja o obvezni pasji šoli le ne bi bila tako slaba. Poudarek bi moral biti na socializaciji lastnikov.
Ta psica, ki je napadla mojga psa je že napadala, tko da verjetno je zaradi tega pokasiral lastnik še to.
Lunabela, moj pes je bil deležen dobre vzgoje, morala bi ga videt preden napišeš. Tega ne pišem zato, ker je moj, ampak ker za tega psa sem se trudila in sodelovala s človekom, ki je bil 2 kratni yugoslovanski prvak sledenja in trener policijskih psov. Z mojim psom je blo vse uredu, dokler ga ni napadel nemški terier. Od takrat ne mara samčkov in je vse uredu, dokler ne pridejo preblizu, sploh pa se boji, če mu gre drug pes za hrbet. Tako ga je napade terier. Poznam vse finte kinološke, kaj narest, če napade pes psa itd. poznam kaj pomeni dvignjen rep in analni izločki…poznam navodilo ne brani psa, spusti ga s povodca…itd. pač vsak Vidic reče nekaj. Praksa je eno, realno drugo. Mislim, da ga ni človeka na tem forumu, ki lahko napiše, da mu je vseeno, če njegovga psa napade drugi pes. Povej mi, ali je zate enakovreden boj boxer in čivava itd? kaj storit? Itak, da braniš psa in JA psi imajo posledice tudi. Tako kot se bojijo grmenja ali pa petard se lahko bojijo da jih napade drug pes. taktičen umik? Taktičen umik sredi mesta, na pločniku, kjer ti lahko pes uide na cesto? Poglej…oprosti, ampak ni problem v nas, ki imamo pse in spoštujemo pravil, problem into velik je v tistih, ki jih ne, njim pa pasja šola ne koristi, ker napisala si tako, kot da smo mi potrebni socializacije in ne tisti, ki delajo zdraho.
Ravno danes zjutraj sem bila na sprehodu in sem srečala (poznam od prej) vzreditelja belega švicarskega ovčarja. Povedala sta, da je njuno psico napadel pes (ker sem opazila, da ima zelo veliko brazgotino na boku) in je kar grdo oklal, bil je spuščen. Zlo sta razočarana, psica pa je nezaupljiva zdaj. Kdo je zdaj kriv? Če te ne vzgoji starš, družba te pač mora represija, zakon. Takšne ljudi je treba kaznovat. Povedala sta tudi za pasjo šolo, da je brezveze in da je čisto zaslužkarstvo, folk gre zato, ker drugi tako rečejo, lastniki šol služijo, folk pa ne odnese nič.  To naj bi veljalo za večino.jaz se v celoti ne strinjam s tem, ker pač niso vsi ljudje kisti. mislim pa da je pasja šola premalo.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #340 : 17 Avgust 2011, 21:06:03
Za dvoboj bokser čivava ne vem, vem pa da je bil zelo neenak "boj" med tremi samojedi in tremi čivavami - samojedi so se rešili čivav šele tako, da so poskakali na senene bale, kamor jim čivave niso mogle slediti.

Eno je napad psa, drugo pa so posledice tega napada. Ne razumem, kako da se velika večina lastnikov napadenih psov kar takoj sprijazni s tem, da njihov pes ima pa zdaj zaradi tega ne vem kakšne posledice in je postal žleht, plašen ali kar že. Ponavadi gre itak  samo za izgovor (njihov pes je dozorel in začel izzivati druge - zelo subtilno, samo s pogledom in drobnimi gestami, ki jih večina lastnikov niti ne opazi, če se ne bi stepel s tem bi se pa s katerim drugim). Pes, ki ima dovolj izkušenj tudi z malo bolj tečnimi psi in ki je kot mladič doživel tudi kakšno malce bolj neprijetno izkušnjo, se ne bo sesul ob prvi praski. Ponavadi prav je reakcija lastnika tista, ki napadenega psa zares prestraši. 
Včasih pa je kakšen napad res grd in zahrbten, tako da napadeni ne more nič. In ja, lahko da ima kakšne posledice. Potem se je pač treba potruditi in te posledice odpraviti (moja psica stara 8 tednov je doživela grd plenski napad, ko je no mix skočil iz dvorišča na cesto, in jo od zadaj zgrabil za vrat. kašnih hujših poškodb ni imela, ker sem napadalca takoj snela dol, se je pa začela bati psov. Poiskala sem primerne pse - ena skupina psov, ki so jih upokojenci spustili na travnik, da so se po svoje zabavali, oni pa so med tem balinali - in vodila svojo v to skupino toliko časa, da se je znebila strahu in se začela igrati - edina posledica, ki je bila, je bila velika ljubezen do vseh terierjev tipa bull, ker  so v tisti skupini prevladovali)

Kot sem že rekla: kjer psu ni omogočen taktični umik (to ne pomeni beg ampak ponavadi zadostuje samo majhen odmik) tam mora napad preprečiti lastnik.

Ps: če je moje (odrasle) psice na nevtralnem terenu napadel pes sem jih kaznovala. Nekoč davno. Mi že zelooo dolgo ni bilo treba nobene, ker napadov preprosto ni več. Kljub temu, da je nesocializiranih psov iz leta v leto več.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #341 : 18 Avgust 2011, 11:40:19
Citiraj
o obvezni pasji šoli le ne bi bila tako slaba

Ob tem se pojavi vprašanje, če bi bilo sploh veliko kdjev, ki bi ne samo izpolnili pogoje ter se tudi uspešeno prijavili na javne razpise in to z primernim programom, sam moćno dvomim da bi lokalno pokrili vse; sposobnih društev za takšne razpise je pri nas očitno zelo malo.

Ne moreš pa imeti pogojenega dostopa do lasti psa na eni strani in manjek strožje zakonodaje oz nadzora na drugi, tle spet trobite ideale in ne izvedljivost; meni osebno tisti predlog zakona ki ga zagovarjajo pri desnici oz lds zdi dovolj zanimiv

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #342 : 18 Avgust 2011, 12:36:38
hehe pogoji...ja....veš kako izgleda izpit za licenco inštruktorja...da dol padeš smešno. In to pravijo tisti inštruktorji, ki znajo in pokažejo veliiiiko več, kot povedo in prikažejo na "zagovoru" licence....taki, ki se na lastno pest izobražujejo v tujini, pri najboljših tekmovalcih in trenerjih, taki, ki imajo po več svojih psov, ki so čudovito šolani in tudi vzgojeni kot se spodobi, taki ki obvladajo po več psov na sprehodih in jih je povsod polno. Neketare osebno poznam in so vzeli k sebi tudi že odraslega psa s težavnim vedenjem in ga uspešno porihtali.

cegelc meni ne pomeni kaj prida....zgolj izkušnje nekoga in videno delo na različnih psih, pasmah.  ;)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #343 : 18 Avgust 2011, 12:50:03
Nisem pisala o izvedljivosti in verjetno ti je jasno, da ni bilo mišljeno kot resen predlog. Vsekakor pa ne bi bilo slabo imeti šole, v katerih bi socializirali pasje lastnike. samo kaj, ko tistih, ki bi jo rabili ne bi dobili noter. Tako čisto resno pa se mi zdi uvajanje takih in drugačnih obveznih šol povsem mimo. Tudi zato, ker imajo ljudje do tistega, kar morajo storiti po sili (upravičeno) velik odpor. Poleg tega je prav, da imajo lastniki možnost izbire med različnimi programi. Saj se že sedaj za malo šolo odloči večina lastnikov mladih psov (sploh tistih, ki imajo prvega psa) v urbanem okolju. In ta trend še narašča.

Ps:za šolo, kakršno sem imela v mislih pravzaprav ne bi rabili KDjev ampak psihologe in psihiatre.

Čara, meni pogoji sploh ne zgledajo smešno, celo pred mnogimi leti, ko sem delala sama ni bilo niti približno smešno.  Pa bi težko rekla, da so kriterije spustili, kolikor vem, so vse strožji.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #344 : 18 Avgust 2011, 12:58:35
Zdaj so k sreči dvignili kriterije...Ampak tako ko sem gledala delo in odnos nekaterih inštruktorjev sem se resno spraševala kako so sploh dobili licenco, ker se ne trudijo razumeti psa in vodnika.  :(

Je pa res, da osebno še nisem videla kako potekajo te pridobitve licenc, sem povedala besede drugih, ki so jo naredili in je njim bilo smešno lahko.  :-[ Bi verjetno morala bolj določno napisati.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #345 : 18 Avgust 2011, 13:04:41
Pojdi in poskusi, pa boš potem povedala.


Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #346 : 18 Avgust 2011, 19:20:17
Mladičke do 4. meseca tudi psi drugače tretirajo.
Sploh ni mus. Eni se imajo jajca samo v mladičke zakadit.

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #347 : 18 Avgust 2011, 20:03:12
Ja se zgodi -  ampak redko.  Pač, kdor ne riskira, ne proofitira. Na splošno so za mladiče bolj nevarni u ibr prijazni psi, ki nimajo mere pri igri.


roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #348 : 18 Avgust 2011, 22:01:14
Sploh ni mus. Eni se imajo jajca samo v mladičke zakadit.
ja res je. to skos poslušam od lastnikov, ker pač sprašujem in se velik pogovarjam, ker vedno dopušča, da se motim al pa imam sama slabe izkušnje. mojga je napadla kr tko PSICA, bil je pa 9 tednov star. moj je do mladičev zlo očetovski, tko nekak skrbi za njih ;D poliže jih pa usmerja ;D to so praktično edini fantje s katerimi se druži, odrasli mu ne pašejo ali pa on njim ne in to me zlo žalosti :(



roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #349 : 18 Avgust 2011, 22:02:35


cegelc meni ne pomeni kaj prida....zgolj izkušnje nekoga in videno delo na različnih psih, pasmah.  ;)

se strinjam...+ za to moraš biti rojen imeti talent al nekaj...ker vse ostalo se lahko pridobi



roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #350 : 18 Avgust 2011, 22:21:38
Eno je napad psa, drugo pa so posledice tega napada. Ne razumem, kako da se velika večina lastnikov napadenih psov kar takoj sprijazni s tem, da njihov pes ima pa zdaj zaradi tega ne vem kakšne posledice in je postal žleht, plašen ali kar že. Ponavadi gre itak  samo za izgovor (njihov pes je dozorel in začel izzivati druge - zelo subtilno, samo s pogledom in drobnimi gestami, ki jih večina lastnikov niti ne opazi, če se ne bi stepel s tem bi se pa s katerim drugim). Pes, ki ima dovolj izkušenj tudi z malo bolj tečnimi psi in ki je kot mladič doživel tudi kakšno malce bolj neprijetno izkušnjo, se ne bo sesul ob prvi praski. Ponavadi prav je reakcija lastnika tista, ki napadenega psa zares prestraši. 
Včasih pa je kakšen napad res grd in zahrbten, tako da napadeni ne more nič. In ja, lahko da ima kakšne posledice. Potem se je pač treba potruditi in te posledice odpraviti (moja psica stara 8 tednov je doživela grd plenski napad, ko je no mix skočil iz dvorišča na cesto, in jo od zadaj zgrabil za vrat. kašnih hujših poškodb ni imela, ker sem napadalca takoj snela dol, se je pa začela bati psov. Poiskala sem primerne pse - ena skupina psov, ki so jih upokojenci spustili na travnik, da so se po svoje zabavali, oni pa so med tem balinali - in vodila svojo v to skupino toliko časa, da se je znebila strahu in se začela igrati - edina posledica, ki je bila, je bila velika ljubezen do vseh terierjev tipa bull, ker  so v tisti skupini prevladovali)

Kot sem že rekla: kjer psu ni omogočen taktični umik (to ne pomeni beg ampak ponavadi zadostuje samo majhen odmik) tam mora napad preprečiti lastnik.

Ps: če je moje (odrasle) psice na nevtralnem terenu napadel pes sem jih kaznovala. Nekoč davno. Mi že zelooo dolgo ni bilo treba nobene, ker napadov preprosto ni več. Kljub temu, da je nesocializiranih psov iz leta v leto več.

Ne vem za veliko večino lastnikov, kaj storijo, jaz se bolj brigam zase in  imam tolk znanja, da vem kaj narest, ampak enostavno ne gre, ker ne poznam nobenega velikega črnega Daddya (tko jaz rečem prijaznim psom) ali pa kakšne skupinice nemških terierjev, ki bi bli zlo prijazni in bi dovolili mojmu, da izživi svoj strah. Ker jaz skos probavam, neprestano pa še ni rezultata. Moj niti ne izziva, tudi te male geste imam natuhtane, imam zlo izostren občutek za živali, tudi druge pse zlo hitro naštudiram in nisem se še zmotila. Ampak, da ne bo sam slabo, vse je uredu, sam moj se ne pusti vohat. Zadnjič sem ga obrnila, da bi ga povohal en mali črni mešanček in se je tolk dru, ki da bi ga iz kože dajala. Tko, da vem, da je natravmiran, bil pa je zelo zelo prijazen pes in se je lupčkal z vsemi. Zdej pa pač ni več.

Tole s taktičnim umikom ne deluje. To vem iz lastnih izkušenj, ko je mene brata in mojga psa napadel en spuščen nemški ovčar. Z bratom sva probala mojga umikat, ovčarja preplašit, pa ni šlo. Končal se je tko, da je ovčar mojga podru in začel davit. Brat se je lotil ovčarja, ki je napadel  še njega, ker je branil maxa. Jaz sem se lotila potem ovčarja in končno je prišla lastnica, ki je veselo rekla »sej nič ne naredi« in meni se je snelo…Dobesedno, če me ne bi preprečil brat bi ženski razbila gobec. Pes prileti od  nikjer in napade psa brez vohanja in spoznavanja…bolno totalno. Potem pa tekačica reče, da nič ne naredi, pes je pa pred tem davil mojga psa in bratu spraskal roko…oprosti, ampak taktičen umik ne gre. Ker psi gredo v napad, brez dvomo gredo. Nimaš kaj…ali bežiš, postaviš psa kam na varno, ali se braniš, sebe in psa…In to vse samo zato, ker imajo debili pse. Sramota!!!

Se pa strinjam…če pes oddaja strah in širi tako vonj v gtrenutko ko vidi drucga psa, jih nastradal. Psi zelo dobro zaznajo strah. Jaz se psov ne bojim se jih pa boji moj pes in ga razumem, da se brani in da ve da sem poleg, čeprav to da se brani ni prav. Vprašanje se sam postavi, ali sploh lahko pes ignorira direkten napad? Sploh, če je manjši…jaz dvomim.



Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #351 : 18 Avgust 2011, 22:22:13
Roxa: če se tvoj pes napada v obrambi, potem si nekaj zamočila v socializaciji. Dobro socializiran pes se namreč ne brani z napadom, ampak napad drugega psa blokira s situaciji  primernim vedenjem.
Spet, ni mus. Imam eno psico ki počne natanko to, zobe uporablja samo če je res mus, sicer pa psa drži pod sabo. Grize, če grize tudi pes, minimalno. Čim pes neha, neha tudi ona in uporablja minimalno silo. Tudi kasnejših zamer ni. Ampak to samo ko gre za male kužke (npr. 2 različni psici NLT v preteklosti). Če pa je psica primerljivo močna (druga samica Dogo Argentino) se lahko govori o borbi za življenje (iz njunega vidika). Takrat pa, če spuštiš lahko prav grdo pušneš. Niti dva psa nista enaka niti med pripadniki istih pasem in med pasmami je kot sama veš lahko ogromna razlika. In ni vse v socializaciji, za dobro funkcioniranje v vsakdanu je socializacija še kako pomembna, če pa gre za pretep (beseda je v tem primeru zelo švoh za to kar dejansko gre) med dvema dominantnima psoma določenih pasem ne pomaga prav nič. Kar hočem povedati je da se bo socializiran pes lahko sam od sebe izognil napadom, se lepo vedel med drugimi psi itd..samo pretep oz. resen napad je druga stvar.
Pa nevem kaj imam rajši, psa ki se "socializirano" ne poskuša tepsti in nabaše na nasprotnika ki ne pozna/ne upošteva telesne govorice, grdo skasira, ali preprosto psa ki se brani.
Enako kot ne moreš socializirat Kavkazca, da bo navdušeno sprejemal prišleke na dvorišče.

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #352 : 18 Avgust 2011, 22:30:15
Res je, ampak vsak pes fizično ne more pokončati odraslega človeka, tle je tista meja kjer se potegne črta.
Vsak večji pes je fizično sposoben pokončat človeka. Pa ni mus da mu moč ugriza to dopušča, lahko je samo dovolj usekan.

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #353 : 18 Avgust 2011, 22:32:25
Spet, ni mus. Imam eno psico ki počne natanko to, zobe uporablja samo če je res mus, sicer pa psa drži pod sabo. Grize, če grize tudi pes, minimalno. Čim pes neha, neha tudi ona in uporablja minimalno silo. Tudi kasnejših zamer ni. Ampak to samo ko gre za male kužke (npr. 2 različni psici NLT v preteklosti). Če pa je psica primerljivo močna (druga samica Dogo Argentino) se lahko govori o borbi za življenje (iz njunega vidika). Takrat pa, če spuštiš lahko prav grdo pušneš. Niti dva psa nista enaka niti med pripadniki istih pasem in med pasmami je kot sama veš lahko ogromna razlika. In ni vse v socializaciji, za dobro funkcioniranje v vsakdanu je socializacija še kako pomembna, če pa gre za pretep (beseda je v tem primeru zelo švoh za to kar dejansko gre) med dvema dominantnima psoma določenih pasem ne pomaga prav nič. Kar hočem povedati je da se bo socializiran pes lahko sam od sebe izognil napadom, se lepo vedel med drugimi psi itd..samo pretep oz. resen napad je druga stvar.
Pa nevem kaj imam rajši, psa ki se "socializirano" ne poskuša tepsti in nabaše na nasprotnika ki ne pozna/ne upošteva telesne govorice, grdo skasira, ali preprosto psa ki se brani.
Enako kot ne moreš socializirat Kavkazca, da bo navdušeno sprejemal prišleke na dvorišče.

točno tko, se strinjam do pike. obravna se lahko samo individualno in škoda da pri nans nimamo strokovnjakov, ki bi ti pomagali rešit zadevo (malo bom zašla), ker običajno te pošljejo h kakšnemu trenerju, ki nima pojma o folku. pes pa je zlo povezan z lastnikom. jaz včasih totalno odrevenim, ko prileti kak spuščen pittbull in imam prav, ker potem sam še skrijem psa, medtem ko recimo imamo v ulici isto pitta, ki je srček...spuščen vedno ob nogi..v rokah pravega lstnika in greva mimo čisto brez težav, pitt niti repa ne dvigne pa je mlad, ampak res kapo dol lastniku za vzgojo, pa tudi ni bil recimo v pasji šoli. enostavno vem, kdaj bo sranje in včasih to mora rešit kdo, ki zna uzpostavit stik s lastnikom in s psom. pa spet ne gre na dolg rok, ker slej ko prej spet naletiš na sranje...bodimo realni. v bistvu je najbolj hudo, ko ne moreš narsti nič, tako kot niso mogle sprehajalke v maruiborskem parku, ko so bulli pobili kužka.



roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #354 : 18 Avgust 2011, 22:35:47
v bistvu, če malo razmislim...napad se mi je zgodil samo direkt, moj pes še glave dvignil ni, pa je že blo. od takih psov, ki so šli direkt v napad. edino terier je pa pač terier in rad šipa od zadaj ;D on je napadel od zadaj, ampak tudi brez razloga, ker moj je migal z repom, imel sproščeno telo in spuščeno glavo. moj ga ne bi nikoli napadl sam v to sem prepričana.ni bil tak.

zato mi je še bolj zanimivo to obnašanje-direkten napad...brez povoda itd



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #355 : 18 Avgust 2011, 22:58:02
Vsak večji pes je fizično sposoben pokončat človeka. Pa ni mus da mu moč ugriza to dopušča, lahko je samo dovolj usekan.

posplošeno rečeno da, ampak statistike napadov psov na človeka z smrtnim izidom so dostopne in tako v evropi kot zda prednjačijo na seznamih iste pasme, kar verjetno ni naključje 
Konstitucija psa vzrejena za njegov prvoten namen tudi naredi svoje

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #356 : 18 Avgust 2011, 23:39:01
Prav grdo brcaš v temo. A to pomeni da so bili APBTji "ustvarjeni za ubijanje ljudi? Pa Rotti? Pa Dogo? Dej pridi z nečim trdnim, pa bomo debatirali.

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #357 : 18 Avgust 2011, 23:55:55
Pa še nekaj kar stalno ponavljam, tko po kmečko razloženo. Mene bolj zanimajo kateri psi so bolj nagnjeni k napadanju ljudi..smrtni izidi itd. so POSLEDICE napadov kot praviš "teh vedno istih pasem", ki so načeloma veliki človekoljubi.Torej napadajo manj, če pa napadejo pustijo grše posledice.
Seveda obstajajo tudi izjeme, zaradi različnih faktorjev. Ampak to pač ne pomeni da so v globalu "tej psi" človeku nevarni.

Pomojem tega sploh ni težko zastopit, če se hoče. Samo eni uživate v pozornosti, mi bedaki pa nasedamo ;)

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #358 : 19 Avgust 2011, 09:01:30
Citiraj
A to pomeni da so bili APBTji "ustvarjeni za ubijanje ljudi

APBTji so bili ustvarjeni za živalske boje, neglede kako želite prilagoditi to dejstvo, celotna telesna konstitucija pasme temu služi, Rott. imajo kot vzrejeni čuvaji najmočnejši ugriz izmed vseh pasem sploh...vse te telesne značilnosti v kombinaciji z zahtevnostjo vodenje in socializacije jih definira na seznamih navarnih pasem
Takšna žival sploh ne rabi biti napadalna, ampak kot vidiš iz seznamov je potrebno zgolj en primer, napram raznim malim bevskačem in spuščenim ketnašev, kjer je velika verjetnost da fašeš ugriz;

tle pač gre za sprenavadanje , neglede kakšen "človekoljub" je zate pitbul, gre za nepriznano pasmo, nad katero ni prav nobenega nadzora vzreje in mi je komično kako  se v eni temi razburjate nad Matošo ,ampak ko gre za ljubiteljstvo...ah ja :)
Mi pa je vsekakor nelagodno, da vem da lahko ima neomejen dostop do teh pasem ali vprašljivih legel le te vsak kekec,  zato tudi večina ljudi drži raje distanco



When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #359 : 19 Avgust 2011, 09:06:50

tle pač gre za sprenavadanje , neglede kakšen "človekoljub" je zate pitbul, gre za nepriznano pasmo, nad katero ni prav nobenega nadzora vzreje

s telim stavkom se strinjam, čeprav še nisem slišala, da je pittbull napadel človeka pri nas, običajno se sprevljajo na pse. res pa je potrebno nekaj storit s pasmo....mogoče bi bilo res dobro, da se FcI prizna pasma, potem bi se velik stvari spremenilo.