Ali se ima pes za šefa?

Kast · 15257

Kast

  • *
    • Prispevkov: 1.317
    • Točke: 9
: 30 September 2006, 21:46:53
Že pred časom sem nekje brala, v kakšnih primerih si pes lahko podredi lastnika. Naprimer, če pes da tačko na lastnikova kolena (tega mu menda ne smemo pustit), leži na kavču ali spi na postelji...
Glede na to, da sem opazila med forumaši, da je zelo veliko pesjanov, ki spijo z lastnikom na postelji ali lenarijo na kavču (pri nemških dogah je to skoraj pravilo) me zanima, ali je to res znak nadrejenosti.
LP

+1


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #1 : 30 September 2006, 22:24:09
ali je to res znak nadrejenosti.

Jaz bi rekla, da ne. Če psu pustiš, da spi s tabo v postelji, potem se verjetno strinjaš s tem, torej to stvar dovoliš. In če pes dela nekaj, kar je dovoljeno, potem to vsekakor ni znak nadrejenosti. Razen, če se npr. odločiš, da pes ne sme ležati na kavču oz. da ne sme na kavč, pa nekajkrat skoči gor in nisi dovolj dosleden ter reagiraš v smislu "naj ti bo", potem temu lahko pravimo izsiljevanje, preizpraševanje, preizkušanje dovoljenih meja, čemur zlahka sledi tudi nadrejenost.

Že pred prihodom psa v hišo (pa naj bo to mladiček ali odrasel pes), si je treba v glavi razčistiti, kaj mu bomo dovolili in česa ne. Teh stvari se je potem treba dosledno državi, torej kar je dovoljeno prvi dan, je tudi čez en teden, mesec, leto in nikoli ne delamo izjem (kar je dovoljeno, je vedno dovoljeno in kar je prepovedano, je vedno prepovedano), ker sicer pes kmalu spozna, da nas lahko pretenta in ovija okrog prsta.

Če se npr. ob skoku psa na posteljo nekajkrat oglasimo z "Ne!" ali "Fuj!", potem pa se vdamo in mu pustimo ležati na njej, potem si pes hitro zapomni, da itak ne mislimo resno in nas čez čas več sploh ne upošteva (pravimo, da nas "ima v lasti"). Mislim, da večina psov hitro najde "vrzeli oz. luknje" v naši odločnosti in če nas pes že doma ne upošteva, se to hitro prenese tudi navzven, zelo hitro pride na udar odpoklic in potem je neposlušnost kmalu tukaj. V bistvu sem skoraj bolj prepričana, da se neposlušnost začne izven domačega terena, ker se pes tam ob vseh njemu nepoznanih/novih dejavnikih (vonjave, glasovi...) težje skoncentrira ... Ampak ok, zdaj sem malo zašla iz teme.
+1

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #2 : 30 September 2006, 22:36:33
Če pes z dovoljenjem spi na postelji in gre dol kadar mu ukažemo, to ni znak nadrejenosti.
Če pa pes skoči na posteljo (ali kavč) kadar se mu zljubi in noče dol če mu ukažemo, po možnosti še renči če ga hočemo odstanit... Tak pes pa je šef, ja.

Če psa naučimo dati taco in nam jo da na ukaz... To spet ni nadrejenost. Pa tudi če pes iz veselja daje taco (Witty to počne), to še ne pomeni šefa.
Da bi pa pes kazal da je šef s tem, da daje taco pa še nisem slišala...

+1

Los je car!


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #3 : 30 September 2006, 22:49:38
Da bi pa pes kazal da je šef s tem, da daje taco pa še nisem slišala...

Jaz do pred enega leta tudi nisem vedela za tole. V bistvu sem mislila, da je dajanje tace znak prijateljstva, kot pozdrav, mogoče celo podrejenosti ... Dokler se ni zgodilo nekaj, česar si nisem znala razložiti. Imela sem obisk, kjer je Sammy eni osebi vztrajno ponujal taco, nakar je 'skočil' nanjo (kar je seveda simbol za "jaz sem šef tukaj").  ::) On v bistvu ponuja taco, dokler tista oseba tega ne "sprejme", torej dokler se tace ne dotakne. In ta dva znaka, "podrejenosti" in nadrejenosti mi nikakor nista šla skupaj, zato sem malo povprašala okrog in izvedela, da je dajanje tace brez povelja v bisvu nekaj podobnega kot če mi božamo psa po glavi. Pri rangiranju lahko tudi večkrat opazimo, da tisti pes, ki se ima za višjega na hierarhični lestvici, daje taco čez hrbet drugega psa. S tem, da je v odnosu pes-pes Sammy v 95% tisti, "ki se mu daje taca na hrbet", torej tisti, ki je podrejen.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #4 : 30 September 2006, 22:54:39
Ja, mojadva velikokrat dajeta tace na druge pse... In to tudi dejansko pomeni nadrejenost, podobno kot kakšno naskakovanje. Ampak da bi kateri od njiju to delal z ljudmi pa še nisem videla. No ja, psi so si različni. :)

Los je car!


Kast

  • *
    • Prispevkov: 1.317
    • Točke: 9
Odgovori #5 : 30 September 2006, 22:56:56

Če psa naučimo dati taco in nam jo da na ukaz... To spet ni nadrejenost. Pa tudi če pes iz veselja daje taco (Witty to počne), to še ne pomeni šefa.
Da bi pa pes kazal da je šef s tem, da daje taco pa še nisem slišala...


Saj moja psica tudi vedno z veseljem daje tačko, ampak ni mišljeno to. Npr. če sem jaz na kavču,  pride psica, jo malo pocrkljam in takoj ko preneham, mi da taco na kolena oz. name. Jaz to prej razumem kot "daj še"! Ali ko pride obisk, pa se oseba ravno vsede na kavč, psica pozdravi, se zraven vsede in da taco (brez da bi ji kdo rekel naj jo da)!
Tega ji ne dovolim ne meni ne komu drugemu, ker ko da eno taco in če je ne daš dol, ti da še drugo taco in potem imaš 50 kilskega psa na tebi (to ji je enkrat na meni celo uspelo).


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #6 : 30 September 2006, 23:17:22
Saj moja psica tudi vedno z veseljem daje tačko, ampak ni mišljeno to. Npr. če sem jaz na kavču,  pride psica, jo malo pocrkljam in takoj ko preneham, mi da taco na kolena oz. name. Jaz to prej razumem kot "daj še"! Ali ko pride obisk, pa se oseba ravno vsede na kavč, psica pozdravi, se zraven vsede in da taco (brez da bi ji kdo rekel naj jo da)!
Tega ji ne dovolim ne meni ne komu drugemu, ker ko da eno taco in če je ne daš dol, ti da še drugo taco in potem imaš 50 kilskega psa na tebi (to ji je enkrat na meni celo uspelo).
No, nekaj podobnega je pri nas z Astorjem. In si nisem na jasnem - ali je to dominiranje ali ne. Običajno položi nate taco, ko ga prenehaš božati. In vedno sem to razumela kot "daj še", potem pa izvem, da naj bi bilo to dominiranje.... Kaj je sedaj nimam pojma.  :-[


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #7 : 01 Oktober 2006, 08:41:33
Če pes daje taco na druge pse to pomeni, da si drugega psa hoče podrediti. Je pa že Sammy dobro napisala kako je treba ravnati že od samega začetka, ko dobimo mladička oz. kaj mu bo dovoljeno in kaj ne. Načeloma, naj bi mi hodili prvi čez vrata ven in tudi mi prvi jedli ipd, potem šele pes. Pri sprehodih naj bi pes hodil zraven, če hodi daleč pred nami, to tudi lahko pomeni, da si nas podreja in da je on šef oz. hoče postati šefe. Tega pa tudi jaz nisem vedela, da če ljudem tak tačko daje ne, da bi  psu rekli, da da tačko, da nas s tem hoče pes podrediti. No kot že rina napisala psi so si različni.
Aski sta kavč in postelja od samega začetka prepovedani in ne hodi tja nikoli ležat.

lp
 


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #8 : 01 Oktober 2006, 10:00:56
No, nekaj podobnega je pri nas z Astorjem. In si nisem na jasnem - ali je to dominiranje ali ne. Običajno položi nate taco, ko ga prenehaš božati. In vedno sem to razumela kot "daj še", potem pa izvem, da naj bi bilo to dominiranje.... Kaj je sedaj nimam pojma.  :-[

V bistvu v naravi poteka "božanje" tako, da alfa pes (torej 'šef') s smrčkom pregleda podrejenega psa, ki se pred njim uleže na tla. Če prenesemo to v odnos človek-pes, smo med božanjem mi tisti alfa in pes je tisti, ki je podrejen. In ko nehamo s tem in pes položi taco na nas, to verjetno ne pomeni "daj še", ampak "kljub temu, kar se je prej zgodilo, sem jaz šef" (oz. vsaj, da se nima za podrejenega). Včasih je Sammy mamo (, ki mu je očitno podrejena) takoj po tistem, ko ga je nehala božati, naskočil. ::) In to ziher ne pomeni, "daj še". Tisto dajanje tace pa je blažja oblika tega.
Midva s Sammyjem sva nekako na isti 'valovni dolžini' (zaradi mojih napak v preteklosti zaradi neizkušenosti; predvsem nedoslednosti), zato se te vloge pri nama skoz menjavajo. In ker sva na istem, temelji učenje (in druge aktivnosti) na sodelovanju ('jaz tebi, ti meni'), le tako je lahko uspešno.     

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #9 : 01 Oktober 2006, 10:16:46
V bistvu v naravi poteka "božanje" tako, da alfa pes (torej 'šef') s smrčkom pregleda podrejenega psa, ki se pred njim uleže na tla. Če prenesemo to v odnos človek-pes, smo med božanjem mi tisti alfa in pes je tisti, ki je podrejen.

Kaj pa v primeru, da cohas psa, in ko nehas, se pes stisne k tebi, ti da gobcek na nogo in te pogleda od spodaj gor? Jaz si to interpretiram lahko edino kot "daj me se".

Mogoce je to sicer zelo prefinjena oblika dominance, "daj me se, ker sem jaz sef in jaz recem, kdaj se cohanje neha" :D Ampak ce mu recem, ok zdaj pa dovolj, potem gre...
In cohanje mu definitivno pase, ker poka taka face zraven, da se mu lahko samo smejem ;D

+1

battito animale


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #10 : 01 Oktober 2006, 13:11:45
Lilit, si si že sama odgovorila. Jaz bi napisala nekaj podobnega, ampak verjetno z drugimi besedami (ki bi mi pač takrat padle na pamet, sedaj pa imam (tvoj) odgovor že pred očmi). ;)

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


newfka

  • Newfs! I love them!!!
  • *
    • Prispevkov: 827
    • Točke: 15
  • Newfing through life!
Odgovori #11 : 01 Oktober 2006, 13:54:27
Ko jaz Šada božam in nato nalašč preneham, me začne ponavadi drezati s smrčkom v roko, dokler spet ne začnem. Je pa zanimivo, da to samo takrat, ko ga božam po glavi. Njemu je tako čohanje še posebej pri srcu, ker se velikokrat prav nastavlja. To zgleda tako, da se usede poleg mene in to vedno na desno stran ("poleg" imava sicer rezerviran za levo), ker ga pač vedno čoham z desno roko, in nato najprej pogleda gor, če še vedno ni nič, me pa podreza pod roko, češ "A bo že kaj?!" Ko ga začnem gladiti po glavi, je pa zadovoljen. Jaz si to razlagam kot prosjačenje za pozornost.

Drugače pa takih izkušenj z dajanjem tace nimam, vsaj ne v takem podrejevalnem smislu. Le včasih med učenjem, ko klečim pred njim, se zgodi, da mi v primeru, da mu kaj ni posebej jasno, da taco na kolena. Ali pa kdaj med česanjem, ko ima že vsega dosti, mi začne dajat taco. Jaz si tega ne razlagam kot podrejanje, ker ne vidim razloga, zakaj bi me ravno v teh dveh situacijah podrejeval. V mojih dveh konkretnih primerih bi rekla, da gre za zmedenost, nesigurnost....ne vem, kakšen izraz bi lahko uporabila.
Poleg tega pa tudi drugi spremljevalni znaki ne kažejo na podrejanje, saj ima ušesa potisnjena nazaj, z repom sicer maha, ampak ni dvignjen, in v primeru česanja ima ponavadi odprt gobec (saj veste, tisti pasji nasmešek...).

Lp

Old age means realizing you will never own all the dogs you wanted to.
Joe Gores

http://newfka.deviantart.com


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #12 : 01 Oktober 2006, 14:54:08
Vse je odvisno od konteksta. tako kot ima lahko ista beseda v različnih stavkih različen pomen. Dajanja tace na drugega psa (ali lastnika) je lahko znak za šopirjenje in dominacijo, lahko je povabilo v igro ali znak naklonjenosti. Lizanje drugega psa okrog gobca ali oči (seveda tudi lizanje latsnika) je lahko znak podrejanja, lahko gre za preprosto izkazovanje pozornosti, za obred ki krepi medsebojno povezanost živali (in ljudi) v krdelu, pomiritveni signal, čiščenje zaspančkov....

Če je pes zadovoljen s svojim položajem v krdelu in ne nam ne poskuša lesti nad glavo ni nobenega vzroka, zakaj mu ne bi pustili dati tace na kolena ali celo na glavo če mu paše, pa glave v naročje, ali zakaj ga ne bi pobožali kadar si on to zaželi (dokler ne začne izsiljevati seveda) Tudi ni nobenega vzroka, zakaj ne bi smel ležati na kavču ali postelji, če nas sicer ne moti. pod pogojem, da se brez mrdanja umakne, ko hočemo sesti na "njegovo" mesto.

kadar pa opazimo, da pes postaja oblasten, takrat pa moramo  pravila (kdo gre prvi skozi vrata, kdo se komu umika, kdo prvi je...) brezkompromisno izvajati. Tudi v pasjem krdelu je takrat, ko je v stabilni fazi - torej takrat, ko ima vsak pes svoje mesto in se ne rine naprej - zelo sproščeno vzdušje, vsak recimo lahko v igri obrne vsakega okrog, tudi taglavni bo umil podejene okrog oči....Ko pa se to stabilno stanje poruši in se vrstni red spreminja, pa nadrejeni zelo strogo spoštujejo pravila kaj kdo sme in kaj ne, vsak spodrsljaj in predrznost se kaznuje.


mero

  • *
    • Prispevkov: 63
    • Točke: 1
Odgovori #13 : 01 Oktober 2006, 15:39:14
Povsem se strinjam z Lanabelo - vse je odvisno od konteksta. Moja psička spi z menoj v postelji. Spati gre pred menoj. Zaradi dlak imam čez dan čez posteljo pregrnjeno platneno odejo, ki jo pred spanjem odstranim. Torej se mi mora psička odmakniti, čeprav že nekaj časa spi. To naredi brez "pripomb" in se potem uleže ob meni, zadovoljno zagodrnja in zaspi. Skozi vrata gre vedno prva, ker mi tako odgovarja, tačko mi neštetoktat položi v naročje ali na ramo. A to ne jemljem kot dominanco, saj si samo želi dotika, "čohanja" ali pozornosti nasploh, ki jo tudi dobi. Če pa res ne utegnem, ji pa to povem in se mirno umakne. Torej je moji psički dovoljeno vse, kar bi nekdo prepovedal v strahu pred dominanco. A moja psička zagotovo ne dominira nad menoj. Tudi jaz ji ne dopovedujem, da sem šef! Gradim predvsem prijateljski, razumevajoč odnos. Dosedaj mi to uspeva.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #14 : 01 Oktober 2006, 18:47:41
Nekateri se naravnost panično bojijo, da jim bo pes dominiral. In so prepričani, da pes ves dan ne dela drugega, kot premišljuje, kako bi postal šef.  Pa ja de. Dokler je pes zadovoljen s svojim šefom, kar pomeni med drugim tudi to, da šef ni pretirano zoprn, psu še na misel ne pride, da bi prevzel njegovo mesto. Sama ponavadi pravila, ki veljajo za vzgojo podrejenih kužkov obrnem na glavo. Želim si dominantne in samozavestne pse. Ki lahko znotraj zelo široko postavljenih okvirov počnejo kar jih je volja. Zanimivo je, da se ne spomnim niti enega resnega poskusa nadvladovanja. Še prav lepo vodljive so, kljub veliki svobodi ki jo uživajo.


mero

  • *
    • Prispevkov: 63
    • Točke: 1
Odgovori #15 : 02 Oktober 2006, 21:36:47
Ja, tudi jaz opažam, da ji je v veliko veselje moje odobravanje njenih igrivih neumnosti in s tem še raje uboga in mi sledi, ko se učiva. Posebno rada je na treningu agilitija. Ne vem, kako bi do živahnih preskokov, in vsega ostalega pripravila hudo podrejenega kužka. Tako se pa prav dobro zabavava. Kot je napisala Lanabela, če šef ni zoprn, tudi kuža ne poskuša biti tak - sicer pa pregovor "kakšen gospodar, takšen pes" kar drži. torej kar prijazno do prijaznosti!



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #16 : 02 Oktober 2006, 21:55:42
S tem, da kar ni dovoljeno na začetku, naj nebi dovoljeno nikoli, se pa čisto nič ne strinjam.
Bolj je pes vodljiv, več ji je dovoljeno...
Zakaj pa nebi po recimo pol leta, od kar iamamo psa doma rekli, no zdaj pa ti dovolim na kavč. Ampak ko pa se bo treba umaknit, se bo treba.
Ali pa spanje na postelji. Me čisto nič ne moti, dokler me ne poskuša premaknit in se ona meni prilagaja. Če pa spiš čisto na robu, pes pa je raztegnjen čez celo posteljo... tega pa se že nebi šla  ::)

Kot je bilo napisano, vse je v kontekstu.

Moja prejšnja je dvigovala tačko v znak njene pohlevnosti ali kako bi temu lahko rekla. Tujih ljudi se je doooooolgo časa bala in, če jo je klicala kaka simpatična babica je prišla na dva metra se usedla in dvignila tačko. Ob tem pa še gledala v tla in se malo oblizovala. Bliže pa ni šla preveč rada.
Če so se ji pa zdeli bolj sumljivi je pa samo korg naredila in dalje...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #17 : 03 Oktober 2006, 08:33:46
Meni gre že na kozlanje ob neprestanem poudarjanju potrebe po zatiranjiu psov. Vsepovsod bereš članke in povabil an apredavanja o avtoriteti in anti dominantnih podvigih.
Kot, da je zdaj bistvo sobivanja človek pes ,da tega čim bolj u podn zabijemo.-nagnusno.
Obenem pa 90 % zatiranih cuckov še vedno čist nč ne uboga, ko je najboj potrebno.
Se pravi: očitno žal (ali pa na srečo ?) ne velja "zatiran pes je priden pes".

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #18 : 03 Oktober 2006, 09:06:44
Kako pa naj bi se pravzaprav kazala ta pasja dominanca? ???
(razen, da te naskakuje in ti da tacko)

battito animale


Target

  • *
    • Prispevkov: 270
    • Točke: 4
Odgovori #19 : 03 Oktober 2006, 09:45:18
Ja, obstaja tudi drobna knjizica z naslovom: DOMINANCE: FACT OR FICTION ?

Ampak ce eliminiramo dominanco, kaj bodo potem ljudje vzeli za vzrok, da bodo lahko se naprej nemoteno kaznovali svoje pse?? To je ja super vzrok!  ::)



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #20 : 03 Oktober 2006, 15:07:42
Ampak ce eliminiramo dominanco, kaj bodo potem ljudje vzeli za vzrok, da bodo lahko se naprej nemoteno kaznovali svoje pse?? To je ja super vzrok!  ::)

Nespametno kaznovanje in vztrajanje pri pravilih, ki jih postavimo, sta dva različna pojma. Zakaj bi pravila dovolili kršiti po občutku (danes sem dobre volje, torej lahko skočiš na posteljo)? S tem se ubogo pasje bitjece samo zmede ...  ::) Ok, da dam drug primer: "danes me tvoje lajanje ne moti, daj si duška".

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #21 : 03 Oktober 2006, 15:34:42
Citiraj
klicala kaka simpatična babica je prišla na dva metra se usedla in dvignila tačko. Ob tem pa še gledala v tla in se malo oblizovala. Bliže pa ni šla preveč rada.

To so povsem tipični pomiritveni signali (ki so, tako kot velika večina pomiritvenih signalov hkrati tudi znaki za stres). S približnim prevodom: sem samo majhen nenevaren kužek, nikomur nič nočem, nikar me ne ugrizni (udari...)

Citiraj
Kako pa naj bi se pravzaprav kazala ta pasja dominanca?

Odvisno od pasme (bolje od značaja) psa. Nekateri psi uporabljajo bolj mehke metode, celo pozitivno motivacijo najbolj prebrisani, za  vzgojo svojih lastnikov. Drugi uporabljajo grobo silo. Prvi lahko vse svoje življenje preživijo kot šefi, ne da bi to koga zares motilo. Če naredijo s podrejenimi ljudmi kakšen kompromis lahko njihovo gospodovanje ostane celo neopaženo.Tipičen primer so prav samojedi, ki znajo na izjemno zvit in skrajno prijazen način doseči, da njihovi "lastniki" delajo natančno to kar hočejo psi. Če je lastnik v kakšni točki povsem nepopustljiv, potem ponavadi pes popusti po sistemu pametnejši odneha. Kar seveda ne pomeni, da ob primernem trenutku ne bo spet poskusil.
 
Tisti, ki svoje lastnike za neposlušnost kaznujejo, jo ponavadi ne odnesejo tako dobro. Tipičen primer: pes se šopiri na kavču. Pride lastnik in se hoče vsesti na njegovo mesto. Podrejen pes se bo takoj in brez mrdanja umaknil. Prijazen pasji šef bo lastniku milostno odstopil ravno za eno rit prostora. Ali pa bo otrpnil kot kip in počakal, da se bo lastnik naveličal in se raje vsedel drugam.
Zoprn pasji šef bo na lastnika najprej grdo pogledal, potem zarenčal in če tudi  to ne bo naredilo dovolj velikega vtisa bo šavsnil.

Pa recimo da se lastnik odloči psa malo disciplinirati. In ga lepo prime in vrže s kavča. Podrejen pes bo pokazal vse pomiritvene signale kar jih premore, najbolj ubogi se bo celo polulal. Prijazen pasji šef bo zadevo mirno vzel na znanje, malo počakal, potem pa se lepo zahrbtno in čim bolj nemoteče zlezel nazaj, do lastnika bo tako kičasto prijazen, da se bo ta nehote skrčil na najmanjši možni prostor, da se bo pes lahko pošteno razkomotil. Zoprn pasji šef bo pa seveda najprej pokazal zobe, potem pa jih tudi uporabil če bo potrebno.

Ker si zoprni pasji šefi ponavadi lastijo tudi okolico hiše in na mimoidočih nebodijihtreba uporabljajo podobne vzgojne metode kot pri svojih lastnikih jim ponavadi kmalu odklenka. Kakšne bolj majhne se včasih še tolerira (najbolj tipični hudi majhni šefi so kokerčki). Pravzaprav je prav neverjetno kaj vse potrpijo nekateri lastniki. Veliki pa v najboljšem primeru gredo h pasjemu psihiatru (in jih potem doleti prevzgoja po tistih desetih ali koliko je že tistih pravil), v najslabšem pa so do smrti zaprti v pesjaku ali na ketni.


S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #22 : 03 Oktober 2006, 15:48:33
Pri svojem sem opazil, da nakazuje svojo dominanco nad drugimi psi tako da jim da tačko na hrbet, pri ljudeh je to malo težje saj dejansko ne vemo točno kdaj pes izkazuje dominanco oz. kdaj se hoče s tabo igrati. Pri sibu je tako, da daje tačko v višini pasu, če kaj prosi ali se želi igrati, če pa izkazuje dominanco nad človekem se pa postavi bočno pred njim in čaka, da ga kdo poboža, nato se obrne in da taco na nogo ter nekako zavija kot kaka pokvarjena sirena hehe :), treba ga je pa že od majhnega navajati kdo je šef saj je lahko strašansko moteče, če moraš ti ubogati psa na sprehodu ne pa on tebe  :) ;D

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


peapea

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 2
  • Didldadldudl Oskar je pa štrudl!
Odgovori #23 : 06 Oktober 2006, 12:33:08
Samo mala opomba. Mislim, da se ljudje naravno obsedeno preveč ukvarjamo z vprašanjem alfa ali po domače "kdo je zdaj tu gospodar". Meni gredo vse kocine pokonci, ko berem o tem, da je treba psa nekajkrat na dan na silo (če ne gre drugače) dajati ležati na hrbet, se vsedati na njegovo posteljo, niti slučajno dovoliti da bi šel pes prvi skozi vrata in podobno.

Namesto takšnih in drugačnih ukrepov je enostavo in veliko lažje, da se s psom čimveč ukvarjamo, ga šolamo, se z njim igramo in smo na splošno najbolj zanimiva oseba na tem planetu (z gledišča psa). Glavni pes, alfa, če hočete, v krdelu, ni postal alfa zaradi svoje nasilnosti in fizične premoči, temveč zaradi svojih sposobnosti vodenja in organizacije (če se izrazim v bolj popularnih frazah). Če se tega držimo in smo pri tem dosledni mislim, da je vprašanje dajanja tace na koleno popolnoma odveč. Če pa smo malce nemarni, pa se bo pasja dominanca izrazila v blažjih do težjih izpadov agresije. Takrat pa se je potrebno lotiti prablema s povsem druge strani...

In dogs we trust!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #24 : 06 Oktober 2006, 14:10:11
Pes ne postane šef zaradi lastne sposobnosti ampak zaradi lastnikove nesposobnosti. Če je (človeško) krdelo brez spodobnega vodje, mora to vlogo prevzeti pes. Je pa res, da v pasjem krdelu ponavadi ni šef tisti ki je najmočnejši ampak tisti, ki je najbolj sposoben in mu je tudi kaj do tega da je vodja (so psi, ki nočejo biti vodje tudi če bi bili lahko).

Če smo toliko zamočili, da nam je pes zrastel čez glavo se je zadeve treba lotiti na več nivojih. Eno je dosledno upoštevanje pravil - da si mora pes vsako stvar zaslužiti, pa kdo gre prvi skozi vrata, kdo prvi je, tudi vsedanje na pasjo posteljo ali lezenje v njegovo kotlo....skratka vedemo se kot šef. Drugo so vaje poslušnosti, najbolje v tečaju če še nimamo narejenih. Z njimi si lepo krepimo avtoriteto.Tretje pa je delo na pozornosti, trikci...skratka vse, kar krepi povezavo med psom in vodnikom.

Obračanje na hrbet je pa za psa ponižujoče in za bolj uboge tudi hudo zastrašujoče. Pri psih, ki ne kažejo znakov prevladovanja je obračanje na hrbet čisti nesmisel. Pri psih, ki so gospodovalni in agresivni pa je nevarno, saj vodja  podrejenemu nikoli ne dovoli takšnega poniževanja. Morebitni ugriz je povsem zaslužena kazen za lastnika.

Se pa obračanje na hrbet obnese pri nekaterih nesramnostih, ki si jih privošči pes na naš račun. Včasih zelo lepo deluje pri naskakovanju. Včasih je tudi prav primerna kazen za psa, ki se je stepel kljub naši prepovedi. Pod pogojem, da še imamo nekaj avtoritete.


*ana*

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: -10
  • moj,moj "cukr" španjel...
Odgovori #25 : 11 Oktober 2006, 13:59:58
Nam so pa v pasji šoli povedali, da:
-pes ne sme na kavč, fotelj, posteljo...( ???)
-MI moramo začeti VSAKO čehljanje, božanje, igranje, mi odločamo kdaj je čas za sprehod
-ko pes je, se je treba postaviti poleg njegove sklede in če zarenči, posodo vzamemo( :-X ???)

Lp, Ana & Bono :-* :-*

Podpis je besedilo ki se samodejno prikaže ob koncu vsakega sporočila...  al neki tazga^^


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #26 : 11 Oktober 2006, 14:25:14
To so pravila, ki se jih moramo držati, kadar imamo psa ki nam hoče lesti na glavo. Dobro si jih je zapomniti za vsak primer, če se pokaže potreba. Pri kokerčkih se to kar pogosto zgodi. Sicer pa se da vsa pravila skrčiti na dve: vsako stvar si je treba zaslužiti in z izsiljevanjem se nič ne doseže.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #27 : 11 Oktober 2006, 15:43:12
Nam so pa v pasji šoli povedali, da:
-pes ne sme na kavč, fotelj, posteljo...( ???)
-

težava je ,ker mnogi imajo psa ravno za to ,da sedi z njimi na kavču, v naročju in v postelji  :P

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Ribica_Tina

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 3
Odgovori #28 : 11 Oktober 2006, 20:37:08
tudi jaz sem dobila nasvet, da je potrebno psa ves čas ohranjati na dnu hierarhične lestvice. z njim se popolnoma strinjam v času odraščanja psa oziroma v času, ko se oblikuje njegov karakter (sploh, če je problematičen).
vendar pa se mi zdi, da je predvsem odvisno od psa samega. npr. moja teta ima mešanko, ki je stara 15 let, pa nikoli ni izvajala takšnih in podobnih "ukrepov" (prva skozi vrata, ne sme na posteljo, ne dobiva hrane pri mizi,...). tudi sama tega pri svojem prvem psu nisem prakticirala. bil je labradorček in skrajno scrkljano in miroljubno bitje.

pri zdajšnji psički (apbt-jki) se držim načela, da je nakaj privilegijev izključno mojih - so privilegiji alfe. Edini, ki bi izstopal je, da je hrana VEDNO moja in mi jo mora vedno odstopiti. enako je z njenim plenom (igračke). ostale zahteve ji postavljam, če opazim, da me preizkuša. pri otrocih pa mora popustiti pri vsem. vendar tudi pazim, da je po nepotrebnem ne maltretiram in otrokom ne dovolim, da bi jo kakorkoli nadlegovali (kot jih ne sme tudi sama).

kaj pa vem, jaz se ravnam bolj po občutku, kot po nekem strogem principu. je pa vse, seveda odvisno od lastnika in od karakterja psa samega. vprašanje, kaj bi bilo, če bi imela bolj problematičnega psa. Shanna je namreč tudi mala maza... ::)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #29 : 11 Oktober 2006, 22:06:10
To so povsem tipični pomiritveni signali (ki so, tako kot velika večina pomiritvenih signalov hkrati tudi znaki za stres). S približnim prevodom: sem samo majhen nenevaren kužek, nikomur nič nočem, nikar me ne ugrizni (udari...

Vem vem. Sem pa dala kot primer, ker takrat so pa vsi, ki so to vidli vzdihovali kako simpatičen kuža, glej, ki daje tačko in so še bolj rinli vanjo.
Ob tem dejanju, bi jo lahko tudi na koga naslonila (recimo, zaradi ravnotežja) pa nikakor to nebi predstavljalo neko nadvladanje iz njene strani.
Nič ni enostransko, vse je zelo kompleksno. Tudi psi "tvorijo stavke in povedi"...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P