Dobiček od legel ?!

čajanka · 85199

Kast

  • *
    • Prispevkov: 1.317
    • Točke: 9
Odgovori #240 : 09 Januar 2007, 14:18:20
Se strinjam Slavi, ce kdo ve, o cem pise, si to ti.

Pri meni je druga pomanjkljivost, pricakujem lahko nekje cca. najvec 3 mladice.
Uf, boga psica, manj mladičev pomeni večji mladiči in težja kotitev. No, držim pesti in da bi vse teklo gladko.
lp


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #241 : 09 Januar 2007, 14:26:56
Kast, ne pri pasmi, kjer je malo št. mladičev normalen pojav ;)



McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #242 : 09 Januar 2007, 14:38:44
Ne, to je pri nas cisto normalno, pri nas je kriza samo ce je eden vcasih lahko. KAj sem zelela povedat je pac, da precej stroskov pac ni odvisnih od stevila mladicev, in pri taksnih stroskih meni gor nabija.



popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #243 : 09 Januar 2007, 17:09:02
Lanabela: imas prav. Sem ga polomil. Predsem pri carskem rezu. Popotnico za mladice sem zanalasc spustil, ker bi nekateri zopet srali, da je to dobra volja vzreditelja in da si kupec lahko vse sam kupi ce mu prej poves. Najverjetneje je vse skupaj DOBRA volja vzreditelja. Vglavnem, pri poplavu vsem informacij, ki sem jih hotel napisat sem naredil tudi kaksno napako. Hvala za opozorilo! :) No, torej potrebno je pristeti se nekaj vec deset tisoc tolarjev. Kot sem napisal na koncu, lahko da ni vse tocno, se pa cene gibljejo tu nekje, in to je priblizno stanje. Ni pa za posplpsevat. Stroski lahko nenormalno varirajo glede na pasmo, prav tako pa od vzreditelja do vzreditelja. Napisal sem zgolj za predpostavko tistim, ki mislijo da leglo za sabo potegne le skok in skrb za mladice, drugo ni pomembno. Se pa nabere, a ne?

Lp



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #244 : 09 Januar 2007, 21:17:30
Saj si prav dobro napisal, dejstvo je, da lahko včasih zaslužiš  celo tisočaka ali dva, včasih jih lahko nekaj takih izgubiš, se pa zgodi, da poleg denarja izgubiš še psico in mladiče.
Pa računaj da labradorci še nekako imajo ceno in tudi prodati jih ponavadi ni tako zelo težko.

Res je pa tudi, da so mladiči nekaterih trenutno najbolj fancy pasem nesramno dragi. In to taki čisto običajni, ne neka svetska kvaliteta. Če se napičiš ravno v to in nobeno drugo pasmo, pa ti nekako ne znese, je ponavadi treba počakati samo dve, tri leta, da mine modna muha.


tinčica

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #245 : 09 Januar 2007, 21:44:40
 Kot ekonomistu mi je popolnoma jasno da je s plemenskim psom veliki strošek. Če hočeš vse naslove, medalje, pokale in podobno. Razumem tudi vzreditelje ki imajo eno psico in je vrhunskega porekla, pa imajo željo po vzreditvi kvalitetnega legla. Samo danes se vse bolj pojavlja moda iti na Češko ali Slovaško, pripeljati navadne pse samo z rodovnikom in jih preprodati naprej. Tu je definitivno dobiček in v nasprotno me ne more nihče prepričati. Če pa imaš vzrejo z lastnimi psi pa verjamam da je strošek velik in ti mladiči povrnejo strošek pa še ta ne v celoti. Samo me zanima koliko je takih vzrediteljev pri nas? Mislim da je pasji biznis donosen z preprodajo in ne rejo. Te sigurno imajo dobiček psarne ki imajo serijsko proizvodnjo rodovniških psov brez nekih priznanj in rastav. Samo tu se pa že lahko vprašamo o kvaliteti mladičev.



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #246 : 09 Januar 2007, 22:23:43
tinčica lahko ti naštejem tri odlične vzreditelje paseme ki mene zanimajo v sloveniji + si lahko dovolim omenit še enga. To bi bili tisti, ki imajo za moje pojme top of top vzrejo. Potem pa računaj še na nekatere kot je Kast - eno leglo ogromno stroškov in na začetnike, ki se prav tako potrudijo za leglo, lahko tudi nekatere ki za mladiče dobro poskrbijo pa njihovi psi niso nevem kaj.

In če sem prav prebrala razstave niso vštete v ceno legla.  ;)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Kast

  • *
    • Prispevkov: 1.317
    • Točke: 9
Odgovori #247 : 09 Januar 2007, 22:44:12
  Samo danes se vse bolj pojavlja moda iti na Češko ali Slovaško, pripeljati navadne pse samo z rodovnikom in jih preprodati naprej.
Ti niso vzreditelji, ampak so preprodajalci!


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #248 : 10 Januar 2007, 00:13:17
Dobicek je ko se stepar odpravi v tujino, kupi celo leglo mladicev za 200 evrov. Ce ima kancek vesti jih enkrat razglisti, rodovnika ne kupuje, in jih potem proda naprej kot cistokrvne brez rodovnika za 400 Evrov. Evo, tu pa je dobicek!

Res je da samcu raste cena z vsakim naslovom, ki ga prejme, prav tako tudi psici. Ampak, za moje pojme, razstavna vrednost nima nobene veze z vzrejno vrednostjo. Torej, lahko imas vrhunsko psico ali samca z nesteto naslovi, ki ne daje dobre mladice, in obratno! Seveda je pa veliko vecja moznost ce imas dobrega psa da bos dobil dobre pse. Z povprecni ponavadi tezko dobis nadpovprecne mladice.
Tako da cena samcem in psicam strmo raste vse do ene tocke, kjer se more ustavit. Poznam kr nekaj psov ki imajo visoko vzrejno vrednost (torej drago placas skok) in niso nobeni sampioni.
Prav tako je treba vzet v racun, da vzreditelj pri prvem leglu psice tezko postavi visoko ceno, ponavadi je pod povrprecjem, ker preprosto nemore vedet oz. tezko ve kajsne mladice bo dala psica. In poskusi enkrat, mogoce drugic, potem pa se vzrejna "kariera" psice konca.
Ni vse crno in belo. Je veliko sivega vmes. Ampak, ocitno je to tezko razumet, glede na to da je v vzreji denar  :-\

P.S Upam si trdit da je v sloveniji kr nekaj in pa se nekaj vec dobrih in odlicnih vzrediteljev in smo kinolosko dobro razvita drzava. Seveda kar se vzreje tice, medtem ko smo pri zakonodaji nekaj let za tistimi razvitejsimi.

Lp



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #249 : 10 Januar 2007, 12:34:33
Meni je žal, da je pri nas vse manj "navadnih" legel - to je tistih, kjer dobiš čisto solidne tipične pse po zunanjosti in karakterju, brez nekih ne vem kakšnih šampijonskih ambicij po neki povprečni, dosegljivi ceni. Včasih smo imeli iz domače vzreje sicer malo res vrhunskih psov, smo pa imeli izredno kvalitetne "navadne" pasemske pse, ki jih lastniki niso vodili na razstave, so jih pa zelo pridno vodili na telesno ocenjevanje in vzrejne preglede, ne glede na to, ali so imeli namen pariti ali ne. Da so vedeli kaj sploh imajo, in bili ponosni nanje, tudi če so mogoče dobili samo prav dobro oceno.
Zdaj imamo pa v glavnem legla, za katera vzreditelji trdijo da so šampijonska (nekateri so res, večina pa je daleč od tega) in jih prodajajo po temu primernih cenah. Navadnih skoraj ni, njihovo mesto so zasedli nerodovniški ali prešvercani psi sumljive kvalitete.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #250 : 10 Januar 2007, 12:47:54
ja ,Lanabella , to je kapitalizem kot pri ljudeh- ni več srednjega sloja- so samo reveži, brezdomci na eni  in bogataši na drugi strani.
obenem je to povezano z bolano mentaliteto (mislenost večine)- da imaš rodovniškeg psa ne zato, da bo to kar mora pasma bit ,ampak zato da ga vodiš na razstave-oz da ga tja vodijo profesionalni hendlarji je naslednja faza.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #251 : 11 Januar 2007, 12:57:38
Lanabela,
se mi je kar milo storilo, ko sem prebrala tvoj post.

Kje so tisti časi  :-\

P.S Upam si trdit da je v sloveniji kr nekaj in pa se nekaj vec dobrih in odlicnih vzrediteljev in smo kinolosko dobro razvita drzava. Seveda kar se vzreje tice, medtem ko smo pri zakonodaji nekaj let za tistimi razvitejsimi.

popo, žal se ne strinjam s teboj. Kinologija v Sloveniji je čisto povprečno razvita ali celo malček pod povprečjem za moj ukus.

Že samo dejstvo, da se razstavljalci že nekaj let zapored pritožujemo, da je na določenih razstavah velika gneča in je vsako leto isto trpinčeje živali in ljudi, spremeni pa se nič, dovolj velik podatek, da je v igri samo denar.

Poglejmo npr: imaš leglo - nihče ne pokasira davka od prodaje mladičkov ( pa bi ga KZS ali država lajko komot ) - tako imajo v Belgiji

Imaš samca za paritev godnega - nihče ne pokasira davka od skočnine

Rad bi vzrejal - nikjer nimamo komisij za kontrolo karakternosti pasme ali kontrolo, da se nebi vzrejalo agresivne pse - tako je na Nizozemskem ( bi nas pa radi prislili, da bi delali bbha izpite )

Pri vzreji vsaka stvar stane - vzrejni pregled, slikanje, testi, pregled in popis legla, tetoviranje, en navaden list papirja, ki se mu reče rodovnik pa je tako drag, kot, da je pisan z zlatimi črkami-

Denar se pobira in trži na napačnih mestih.

Še nikjer in nikoli nisem na nobeni razstavi zasledila, da bi deliti informativno gradivo proti šteparjem preprodajalcem in nevestnim rejcem.

Kinološke revije se niso spremenile vsaj zadnjih 20 let. Kadarkoli odprem kinologa ali mojga psa je delano že dolga leta po istem kopitu v stilu, češ, saj za bralce je vse dobro - stari gredo, novi pridejo.

Poglejmo malo nagrade na razstavah, klubi jih komaj nažicajo, sponzorjev kvalitetne hrane ni in več ali manj so vedno isti ponudniki.

Za moje pojme je slovenska kinologija še daleč pod evropskim povprečjem. In dokler bo vsaka stvar v vzreji tako draga, tako dolgo bomo imeli čistokrvne pse brez rodovnikov in njihove zaslužkarje.

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #252 : 11 Januar 2007, 18:17:05
In dokler bo vsaka stvar v vzreji tako draga, tako dolgo bomo imeli čistokrvne pse brez rodovnikov in njihove zaslužkarje.

Meni se pa zdi, da bomo imeli šteparje dokler bo povpraševanje... če ne bi nihče kupoval tam psov, potem bi slej ko prej nehali prodajati in preprodajati, ker se jim ne bi splačalo.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


tinčica

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #253 : 11 Januar 2007, 19:43:00
 V zadnjih parih vaših odgovorih sem dobila celo sliko mojega strahu. Ne rečem da je za določene pasme kar nekaj dobrih vzrediteljev, samo so to povečini delovni psi, lovski psi in večje pasme. Medtem ko pa male pasme so preveč rizične in jih raje uvažajo kot da bi se z njimi ukvarjali. In Ravno tega me je strah ko rodovnik ni težko kupiti, saj šteplarji imajo leglo, potem pa duplikate rodovnikov ali pa prodajajo pse ceneje brez rodovnika, ki so pripeljani iz tujine, da jim ostanejo za nerodovniške rodovniki če že hoče kdo rodovniškega. To je pri nas največji problem in zdaj naj bom pametna in nasedem podobno kot tisto dekle iz oddaje preverjeno. Res da je kupila psa pri M. v Škofji Vasi, vendar je takih prodajalcev kar nekaj. Največ na področju malih družnih psov.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #254 : 11 Januar 2007, 20:02:02
Normalno, da te skrbi, ni pa treba panicarit. V sosednji temi smo ti priblizno napisali, kaksen je dober vzreditelj, boljso sliko si bos naredila sama pri pogovorih z drugimi lastniki taksnih pasem, ki so tebi vsec. Ni vsak vzreditelj dober, ni jih pa tudi tako malo...

battito animale


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #255 : 11 Januar 2007, 20:20:32
Misa: Se s strinjam z napisanim! Ampak vbistvu nisem o tem govoril. Mogoce sem se narobe izrazil. To se je navezovalo na kvaliteto vzrediteljev v Sloveniji. In sem preprican da tukaj situacija ni tako slaba. Vsaj ne tako slaba kot nekateri jamrajo, da imamo 2,3 vzreditelje svetovnega kova, drugi so vsi steparji. Jaz mislim da jih je kr nekaj, ki morda res niso v evropskem in svetovnem vrhu, so pa kljub temu dobri vzreditelji, ki deljao v dobro svoje pasme.

Razstave so tako ali tako poglavje zase. Kdaj se bo tam kaj premaknilo je vprasanje. Vse se ustavi pri stroskih povezanih z izvajanjem.

Vzreja: jah, nevem. Dejstvo je da je potrebno se veliko postorit. Bistvenega pomena se mi zdi, da je potrebno dolociti "vzornik", ki bi mu sledili. Se zmeraj veliko ljudji primerja Slovenijo z drzavami Balkana. In potem veselo trdi, da pri nas je pa vredu. Tako kot na vseh podrocjih, se bo potrebno tudi tukaj drzat nacela: Evropa prinasa evropsko kvaliteto!

Kinoloske revije vbistvu res stagnirajo. Mojpes ne berem, Kinolog mi je postal totalno nezanimiv. Ga prelistam in ce najdem kasen zanimiv clanek ga kupim.

Po mojem nerodovnisko vzrejo tezko preprecis brez konkretnega zakona, ki bo nerodovniski razplod strogo kaznoval. Drzava nima nic od njih. Sej od vzrediteljev pasemskih psov tudi ne. Ampak, ce se z velikimi crkami zapise zakon, ki bo steparjem prepovedal vzrejo nerodovniskih, naj obdavcijo rodovnisko. Se strinjam! Zakaj? Veliko ljudi gre k steparjem zaradi ugodnejse cene. Vzreditelji preprosto na ta racun zgubljajo kupce, ker preprosto ne morejo konkurirat cenam, ki jih dolocajo steparji. S prepovedjo nerodovniske vzreje bodo ljudje primorani psa kupiti pri vzreditelju. No pa bodo zopet nekateri skocili, zopet denar k njim, ko pa ze tako ali tako sluzijo mastne denarce. Se bo pa stanje scasoma umirlio in bo vzreja malo bolj nadzorovana. V zavetiscih nebo 2 leti starih psov, ki niso cipirani. Drava sita, pes cel! Ampak dokler se nebo kaj premaknilo lahko samo se dodam: jah, sanja svinja o kuruzi.

Lanabela: Lepo povedano. Jaz tudi pogresam to. So se pa ze tudi ljudje navadili taksnega razmisljanja in hocejo sampionskega mladicka od sampionskega oceta in sampionske mame, za kaj se bo pa mladic uporabljal je sekundarnega pomena.

Lp, Marko



Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #256 : 11 Januar 2007, 20:21:36
Tinčica: Imaš pa krasno priložnost spoznavanja pasem in vzrediteljev ta vilkend na razstavi v Ljubljani  ;). Malo pojdi pogledat (če seveda imaš možnost) in povprašaj kdo je vzreditelj katerega psa, veliko možnosit je, da pravega vzreditelja srečaš prav tam.
lp
T.

8)