BBH izpiti - razmišljanja

skar · 284829

*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #210 : 11 Marec 2008, 18:48:38
Hojla!

Jaz pa imam eno vprašanje ;)
Juti greva z mojo psičko (skoraj 1 leto ;)) prvič na bbh tečaj. Me pa zanima naslednje. Glede na to da je obvezna zatezna ovratnica (ki pa jo zapenjaš kot nezatezno kot so nam razložili), je obvezna kovinska al je lahko tudi platnena, usnjena?

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #211 : 11 Marec 2008, 19:04:54
*sara* kovinska mora biti.


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #212 : 11 Marec 2008, 19:06:58
Sara na izpitu je obvezna kovinska (jaz imam tako s tavelikimi cleni, ki manj puli dlako), tako da je bolje, da ji ze zdaj tako nabavis, da se jo navadi..  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #213 : 11 Marec 2008, 19:10:36
Sara na izpitu je obvezna kovinska (jaz imam tako s tavelikimi cleni, ki manj puli dlako), tako da je bolje, da ji ze zdaj tako nabavis, da se jo navadi..  ;)

Zanima me, kje je to točno definirano?



ajki

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
  • WINDOR DARK DEVIL
Odgovori #214 : 11 Marec 2008, 19:16:41
Vse to okoli ovratnic je definirano v pravilniku.za nižje izpite.

Biti pesjanar je lepo a imeti MALINOJA je pa zakon


doro

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 0
Odgovori #215 : 11 Marec 2008, 19:18:30
Pri nas smo sicer navajali kužke na to ovratnico, ampak kasneje na izpiti ni sodnik nič rekel tistim, ki so imeli navadno platneno.
Jaz sem si svojo skrajšala in jo zapenjam z karabinom, da ni tako moteče. Je pa dobro, kot pri vsem ostalem, da jo navadiš na nek ritual (tukaj je to kovinska ovratnica in npr. druga, tanjša in krajša vrvica), da bo potem vedela kaj greste delat. Tako da lahko jaz z mojo delam poslušnost tudi med ovirami, brez da bi mi skakala čez.



mayča

  • *
    • Prispevkov: 526
    • Točke: 0
  • Brigitka in Nelči-Belči
Odgovori #216 : 11 Marec 2008, 19:20:43
Živio!
Mene pa zanima, koliko je velika skupina ljudi, mimo katere moraš iti s psom na izpitu?


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #217 : 11 Marec 2008, 19:28:14
Zanima me, kje je to točno definirano?

Kot je ze ajki povedal, v pravilniku, in pa sodnik ne pusti opravljati izpita z navadno ovratnico (junija na izpitih je bila ravno taka situacija).

Živio!
Mene pa zanima, koliko je velika skupina ljudi, mimo katere moraš iti s psom na izpitu?

Lani sem sodelovala v skupini na izpitu, bili smo pa stirje. Ne vem pa ce je to minimum (mozno da je)..

Lp..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


mayča

  • *
    • Prispevkov: 526
    • Točke: 0
  • Brigitka in Nelči-Belči
Odgovori #218 : 11 Marec 2008, 19:29:57
Hvala!  :)


*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #219 : 11 Marec 2008, 20:13:32
Hvala! :)
Kaj je v pravilniku tudi zapisano čemu taka ovratnica (kovinska) , zakaj ne navadna  oz. v čem je njena prednost/posebnost? (ker se tudi meni zdi malo manj prijazna kot one z blaga  ::) )

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #220 : 11 Marec 2008, 20:20:22
Kaj je v pravilniku tudi zapisano čemu taka ovratnica (kovinska) , zakaj ne navadna  oz. v čem je njena prednost/posebnost? (ker se tudi meni zdi malo manj prijazna kot one z blaga  ::) )

Ne vem kako je v pravilniku (ga nikakor ne najdem na strani od KZSja) ampak nam so v soli razlozili tako: na navadne siroke ovratnice iz blaga se lahko pritrdijo kaksna "dodatna vzgojna sredstva", kaksne elektronske naprave, bodice, karkoli, in s tem je seveda pes bolj poslusen. In ravno zato je to pravilo, da naj bo zatezna kovinska (mislim da okrogla usnjena zatezna tudi velja), da lahko sodnik na hitro vidi, ce je vse po predpisih, brez dodatnih pripomockov..  ::)

Lp..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #221 : 11 Marec 2008, 20:22:56
Ne vem kako je v pravilniku (ga nikakor ne najdem na strani od KZSja) ampak nam so v soli razlozili tako: na navadne siroke ovratnice iz blaga se lahko pritrdijo kaksna "dodatna vzgojna sredstva", kaksne elektronske naprave, bodice, karkoli, in s tem je seveda pes bolj poslusen. In ravno zato je to pravilo, da naj bo zatezna kovinska (mislim da okrogla usnjena zatezna tudi velja), da lahko sodnik na hitro vidi, ce je vse po predpisih, brez dodatnih pripomockov..  ::)
Točno zaradi tega so obvezne zatezne.


SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #222 : 11 Marec 2008, 20:31:05
Točno zaradi tega so obvezne zatezne.

Nekako mi tole ne gre skupaj.
Kakšna vzgojna sredstva bi pa naj jaz pritrdil na 5 cm široko ovratnico za Whippeta? Na psa, ki je izjemno občutljiv na kakršno koli prisilo; kar resnici na ljubo tudi zatezna ovratnica je.
Seveda pa mi tudi na pamet ne pade, da bi na svojega psa dal zatezno ovratnico...
In če me zaradi tega diskalificira, potem pa naj....

P.s.: Vsi govorite o nekakšnem pravilniku, definiral pa ga še nihče ni. Prosim za link, kjer je to nedvoumno zapisano. Hvala!



polonči

  • *
    • Prispevkov: 2.461
    • Točke: 0
  • *-moja banda-*
Odgovori #223 : 11 Marec 2008, 20:32:20
Čak mi sicer mamo zatezno, sam nikoli na zateg...a je na izpitu treba met na zateg?

:)


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #224 : 11 Marec 2008, 20:33:51
Čak mi sicer mamo zatezno, sam nikoli na zateg...a je na izpitu treba met na zateg?
Na izpitu ne sme biti na zateg.


polonči

  • *
    • Prispevkov: 2.461
    • Točke: 0
  • *-moja banda-*
Odgovori #225 : 11 Marec 2008, 20:35:52
Huh še dobr!! Ker pomoje moj sploh ne bi delal...da ga sam mal pocukneš smo že končani ::)

:)


MUNDUS

  • *
    • Prispevkov: 2.081
    • Točke: 0
  • Mond & Isis
Odgovori #226 : 11 Marec 2008, 20:36:25
Špela ne, na izpitu ovratnica ne sme biti na zateg, mi smo jo imeli na zateg samo na tečaju, na izpitu pa smo morali imeti zapeto tako skozi obe veliki rinki, da je bila ovratnica ohlapna in se ni zatezala.

Sem videla da je že Aska odgovorila, pa vseeno še jaz povem :)

Lp


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #227 : 11 Marec 2008, 20:41:47
SG: za pravilnik za izpit lahko pogledaš na uradni strani KZS, kjer to piše. Če za enega velja to, velja za vse in ni nobenih izjem! Ne vem zakaj tako komplicirate. Tako pač je in konec! Če pa vam ni všeč se pritožite na kzs. Če so vsi psi delali s kovinsko ovratnico in so vsi preživeli, bo tudi Wippet. Pes na izpitu tako ne sme vleči in če ti bo delal tako kot je treba ni važno kakšno ovratnico imač na psu. Je fora v tem da so včasih delali vse na silo (nekateri še vedno) in so potem v usnjene ovratnice vdelali bodice, elektriko in tako dalje. Pri kovinski ovratnici pa se takoj vidi da ni nič na njej. Bi bilo pa zamudno, da bi na izpitih in tekmah sodnik vsakemu psu pregledoval ovratnice. Ne vem zakaj tako komplicirate pri tem!

Citiram:
Citiraj
Vodnik mora imeti ves čas preizkusa pri sebi povodec. Pes mora imeti neprestano na sebi kovinsko ovratnico, ki ni naravnana na zateg. Dodatne ovratnice, kakor tudi usnjene ovratnice, ovratnice proti mrčesu itd. niso dovoljene. Prepovedana je uporaba električnih ovratnic in bodečih ovratnic.

Pa še link, da boste vi srečni: http://www.kinoloska-zveza.si/sl/komisije/komisija-za-solanje/gradivo/

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #228 : 11 Marec 2008, 20:49:04
Nekako mi tole ne gre skupaj.
Kakšna vzgojna sredstva bi pa naj jaz pritrdil na 5 cm široko ovratnico za Whippeta? Na psa, ki je izjemno občutljiv na kakršno koli prisilo; kar resnici na ljubo tudi zatezna ovratnica je.
Seveda pa mi tudi na pamet ne pade, da bi na svojega psa dal zatezno ovratnico...
In če me zaradi tega diskalificira, potem pa naj....

P.s.: Vsi govorite o nekakšnem pravilniku, definiral pa ga še nihče ni. Prosim za link, kjer je to nedvoumno zapisano. Hvala!
Sprejmi tako pač je :-\ Žal brez zatezne ne more na izpit (kot že prej napisala, da tam ne sme biti na zateg). Kot Ovcki so tudi nam v pasji šoli podno povedali, ker preveč ljudi je goljufalo in tako pač so te zetezne obvezne. V nekaterih šolah v tečajih OŠ se jih navaja nanje šele bolj proti konca tečaja in prej imajo navadno lahko (1 mesec pred izpitom vsaj). Tako je bilo pri nas (ok sem menjala inštruktoja za inštruktorico - o razlogu sem že pisala na tem forumu).

lp


*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #229 : 11 Marec 2008, 20:55:20
A tudi na izpitu je torej to popolnoma normalna ovratnica (če je zapeta skozi rinki)..samo pač kovinska. Ok, to bova pa lakho prežvele  :) kr z zategovanjem se res mal bojim za naš kožušček

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #230 : 11 Marec 2008, 20:55:53
SG: za pravilnik za izpit lahko pogledaš na uradni strani KZS, kjer to piše. Če za enega velja to, velja za vse in ni nobenih izjem! Ne vem zakaj tako komplicirate. Tako pač je in konec! Če pa vam ni všeč se pritožite na kzs. Če so vsi psi delali s kovinsko ovratnico in so vsi preživeli, bo tudi Wippet. Pes na izpitu tako ne sme vleči in če ti bo delal tako kot je treba ni važno kakšno ovratnico imač na psu. Je fora v tem da so včasih delali vse na silo (nekateri še vedno) in so potem v usnjene ovratnice vdelali bodice, elektriko in tako dalje. Pri kovinski ovratnici pa se takoj vidi da ni nič na njej. Bi bilo pa zamudno, da bi na izpitih in tekmah sodnik vsakemu psu pregledoval ovratnice. Ne vem zakaj tako komplicirate pri tem!

Citiram:
Pa še link, da boste vi srečni: http://www.kinoloska-zveza.si/sl/komisije/komisija-za-solanje/gradivo/


Rapgirl,

Najprej se nihče ne razburja in zato tudi ni potrebe, da se ti razburjaš. Debatiramo.
1.Če je že problem glede širokih ovratnic, bi si jo lahko tudi sodnik pred samim izpitom ogledal, da ni vdelanih kakšnih nedovoljenih "pripomočkov".
2. Pes, ki je pripravljen na BBH, bi po mojem naj ne vlekel oz. lepo hodil ob vodnikovi nogi.
3. Whippeti NE vlečejo, temveč lepo hodijo ob nogi.

A dejstvo je, da so takšna pravila. In pravila so zato, da se spoštujejo. Je tako?

P.s.: Hvala za link. :)



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #231 : 11 Marec 2008, 20:58:22
V čem je potem težava SG?  :D



SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #232 : 11 Marec 2008, 21:04:32
V čem je potem težava SG?  :D

Je ni, vendar pa želim vsekakor točno preveriti kako in kaj. Stvarem, ki niso jasno argumentirane ne verjamem.
In dokler ni rapgirl objavila linka, pač nisem verjel...

Vsak dan se naučimo kaj novega... :)



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #233 : 11 Marec 2008, 21:06:55
V čem je potem težava SG?  :D
V zatezni ;)

SG AM-ji so tud izredno občutljivi na to, a izpit sva vseeno opravili in to ob hudi vročini ;)

lp


*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #234 : 11 Marec 2008, 21:10:05
No ja..moj namen ni bil sprožiti tolko debate  :-[ ma ok..se učimo :). Sicer pa dvomim da kakšnemu psu paše cukanje, in verjamem, da je , sploh kratkodlakim lepše s kakšno mehko ovratnico kot s to kovinsko, ampak en dan oz. tisto urco (al kolkor je izpit) bomo že prežveli ne :).

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #235 : 11 Marec 2008, 21:11:26
SG: napisala sem, da psi na izpitu ne vlečejo, tako da ni problemov za kovinske ovratnice, ker se brez vlečenja tako ne morejo poškodovati. Če ti je škoda dati denar za ovratnico, ki jo bo pes imel samo enkrat se zmeni z nekom, da ti jo bo posodil. Je pa dobro, da so psi na kovinske navajeni, ker je le malo drugačen občutek.
In pa še enkrat: si predstavljaš koliko časa bi porabil sodnik, da bi vsakemu psu pregledal ovratnico?! Ti lahko jaz povem, ko tudi obiskujem tekme poslušnosti, da bi lahko trajale do pozne večerne ure. Ni smiselno.
Ja pravila so zao da se spoštujejo. In pravila so sigurno nastala iz nekega razloga in predhosnjih izkušenj in dogdkov, zato so ponavadi smiselna in utemeljena.
Sicer pa bi lahko sam/a na KZS preveril/a, če nam ne vrjameš. Za druge ne vem, vendar jaz pišem iz svojih izkušenj in iz preverjenih dejstev, saj imam kar nekaj izkušenj v poslušnosti, tudi v tekmovanjih, ne samo izpitih. In nikoli ne pišem tisto kar ni res!
Tudi Ajka ni bila navajena na kovinsko ovratnico in sem jo ji dala gor na nekaj treningih pred izpitom, vendar je nisem zategovala in rukala, ter sukala, ampak sem delala isto kot prej - na pozitivni motivaciji. Ker Ajka se že ob visokem tonu glasu zablokira in ne dela popolnoma nič, saj je zelo občutljiva in nežna psička.
P.S.: Včasih je takšna debata potrebna, da se kaj razjasni in tako dalje.

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


ajki

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
  • WINDOR DARK DEVIL
Odgovori #236 : 11 Marec 2008, 21:15:49
nevem v čem tolk govora o kovinskih vratnicah. Za kovinske si nismo zmislili Slovenci ampak prijatelji iz FCI. In takšni pravilniki veljajo po skoraj vseh državah.

Biti pesjanar je lepo a imeti MALINOJA je pa zakon


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #237 : 11 Marec 2008, 21:17:17
nevem v čem tolk govora o kovinskih vratnicah. Za kovinske si nismo zmislili Slovenci ampak prijatelji iz FCI. In takšni pravilniki veljajo po skoraj vseh državah.

Treba je pač razločiti in pojasniti par stvari. Kdaj pa je bil pogovor o čemerkoli škodljiv?  ;)

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Panda

  • *
    • Prispevkov: 122
    • Točke: 0
Odgovori #238 : 11 Marec 2008, 21:51:03
Izpit traja 15 minut oz. recimo pol ure, če štejemo še odlaganje. Mislim, da v tem času nobenemu nebo kožuh odpadel od zatezne ovratinice. Pa tud če jo ma dvakrat na teden 15 min gor, da se navadi nanjo, če se že mora navajat nanjo ne. Jaz tud ne štekam v čem je problem. Ni niti tako težka, niti tako neudobna, da je nebi pes vsaketoliko preživel. Tudi, če bi jo moral imeti na izpitu na zateg, ne smeš zategovat in je vseeno. Je samo drugačna ovratnica pač. Edini problem je, da ti jo kzs predpiše, zdej mam pa predlog. pritožujmo se, ker jo moramo sami kupit in je ne všteje kzs v ceno izpita :). Ovratnica je res najmanjši problem, glejte, da boste meli vrečke za kakce v žepu na izpitu, da ne bo zaradi tega kdo padel :)


doro

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 0
Odgovori #239 : 11 Marec 2008, 22:30:29
Ta kovinska ovratnica je mene stale celih 0,80€  ::)
Sicer pa, če greš delat BBH izpit, ga greš, ker si pripravljen, kar pomeni, da je pes pozoren nate in ne vleče kar nekaj v tri dni  ::)...