Čivava [Chihuahua]

ursa · 992844

Geri

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 10
  • Tiffany in Geri
Odgovori #180 : 09 Junij 2006, 20:43:45
Ojla!

Kot nekateri veste sem se jaz pred cca. 3 leti začela zanimati za čivavice. Odločala sem se med čivavico in papillonom. V tem času sem se o pasmi ogromno pozanimala, govorila z več (tujimi in našimi) vzreditelji, naletela na pluse in minuse...

Nekateri veste, drugi ne... do leta 2004 je bil v veljavi drugi standard kot je sedaj. Žal nimam nikjer shranjeje prejšnje verzije, če pa kdo želi lahko na FCIju dobi če pošlje mail s prošnjo. Prejšnji standard je narekoval naj bodo čivavice srednje velike... pisalo je da so zaželjene čivave, ki tehtajo med 1,5 kilogramom in 3 kg. Pisalo je tudi, da obstajajo čivave že od 0,5 kg, ampak da se takih ne preferira. Med drugimi je bila takrat v veljavi tudi drugačna oblika glave. Smrček je moral biti isto dolg kot je visoko čelo. Med čelom in smrčkom pa je moral biti pravi kot.

Novi standard narekuje krajše smrčke, manjše čivave itd. Pač trendi se spreminjajo. Po pogovoru z več vzreditelji (Nemčija, Avstrija, Slovaška, Italija...) sem prišla do pomembnih informacij. Kot vsi veste imajo v Italiji zelo znane psarne čivavic. Veliko ljubiteljev te pasme sanja da bo nekoč imelo čivavico od tam (linke je Sassy prilepila). Jaz sem s temi gospodi govorila po telefonu ko sem se zanimala za čivavico. Med pogovorom mi je povedal, da se preferira manjše čivavice ampak ne premajhne, ker to prinaša s sabo kup težav- zdravstvenih in drugih. Med drugim premajhne psice sploh ne morejo naravno kotiti (ker imajo mladički prevelike glavice). Veliko premajhnih psic pa med porodom celo pogine.. da ne govorimo o mladičkih... Tudi na razstavah premajhne čivavice niso zaželjene in ne pobirajo titul. S premajhnostjo se pojavljajo težave s srčki, dihanjem, hrbtenico, pogačico itd.. Pogačica je sivcer problem vseh čivav, yorkijev... ampak manjši kot je pes manj prostora ima v kosteh za kanalček po katerem "teče" pogačica.

Papillone, ki ne dosegajo 2 kg psic se praviloma ne pari, ker take psice ne morejo naravno kotiti in je za njih izredno nevarno. Redki vzreditelji so poskusili in s tem izgubili veliko psic.  :'(Tudi pri papillonih je bila nekaj časa tendenca k vse manjšim psom, kar pa je prineslo kup zdravstvenih težav. Seveda je bila potem nekaj časa tendenca k velikim psom, se pa stanje na koncu ponavadi normalizira in preide v zlato sredino. To se dogaja tudi pri čivavah.

Večina vzrediteljev ima cilj vzrejati čivave med 2 in 2,5 kg- te so razstavno tudi uspešne. Skoraj nihče ne vzreja s čivavami ki ne dosegajo 1,5 kg.. še raje pa vzrejajo s psicami ki so nad 2 kg. Pri psicah dosegajo tudi po 3kg, ke je z njimi lažje vzrejati. Meni osebno velike čivave- nad 3kg niso všeč- pa tudi po standardu niso, premajhne pa tudi ne, ker se izgubijo prava razmerja in pridobijo cel kup težav. Moja idealna čivave je med 2 in 2,5 kg ;)

V glavnem.. zadnje čase je zelo modno imeti "tea cup" čivavico- torej mini čivavico, ki jo stlačimo v čajno skodelico- od tod tudi naziv :). Trend se je začel v Ameriki in seveda prišel tudi v Evropo. V Ameriki lahko take čivavice kupiš kar preko spleta, kar kaže na resnost teh vzrediteljev >:(!! Moda in želje so eno.. in jih podpiram vse dokler ne grejo v škodo psov. Da bi pa kupila čivavo in želela, da je čim manjša s tem pa dobila kup težav pa..  NE HVALA!

PREDEN KUPUJETE ČIVAVO SE POZANIMAJTE O PASMI! NAJ VAM MODNI TRENDI NE NAREKUJEJO NAKUPA! Pozorni bodite pri izbiri vzreditelja. Čivava brez rodovnika- tudi od preprodajalca, ki ima rodovnik- ni nujno čivava! Ja cena je v Sloveniji in tujini običajno 1000 EUR, kar ni malo, ampak glede na to koliko čivavica poje pa tudi veliko ne :D ;D :P

Skratka.. pazite kam vas vaše želje pripeljejo!

Želim vam, da najdete čivavico, ki bo taka kot si želite, vas bo osrečevala in bo ZDRAVA!

PS: Meni sta recimo Sassy, kot kratkodlaka in Billy, kot dolgodlaka, čivavici kakršni bi izbrala...  8)

+1



jenny3

  • *
    • Prispevkov: 1.796
    • Točke: 3
Odgovori #181 : 09 Junij 2006, 22:30:36
Ja... jaz se tudi zaenkrat (še vedno) odločam med čivavo in papillonom :-\... Oba sta mi zunanje in karakterno zelo všeč,čeprav se zelo razlikujeta(no ja...), ta čas pa pridno šparam ;D ;D


Sassy

  • *
    • Prispevkov: 69
    • Točke: 0
  • Sassy love forever!!
Odgovori #182 : 11 Junij 2006, 11:14:46
Danes imamo tako veselje.. nasim civavicam gre odlicno..

Cupi (Microschihuas Moonrising miracle - Nachotova sestrica) je ravnokar dobila BEST PUPPY FEMALE in PUPPY BEST OF BREED

Vuk  (On the Rocks Di Sasn Giminano) je 1. v svojem razredu, cakamo dalje..

Lp,

Ursa


Lobsang

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
  • Moji mali tibetančki
Odgovori #183 : 11 Junij 2006, 13:08:37
VAU čestitke Microschihuas!


jankecek

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #184 : 11 Junij 2006, 13:43:47
kaj mi lahko poveš v katerem mestu so te psarne v italiji za čivave pa če mi lahko daš njihovo internetno stran ?

lp,jan



Geri

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 10
  • Tiffany in Geri
Odgovori #185 : 11 Junij 2006, 20:08:09
Urša čestitke!! Ful sem vesela za te rezultate! ;D
jankecek, mislim da je Urša nekaj postov nazaj prilimala linke do obeh psarn.. pobrskaj malo ;) Je pa res da navaden "smrtnik" lahko le sanja da bo od njih dobil čivavico :-[ :P. Glede čivave se obrni na Sassy, te bo usmerila naprej, v Italijo, Slovenijo itd. :)



Sassy

  • *
    • Prispevkov: 69
    • Točke: 0
  • Sassy love forever!!
Odgovori #186 : 11 Junij 2006, 22:49:21
Urša čestitke!! Ful sem vesela za te rezultate! ;D
jankecek, mislim da je Urša nekaj postov nazaj prilimala linke do obeh psarn.. pobrskaj malo ;) Je pa res da navaden "smrtnik" lahko le sanja da bo od njih dobil čivavico :-[ :P. Glede čivave se obrni na Sassy, te bo usmerila naprej, v Italijo, Slovenijo itd. :)

Ja jaz tudi, sem sla kar na pivo  :P...
Ja na prejsnji strani sem objavila linke.. Drugace pa.. ko pises Dusanu pises hkrati tudi meni..

Lp,

Ursa


Lobsang

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
  • Moji mali tibetančki
Odgovori #187 : 11 Junij 2006, 22:54:40
Sasy kdaj pa pelješ nas na pivo ki smo držali pesti, tačke, fige karkoli že  :P


Sassy

  • *
    • Prispevkov: 69
    • Točke: 0
  • Sassy love forever!!
Odgovori #188 : 11 Junij 2006, 22:57:23
Ko se ti in moja lubica Nely primajeta v Ljubljano!!!


sarci

  • *
    • Prispevkov: 1.225
    • Točke: 0
Odgovori #189 : 12 Junij 2006, 00:50:44
Cestitkeee Microschihuasooom :)

Morm Nachota na kako razstavo spet prijavit, ze od ZG ni bil nikamor prjavlen .. Je pa ze skorej v razredu mladih, tko da bomo zdei počasi zaceli. Pa zravnal se je tut precej, bucka mi je pa cedalje bolj vsec.


Nacho gre v svet :)



~Lunca~

  • Gost
Odgovori #190 : 25 Junij 2006, 09:15:32
Lep, lep Nachito ;). In SaRa kk kej Miško pa Nacho? Morš kkišno novo fotkico narest ;D....KakO Pa Kaj druge čivave? Jim Je kaj vroče?

Lp, NiKa



tamchy

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #191 : 01 Julij 2006, 09:33:39
Dobro jutro vsi!! Jaz sem danes prvič tule gor, pa mal prebiram vaše pogovore... Tudi jaz imam čivavo, Vitota, ki je star eno leto in je najboljša stvar, ki sem jo kdaj uspela izsilit iz mojih dveh!  ;D No uživajte še naprej v tej vročini!



sarci

  • *
    • Prispevkov: 1.225
    • Točke: 0
Odgovori #192 : 01 Julij 2006, 14:00:00
Dobro jutro vsi!! Jaz sem danes prvič tule gor, pa mal prebiram vaše pogovore... Tudi jaz imam čivavo, Vitota, ki je star eno leto in je najboljša stvar, ki sem jo kdaj uspela izsilit iz mojih dveh!  ;D No uživajte še naprej v tej vročini!
Iz kje pa je tvoj Vito? Rodoniski?


Lunca, mojedva sta ok. Vrocina ubija, sam useen mata dovolj energije :)



miša

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #193 : 04 Julij 2006, 17:08:45
Živijo
Tukaj sem čisto prvič- tako da sem prijavljena na forum. Jaz se odločam za nakup čivave, pa bi prosila če bi mi lahko svetovali glede nakupa - kje in pri komu, da se ne bom zafrknila pri nakupu.
Pred 13 leti sem že kupila "čivavo" kar smo ugotovili, da to ni bil. Bil je mešanček med čivavo in terierjem. Vseeno smo ga imeli radi in bil je sonček v našem domu. Pred 2 leti je umrl (imel je raka).
Zato sem se odločila, da bi spet imela psička in to nobenega drugega kot čivavo. Zato bi vas prosila za pomoč in nasvet
Najlepša hvala in LP



Packo

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #194 : 08 Julij 2006, 22:03:40
No pa še naša današnja slikica na potepanju :)



LP Alenka



Chrissy

  • *
    • Prispevkov: 216
    • Točke: 0
Odgovori #195 : 31 Julij 2006, 18:01:34
Malo poletnih..... še preden je izgubil vso dlako  ;):






Packo, kakšna srčkana faca!!!!  :o

***People might come and go, but dog will stay with you for life!***


chi

  • *
    • Prispevkov: 140
    • Točke: 0
Odgovori #196 : 02 November 2006, 17:08:51
Ni kaj..čivave so najlepši psi na svetu..he he he. Le kam ste se skrili vsi čivavarji..ups..predvsem čivavarke :) .).


Chrissy

  • *
    • Prispevkov: 216
    • Točke: 0
Odgovori #197 : 02 December 2006, 19:27:01
Oj chi, a si to ti Eva?  :) Kako sta kaj tvoji dve punci? Daj kaksno slikico od tamale prilimaj.......

***People might come and go, but dog will stay with you for life!***


nincy

  • *
    • Prispevkov: 459
    • Točke: 1
  • тнє σиє ωнσ мαкєѕ му ∂αу
Odgovori #198 : 02 December 2006, 20:42:11
ojla!
ja prilimaj slikce...da vidim še kakšno novo čivavo...oprostite, ker se takole malo vmešavam v tole temo, sam tolk, da pridem not in da vse malo pozdravim  :) Tudi meni so čivave zelo zanimivi psi!Tudi sama sem pri izbiri pasme psa, pomislila na čivavo a se nazadnje nisem odločila za to pasmo...Seveda upam, da bom enkrat v živo spoznala kako čivavo...do zdaj je še nisem... :-\

Lp, nincy!


chi

  • *
    • Prispevkov: 140
    • Točke: 0
Odgovori #199 : 01 Januar 2007, 11:50:39
Odbije polnoč in leto mine, podarja izkušnje, uspehe spomine.
Odbije polnoč, poti so odprte za upe, za zelje in nove načrte.
Srečno 2007 čivavarji ! :) :) :)
Damjan in Chi hu family.


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #200 : 02 Januar 2007, 20:47:18
cummaghtys a bo od tebe še kakšno fotko za pričakovat? Že dolgo nisi pokazala tvoje zverine Nachota pa tut tastare žverce Miškota  :)

chi...prideš v Ljubljano na CACIB?

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


chi

  • *
    • Prispevkov: 140
    • Točke: 0
Odgovori #201 : 03 Januar 2007, 16:14:11
Oj Neyka ! :)

V Ljubljano skoraj zagotovo pridem, vendar ne bom razstavljal. Tudi ti boš tam sem slišal :) .) .). Že sedaj vama z Bibo želim ogromno uspehov ! Sicer pa vse lepo v tem letu.


house_baby

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #202 : 04 Januar 2007, 13:50:53
cau vsem......sem maja,pravkar vclanjena na pesjanarja..... :)mam par vprasanj,upam da mi boste lahko pomagali......ok,pred slabim letom sm mela rotvajlerja,bil je najvecji srcek na svetu..na tacki je imel bulo,cedalje bolj mu je rastla..pri veterinarju so rekli da ima kostnega raka tko da smo ga mogli eutanizirat :'(...(najhujsa stvar.....mislna sm da nebom prezvela...tko da nobenem ne privoscim tega....).... :'(...aam no po tem smo se preselili v manjse stanovanje,meni je se vedno hudo,pogresam pasjo druzbo,rabiiim psa...tko nekak mi je pol ratal prepricat mami za drugega psa,za čivavo,to pa zato da jo bom lahko vsepovsod vzela s sabo,da bo nonstop z mano......ok....bistvo te debatke je,da me zanima ce kdo pozna koga ki redi čivave,ki nimajo preveč visoke cene,ni nujno da so rodovniske,samo da ne zrastejo......vseh informacij bi bila zelo vesela.....

                                                                                         hvala,Maja



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #203 : 04 Januar 2007, 14:19:58
Maja pozdravljena.
Lastnike čivav in debate o čivavah najdeš tukaj -> http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=283.0
Temo o tem kako kupovati psa, čemu in komu se izogibati najdeš tukaj -> http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=191.180 in tukaj -> http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=2876.0 in tukaj -> http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=1052.0 in še kaj bi se našlo

Torej - najprej v branje, nato pa ponovno razmišljati o nakupu kužka, da ne bo prišlo do kakšnih neljubih dogodkov.


Lp,
M


house_baby

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #204 : 04 Januar 2007, 18:15:36
hvala za odgovor....sej to sm ze prej neki gledala....kaj pa kaka kontaktna oseba,kaksni vzreditelji v sloveniji...???

                                                                                                   hvala



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #205 : 04 Januar 2007, 18:26:23
Hvala  ;D Ja jaz bom tam oba dneva od začetka do konca  :) Bibi v soboto popoldne. Pridi kaj pozdravit ;) dopoldne bom predvsem okrog črnih in harlekin nemških dog, popoldne kje drugje kot pri njufih :P

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #206 : 04 Januar 2007, 18:35:18
Obrni se na klub za pritlikave pasme, kjer imajo zagotovo seznam vzrediteljev čivav v sloveniji ter tudi podatke o prihajajočih in trenutnih leglih čivav (jih boš morala kar poklicat - kontakte najdeš pod rubriko "O klubu"). Če ne drugega ti bodo pomagali pri nakupu, ti svetovali, poučili o samih čivavah, negi...itd. Pač vse kar rabi vedet bodoči, odgovorni, lastni čivave.
Najdeš jih pa tukaj -> http://users.volja.net/klubspp/index.html


house_baby

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #207 : 04 Januar 2007, 19:36:39
hvala za odgovor.... ;) sm pa ravno zdaj nasla civavo v kinoloskem drustvu mislinja...sicer so nerodovniske,ampak upam da bo use uredu....itak jih pa grem se prej pogledat.....kaj se vam zdi?????sva pa z mojim nikcom upam pravkar ratala novopecena starsa malega chikota :o
juhhhuuuuiuuuuuuuu :P



                                                                                                   hvala



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #208 : 04 Januar 2007, 19:40:52
Če si pametna v KD Mislinja, ne boš šla niti pogledat, kaj šele da bi psa tam kupila. Psi so po večini iz madžarskih farm psov, niso zdravi, od mame gredo premladi, niso cepljeni, velika velika možnost bolezni in še in še. Ni vredno denarja res ne.

Lp nina



house_baby

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #209 : 04 Januar 2007, 21:11:52
joooiiiii....a res???groza...jst sm bla pa ze tko vesela.... :( >:( :'( pa je to res? Ma še kdo kake izkušnje? :-\ :'(
a jst lahko zahtevam od lastnika da pred mano nardi veterinarski pregled in ceplenje???jooj,tko sm bla vesela...sej sm tut ze neki slisala za to mislinjo....pa se tko mal prevec prjazni so se mi zdel....groza..... :'( >:(
pa cena tut ful nizka.....samo so brez rodovnika....(vem da rodovnik ni pogoj...)


                                                                                                      hvala