NUJNO-poškodovana sinička

**Jackie** · 10943

**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
: 02 December 2006, 15:53:59
Pozdrav!
Danes je Kana na sprehodu našla odraslega samca sinice.
Ena perut je normana, drugo pa ima čisto neuporabno.
Ima čisto razscufano perje , mislim, da je par koščic zlomljenih.
Vzela sem ga domov, ga dala v stari akvarij (noter sem dala mrvo), akvarij nima pokrova- ga zaenkrat ne potrebuje.
V glineno posodico sem mu dala vodo, ima pa na voljo še semena- sončnična in nekaj prosa.
Kaj bi lahko še naredila!?
Bojim se da bo do ponedeljka oginil, saj izgleda zelo depresivno....  :(
Cel čas ždi v kotu ali pa se skriva. Nekaj je tudi pel, na začetku se je proti meni še šopiril, sedaj se pusti prijeti, samo kavsne kdaj pa kdaj.
Torej, NUJNO rabim par nasvetov kaj in kako.



nutella

  • *
    • Prispevkov: 860
    • Točke: 2
  • Fedra, Lili in Misti
Odgovori #1 : 02 December 2006, 16:02:44
Lahko poskusiš zavetišče v Kranju - tukaj so podatki:

AZIL ZA PROSTOŽIVEČE ŽIVALI (poškodovane ali bolne divje živali), Kranj, gsm: 031 813 097


kimmy

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 1
Odgovori #2 : 02 December 2006, 16:17:37
Tudi jaz sem imela soničko, ki sem jo dobila pred vrati, je pa bila brez repa, ga ji je kakšna mačka pojedla. Ni mogla poleteti v višino, samo po kakšen metar nad tlemi je letela, pa skakala je lahko. Dala sem jo v kletko od papagaja. Hrana so sončnična in bučna semena, proso ne je, samo bi bilo boljše, če so olupljena, meni je najprej ta pojedla, ker ga ne more držat, če je ranjena. Najraje sedi na palčki, kot vsi ptički, samo pri tebi je preveč ranjena, pa je vseeno, če je na tleh. Pa če bo boljša, upam, mora imeti pokrov, ker je to divja ptička in ti bo skočila ven, potem pa se bo zaletavala v okensko šipo. Ko sem ji enkrt dajala jesti mi je všla skozi vratca ven, ker pa ji je rep že kar dobro ponovno zrasel in je kar dobro letela, sem samo okno odprla in je odletela. Pa imela sem jo v sobi, posebej od nas, ker če sem prišla zraven, se je stisnila v kot, če je bila sama pa je skakala po kletki in pela. Tako, da je najbolje, da je čimveč sama, da ne miga z repetničko. Mogoče ima tako kot moja samo populjeno perje, pa se bo pozdravila. Jaz sem jo imela ene 3 mesece. Držim pesti zanjo.
Lp, T.



Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #3 : 02 December 2006, 17:21:09
Hay,
res je bolje, da ni toliko zraven vas, ker potem, ko se bo pozdravila bo iskala nove ljudi. Ti pa priporočam, da pokličeš kakšnega veta in če je možnost ga pelješ k njemu, da bi lahko pogledal perutnico in potem presodil kako in kaj.
lp,
Anja


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #4 : 02 December 2006, 18:00:35
V ponedeljek gremo k veterinarju, upam samo da bo preživel.
Babi mi je rekla naj ga navadim nase, ampak tega ne delam, ker nočem , da bi bile potem komplikacije s spuščanjem...
Je lahko sam, pije prav tako, tudi skače visoko- zato ima zdaj čez brisačo...
Prej je jedel, ampak ne veliko, sicer je pa v redu, ker ga samo pogledam če je ok... Drugače ga pustim na miru  ;)
Če je še kakšen nasvet, lepo prosim...
Aja, rekli so mi , naj bo na toplem, aj ima na voljo hrano in svežo vodo, naj mu dam v bivališče še eno hišico oz. zavetje in ga čim prej peljem k veterinarju... Upam, da bo vse ok



Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #5 : 02 December 2006, 18:15:54
Hay,
daj mu slamo ali seno po tlehi, da bo mislil, da je na travi in če je možnost ob oknu, da bo lahko videl ven. Sicer pa če res daješ sončnična semna mu jih ulupi in mi jih lahko s pinceto daješ v klunček, če noče jesti sam. Jaz sem sicer imela mesojedca, a mi je kaj hitro ušel. Bil je mladič. Mislim, da drevesne cipe.
lp,
Anja


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #6 : 02 December 2006, 19:10:52
Ne, ne, noče niti kljuna odpret... Ima notri mrvo ... to je pač posušena trava.



nutella

  • *
    • Prispevkov: 860
    • Točke: 2
  • Fedra, Lili in Misti
Odgovori #7 : 02 December 2006, 19:55:49
Aja, rekli so mi , naj bo na toplem, aj ima na voljo hrano in svežo vodo, naj mu dam v bivališče še eno hišico oz. zavetje in ga čim prej peljem k veterinarju... Upam, da bo vse ok

Kdo ti je to svetoval? Si klicala v Kranj in so ti bili v kakšno pomoč?


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #8 : 02 December 2006, 21:29:52
Hay,
saj ni nujno, da kliče v kranj. Vet ji tudi lahko veliko pove, če zna delati z papagaji, kanarčkami in drugmi pticami bi mogel vsaj malo vedeti tudi o divjih prosto živečih pticah.
Saj ji ne odpiraš kljuna. Spominjat moraš na mamo in bo odprl kljun, ti pa mu daš seme noter. Tako sem jaz delala. Ptiči itak ne vidijo tako kot mi.
Včasih ga daj malo ven, da se bo spomnil kako je zunaj.
lp,
Anja


kimmy

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 1
Odgovori #9 : 02 December 2006, 21:56:21
Ta sinička je od poletja in se je že osamosvojila, tako, da ji hrano dajati v kljun in jo pri tem še strašiti - je brezveze, ker ne bo jedla. Tak ptiček malo poje, bo že jedla, ko bo lačna. Pa kakor pravijo, siničke toliko stare se ne da udomačiti, zato ni bojazni, da se preveč navadi na ljudi. Ampak je zanjo bolje, da miruje. Pa tudi na pretoplem bolje da ni, ker je navajena živeti zunaj in mraza, da ne se ne bo začela guliti.
Lp, T.



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #10 : 03 December 2006, 09:26:17
Ni na pretoplem, ker ni v hiši, ampak v enem prostoru, ki bo nekoč letna kuhinja...Noč smo lepo preživeli, pokakal se je v posodico z vodo, jedel je sončnična semena- namaka jih v vodo potem pa poje. Poškodovanega krila ne pusti pregledati, drugače je po moji oceni zdrav. Lepo poje, vendar se mi zdi zelo žalosten... Ampak, pustiti v naravi ga pa tudi nisem mogla. Ja to je odrasla samica, tako da mu kakšnega mama-sin nagona ne morem ravno vzbuditi. Ja res, dobro, da imamo v hiši Kano  ::) ...



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #11 : 20 Maj 2007, 11:30:19
Vem,da je tema zastarela,vendar me zanima...Kana,kako je kaj s siničko?Kaj novega?



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #12 : 21 Maj 2007, 20:20:30
Pomoč...najdeni 2 sinički (mladi-še skoraj brez perja).

Jesta trenutno črve (celo res jesta,da jih ni treba silit),sta na senu...kakršnakoli pomoč zelo zaželjena.

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


galy

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 10
Odgovori #13 : 21 Maj 2007, 21:51:31
Ko ti jih bo zmanjkalo, lahko uporabiš tudi mleto meso pomočeno v vodo.
Pazi, da se ne udomačita preveč (če je to sploh možno :(). Najbolje bi bilo, da ju odpelješ v azil za divje živali v Kranju, tako bosta imeli še največ možnosti za preživetje v divjini.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #14 : 22 Maj 2007, 12:13:41
ali pa dr.Golob na Muti, kar ti je bližje.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #15 : 22 Maj 2007, 13:24:58
Galy hrane bo zadosti-mokarji...

Sem že bratu rekla naj kliče v Kranj-pa ne,pa ne...se iskreno povedano ne mislim preveč umešavat.Ga bo že srečala pamet (je on prevezel odgovornost).

Sta pa požrešni...

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


galy

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 10
Odgovori #16 : 22 Maj 2007, 13:51:19
povej bratu, da imata tako res malo možnosti, da kasneje živita samostojno. Iz lastnih izkušenj - ni prijetno najti mrtvo sinico (maček), potem ko si jo skoraj tri tedne hranil...



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #17 : 22 Maj 2007, 17:55:41
Sem mu jaz kar lepo povedala ampak kot bi ril z glavo skozi zid...ne vem kdaj ga bo izučilo-to sta že 3ji sinički ki jih hrani (vse neuspešno).

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #18 : 30 Maj 2007, 19:10:05
Naši dve kokoši (torej sinici) sta že pošteno zrasli,okrogli sta kot dve žogici (ok malo pretiravam) in že letata po hiši in zunaj.Najraje sedita Klemnu na rami in se dereta.To počneta tako ali tako ves čas...

Bom prilepila kakšno sliko ;).

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #19 : 01 Junij 2007, 16:47:54
:(...ena do sinic je danes dopoldne poginila.Že včeraj je bila zaspana,veš čas je spala,ni se odzivala na žvižg.Zvečer je bilo bolje...danes zjutraj zopet ni jedla,ko sem prišla iz šole je bila že mrtva :(.

Druga kokoška se kar dobro drži-že sama je.Upam,da te ne dočaka ista usoda.

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


Halil

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
  • by nusa osredkar- www.nusaosredkar.net
Odgovori #20 : 24 Junij 2007, 14:41:43
Tut mi s prijatelji smo našli eno siničko komaj še živo. Takoj smo jo dal v gajbico pa nastlal spodaj s suho travo.Je zelo požrešna ker poje 5 deževnikov na obrok,pije pa nič!je to normalno? Sicer je možno da je že v črvih dovolj vlage,a vseeno?! Drugače bi pa vprašal kdaj ji lahko začnemo dajati semena ali pa kakšne jagode?

Arabian horse


kimmy

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 1
Odgovori #21 : 24 Junij 2007, 17:08:41
Najbolje da jo še kar naprej hraniš z črvi, muhami, gosenicami in kobilicami,... S semeni pa še ne, ker kolikor gledm siničke v naravi, se s semeni prehranjujejo šele konec poletja, ko dozorijo sončnice, zdaj pa še cvetijo ne.
Če pa misliš, da res premalo pije, potem potopi svoj prst v vodo, da ti na njem nastane kapljica in jo ji kapni na kljunček in če bo pila lahko to ponoviš, če pa ne bo, potem pa ni žejna. Saj v gnezdu tudi ne  pijejo, so gosenice dovolj sočne :o

Lp, T.



Halil

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
  • by nusa osredkar- www.nusaosredkar.net
Odgovori #22 : 24 Junij 2007, 22:14:31
Obvladas  :o

Arabian horse


Halil

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
  • by nusa osredkar- www.nusaosredkar.net
Odgovori #23 : 26 Junij 2007, 09:36:58
Oj,
ali mi lahko prosim kdo razloži kako lastovko naučit lovit.A je dosti če ji samo pred kjun daš plen in čakaš da ulovi,ali kako drugače,
hvala

Arabian horse


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #24 : 26 Junij 2007, 09:58:27
Naj bo to živ plen. :D



kimmy

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 1
Odgovori #25 : 26 Junij 2007, 18:10:33
Halil, kaj vsako ptičko, ki je na tleh, prineseš domov ???
Tudi sama sem letos v parku, sredi mesta na travi našla majhno lastavko- oz. jo je kuža- pa sem jo dala na malo višjo vejo borovca, ki je bil v bližini. Je zelo slabo letela, ampak sem videla, da je bila v bližini mama, pa ponavadi ta pride in še nekaj časa hrani mladička. Bolje kot mama ne bo nihče poskrbel zanjo.
 :)
Zato v podobnih primerih ptička prestavi nekam višje, da ga ne poje kakšen maček,...,in ga pusti. Tako so meni svetovali in je tudi najboljše za divje ptičke.

Lp, T.



Halil

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
  • by nusa osredkar- www.nusaosredkar.net
Odgovori #26 : 27 Junij 2007, 06:52:17
Halil, kaj vsako ptičko, ki je na tleh, prineseš domov ???
Tudi sama sem letos v parku, sredi mesta na travi našla majhno lastavko- oz. jo je kuža- pa sem jo dala na malo višjo vejo borovca, ki je bil v bližini. Je zelo slabo letela, ampak sem videla, da je bila v bližini mama, pa ponavadi ta pride in še nekaj časa hrani mladička. Bolje kot mama ne bo nihče poskrbel zanjo.
 :)
Zato v podobnih primerih ptička prestavi nekam višje, da ga ne poje kakšen maček,...,in ga pusti. Tako so meni svetovali in je tudi najboljše za divje ptičke.

Lp, T.
Ja,to se sliši zelo lepo in prav...če pa lastovka niti ravnotežja ne zna lovit,kaj šele da bi letela,pa je situacija nekoliko drugačna.Tudi je jaz nisem našel nekje v parku ampak na cesti in je  reva skoraj shirala.Tako pa sta bili samo dve možnosti:ali jo na hitro ubijemo da ne trpi,ali pa jo,kot smo naredili,vzamemo domov.Tudi jo ne mislimo obdržati za "skoz" ,ampak smo jo vzeli zgolj za toliko časa,kot je neizogibno potrebno!To pa je toliko da si opomore in da zna sama uloviti kakšnega črva,ne pa da ji hrana zmerom naravnost v kljun prileti.Če je tega pač ne bomo mogli naučit oz. se sama ne bo mogla,pa jo bomo peljali v zavetišče za divje živali v Kranj.Zato prosim,da razložite par trikov da jo kaj naučimo,da bo lahko čimprej svobodno letala po naravi  ;)

Arabian horse


kimmy

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 1
Odgovori #27 : 28 Junij 2007, 15:41:49
Halil,
bi ti z veseljem pomagala, ampak pri lastovkah je težje, ker lovijo muhe v zraku. Če si bo toliko opomogla, da bo lahko sama lovila, bi jo dala v tako zaprto (stekleno) kletko, iz katere muhe ne bi mogle pobegniti in bi jih ji žive dajala notr, da bi jih sama lovila. Druge možnosti ne vidim :-[.
Na žalost se taki primeri prevečkrat slabo končajo. Imam prijateljico, ki je ob zadnjem takem primeru, ko ji je ptička vseeno umrla, shujšala za 5kg. :'(

Lp, T.

 



galy

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 10
Odgovori #28 : 28 Junij 2007, 18:18:53
Na žalost se taki primeri prevečkrat slabo končajo.
se zelo strinjam!

prednosti zavetišča sta (vsaj) dve:
-vejo, kaj delajo :)
-nimajo dovolj časa, da bi jo razvadili/udomačili, tako kot mi (ki z njo preživimo skoraj cel dan)
seveda to velja le, če je ptica pri njih od začetka



Halil

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
  • by nusa osredkar- www.nusaosredkar.net
Odgovori #29 : 26 Avgust 2007, 20:58:16
Se opravičujem,da pozno sporočam,vendar ptička je par dni po aktualni temi postala popolnoma brez volje in "čudna" zato smo jo urgentno prepeljali v Azil za divje živali v kranj kjer je preživali po zaslugi tamkajšnih uslužbencev.Toliko da veste,drugače pa najlepša vam hvala za vso pomoč!

Arabian horse