?Cepljenje?

*nastja* · 117108

gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #90 : 09 Julij 2007, 10:50:00
Meni je to predlagal vetrinar sam ...  :-[



Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #91 : 09 Julij 2007, 11:27:58
Jah ponavadi nočejo cepiti in dati štemplja, ker se s tem ne zaščitijo če pride do kakega incidenta. Ne more veterinar dat svoj podpis, da je cepil če v resnici ni. Če ti psa ne cepiš je to tvoja lastna stvar, ti odgovarjaš za vse posledice. Nekateri veterinarji predlagajo da se s to steklino počaka še nekaj časa, nekateri so striktno proti temu in hočejo cepit pri treh mesecih. Vsak pa se odloči sam zase kar misli, da je najbolje zanj in njegovega psa. Če se ne hodi čez mejo in je pes doma je mogoče res bolje še malo počakat. Če se pa hodi čez mejo pa ne vem kaj je bolje  :-\



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #92 : 09 Julij 2007, 11:36:13
Še posebej, če pomisliš, da nekateri posebej pametni lastniki veterinarja potem, ko jim je naredil uslugo in se s tem znašel v prekršku še dajo na javen forum.


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #93 : 09 Julij 2007, 11:39:42
Nisem ga dala poimensko, Lanabela, če tole leti name! Za skoraj vsako kliniko sem slišala izkušnje, da se da tako zmenit in da ti to veterinar preldaga sam, tako da ...



zlatolasska

  • *
    • Prispevkov: 483
    • Točke: 0
  • Elly
Odgovori #94 : 09 Julij 2007, 11:41:27
Do te ideje sem prisla ravno na enem izmed forumov... Namrec, da bi dobila le stempelj. Ni to zraslo na mojem zeljniku..
Se pa csto strinjam, da je tvegano, da peljes psa cez mejo, potem pa se tam kaj zgodi. O tem ves cas premisljujem. Se tudi strinjam, da je bolje, da jo pac cepim, kot pa da imam potem tezave... Saj ce je cepljenje obvezno do 3. meseca, potem se pac skoraj vsi psi cepijo do takrat, pa je z njimi (najbrz z veliko vecino) se vse ok.
Tako, da jaz jo grem itak zdaj cepit, pa naj bo kar bo..


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #95 : 09 Julij 2007, 11:41:41
Pa saj nima veze, sama vem, da je bilo narobe in da gre za zaščito lastnega psa.  :(



zlatolasska

  • *
    • Prispevkov: 483
    • Točke: 0
  • Elly
Odgovori #96 : 09 Julij 2007, 17:18:11
No, tako.. Midva sva ze doma. Naju tudi ni hotel cepit in nama je dal le nalepkico..  ;D *shuh*  :)
Je rekel, da niso birokrati ampak so veterinarji, pa da so zakoni pac taki kot so, zaradi ljudi in ne zaradi zivali. Tako da, to je tako kot je in zdaj se morava prit cepit, ko prideva z morja. Se prej pa se greva cepit za nalezljive bolezni... Ampak zdaj najprej malo miru  :)


Leiah

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 2
Odgovori #97 : 09 Oktober 2007, 16:26:23
Pozdravljeni!
Ker je pes lansko leto zbolel z neozdravljivo boleznijo, me zanima če lahko zahtevam od veterinarja da mi izda opravičilo proti cepljenju stekline?
Pes je sicer star 13 let in ima srčno popuščanje in s tem posledično nabiranje "vode" v pljučih, s pomočjo tablet smo mu 1 leto že podaljšali. Sicer se trenutno počuti uredu, poleg občasnega kašljanja mu nič ne manjka. Vendar me vseeno zanima, če je bolezen dovolj dober razlog da ga ne cepimo proti steklini?
Hvala za odgovor!

Lp, sonja


tjas

  • *
    • Prispevkov: 1.042
    • Točke: 0
Odgovori #98 : 09 Oktober 2007, 16:52:09
Ja seveda je to ZELO dober razlog v tvojem primeru.
Zelo mi je žal za tvojega kužka, vendar se moraš pripraviti na vse, tudi na najhuje. Glede na to kar si opisala verjetno ne bo dolgo pri življenju, zato ne vidim razloga zakaj cepiti.



Leiah

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 2
Odgovori #99 : 09 Oktober 2007, 17:46:56
Hvala za odgovor, saj se mi je zdelo, da bi lahko imela dober razlog, samo vaša mnenja mi veliko pomenijo!
Se zavedam, da verjetno ne bo še dolgo med nami, tako da mi je vsak dan preživet z njim v veliko veselje in srečo! Tolaži me le to, da ne bom ostala "sama" ko se bom morala od njega posloviti (imam še enega psa in muco), tako da...

Lp, sonja


jenny3

  • *
    • Prispevkov: 1.796
    • Točke: 3
Odgovori #100 : 31 Julij 2008, 16:27:07
Imam eno vprašanje.
Naši mladički so bili cepljeni pri 7 tednih. Ko so mladiči odšli, so odšli z napotkom, da jih je treba še enkrat cepiti, kakor je pisalo tudi v knjižici. Sem pa dobila povratne informacije, da je enden od mladičev bil cepljen proti kužnim boleznim, čez mesec dni ima čipiranje in cepljenje proti steklini in mesec od tega še enkrat cepljenje proti kužnim boleznim. Glede na to, da je mama bila cepljena (se pravi so protitelesa dobili že v začetku od nje) me zanima, če je tisto 3 cepljenje z kombiniranim cepivom sploh potrebno, ali je le nepotrebno zapravljanje časa in denarja? je mogoče lahko kaj narobe, če se psa cepi prevečkrat?

lp


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #101 : 31 Julij 2008, 16:29:22
3 cepljenje je popolnoma odvec ;)



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #102 : 31 Julij 2008, 18:37:11
Tako je.. Tretjic se cepi ce mama ni bila cepljena.. (vsaj tako so meni razlozili)  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #103 : 31 Julij 2008, 19:55:42
Tretje cepljenje nikakor ni odveč.


jenny3

  • *
    • Prispevkov: 1.796
    • Točke: 3
Odgovori #104 : 31 Julij 2008, 21:38:41
A pa bi lahko prišlo do kakšne težave, če bi se psa prevečkrat cepilo? domnevam da ne...


Hari

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #105 : 10 November 2010, 14:58:21
verjamem, da je bilo tudi o stranskih učinkih cepljenj že mnogo napisano, pa vseeno... imamo mladička, starega dobre 3 mesece, danes smo ga peljali na drugo cepljenje proti kužnim boleznim (prvo je opravil vzreditelj). ko smo ga pripeljali domov, je bilo vse ok, zdaj, nekaj ur po cepljenju pa še vedno samo leži (čeprav je drugače pravi hiperaktivec), pa tudi noče se kaj dosti premikati, ko sem ga hotela ročno obrniti z enega boka na drugega, pri tem konkretno zacvili. otekline ne otipam, vročine tudi nima. ali je lahko še kaj hujšega kot samo bolečina po cepitvi (nerodno cepljenje - morda je vet zadel živec ali kaj podobnega)?!



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #106 : 10 November 2010, 16:20:38
Pokliči veterinarja, ki je cepil in ga vprašaj.


Hari

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #107 : 10 November 2010, 17:29:37
bi, pa ne dela več, doma smo na vasi, in dela vet samo v dopoldanskem času. naš mali že malo boljše izgleda, tudi premika se bolj naokrog, tek ima, ga bomo pa še ponoči malo pokukali, da ne bi bilo kaj narobe. (dušenja, bruhanja, praskanja ni.) upam, da bo jutri že veselo grizel in skakal, kot vse dni :)



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #108 : 10 November 2010, 19:05:26
Morda pa je tako hitro dobil reakcijo na cepivo? Glede kakšnih hudih nepričakovanih reakcij takoj po cepljenju pa svetujem, da se vsaj še pol ure "vrtite" okoli veterinarske ambulante. Lahko ga peljete na kratek sprehod. So primeri zelo hudih reakcij z otekanjem in dušenjem, takrat je takojšnje ukrepanje življenjsko pomembno.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #109 : 01 December 2010, 13:37:39
Kaj mogoče veš, če se bo kmalu ukinilo tetoviranje in se bo čipiralo namesto tega, ker potem bi to znalo bit eden od razlogov, saj so se vzreditelji nekaj pritoževali, da bodo zdaj mogli plačat čipiranje, ko pa je čipiranje lahko zastonj ob steklini.
Tetoviranje se ukine ( v Sloveniji ) z 31. 12. 2010. Ampak vzrejni referenti še niso bili nič uradno obveščeni (tako sta mi dva zatrdila) niti nimajo nobenih navodil kakoin kaj zdaj. Tudi veterinarji ne. Delajo po svoji presoji. Še vedno se mnogi otepajo čipiranja pred cepljenjem stekline. Nimajo enotnih navodil. Jaz sem hotela moje mladiče čipirat, pa so pri vetu (pa ni nek levi )tolk zakomplicirali, da me je minilo. Bi bilo izvedljovo ampak jim očitno ni dišalo, ker to pomeni administrativno delo. Jaz pa tudi nisme imela matičnih številk novih lastnikov, ki bi jih morala pridobit in pridet naslednjič na cepljenje.
V glavnem s tem bo še pestro  ::)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #110 : 01 December 2010, 13:47:26
Drugače je cepljenje za steklino po zakonu obvezno do 3 meseca starosti..



GinaJack

  • *
    • Prispevkov: 86
    • Točke: 0
Odgovori #111 : 01 December 2010, 13:48:29
Drugače je cepljenje za steklino po zakonu obvezno do 3 meseca starosti..

Citiram z uradne strani:
Cepljenje proti steklini je zakonsko predpisano in je obvezno. Izvaja se, ko pes dopolni 3 mesece, nato pa nivo protiteles v krvi obnavljamo z vakcinacijo vsako leto.

 :-\



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #112 : 01 December 2010, 13:51:32
No ja, jaz bom pri naslednjem psu s cepljenjem proti steklini poskušala odlašat nekaj časa ... 3 mesece mi je prekmalu.
OT - A če je čip na vzreditelja, potem pač pri veterinarju poskrbiš za spremembe v registru?


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #113 : 01 December 2010, 13:53:26
deteljica,pri čipiranju lahko pse prijaviš nase,potem pa z posebnim obrazcem o izjavi spremembe lastništva psa v CRPSi le-to spremeniš.
Na tak način gredo pri nas od doma mladički,pa še nihče ni imel pri prepisu problemov.
Obrazec je bil objavljen v Uradnem Listu RS št.51 z dne 03.07.2009 stran 7123.
Tjaša



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #114 : 01 December 2010, 13:54:11
Ja, ampak to pomeni ob dopolnjenem 3 mesecu starosti, ne potem pri 4,5,6 mesecu...



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #115 : 01 December 2010, 13:56:09
sasha, v teoriji že, govorim o praksi (prvič čim kasneje)  :)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #116 : 01 December 2010, 14:06:05
deteljica,pri čipiranju lahko pse prijaviš nase,potem pa z posebnim obrazcem o izjavi spremembe lastništva psa v CRPSi le-to spremeniš.
Na tak način gredo pri nas od doma mladički,pa še nihče ni imel pri prepisu problemov.
Obrazec je bil objavljen v Uradnem Listu RS št.51 z dne 03.07.2009 stran 7123.
Tjaša
ja ampak meni je vsaka nepotrebna administracija odveč  :-[ in zakaj bi pisala obrazce, če so bili psički že prodani? Imela sem tudi vse podatke razen EMŠŠO (in št kondoma  ::) ) in ker niobvezno , pa j***, se so bili pač samo tetovirani in bodo čipirani ob steklini, kot velika večina  ;).
S steklino pa jaz odlašam čim dalj je možno. Niti slučajno ne mislim nikoli s psom tečt po cepljenje ko napolni 3 mesece. Pri tem, da me še svoj živi dan ni noben vprašal po tem cepljenju razen na tekmah , mi še na misel ne pride. Tako da cepim, ko je nujno- načrtujem izlet čez mejo ali predvidevam razstavo ali tekmo pač nekje do 1 leta že pride na vrsto.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #117 : 01 December 2010, 14:16:45
ja ampak meni je vsaka nepotrebna administracija odveč  :-[ in zakaj bi pisala obrazce, če so bili psički že prodani? Imela sem tudi vse podatke razen EMŠŠO (in št kondoma  ::) ) in ker niobvezno , pa j***, se so bili pač samo tetovirani in bodo čipirani ob steklini, kot velika večina  ;).
S steklino pa jaz odlašam čim dalj je možno. Niti slučajno ne mislim nikoli s psom tečt po cepljenje ko napolni 3 mesece. Pri tem, da me še svoj živi dan ni noben vprašal po tem cepljenju razen na tekmah , mi še na misel ne pride. Tako da cepim, ko je nujno- načrtujem izlet čez mejo ali predvidevam razstavo ali tekmo pač nekje do 1 leta že pride na vrsto.

zaj pa mi ni nič več jasno....kolikor vem, si ti cepila  mladiče od Fite proti kužnim, kaj pa EU potni listi? So jih dobili? Ker če sedaj prav razumem to stvar, je, botticeli, se mi zdi napisala, da če hočeš EU potni list, moreš psa čipirat, ker eno brez drugega ne gre, ti jih nisi čipirala, torej tudi nimajo EU potnih listov ali jih imajo vseeno in je čipiranje pred steklino še vedno opcija, čip pa dobi pri cepljenju stekline?....Spet sem zmedena  :-[ Z vsako novo direktivo meni nekaj ni jasno  :-[

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #118 : 01 December 2010, 14:20:43
eno leto nazaj sem tudi jaz za svoje leglo dobila eu potne liste brez čipiranja :) pa baje je bil že takrat to v veljavi da kao nebi smeli dati.... no ni se pa še tako strogo izvajalo.

vem pa da je šla kolegica potem čez 3 mesece in ji pri drugem vetu niso dali in jih je tudi pač čipirala ob prvem cepljenju.

samo po mojem sedaj pač večina vetov to že mora upoštevati, tudi če smo kolegi :)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #119 : 01 December 2010, 14:57:07
Vsako cepljenje je rizik. Razlagat kaj drugega je neresno. Če pes ni tip top je rizik še večji. Cepljenja proti stekllini so med bolj rizičnimi. V nedlanji preteklosti je bilo nujno psa cepit enkrat do enega leta starosti, pol 7 mesecev, pol 6 itd, se ta meja niža - administrativno  ::). Pri tem, da stekline pri psu v Sloveniji že  desetletja ni bilo odkrite. Gre se samo za keš državi  >:(.
Kar pa se označevanja tiče pa sploh ne razumem zakaj se to povezuje s kakršnim koli cepljenjem  :-X? Čiiprani in evidentirani bi morali bit VSI mladiči pred zamenjavo doma- se pravi nekje okol 7 tedna. Tudi vaški mešanci. In neke vrste vzrejni referenti ( za KZS od KZS za ostale pa od VURS ali vet klinike) bi morali pregledati VSAKO leglo. Ne glede na cepljenja. In če bi vladala kmečka pamet tudi s KZS ne bi bilo nobenih težav. Pač VURS bi KZS dodelil določeno območje številk oz čipov pa naj jih vstavljajo njihovi vzrejni referenti in podatke pošiljajo VURS kot to počnejo veterinarji. Če dobi vet klinika določeno št čipov, pa WTF je problem ,da ne KZS dobila svoije doze čipov po isti logiki? In še bolj razčlenjeno lahko bi na določenem mestu št bil dogovor ,da imajo rodovniški npr št 9, ali 0 ali karkoli- koda pač.
Aja - knjižice so mi dalo brez besed, niti trznili niso  ;)
ampak zdi se mi , da del te teme že zdavnaj sodi drugam  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!