Prvi dan pasje šole

*nastja* · 87719

malena3

  • Gost
Odgovori #180 : 30 Marec 2007, 14:55:15
zatezna odpade, tudi pri dalmijih ne pomaga. ne pomaga kaznovanje...ampak moraš biti sposoben psa zmotivirat in navdušit za delo. Lahko prideš k nam na obisk in vidiš zafuranega psa, zaradi napačnega šolanja-cukanje, rukanje, kaznovanje med UČENJEM. Ta inštruktor je pa v KD Slovenj Gradec in je vedno bolj nor. Sicer smo do dolečene mere popravili njegovo nezanimanje za učenje s kliker sistemom in pohvalami...ampak škode je ogromno.

Sem tudi jaz takoj zato da pri  izpitih ne bi nosili povodca-zakaj pa bi  :-\. Ok recimo eno vajo, da pokažeš da pes na povodcu ne vleče.

A pa to ste pač morali delati, brez vprašanj in pritožb?
No, baje tudi v mojem koncu razsaja tak gospodič. Ko ga bivši pasji učenci vidijo, se plazijo prav po vojaško po tleh.



Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #181 : 30 Marec 2007, 14:58:48
Halti je potuha zato, ker pes ko ima HALTI NE VLEČE. In se s tem smatra, da pes ZNA lepo hodit. Ja, zna, če ima halti ::) in inštrukotorju je to dovolj (pes na tečaju lepo hodi)!

Pa saj zatezna ni samo zato, da psa cukaš in dviguješ in zganjaš grobost na njim. A je kdo pomislil na to, da je psa lažje zadržat (ko in če) potegne, če je na zatezni? Se mi zdi, da v šolah tudi ne bi bilo toliko zateznih, če bi bili vodniki bolj sposobni psa zadržat.

Dog4ever verjemi mi če se bi moj odločil da potegne ti zatezna ne bi niti najmanj pomagala, smo preizkusli je moj s 25 kg z mesta potegnil na to pripravljenega mojega kolega ki je težak 100 kg, res je sicer da ni imel zatezne, ker je na oprtnici! Bi po vsej verjetnosti prej zatezna počla al se pa pes zadušil. In imam okoli sebe kar nekaj psov ki jih navkljub zateznim ne morejo zadržati ko potegnejo.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #182 : 30 Marec 2007, 16:05:14
Sploh ni bistvo ali se da psa zadržati na zatezni ali ne, niti ni vprašanje ali je cukanje mučenje ali ne. Dejstvo je, da  Malena vzgaja svojega psa po navodilih Sabine Stariha Pipan. To pomeni dosledno, nepopustljivo a s pozitivno motivacijo, brez uporabe fizične sile. Ker ima zelo težavnega psa, izkušenj pa nič, ima seveda probleme. Zato bi si logično želela psa v tem stilu tudi šolati v tečaju. Želela bi se naučiti tudi uporabljati kliker po možnosti. Žal je očitno prišla v napačen tečaj.  Z "blagim cukanjem" karkoli naj bi to že bilo, pri tako živahnem psu ne bi opravila nič. Za učinek bi bilo treba zelo krepko cukati. Kar pa je zame krotenje in ne šolanje. Na  grozo inštruktorjev se nekaterih psov ne da ukrotiti, nasprotno, pes izgubi še tisto malo spoštovanja, ki ga je imel do vodnika.


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #183 : 30 Marec 2007, 16:08:09
Sploh ni bistvo ali se da psa zadržati na zatezni ali ne, niti ni vprašanje ali je cukanje mučenje ali ne. Dejstvo je, da  Malena vzgaja svojega psa po navodilih Sabine Stariha Pipan. To pomeni dosledno, nepopustljivo a s pozitivno motivacijo, brez uporabe fizične sile. Ker ima zelo težavnega psa, izkušenj pa nič, ima seveda probleme. Zato bi si logično želela psa v tem stilu tudi šolati v tečaju. Želela bi se naučiti tudi uporabljati kliker po možnosti. Žal je očitno prišla v napačen tečaj.  Z "blagim cukanjem" karkoli naj bi to že bilo, pri tako živahnem psu ne bi opravila nič. Za učinek bi bilo treba zelo krepko cukati. Kar pa je zame krotenje in ne šolanje. Na  grozo inštruktorjev se nekaterih psov ne da ukrotiti, nasprotno, pes izgubi še tisto malo spoštovanja, ki ga je imel do vodnika.

Lanabela se strinjam s tabo, pri polarcih pa brez tega ne gre!


muai thai

  • Gost
Odgovori #184 : 30 Marec 2007, 16:29:45
ne vem, zakaj se odločate za pasme, katere ne obvladate. Ali se gleda samo lepota oz. imam nekaj posebnega. Saj za huskyje je splošno znano, da ti psi niso ne vem kako navezani na ljudi, sploh ne samci. Bilo je že nič koliko primerov, da uidejo, če le imajo možnost. Pa ponavadi imajo še močan lovski nagon, preganjajo divjad, pa tudi na ovce se hitro spravijo. Se spomnim primera, ko sem na prošnjo policije iz Bleda ujel huskyja, kateri je raztrgal srno. Ko sem prišel do njega, jo je pridno malical. Če si se mu približal, pa je pokazal napadalnost, oz. je branil svoj plen. Ko pa sem ga pripel, pa je bil čisto pohleven. Na žalost ni bil tetoviran, pa takrat jih še niso čipirali. Policija je dala oglas na radio Triglav, če bi se slučajno našel lastnik. Ker se ni našel lastnik, ga je prevzel veterinar iz Kranja. Nadaljna usoda mi ni znana.



kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #185 : 30 Marec 2007, 19:20:40
Žal je očitno prišla v napačen tečaj.  Z "blagim cukanjem" karkoli naj bi to že bilo, pri tako živahnem psu ne bi opravila nič. Za učinek bi bilo treba zelo krepko cukati. Kar pa je zame krotenje in ne šolanje. Na  grozo inštruktorjev se nekaterih psov ne da ukrotiti, nasprotno, pes izgubi še tisto malo spoštovanja, ki ga je imel do vodnika.
BRAVO, Lanabela se vidi, da imaš veliko izkušenj pri vzgoji psov  8). Zgodilo bi se točno to. Ko sem jaz hodil na ISP-a z Xeno, ni ravno najbolje hodila poleg, ker ona ponavadi vohlja po tleh. Inštruktorji so mi svetovali zatezko in naj jo korigiram z " rahlim cukanjem ", dosegel sem to, da se je psica uprla z vsemi 4-mi in ni sploh več hotela na poligon. Pa samo 14.dni je blo pred izpitom, mi pa zopet na začetku  :'( Zaradi te neumnosti sva imela obilo dela z vajo, ki sva jo prej že 90% obvladala.
Moji psi se sigurno ne bojo več šolali na ta način. Sedaj uporabljam Kliker in sem prav presenečen z učinkom. Če smo prej potrebovali recimo 20-30 ponovitev, da je pes dojel vajo, jo sedaj dojame v 5-7ih poizkusih. Sploh je to opazno pri Kasu, ki sem ga včeraj malo za igro učil obrat na tleh ( valjanje ) in se je vživel v vajo kot kakšen Borderček  :o
Saj za huskyje je splošno znano, da ti psi niso ne vem kako navezani na ljudi, sploh ne samci.
Od kod pa črpaš te informacije  ???

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #186 : 30 Marec 2007, 19:58:56
Citiraj
Saj za huskyje je splošno znano, da ti psi niso ne vem kako navezani na ljudi,

Drži. Huskiji (in drugi polarci) niso "zvesti" na ta način kot recimo nemec. Temu lahko oči iztakneš, pa bo še lazil za tabo. (to je dejansko nekdo naredil s svojo ovčarko). Če samojedu lastnik ni všeč preprosto spoka in gre drugam. Verjetno huski tudi. Za vodnika, ki ga spoštuje, pa bo naredil vse.
Lovski nagon, ki ga huski res ima v izobilju nima nobene zveze z zvestobo. Ti psi so se morali (ponekod se morajo še vedno) čez poletje preživeti sami z lovom. kdor ni lovil, ga je pobralo.


muai thai

  • Gost
Odgovori #187 : 30 Marec 2007, 20:05:52
lari fari, sibirski husky je bolj lepotna rasa, in ni nikakor ne vem kakšen vlečni pes. Pravi vlešni husky je Aljaški husky, ki je večji in močnejši, porem pa še eskimski pes, tudi samojed je le lepotni pes, za vleko pa so popolnoma zanič.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #188 : 30 Marec 2007, 20:47:39
thai ne posplošuj, ker imaš še vedno zelo prvinske pse in take vzreditelje, ki s svojimi psi ne delajo samo na lepoti...lanabela ima 6 samojedk in SE spozna na polarce-verjemi.

Malena 3, to je naš prvi pes s katerim smo šli v šolo, ker je bil problematičen-pač razavajanje v stilu, naj ima svobodo  ::). Inštruktor je seveda rekel zatezna in cukanje...zgodilo se je pa to, da nas je pes še manj spoštoval kot prej. Pol pa sledi garanje, da popraviš napake-veliko veliko garanje. Pa še to jih nismo 100% odpravili. No, še dobro, da je mama čez čas opazla, da če ne gre, ne gre, pa je vlkučila več igre in pohvale. Ampak škoda je že bila. Naslednja žvajga bo šolana z nič prisile, kvečjemu sebe bi kresnila, ker bi bla nezmožna psa zmotivirat, al pa mu ne pokazat kaj želim od njega. Sicer pa kako "resno" šolanje ni zame. Šolanje mora bit zabavno, skozi igro, pes mora mahat z repom in uživati...ker če ni tako, se zdi še meni dolgočasno.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #189 : 30 Marec 2007, 20:54:43
lari fari, sibirski husky je bolj lepotna rasa, in ni nikakor ne vem kakšen vlečni pes. Pravi vlešni husky je Aljaški husky, ki je večji in močnejši, porem pa še eskimski pes, tudi samojed je le lepotni pes, za vleko pa so popolnoma zanič.

 ::) ::) ::) ::)

A vprašamo Sammy, če so samojedi res tako zanič za vleko?  Že moj je bil super za vleko (pa ni bil "šolan" za vleko).



kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #190 : 30 Marec 2007, 20:59:45
lari fari, sibirski husky je bolj lepotna rasa, in ni nikakor ne vem kakšen vlečni pes. Pravi vlešni husky je Aljaški husky, ki je večji in močnejši, porem pa še eskimski pes, tudi samojed je le lepotni pes, za vleko pa so popolnoma zanič.
A se ti sploh zavedaš kakšne neumnosti pišeš, ni čudno da je tolk vicov o policajih  :P

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #191 : 30 Marec 2007, 21:03:28
A se ti sploh zavedaš kakšne neumnosti pišeš, ni čudno da je tolk vicov o policajih  :P

uff a policaj je...Ma ni čudno  ::) :D

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #192 : 30 Marec 2007, 21:26:20
Sploh ni bistvo ali se da psa zadržati na zatezni ali ne, niti ni vprašanje ali je cukanje mučenje ali ne. Dejstvo je, da  Malena vzgaja svojega psa po navodilih Sabine Stariha Pipan. To pomeni dosledno, nepopustljivo a s pozitivno motivacijo, brez uporabe fizične sile. Ker ima zelo težavnega psa, izkušenj pa nič, ima seveda probleme. Zato bi si logično želela psa v tem stilu tudi šolati v tečaju. Želela bi se naučiti tudi uporabljati kliker po možnosti. Žal je očitno prišla v napačen tečaj.  Z "blagim cukanjem" karkoli naj bi to že bilo, pri tako živahnem psu ne bi opravila nič. Za učinek bi bilo treba zelo krepko cukati. Kar pa je zame krotenje in ne šolanje. Na  grozo inštruktorjev se nekaterih psov ne da ukrotiti, nasprotno, pes izgubi še tisto malo spoštovanja, ki ga je imel do vodnika.
Tako s tem kot s ostalimi posti s tabo se popolnoma strinjam.

malena res škoda,da nimaš možnosti v naše konce priti, kjer so tudi klubi, kjer se lepo dela. Na srečo v mojem klubu sedaj ni več tistega inštruktorja :o , ki je delal na silo ful (uporaba zatezne pri njemu je bila v OŠ že takoj obvezna >:(). Na srečo sem takrat lahko z Asko menjala termin tečaja k inštruktorici ;D  Pa o tej zatezni ste se tako in tako že razpisali in se ne mislim podvajat.

lari fari, sibirski husky je bolj lepotna rasa, in ni nikakor ne vem kakšen vlečni pes. Pravi vlešni husky je Aljaški husky, ki je večji in močnejši, porem pa še eskimski pes, tudi samojed je le lepotni pes, za vleko pa so popolnoma zanič.
Se strinjam s predhodniki, da tole je prava neumanost kar pišeš 8). Res niso čudni potem te vici o policajih :P


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #193 : 30 Marec 2007, 21:42:11
Muai thai, s svojim pisanjem samo kažeš svoje nerazumevanje pasjega pojmovanja sveta.

Dejte mi nekaj povedat... Ma kaj so nemški ovčarji res take copate no?! Nimam veliko izkušenj z njimi.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #194 : 30 Marec 2007, 21:46:01
NO-ji niso copate, samo vseeno jih je po večini lažje kaj naučiti kot pa kake polarce ;)


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #195 : 30 Marec 2007, 22:07:36
Da se psa cuka ali kako drugače kaznuje, ni nobena pozitivna motivacija. Pri pozitivni motivaciji je point to, da ne narediš ničesar, kar bi psu povzročalo bolečino ali strah. Če to razumeš, potem veš, da zatezna ovratnica in cukanju podobne metode nimajo pri takem šolanju kaj iskati.

Res je, da se psa da na različne načine naučiti določeno stvar, je pa zame bistvena razlika, ali pes dela iz veselja ali iz strahu, da bo tepen, če ne bo ubogal. Zame pes ni robot ampak živo bitje in zato mi je tudi šolanje v veselje le, če vidim, da z veseljem sodeluje, ne pa da bi jo silila v nekaj in zraven še tepla, če ne bi ubogala.

Kar se tiče nemških ovčarjev in podobnih pasem: naj bodo še tako dobri spremljevalci in vdani, ampak da se pustijo tako maltretirati lastniku pa tudi nikamor ne pelje.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


malena3

  • Gost
Odgovori #196 : 30 Marec 2007, 23:14:15
ne vem, zakaj se odločate za pasme, katere ne obvladate. Ali se gleda samo lepota oz. imam nekaj posebnega. Saj za huskyje je splošno znano, da ti psi niso ne vem kako navezani na ljudi, sploh ne samci. Bilo je že nič koliko primerov, da uidejo, če le imajo možnost. Pa ponavadi imajo še močan lovski nagon, preganjajo divjad, pa tudi na ovce se hitro spravijo. Se spomnim primera, ko sem na prošnjo policije iz Bleda ujel huskyja, kateri je raztrgal srno. Ko sem prišel do njega, jo je pridno malical. Če si se mu približal, pa je pokazal napadalnost, oz. je branil svoj plen. Ko pa sem ga pripel, pa je bil čisto pohleven. Na žalost ni bil tetoviran, pa takrat jih še niso čipirali. Policija je dala oglas na radio Triglav, če bi se slučajno našel lastnik. Ker se ni našel lastnik, ga je prevzel veterinar iz Kranja. Nadaljna usoda mi ni znana.

Na, ta je pa dobra. Sploh bereš kaj pišeš?
Ali ti delaš vse v naprej določeno? A da si nabavim psa, moram vedeti o njem vse, se malo manj kot ne valjati v krdelu, ko so še majhni?
Si že slišal/a za adrenalin, nepričakovanje? Najbrž sem ga kupila, da ga bom dala na omaro in ga zijala cele dneve.
Ne, kupila sem ga zato, ker sem že od nekdaj navdušena nad to pasmo. In če sem prebrala veliko literature, svojega psa kar poznam? Dej, dej, ti v naprej veš, kaj bo tvoj pes jedel, pil, kako se bo obnašal? In niti nikjer nisem napisala, da si želim, da me bo gledal kot zaljubljen in da se bom bahala z njim okoli, lejte, kako vzgojenega psa imam.
Ne, imam ga zato, da me vsak dan znova preseneča in da me uči stvari, za katere prej nisem vedela, da sploh obstajajo in hočem ga vzgojiti do te mere, da me bo spoštoval in da bo delal z mano z veseljem, pri tem pa ne bom pustila, da mi kdo zaserje vzgojo psa, ko že jaz o njej trenutno še nimam blage. In ravno njihova samostojnost in karakter sta mi všeč. Drugače bi si nabavila psa, kateremu bi lahko delala čopke in ga nosila po naročju.
Njihov nagon me prav tako fascinira. In se zavedam, da nobena šola in vzgoja ne prepreči ulova njegovega plena. In ravno tako mi je všeč.



malena3

  • Gost
Odgovori #197 : 30 Marec 2007, 23:16:06
lari fari, sibirski husky je bolj lepotna rasa, in ni nikakor ne vem kakšen vlečni pes. Pravi vlešni husky je Aljaški husky, ki je večji in močnejši, porem pa še eskimski pes, tudi samojed je le lepotni pes, za vleko pa so popolnoma zanič.

O tvojem izobraževanju pasem bi se dalo razglabljati, ja.
Malo vpiši v google pod iskalnik o vlečnih psih in se uči.



malena3

  • Gost
Odgovori #198 : 30 Marec 2007, 23:34:33
Pa da malo menjam temo.
Danes je bil v šoli bolj priden.
Sicer ga zanima še veliko vse okoli sebe, sem pa že veliko dosegla, da sem ga zamotila za celih 10 minut, kjer sva obstajala samo midva in igra.
Zaenkrat nimam pripomb glede šolanja, so se zelo posvetili in ni bilo nikjer omenjenega kakega cuka ali kaj drugega. (zatezne)
Bilo je res veliko pozitivne igre.

Tudi ko smo šli skozi tunelček, je Kal rabil 10 minut, da je prišel do mene na drugi strani.
Ne vem, ali se je bal, ali pa so ga zmotili drugi dejavniki. Pomembno mi je bilo to, da je inštruktorica ostalim dala nalogo ponavljanja, mi 3 pa smo vstrajali tudi 10 minut in ga noben ni v nič silil, ker so že samo dojeli, da je Kal pač trmast in ne ravno enak sošolki.

In na koncu se je trud poplačal, prišel je do mene, kar je meni pomenilo več kot dovolj za začetek.
Dokler bo šlo tako, bom zadovoljna, ko pa se bo obrnilo v kako drugo smer, bomo pa drugače komentirali.



malena3

  • Gost
Odgovori #199 : 30 Marec 2007, 23:39:03
No, glede ovčarjev, pri nas smo jo imeli (stric).
Je bila zelo samosvoja, trmasta in se ni pustila voditi. Je pa spoštovala svojega lastnika.
Takrat tudi mislim, da te šole niso še bile tako razvite in jo je vse kar je znala, naučil sam, brez prisile.

Je pa res, da se jih da prej naučiti.



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #200 : 30 Marec 2007, 23:53:19
Pa da malo menjam temo.
Danes je bil v šoli bolj priden.
Sicer ga zanima še veliko vse okoli sebe, sem pa že veliko dosegla, da sem ga zamotila za celih 10 minut, kjer sva obstajala samo midva in igra.
Zaenkrat nimam pripomb glede šolanja, so se zelo posvetili in ni bilo nikjer omenjenega kakega cuka ali kaj drugega. (zatezne)
Bilo je res veliko pozitivne igre.

Tudi ko smo šli skozi tunelček, je Kal rabil 10 minut, da je prišel do mene na drugi strani.
Ne vem, ali se je bal, ali pa so ga zmotili drugi dejavniki. Pomembno mi je bilo to, da je inštruktorica ostalim dala nalogo ponavljanja, mi 3 pa smo vstrajali tudi 10 minut in ga noben ni v nič silil, ker so že samo dojeli, da je Kal pač trmast in ne ravno enak sošolki.

In na koncu se je trud poplačal, prišel je do mene, kar je meni pomenilo več kot dovolj za začetek.
Dokler bo šlo tako, bom zadovoljna, ko pa se bo obrnilo v kako drugo smer, bomo pa drugače komentirali.
No super. Sej bosta lepo napredovala iz treniga v trening. Res vse pohvale in vstrajajta še naprej tako lepo kot sedaj :)

Kar se tunelčka tiče, ni nič čudnega, da koj ni hotel iti skozi, sej se ga bo navadil. Saj ste spravljali pse čez tunelček tako, da je prvo tunelček čisto skupaj bil, ko so šli psi skozenj.? Kot vidiš, da ni tako črnogledo glede tele vaše pasje šole. Sej bo, samo vstrajaj in izogibaj se zatezni, vsaj v mali šoli, kot so ti že lepo svetovali.  V mali šoli zatezna res nima kaj iskati. Samo čimdlje proč od uporabe te ovratnice..

lp


malena3

  • Gost
Odgovori #201 : 31 Marec 2007, 00:02:27
Ja, upam da sploh ne pride do tega. Potem bomo prijatelji, hehe.
Drugače pa, bil je en tunelček in so morali priti samo skozi, na drugi strani pa smo jih čakali mi.

Hvala Aska za lepe želje. Sej veš da imaš prste pri tem tudi ti, ker nisi nikoli dvomila v naju :P :-*



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #202 : 31 Marec 2007, 00:13:20
Itak, da ne dvomim v vaju. Kakor te poznam, si dovolj vstrajna in vem, da vama bo uspelo. Samo nikar ne obupat ob kakih manjših težavah. Vedi, da smo tudi drugi imeli hude težave na začetku (in kakšne imamo še danes), še posebno je našim polarčkom težko vbiti v glavo ta pozornost. Pa čeprav nas oni gledajo, imajo svoje očke še vedno v preži po okolici in pripravljeni za kake nove dogodivščine :o Ja Sej na koncu še ugotoviš, da kake vaje še prav radi počnejo :o--lp


husky_girl

  • *
    • Prispevkov: 255
    • Točke: 3
Odgovori #203 : 31 Marec 2007, 09:56:20
Meni se pa zatezna sploh ne zdi tak bav bav.Na začetku ko so rekli, da jo moramo met, sem tut jest na veliko protestirala pa tko naprej. Ampak sej če ga imaš na  zatezni pa ti pes zaupa in te posluša itak ne vleče, pa tudi če kdaj malo povleče, še ne pomeni, da ga moraš ti nazaj potegnt, tako, da se skoraj zaduši. Pri meni je Sany včasih tako vlekla, da sem jo mogla na sprehodu dat po 20 kminutah fantu, ker so me roke bolele. Pa sem probala vse tista fore, da grem v drugo smer kot ona vleče, da se vstavim... V glavem sama sem jo razvadila in sama sem noslila posledice. Z zatezno sem jo samo dvakrat ali trikrat cuknila(ne zadavila  ;)) Seda pa nimava skoraj nobenih problemov več.
Malena, kakor se meni zdi imaš ti preveč v glavi in tudi dober občutek, da bi z zatezno ali navadno dušila svojega psa, sploh ker se zavedaš, da s silo ne gre ;D
Tako da probaj, pa boš videla da to ni nič takšnega

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself. (Josh Billings)

http://saniya.moj-album.com/


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #204 : 31 Marec 2007, 13:21:06
Citiraj
ari fari, sibirski husky je bolj lepotna rasa, in ni nikakor ne vem kakšen vlečni pes. Pravi vlešni husky je Aljaški husky, ki je večji in močnejši, porem pa še eskimski pes, tudi samojed je le lepotni pes, za vleko pa so popolnoma zanič.

Bolj ko tole berem, manj se mi zdijo smešni vici o policajih...
Očitno o polarnih pasmah pojma nimaš. Ali pa provociraš. Žal se mi dozdeva da prvo.  Samojedi so za dirke vlečnih psov res zanič, ker niso bili vzrejeni niti za vleko in še manj za dirke. Pasli so severne jelene (in jih zato po angleški klasifikaciji celo prištevajo med ovčarje). Ob selitvah svojih lastnikov so tovor ponavadi nosili. Samojedi (ljudje) so imeli za vleko sani severne jelene. Pse  so vpregali pa samo občasno in takrat niso dirkali ampak vlekli težje tovore z neko zmerno hitrostjo na dolge razdalje v nemogočih razmerah. Kot vlečni psi so postali znani šele takrat, ko so jih pokradli prvotnim lastnikom in jih uporabili za prevažanje polarnih raziskovalcev (katere pasme je bila psica v vpregi, ki je prva prispela do severnega tečaja?)
Celo sodobni samojedi še vedno sposobni preteči Iditarod - čeprav niti slučajno ne morejo zmagati.

Sibirci pa so vlečni psi z dušo in telesom. Celo tisti iz lepotnih linij spodobno vlečejo, čeprav niso tako vzdržljivi kot iz delovnih linij. Tudi sibirci v svojem bistvu niso bili vzrejeni za dirke ampak za resno vleko na dolge razdalje v hudem mrazu. So od vseh čistokrvnih pasem vlečnih psov najhitrejši. Za potrebe dirk pa vseeno ne dovolj hitri - zato so vkrižali hitrejše pse in dobili Aljaške huskije (žal se ni nihča potrudil, da bi te križance spravil do priznane pasme, tako da jim grozi izumrtje. Ker so naredili še hitrejše križance za razdalje nekaj 10 km)


malena3

  • Gost
Odgovori #205 : 31 Marec 2007, 13:31:15
Nene, husky girl, nisem rekla, da imam toliko proti zatezni, ampak da morava najprej vzpostaviti odnos, nato šele kaj drugega.
Sej sem napisala, da ne bom pustila, da me bo vlekel kot neumen po poligonu, ali pa na sprehodih.
Najprej morava vzpostaviti odnos, šele nato gremo na te zadeve.
Bom videla kako se bodo stvari naprej odvijale.

Z zatezno delati ni problema, je treba znati. Da pa mi bo kdo kazal, ki nima pojma in bo psa vlekel in cukal gor in dolj, bolj na to je letela debata, husky.

Me pa veseli da lepo napredujeta. Počohaj jo v mojem imenu. :-*



malena3

  • Gost
Odgovori #206 : 31 Marec 2007, 13:33:51
Eno vprašanje...

Lahko doma začnem z učenjem klikerja, čeprav ga v mali šoli ne uporabljamo?

Pa še nekej me zanima...kako inštruktorji ponavadi prikažejo primer, da psa odvadiš skakanja po ljudeh? Če ni v uporabi kliker?



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #207 : 31 Marec 2007, 13:47:44
Eno vprašanje...

Lahko doma začnem z učenjem klikerja, čeprav ga v mali šoli ne uporabljamo?

Seveda lahko. Pa saj bi ga lahko tudi v mali šoli uporabljala, če bi ga hotela.  ;)


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #208 : 31 Marec 2007, 14:03:02
Malena kliker seveda lahko uporabljaš, samo najprej se pouči o pravilni uporabi klikerja.

Kako psa odvadiš skakanja na ljudi je pa več načinov. Če začneš že od malega, se najbolj obrestuje to, da psa, ko skače popolnoma ignoriraš, še boljše pa je, če odideš stran od njega. Tako se nauči, da z izsiljevanjem ne doseže nič. Moraš pa pazit, da psa v trenutku ko neha skakat pohvališ.
Učiš lahko tudi tako, da daš psu neko nadomestno vedenje: ko vidiš, da bo skušal skočiti, mu ukaži sedi ...
Nekateri pa uporabljajo bolj boleče metode, tako da recimo stopijo psu na zadnje tačke, takrat ko je v zraku, ali pa da dvignejo koleno in se pes v bistvu nasadi na nogo.

Kakšen način boš izbrala, je tvoja odločitev. V vsakem primeru pa moraš biti vztrajna in dosledna.

+1

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #209 : 31 Marec 2007, 14:07:33
Ampak sej če ga imaš na  zatezni pa ti pes zaupa in te posluša itak ne vleče, pa tudi če kdaj malo povleče, še ne pomeni, da ga moraš ti nazaj potegnt, tako, da se skoraj zaduši.
Če ti pes zaupa in te posluša, zatezne sploh ne rabiš. Ne rabiš pa je niti, če pes še ni ubogljiv, samo sam moraš biti malo bolj vztrajen in potrpežljiv. 

Citiraj
Pri meni je Sany včasih tako vlekla, da sem jo mogla na sprehodu dat po 20 kminutah fantu, ker so me roke bolele. Pa sem probala vse tista fore, da grem v drugo smer kot ona vleče, da se vstavim... sama sem jo razvadila in sama sem noslila posledice. Z zatezno sem jo samo dvakrat ali trikrat cuknila(ne zadavila  ;)) Seda pa nimava skoraj nobenih problemov več.
Do enakega učinka bi prišla, če bi dosledno vztrajala na tem, da se lepo hodi. Če pa pustiš, da te vleče, pa seveda to ni to. So pa eni psi bolj trmasti in to pomeni, da se ustavljaš po 1 in 1 korak. Bolj ko si sam dosleden in iznajdljiv, manj sile in grobosti potrebuješ za dosego cilja. Pa še do psa je bolj prijazno.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si