Labradorec [Labrador Retriever]

ursa · 1415117

popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #300 : 17 Avgust 2007, 14:49:58
Res je. V tujini se veliko uporablja parjenje znotraj druzine. Sicer inbreedinga ni tako dosti, je pa prisoten. Veliko bolj se uporablja linebreeding, ki pa je dejansko super stvar.
Zakaj se vzreditelji odlocajo za to. Zaradi utrjevanje svoje linije oz. zaradi ohranja ali doseganje dolocenega "tipa". Je pa to dvorezen mec. Treba je zelo dobro poznati zdravstveno stanje prednikov, kar pa je zelo tezko. Namrec, pri labradorcih se vecina bolezni deduje recesivno in je nasim ocem skrito. V tem konkretnem primeru je zelo zelo veliko moznosti, da bo bolezen prisla na povrsje. Parjenje znotraj druzine utrjuje dobre lastnosti, hkrati pa na povrsje priplava tudi kaksna slaba. Kot sem napisal, od vzreditelja je odvisno koliko pozna svoje linije in ali bo kombinacija  uspela.
Treba pa se je zavedat, da so tako nastale pasme. Tako smo dobili labradorce v danasnji obliki. 40 - 50 let nazaj je skorajda vsak labradorec imel v svojem rodovniku kaksen line ali inbreeding. V enem obdobju so se stvari zakomplicirale, ko so zaceli v rodovnike "vmesavat" oz. so z labradorci parili flate in Chesapeake bay ret. To zadevo je bilo potrebno resiti in to so naredili ravno z taksnim parjenjem. Veliko znanih in renomiranih vzrediteljev labradorcev uporblja in je uporabljalo to tehniko pri nacrtovanju svojih kombinacij. So pa vedeli, da se lahko zgodi, da bodo mladicki bolani, in to so vzeli v zakup, v dobrobit pasme, in ce se je izkazalo, da ima leglo ta in ta deficit, so celotno leglo odstranili. Mogoce se slisi kruto, ampak res je treba zavedat, da brez tega ne bi bilo nasih labradorcev v tej obliki kot so. Tisti pred nami so morali veliko stvari "pozreti", da mi uzivamo sadove njihovega dela.
Jaz osebno nisem pristas inbreedinga, sem pa veliki pristas line breedinga in se mi zdi super zadeva. V danasnjem casu se mi uporaba inbreedinga zdi nepotrebna. Ampak vsak vzreditelj dela kar se njemu zdi najbolje....

Lp

+1



idefix

  • *
    • Prispevkov: 420
    • Točke: 4
Odgovori #301 : 17 Avgust 2007, 23:13:26
Citiraj
Ampak vsak vzreditelj dela kar se njemu zdi najbolje.

--- imeti 2x olivlanda med predniki (čeprav je prav tale mogoče zdrav) se meni zdi samo nerazumno tveganje in nič dobrega za pasmo niti za linijo.

lp ž & l & h


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #302 : 18 Avgust 2007, 10:37:26
Pri teh vzrediteljih se meni zdi najbolj problematičen karakter njihovih psov.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


idefix

  • *
    • Prispevkov: 420
    • Točke: 4
Odgovori #303 : 18 Avgust 2007, 12:13:41
Pri teh z une strani meje? Sicer hodijo tudi na preizkušnje - si jih tam kaj opazovala? Na razstavah so v mlajših razredih čisto OK, kasneje pa iisti psi postanejp - ali samo izgledajo - plašni ? Pa mislim, da tudi ne vsi?

lp ž & l & h


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #304 : 18 Avgust 2007, 14:22:41
Treba se je vprasat kam hodijo na preizkusnje? :)
Od Corradinijeve mi je ok psicka od T.W. Karakterno jih ne poznam prevec dobro.
Drugace je pa dejstvo, da imajo Italjani ogromno dobrih psov. Veliko uvazajo iz Anglije in skandinavskih drzav. Ce pogledas na njihovih razstavah in specialkah izbor za BOB vidis veliko odlicnih psov.



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #305 : 18 Avgust 2007, 18:24:28
Citiraj
imeti 2x olivlanda med predniki (čeprav je prav tale mogoče zdrav) se meni zdi samo nerazumno tveganje in nič dobrega za pasmo niti za linijo.

Vprašanje,koliko je bil Nattens zdrav. Njegov brat iz legla je imel kar precej težav.

Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


neronka

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #306 : 20 Avgust 2007, 09:48:19
Živjo!
Tudi jaz mam labradorca NEROTA!  :-* Star je 4 leta. Kupli smo ga v okolici Lenarta in meli smo srečo, ker smo vidli tudi očeta. Njegoc karakter - tak kot pri vseh labradorcih: živahen, bistrouemn, nagajiv, obožuje družbo ljudi, obožuje vodo... ;D
Slike pa na srtrani: http://sashika-moj-nero.moj-album.com


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #307 : 23 Avgust 2007, 13:02:31
Kakšna pa je razlika med inbreeding in linebreeding?

Če prav razumem, je inbreeding parjenje med ožjimi družinskimi člani (brat sestra, oče hči), kaj pa linebreeding?


p.s.: Jaz nikoli ne bi kupila psa, če bi bila starša v ožjem sorodstvu, pa naj sta še tako super.

Kristinca & Florinca


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #308 : 23 Avgust 2007, 15:15:28
linebreeding ti je tocno to kar pise. Parjenje znotraj dolocene vzrejne linije.
Line breeding lahko oznacis recimo z razmerji. Npr. 2:3, 3:5. Cist preprosto in laicno - ce pogledas rodovnik in imas posamezne generacije... ce imas razmerje 3:5 to pomeni, da imata samec in samica skupnega prednika - en v 3 generaciji drugi v 5. To ti je ena verzija. Vbistvu bi se lahko reklo, da potemtakem iscem "mrzle bratrance", "mrzle strice" itd. Lahko imata samo enega skupnega prednika. Ni nujno, da imata v preteklosti skupen par (torej istega samca in samico, ki sta imela potomca in ta potomec jima je skupen). Lahko imata samo skupnega plemenjaka 3-4 generacije nazaj.
Lahko gres direktno po liniji svoje psice in paris s pradedkom ali njegovim bratom, itd.

Inbreeding pa prav razumes.

Meni je, kot sem napisal, line breeding super zadeva, ce se uporabi na pravilen nacin. Ce gledam konkretno pri labradorcih. Poglejte si malo rocheby rodovnike, ali pa sandylands. To so skrbna cartovanja za 2,3,4 generacije vnaprej. Tocno se ve za 5-10 let naprej s kom bos paril in zakaj. Vmes pripeljes svezo kri in jo zopet sparis s svojo linijo. In tako lahko imas dejansko cez 2,3 generacije 2 psa, ki izvirata iz istega para, in sta idealka za linijsko parjenje. Vcaish je linijsko parjenje "skrito". Mores malo pogledad pod polbrate, pol sestre, precekirat razlicne generacije.

Za zanimivost pa tudi to. po raziskavah sodec naj bi vsi labradorci izsli iz "generacije" 11 psov.

Ce lje dovoljeno, bom poiskal en primer dobrega linijskega parjenja z dobrim rezultatom. Morem pogledat ce ima kdo od prijateljev taksno situacijo, da nebom rabil posiljat maile tujcem ce lahko uporabim njihov rodovnik. Ce ne bom pa probal skopirati link. Bom pogledal...

Lep pozdrav, Marko

+1



popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #309 : 23 Avgust 2007, 15:17:05
Pozabil dodat....obstajajo tudi tabelce za racunanje procenta linebreedinga in pa s tem tudi nacrtovanja linebreedinga. Po tistih koeficientih potem ves ali je kombinacija OK ali ne. Za pripombo: zame je to larifari. Nobena stevilka ti ne more povedat ali je paritvena kombinacija ok ali ne.



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #310 : 24 Avgust 2007, 10:23:06
Hvala popo. Razumljivo napisano. Zaslužiš si točko.

Kristinca & Florinca


m_tejch

  • *
    • Prispevkov: 674
    • Točke: 12
Odgovori #311 : 27 Avgust 2007, 11:56:43



tole je pa en meni všečen labrador iz včerajšnje trboveljske razstave. Prvak pasme je pa bila ena črna psička, drugih slik nažalost nimam...



MisS EviL

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #312 : 28 Avgust 2007, 21:10:14
Jaz imam tud labradorca, ime mu je Brik in bo novembra star 5 let.
Nimamo rodovnika, ampak je (vsaj tako je bilo rečeno) čistokrven. Meni osebno je vseeno.






neronka

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #313 : 30 Avgust 2007, 10:57:34
Hey regga! pa se še na tem forumu srečamo..lepo,lepo! ;D
Ful lepa psička! Kak pa kaj napreduje?


regga

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 1
  • Enya
Odgovori #314 : 30 Avgust 2007, 18:28:01
Hej neronka, midve z Enyo napredujeva vsak dan sproti  :P Lahko jo samo pohvalim, ker je res pridna. Po eni strani mi ful hitro (prehitro) čas leti naprej ker je res ogromna proti tisti mali kepici ki sem jo prinesla domov, po drugi strani pa že močno pogrešam dolge sprehode, izlete, akcije  :o...Saj se kmalu začne mala šola, pa če bo(va) pokazale talent za reševalske vode, se bova pa še za to začele šolati  ;D

Me pa eni ful strašijo s puberteto in naj se kar pripravim da bo iz pridkane psičke postala pravi hudiček  >:D Jupiiiii  ::)

Še slikce








polonči

  • *
    • Prispevkov: 2.461
    • Točke: 0
  • *-moja banda-*
Odgovori #315 : 30 Avgust 2007, 20:08:14
regga jooj kok maš lepo psičko! :-* :-*

Glede pubertete pa: pri enih jo je res fuul opazit  >:D, pri drugih pa skoraj ne veš kaj sploh je puberteta ;D

Da pa boš vedela kako bo s tvojo bejbo, bo treba kar lepo počakat še par mesecev! :) ;D

Lp,
Polona

:)


regga

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 1
  • Enya
Odgovori #316 : 31 Avgust 2007, 10:44:04
regga jooj kok maš lepo psičko! :-* :-*

Hvala  ;D

Ja, vem da se pri kakšnih psih puberteta sploh ne opazi. Tako srečo sem imela tudi pri prejšnji psički (ZP) in si kar ne morem predstavljati, da bi bilo pri Enyi kaj drugače. Ampak jezila se ne bom, če jo bo začelo "razganjat"...Njene očke me itak čist začarajo  :-[ Ne morem biti jezna nanjo, tudi če se trudim  :P


neronka

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #317 : 31 Avgust 2007, 12:19:32
no, pri našem jo je blo fejst za opazit... :P ampak je zdaj dosti boljše! :)


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #318 : 31 Avgust 2007, 13:14:15
Pri nas je bilo tudi hudo pa še kar dolgo je trajalo - sem vmes že skoraj obupala, da bo moja Luna kdaj kej ubogala. Ampak nekje pri 2 letih se je pa le malo umirila. Je bil pa kar šok, ko je bila v mali šoli ful pridna in sva lepo napredovali, potem pa kot bi odrezal -tema: ni znala nič več, ne pozornosti, ne sedi, ne prostor ...

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


neronka

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #319 : 31 Avgust 2007, 13:26:50
no pri našem je vbistvu dolga zgodba. star je 4 in pol in ko smo ga dobili je z njim v šolo hodil brat ker sem jaz bla premajhna. nažalost pa se je šolal po starem načinu (cukanje, zategovalne ovratnice). ko pa je šolanje končal smo z njim vadili predvsem dom. potem pa je moja frenda dobla psičko Heilo in z njo začela hoditi v kinološko društvo kjer so delali po novem načinu (pozornost, čim manj cukanja).ta način šolanja zelo všeč, zato sem z njenimi nasveti tako začela delati doma. in zdaj delava s klikernjem in dosti bolj napredujeva ker ga šolanje bolj veseli :D. celo trikce sva se naučila, ki jih zdaj vadiva! drugače pa še mava probleme s pozornostjo...vendar napredujeva. :)


tejchyka

  • *
    • Prispevkov: 50
    • Točke: 0
Odgovori #320 : 29 September 2007, 17:12:27
Pozdravljeni! Moj dedek ima mešanca med zlatim prinašalcem in labradorcem. Ime mu je Aro in je bolj podoben labradorcu kot zlatemu prinašalcu.Star je 1 leto.  Problem je v tem, da je Aro zelo agresiven. Za hišo ima velik ograjen prostor, v njem pa boks. Ves dan je izpuščen, poleg tega ga še zjutraj in zvečer pelje na dolg sprehod. Ves čas ga vleče, tako da ko prideta domov je celi zasopihan. Na vsakega človeka, ki ga sreča na cesti, začne skakat. Enkrat sem šla v njegovo ogrado, kjer je začel skakat po meni in me grizit za hlačnici in rokave. Takrat je bil dedek doma. Čez nekaj dni sem šla zopet k njemu. Takrat pa ni bilo dedka doma, in me je vse ubogal. Kar nisem mogla verjeti. Zmeraj, kadar ni dedka doma je poplnoma miren, kadar pa je dedek doma, pa je neverjetno napadel. Možno le, da se igra. Mi lahko poveste kaj je narobe? Ali dedek dela premalo strogo z njim? Jaz imam tak občutek. Vendar me noče poslušati, ko mu rečem, da naj z Arotom dela bolj strogo. Za pasjo šolo pa še slišati noče. Ali je napadalen zato, ker ni čistokrven?

Lp, Teja



Bella*Luna

  • *
    • Prispevkov: 155
    • Točke: 0
Odgovori #321 : 29 September 2007, 19:40:03
Ali dedek dela premalo strogo z njim? Jaz imam tak občutek. Vendar me noče poslušati, ko mu rečem, da naj z Arotom dela bolj strogo. Za pasjo šolo pa še slišati noče. Ali je napadalen zato, ker ni čistokrven?
Lp, Teja

Napadalen NI zato, ker NI čistokrven. Noben pes ni kar tako brez vzroka napadalen. Mogoče je dedek prestrog do njega?! ?!
Kuža je kot mali otrok. Kolikor mu dopustiš.
Tudi če je pes spuščen cel dan, to nič ne pomeni če se dedek ne ukvarja z njim?! Mogoče psu dovoli preveč svobode.
Mene tudi naša eno leto stara prinašalka "napade" - skoči name, me grize in vleče za roko - s tem mi pokaže, da želi da se ukvarjam z njo.
To da te je vlekel za rokave - želel si je, da greš z njim ven.Predvidevam?! 



tejchyka

  • *
    • Prispevkov: 50
    • Točke: 0
Odgovori #322 : 29 September 2007, 21:43:54
Ja, no... Ne morem rečti, da se z njim ne ukvarja. Možno je, da ima preveč svobode, ampak če je zaprt nekaj časa v boksu, je še hujše.



regga

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 1
  • Enya
Odgovori #323 : 29 September 2007, 23:15:57
Arotu manjka vzgoja. Če bo dedek bolj strog do njega s tem ne bo nič dosegel. Psa je pač treba šolati! Če imaš dovolj izkušenj ga ni nujno treba peljati v šolo, ampak ga šolaš sam. Če izkušenj o pravilnem šolanju nimaš ali pa jih imaš premalo, potem pa je obisk šole obvezen.

Meni se zdi da se dedek premalo ukvarja s psom, saj pes poleg dolgih sprehodov rabi tudi zaposliti možgančke  ;) Učenje raznih trikcov je zabavno tako za psa, kot za vodnika. Če se dedku ne da, pa lahko ti poskusiš Arota naučiti kakšno afnarijo  :)



regga

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 1
  • Enya
Odgovori #324 : 29 September 2007, 23:30:51
Moja smotka je bila včeraj sterilizirana. Kok je bila bogica, ko sem jo prišla iskat je bila še čisto zadeta od narkoze  :'( :'( :'(

No, danes se je pa počasi spravila k sebi. Je res pridkana, pa še bolj scrkljana  ::)

Še slikce moje bubike...Malo bolj kislo se drži, da slučajno ne bi kdo spregledal kako je booooga   :'(





popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #325 : 30 September 2007, 01:25:58
Regga: Boga revica. Bo tudi to minilo. A ves da njej sploh ni toliko hudo kot tebi.  :P Ona pa to samo spretno izkorisca. hehe Pozdravcek mladi dami v mrezastih nogavicah...  :D

Lp



rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #326 : 30 September 2007, 10:53:04
Marko, a si bil na lovski preizkušnji na Pragerskem? Ali pa če je bil kdo drug?

Jaz sem hotela priti gledat, pa nisem uspela. Me zanima če je bilo veliko retrieverjev in kako je kaj šlo... pa če bodo kje kakšne slike...  ;)

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


regga

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 1
  • Enya
Odgovori #327 : 30 September 2007, 16:32:49
Popo, saj vem. Pa se vseeno pustim izkoriščati  :D

Danes je že čisto dobra in bi že skakala po domačih, pa šibala za kakšno žogico. Repek ji pa tudi non-stop miga. Prejle sem jo morala dati prav na prisiljen počitek. Še najbolj od vsega jo moti njena mrežica, ampak ko sem ji dala ovratnik gor, je prav panično odreagirala. Bo že potrpela, jaz pa tudi.

Mlada dama v mrežastih nogavicah se zahvaljuje za pozdravčke  ;D


black beauty

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: 1
  • my brand black velvet
Odgovori #328 : 02 Oktober 2007, 20:02:29
čaw čaw

evo še ena navdušenka nad labekami ;D
no doma mam že enega samčka, s katerim sicer ne delam velikom ker je bil njegov nakup malo zašušmuštran-pač prihaja iz take psarne. drugače pa razlog da sm se registrirala je ta, da pričakujem malo črno lepotičko s katero imam malo večje načrte med drugim tudi razstave.
me pa zanima dejansko stanje labradorcev in vzreje v slo? sicer spremljam malo stanje vendar vse bolj površno. zanima me kaj pravite vi, ki redno tekmujete?
 lp



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #329 : 02 Oktober 2007, 22:30:58
Black Beauty: kje jo bos pa vzela? Ce ni skrivnost..