Labradorec [Labrador Retriever]

ursa · 1415163

ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #1110 : 11 September 2008, 19:33:35
Popo ja kje se je pa nauču skočit? hehe
ker se moja prou boji pomola in si ne upa skočit.



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #1111 : 11 September 2008, 21:10:10
Jaz se kar strinjam z Markotom. Labradorec je labradorec po telesni zgradbi in duši. In če ljudje ne ločijo konstitucije od debelosti, potem je težko debatirati o tem, kakšen pes ustreza standardu in kakšen ne.

Labradorci so bili vzrejani z določenim namenom - to niso hrti, ki bi tekmovali v hitrostnih dirkah, to niso goniči, ki bi ure in ure gonili divjad, ampak so prinašalci, ki so sposobni dolgotrajnega dela, ki zahteva eksplozivnost in vztrajnost.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #1112 : 11 September 2008, 21:22:18
V labradorskih vodah resnično nisem doma, priznam.
Vseeno pa ločim debelega psa od močnega psa.
In večina labradorcev na razstavah je debelih. Pa mogoče niti ne zato, ker bi bili prekomerno hranjeni, ampak ker gre tisti ''broad'' preveč broad ;)
Pravzaprav so mi močni psi všeč...zelo všeč. Zamaščeni mi žal niso...
Pravzaprav imam doma mešanca med dvema močnima pasmama- ena od njiju je labradorec(očitno  ::) ), ampak mu trebuh ne visi in lahko mu otipam rebra.



Chiba

  • *
    • Prispevkov: 854
    • Točke: 0
Odgovori #1113 : 11 September 2008, 21:50:13

Labradorci so bili vzrejani z določenim namenom - to niso hrti, ki bi tekmovali v hitrostnih dirkah, to niso goniči, ki bi ure in ure gonili divjad, ampak so prinašalci, ki so sposobni dolgotrajnega dela, ki zahteva eksplozivnost in vztrajnost.

1. S hrti jih je čisto nesmiselno primerjati.

2. Omenjaš goniče in ure gonjenja divjadi, praviš da pač to ti psi niso (kar je seveda res) ampak v istem stavku spet omenjaš, da so labradorci prinašalci in so sposobni dolgotrajnega dela. Ganjati divjad ni dolgotrajno delo?

3. Labradorci na razstavah so zavaljeni, pa lahko rečete karkoli o konstituciji. Dejstvo je, da je pasma nagnjena k debelosti in to se prav lepo vidi na razstavah, kjer že tako redko vidiš psa v dobri kondiciji. Izvzemši neke psice na agilityju še nisem videla labradorca, ki ne bi bil zavaljen. In kakor so že pred mano rekli, eno je "tolšča" drugo pa je, da je pes v dobri kondiciji. Nekih pretiranih mišič se pri labradorcih tako ali tako ne bo videlo, ker pasma nima takih predispozicij. Se pa vidi (pa ne po slikah) ali je pes v kondiciji ali ne. In to se na razstavah zelo dobro vidi, ker ko grem mimo labradorcev me kar žalost prime. Enostavno ne vidim psa kakršen je v standardu ampak eno pojavo, ki tam stoji in čaka da dobi tisto odlično, pravdobro ali ne vem kaj. Tisti, ki z njimi delajo res svaka čast ampak neizogibno dejstvo je, da pasma s svojo popularnostjo bolj ali manj postaja pes za na kavč in nedeljski sprehod.

CANIS CARNIUM - vzreja staffordshire bull terrierjev
http://www.carniumsbt.com/


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1114 : 12 September 2008, 06:56:12
Meni je pa zal, da imajo slovenski vzreditelji tako mnenje o pasmi in linijah..saj ni cudnega, da so labiji vedno bolj zastopani na razstavah kot pa pri delu.

Potem pa resevalec ali vodnik slepih zeli dobiti dobrega psa pri nas, pa seveda nima sans, ker imamo same "razstavne" linije. Se tisti psi, ki bi bili drugace bolj suhcani, ker imajo tako konstitucijo, jih pa vodniki pod vplivom (ali vzreditelja ali okolice) nafutrajo do takih dimenzij, da je joj :(

Lep primer "delavke" je moja Zara. Pa ni bila narejena namenoma, ker noben od starsev ni bil delovni pes. In ona poje dnevno vec kot 500g briketov + priboljski, pa ima 25 kg. Ampak kot sem ze rekla, so to same misice, ki se ji lepo vidijo ze ce stoji. Kot vidite poje ogromno, pa ocitno vse pokuri. Zakaj? Ker je skos v pogonu..
Pa ni imela nobenih tezav z vnetjem pokostnice, kaksnim koli sepanjem itd..



Bimbo

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #1115 : 12 September 2008, 07:36:42
Bimbo delovna linija pri nas zaenkrat se ni tako zastopana. Ali te zanima nakup in kdaj priblizno? :)

Uff zdej sem pa sprožil debato. Ampak vse kar sem želel izvedet je, kje se da dobit takega mal manj zavaljenega labija? Ja sasha, načrtujemo nakup nekje spomladi, ko bomo okoli hiše postavli še zadnji del ograje, da bo imel naš hišni prijatelj dovolj prostora za igro tud v času, ko ne bomo na sprehodih.



Bimbo

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #1116 : 12 September 2008, 07:37:43
Na labradorce se ne spoznam kaj preveč in mi povečini niti niso všeč kar se tiče izgleda, samo tale psička mi je pa res všeč:

 :-*

No nekaj takšnega bi si pa želel...



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1117 : 12 September 2008, 07:41:20
Kdaj ste mi tamalo slikal? :o  :P :D

Ne sej ne, tale ni moja..ma mal prevec spicast gobcek..

Bimbo, ce zelis tako psicko bos zal moral ponjo v tujino. Vsaj jaz ne poznam trenutno nobenega, ki bi nacrtno delal taka legla. Seveda se lahko zgodi, da se v kaksnem leglu pojavi kaksen tak drobizek, samo tega ne mores vedeti do 2 mesecev, ko gres po psicka..




Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #1118 : 12 September 2008, 08:24:59
No nekaj takšnega bi si pa želel...
Tale psička bo imela leglo naslednjo pomlad --> http://www.blackthorn.hu/

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #1119 : 12 September 2008, 08:41:20
S katero pasmo se bodo pa ukvarjali? :-\

Psarna Free Minds je veliko bolj znana po irskih setrih in žimavcih. LP Neža

Los je car.


Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #1120 : 12 September 2008, 08:55:34
Pa še tole: V tej psarni so imeli eno čudovito leglo labradorjev, kjer sta ostala dva prelepa mladička z vsemi potenciali, da bi bila tako po konstituciji kot po delovnih zasnovah prava predstavnika svoje pasme. V tem se strinjam z Markom. Labrador je po postavi tak, kot veleva standard. Zamaščeni pesjani in suhe grinte pač niso pravi labradorji, ampak zgolj labradoroliki pesjani, pa lahko zaradi mene delajo kot norci. Moje mnenje pač. LP N.

Los je car.


Bimbo

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #1121 : 12 September 2008, 13:40:25
Tale psička bo imela leglo naslednjo pomlad --> http://www.blackthorn.hu/

Hvala za super informacijo. Predvidevam, da je tala psarna na Madžarskem, ampak nikjer na njihovi strani nisem mogel odkriti od kje približno je, ker tja na ukrajinsko mejo se mi pa vseeno ne da it psa iskat. A kdo pozna to psarno, je mogoče že kakšen njihov pes v Sloveniji?



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #1122 : 12 September 2008, 13:56:13
Naj mi ljubitelji labijev oprostijo, ker se jaz nelabijevski clovek oglasam v to temo. Po mojem prvem sporocilu je bilo ogromno govora o debelost in podobno, pa bi rada razlozila svoja opazanja.
Na labradorje me ne veze nobena stvar zato jih lahko pogledam tako, od dalec, cisto neobremenjena s cimerkoli.
In z gotovostjo lahko recem, da so nekatere linije labijev ze zelo gibalno prizadete, lahko recem, da so pravi invalidi in jih je prav hudo gledati. Govorim o psih, ki se v svojih najboljsih letih zaradi svoje genetske osnove sploh ne morejo udejstvovat v nobeni aktivnosti. Se malo daljsi sprehod jim je ze prava muka. In tu ni govora o debelosti, ampak o cisto pravi konstitucijski degeneriranosti.
Se eno drugo opazanje. V resevalske vode sta se pred kratkim pridruzila dva labija. Sta se cisto sveza mladicka. Eden z bolj delovnega legla, drugi iz cisto razstavnega. Kaksna razlika je to!!! Prva se giblje z lahkoto, je nabita, tako telesno kot mentalno z energijo, s super karakterjem, skratka cudovita v vseh pogledih. Drugi, v svojem okornem telesu ze pri 4 mesecih, al jih ma pa zdajle ze malo vec, pa ne more kaj dosti. Komaj se giblje, ne mara se igrat, ker mu ze sama teza telesa to onemogoca, pa se vsi nagoni so potisnjeni nekam v pozabo.

Skratka ekstremi niso dobri. Ne v eno in ne v drugo smer. Labi res mora biti kompakten kuza, a po mojem mnenju to telo mora funkcionirat. Ce ne, potem je se tako fajn karakter zalostno zaprt v svoje nefunkcionalno telo in ce ne more hodit, se igrat, potem tudi ne more razvijat svojih potencialov. In lahko le se zalostno zdi na pragu in opazuje svet okoli sebe.

Blumina





sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1123 : 12 September 2008, 14:19:34
Blumina se strinjam s tabo.

Azu sem pogledala link od te psarne pa moram rect, da mi niso toliko vsec njihovi psi. Se mi zdi, da to je pa ze drugi ekstrem..teli labiji so mi pa presuhi..



rashy

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 0
  • Go Rush
Odgovori #1124 : 12 September 2008, 16:08:26

Se eno drugo opazanje. V resevalske vode sta se pred kratkim pridruzila dva labija. Sta se cisto sveza mladicka. Eden z bolj delovnega legla, drugi iz cisto razstavnega. Kaksna razlika je to!!! Prva se giblje z lahkoto, je nabita, tako telesno kot mentalno z energijo, s super karakterjem, skratka cudovita v vseh pogledih. Drugi, v svojem okornem telesu ze pri 4 mesecih, al jih ma pa zdajle ze malo vec, pa ne more kaj dosti. Komaj se giblje, ne mara se igrat, ker mu ze sama teza telesa to onemogoca, pa se vsi nagoni so potisnjeni nekam v pozabo.


Moj Raš in njegov sošolec v pasji šoli sta isto stara, isto velika, isto lepa, z isto kilažo pa vam moram povedat, da je med njima ogromna razlika. Moj Raš je umirjene sorte, vedno rabi nekoga, da se z njim iga in ga motivira, drug labi pa je popolnoma hiperaktiven in bolj "zahteven".... Tako, da zgornjih besed ne da posploševati na delitev linije ampak so razlike tudi znotraj nje. Verjemi, saj poznam veliko labijev pa 2 nista enaka. Nekateri so bolj leni, drugi manj, vsi pa radi "žrejo" :o :o :o

love animals


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #1125 : 12 September 2008, 16:29:09
Na zalost mojih stavkov nisi prebral tako, da bi jih razumel. Ne govorim o karakterju, ne govorim o debelosti, ne govorim o nacinu solanja, ne o razlicnih lastnikih ampak govorim o telesni zgradbi nekaterih linij. Ena konkretna linija v Slo pa producira invalide in ne razumem ljudi, ki poznajo labi sceno, pa se vedno kupujejo tam ali pa potomce te linije.

Sedaj pa prepuscam temo nazaj ljubiteljem labijev in upam, da sem nacela temo, ki bo kaksnemu od vas koristila...

Blumina



tjas

  • *
    • Prispevkov: 1.042
    • Točke: 0
Odgovori #1126 : 13 September 2008, 08:20:27
Na zalost mojih stavkov nisi prebral tako, da bi jih razumel. Ne govorim o karakterju, ne govorim o debelosti, ne govorim o nacinu solanja, ne o razlicnih lastnikih ampak govorim o telesni zgradbi nekaterih linij. Ena konkretna linija v Slo pa producira invalide in ne razumem ljudi, ki poznajo labi sceno, pa se vedno kupujejo tam ali pa potomce te linije.

Sedaj pa prepuscam temo nazaj ljubiteljem labijev in upam, da sem nacela temo, ki bo kaksnemu od vas koristila...

Blumina

Jaz te čisto razumem, kar si želela povedati in upam, da bojo tudi ostali to razumeli.  :(



Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #1127 : 13 September 2008, 14:50:06
Pa še nekaj iz standarda:

GENERAL APPEARANCE : Strongly built, short-coupled, very active; broad in skull; broad and deep through chest and ribs; broad and strong over loins and hindquarters.

BODY :
Back  : Level topline.
Loins : Wide, short-coupled and strong.
Chest : Of good width and depth, with well sprung barrel ribs.

In taki labradorci lahko delajo, kar jim paše, če so seveda v aktivnih rokah. Težko se bojo gibali in delali tisti, ki cele dneve preležijo doma. Pa naj bojo gliste ali pa pravi chubbyji.

Invalidi? To pa ja nima nobene zveze s samo telesno zgradbo, ampak prej s tem, kaj iz psa naredi njegov človek. Če zredi psa preko meja vsega lepega ali spodobnega, ali pa če ga shujša, da postane pravi hrtoliki pesjan, potem pes gotovo ne more pokazati tistega, kar bi lahko. Invalidi so (vsaj zame) tisti psi, ki imajo prirojene napake, zaradi katerih v naravi ne bi mogli preživeti in delati tistega,  za kar so ustvarjeni.

LP Neža

Los je car.


tjas

  • *
    • Prispevkov: 1.042
    • Točke: 0
Odgovori #1128 : 13 September 2008, 15:19:00
Na zalost mojih stavkov nisi prebral tako, da bi jih razumel. Ne govorim o karakterju, ne govorim o debelosti, ne govorim o nacinu solanja, ne o razlicnih lastnikih ampak govorim o telesni zgradbi nekaterih linij. Ena konkretna linija v Slo pa producira invalide in ne razumem ljudi, ki poznajo labi sceno, pa se vedno kupujejo tam ali pa potomce te linije.

Sedaj pa prepuscam temo nazaj ljubiteljem labijev in upam, da sem nacela temo, ki bo kaksnemu od vas koristila...

Blumina

 ??? ??? ??? Ali piše v kitajščini?  ??? ???



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #1129 : 13 September 2008, 16:04:38
Invalidi so (vsaj zame) tisti psi, ki imajo prirojene napake, zaradi katerih v naravi ne bi mogli preživeti in delati tistega,  za kar so ustvarjeni.

Saj o tem Blumina govori. O psih z zrascenimi blazinicami, z defektnimi kolki in ostalimi sklepi, zj**animi hrbtenicami, kupom alergij in se tono ostalih tezav. In se popolnoma strinjam z njo, psi iz te konkretne linije so invalidi.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #1130 : 13 September 2008, 17:19:37
Hehe, samo en medklic, ki sicer ne spada v to temo, ampak vseeno: ampak ali sem slučajno kje napisala, da se z Blumino ne strinjam, da ji nasprotujem ...  :P

Če pa že tako veselo namigujete na 'dotično' invalidno linijo, bi si kdo upal napisati, katera to je, da bi morda odvrnil morebitne nepoučene kupce odvrnil od zmote?

Los je car.


idefix

  • *
    • Prispevkov: 420
    • Točke: 4
Odgovori #1131 : 13 September 2008, 19:54:59
Ne, ne bi, ker imajo stalno odprtih več kot eno tožbo na sodišču.

Tele Črni trni pa sicer res izgledjajo super aktivni in zdravi, in celo po konstituciji , takole na slikah, se najde kakšne LRje bolj nežne konstitucije iz nam bolj znanih linij, ki spominjajo na lovske LRje iz Madžarske. Glave pa so nemogoče. Ne zato, ker so zelo lahke, ampak imajo zelo visoko nastavljena in nošena ušesa, špičast dolg gobček, ... bolj spominjajo na glavo ptičarja.

Glede na to, da po rodovniku izgledajo povsem ločeni od sicer znanih linij, bi bilo koristno združiti gensko bazo in poskusiti različne kombinacije s sicer nam bolj znanimi linijami. V katerih bi se bilo koristno znebiti vsaj izjemno težkih glav s prevelikimi čobami, če  odmislimo tudi vse že zgoraj naštete zdravstvene probleme.

Standard sicer našteva vse variante "strong...broad....short-coupled..." itd, ampak interpretacija vseh teh znakov je odvisna od idealnega labija, kot si ga zamisli vsako oko sodnika in vzreditlja; sam pri sebi si zamisliš idealno podobo.

To idealno podobo pa si oblikujemo glede na trende na razstavah. In zanka glede vzgoje okusa in vzreje težkih in počasnih LRjev z "lačnim" namesto inteligentnim izrazom v očeh je zaokrožena.

lp ž & l & h


še ena ljubiteljica psov

  • *
    • Prispevkov: 135
    • Točke: 0
Odgovori #1132 : 14 September 2008, 17:30:07
Ola vsi!

No, že spet me nekaj zanima. Kako preživite novo leto. A ni nobenih problemov glede petard in raket? A jih vse to skupaj sploh kaj gane, če jih imate notri in jih zamotite? :-*

Lp  :)



black beauty

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: 1
  • my brand black velvet
Odgovori #1133 : 15 September 2008, 19:27:34
mene pa zanima če pride še kdo razstavljat na mariborsko razstavo razen mene in patricije?



popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #1134 : 16 September 2008, 11:57:33
hm...jaz bom najverjetneje tam v soboto in v nedeljo. S tem da pridem v soboto malo kansneje, ker je na Pragerskem lovska preizkusnja.
Pridem pa sam, ker se tamala goni...

Lp



Chance05

  • *
    • Prispevkov: 86
    • Točke: 1
Odgovori #1135 : 16 September 2008, 12:09:54
Hej Marko ... potem se pa vidimo v nedeljo  :)

Black is beautiful ... and it goes with everything!


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #1136 : 16 September 2008, 12:18:11
Tina, seveda. :)



black beauty

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: 1
  • my brand black velvet
Odgovori #1137 : 16 September 2008, 13:22:29
ja js bom tam tudi oba dva dni, upam da s tamalo...trenutno še saniramo eno vnetje kože pa šepanje, tak da upam da se bo to popravlo do vikenda

popo tudi če boš prišo malo kasneje nič zato, po statistiki sodeč bomo na vrsti ob 1h, kar pa ponavadi pomeni da se bo vse še itak ful ful zavleklo...vsaj ponavadi je bilo tako

chance a ti tudi razstavljaš?
drugače pa popo lahko gremo na en pir pa rečemo kako ;)



popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #1138 : 16 September 2008, 14:21:19
Black Beauty: seveda. Ce bo PRM placas ti, ce dobi PRM Patricija, placa ona. V vsakem primeru pijem zastojn. hehe  :P Sicer pa, ponavadi se zavlece vse skupaj in se spije vec kot ena runda, tako da ni panike.  8)



black beauty

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: 1
  • my brand black velvet
Odgovori #1139 : 16 September 2008, 14:25:35
PRM ja, pobožne želje popo...mislim da bo pol kr patricija dala za rundo :P
 bomo vidli kaj bo...me je kr malo strah :-[, kr nazadnje so mi ocene padale iz razstave v razstavo, edino nezadovoljivo še nisma dobile,tak da se mi niti sanja ne kaj bo dobila