Labradorec [Labrador Retriever]

ursa · 1415073

*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #1290 : 26 November 2008, 19:49:46
PNZ naj bi pes opravil do 2 leta starosti. Če imaš PNZ ali lovsko tekmo potem prideš v prvi vzrejni razred. Če pa na vzrejnem opravljaš le vzrejno preizkušnjo (tu delaš s pri nosili in ne z divjadjo), pa padeš v 2. vzrejni razred.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #1291 : 26 November 2008, 20:32:39
Samo nekaj bi dodal:
Ce se ne motim, ni nujno, da ti opravljen PNZ prinese najvisni vzrejni razred, ampak je to odvisno tudi od telesne ocene in ocene HD in ED.
Podobna situacija je tudi pri VP, in sicer, vzrejni razred, kot tudi "dolzina" vzrejnega dovoljenja je odvisnen od tega kako se pes odreze na VP. Torej lahko za slabo predstavo na VP dobis tudi pogojno vrejno dovoljenje.

rudageba: ce te zanima kaj glede PNZ-ja me lahko kontaktiras na moj mail. Prav tako se lahko pozanimam kako bo s tecaji spomladi.

Kar se pa tice PNZ-ja na splosno. To dejansko je to - preizkus naravnih zasnov. Kar pomeni, da "dobri" (ni ravno primeren izraz, ampak saj veste kaj mislim) psi, ki imajo voljo do dela in prinasanja to ze itak znajo  8) Vecina vas verjetno opazi, da ko vrzete zogico pes z veseljem gre do nje in jo prenasa okoli. Pri divjadi je ta nagon se 10x mocnejsi. Ce odmislimo tiste, ki zival poskodujejo (ti itak odpadejo ze v startu, ker gre za strogo napako), so psi v grobem ze pripravljeni za PNZ. Ampak tu je pa potem tisti tezki del. Skoraj vsak pes bo šel po divjad, redko kateri pa bo divjad ze takoj na zacetku samovoljno prinesel k lastniku. hehe
In da dosezes to pa je potreben trening, trening in se enkrat trening.
Plus tega se je treba zavedat, da je to lovska preizkusnja, kar pomeni, da je pomembno tudi kako bi pes funcioniral v pravih okoliscinah lova. Zato je treba psa recimo naucit, da divjad ne spusca dokler ne pride do vodnika. V lovu to pomeni izgubljen komad!
Kej so na PNZ-ju mladi psi, to ni diskvalifikacijska napaka in se zahteva minimum (pes prinese divjad vsaj 2 metra od obale, na poljskem delu se ponavadi spuscanje divjadi ne diskvalificira), v vseh ostalih preizkusnjah se to ne tolerirar in spuscen komad avtomatsko pomeni konec preizkusnje.
Torej je treba za dobro opravljen PNZ vloziti veliko truda.
To je samo na kratko, moj pogled na PNZ  :)

LP, Marko



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1292 : 27 November 2008, 06:52:11
Popo prav imas. PNZ je en od pogojev za 1. vzrejni razred. Drugi je telesna ocena odlicno in dobra ocena kolkov in komolcev.






rudageba

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 0
  • Eboneys midnight star
Odgovori #1293 : 27 November 2008, 14:01:47
Pozdravljeni!

Priznam, da sem PNZ želela opravljati bolj iz radovednosti pa tudi, da bi čim več delala z psico. Žal pa je moja Ena presegla starost dveh let. Tako, da ne vem če je to sploh lahko še izvedljivo.

Popo hvala ti za izčrpno razlago. Te pa bom vseeno kontaktirala, saj me zanima če so vsaj priprave možne če že ne opravljanje izpita.
 
Hvala in LP



mi2ni3

  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 0
  • Pes: edini, ki te je vedno vesel ko prideš domov
Odgovori #1294 : 27 November 2008, 14:18:56
V Horjulu čaka na novega gospodarja rjava labradorka   :-\



popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #1295 : 27 November 2008, 17:01:24
rudageba: Govorim na pamet, tako da me ne prijet za besedo, ampak mogoce obstaja moznost, da opravljas PNZ, ampak se ti le ta nemore priznat. Torej, opravljas ga, tako kot si rekla, iz zelje po delu, ampak nima neke vrednosti in se pomoje v tem primeru ne vpise v rodovnik. Nisem pa siguren, da gre. Skratka, se bom pozanimal!

Tamali horjulski cokoladi pa itak ne bo panike najt dom  8)

Lp, Marko



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1296 : 27 November 2008, 17:03:41

Tamali horjulski cokoladi pa itak ne bo panike najt dom  8)

Lp, Marko

Pomojem bo Poloni pregorel telefon od klicev ;D

@rudageba: lahko se pa namesto na PNZ zacnes pripravljat na lovsko tekmo ;)



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #1297 : 27 November 2008, 17:36:58
No v mislih sem imela, da če ima pes vse ostale preglede in telesno oceno odlično, ne more priti v prvi vzrejni razred, če nima PNZ-ja. Tak primer je Luna, ker sva se prepozno odločili.

Se pa samo delno strinjam z Markotom glede relavantnosti preizkusa. Namreč videla sem že prinašalce z za mojo oceno slabim lovskim nagonom, pa so preizkuse opravili - divjad so pa nosili izključno zato, ker so bili tako dobro naučeni na aport in jim je divjad predstavljala aport. Za razliko od Lune recimo, ko je čisto padla v nagon, ko je videla raco ali fazana, je bil pa problem to prinesti ptoem, ker bi smrkla trofejo imela zase.  :P

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #1298 : 27 November 2008, 18:41:55
Hehe, Luna, jaz pa se popolnoma strinjam s tabo, da se delno strinjas z mano  ::) :P

Jaz nisem stari macek kar se dela tice, prav tako nisem lovec, ampak mi je to v zabavo. In zato se udelezujem vseh preizkusenj, v zadnjem letu predvsem kot gledalec, ker imam ze vse opravljeno. Prav tako se veliko pogovarjam in izkoristim vsako priloznost, da se ucim od ljudi, ki imajo ze veliko izkusenj na podrocju dela z retrieverji. Med te stejem tudi tuje strokovnjake.
Skratka, tudi jaz mislim, da lahko PNZ opravi bolj ali manj vsak pes, ce je v delo vlozenega dovolj truda. Sem ze videl pse, ki so delali totalno izstrahospostovanje in ne iz uzitka (nemorem rect, da brez nagona, ker je tezko sodit), in ironicno je, da so taki psi ponavadi dosegali tudi zelo dobre ocene.
Dejstvo je, da je treba psa naucit prinasat in to je to (ce ne stejemo streloplahost. pa se to se baje, po besedah izkusenejsih, da omilit, tako da ne pride do izraza). Na PNZ-ju pes vidi kam divjad pade in njegova naloga je samo, da gre tistih par metrov in jo prinese. To se da dosect s treningom. Delas "force fetch" pa je to to :)

Ampak, upam si trdit, da pes, ki naredi PNZ pod prisilo, ki dela samo zato, ker je treba delat, pogori na vseh ostalih preizkusnjah. Tam je ze pes odvisen sam od sebe in od svoje volje do dela. Psa, ki noce delat bos tezko prisilil, da bo v dezju in visoki travi izdelal 150m dolgo vlecko. Ni variante!  ::)

Tako da, ja, se da psa pripravit za PNZ, cetudi ta ne rad sodeluje. Sem ze videl te pasje robote. haha  :P

Za razliko od Lune recimo, ko je čisto padla v nagon, ko je videla raco ali fazana, je bil pa problem to prinesti ptoem, ker bi smrkla trofejo imela zase.  :P

Evo, super! To je to, kar se mene tice.. :o Ampak zakaj se zahteva, kar se zahteva, sem napisal v prejsnem postu. Strnjena misel je tu:
Plus tega se je treba zavedat, da je to lovska preizkusnja, kar pomeni, da je pomembno tudi kako bi pes funcioniral v pravih okoliscinah lova. Zato je treba psa recimo naucit, da divjad ne spusca dokler ne pride do vodnika. V lovu to pomeni izgubljen komad!
Seveda se da debatirat ali je to potem preizkus naravnih zasnov... za te debate pa se vedno z veseljem javim. Ampak ne na forumu. Ob priliki in obvezno ob pivu!  :D

Jaz znam cenit takega psa in ga tudi ni tezko prepoznat pri delu. Sem preprican, da tudi sodniki znajo cenit takega psa. Ampak tako kot pri vseh disciplinah morajo obstajat dolocene omejitve in zahteve, ki so zapisane v pravilniku!
Je pa razlika, ce dobi minimum pes, ki rad dela, ampak ni bilo vlozenega dovolj truda, da se izpili se samo prinasanje, kot pa ce dobi minimum "robot", ki mu vmes koncetracija pade in sploh vec ne ve kaj je njegova naloga, saj se ravna samo po tem kaj je treba in ne po nagonu.


All in all, jaz sem v osnovi zelo nadarjen atlet. Ampak zaradi kaksnega piva prevec in posledicno pivskega "lampa" svojih naravnih zasnov ne znam vnovcit. Ob pravilnem treningu v mladosti pa bi tudi te prisle do izraza. haha  8) Get the point?

LP, Marko



*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #1299 : 30 November 2008, 14:52:29
Malo iz teme...

Popo..je mogoče v zadnji številki Mojpes opisana izkušnja šolanja enega od mladičkov vašega zadnjega legla?  :)

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #1300 : 30 November 2008, 15:40:26
Ja  :) To je nas Oskar (All you need)  8)



rudageba

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 0
  • Eboneys midnight star
Odgovori #1301 : 30 November 2008, 17:21:44

 :D

popo- pisala sem ti kar na mail, ki sem ga dobila na tvoji spletni strani.

lp



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1302 : 30 November 2008, 17:48:23
Jes, jes, jesss..prisel je dan, ko je Zara spustila Rocher Ferrero, ki ga je ukradla iz torbice, v zameno za pasji piskot :o :D Do sedaj je vse stvari na hitro pozrla, se preden sem lahko rekla spusti, danes je pa ratalo ;D

Drugace pa uziva na snegu..glavo zarije v sneg in stoji tako par sekund. Ali pa divja po snegu in skace naokoli kot ena srna :)

Kako so pa kaj vasi labiji?



lanam

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #1303 : 30 November 2008, 19:47:35
Saša,

moja Tessi je čisto nora na sneg; skače po celem snegu, voha za stopinjami drugih psov. Ko je sneg se pa še posebej dobro vidi, kako pes sledi, voha krtke, miške, pasje stopinje pred njo, svoje stopinje od včeraj...izkušnja s snegom je super. V petek sva imeli sprehod koje ravno začelo močnje snežiti in je bila čisto nora, ko sva šli ven. Na celem polju sva bili samo midva s Tessi , potem je prišla še Uša z lastnikom in sta se psički igrali in metali po snegu. Tessi je našla mrtvo vrano in jo ponosno prenašala okrog, potem jo je Ušin lastnik privabil s priboljškom in je spustila plen za pasji pisškot Sicer je kar pridna.
Včeraj sva šli na 3 sprehode po zasneženem polju, danes pa na dva. Vmes sva se igrali na vrtu. Sedaj spi in smrči če kako uro  :). Meni je zelo vščeč, da ima čiste tačke,ko greva notri...je pa čisto premočena. Prejšnji teden so že v četrtek posuli sol po naši ulici, pa sem jo kar peljala do travnika,da ne bi bile tačice preveč slane. Kupila sem ji celo neoprenske čeveljčke, pa jih ne obdrži gor več kot dve minuti. Mogoče bodo bolj zaželjeni, ko bo suh mraz.
Kupila sem ji oranžno ovratnico Matis-Pet in v snegu je prav lepo videti - črn kožuh z oranžno ovratnico.
Saša, zalo me zanima tiststa čokoladkica , ki naj bi bila v zavetišču Horjul. A so jo sploh dali na net? Kje se jo da videti?
lp marjana




rudageba

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 0
  • Eboneys midnight star
Odgovori #1304 : 01 December 2008, 18:28:53
Moja Ena je tudi prov nora na sneg.

Mi je pa najbolj ostalo v spominu ko je bila še majhna - sneg ji je bil toliko všeč, da smo mogle z mamo nalagat sneg na balkon (ko se je že topil), da bi se ona igrala, toliko je uživala v tem.

No zdaj tudi, sam da je snega veliko manj.

LP  :)



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1305 : 05 December 2008, 11:14:30
Marjana:

http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,26617.0.html


Midve greva pa jutri na Pokljuko..tam je baje pol metra snega, tako da obe ze komaj cakava ;D



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1306 : 08 December 2008, 20:50:32
Danes sem na kliniki videla precudovitega crnega labradorca.  :o :-* Super postava (imel je 29 kg), tipicen labijevski karakter, prelepa glava...bi ga kar domov odpeljala, ce ga lastnika ne bi dobro pazila :-[ :D



m_tejch

  • *
    • Prispevkov: 674
    • Točke: 12
Odgovori #1307 : 18 December 2008, 20:00:34
Ker se tukaj pri labradorčkih nič ne dogaja, dam pa jaz po dolgem času eno slikico moje LabeŽabe z darilom od pesjanarskega božička in masyke ;)




RBD

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #1308 : 20 December 2008, 19:13:11
A je kdo na forumu, ki ima mladička iz zadnjega Tylah-ovega legla (sept. 08)? ::)

LP



Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #1309 : 21 December 2008, 13:36:18




Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1310 : 21 December 2008, 14:12:53
Polona hvala! :-*

Koncno imam ene slike s treninga :)



RBD

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #1311 : 22 December 2008, 23:08:50
Ne vem če se tudi vam dogaja, da je pri Labiju lažje posneti video kot dobro sliko. Vse se namreč konstantno dogaja, razen rednega spanja v "čudnih" pozah.




sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1312 : 23 December 2008, 07:37:45
Pri nama je tudi video problem :D

RBD a tvoj kuzek je iz zadnjega legla Krumpakove?



RBD

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #1313 : 23 December 2008, 13:34:29
Ja, zanima me, kako je z njegovimi bratci.




sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1314 : 23 December 2008, 14:53:43
Zakaj? Ali imas kaksne tezave?



RBD

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #1315 : 23 December 2008, 19:34:24
Ne vem, zakaj se prvo pomisli na težave?

Ne, moj kuža jih (zaenkrat) nima. Glede na odziv na forumu, ko nekdo omeni vzreditelja (predvsem slovenskega) pa se malce zamislim. No, da (nasplošno) tuji vzreditelji vzrejajo kužke Brez hib in težav mi je bilo že pred nakupom (beri po prebiranju slo forumov) jasno !?!?. Pa sem se vseeno odločil drugače in mi ni žal.

Me pač zanima, kje se vse njegovo leglo nahaja, kako rastejo, kako brzdajo nenehno lakoto, kako je z njihovo težo in katero hrano uporabljajo, šolanje, fotke ipd ...

LP



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1316 : 23 December 2008, 21:02:47
RBD zal vem za precej psov iz njene vzreje, ki so imeli tezave, zato sem te najprej vprasala to. Upam, da tudi kasneje ne bos imel nobenih tezav z njim.

Je pa lepo, da zelis spremljati razvoj ostalih iz legla. Meni je moja vzrediteljica dala naslov od Zarinega bratca, tako da smo ostali v kontaktu in se veckrat dobivamo. Je zanimivo videt, kako sta si razlicna, pa ceprav sta iz istega legla. A mislis, da ti Barbara ne bi dala naslovov oz. vprasala ostale, ce bi zeleli obdrzati kontakte?

Pa noben ne pravi, da so slovenski vzreditelji nasplosno slabi..je odvisno od pasme do pasme..sama ne bi vzela labija iz nobene od slovenskih "znanih" psaren, zato sem se odlocila naslednjo psicko poiskati v tujini..sem ze kontaktirala meni zanimive vzreditelje in ti lahko povem, da je njihov odnos povsem drugacen.



RBD

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #1317 : 23 December 2008, 21:39:42
Laično razmišljanje mi pravi, da se zgodi dobra in tudi slaba kombinacija tako domačim kot tudi tujim vzrediteljem. Tudi sam sem razmišljal, da pripeljem kužka iz tujine. Tisto, kar lahko preveriš je nekaj zgodovine določene psarne. Več kot je znanega, več napak najdeš. Zaupati tujemu vzreditelju katerega zgodovina je ustrezno prirejena se mi ni zdelo primerno. Stvar je verjetno v zaupanju in intuiciji.

Drgač pa je življenje z Labijem zelo pestro. Pričakoval sem veliko, dobil še več.

LP



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1318 : 24 December 2008, 07:31:18
Tudi o tujih vzrediteljih dobis dosti napisano, ljudje povejo svoje pohvale in kritike itd., samo znati moras poiskati.  ;)

Jaz cenim vzreditelje, ki obdrzijo svoje psice doma tudi po tem, ko ne morejo imeti vec legel. Vse ostalo je zame "stepanje" v malo lepsem pogledu. Si predstavljas, da bi imel psicko 8 let pri sebi, bila bi ti zvest prijatelj, potem, ko pa ne bi mogla imeti vec mladicev, bi jo pa oddal naprej?

Verjamem da je pesto..pocakaj kako bo sele, ko bo prisel v puberteto :D Je tvoj rumen samcek? Ko bos imel cas prilepi kaksno slikico, da vidimo novega labija na forumu ;D



rudageba

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 0
  • Eboneys midnight star
Odgovori #1319 : 24 December 2008, 08:08:59
Ojla!

Sasha a te smem vprašati iz katere psarne si ti dobila svojo psičko, oz. katera kombinacija je bila?

LP