Labradorec [Labrador Retriever]

ursa · 1414986

anas

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
  • Lu
Odgovori #1920 : 06 Oktober 2009, 01:26:25
@Sasha: Neučakanost je naredila svoje in sem si zatisnila oči. Mislila pač, da je "stara šola" in da manj komplicira, pa da on že ve, če tako počne že vrsto let. Pri razglistenju sem pa vseeno vztrajala, ker me je kolega, ki študira veterino opozoril, da so gliste (čeprav verjetnost, da jih dobi ni velika) lahko smrtno nevarne za mladiča. In jih je potem 2x razglistil.

Nisem pa nikoli rekla, da je oh in sploh. Le, da sem z izbiro legla zadovoljna, ker so mi njegovi psi všeč. To je bilo moje prvo kupovanje psa in sploh nisem vedela, da gre lahko toliko reči narobe. Upam, da bo moj primer komu koristil, da ne bo ponovil te napake.

Za mamo na rodovniku ni navedena ocena kolkov in komolcev. Sem jo pa videla na vzrediteljih papirjih (mislim, da na vzrejnem dovoljenju?) in v spominu imam, da je bilo vse v redu (sem preverila pri zgoraj omenjenemu kolegu). Kako pa se dobi te informacije o bratih in sestrah mame/očeta? Ali to bi moral imeti vzreditelj ali se kje drugje dobi? A kinološka zveza daje te podatke? Od ene forumašice, ki ima (leto starejšega) polbrata od naše Lu, sem izvedela, da je ena psička iz tistega legla šepala in bila na operaciji. Vendar je veterinar rekel, da ni dedno.

@Ovcka: Oprosti, ker se ne rodimo vsi vsevedi. Ampak od nekoga, ki ni sposoben nekega kulturnega nivoja komunikacije, si res ne bom pustila "širiti obzorja". Bom pa z veseljem prisluhnila komu drugemu, ki se bo oglasil v tej temi.

Priznam, da nisem bila dovolj pazljiva pri nakupu psa, da sem se premalo pozanimala. In sem si zato sama delno kriva, da imam bolnega psa. Ne vem pa kaj je narobe, da opozorim druge na svoj primer. Vseeno mi je kdo je kriv. Rada bi le naredila nekaj v tej smeri, da se to ne bo več dogajalo. Tudi nisem edina, ki se ji je to zgodilo.Opažam, da imajo ljudje vse manjše zaupanje v rodovniško vzrejo.



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1921 : 06 Oktober 2009, 09:11:17
anas: saj pri nas večinoma ljudje kupujejo na način "zdaj takoj hočem psa, mi je čisto vseeno kakšnega spola/barve  in od kje je, samo da je" ::) >:(.

Podatke o bratih/sestrah, mami/ocetu bi moral vedeti vzreditelj (če se je seveda pozanimal in ni paril z Drenom zato, ker se "poznajo med sabo"). Btw si vprašala vzreditelja, zakaj se je odločil točno za to paritveno kombinacijo? Če ne, ga poskusi vprašat (če sta še v stiku), pa boš videla, kaj ti bo odgovoril.

Nič ni narobe, da opozoriš druge. Lepo, da vsaj nekdo to naredi ;)




čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1922 : 06 Oktober 2009, 09:38:31
Pri pridobljeni dispilaziji igra tudi veliko vlogo predebel mladič-veliko jih namreč pita mladiče kot pujse, namesto da bi bili suhi, tako da se dobro ošlatajo rebra, da ni trebuha-ampak je raven. Gibanje predvsem po ravnini, izgobat pa se hoji navzdol po hribu, navzdol po stopnicah....

Dovolj je da je samo eden prenašalec. Kako pariti-če testi niso OK (tudi DNK! za tist bolezni ki se delajo-to sasha ve) potem nikoli.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #1923 : 06 Oktober 2009, 10:38:18

Priznam, da nisem bila dovolj pazljiva pri nakupu psa, da sem se premalo pozanimala. In sem si zato sama delno kriva, da imam bolnega psa. Ne vem pa kaj je narobe, da opozorim druge na svoj primer. Vseeno mi je kdo je kriv. Rada bi le naredila nekaj v tej smeri, da se to ne bo več dogajalo. Tudi nisem edina, ki se ji je to zgodilo.Opažam, da imajo ljudje vse manjše zaupanje v rodovniško vzrejo.

Točno tako in konec koncev imajo čisto realne vzroke, da ne verjamejo več v rodovniško vzrejo. Psi so močno precenjeni, v Sloveniji ne poznamo pet kvalitete, vsi so vrhunski, da bi pa kdo priznal, da se mu pojavlja kakšna težava....o ne to pa ne, dajmo bit tiho in dajmo krivdo naprtit drugim.

Displazija pred 6 mesecem je genetska in pika. Težko mladička toliko preobremeniš da bi lahko tako močno zafrknil in s tem pridelal displazijo. Po drugi strani pa spet....nekaj z maldičem ni ok, če ga pri pol leta zdela malo bolj aktivno življenje kot le pol ure umirjenega sprehoda na dan. Mislim, pa da nihče psa ne meče ob tla ali pa ga uči čez plezalno steno plezat....tako da ...
Moje osebno menenje je, da je že tako ali tako preveč krša med psi. Moja pasma je itak uničena za naslednjih 10-20 let in moraš res imeti srečo, znanje in dobra poznanstva, da prideš do kvalitetnega psa.

Zakaj mora imeti vsaka psica mlade? Zakaj bo moral vsak samec parit? Če želimo dvignit kvaliteto vzreje ne bi parili prej kot pred tremi leti. Koliko psic pri vzrediteljih ima takrat za seboj že drugo leglo? Koliko samcev že n-to število mladičev?
Pri 18 ali 20-tih mesecih psica še niti ni do konca razvita, niti še ni bilo toliko obremenjena, da bo se lahko videlo kaj obremenitve pomenijo za njene sklepe, kosti, zobe....Slikanje kolkov in komolcev takoj ko je to dovoljeno - potuha vsem vzrediteljem. Kar nekaj pasem je, kjer veljajo slikani kolki in komolci 366 dan. O super, pes še niti ni šel čez ornk obremenitve mi pa ocenjujemo stanje, na osnovi katerih se gradi osnova za (vrhunsko) vzrejo. Nakadanje....tisti, ki se mu gre za kvaliteto, bo najprej s psom kaj naredil, pa ne tako, po prijateljskih vezeh, potem bo še enkrat slikal, da vidi če je kakšna razlika in če bo vse ok in če je samec tudi ok, bo paril.
Pravljica ja, se strinjam.

Tako pa pri nas preglede delamo v Zagrebu oziroma na klinikah, kjer vemo, da rezultati niso točni, na izpite hodimo tja ker nam bodo pogledali čez prste predvsem pa, dokler velja načelo, ma naj ima narejeno, saj ne bo nikoli tekmoval/a, ampak ima samo za vzrejo, so mi rezultati na pregledih zelo neresnični.

Dokler so psi operirani pa to nikjer ne piše in se nikjer ne pove, dokler se to javno ve, pa se psu ali psici ne da vzrejne prepovedi, dokler se nič ne naredi s tem, da bi se uradno začitilo bodočega kupca, tako dolgo je nedogovorno in popolna neumno napadati ljudi, ki javno povedo kaj je z njihovim psom.

Če se greš kvaliteto potem takega psa sam izločiš iz vzreje, lastnikom plačaš stroške operacije, opozoriš vse lastnike mladičkov naj gredo na pregled, .......še ena pravljica ja,....

Ko bo v ospredju kvaliteta in ne zaslužek bom začela nazaj verjet.
Dokler je pa stanje takšno kot je,....pa ne verjamem ne v vzrejne preglede, ne v kvaliteto, ne v nič. Verjamem le  osebnim izkušnjam in na žalost, sreči.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


delfinčika

  • Gost
Odgovori #1924 : 06 Oktober 2009, 19:57:07
En Labradorec je hotu enkrat Maco napast je pokazu zobe in ful renču >:( >:(



anas

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
  • Lu
Odgovori #1925 : 06 Oktober 2009, 22:34:47
@sasha: Ni bilo treba vprašati, je že sam povedal, da zato, ker se poznata iz tekmovanj in mu je njegov pes všeč.

Ko sem ga spraševala, če so bili v njegovi vzreji že kakšni zdravstveni problemi, je rekel da ne (in se zaupala na besedo) in da je njegova psica tako zdrava, da gre k veterinarju samo zaradi cepljenja.

@čara: Če testi niso OK, seveda ne. Mene zanima za primer kot je naš, da testi staršev so OK, ampak se pri mladiču pokaže displazija. Kaj bi bilo v tem primeru etično narediti? Ponovno testirati? Izločiti iz vzreje enega, oba, tudi mladiče? Me zanima predvem zato, ker imajo skrbniki ene od sester željo imeti nekoč leglo. Enkrat so že slikali, ampak bodo še enkrat. In recimo, da dobijo oceno, da so komolci super. Ali so lahko gotovi, da bodo imeli zdrave mladiče? Glede na to, da ima njhova teta Lu displazijo.

@simi: Hvala! (za zgornje sporočilo, predvsem pa za vse ostalo ;))



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1926 : 07 Oktober 2009, 11:31:29
Naj pri 24mesecih slikajo-takrat je najbolj merodajno, pa seveda test za PRA, miopatijo in še nekaj je priporočljivo. Raziskat malo ostalo sorodstvo po mamini, očetovi starši-če niso preslikani kot se zagre-potem če je psica res super in se najde prav tako super samec, ki pa ima ozadje vse preslikano in tudi ti pokažejo papirje od tet, stricev, bratov, sester...in so A kolki. Bi jaz verjetno parila. Ampak samo, če bi vse ostalo res bilo super.

Potem pa leglo spremljaš naprej-se slikajo kolki, komolci pri 24 mesecih in če so mladiči A-je bila odločitev dobra. Ampak potem morajo tudi vnaprej lastniki tvojih/njenih mladičev mirkat in iskati dobre kombinacije za vzrejo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1927 : 07 Oktober 2009, 12:31:17
@sasha: Ni bilo treba vprašati, je že sam povedal, da zato, ker se poznata iz tekmovanj in mu je njegov pes všeč.

Jao, kako se pri nas izbirajo paritvene kombinacije ::) ::)

Saj ni čudnega, da imamo take labradorce, kakršni so :(



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1928 : 07 Oktober 2009, 12:33:15
Čara labije se da genetsko testirat za PRA, miopatijo in EIC ;)



Ron**Kala

  • *
    • Prispevkov: 738
    • Točke: 0
Odgovori #1929 : 07 Oktober 2009, 16:25:25
Jaz imam doma labradorko.Ime ji je Kala.Stara je 5 let in ni z rodovnikom ,ampak zame ni nič manj vredna.Je zelo prijaznega pogleda,ampak zna biti tudi prav prava lisička,saj se na sprehodih in tudi drugače rada izmuzne.

A best friend is the one, who can look at you, with the biggest smile on your face and still know something is wrong!


dss

  • *
    • Prispevkov: 21
    • Točke: 0
  • Žuža
Odgovori #1930 : 07 Oktober 2009, 23:15:56
Sasha: ali se da omenjene teste že narediti tudi pri nas? Ali je za testiranje potrebna določena starost psa?

Čara:  Hvala za nasvet. Sem namreč lastnica ene od sestric Anine Lu, ki je imela operacijo zaradi križnih vezi na levem kolenu - zaradi poškodbe (o tem sem nekaj napisala pri eni drugi temi)... Jaz sem tista, ki bi si želela, da ima naša Žuža mladičke. Sicer je pa tudi naša odločitev taka, da bomo najprej še enkrat slikali vse sklepe pri 8. mesecu (če bo pokazalo displazijo, bo Žuža sterilizirana), če bo pa vse OK, seveda ponovimo slikanje tik preden bomo iskali vzrejno dovoljenje, računamo šele pri njenem tretjem letu starosti in ne prej. Mimogrede, njena mamica je pri svojem prvem leglu (iz katerega sta tudi Žuža in Lu) imela 5 let.

Vsekakor bi zelo rada opravila še ostale teste. Glede teh zadev sem sama zelo striktna, še bolj pa moj mož, ki je mikrobiolog in mu niti pod razno ni vseeno, kakšni geni se širijo naprej.

LP




sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1931 : 08 Oktober 2009, 07:50:08
dss omenjene teste dela Laboklin. Tvoj veterinar ti vzame kri, ti pa jo posljes v laboratorij. Se bo pa pomojem spomladi spet kaj skupinsko posiljalo (da se porazdeli postnina) ;)

Ker so to genetski testi, starost psa ni pomembna..



dss

  • *
    • Prispevkov: 21
    • Točke: 0
  • Žuža
Odgovori #1932 : 08 Oktober 2009, 12:38:14
Fino  :) , to bi bilo pa res dobro.
Računajte name, ko se bo zbiralo skupinsko naročilo.

LP



wragec

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #1933 : 15 Oktober 2009, 21:42:40
Lastniki labradorcev, katerih oče je Dren iz Dobrče, pozor! Naša Lu, njegova hči, ima komolčno displazijo. :'( Gre za dedno bolezen, ki jo morata prenašati oba starša, da jo dobi mladič, saj gre za recesiven gen. Vzreditelja ter lastnike sestric in bratcev smo že opozorili (mama Ajda, vzreditelj Jarc iz Vrtojbe).

Ker sem opazila, da je bil Dren letos zelo aktiven, bi še širše opozorila na možnost te bolezni. Svetujem vam, da jim date preventivno slikati sklepe, saj če se bolezen dovolj hitro ugotovi, se da vse poštimati. Ortoped dr. Matko (klinika Toplica) je Lu pred dvema tednoma operiral na levem komlcu, čez en mesec pa jo bo še na drugem.

Decembra novi labradorci v tem leglu http://www.goldy-sp.si/, ampak pozor oče je Dren iz Dobrče.



uvalda

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #1934 : 16 Oktober 2009, 13:50:46
no moja psička že pridno je brikete..sm jih namočila kot ste svetovali! mamo pa še en problemček..mala spi v velikem hodniku, ampak ponoči se vsaj dvakrat zbudi in cvili, tuli, praska po vratih ,laja...in to počne vsaj pol ure...ima kdo kakšen nasvet kako naj jo tega odvadim...ona bi se takrat namreč samo malo igrala- noče ven lulat, lačna in žejna ni, samo dolgčas ji postane! je pa za 3 mesečno psičko zelo aktivna in se veliko ukvarjamo z njo...tako da bi pomoje mogla ponoči spat!?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1935 : 17 Oktober 2009, 11:31:11
Ignoriraš. Popolnoma. Kakršnakoli pozornost-četudi vpitje ima kontra učinek.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1936 : 30 Oktober 2009, 07:34:45
anas, kako je Lu?

uvalda, kot je že čara rekla jo ignoriraš, ker tamala izsiljuje..Ko bo ugotovila, da s tem nič ne doseže, bo odnehala.



anas

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
  • Lu
Odgovori #1937 : 30 Oktober 2009, 16:43:08
Lu je v sredo imela drugo operacijo. Sprva je bila zelo boga, celo noč je cvilila, ampak že od včeraj je zelo v redu. Na trenutke je celo preveč živahna. Si je tudi povoj že odtrgala dol (kljub ovratniku). Moramo paziti, da ne miga preveč. Hvala za zanimanje. Podrobnosti so na blogu.

Glede ignoriranja pa je moja izkušnja, da res deluje, vendar traja. So tudi hitrejši načini. Vpitje ne pomaga, če je histerično. Če zavpiješ en res odločen "tiho" pa bo garantirano mir. Pri določenih psih pa ignoriranje sploh ne pomaga, tako da brez "kazni" ne gre. Več o tem tudi na pesjanarju: http://www.pesjanar.si/index.php/2007/617
Meni je zelo pomagalo tudi to, da sem jo naučila ukaz "glas". In odkar od nje zahtevam, da to zna, nimam več problemov.



TikTak

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 0
Odgovori #1938 : 06 November 2009, 14:08:13
Sem nova na tem forumu.
Doma imamo labradorca Happyja starega leto in pol. Je priden, čeprav smo imeli z njim probleme, ki smo jih dokaj uspešno odpravili.
Hodil je tudi v pasjo šolo.
LP Katja



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1939 : 08 November 2009, 19:03:39
Pa se spet malo javljamo :)

V tem času se nama je zgodilo par stvari ;D

Zara je imela na počitnicah prijateljico Gajo, s katero skupaj hodita v šolo


V cetrtek jo je napadla ena psica  >:(


Ta vikend pa sva bili na Pokljuki, kjer sva uživali na snegu :o







lanam

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #1940 : 08 November 2009, 19:12:51
lep plašček za lepo psičico. :P, prav paše ji, kje si ga nabavla Saša?



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1941 : 08 November 2009, 19:15:14
Na pasji.net :D

Sem ful zadovoljna in razmisljam, da bi ji spomladi kupila se dezni plascek - ti prispara veliko casa, ker je ni treba cele brisat ;)



anas

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
  • Lu
Odgovori #1942 : 08 November 2009, 23:43:34
Res ji lepo pristoji. Mi si mogoče tudi omislimo kaj takega naslednjo zimo, ko dosežemo končno velikost. :)

V cetrtek jo je napadla ena psica  >:(


>:(  O ubožica ... Kaj točno se je zgodilo?



Ron**Kala

  • *
    • Prispevkov: 738
    • Točke: 0
Odgovori #1943 : 22 November 2009, 11:12:46
No zdaj bom pa še jaz prilepla eno slikco od naše pesjanarke. :P
Te slike so zelo stare,ampak obljubim nove
http://mail.google.com/mail/?ui=2&ik=149bb7b4ea&view=att&th=11dd3903a88b3df4&attid=0.1&disp=inline&realattid=f_fnyi1kdy0&zw

A best friend is the one, who can look at you, with the biggest smile on your face and still know something is wrong!


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1944 : 22 November 2009, 11:16:52
Takole divjamo :D







Vse slike by Avrora ;)



Ron**Kala

  • *
    • Prispevkov: 738
    • Točke: 0
Odgovori #1945 : 22 November 2009, 13:51:45
tEBI PA PRAV ZMERAJ RATEJO LEPE SLIKCE.DRUGA JE ŠE POSEBEJ LEPA :P

A best friend is the one, who can look at you, with the biggest smile on your face and still know something is wrong!


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1946 : 23 November 2009, 19:25:12
Še dve jesenski :)






sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1947 : 28 November 2009, 13:51:36
Zara je danes opravila b-bh izpit s 95 točkami :o

Je bil pa močan dež kar moteč, tako da so vsi psi delali slabše kot znajo :-\



Avrora

  • *
    • Prispevkov: 543
    • Točke: 6
  • Totally Toller
Odgovori #1948 : 28 November 2009, 14:20:39
Čestititke obema 8)!!!


idefix

  • *
    • Prispevkov: 420
    • Točke: 4
Odgovori #1949 : 28 November 2009, 15:07:35
Uau! Čestitke!!!! 8)

lp ž & l & h