Labradorec [Labrador Retriever]

ursa · 1415007

sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #2100 : 16 Marec 2010, 12:11:31
katja_89 kot sem ze napisala..bodocim kupcem priporocam, da kupijo mladica starsev, ki imajo opravljena testiranja za genetske bolezni (PRA, EIC in CNM).

Glede na to, da pri Capronci teh testov nimajo, jaz osebno ne bi vzela mladica pri njih.
Poleg tega pri vseh psicah sploh nimajo slikanih komolcev (ocena ED) ali pa samo rezultatov nimajo objavljenih na spletni strani.



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #2101 : 16 Marec 2010, 12:14:15
No, moj prijatelj je jeseni vzel samičko pri psarni Capronca, pravzaprav na moje priporočilo, ravno zato, ker je oče teh mladičev bil Rocco, ki me je osebno navdušil.


Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #2102 : 16 Marec 2010, 20:53:29
Sama sem do hrvaških psov zadržana zaradi tega, ker na Hrvaškem slikajo kolke in komolce brez pomirjevala in take ocene zame niso relavantne.

Sicer pa je Capronca sigurno ena najboljših hrvaških psarn, je pa meni sicer bolj všeč psarna Navigo.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2103 : 17 Marec 2010, 14:25:34
No, moj prijatelj je jeseni vzel samičko pri psarni Capronca, pravzaprav na moje priporočilo, ravno zato, ker je oče teh mladičev bil Rocco, ki me je osebno navdušil.


Lp Z.

Mene marsikateri pes vizuelno in karakterno navduši. Pa mi bore malo to pomaga, če pa ne delajo genetskih zdravstvenih testov, ki so smiselni.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Old Friends

  • *
    • Prispevkov: 52
    • Točke: 0
Odgovori #2104 : 17 Marec 2010, 19:42:08
Hallo., pa kaj je Vam??? Rocco je moj pes pa najte nakladat o nekih genetskih testih ki so smisleni....tko pa kaj govori za Vaše pse...
Rocco ma HD:A, ED:o, oba starša pa imajo HD A (oče-Weathertop Storm Cloud ma Hd: 0/1), ED 0/0, eyes free, Optigen A normal/clear.,majo tudi više nagrad in šampionatov nek pa svi psi na tem forumu skupa... Rocco ma tudi od 10 rastav 8 zmagi v svojem razredu., leglo v Capronci kad je Rocco bil oče je kvaliteta o kakvoj morejo samo sanjat neki-deda je dve leti nazaj bil pobjednik Cruftsa...
pa Luna neke informacije pre nek objavljate javno pa preverite-istina je da je mogoče snimat kolke bez pomirjevala ali pa či je pes samo malo nemiren mu dajo pomirjevalo in dokotorji na fakulteti su vrhunski., v svoji struki pa tudi kod učitelji., generacije vrhunskih stručnjakov so obrazovali pa njihove ocene so zelo zelo relevantne...
Pa tudi labradorji iz Hrvaške so priznani v inozemstvu., Golden Drop je uzgojil europske prvake., multi.CH, Int.ch., psi iz Capronce dobivajo rastave u Češki pa v Nizozemski de je ulaz labradorov na rastavo veči nek pa na svim slovenskim in hrvaškim rastavama skupa,Snoopys Gang labrdorka je prošlo leto dobila v Italiji od 3 specijalke 2, majo pse v Italiji, Mađarska, Nizozemska gde psi dobivajo klase in BOB.,...
uh dalo bi se še več povedat pa nisem hladne glave., nek mi oprostijo svi ali pa nekateri zelo cenijo psarne ki so za zadaj imele samo eno leglo.,po čem., po lepi spletni strani?:) uh to mi ni jasno.,
jaz vzrejam pse 13 let., labradorje zadnjih 5 pa sa svakim novim leglom se navčim veliko pa za sebe osebno mislim da sem još ni na početku kak bi to trebalo biti.,
tak ste se za te nalaze primili ki pa še dokazano niso sto posto točni (ne ve povem da niso korisni ali pa dobri, dapače., če bi bili bolj dostopni verjamem da bi ih vsi naredili ki se ozbiljno bave z vzrejo.,jaz osebno planiram za više svojih psov ih naredit- ma jedna klinika v zagrebu ki bo ih delala, samo še čakajo da dobijo opremo)

samo nasvete i kritike delite niko pa ni napisal kaj je za pasmo jako bitno se dogodilo pre nekaj dni a to je pa da je na Crutsu zmagal čokoladni samec, kaj je velika stvar-
BOB Naiken Way Out West
več tukaj-Crufts 2010 Labrador Dog CC Judging
http://www.youtube.com/watch?v=NlMuR4s8EUc

Crufts 2010 Labrador Retriever Best of Breed
http://www.youtube.com/watch?v=cjNFaz9pr2s

Crufts 2010 Labrador Retriever Best Puppy
http://www.youtube.com/watch?v=xcYu_mHGpKk
pa še nasvet za mnoge-najprej v svoje dvorište pogledajte potem pa k sosedu ;)



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #2105 : 17 Marec 2010, 20:01:51
Old Friends, glede na to, da so labradorci v osnovi delovni psi, meni osebno razstavni uspehi ne pomenijo veliko. Dam vec na delovne uspehe.
Pa tudi kaj ti pomeni en super uspesen razstavni pes, ce pa je slabega zdravja?

Pa da ne bo pomote..ne govorim o tem, da je katerikoli od tvojih psov slab, ampak sama osebno preferiram vzreditelje, ki imajo opravljena genetska testiranja, kajti labradorci so pasma, ki je podvrzena mnogim boleznim in ne vem zakaj se nekaterim ne bi izognili (s testiranjem in izbiro ustreznega partnerja), ce se lahko.



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #2106 : 17 Marec 2010, 20:26:31
Old Friends zakaj pa po tujini ne slikajo kolkov brez pomirjevala? Pač meni ti rezultati niso relavantni, ker vem da sproščenost mišic vpliva na rezultat ... sicer je pa to že druga tema in nima smisla o tem razpravljati.
Se pa strinjam s tabo, da je nesmiselno vzrejo ocenjevati po enem leglu. Se pa velikokrat res opevajo legla, kjer se izkaže, da vzreditelj pasme ne pozna niti toliko, da bi vedel, kakšne barve mladičev pričakovati...

Meni osebno so dobri vzreditelji v prvi vrsti tisti, ki imajo dober odnos do psov (se pravi, da pes ni samo sredstvo za dosego ciljev, ampak je njihov družinski član), ki dajo veliko na zdravstveno stanje, temperament, spremljajo mladiče .... Niso pa mi všeč vzreditelji, ki sploh ne želijo imeti kontaktov z lastniki svojih mladičev, ki štepajo legla eno za drugim, ki parijo takoj, ko pes ali psica doseže predpisano starost, pa čeprav bi bilo z vidika psihičnega razvoja dobro počakati še vsaj kakšne pol leta ali več ...

Glede na to, da pri Capronci teh testov nimajo, jaz osebno ne bi vzela mladica pri njih.
Fino bi bilo, da bi potem tudi druga legla na enak način "skenslala", pa je bilo že tu na forumu večkrat zaslediti drugače :) (ne morem da ne bi malo provocirala :) )

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #2107 : 17 Marec 2010, 20:28:04
Luna, da bi provocirala, bi morala še napisat na katero leglo leti tole.

Drugače pa dobro napisano tisto o vzrediteljih..mogoče bi dodala še to, da vesten vzreditelj brez problema pove, kaj so slabosti in prednosti njegove vzreje, razišče morebitne "napake" ki se pojavijo v vzreji (pa tole ne leti na nikogar, da ne bo spet kdo v luft skakal) in tudi javno objavi pojasnilo zakaj in kako je lahko do tega prišlo.



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #2108 : 17 Marec 2010, 20:35:59

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #2109 : 17 Marec 2010, 20:39:32
Ja in to je bilo januarja 2009, ko testa za EIC še ni bilo. ;)

Aja, pa psa sta mi konstitucijsko všeč..če bi mi bila všeč še po zdravstveni plati bi vzela mladiča pri njih, zato ga pa nisem..



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #2110 : 17 Marec 2010, 20:44:28
Sej pravim da provociram  :P

Sicer pa EIC ko si na tekočem, a je test za EIC zdaj že kaj bolj siguren?

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #2111 : 17 Marec 2010, 20:50:02
Če test ne bi bil zanesljiv ga sploh ne bi bilo, ker ga ne bi odobrili. ;)

Lep primer je zdajle v drugi seriji testiranj, ko smo 6 psov dvakrat testirali pri dveh različnih laboratorijih in vsi so dobili enake rezultate v obeh laboratorijih.

Pri EIC lepo piše, da se testira za mutacijo določenega gena, ki povzroča EIC.  Glede na to, da obstajajo psi, ki so affected, pa celo življenje nimajo napadov je očitno da mora biti za klinične znake potrebno še nekaj drugega (lahko da gre še za kakšno mutacijo gena in da je onset bolezni pogojen z obema hkratnima mutacijama)..kar pa ne pomeni, da gre to obstoječo mutacijo tako lahko zanemarjati..



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #2112 : 17 Marec 2010, 20:58:47
Tale link je zanimiv. Ga lahko pogledate in boste presenečeni koliko psov poznamo (če ne drugače vsaj po imenu ;)).

http://www.labrador-eic.estranky.cz/stranka/en



idefix

  • *
    • Prispevkov: 420
    • Točke: 4
Odgovori #2113 : 17 Marec 2010, 21:46:20
Sasha, bi lahko preverila tale Optigen A?
Moji testi so vsi iz Laboklina, kjer piše PRA: normal/normal (leta 2007 je imel licenco).
Potem bi moralo pisati tudi pri Optigenovih testih: normal (N/N) za čiste, carrier  (mogoče C/C ?) za prenašalce in affected (A?) za prizadete?

lp ž & l & h


idefix

  • *
    • Prispevkov: 420
    • Točke: 4
Odgovori #2114 : 17 Marec 2010, 22:41:51
Hudo   :-[ sem ga polomila  ::)
Carrier je vendar heterozigot:  N/A  ;)

lp ž & l & h


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #2115 : 18 Marec 2010, 07:26:51
Pri Optigenu sem zasledila že različne oznake, od normal/clear do A (normal), katera je pa njihova uradna pa ne vem. Lahko pa se pozanimam ;)



T in T

  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 2
  • Leili
Odgovori #2116 : 18 Marec 2010, 12:16:15
Nekako sem bil izzvan v to debato, čeprav se izmikam polemikam na netu vendar tu nekako v vašo debato posredno vpletate mojo izbiro. Čara nisi še videla moj psičke zato nikar in nikakor ne sodi prehitro. Ali misliš, da ti vsi ti testi, ki jih narediš garantirajo dolgo življensko dobo tvojega psa, ki ima vse v superlativih? Pride takšna ali drugačna bolezen na katero nisi testirala ali pa ne moreš testirati in ti psa vzame v mescu in pol, žal sem si to na lastni koži izkusil.
Zakaj sem izbral to psarno Capronca pa vam povem zaradi tega, ker mi je več kinologov, kateri so res kinologi in šolajo pse za različne namene in ne samo da naredijo B-Bh, priporočilo to psarno, da imajo dobro vzrejo in dobro linijo, pa ne boste verjeli...imeli so prav.

Lp






sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #2117 : 18 Marec 2010, 13:02:12
Noben ti ne more zagarantirati 100% zdravega psa.

Zdaj mi pa razlozi, ce se nekaterim dednim boleznim da izognit z enim simpl testiranjem, zakaj se ne bi? Kaj opravicuje to, da kljub preprostem in poceni testu ne opravis testiranj in paris nenadzorovano naprej?

Zakaj se npr. ne bi izognil dedni slepoti, ce se ji lahko?



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #2118 : 19 Marec 2010, 14:51:06
:)

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #2119 : 21 Marec 2010, 13:11:50
:)

In tu je smešno kaj? ???

Meni je žalostno, da je od 23 psov, kolikor jih je bilo testiranih v obeh rundah za EIC, 1 affected, samo 3 clear, ostali pa so carrier.


Ne zdi se mi taka napaka parit affected psa s clear psom, saj tudi na Univerzi v Minnesoti svetujejo, da se ne bi smelo striktno umakniti iz vzreje vseh affected psov, se mi pa zdi nedopustno, da pariš dva netestirana psa ali pa psa, ki je carrier ali affected z netestiranim psom.



dss

  • *
    • Prispevkov: 21
    • Točke: 0
  • Žuža
Odgovori #2120 : 22 Marec 2010, 11:34:07
Ja, grozna je tale statistika... :-\  :-\

Pa da malce prekinem tole polemiko. Ali bo v kratkem kdo kaj naročal pripravke z glukozaminom iz tujine? Imam sicer še eno celo škatlo, a bo treba nabrati zalogo...

LP
Darja



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2121 : 22 Marec 2010, 15:15:26
In tu je smešno kaj? ???

Meni je žalostno, da je od 23 psov, kolikor jih je bilo testiranih v obeh rundah za EIC, 1 affected, samo 3 clear, ostali pa so carrier.


Ne zdi se mi taka napaka parit affected psa s clear psom, saj tudi na Univerzi v Minnesoti svetujejo, da se ne bi smelo striktno umakniti iz vzreje vseh affected psov, se mi pa zdi nedopustno, da pariš dva netestirana psa ali pa psa, ki je carrier ali affected z netestiranim psom.

Ohhh ko bi le VSI VZREDITELJI širom sveta imeli tako razmišljanje.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #2122 : 22 Marec 2010, 20:48:35
Čara ne štekam - a ti to sarkastično al resno misliš? :-[



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2123 : 24 Marec 2010, 19:16:08
Čist zaresno. Lahko prebereš kakšen moj post pri dolgodlakih škotih, ti bo jasno, da imam veliko zahtev za "mojega" vzreditelja in da bi pometla nekam vse, ki ne vzrejajo maximalno kvalitetno in v dobro pasme. Pri labijih je v to pač vključeno DNK testiranje za PRA, EIC in miopatijo. In zakaj ne testirati, če pa je toliko okuženih psov? Me čisto nič ne briga, če ima odlične delovne sposobnosti, konstitucijo, tipičen izgled, slikane kolke, komolce, pregledane oči pod lučko ali kaj jaz vem....če pa ni iz DNK testov razvidno ali je prenašalec za PRA, EIC in miopatijo. Če to je možno narediti in nekdo tega ne naredi. Ni vzreditelj, ki bi delal v dobro pasme, ampak jo ZAVEDNO KVARI. In je odgovoren za vse genetske težave, ker nima testiranega psa in lahko njegov pes širi te bolezni.

Zato sasha-osveščaj bodoče kupce, interesente...to delam tudi jaz. Ampak, če nek vzreditelj to dela, ima večjo težo. Se mi zdi. In tudi ni fer da je potem enaka cena mladičov od psov ki NISO DNK terstirani in tistih ki SO TESTIRANI.

Idealno bi bilo tudi, če bi že mladičke testirali. In bi se vedelo kateri je clean, carrier in affected. Ampak to je pa že utopija. Verjetno.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #2124 : 24 Marec 2010, 19:22:42
Aha ok, pol smo na istih bregovih ;)

Moje mnenje glede celotne zadeve pa itak ze poznas >:D
Po mojem mnenju bi vsaj vzreditelji morali testirat. Sama sicer tudi kot lastnica psice, ki ni namenjena vzreji, zelim vedeti ali lahko v preteklosti pricakujem kaksno dedno bolezen, zato imam psico testirano. Ostalim ocitno to ni tako pomembno.
Pa da ne bo kaksne pomote..tile testi vsi skupaj stanejo max. 150€. Ni nek velik denar (ce sestejes vse prckarije, ki jih kupis psu, si hitro na tej stevilki).

Je pa zal pri nas se vedno tako, da si kupci zamislijo, da hocejo mladica takoj zdaj in bog ne daj, da bi malo pocakali. Al pa si zapicjo v glavo, kaksno barvo in spol hocejo (karakter itak sploh ni pomemben ::)).



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #2125 : 24 Marec 2010, 19:27:11
Idealno bi bilo tudi, če bi že mladičke testirali. In bi se vedelo kateri je clean, carrier in affected. Ampak to je pa že utopija. Verjetno.

Ni utopija, obstajajo tudi taki vzreditelji...moja naslednja izbrana vzrediteljica ima same carrier samice, ki jih pari s clear samci (za EIC). Vsi mladiči, ki se bodo skotili pri njej od sedaj naprej, bodo šli iz legla potestirani oz. bodo imeli v pogodbi, da morajo biti testirani do določene starosti..



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2126 : 24 Marec 2010, 22:08:57
Če slučajno naletiš na kako tako  vzreditejico pri škotih-se priporočam. ;D Do sedaj nisem našla.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


black beauty

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: 1
  • my brand black velvet
Odgovori #2127 : 24 Marec 2010, 23:03:56
Ni utopija, obstajajo tudi taki vzreditelji...moja naslednja izbrana vzrediteljica ima same carrier samice, ki jih pari s clear samci (za EIC). Vsi mladiči, ki se bodo skotili pri njej od sedaj naprej, bodo šli iz legla potestirani oz. bodo imeli v pogodbi, da morajo biti testirani do določene starosti..

ja saša, ampak cena mladičev je tudi temu primerna visoka ;) Sama si ne morem privoščit testiranja vseh mladičev pa če si še tako želim. s ceno ki jo postavim komajda pokrijem stroške. Če pa postavim višjo ceno pa se bo zgodilo kaj? Hvala ampak bi nekaj bolj ugodnega, že pri tej ceni so imeli nekateri probleme... ::)



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #2128 : 25 Marec 2010, 08:24:58
black beauty glede na to kaksne cene postavljajo pri nas vzreditelji, ki mladicev ne testirajo, potem se mi cena zgoraj sploh ne zdi visoka...

Sej drugače sem pa napisala, da bo imela tudi v pogodbi napisano, da morajo biti mladiči testirani do določene starosti (če jih ne bo že ona v leglu potestirala) ;)

Pa glej..razumem, da si nekdo s 3 mladici v leglu ne more pokrit stroskov oz. si jih pokrije glih za glih (kot si si jih ti), ma ne me farbat, da nimas pokritih stroskov in ti se kar nekaj ostane pri 7+ mladicih v leglu..



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #2129 : 25 Marec 2010, 12:58:46
Zara in Nesa danes :)